i Zimbabwe: één naam voor twee werelden Mugabe op weg naar socialistische eenheidsstaat rPERDAG 24 DECEMBER 1981 EXTRA PAGINA 19 Twintig maanden na de machtsoverdracht door het blanke bewind van de eigenzinnige Rhodesiër Ian Smith aan de overweldigende zwarte meerderheid onder aanvoering van Robert Mugabe, is Zimbabwe nog steeds één naam voor twee werelden, die ogenschijnlijk vreedzaam naast en door elkaar leven. De politieke macht is in handen van de zwarte volgelingen van Mugabe's ZANU-partij. De economische macht is het domein van de blanken gebleven. Ernstige botsingen zijn tot nu toe uitgebleven en de toekomst ziet er redelijk zonnig uit. De aflossing van de wacht is gepaard gegaan met een enorme opleving van de economie. Doordat er een einde kwam aan de boycot van het vroegere Rhodesié, groeide de nationale produktie vorig jaar met dertien procent. De verliezen in vijf oorlogsjaren kwam Zimbabwe in een klap te boven. Voor dit jaar wordt nog een groei van zes procent verwacht. De vrees voor een burgeroorlog tussen rivaliserende stammen en politieke groeperingen en de gevolgen daarvan voor de blanke minderheid, is afgenomen. De eertijds fanatieke guerrillaleider Robert Mugabe heeft zich ontwikkeld tot een betrekkelijk gematigd en pragmatisch socialist en een van de werkelijke leiders van zwart Afrika. Wordt Zimbabwe het model vooreen multiraciale samenleving in het zuidelijk deel van Afrika? Jan van Beek reisde er een aantal dagen rond op zoek naar het antwoord. Robert Mugabe hun tweeduizend hectaren grote bedrijf verbouwen zij ia Dak en maïs. Er werken honderd zwarte arbeiders, maar vele honderden zijn van de farm afhankelijk Gewend „Tijdens de oorlog zeiden wij tegen elkaar, als het eenmaal zover is dat wij een met schrikdraad afge zette afrastering rond het huis moeten hebben en met het ge weer naast de stoel naar de tele visie zitten te kijken, dan gaan wy hier weg. Toen het eenmaal zover was en wij alarminstalla ties overal rond het huis hadden staan en wij voortdurend gewa pend rondliepen, waren wy er aan gewend en zijn wij toch maar gebleven. Want dat komt niet van de ene dag op de andere, het gaat beetje bij beetje. Nu hebben wij besloten te blyven" .Dat komt ook omdat wij de laat ste vakantie in Nederland heb ben gemerkt dat wy er niet meer tegen zouden kunnen, daf Ne derlandse klimaat en de mentali- teit in Holland. Daar is het min der veilig dan hier, nu de oorlog over is. Wy weten niet of onze landarbeiders het nu beter heb ben dan vroeger. Er is nu een wettelijk minimumloon van ruim honderd gulden per maand voor ongeschoolden en byna driehonderd voor getrainde ar beiders. Dat is vele malen meer dan wat wij vroeger gaven Maar toen konden zij voor niets in de huisjes op de farm wonen en konden zy op de bocderij eten halen. Nu wy dat minimumloon moeten betalen, moeten zij ook huur betalen en hun voedsel zelf kopen. Het is een vraag of zij daarmee beter af zijn. Op ons wordt de belastingdruk steeds groter, maar de progressie is nog lang niet zo sterk als in Europa' Zy blijven. Dit jaar heeft een recor doogst aan maïs en tabak opgele verd. Er zijn voor het eerst over schotten aan mais, waarmee de aangrenzende landen, Zambia en Botswana, geholpen kunnen worden Na het wegvallen van de boycot die tydens de onafhanke lykheidsoorlog aan Rhodesic was opgelegd, heeft Zimbabwe een ongekende economische op leving doorgemaakt In een jaar tyds werden alle verliezen gedu rende de laatste vijf jaar van de oorlog goedgemaakt In 19Q.0 groeide de economie met 13 pro cent. Voor 1981 wordt een groei van tenminste 6 procent voor speld. Toch kampt het land met een hoge inflatie, als gevolg van gebrekkige spaartegoeden en grote tekorten aan buitenlandse valuta en een immer uitdyend overheidsbudget- Als rem daar op gelden zeer strenge maatrege- len voor de handel in deviezen en een absoluut verbod op ka pitaal uitvoer Garantie Deze maatregelen treffen vooral de blanken die het land zouden wil len verlaten. Zy mogen geer huisraad meer uitvoeren cn in to taal mogen zij slechts 3.500 gul den per gezin meenemen Wit zyn bedrijf verkoopt, moet di opbrengst daarvan in Zimbabwe laten, slechts de rente van dat ka pitaal mag uitgevoerd worden Hierdoor bedenken wlm itch wel tweemaal voordat zy beslui ten hun heil elders te gaan zoe ken. „Maar als Mugabe en de ZAN'U het eenpartystelsel doelbewust doorvoeren, dan laten velen hun bezit maar voor wat het is en ver laten zij het land Het bestaan van de blanke party, het Repu blikeins Front, is nog een garan tie dat onze stem in het parle ment kan worden gehoord Voorts hebben wy de Descher ming van de Grondwet, zoals die m Lancaster House is overeenge komen Daann is nationalisatie van de landbouwgrond uitgeslo ten. Maar wanneer er slechts een enkele politieke party over is. dan wordt de grondwet spoedig ten grave gedragen cn weet geen blanke meer waar hy aan toe is Dan is er ook geen toekomst meer voor myn kinderen De boer die dit z**; is in Zimbab we geboren en hy noemt liever niet zyn naam. ..Buren die in het verleden zyn geïnterviewd cn met naam en toenaam in Britse en Nederlandse kranten zyn aan gehaald, hebben gemerkt dat vertalingen daarvan by de Cen trale Inlichtingen Dienst zyn ge registreerd Angst, suggesties, geruchten of de waarheid' Zim babwe is nog steeds één naam voor twee werelden. lit liefde ie uithaal van premier Ro bert Mugabe naar de blan- ken was feller dan van hem verwacht werd en kwam hard aan. Na ander half jaar verzoening wer den even herinneringen opgeroepen aan zijn taal gebruik toen hij nog leider Van de gevreesde ZAN- LA-guerrilla's was. )e blanken van Zimbabwe heb ben hun racistische instelling nog steeds niet gewijzigd. Als vampieren hebben zij het bloed uit hun arbeiders gezogen, zodat zij in hun pompeuze huizen kun nen wonen, luxueuze vliegtuigen Kunnen kopen en met hun dure auto's lange vakanties kunnen houden. Zij schijnen nog steeds niet te beseffen dat zij dankzij het bloed en het zweet van de zwarte arbeiders miljonairs zijn geworden. Als zij hun racistische denkbeelden blijven koesteren, doen zij er beter aan Zimbabwe |te verlaten". lugabe sprak aan het slot van een politieke tournee door het land in de stad Gatooma voor een van de grootste volksmenigten die hij sedert de viering van de onaf hankelijkheid op de been had ge bracht. Met van verontwaardi- iging overslaande stem riep hij uit: „Ik heb gehoord dat er nog blanken zijn die hun zwarte ar beiders toespreken als 'kaffers'. Zij zeggen zelfs: jullie Mugabe is ook een kaffer. Vanaf vandaag geef ik jullie toestemming iedere blanke die jullie een kaffer noemt een pak slaag te geven". leze tirade werd breed uitgemeten in de dagbladen en vormde het gesprek van de dag in de huizen en pubs van de blanken. Onmid dellijk kwam het blanke circuit in beweging. Het Republikeinse Front van Ian Smith liet weten dat het nu maar eens afgelopen moest zijn met de aanvallen op de blanken die in Zimbabwe zijn gebleven omdat zij loyaal tegen over Mugabe en het land staan. i hoofdartikelen werd een poging gedaan de zaak te sussen. Muga be zou er goed aan doen zich te realiseren dat racisme niet alleen een ziekte is, waar blanken aan lijden. Er bestaat ook zwart racis me dat op precies dezelfde ma nier veroordeeld dient te wor den. En minister-zonder-porte feuille en rivaal Joshua Nkomo jiet wejen: wij hebben onze vri jheidsoorlog gevochten uit liefde, niet uit haat. Waarom strepen wij de woorden blank en zwart niet weg en praten wij verder alleen over mensen? „Veel geschreeuw, maar weinig wol", zo reageerde een uit Nederland afkomstige hereboer. „Zo werkt de politiek hier; veel grote woorden maar je hoeft er niet van te schrikken. Iet de tweede verjaardag in zicht [van zijn grandioze overwinning in de eerste vrije verkiezingen in het onafhankelijke Zimbabwe, vecht Robert Mugabe om zicht bare politieke resultaten niet al leen tegen de economische macht van de blanke minder heid. lij is ervan overtuigd dat de socia listische, multiraciale staat die hem voor ogen staat, alleen te [verwezenlijken zal zijn als hij alle politieke tegenstellingen kan on derbrengen in één enkele politie ke partij. In dat streven naar de eenheidsstaat is niet alleen het Republikeinse Front van de vroegere heerser Ian Smith de aartsvijand, maar moet ook wor den afgerekend met politieke lei ders als bisschop Muzorewa en dominee Sithole. Herhaaldelijk wordt dit drietal ervan beschul digd te complotteren tegen de wettige regering. jespannen )e strijd om di de eenpartijstaat wordt od verschillende fronten gevoerd. Dit Patriotistische Front zal vanzelfsprekend moe ten staan onder leiding van de overwinnende partij in de ver kiezingen, de ZANU. Het is een vraag in hoeverre die, als het er op aankomt, kan rekenen op het nieuwe, geïntegreerde leger van Zimbabwe onder leiding van de blanke generaal Alexander Ma- cLean. In dit leger zijn de voor- 1 malige guerrilleros van het ZAN- LA van Mugabe en het ZIPRA 1 van NKomo ondergebracht, naast de loyale restanten van het voormalige blanke Khodesische leger. Ontwapening en integratie van de beide rivaliserende guerrillale- gers konden niet verhinderen dat in het begin van dit jaar beide vanuit hun concentratiepunten rond de tweede stad van Zim babwe. Bulawayo, tegen elkaar optrokken. De situatie was zeer gespannen, want voor het eerst na de onafhankelijkheid dreig den de twee grootste bevolkings groepen van het land tegenover elkaar te komen in een gewa pend conflict; de ZANLA-parti- zanen van Robert Mugabe zijn voor het merendeel leden van de Shona-stam die in het noordelijk deel van het land woont en de ZI- PRA-strijders van Joshua Nko mo zijn gerecruteerd uit de zuidelijke Matabele-stam. Premier Mugabe zag zich genood zaakt zijn in de bevrijdingsoor log meest verafschuwde tegen stander, de door blanken geleide legereenheid African Rifles, op te dragen in de botsingen tussen beide te komen. Ten koste van vele honderden doden werd een burgeroorlog voorkomen. Muga be moest erkennen dat hij dit te danken had aan de blanke scouts van de African Rifles, die hij na de machtsovérname feitelijk had ontbonden. Herhaaldelijk wijst de zwarte pre mier erop dat tenminste vijfdui zend voormalige volgelingen van bisschop Muzorewa en dominee Sithole een militaire opleiding krijgen in Zuid-Afrika en een ernstige bedreiging vormen voor de onafhankelijkheid van Zim babwe. Om voor de bescherming van zijn zuidelijke grenzen niet alleen afhankelijk te zijn van het door blanken geleide leger, heeft Robert Mugabe de stoot gegeven voor de oprichting van een spe ciale militaire elite, een 'vijfde brigade'. Voor de opleiding van dit keurkorps heeft hij een be roep gedaan op militaire specia listen uit Noord-Korea, die hem door kameraad Kim II Sung in ruime mate zijn afgestaan. Onder controle De meeste dagbladen in Zimbab we zijn een jaar na de macht sovername ondergebracht in de Mass Media Trust, die geleid wordt door een door de regering aangewezen raad. Is deze gelijk schakeling van de meeste dag bladen een zet in het spel om de eenheidsstaat? Willy Musarurwa, de zwarte hoofdredacteur van de gezaghebbende Sunday Mail, verslikt zich bijna van woede bij die vraag. „Alle kranten in Zimbabwe waren oorspronkelijk eigendom van de machtige Zuidafrikaanse Argus Press. Na de onafhankelijkheid was het onmogelijk om nog lan ger toe te staan dat in feite Zuid- Afrika onze pers controleerde. Er was geen enkele groep in ons ei gen land kapitaalkrachtig ge noeg om die kranten uit te ko pen. De regering heeft toen een lening afgesloten in Nigeria van zes miljoen Zimbabwe dollars (negen miljoen Amerikaanse dol lars) en heeft daarmee ruim 45 procent van de aandelen van de kranten verworven. De overige 55 procent zijn nog in handen van anderen in Zimbabwe en Zuid-Afrika. Vervolgens is de Mass Media Trust opgericht om de journalisten af te schermen te gen al te veel invloed van de overheid. Hoe hadden wij dat an ders moeten doen"? Willy Musarurwa heeft moeite met het. wantrouwen van Europa te gen de bedoelingen van zijn vriend en dorpsgenoot Robert Mugabe. Tegen eventuele staats grepen bestaat volgens hem geen garantie. „Een gek kan hier de zaak overnemen en dan kan ik niet anders doen dan mijn func tie ter beschikking te stellen. Men moet natuurlijk wel njijn vakmanschap en mijn integriteit respecteren. Maar op dit moment is er niemand die mij zegt wat ik moet doen. Ik ben absoluut vrij en dat zijn mijn redacteuren ook". Na de oprichting van de Mass Me dia Trust zijn de hoofdredacteu ren van de drie voornaamste kranten, The Herald, The Sun day Mail en The Cronicle, ver vangen. Alle andere leden van de staf zijn aangebleven. De meeste stafleden zijn blank, er is maar een enkele zwarte leidende re dacteur. Burgeroorlog Willy Musarurwa verwijt de wes terse jouralisten dat zij Zimbab we naar een burgeroorlog toe schrijven. „Als de spanningen tussen de Shona in het Noorden en de Matabele in het Zuiden werkelijk zo groot zouden zijn als de westerse pers ons wil doen geloven, dan was die burgeroor log al lang uitgebroken. Het is een verderfelijke simplificatie van de problemen om onze poli tieke tegenstellingen altijd te vertalen als een soort stammen- oorlog. Ik ben een Shona en toch ben ik Zestien jaar lang persse cretaris geweest van ZAPU, de partij van Joshua Nkomo, de lei der van de Matabele. Ik ben ge boren in hetzelfde dorp als Ro bert Mugabe, maar toch zijn wij politiek verschillend". „Ik ben voorstander van de een partijstaat, evenals Mugabe. Ook Nkomo is er niet principieel te gen, maar hij verschilt van me ning met Mugabe over de wijze waarop de eenheidsparty tot stand moet komen. Het idee sluit perfect aan bij de Afrikaanse tra ditie. Onze zwarte mensen be grijpen de tegenstellingen bin nen partijen niet. Als je niet tot dezelfde partij hoort, ben je een vijand. In de lagere regionen van onze politieke partijen begrijpt men niet datje van mening kunt verschillen en toch nog vriende lijk tegen elkaar kan zijn. Hoe kom je daarvan af? Alleen door te zeggen dat je bij dezelfde par tij hoort, dan ben je geen vijand meer. Als je vrede wilt in Afrika, moetje één partij hebben". „Dat is niet tegengesteld aan de de mocratie. Bepalend voor de de mocratie is niet het aantal party en dat in een land bestaat, de mogelijkheid voor het gewo ne volk om deel te nemen in de besluitvorming. Dat kan in ons land beter binnen één party dan bij een voortdurende strijd tus sen meer partijen". "Ons idee is de leiders van de ver schillende partijen bij elkaar te brengen en samen een formule van eenheid uit te werken. Die moet voorgelegd worden aan het volk. Er mag daarin geen ruimte zyn voor corruptie en ook niet voor één man, die de macht wil grijpen. Tenminste 90 tot 95 pro cent van de bevolking moet het met dit concept eens kunnen zijn". Socialisme Deze overduidelijke stappen naar een socialistische eenheidsstaat zijn een logisch gevolg van de politieke lyn die Robert Mugabe in april vorig jaar by de macht sovername heefl uitgezet. „Wy gaan werken aan het stichten van een socialistische samenle ving. Maar wij zijn realist genoeg om te beseffen dat wij van Rho desié een kapitalistisch systeem hebben geerfd. Je moet geen ïn- fratructuur vernietigen omdat je socialistische bedoelingen hebt Socialisme betekent het sprei den van de welvaart over de ge hele bevolking, dat kun je ook doen door voort te bouwen op de structuren die er al zyn. Je moet niet beginnen met een systeem op te leggen Je begint met het vormen van een bewustzijn on der de bevolking". Blank en zwart in een modeshow, echter voor een uitsluitend blank publiek. (Foto GPD) Kennelyk raakt Mugabe ervan overtuigd dat twintig maanden van onafhankelijkheid lang ge noeg zijn om langzaam maar ze ker het gegroeide bewustzyn te testen. Politieke waarnemers in Salisbury nemen aan dat by de viering van de tweede verjaardag van de onafhankelijkheid, in april a.s. het referendum over de samensmelting van alle politieke partijen in één front, zal worden aangekondigd. Hoe denken de blanken daarover? Sedert de machtsoverdracht zyn naar schatting dertigduizend blanken uit Zimbabwe vertrok ken. Over het juiste aantal over geblevenen lopen de schattingen uiteen. De secretaris-generaal van het ministerie van voorlich ting, Graham Findlay. noemt het getal van 250.000. Anderen bewe ren dat tegen de tweede verjaar dag van de onafhankelykheid, tenminste een kwart van alk- blanken het land verlaten zal hebben Wim en Lucy Bouwman zyn van plan te blyven Hy stu deerde tropische landbouw in Deventer en veertien jaar gele den verlieten zij Apeldoorn om in Rhodesié te gaan boeren. Op

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19