Saoedische druk op Reagan Polen terug in tijd van Stalin Richard Allen vrijgepleit tif CU EG blijft voedselhulp verstrekken aan Polen Veiligheidsman VS alleen "slordig" Knesseth handhaaft vertrouwen in Begin Afghaans verzet bezet provincie UW STEUN VOOR HULPAKTIE AAN POLEN IS JUIST NU NODIG Ka i Liverpool krijgt van Yoko Ono ziekenhuis Zware verliezen in strijd Irak en Iran Proces De Broglie beëindigd "Bid voor ons" DONDERDAG 24 DECEMBER 1981 WASHINGTON - Het Amerikaan se ministerie van justitie zegt dat veiligheidsadviseur Richard Al len weliswaar vergissingen heeft begaan maar dat de aanwijzing van een speciale aanklager voor een nader onderzoek niet ge rechtvaardigd zou zijn. Allen, momenteel op verzoek op non- actief, hangende het onderzoek, hoopt terug te keren naar zijn post in het Witte Huis. Het is evenwel niet zeker dat Reagan hem daar terug wenst te zien - Al len, bij herhaling in opspraak, is geen succes geweest tot nu toe. De naam van generaal Brent Scowcroft wordt genoemd als opvolger van Allen. Scowcroft was de opvolger van Henry Kis singer als veiligheidsadviseur en voorganger van Brzezinski. Volgens het ministerie van justitie is Allen weliswaar slordig te werk gegaan bij het verschaffen van inlichtingen over de verkoop van zijn raadgevend bureau, dat voornamelijk belangen van Ja panse industriëlen behartigde, maar van opzet zou geen sprake zijn geweest. Blijkbaar is ook niet aantoonbaar gemaakt dat Allen, al in functie op het Witte Huis, regelmatig raad zou heb ben gegeven aan Japanse relaties uit de auto-industrie. Allen heeft de onderzoekers ook kunnen overtuigen van het feit dat hij een enveloppe met duizend dol lar, die onlangs werd gevonden in de safe van zijn voormalige kantoorruimte, eenvoudig had vergeten Het geld was hem ge geven voor zijn medewerking aan het arrangeren van een inter view met Nancy Reagan voor een Japans damesblad. Bij die gelegenheid kreeg Allen ook twee horloges, ter waarde van zo'n 800 gulden. Volgens het ministerie van justitie kon Allen er redelijkerwijs van uitgaan dat dit een persoonlijk geschenk was van een oude bekende. Een visie, die door betrokkenen wordt be vestigd. BAHREIN/JERUZALEM (Reuter) Saoedi-Arabiè heeft de Israëlische annexatie van de Syrische Golan krach tig veroordeeld. Het heeft gezegd dat de Arabieren an dere mogelijkheden in overweging moeten nemen als vreedzame middelen om door Israël bezet gebied terug te krijgen geen resultaat zullen hebben. Kroonprins Fahd, die eerste vice- premier is, zei dit gisteren in een verklaring na besprekingen met de Syrische president, Hafez al- Assad. Hij zei dat Saoedi-Arabié Syriè steunt en niet zou toestaan dat Israël Arabisch land, waaron der de Golan, inlijft. In Jeruzalem verwierp het parle ment met 57 tegen 47 stemmen een door de socialistische oppo sitie en twee kleinere fracties ge steunde motie van wantrouwen die door de twee leden tellende Shinui-fractie was ingediend. De motie betrof niet zozeer de anne xatie van de Golan op zich als wel de manier waarop de rege ring deze had laten leiden tot een belangrijke crisis in de betrek kingen met de Verenigde Staten. Washington schortte het ak koord voor strategische samen werking piet Israël op. Daarop haalde premier Menachem Be gin zondag fel uit naar Amerika. Hij zei dat de Amerikaanse stap ISLAMABAD (UPI) - Guerrilla strijders die tegen de Sowjetrus- sische bezetting van Afghanistan vechten hebben de provincie Ka- pisa bij de hoofdstad Kaboel praktisch in handen, zo hebben westelijke diplomaten gisteren gezegd. De gouverneur van die provincie legt er slechts korte be zoeken af en wordt dan begeleid door een militair escorte. Vol gens de zegslieden is de gouver neur'van Pagham, 20 km. ten noorden van Kaboel, bezweken aan verwondingen die hij vorige week bij een schermutseling met guerrillastrijders had opgelopen. Paghman is reeds lange tijd een centrum van gevechten tussen de Mohammedaanse verzetsstrij ders en Afghaanse soldaten die president Babrak Karmal steu nen. Vorige week vrijdag werden bij een aanval tien Sowjetsolda- ten gedood en twee anderen krijgsgevangen gemaakt. De ver zetsstrijders vernielden ook een pantserwagen tijdens het ge vecht, dat zich 30 km. ten noor den van Kaboel in de provincie Parwan heeft afgespeeld. Afghaanse verzetsstrijders hebben meegedeeld dat zij een spion, Habibullah genaamd, die geïnfil treerd was, hebben opgehangen. beëindiging van het akkoord be tekende en dat Israël geen bana nen-republiek of een vazalstaat was. De minister van buitenlandse za ken, Yitzhak Shamir, zei tijdens het debat over de motie dat de Verenigde Staten niet gerechtigd waren het akkoord op te schor ten. "Het was de taak van de heer Begin krachtig te protesteren te gen deze kwetsende stap. Het was zijn recht en zijn plicht". De Saoedische kroonprins noemde het bezoek van de Syrische pre sident, die inmiddels naar Koe weit is doorgereisd, "zeer belang rijk. Het zou gewichtige resulta ten hebben". Saoedi-Arabië zou in verband met de annexatie van de Golan niet op zijn eigen houtje handelen, maar zou optre den in samenwerking met ande re Arabische staten. Functionarissen in Koeweit zeiden echter, dat Syrië snelle actie wenst van Saoedi-Arabië, 's we relds grootste olie-exporteur, teneinde Washington ertoe te be wegen strafmaatregelen van de Veiligheidsraad tegen Israël te steunen of ten minste niet te tor pederen door een veto. De Vei ligheidsraad gaf Israël tot 5 ja nuari de tijd zijn annexatiebe- sluit in te trekken. Anders zou het zich geplaatst kunnen zien voor de nodige maatregelen. Brief van Ford De Israëlische regering kwam gis teren met een brief op de prop pen van de voormalige Ameri kaanse president Gerald Ford, waarin verzekerd werd dat "de Verenigde Staten zich niet zou den verzetten tegen de controle over de hoogte van Golan door de Israëliërs". "Tijdens bespre kingen met president Jimmy Carter vier jaar geleden heeft Me nachem Begin met die brief te koop gelopen". Het Israëlische dagblad Haaretz had geschreven dat in 1975 een "geheime brief door president Ford aan de toen malige Israëlische premier, Yitz hak Rabin, was gezonden waarin hij zich verplichtte de Israëlische aanspraken op de Golan te steu- Aan de universiteit van Haifa, in Noord-Israël, zijn voor de tweede maal in een week tijd Joodse en Arabische studenten slaags ge weest naar aanleiding van de an nexatie van de hoogten van Go lan door Israël. De Arabische studenten schreeuw den leuzen tegen het "Israëlische fascisme". De politie die een eind maakte aan de strijd, ver richtte geen arrestaties. ADVERTENTIE De Stichting "Regio Leiden Helpt Polen" gaat zeker onder de huidige omstandigheden verder met het organiseren en coördineren van hulpakties ten behoeve van de Poolse bevolking. Daarvoor is veel geld nodig. Daarom doen we, juist in deze feestdagen periode, nogmaals een beroep op de inwoners van Leiden en uit de omliggende gemeenten om de aktie financieel te steunen. Dat kan door storting op: Gironummer: 1984100 of Banknummer: 56.61.19.307 ABN Lelden (belde t.n.v. Regio Lelden Helpt Polen). Transporten Eind november is een eerste zending medische goederen en babyvoe ding naar de Poolse stad Torun gegaan. Dit was mogelijk geworden dankzij de opbrengsten uit de collecte en vele andere giften. Zaterdag 12 december is een tweede transport vertrokken. Dit keer zijn er zes busjes en vrachtwagens gegaan met opnieuw medicijnen en babyvoeding maar ook kleding, zeep, watten en voedselpakketten. De goederen zijn deze keer voor een deel ook afkomstig van inzamelakties. Zojuist zijn de wagens behouden teruggekeerd na een bijzonder span nende reis. De goederen zijn afgeleverd bij ziekenhuis, katholieke en ook protestantse kerk. Opnieuw is gebleken hoe groot de nood wel is. Hulptransporten houden toegang tot Polen en de plaatselijke comité s aldaar blijven de goederen persoonlijk ontvangen en verdelen. Inlichtingen De Stichting heeft inmiddels ook ee meld- en organisatiepunt. Het adres i! kantoor geopend als centraal Stichting Regio Lelden Helpt Polen Rijn- en Schlekade 43 2311 AL Lelden tel. 071-133439 Wie inlichtingen wil of vragen heeft over aanmelding en organisatie van akties kan het beste daar kontakt mee opnemen. Stichting Regio Leiden Helpt Polen. Lange rijen wachtenden voor de tram en militair vertoon bepalen het straatbeeld i vooravond van een bange kerst in een door honger en onderdrukking gekweld Polen. Warschau. Aan de LIVERPOOL (UPI) - De we duwe van John Lennon, Yo ko Ono, geeft de Britse ha venstad Liverpool, de thuis haven van de Beatles, een kinderkliniek ter nagedach tenis van de zanger en gita rist. De kliniek zal waarschijnlijk worden gebouwd in de arme, vorige zomer door rellen ge troffen wijk Toxteth en zal worden bestuurd door de re gionale gezondheidsdienst Mersey. De voorzitter van de gemeenteraad van Liverpool, sir Trevor Jones, noemde het een "schitterende gift", die "veel zegt over de persoon van Yoko Ono". Een woordvoerder van de ge zondheidsdienst, Frank Mur phy, zei dat het gebouw een "soort superziekenhuis" zal worden, waar getracht zal worden de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid van kinderen en volwassenen te verbeteren. Hij riep fans van Lennon op aan het fonds bij te dragen. TEHERAN (AFP/AP) Sinds het begin van de Iraanse operatie "ver schijning van de dageraad" op 11 december wordt er aan het westelijke front met Irak zeer zwaar gevochten. In het bergachtige terrein is het onmogelijk precies te bepalen waar de vijand zit en om elke heuvel en berg volgt aanval op tegenaanval. Sinds twaalf dagen zijn er volgens de Iraanse pers niet minder dan veer tien Iraakse tegenaanvallen geweest om de 160 vierkante kilometer grote regio rond Kermansjah te heroveren. Voor de troepen van Bagdad gaat het om herovering van drie bergketens, waaronder Shi Khuh, 1182 meter hoog, die het hele gebied domineert en een waarnemingspost van groot belang is. Ook in het zuidelijke Khouzistan wordt nog steeds gevochten. Aan beide zijden worden kennelijk belangrijke verliezen geleden. Het Iraakse persbureau INA zei op 14 december dat het gebied van Guilan Ghard "een groot kerkhof' geworden is voor de Iraniërs, die op hun beurt weer zeggen dat daar 2.000 vijandelijke militairen zijn gesneuveld. Twee hoge figuren van het bewind van de ajatollah Chomeiny zijn bij een aanslag in de stad Asjad in het noordoosten van Iran om het leven gekomen. De slachtoffers werden gisteren door radio Teheran geï-den- tificeerd als het parlementslid Mojtaba Ozbaki en de gouverneur van Masjad, Gholamali Jaafarzadeh. Zij waren onderweg naar een moskee in Masjad toen twee mannen op een motorfiets naast hun auto kwamen rijden en handgranaten naar binnen wierpen. Ozbaki en Jaafarzadeh werden op slag gedood, terwijl drie andere inzittenden gewond raakten. De daders wisten te ontkomen, aldus radio Teheran. De Iraanse radio en de voorzitter van het parlement stelden de onder grondse organisatie Mujahedeen Chalq voor de aanslag verantwoorde lijk. De verzetsbeweging heeft het afgelopen half jaar meer dan 1.600 linkse tegenstanders van het Islamitische bewind ter dood gebracht. Volgens de internationale commissie van juristen zijn sinds de afzet ting van president Abolhassan Bani-Sadr in juni meer dan 2.000 men sen in Iran terechtgesteld. BONN DP A/AN P/Reuter/AFP) - Volgens Bonn wijzen de Westeu- ropese bondgenoten de Ameri kaanse plannen voor sancties te gen Polen in eerste instantie af. Het is het met de andere Westeu- ropese regeringen eens over de noodzaak een voorzichtige en te rughoudende opstelling tegen over Polen in te nemen, dit heeft de Westduitse regeringswoord voerder Lothar Rühl gisteren in Bonn verklaard. Volgens de ingelichte kringen in Brussel besloten de tien EG-am- bassadeurs in Brussel dinsdag avond door te gaan met de huidi ge EG-voedselhulp aan Polen en de voorbereiding van een nieuw programma tegen de aanbeve ling van de Europese Commissie als dagelijks bestuur van de Ge meenschap. De Commissie zou de hulp hebben willen opschor ten tegen de achtergrond van de berichten over meer dan twee honderd doden in Polen, zo werd uit dezelfde kringen gemeld. PARIJS (AFP) - Het proces over de moord op prins Jean de Broglie is gisteravond geëindigd, vijf jaar nadat de prins in 1976 op de dag voor kerstmis in Parijs op straat werd doodgeschoten. De rechtbank veroor deelde Pierre de Varga, de hoofdverdachte, tot tien jaar gevangenis straf. Guy Simone, die ervan werd verdacht de moord georganiseerd te heb ben, kreeg dezelfde straf. Ook tien jaar velde de rechtbank ever Gerard Freche, een huurmoordenaar, die een eind aan het leven van De Broglie maakte. Serge Tessedre, die voor het contact tussen Simone en Freche had gezorgd, werd tot vijf jaar veroordeeld. Veel opheldering heeft het proces niet gebracht. Zo is nog steeds niet duidelijk waarom de prins in 1976 op de dag voor kerstmis in Parijs op straat werd doodgeschoten. De op 4 november begonnen rechtszaak was gebaseerd op de stelling dat de voormalige politieke geestverwant van het vorige staatshoofd, Valery Giscard d'Estaing, uit de weg werd geruimd omdat een op zijn naam aangegane lening niet kon worden afbetaald. Deze stelling, verkondigd door een naaste medewerker van Giscard, zorgde voor opschudding bij met name de linkse oppositie, die ver moedde dat de toenmalige regering de zaak in de doofpot wilde stop pen. Het nieuwe programma met de voorbereiding waarvan volgens het gemelde besluit van de am bassadeurs zal worden doorge gaan zou een waarde hebben van 200 miljoen dollar aan vlees, graan en boter om de Polen door de winter te helpen. De woordvoerder ging bij zijn uit spraak gisteren op geen enkele wijze in op resultaat, inhoud of gevolgen van de besprekingen van de Amerikaanse onderminis ter Lawrence Eagleburger in Bonn, die in de afgelopen dagen Europa rondreist om de stem ming te peilen voor de Ameri kaanse sanctieplannen. Het standpunt van Den Haag was al bekend voordat de plaatsver vanger van Eagleburger. Gom- p< r?s, dinsdag naar Nederland kwam Minister van der Stoel is voorstander van opschorting van de financiële hulp aan Polen, maar wil dat de voedselhulp doorgaat, mits er garanties wor den gegeven dat deze op de juis te plaats terechtkomt. Als de Amerikaanse regering be sluit tot sancties tegen Warschau uit protest tegen de uitroeping van de noodtoestand, zal Japan zich daarbij wel aansluiten Dit heeft premier Zcnko Suzuki gis teren verklaard Langs diploma tieke weg had Washington de re gering In Japen ervan op de hoogte gebracht, dat het sancties overweegt. Elf dagen geleden beleefde Polen een militaire staatsgreep. Ge neraal Jaruzelski en het leger namen de macht in handen. On ze Weense correspondent Anton Koene was enkele dagen eer der in Polen gearriveerd om voor deze krant en de andere bij de Gemeenschappelijke Pers Dienst aangesloten dagbladen te berichten over de Poolse crisis. Gisteren, toen zijn visum verliep, werd Koene op het vliegtuig gezet. Herhaalde verzoeken om visumverlenging werden niet ingewilligd. In zijn binnenzak een ongecensureerd verhaal over de Poolse situatie, één van de zeer schaarse die er van daag in Westeuropese kranten te lezen zal zijn. Een verslag van de werkelijkheid in Polen, dat de kerst zal „vieren" onder een militaire bewind, waarvan het bestaansrecht zwaar wordt getest door voortdurend lijdzaam verzet van de Poolse arbeiders. De volle waarheid over wat zich in Polen na de 13e de cember heeft afgespeeld, zal door het ontbreken van ver bindingen waarschijnlijk pas over enige tijd bekend wor den. Wat wij, de weinige wes terse correspondenten die tot woensdag in Polen waren achtergebleven, nu al weten, is dat rond 30.000 mensen op dit moment onder de meest onmenselijke omstandighe den in interneringskampen zitten. Naast arrestaties door een aan de Gestapo herinne rend politie-apparaat is een grootscheepse propaganda campagne op gang gekomen tegen de vrije vakbond Soli dariteit. Tekenend is dat de Polen zelf spreken over een 'toestand van oorlog' en niet over wat de Militaire Raad van Nationale Redding noemt 'plaatsing onder de krijgstucht'. Na de machtsovername mocht ik Warschau niet meer uit. Zelfs niet naar de buitenwij ken, laat staan naar Gdansk of Katowice. Ook een bezoek aan de Ursus-tractorenfa- briek aan de stadsgrens om persoonlijk poolshoogte te nemen, werd verboden. De autoriteiten hebben er alles aan gedaan ons correspon denten het normaal functio neren als journalist onmoge lijk te maken. Ik kon dan ook niet veel meer doen dan het verzamelen van schaarse ooggetuigenverklaringen en te proberen een onderscheid te maken tussen feiten en ge ruchten. Ware veldslag Ondanks het ontbreken van verbindingen werd al snel be kend dat bij de bestorming door para-militaire troepen van de Wujec-myn een ware veldslag ontstond. Leden van de militia die in de handen vielen van tot het uiterste ge tergde mijnwerkers die colle ga's voor hun ogen zagen af maken, werden handen en voeten afgehakt of met voor hamers hun knieschijven verbrijzeld. In twee andere mijnen hebben zich al een week geleden zo'n 300 kom pels op 500 meter diepte ver schanst. Ze dreigen de mijn schacht te laten instorten wanneer de politie probeert hen naar boven te brengen. Ook de staalfabriek Nova Hu- ta wordt tot nu toe door rond 8000 arbeiders bezet gehou den. Zij dreigen de gieterij op te blazen. Een van de dingen die ik niet naar buiten heb kunnen brengen, was dat bij de raz zia's opgepakte leden van So lidariteit zonder eten of drin ken bij temperaturen bene den nul lange tijd in een han gar bij het vliegveld van Gdansk hebben doorge bracht. Hetzelfde deed zich voor in een tentenkamp op een militair terrein in de buurt van Warschau. Lech Walesa Wat ik ook wist, was dat Lech Walesa het lichamelijk goed maakt, maar onder zware spanning staat en mogelijk zelfs door psychofarmaca in toom wordt gehouden Op vallend vond ik dat over de verblijfplaats van generaal Jaruzelski de autoriteiten ven nevelig zyn als over die van Walesa. De laatste keer dat Jaruzelski op de tv ver scheen, was op 13 december bij het afkondigen van de noodtoestand Polen verkeert in staat van oor log, maar de enige v\jand wordt gevormd door 'antiso cialistische krachten binnen Solidariteit'. Het eerste doel van de machtovername is dan ook de toestand in het land te 'normaliseren'. Maar, zoals in elk bezet land, is er een actieve verzetsbeweging. Vrijwel dagelijks melden de twee nieuwsbronnen - om roep en partyblad Trybuna Ludu - arrestaties wegens sa botage De censor lijkt echter voorbij te gaan aan het alom aanwezige lijdzaam verzet Aan de andere kant kunnen velen zich niet verzetten, zo als de staf van de universitei ten, onderwijzend personeel en de helft van de staf van ho tels en de nationale lucht- vaaertmaatschappij. Zij zijn voor onbepaalde tijd met ver lof gestuurd. Alleen de kerk Alleen de kerk kan het protest van de gewone Poolse man en vrouw nog vertalen en la ten horen. Afgelopen zondag werd van de kansels een op roep aan het militaire bewind gedaan. Geëist werd vrijla ting van de duizenden gear resteerden of tenminste ver betering van de levensom standigheden in de gevan genkampen. Ook eiste het Poolse episcopaat dat de vak beweging, inclusief Solidari teit, zou worden toegestaan weer normaal te functione ren Die eis gold tevens, het werd er apart bij vermeld, voor de geïnterneerde leiding van Solidariteit. Ik heb geprobeerd deze bis schoppelijke boodschap aan de krant door te geven via de enig mogelijke directe com municatielijn: de telexver binding van het officiële persagentschap Interpress. Het verhaal kwam bij me te rug. Afgekeurd. Twee dikke zwarte strepen door mijn ko pij, geflankeerd door een in drukwekkend stempel, maakten duidelijk dat de censor onverbiddelijk had toegeslagen. Net voor ik mijn kopij ter verzending aan bood. was ons verzekerd dat verklaringen van de kerk on gecensureerd konden wor den weergegeven door de buitenlandse pers. Invasie De Polen, na het uitroepen van de staat van beleg eerst over rompeld, stil, zyn nu boos en bang tegelyk. Toen ik War schau woensdagmorgen ver liet, gonsde de stad van ge ruchten over een op handen zijn Russische invasie Voor de eerste keer sinds Solidari teit in Gdansk tot legale vak beweging werd uitgeroepen, geloven de Polen echt dat er een reëel gevaar is voor bin nenvallende troepen van het Warschau Pact. De vrees bestaat dat het ontbre ken van enige activiteit in de havens aan de Baltische kust als excuus voor zo'n militaire inval zal worden gebruikt Het uiteindelijke argument zal zyn dat de veiligheid van Polen ernstig wordt be dreigd. Ik heb in Warschau collega's achtergelaten die moeten werken onder omstandighe den kenmerkend voor het Stalin-tydperk Maar ik heb vooral afscheid moeten ne men van een Pools volk dat vreest voor de toekomst. De Polen die ik deze week in Warschau heb gesproken, smeekten my en myn colle ga's deze boodschap door te geven aan allen in het Westen die zich, net zoals ik, nauw verbonden voelen met het lot van dit land. Afghanistan De boodschap luidt: „Maak niet dezelfde fout als twee jaar geleden toen de Russen Afghanistan overmeester den, terwyl het Westen nog aan het kerstdiner zat Ver geet Polen deze kerstdagen met". Zij vroegen me ook ..Als u een chnsten bent, bid voor ons. Bent u dat niet, leef dan met ons mee" Polen, het Poolse volk heeft ons meer dan ooit nodig. ANTON KOENE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11