Plein bij kerk in Leiderdorp moet er komen Al jarenlang klachten over verwarming flat Volkstuinen langs Hoge Rijndijk moeten verdwijnen [Le/cfee agenda Commissie wijst bezwaren af Huurdersvereniging in conflict met makelaar jllzqnw Dixmedaille: nieuwe prijs in bollenvak PAGINA 2. LEIDERDORP - Het kerkplein naast de Dorpskerk moet er komen, ondanks de bezwa ren van een groot aantal omwonenden. De commissie ruimtelijke ordening en open bare werken gaf gisteravond dit advies mee aan wethouder Meerburg. DINSDAG 22 DECEMBER 19%)INE De wethouder zei over de voorge stelde aanleg van het kerkplein en de bezwaren onder meer dat "de oppepper die wij aan het plein willen geven, door een aan tal mensen vaak op emotionele gronden wordt aangevochten". Eén van de bezwaren is gericht tegen het plan om op het nieuwe plein een deel van de weekmarkt onder te brengen. De commissie bleek gisteravond bereid water in de wijn te doen en dit punt nogmaals te bespreken met de Kerkvoogdij. Van de publieke tribune kwamen verder weinig nieuwe gezichts punten. De vergadering van de commissie werd als 'speciale ser vice' naar de omwonenden toe gehouden in het Dorpshuis dat evenals de Nederlands Hervorm de kerk aan de Hoofdstraat ligt Voor de vergadering was er gele genheid kennis te nemen van de laatste ontwikkelingen rond het plein. Op het moment namelijk dat er tussen de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde ge meente en burgemeester en wet houders overeenstemming was bereikt - na twee jaar onderhan delen - liet Monumentenzorg weten niet akkoord te gaan met het afbreken van het muurtje dat rond het plein stond. De besprekingen die hierna volg den hebben geleid tot een com promis: de muur blijft groten deels gehandhaafd. Verder komt er iets meer groen dan in eerdere schetsen, vooral tegen de kerk muur aan. In de oude situatie was de bestrating doorgetrokken tot aan die kerkmuur. Inmiddels bleek ook dat een aantal omwonenden zich niet kon vin den in de plannen van kerk en gemeente. Bij het gemeentebe stuur werd eenbezwaar inge diend, ondertekend door 423 mensen. In de nu gewijzigde plannen is volgens wethouder Meerburg voldoende rekening gehouden met de bezwaren. De commissie deelde die mening. De WD'er Stuivenberg had alleen wat moeite met de financiering van het plan. De 250.000 gulden. Het plein bij de Dorpskerk. Op de achtergrond het muurtje dat nu toch voor het grootste deel zal blijven staan die het gaat kosten, kunnen vol gens hem misschien beter ergens anders aan worden besteed. Het PPR-raadslid Gordijn drong aan op een snelle beslissing. Er is nu genoeg gepraat. Het oude dorp kan met dit plan weer leefbaar worden gemaakt, zo vond Gor dijn. Eind januari zal de gemeenteraad een beslissing nemen over de plannen. Als de raad zijn goed keuring geeft aan het plan is het nog maar de vraag of daarna snel kan worden begonnen met de uitvoering. De bezwaren zijn zo talrijk en fel dat een beroepspro cedure aangespannen door de omwonenden welhaast zeker lijkt. Woningwet De bouw van 84 woningwetwonin gen in het zogenaamde 'Slakken huis' in Buitenhof-Oost kan op korte termijn beginnen. Wethou der Meerburg kondigde gister avond aan dat het rijk een extra contigent dat betekent meer geld - red) voor veertig van de woningwetwoningen. Geld voor het andere deel van de twee- en driekamerwoningen zal volgend jaar worden gegeven. Het is daar om nu mogelijk om het hele Bert Muller en Henk van der Bosch voor de deur van de keteltuimte. Ze mochten er niet in. De bewoner, die de sleutel heeft, wilde geen verhaal over de klachten van de bewoners over de verwarmingsketel (foto Jan Holvast) WASSENAAR - De bewo ners van het flatgebouw aan het Stadhouders plein klagen al jaren over de verwarming en het be heer van hun woningen. Ze leggen zich sedert een paar maanden niet bij de feiten neer, want ze heb ben een huurdersvereni ging opgericht. Het overleg met makelaar/exploi tant Van der Horst verloopt vol gens de bewoners onbevredi gend en ook het contact met de Amsterdamse huiseigenaar B.O.Z. leidt niet tot het gewenste resultaat. Namens de huurders- vereniging belichten Bert Mul ler, Henk van der Bosch en Em my Behrtel de achtergronden. "Er is altijd al gedonder geweest met de verwarming. Op de meest ongelegen momenten, zoals de kerstdagen, viel de centrale ketel uit, zodat vooral de oudere bewo ners meermalen elders onderdak moesten zoeken. De jaarlijkse eindafrekening heeft een aantal van ons voor uiterst onaangena me verrassingen gesteld en er be staat sterke twijfel over de doel matigheid van de olieketel. Dat laatste vinden we ernstig, omdat we zo zuinig mogelijk met brand stof om willen gaan", aldus het drietal. Met deze opsomming hebben de drie bewoners in het kort aange geven wat er naar hun mening al lemaal mis is. Het onderhoud was vroeger in handen van een firma die met een abonnemen tensysteem werkte. Toen het on derhoud niet voldoende bleek, schakelde Van der Horst over op een andere firma die zonder abonnement werkt. De klachten over de nog niet zo ou de ketel lijken niet logisch, maar de conclusies in een technisch rapport van het Bouwcentrum liegen er niet om. Dat onderzoek vond plaats op 28 oktober, op verzoek van de bewoners die de kosten zelf betaalden. Het rende ment van de ketel wordt in dat rapport ongunstig genoemd, ook al heeft er vlak voor het onder zoek nog een onderhoudsbeurt plaats gehad. Navorderingen De bewoners kregen over het jaar 1980-1981 navorderingen van en kele honderden guldens tot tweeduizend gulden. Dat bedrag moest binnen korte tijd geheel worden voldaan. Na protest van de huurders is er ten slotte een soepele regeling getroffen. In middels is het bedrag van het voorschot wel een stuk opge trokken, maar sommige bewo ners zien toch als een berg op te gen de volgende afrekening. "Dat we allemaal een zelfde voorschot betalen is erg mislei dend, want het verbruik loopt onder meer door de winkels op de parterre erg uiteen. Dat is ui terst ongelukkig. De gemeente hanteert wat dat betreft een be ter systeem". De bewoners gaan er van uit dat de afrekeningen administratief in orde zijn en ook de firma die regelmatig de afge nomen warmte meet, geniet nog steeds hun vertrouwen. De problemen schuilen, aldus de ZOETERWOUDE/DEN HAAG - De optrekjes op de ruim veertig volkstuintjes bij de Hoge Rijn dijk ter hoogte i Zoeterwoude moeten aantal jaar het veld staan er zonder de vereiste ver gunning. En als de eigenaren ze niet op korte termijn weghalen, dan laat de gemeente het doen, desnoods met behulp van de sterke arm. Tegen dit besluit van de gemeente zijn de volkstuinders in beroep gegaan bij de Raad van State. Dit hoogste rechtscollege van het land heeft onlangs laten weten achter de gemeente Zoeterwou de te staan: de optrekjes moeten weg. Volgens de gemeente onder andere, "omdat we geen sociale ruimte hebben tot honorering van de sociale motieven, daar verlening van de vergunning in strijd met de wet zou zijn". De eigenaren van de bouwsels, die de grond van Beleggingsmaat schappij Hoogendoom bv heb ben gehuurd, zeggen dat zij niet wisten dat de grond in Zoeter woude lag. Ze dachten al jaren lang in Hazerswoude hun spruitjes te verbouwen. "Op grond van uitlatingen van amb tenaren van de gemeente Hazers woude", is volgens de volkstuin ders komen vast te staan, "dat er geen bouwvergunningen nodig waren om desbetreffende opstal- Raad van State geeft Zoeterwoude gelijk len te plaatsen. Dat schept ver plichtingen voor de overheid". Bovendien is het volgens de ruim veertig volkstuinders vreemd dat de gemeente pas na twee jaar aan de bel trekt. B en W van Zoe terwoude zeggen daarover eerst met de eigenaresse van de grond contact te hebben gehad en later van haar adressen van de huur ders te hebben gekregen. De Raad van State meent echter dat de volkstuinders maar wat beter hun licht bij de betrokken ge meente hadden moeten opste ken. "Dat hebben ze nagelaten". Een van de gedupeerden hield tij dens de zitting voor de Raad van State zijn gehoor voor, dat hij de grond heeft gehuurd omdat hij in Den Haag op een bovenwoning woont en zijn vrouw astmatische bronchitis heeft. Het is volgens hem noodzakelijk dat zij regel matig in de buitenlucht is. Om dat zijn vrouw bij slecht weer kan schuilen heeft hij een "schuilhok" gebouwd. Bergingen Iets verder aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude heeft de Raad van State ook toegeslagen. Bouwer de gebr. Vreeken BV moet een viertal bergingen aan de Hoge Rijndijk 171 weghalen. Bij hem heeft de Raad van State echter de politiedwang weggenomen. Volgens het rechtscollege "be hoort de legalisering van de ruimtes niet tot de onmogelijk heden". In een andere uitspraak van de Raad van State wordt die hoop echter al weer in de grond ge boord. Volgens de gemeenteraad van Zoeterwoude voldoet onder andere de bouwvergunning voor de bergingen niet aan de door de gemeente gestelde eisen. De Raad van State geeft de gemeen teraad gelijk en verwerpt het door Vreeken ingestelde beroep tegen de beslissing van de ge meenteraad. Volgens de Raad van State heeft Vreeke onder andere de aan vraag voor een vergunning niet volledig ingevuld. Dat is volgens de Raad van State nodig voor de gemeente om tot een standpunt te komen. Volgens Vreeke wist de gemeente al precies wat er zou gaan gebeuren. Dat doet er niet toe, aldus de Raad van State. Op dit moment loopt er onder an dere nog een beroep bij de Raad van State van de huurder en de eigenaresse van een pand aan de Hoge Rijndijk 59 in Hazerswou de. De eigenaresse en de huur den van het huis, vanwaar regel matig wordt geroepen om gast vrouwen, willen een schuurtje bouwen om tweede-hands auto's op te knappen. Ze zeiden on langs voor de Raad van State, waar hun beroep tegen de weige ring van een vegunning voor het schuurtje liep onder meer: "Ie dereen mag maar bouwen aan de Rijndijk. Kijk maar eens om je heen. Alleen wy mogen het niet". •Slakkenhuis' nu in één keer af te bouwen. De commissie vond verder dat het laatste deel van het park 'De Houtkamp' moet worden aange legd. Het gaat om het aanleggen van een boulevard langs de Laan van Ouderzorg tussen Winkelhof en Santhorst en de aanleg van een plein bij het laatste winkel centrum. De commissie is er wel van over tuigd dat er bezuinigd moet wor den op de plannen. Maar de ver binding van de beide winkelcen tra wordt zo belangrijk gevonden dat de raadsleden in geen geval van de plannen wil afzien. DINSDAG Leiden - Rijksmuseum van Geologie Mineralogie. Hooglandsekerkgracl film Reis Door De Oertijd, kinderen v 9-14 jaar, woe 14 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - kinderfili middag, woe 14.30 uur. Kantine sportcomplex Morsch 2 - Sm ragdlaan, filmmiddag, woe 14 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestra 19. ma t/m vr van 10-12 uur; tel. 1220< NVSH bibliotheek - Rapenburg NVSH informatiecentrum, geopend werkdagen van 14-16 uur en dins v 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmi straat 73. Nederlandse les voor buite landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslt tend soos, muziek of film; wi sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecib straat 67, ma t/m vr van 16-22 126052. Algemene Reclasseringsvereniging Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, berei baar op werkdagen van 9-17 uur; vo hulp en informatie aan meerderjarige (vanaf 18 jaar), die door problemen conflict zijn of dreigen te komen politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, i avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 71 teL 125736, Werklozen Belangen Veren ging Leiden adviesbureau, woe van II 12 uur. Leiderdorp - K&O-gebouw, kerststuj jes maken, 20 uur. gemeentehuis - commissie maatschaj pelijk welzijn, 20 uur. Voorschoten - clubhuis, bingo SVLl 20.30 uur. Oegstgeest - SJJO gemeentecentrur) Lijtweg, tienerdisco, 19 uur. Leiderdorp - Sjelter, kinderfilms, vanaf 10 uur. WOENSDAG Leiden - The Jam^2e Binnenvestgrachj LI ig, 20.3 drie bewoners, vooral in het ui terst stroeve contact met Van der Horst. Eenmaal hebben ze een bezoek gebracht aan zijn kantoor om een blik te slaan in de ver bruikersadministratie. Tijdens dat gesprek is ook de positie be sproken van een bewoner die als enige met de sleutel van de stookkelder op zak loopt. Ook daarover is enige onduidelijk heid gebleven, omdat de betrok kene niet altijd bereikbaar is. Bij problemen is hij wel de enige die de deur kan openen. Inmiddels heeft de afdeling Bouw en Woningtoezicht van de ge meente zich ook met de zaak in gelaten. Van die kant is aange drongen op technische ingrepen met als gevolg de toezegging dat er weldra iets zou worden ge daan. Maar de termijn van veer tien dagen, die de bewoners bij toezending van het onderzoeks rapport hadden gesteld, is al weer een maand achter de rug. Er is zelfs geen schriftelijke reac tie op gekomen. Los van deze kwestie willen de be woners de kosten van het onder zoek vergoed krijgen. Ze spelen met de gedachte een deel van de verwarmingsuitgaven terug te vorderen wegens onvoldoende zuinigheid van de installatie. Verbazing Makelaar Van der Horst bevestigt desgevraagd dat er in vroeger ja ren wel het een en ander mis was. Eenmaal was er ook sprake van ernstige roetvorming, maar naar zijn zeggen komen de laat ste tijd geen technische klachten meer binnen. Hij verbaast zich er wel over dat de huidige onder- houdsfirma hem nog geen rap port van een tegenonderzoek naar de installatie heeft ver strekt, hoewel hij daar een tijd geleden om heeft gevraagd. De kwestie van de hoge afrekenin gen spreekt de makelaar niet erg aan. "Als ik tijdig de voorheffing had verhoogd, zouden daar weer bezwaren over zijn binnengeko men", zegt hij. Verder wijst hy erop dat de kostenstijging voor een deel het gevolg is van de ho ge brandstofprijs. Over de even tuele terugbetaling van de kos ten van het onderzoek laat Van der Horst zich niet uit. Hij ver wijst naar de huiseigenaar. "En wat die slechte communicatie aangaat, dat vind ik onzin. De be woners kunnen altijd by mij te recht en als er klachten zyn, kom ik desnoods zelf kijken". WIM OLYSLAGERS optreden groep The Happening, Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don soc| met films en informatie programma') 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilii straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i gelooi tel 213490. Leiderdorp - gemeentehuis, commissi cultuur, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags^ dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 18 tol 24 dec. door Doeza Apotheek, Doeza WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, teil ten noorden van de Rijn: 134604, tel. teil zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond-, heidscentrum, Berkenkade, LeiderJ dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vd van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum] v.d. Waalslaan, tel. 4641. Bingo De Raad van Elf van de Voorscho- k. tense voetbalvereniging SVLV houdt vanavond een kerstbin- L go. De opbrengst is bestemd voor het fonds "verlichticg hoofdveld SVLV". De bingo be gint om half negen in het club huis van SVLV aan de Juliana van Stolberglaan. Lichtzee De Dorpskerk aan het Plein in Wassenaar is de gehele week verlicht. "De kerk en het met sneeuw en rijp bedekte land schap is een stukje kerst-sfeer van het juiste gehalte", zo schrijft de Kerkeraad. Elke avond van half acht tot half tien is de kerk ook van binnen te bewonderen. Verder is er vanavond een kerstzangavond. Morgenavond vindt de generale repetitie van de Dorpskerk- Cantorij plaats voor de kerk dienst op de eerste kerstdag. Ie dereen kan daar naar komen - luisteren. Tienerdisco De Stichting Jeugd en Jongeren werk Oegstgeest houdt v avond een tienerdisco in het Ge meentecentrum aan de Lijtweg. De ruimte is open van zeven tot tien uur. Weekmarkt In verband met de feestdagen wordt de weekmarkt in Voor schoten deze en volgende week niet op de gebruikelijke vrijdag gehouden maar op woensdag. Expositie In het Cultureel Centrum aan de Schoolstraat in Voorschoten is tot en met 22 januari een ten toonstelling van werkstukken van plaatselijke amateurkun- stenaars.De expositie is voor het publiek open van maandag tot en met vrijdag van twee tot vijf uur. HILLEGOM - Het bloembollenvak krijgt een J.F.CH. Dixmedaille, genoemd naar de nestor van het vak. De thans 100-jarige Dix heeft als veredelaar vele nieuwe bolsoorten aan het assortiment toegevoegd. Hoe de medaille er precies uit komt te zien is nog niet bekend. Lang niet iedereen kan in aanmer king komen voor de Dixmedail le. De onderscheiding is vooral bedoeld voor personen die zich op het gebied van de veredeling verdienstelijk hebben gemaakt. Ter onderscheiding van perso nen die op andere terreinen grote prestaties hebben geleverd be staat de Nicolaas Demasmedaille en de mogelijkheid tot erelid van de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencul tuur te worden beoemd. De Dixmedaille wordt gegeven op advies van de ereleden onder voorzitterschap van jonkheer mr. dr. O.F.A H. van Nispen tot Pannerden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN Uitgave. Uitgeversmaatschappij Latoach Dagblad B V LEIDEN Poatbus 54. 2300 AB LEIOEN Tatatooo: 071-144941 Gaan krant ontvangen: te) 071-123143 tueeen 18 00-19 30 uur (nabezorglng na 19.30 uur): zaterdag van 10.30-18 00 uur. vooruitbetaling ta voldoen. Bij automatische ovarschrijving geen administratie- en Kwartaalabonnement 1 57.35 Per poet79,70 Jaarabonnement 1 217.90 per poet f 307.30 I 0.80 Directie: G Koopman Ptv AJg redactiechef: Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Peredienst met eigen ooneapondenten o a. in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2