LEIDSCH DAGBLAD Prijzen overheid te hoog "Holland Duck Club" verdacht van verduistering "Al 800 slachtoffers in Polen gevallen' MOTORHUIS VOORDEEL- AANBIEDINGEN 'Winkels s avonds ook open' ütuHet Motorhuis [rezjnjev: .-Duitsland ^middelaar Consumentenbond: tarieven stijgen meer dan toegestaan VV In verband met Oud en Nieuw Leiden* Katwijk* voorschoten INSDAG 22 DECEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36660 JrecleurG Koopman looldredacleur AAM Schuurmans iV-hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ekrw - Wfle S1 23" BGlad* Voor Mm n coloton FASHINGTON (DPA) - De Russi sche regerings- en partijleider Leonid Brezjnjev is er voorstan der van dat West-Duitsland gaat bemiddelen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet- Unle. lij zei dit gisteren in een inter view met de Amerikaanse tele visiemaatschappij NBC. Daarin deed hij de VS ook het aanbod om de onderhandelingen (SALT) over de strategische kernwapens van beide super machten te heropenenn. n het schriftelijke vraaggesprek - |e vragen werden 4 december in gediend en gisteren beantwoord - zei Brezjnjev over de Westduit- se bemiddeling: "Wij verwelko men de gedachtengang in de po litiek vann de Bondsrepubliek die de ontspanning en de vreed zame samenwerking steunt en daarover hebben wij ook tij dens mijn korte bezoek aan Bonn gesproken". (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De financiële handel en wandel van de chauffeursvereniging HoUand Duck Club en haar voor zitter W. Woudenberg wordt op last van de rechter-commissaris in Den Haag onderzocht. Aanleiding voor dat besluit is de uitkomst van een vooronderzoek van de gemeentepolitie van Al phen aan den Rijn naar de rol van de Holland Duck Club bij een in oktober gehouden festival ten bate van gehandicapten in Nieuwegein. Een groot deel van de opbrengst zou daarbij niet voor het goede doel beschikbaar zijn gekomen. Woudenberg, die in Alphen woont, is tevens de organisator van het grote voedseltransport naar Polen van de afgelopen week. Volgens woordvoerder Holthuis van de Haagse rechtbank wordt niet alleen de chauffeursvereni ging verdacht van verduistering en valsheid in geschrifte, maar wordt ook Truckstar BV, die de commerciële activiteiten van de HoUand Duck Club voor haar re kening neemt, in het vooronder zoek betrokken. Ook hier geldt de verdenking van verduistering en valsheid in geschrifte. Het vooronderzoek richt zich voor al op de actie die de Holland Duck Club in oktober voerde voor de gehandicapten in het ka der van het jaar van de gehandi capten. Op een festival, dat in Nieuwegein werd gehouden, werd geld inge zameld om lichamelijk gehandi capten een vliegreis te geven. Bij een bank in Alphen werd een speciaal gironummer geopend. Er kwam volgens de Holland Duck Club iets meer dan een hal ve ton. het streefbedrag, binnen. Dat bedrag wekte de argwaan van een groep vrachtwagenchauf feurs uit Brabant. Zij sloegen aan het rekenen en kwamen tot de slotsom dat er een veel groter be drag moest zijn ingezameld. Zij kwamen uit op een netto-op brengst van ongeveer vijf ton. Over de juistheid van dit bedrag wil justitie geen uitspraak doen. Wel wordt gedacht dat er in elk geval veel meer is binnengeko men dan door de vereniging is opgegeven. Het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor (GAK) in Leiden za, naar aanleiding van een tip van de recherche, een onderzoek gaan doen naar de handel en wandel van voorzitter Wouden berg. Volgens directeur staat dat onderzoek los van de publicaties rond de HoUand Duck Club De recherche ver denkt Woudenberg ervan aUerlei neveninkomsten te hebben ont vangen via zijn 'hobby'. Het GAK echter is daarvan (nog) met zeker. Voorzitter Woudenberg was van morgen niet voor commentaar bereikbaar. DEN HAAG (GPD) - De overheid moet haar eigen prijzen beter in de hand houden. Dat stelt de Consumentenbond nog eens vast na een nieuwe peiling in 15 gemeenten door het hele land. Gevangenen staken voor tv in cel VEENHUIZEN (GPD) - In de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen zijn vanmorgen 120 gedetineerden in staking gegaan omdat zij evenals hun lotgenoten in Alkmaar televi sie in hun cel willen, vooral met de feestdagen in zicht. Er is uitvoerig overleg geweest tussen de directie van Nor gerhaven en gedetineerden, maar de directie wil geen toe stemming geven voor de tv's voordat er een uitspraak is van de Centrale Raad van Ad vies voor het Gevangeniswe- Vanuit Norgerhaven is al een procedure aangespannen bij deze raad. Veel gevangenen hebben inmiddels al een tv- toestel laten komen, maar ze mogen deze toestellen nog niet aansluiten. (Van één i r verslaggevers) LONDEN/WARSCHAU (AFP/ DPA/Reuter/AP) - Terwijl in Warschau gisteravond een eer ste lijst met ontslagen gevange nen is gepubliceerd en vrijla ting van talrijke andere gear resteerden werd aangekondigd, hebben Poolse verzetsgroepen via illegale radiozenders mee gedeeld dat sinds de militaire ingreep tenminste 800 mensen zijn gedood. Daarnaast zouden 7200 mensen worden vermist. Ook werd melding gemaakt van troepenbewegingen uit andere Oostbloklanden naar Polen, met name vanuit Tsjechoslowakije. Uit Parijse bron is vernomen dat de nu verboden vakbond Solida riteit zaterdag openlijk berichten en adviezen heeft verspreid over het verzet in de Poolse havenste den en vooral de mijnstreek Sile- zié. In dertig mijnen zou worden gestaakt. Daarnaast is gewag ge maakt van een aanval op een fa briek in Wroclaw door veilig heidstroepen, waarbij vijftien doden zouden zijn gevallen. Het zaterdag verspreide pamflet, dat 'fascistische methoden' toe schrijft aan de huidige mach thebbers en dat militairen op roept de kant van de stakers en de bevolking te kiezen zou open lijk door jongeren zijn rondge deeld in de Poolse hoofdstad. De militaire patrouilles zouden niet hebben ingrepen. Volgens het vlugschrift zit Lech Walesa in de Rakowiecka-gevan- genis in Warschau vanwege zijn weigering om met de autoritei ten te onderhandelen. De woord voerder van de Poolse regering, Jerzy Urban, heeft gisteravond verklaard dat Walesa, die in goe de staat van gezondheid zou ver keren, wordt vrijgelaten 'zodra de toestand in Polen dat toe staat'. Volgens Urban, die giste ren sprak voor radio Warschau, heeft de vakbondsleider wel ge sproken met leden van de Poolse regering en afgezanten van de kerk. Sinds het instellen van de avond klok zijn 1200 Polen veroordeeld tot gevangenisstraffen of boetes, zo blijkt uit een verklaring van het Poolse ministerie van bin nenlandse zaken. DUIN- EN BOLLENSTREEK - Staatsbosbeheer en de stichting Vo gelasiel Noordwijk zijn vandaag begonnen met het op grote schaal voederen van vogels. Volgens bos wachter A. Bos van het duingebied is de wintervoeding door de aan houdende vorst hard nodig. Als het winterse weer nog langer doorzet zullen er volgens Bos pro blemen rijzen. "De voornaamste moeilijkheid wordt om het winter voedsel te bekostigen. Ook is er nu al dringend behoefte aan vrijwilli gers', aldus de boswachter. Op de foto voeren Valkenburgse kinderen nog de eenden. Nu gaan officiële instanties hen het werk dus uit handen nemen. In totaal weren bijna 150 overheidsprijzen gevolgd van 1980 op 1981 en werd bekeken wat er voor 1982 mee gebeurt. Resultaat: „tariefspron- gen" van meer dan de toegestane 4 procent waren duidelijk in de meerderheid. Dat komt omdat de overheid haar eigen tarieven vaak heel slecht onder controle heeft, meent de CB. Een tarievenbeleid van het rijk met een maximum van 4 pro cent ziet er mooi uit, maar als veel tarieven van allerlei overhe den er gewoonweg niet onder vallen heeft de burger er bar wei nig aan De overheidsprijzen vormen een nogal chaotisch geheel. Men komt ze onder allerlei benamin gen tegen: tolgelden, omroepbij dragen, gastarieven, over drachtsbelasting, invoerrechten, benzijne-accijns, leges, retribu ties, opcenten, polderomslagen, om maar enkele te noemen. Nie mand heeft enig zicht op het to tale verloop van al die tarieven, ze worden nauwelijks bijgehou den en zitten nauwelijks in het prijsindexcijfer verwerkt, waar mee de inflatie wordt aangeduid. Meestal vallen deze tarieven ook niet onder het normale prijsbe leid. Als dat wel zo is en er maxi ma van 4 procent gelden zijn er weer ontheffingen mogelijk. De Consumentenbond heeft de in druk dat het de gemeenten wei nig moeite kost de rijksoverheid van de noodzaak tot ontheffing te overtuigen. Er zijn dus gaten genoeg in het tarievenbeleid. gramsbrief met 5 cent (april); bier en vruchtesappen door de accijnsverhogingen, suiker 5 cent om dezelfde reden, brand- stofloeslagen voor lpg en diesel, ziektekostenverzekering met 8.3 procent, bromfiets- motorverze- kenng met 12,5 of 10 procent. Daarbij zal het niet blijven, dit is trouwens nog maar een greep, al dus de Consumentenbond. De totale stijging van het prijspeil over 1982 wordt op 5,5 procent geschat. Waar het naar toe gaat hangt ook af van het prijsbeleid dat de overheid gaat voeren. Daarover zal deze week meer be kend worden. 16 PAGINA'S Joop Strijkers "Water-wonderland" uit ijskast gehaald PAGINA U Ook bezuinigen op de huursubsidies "Smeergeld" voor Westduitse politici? Sociale partners stappen naar ILO PAGINA 13 Meer verhogingen Afgezien van de overheidstaneven zal komend jaar ook weer veel prijsstijgingen brengen. De Con sumentenbond noemt er enkele: gas met 8,3 cent per kubieke me ter (btw inbegrepen); elektrici teit ongeveer 10 procent, kranten 5 cent per los nummer, abonne menten 5 tot 7,5 procent; een 20- DEN HAAG (GPD) De Consumentenbond pleit er op nieuw voor, winkels en overheidsloketten ook 's avonds open te stellen. De openingstijden zouden zodanig gewijzigd moeten worden, dat ook werkenden meer gelegenheid krijgen om boodschappen te doen als zij vrij zijn. Dat het publiek dat op prijs stelt, heeft de bond uit reacties van leden gemerkt nadat enkele maanden geleden suggesties in deze rich ting werden gedaan. Vooral kleine huishoudingen hebben behoefte aan meer tijd om te win kelen. Werkenden moeten zich nu vaak enorm haasten om voor zes uur hun boodschappen te doen. De overheidsloketten zijn vaak geopend op tijden dat werkenden niet kunnen. Zo kan men in veel gemeenten al leen op de secretarieën terecht tussen 9 en 12 en tussen 14 en 16 uur. Er zijn ook gemeenten waar je alleen 's morgens terecht kunt De bond zou graag zien dat winkels open zijn op die momenten dat be paalde groepen consumenten de kans hebben boodschappen te doen. In de praktijk zal dit betekenen dat de winkels dan 's avonds hun deuren wat later sluiten. De gemeenten zouden de openingstijden van hun bureaus ook aan de wensen van het publiek moeten aanpassen. Als ze op koopavonden en zaterdagochtenden open zijn worden ze beter bereikbaar voor velen. De Winkelsluitingswet, waarover in 1976 overeenstemming werd bereikt na verhitte discussies, is volgens de bond toe aan een „schoonheidsbe- handcling". Het gaat nu vooral om de toen verplicht gestelde sluiting om zes uur. Een tijdstip dat voor veel consumenten te vroeg is, zo blykt ook uit vergelijkingen met het buitenland. LEIDSCH DAGBLAD Matige vorst Veel bewolking met af en toe wat sneeuw. Minimumtemperatuur om streeks min acht graden, maar in Lim burg rond min drie graden. Middag- temperatuur ongeveer min zes graden. Weinig wind. 23 december Zon op: 8.48, onder: 16.31 uur. Maan op: 5.35, onder: 15.02 uur. Hoogwater in Katwijk om 1.16 en 13.29 uur, laagwater om 9.38 en 21.40 uur zullen onze kantoren donderdag 31 december om vier uur 's middags worden gesloten. De sluitingstijden voor advertenties voor zaterdag 2 ja nuari zijn ais volgt: gewone advertenties dbnderdag 31 december 13.00 uur sleuteltjes donderdag 31 december 10.00 uur onroerend goed ixiiverieniies woensdag 30 december 15.30 uur personeels advertenties woensdag 30 december tb.'JO uur Directie LeidschJAlphens Dagblad Kadett Nieuw! Opel Kadett 1000 cc 1982 f 14.995,- Div. andere Kadett aanbiedingen met korting niklaar Md. Mv Aacona Nog 9 Ascona's van het model 1981, Nieuw! vanaf 16.495,* Ascona type 1982 nu bij ons uit voorraad leverbaar rllklur Ml. Mv Rekord Nieuw! Rekord Corsa 4-drs. 2000S. Inkl. vele accessoires 123.865,- Katalogus prijs GM 1 28.100.-. rtlUaar Ml. Ma Corsa f 27.265,- 4-drs 2300 D Katalogus prijs GM f 31.650,-. rtlkl» ML Ma Corsa Caravan 5-drs 2000 S f 23.875,- Katalogus phjs GM f 28.386.- rttklaa Ml. Ma Coraa Caravan 127.520,- 5-drs 2300 D Katalogus pnjs GM f 31.915,-. rtlklur Ml Ma Inruil van ieder merk auto mogelijk. Levering en betaling in overleg. Dit is een werkelijk unieke kans om nu goedkoop aan een nieuwe Motor huis Opel te komen. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1