EIDSCH DAGBLAD Verzet in Polen gaat door VS: 'Camp David- akkoord in gevaar MOTORHUIS VOORDEEL AANBIEDINGEN „Hoge hypotheekrente levensgevaarlijk" t Het Motorhuis Niet alleen gaspiijs bedreigt de bloembollencultuur Schepelingen vragen asiel in Amsterdam en Rotterdam j ramm in m A0& CS-gas giftiger dan verboden strijdgassen SPIEGEL DER NATUUR ISRAEL "Noodzakelijk" Klaas Toxopeus (77) overleden □I □I vim! f 16.495,— KSS f 14.995 - f24.335 - f 23.865 - Leiden* Katwijk* Voorschoten ANDAG 21 DECEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36659 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ie, Consternatie rondom pet rot(Van één onzer verslaggevers) 5 f/ARMOND - Een pet, die dreef in een wak in het ijs van de Zijldijk in Warmond, heeft gistermiddag voor grote con sternatie gezorgd. Nadat een voorbijganger de pet aan de politie had gemeld, kwam een 5 ka rampenteam van de politie keuken brandweer in actie. Duikers gingen te water om een door het ijs gezakte schaatser te zoeken. Er werd echter nie mand gevonden. Later meld de het slachtoffer (uit Hoog- 655 m? rnade) zich bij de politie. Hij kamers, bleek op eigen kracht uit het water te zijn gekomen. In de 300,-. haast om zich te warmen, zo bleek, was hij zijn pet verge- .000,-. (Van één onzer verslaggevers) HILLEGOM - "De hogere rente voor de hypotheken die in de ko mende vijf jaar moeten worden vernieuwd vormt een ernstiger bedreiging voor de bloembollen cultuur dan de gestegen prijzen voor energie. Ik vrees zelfs dat een levengevaarlijke situatie voor de Nederlandse sierteelt is ontstaan." cultuur, zijn leden voorgehou den op het jaarcongres in Hille- gom. De Jonge zei het te betreu ren dat er in de sierteelt vandaag de dag over niets anders meer wordt gepraat dan de gestegen energiekosten, "terwijl die niet de enige oorzaak van alle kwaad zijn". J. P. M. de Jonge Deze waarschuwende woorden heeft vanmorgen J.P.M. de Jon ge, voorzitter van de Koninklijke Vereeniging voor Bloembollen- De Jonge wijst de rijksoverheid, die een steeds groter beroep op de kapitaalmarkt doet, als hoofd schuldige aan van de tot record hoogte gestegen rentestand. Daarnaast maken naar zijn oor deel de nog immer stijgende energiekosten en belastingen een gezonde bedrijfsvoering bu na onmogelijk. Maar de ondernemers kunnen vol gens De Jonge ook de hand in eigen boezem steken. De KAVB-voorzitter wees erop dat de broeiers verkeerd hebben ge reageerd door tegenover een da lende consumptie de produktie uit te breiden. "Dat heeft ertoe geleid dat de prijs van de voor het vak zo belangrijke tulp is ge kelderd". AMSTERDAM/WARSCHAU (ANP/GPD/AFP/REUTER/ UPI) Vijf bemanningsleden en zeven andere opvaren den van het in Amsterdam afgemeerde Poolse schip Gdynia 2 hebben politiek asiel aangevraagd in ons land. Ook in Rotterdam zijn, in totaal negen, opvarenden van Poolse schepen niet meer van boord gegaan na dit weekeinde in Nederland te zijn gearriveerd. De achtrerblijvers zijn twee passagiers en een beman ningslid van het schip Polczyn Zdroj. Zij hebben een toeristenvisum gekregen. Een ander vrachtschip, de Palica, telde zes achterblijvers. Intussen gaat het verzet in Polen i Grimmig beeld uit Warschau. De Poolse politie stopt een stoet demonstranten nabij de Academie in de Pools Ioofdstad. Ook elders in Polen gaat het verzet tegen de militaire ingreep verder. door. In Silezië zitten volgens het Russische persbureau Tass 1300 mijnwerkers ondergronds opge sloten. Zij zouden een mijnin gang hebben opgeblazen en heb ben gedreigd ook een tweede in gang af te sluiten als ordetroepen het terrein betreden. De Poolse radio heeft nog geen melding ge maakt van de actie in de Ziemo- wit-mijn in Tudny, op 15 kilome ter van Katowice, waar vorige week zeven mensen omkwamen toen het vuur werd geopend op stakende mijnwerkers. Ook is volgens Tass een staking aan de gang op de vliegtuigfa briek in Swidnikiesz. De 'rad draaiers' zouden zijn gearres teerd, aldus het Sowjet-persbu- reau dat overigens meedeelde dat in 95 procent van de Poolse fabrieken wordt gewerkt en dat de "openbare en arbeidsdiscipli ne beter wordt". Volgens andere bronnen zouden echter 200 fa brieken door personeel zijn bezet of door staking zijn getroffen. Volgens een niet bevestigd be richt dreigt het personeel een scheepswerf in Sczecin de lucht in te laten vliegen als veiligheids troepen overgaan tot ontruiming van het terrein. de afgekondigde maatregelen die de bewegingsvrijheid van de Polen drastische beperken iets verzacht met het oog op familie bezoeken rond de kerstdagen. Over het aantal gearresteerden be staat onzekerheid. Berichten over 50.000 arrestanten, die zou den zijn overgebracht naar inter neringskampen, zijn tegenge sproken door de Poolse ambas sadeur in Zweden. Volgens hem zijn er niet meer dan 4000 arres taties verricht. Toerisme in eigen land stimuleren Scheepsramp eist 16 mensenlevens Sociale uitkeringen per 1 januari '82 PAGINA 11 Oranje hockey team valt door mand PAGINA 13 WASHINGTON/JERUZALEM (GPD/AFP/Reuter) De Ver enigde Staten vrezen voor de ak koorden van Camp David, nu premier Begin van Israël een ein de heeft gemaakt aan de samen werking op strategisch gebied met Amerika. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig heeft de wel verwachting uitge sproken dat Israël de Camp-Da- vidakkoorden zal naleven en het laatste stuk Sinai aan Egypte vol gens afspraak zal teruggeven. „Israël blijft", zei Haig gisteren, „altijd een vriend van de VS; de stormen zullen gaan liggen". Over de door Israël opgezegde strategische samenwerking met de VS verklaarde Haig, dat „het nu tijd is voor het politiek leider schap van beide naties om aan het werk te gaan". Maar Haig benadrukte tevens dat de Israëlische annexatieplannen in strijd zijn met het streven naar vrede. „Amerika heeft", zei Haig, „Israël geen blanco cheque gege ven, voor handelen naar eigen in zicht. Ook de regering in Jeruza lem heeft verplichtingen". Minister van defensie Weinberger betoonde zich zeer teleurgesteld, maar ook hij sprak van „tijdelijk ruw weer". Volgens Weinberger overweegt Washington geen „straf', maar moet het duidelijk Vorst houdt aan Veel bewolking en In het zuiden en midden van het land mogelijk sneeuw. Minimumtemperatuur van ongeveer min 2 graden in Zeeland tot min 15 gra den in Groningen. Middagtemperatuur van om het vriespunt in Zeeland tot min 9 graden in het noordoosten van het land. Tot matig afnemende wind in I hoofdzaak oostelijk. Zon op 8.47, onder 16.30 uur Maan op 4.29 onder 14.38 uur Hoogwater In Katwijk om 0.23 en 12.44 uur, laagwater om 8.40 en 20.45 uur. zijn dat zulke daden als het bom barderen van de Iraakse kern reactor een politieke prijs heb ben. „Wij zijn", zei hij, „zeer te leurgesteld over de harde reactie van Begin". Het onderhande lingsproces (dat destijds in Camp David is afgesproken) is nu volgens Weinberger geschon den. De Israëlische arbeiderspartij heeft besloten morgen een debat aan te vragen in de Knesset over "de betrekkingen tussen Israël en de Verenigde Staten". Oppo sitieleider Shimon Peres en Ab ba Eban, voormalig minister van buitenlandse zaken, oefenden gisteren forse kritiek uit op Be- Een kleurrijk tijdschrift met een verrassende kijk op Nederland. Verschijnt 10x per jaar. Vraag een gratis proefnummer aan bij: THIEMEZUTPHEN Antwoordnummer 1 7200 VB Zutphen of bel even: 05750 - 10566 gin, die met zijn besluit om de Israëlisch-Arnerikaanse samen werking op te zeggen een ant woord gaf op Amerikaanse sanc ties tegen Israël na de inlijving van de Syrische hoogvlakte van Golan. Ook Yitzhak Rabin, ex-premier van de arbeiderspartij, kwam gisteren tot een veroordeling van het beleid-Begin. Hij zei gisteren dat zijn partij, die verdeeld was over het inlijven van de Golan, tegen had moeten stemmen. Het opzeggen van de Israëlisch-Arne rikaanse samenwerking op stra tegisch gebied betreurt hij even eens. Daarmee is volgens Rabin "de regering-Reagan een nieuw argument in handen gegeven om terug te komen op de Ameri kaanse betrokkenheid bij de ak koorden van Camp David", het tussen de VS, Egypte en Israël gesloten raam akkoord voor vre de in het Midden-Oosten. (zie pagina 9) Uit los van elkaar staande bronnen is verder vernomen dat in de eer ste week na het afkondigen van de noodtoestand tweehonderd personen zijn gedood bij botsin gen tussen ordetroepen of politie en stakende arbeiders. Lech Walesa, leider van Solidari teit, is volgens berichten die gis- v ,"ei lldB"'dy teren het Westen hebben bereikt °lgens opgave overgebracht naar het hoofd kwartier van het leger in War schau. Tot nu toe werd hij vast gehouden in een villa nabij War schau. Walesa heeft sinds hij vo rige week zondag werd gearres teerd samenwerking met de au toriteiten hebben geweigerd, zo DEN HAAG (ANP) - Het traangas dat de mobiele eenheid tijdens de anti-kernenergie demonstra tie op 19 september in Doede- waard tegen de duizenden de monstranten gebruikte, blijkt niet zo onschuldig te zijn als aan vankelijk werd aangenomen, uit een onderzoek van D. Douwes, medewerker van het milieu-edu- katie en voorlichtingscentrum "De Kleine Aarde", die zelf aan de demonstratie deelnam, blijkt dat het gas giftiger is dan andere verboden strijdgassen. Het kan lever- en nierbeschadigingen op leveren. Bovendien is het waar schijnlijk kankerverwekkend. het nageslacht kan misvormen. de politie zijn (CS). Slechts enkele milligrammen van dit gif kunnen voor de mens al dodelijk zijn, maar doordat het in hele fij ne deeltjes wordt verspreid de ze zijn niet groter dan 2 mikron is er geen gevaar dat mensen do delijk worden getroffen. Een nadeel van deze kleine deel tjes is echter dat zij diep in de longen kunnen doordringen. De minst erge gevolgen zijn hoesten en braken. Erger wordt het als mensen tengevolge van het ina demen van het CS-gas astma/ aanvallen krijgen. Op langere termijn kunnen zich lever- en nierbeschadigigngen openbaren. De mikte reactie van de Verenigde Staten op de opzegging van Israèl van het strate gisch verdrag tussen beide staten was te verwachten. Het is namelijk niet in het belang van Amerika tegen Israèl harder uit te vallen dan strikt noodzake lijk is. Het strookt in internationaal opzicht niet met de belangen van de Verenigde Staten. Men krijgt dan wel een op zijn minst opmerkelijke situatie. Begin be schuldigde de Amenkaanse se naat er bijvoorbeeld rechtstreeks van een anti-semitische campag ne te voeren. Een aanklacht die er niet om liegt, zeker niet van een bondgenoot. Alexander Haig, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken reageerde er echter op met te zeggen: meningsverschillen moeten mogelijk zijn, zelfs tussen goede vrienden De verhouding Amerika-lsraöl is buitengewoon elastisch te noe men. Voor de derde keer in een half jaar tijd heeft Israèl zich de kritiek van zijn belangrijkste bondgenoot op zijn hals gehaald. In de praktijk gebeurde er echter niet meer dan dat er sprake was van een tijdelijke verkoeling in de betrekkingen, die later weer bij trok. Het is nu ook weer de verwachting dat dit opnieuw zal gebeuren. Hoewel Amerika een afspraak heeft afgezegd waarbij Israèl 200 miljoen dollar zou knjgen voor hulp aan de Zesde Vloot, gaat de 'gewone' steun van maar liefst 5 miljard gulden door. De vraag hoe lang Israèl. met name premier Begin, nog kan doorgaan met zijn manier van optreden, die toch wel erg agressief is, is spe culatief. Begin staat onder grote druk van de religieuze partijen, voor wie het voortbestaan van Is raèl als souvereine staat het hoogste goed is Daarbij komt dat Begin zelf sterk nationalistisch getint is. in tegenstelling tot zijn voornaamste politieke tegenstan der Peres van de Socialistische Partij. Vast staat wel dat de Israëlische re gering niet door kan blijven gaan het grote Amerika te tarten De staat Israèl is nu eenmaal voor wat door gaat als het hoogste goed, de verdediging van de landsgrenzen, als het werkelijk kritiek wordt aangewezen op dat zelfde Amerika. WARSCHAU (GPD) - Hoge leger- kringen in Warschau hebben dit weekeinde vereekerd dat de mi litaire machtsovername in Po len noodzakelijk was om te voorkomen dat Sowjet-troepen het land zouden binnenvallen. Partijleider Jaruzelski persoon lijk zou hebben Ingegrepen om te voorkomen dat een groep oad-mlnisters en voormalige le den van het Centraal Comité, onder wie oud-premier en par tijleider Gierek, het Kremlin de argumenten voor een Invasie in handen zou spelen. De leider van Solidariteit slaagde er eind vorige week in een pam flet naar buiten te laten smokke len, waarin hij de leiders van de katholieke kerk in Polen om hulp vroeg. Ook heeft Walesa op geroepen tot massaal, lijdzaam verzet tegen het militaire be wind. Treinreizigers, die zater dag vanuit Warschau in het Wes ten arriveerden, brachten ko pieën van het pamflet mee. Inmiddels heeft de Poolse militaire raad in het afgelopen weekeinde DELFZIJL (GPD) - In het ver pleegtehuis Vliethoven in Delf zijl is zaterdag Klaas Toxopeus overleden, de eens zo fameuze schipper van de zelfrichtende reddingboot "Insulinde" van Oostmahorn. Hij werd 77 jaar. Klaas Toxopeus heeft in zijn loop baan op de reddingboten 314 mensen behouden aan wal ge bracht. Over zijn belevenissen tijdens de reddingsoperaties schreef hij drie boeken. kamsteeg Kamsteeg biedt gewoon meer. Let op. wjj zijn geopend! Op 24 en 31 december is Kamsteeg gewoon geopend. De gehele dag Uw auto in onderhoud. Maak voor weinig kosten, gebruik van onze unieke Auto-Uitleen-Service. Banden aanbieding' CONTINENTAL, alle typen met hoge kortingen. Tijdelijk aanbod' kamsteeg Ocgslgccsl. l eiderdorp, kulwijk In verband met beide Kerstdagen De sluitingstijden voor advertenties voor donderdag 24 december zijn als volgt: gewone advertenties woensdag 23 december 13.00 uur sleuteltjes woensdag 23 december 10.00 uur automarkt adv. dinsdag 22 december 15.00 uur onroerend goed adv. dinsdag 22 december 15.30 uur personeels advertenties dinsdag 22 december 15.30 uur Directie LeidschJAlphens Dagblad Opel Kadett 1000 cc 1982 rijklaar inkl. btw Div. andere Kadett aanbiedingen met korting. Ascona Nog 9 Ascona's van het model 1981. Nieuwl rijklaar inkl. btw Ascona type 1982 nu bij ons uit voorraad leverbaar. Rekord Nieuwl Rekord Corsa 4-drs. 2000S. inkl. vele accessoires Katalogus prijs GM f 29.500.— Caravan 2000S Ook leverbaar in dieseluitvoeringen. rijklur inkl. btw rijklaar inkl. btw Inruil van ieder merk auto mogelijk. Levering en betaling in overleg. Dit is een werkelijk unieke kans om nü goedkoop aan een nieuwe Motorhuis Opel te komen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1