Beleid PvdAfraetie gekraakt 70 90 Vijftigduizend pakken AH-melk verontreinigd Krokusvakantie grote uittocht Gekibbel en gekift rond ereschulden voor ex-KNIL'ers Door cliloorachtig schoonmaakmiddel Partijraad keurt kernwapenstandpunt af Haagse kabel tijdje open voor piraten Zijlstra: geld alleen maakt niet gelukkig 1)<0* Oorzaak: bezuinigen Wie nu in zee gaat met de Zilvervloot kan het hele jaar 1981 laten meetellen voorde premie! ZATERDAG 19 DECEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 AMERSFOORT (GPD) Op grond van klachten van consumenten en een onderzoek van de Keu ringsdienst van Waren heeft de directie van het Ahold-concern uit Zaandam besloten bijna 100.000 literpakken melk uit zyn Albert-Heijnvestigingen te laten vernietigen. In 50.000 pakken van deze melk is, door een fout bij de Melkuniefabriek in Am sterdam, een op chloor gelijkend schoonmaakmiddel terechtgeko men. Dat middel is volgens een woordvoerder van de Keurings dienst van Waren niet schadelijk voor de gezondheid. De Ahold-directie heeft dinsdag al le AH-filialen in het noorden, oosten en midden van het land gelast de verkoop van pakken melk met de code 18-12 (uiterste verkoopdatum) te stoppen en de ze voor vernietiging terug te stu ren naar de leverancier. Een woordvoerder van AH wijst erop dat op alle pakken melk de code AM 66 voorkomt, maar dat de be smette melk in pakken met de code 18-12 zit. gepasteuriseerde, halfvolle melk is maandag door de Melku nie-fabriek in Amsterdam gepro duceerd en nog dezelfde dag bij de AH-filialen afgeleverd. Tot gisteravond was het grootste deel van de melk bij deze fabriek terugbezorgd. Door de Melkunie wordt bevestigd dat ten gevolge van ,.een mense lijke fout'' bij het reinigen van de leidingen een hoeveelheid schoonmaakmiddel in de melk is terechtgekomen. Vanaf dinsdag zijn er zowel bij ae diverse Albert Heijnvestigmgen als bij de Keuringsdienst van Waren diverse klachten binnen gekomen over de melk. die een sterk afwijkende smaak heeft. Het onderzoek bracht aan het licht dat een chloorachtig desin- fectiemiddel in het melkvat was geraakt. Volgens een woordvoer der van de dienst gaat het om een laag gehalte en is er geen gevaar voor schadelijke gevolgen voor de gezondheid. Gebleken is dat ook na het dwin gende verkoopverbod van het hoofdkantoor van Albert Heijn hier en daar nog pakken van de verontreinige partij zijn ver kocht. UTRECHT (GPD) - De partijraad van de Partij van de Ar beid heeft gisteravond in Utrecht het kernwapenbeleid van de eigen Tweede-Kamerfractie scherp afgekeurd. Van de fractie eist de partijraad een ondubbelzinnige koers op het gebied van de kernwapens. De Pvd A-partij raad veroordeelde de steun van de kamerfractie aan een motie van het CDA tijdens het debat over de regerings verklaring. Daarin werd het door de PvdA verworpen NAVO-dub- belbesluit over nieuwe kernra ketten erkend als basis voor on derhandelingen tussen Amerika en de Sowjet-Unie. Bovendien kritiseerde de partijraad de posi tieve uitlatingen van PvdA-mi- nister Van der Stoel (buitenland se zaken) over de Amerikaanse onderhandelingsvoorstellen. Deze koers van fractie en minister doet fundamenteel onrecht aan de partijstandpunten, zo sprak de partijraad uit. De verklarin gen van fractieleider Meijer en partijbestuurder Van Traa kon- APELDOORN (ANP) - Bij We- geners Couranten Concern, waartoe o.a. het Utrechts Nieuwsblad behoort, zal een verlies aan arbeidsplaatsen on vermijdelijk zijn. Dat bleek tij dens een aandeelhoudersverga dering van het concern, waar werd meegedeeld dat het jaar 1981 met een verlies van 2 tot 2,5 miljoen gulden zal worden afge sloten. Een van de oorzaken is de inzakkende advertentie markt. DEN HAAG (ANP) - Burgemees ter en Wethouders van Den Haag hebben gisteren besloten een ka naal van het kabelnet bij wijze van proef drie uur per avond open te stellen voor piraten. Voorwaarde daarbij is wel dat de piraten geen programma's uit zenden waarop auteursrechten rusten. Mocht dit wel gebeuren dan is het experiment, dat vijf tien dagen zal duren, onmiddel lijk ten einde. Dit hebben B en W van Den Haag meegedeeld. Twee weken geleden besloot het college de kabel geheel voor pi raten af te sluiten. Dit gebeurde naar aanleiding van stappen die de Bioscoopbond had aangekon digd te zullen ondernemen tegen het illegaal uitzenden van speel films. Op aandringen van de nv Casema, die het net exploiteert, sloot de gemeente het net voor piraten af. De piraten kwamen daartegen in het geweer, eerst bij de Casema, daarna bij de adviescommissie voor kabeltelevisie van de ge meenteraad. Zij verwezen daar bij naar de situatie in Amster dam, waar het brengen van zoge noemde eigen produkties (door de piraten zelf gemaakte pro gramma's) wel mogelijk is. den de veroordeling niet tegen houden. Meijer en Van Traa be toogden dat de fractie met de ge wraakte vaststelling van het be staan van het NAVO-besluit geen instemming uitsprak. Ook onwelgevallige feiten moeten soms worden geconstateerd, al dus Van Traa. Geen ontkoppeling De partijraad sprak verder een ve to uit over een eventuele ontkop peling van de sociale uitkeringen en het minimumloon. Als het daartoe komt, zal de Partij van de Arbeid uit het kabinet stap pen, zo is vastgelegd. De ontkop peling van lonen en uitkeringen is de laatste tijd door CDA-kop- stukken aan de orde gesteld. Ook tegen gedwongen kortingen op de ziekteuitkeringen sprak de partijraad van de PvdA zich uit. Als er in die sfeer moet worden bezuinigd, dan niet door kortin gen op de uitkering, maar door verhoging van de premiegrens, zei partijvoorzitter Max van den Berg. Met slechts één stem verschil ver wierp de partijraad een voorstel uit de afdelingen om nog veel stringenter voorwaarden te ver- Zijlstra (links) en zijn opvolger Duisenberg in gesprek op deafscheidsre- binden aan verdere regenngs- ceptie van eerstgenoemde als president van de Nederlandsche Bank in het deelname In dit net aan verwor- Amstelhotel. Vele honderden mensen namen afscheid van Zijlstra, aan pen voorstel wend elke nieuwe wjc 5y deze gelegenheid het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse bezuiniging, elke discussie over LeeuW Werd verleend. Het gebeuren werd opgeluisterd door een orgelcon- ontkoppeling van lonen en uitke- cert in de Nieuwe Kerk u Amsterdam. ringen, en elke beknibbeling op de werkgelegenheidsplannen ab soluut afgewezen. Van der Louw De partijraad zegde de eigen minis ter Van der Louw (CRM) de wacht aan. De kamerfractie kreeg opdracht zich tegen even tuele voorstellen van Van der Louw voor een sociale dienst plicht voor werkloze jongeren uit te spreken. Van de partijraad kregen zowel de PvdA-ministers als de kamerle den opdracht zich te blijven ver zetten tegen toetreding van Spanje tot de NAVO. Man misbruikte dochters: twee jaar hechtenis MIDDELBURG (ANP) - De recht- bank in Middelburg heeft giste ren een 52-jarige man uit Hulst veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf wegens ontucht met zijn twee minderjarige dochters. De meisjes werden al op zeer jonge leeftijd gedwongen tot seksueel contact met hun vader. De laat ste tijd kocht de man het stilzwij gen van zijn dochters af met vijf gulden per keer. Tijdens de zit ting bleek dat de vrouw van de man pas na lange tijd naar de po litie durfde te stappen, omdat haar man een potentaat zou zijn. ADVERTENTIE DEN HAAG - Met een grote hoe veelheid geld kunnen de werkelijke economische proble men niet worden opgelost. Met deze boodschap nam dr. Jelle Zijlstra, president van De Neder landsche Bank, gisteren afscheid nam als kroonlid van de Sociaal- Economische Raad. Hij is -met een onderbreking- bijna 30 jaar lid van de SER geweest. Zijlstra. die altijd een tegenstander is geweest van pogingen om door het „scheppen van geld" de eco nomie te beïnvloeden, zei geen „volbloed monetarist" te zijn Hij heeft altijd de mensen gewan trouwd die meenden door het re gelen van de geldstroom de eco nomie te kunnen beheersen. Pro berende de geldhoeveelheid te beheersen is noodzakelijk, maar dan samen met andere middelen DEN HAAG (ANP) - De prijs stijging tussen midden april en midden oktober bedroeg 3,57 (3,57) procent en dit percentage is voor het merendeel van de ca o's bepalend voor de prijscom pensatie eind 1981-begin 1982, aldus het ministerie van sociale zaken. om de volkshuishouding te be sturen. SER-voorzitter De Pous bracht Zijlstra uitvoerig hulde voor diens grote inbreng in de So ciaal-Economische Raad. Zijn beschouwingen hebben zich bo vendien gekenmerkt door een scherp vooruitziende en wel haast profetische blik zei De Pous. Reeds in het verslag van 1971 van de Nederlandsche Bank sprak Zijlstra van te hoge ge meenschapsuitgaven, te hoge loonstijgingen, een verslechter de concurrentiepositie, hardnek kige inflatie, een te hoog finan cieringstekort en ernstige one venwichtigheden in onze econo- Foto's gemaakt? Plusprint kleurenafdn 10x10,10x13 10x15 VROOMiDREESMANN ADVERTENTIE De Zilvervloot is het vertrouwde premie- spaarplan van de overheid. Je kunt ermee beginnen tussen |e 15e en 21ste jaar en - onder bepaalde omstandigheden - door gaan tot je 30ste. Zo spaar je op een veilige manier flink wat geld bi|een. Want ie krijgt een mooie rente over het bedrag dat je ieder jaar opzij legt. En daar doet de overhad nog eens een premie van 10% bovenop. Belastingvrij! Die premie kun je In 1972 al begonnen met de Zilvervloot? En negen spaarjaren volgemaakt? Dan niet vergeten om voor het eind van dit jaar de belastingvrije premie aan te vragen bij je spaarinstelling. Het is immers geld waar je recht op hebt! Een publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. krijgen na een aantal spaariaren. Maar als je nü begint met de Zilvervloot telt 1981 nog mee als jaar. Gauw doen dus. Alle informatie kun je halen bij postkantoren, spaarbanken en andere banken. Of vraag de folder aan bij "De Zilvervloot", postbus 51, 2500 RR Den Haag. DEN HAAG (ANP) - Er mogen dan heel wat Nederlanders zijn die de komende dagen hun vakantie el ders gaan doorbrengen, de werkelijke "grote" uittocht wordt door de reisorganisaties en vervoerders pas verwacht op 19 februari, wanneer de zoge noemde krokusvakantie gaat be ginnen. Oorzaak: de verschuivin gen in het vakantiepatroon. Met de Kerstdagen moet men over het algemeen een veertiendaags verblijf boeken, maar tijdens de krokusvakantie kan men voor een week terecht, wat wel scheelt in de portemonnee. Desondanks zullen de Nederlan ders er in groten getale op uit trekken. Een deel van hen gaat naar zonniger oorden, waarbij vooral de Canarische Eilanden en Tunesié geliefde bestemmin gen zijn. Maar een meestal wat UTRECHT (ANP) - Een derde van de treinreizigers vindt de brood jes die Wagon Lits in de trainen serveert te klef en te oud, de helft vindt de broodjes te duur cn de koffie wordt door een vijfde te duur en te slap bevonden, zo blijkt uit een enquête van NS on der 900 reizigers over de zogehe ten minibar-service NS Lits in de binnenlandse treinen. Over de kwaliteit van het bier en fris drank is men wel te spreken maar ook daar zyn er klachten 'wer de prijs. kleiner aantal kiest voor de win tersport. Het is moeilijk dit in aantallen weer te geven, omdat het gebrui kelijk was dat veel wintersport- liefhebbers "doe het zeivers" wa ren, die met de eigen auto naar een eigen georganiseerde be stemming reisden. Dit vervoer is niet gegroeid: sommige deskun digen menen dat er zelfs een klei ne achteruitgang te bespeuren is. Kiest men bij een zonnige bestem ming meestal voor het vliegtuig, dit vervoermiddel heeft voor de wintersporters duidelijk aan be langstelling ingeboet ten gunste van de toeringcar en in mindere mate de trein. Op grond van schattingen is de reiswereld van oordeel dat er in de periode van voor de Kerstda gen tot en met ongeveer eind maart zo'n half miljoen mensen er op uit zullen trekken, dat wil zeggen georganiseerd. Rekent men de doe-het-zelvers erby, dan geeft een cijfer van het CBS wel licht meer houvast: in de winter gaan 1,6 miljoen Nederlanders naar het buitenland, schat deze instantie Het gewijzigde vakantiepatroon is af te lezen aan de hand van de boekingen bij de grootste Neder landse busvervoerder: De Jong Intratours, waarin zich vier on dernemingen hebben verenigd met tezamen 600 touringcars en een marktaandeel van 25 pro cent. Ambonese en Zuidmolukse ex- KNIL-mihtairen zijn woe dend over het uitblijven van de eenmalige uitkering van 7500 gulden, die hun twee jaar geleden is toegezegd. Het bedrag is een tegemoetko ming voor de gederfde soldij gedurende hun internering in Indonesië. De regering heeft deze zoge naamde ereschuld erkend en eind september zijn de eerste betalingsopdrachten de deur uit gegaan. De overkoepelen de organisatie van Ambone se- en Zuidmolukse ex-KNI- L'ers, de Open Werkgroep, vindt de methode van beta ling echter onverteerbaar. Er zijn zo'n 70.000 aanvragen binnengekomen van mensen die menen recht te hebben op de uitkering. Slechts 30 000 daarvan kunnen worden ge honoreerd. Uitbetaling ge schiedt volgens de registra tienummers. De regering ver wacht dat de totale operatie twee jaar in beslag zal nemen. Lang Dit duurt volgens de Open Werkgroep veel te lang. Zy heeft de regering drie maan den de tijd gegeven om uit te betalen. Gebeurt dit niet. dan zal de OW haar eisen met "on democratische acties" af dwingen. Wat voor acties dit zullen zijn kan en wil de OW nog niet zeggen. "Veel kranten heb ben aan onze uitspraak een verkeerde uitleg gegeven zegt het uit Leiden wonende bestuurslid van de OW. de heer J.E. Claproth. 'Treinka pingen behoren zeker niet tot onze methoden Desgevraagd deelt de heer L. Paulus, secretaris van de OW, mee dat het de werkgroep er om te doen is de belangen van vooral de bejaarden en zieken te vertegenwoordigen. "Wij zijn 37 jaar aan het lijntje gehouden. Nederland is zich al die tijd niet bewust ge weest van de morele ver plichtingen aan de mensen die gestreden hebben voor het toenmalig Nederlands-In- dië. Als de hoogbejaarden en ernstig zieken onder ons nog twee jaar moeten wachten voor zij aan de beurt zijn, zal het voor velen te laat zijn. De regering spreidt opzettelijk de betalingen over twee jaar uit. Weliswaar krijgen de na bestaanden dan het geld, maar via de erfrechtbelasting hoeft de Nederlandse staat maar een klein gedeelte uit te betalen. Het gaat ons dus om de versnelling van het pro ces. Als de regering niet naar ons wil luisteren zullen wij harde acties voeren. Buiten staanders hoeven niet be vreesd te zijn dat zy het slachtoffer zullen worden. Treinkapingen zyn beneden onze stand. Wij zullen daar zijn waar de verantwoordelij ke mensen zitten. Wij weten de weg", aldus Paulus. Gekibbel Behalve de Open Werkgroep zijn er tal van organisaties die zich inzetten voor de vorde ring van de achterstallige ere schuld. Eén daarvan is de Stichting Nederlandse Ere schulden, onder voorzitters schap van ir. Vrijburg. De SNE en de OW zijn zo onge veer eikaars tegenpolen. De een wil niets met de ander te maken hebben. Kiflend en kibbelend ontkennen en be vechten zij voortdurend el- kaars stellingen en ideeen. De SNE, opgericht in 1979, is een stichting met bijna 28.000 sympathisanten en heeft het harmonie-model als haar werkwijze gekozen. De Open Werkgroep die, eveneens in 1979, haar oorsprong vond in de Landelijke Actie Organi satie (onlangs opgeheven we gens gebrek aan financiële middelen) is een radicalere organisatie, die desnoods de harde hand gebruikt om haar eisen kracht bij te zetten De OW vindt dat de heer Vrij burg eigenlijk moet opstap pen Volgens hen heeft hy al die tijd nog niets gepresteerd. Vryburg (c.q. SNE) wil op zijn beurt niets met de OW te maken hebben. Hij meent dat de OW slechts een klein ge deel te van de ex-KNIL'ers vertegenwoordigt, maar door middel van een hoop ge schreeuw de publiciteit naar zich toe weet te trekken. Zie daar de controverse Beiden stryden voor hetzelfde doel. maar zitten elkaar voortdu rend in de haren. Bezetting De OW is het niet eens met de keuze van Vrijburg in de ad viescommissie van de Twee de Kamer voor de ereschul den-kwestie. Claproth: "Hy misleidt de mensen door te zeggen, dat de uitkering slechts een voorschot is. We hoeven er echt niet op te re kenen dat we nog meer krij gen van de Nederlandse staat. Bovendien is het aan onze acties te danken, dat de adviescommissie is opge richt. In '79 hebben wy ge dreigd met een (geweldloze) bezetting van de Tweede Ka mer. OnmiddeÜjk daarna werd er een werkgroep inge steld bestaande uit Weyers (CDA). Keja(WD) en De Vries(PvdA) die onze eisen heeft geïnventariseerd". In juni van dit jaar is het wets ontwerp aangenomen, waar in de regering de ereschuld van de Nederlandse staat er kent en een bedrag van 7500 gulden zal uitbetalen aan alle Nederlanders die tijdens de Tweede Wereldoorlog in In donesië geïnterneerd zyn ge weest en om die reden geen soldij ontvingen Zowel Claproth als Paulus be weert dat er nog geen enkele uitbetaling is gedaan Vol gens de afdeling voorlichting van Binnenlandse Zaken zyn eind september de eerste be talingsopdrachten de deur uit gegaan met een frequen tie van ongeveer 500 per week. Inmiddels hebben een kleine vijfduizend mensen het geld ontvangen. De uitbe taling zal volgens de woord voerder van Binnenlandse Zaken twee jaar in beslag ne men, omdat er 70 000 aanvra gen liggen, waarvan er onge veer 30.000 zullen worden ge honoreerd. "Onder de aan vragers bevinden zich veel twijfelgevallen (het is bij voorbeeld bekend, dat ie mand een aanvraag heeft in gediend die tijdens do ïnU-r- nenng vier jaar oud was en dus geen inkomen of soldy ontving). Wy moeten ze stuk voor stuk bekyken en beoor delen Dat neemt veel tijd in beslag", aldus de woordvoer der. Onmogelijk De heer Vrijburg vertelt al ver schillende bneven te hebben ontvangen van mensen die het geld reeds binnen heb ben. "Het is een volstrekt on mogelijke eis van de OW", zegt Vryburg "By Binnen landse Zaken kan men ook geen ijzer met handen bre ken. Het is een tijdrovende operatie. De OW is zeer slecht geïformeerd cn kletst daarom maar wat. Ik ben in ieder ge val bly dat het zover is. Het heeft lang genoeg geduurd, maar nu wordt er aan ge werkt". Al is de Open Werkgroep een andere mening toegedaan, de eerste betalingen zyn binnen. Na jaren lang onderhandelen lost de Nederlandse staat haar morele schuld in. Er is namelyk geen sprake van een werkelyke inlossing Officie- Ie berekeningen leren dat het bedrag zeker tweemaal zo hoog had moeten zyn. Maar voor velen betekent het in ie der geval een erkenning. Al hebben zy er wel 37 jaar op moeten wachten ANNELOES TIMMERIJE DEN HAAG (GPD) - De onderwijsbonden, verenigd in de NFO (Neder lands. Federatie van Onderwijsvakorganisatiem hebhrn teleurge steld gereageerd op de plannen van minister Van Kemenade voor bezuinigingen op de onderw ijsbegroting. De NFO meent, dat met de ze plannen een gericht werkgelegenheidsbeleid op geen enkele wijze wordt waargemaakt. Het onderwijs telt reeds 20.000 werklozen en aan dat aantal dreigen nog eens tweeduizend onderwijsgevenden te worden toegevoegd. Schrijnend noemt de NFO hel, dat naast de autonome terugloop van het aantal arbeidsplaatsen nog eens achthonderd banen verloren gaan aan het bezuinigingsbeleid van Van Kemenade.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7