Recht voor Palestijnen én Joden „Joden weer gedrukt in de oude rol van slechterik" EQSE9 Gereformeerde commissie Werelddiakonaat op zoek naar waarheid9 [qfMlï ZATERDAG 19 DECEMBER 1981 Een 64 pagina's tellend geschrift van de commissie 'Werelddiakonaat' van de Ge reformeerde Kerken in Nederland over 'de Palestijnen en de staat Israel' heeft nogal stof doen opwaaien, zowel buiten als binnen deze kerk. De commissie 'Kerk en Israel' van dezelfde Gereformeerde Kerken is erg ontstemd; het boekje is geheel zónder haar uitgege ven, terwijl 'Israel' toch héér specialiteit is. Ze is niet verstoord omdat het lot van de Palestijnen in dit geschrift centraal staat, maar "omdat dit gebeurt binnen een tendentieuze geschiedschrijving, die wezenlijke elementen in het Joods-Pale stijnse conflict weglaat of verdoezelt". De gereformeerde commissie - 'deputaat- schap', heet dat officieel - verwijt haar werelddiakonale zuster een 'beperkte en eenzijdige visie op het zionisme en een ne gatieve benadering van het Joodse zelf- verstaan'. "De diepte en de ernst van het antisemitisme - in allerlei vormen - worden niet gepeild". Het Nieuw Israëlitisch Weekblad trekt fel van leer. De gereformeerden - "wat be zielt hen toch?".... - hebben hiermee Is rael en het Joodse volk op een geraffineer de manier onderuit gehaald, zo reageerde het blad. Weliswaar erkennen de schrij vers van het boekje, dat de gemeenschap pelijke schuld aan de moord op de Joden de christenen verplicht tot bescheiden heid, maar "wie door de franje van het rapport heenkijkt, wie de argumenten op waarheid toetst, komt tot de ontdekking, dat de Joden wéér worden gedrukt in de oude rol van slechterik". "Zij zouden de onderdrukking over de Palestijnen heb ben gebracht. En wie had dót nou van Jo den verwacht!" in een brief aan de deputaten - een afschrift naar de synode van de Gere formeerde Kerken in Nederland is gegaan vraagt het Israel-Comité Nederland, de verspreiding van de brochure te stoppen óf het stuk vergezeld te doen gaan van een aanhangsel waarin ook andere meningen naar voren komen. De werkgroep 'Con tact met de kerken' van het Israel-Comité kan in deze uitgave moeilijk enig begrip ontdekken voor het Joodse volk. Waarom is deze brochure geschreven? Omdat het werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken al jarenlang betrokken is bij hulpverlening in het Mid den-Oosten en christen- Palestijnen binnen de staat Israel en in de bezet te gebieden het gevoel hebben dat ze een verge ten groep zjjn. "De westerse kerken", zegt de commissie voor werelddiako naat, "waren vaak mede schuldig aan het ontstaan van antisemitis me. Ze hebben weinig gedaan om uitbarstingen daarvan in te tomen, en hebben deze soms zelfs goedgekeurd. Nooit zullen wij mogen vergeten, dat het anti semitisme miljoenen slachtof fers heeft geéist". "Maar bestaat in onze tijd niet het gevaar, dat een weinig kritische houding ten opzichte van de staat Israel de ogen sluit voor de slachtoffers onder de Palestij nen? Werkt zo'n houding niet be lemmerend voor een oplossing die zo min mogelijk onrecht doet aan zowel Palestijnse Arabieren als aan Joden in de staat Israel en de door Israel bezette gebie den?" Schuld De commissie denkt, dat er in Ne derland meer begrip is voor de positie van de Joden dan voor het lot van de Palestijnen. Ze be grijpt dat wel. Het hangt samen met het smartelijke lot van de Jo den in de loop van de geschiede nis. "De Europese christen draagt terecht schuld met zich". Hij probeert dat nu als het ware te vereffenen. Maar er is nóg iets. Het verlangen om terug te keren naar Zion is kenmerkend ge weest voor de Joden gedurende vele eeuwen. Dat was een vorm van 'religieus zionisme'. Het poli tieke zionisme, ontstaan in de ne gentiende eeuw, hangt samen met het toenemende antisemitis- Voor veel christenen is nauwkeuri ger informatie over dat politieke zionisme en over wat er is ge beurd rond de stichting van de staat Israel minder interessant en zelfs onbelangrijk. "Immers, voor hen staat of valt de beoorde ling van het Midden-Oosten- vraagstuk met een bepaalde bij beluitleg. Aan de Joden is het land beloofd, en ééns beloofd blijft beloofd, zo is ongeveer de redenering". De commissie voor werelddiako naat noemt dat de 'christelijk- zionistische' zienswijze. Men ziet zich als christen gedwon gen - op theologische, ja zelfs op christologische geloofsgron den - door dik en dun échter de staat Israel te staan. De samenstellers van het boekje vinden dat een houding waar voor je moet oppassen. "Men mag in het gebeuren in het Midden-Oosten niet al te snel 'de hand van God' onderkennen". Als een christen-theoloog de suc cesvolle Sinaï-expeditie van 1956 als een 'wonder' typeert, dan "lijkt ons dat een zeer gevaarlijk soort theologie". "Wanneer men zulke overwinningen met Gods bedoelingen in verbinding wil brengen, zou dan niet, volgens dezelfde logica, de terugslag van 1973 als Gods kastijding moeten worden uitgelegd? In de geschie denis is God té vaak gebruikt voor de eigen politiek, ideologie of geschiedenis-interpretatie" Tweederangs In een hoofdstuk over antisemitis me en antizionisme schrijven de gereformeerde deputaten, dat er geen sprake is van een historisch antisemitisme van Arabieren je gens Joden, zoals het christelijke Europa dat kent. De Joden wa ren in de islamitische wereld wel tweederangs burgers, maar dat waren de christenen pok. "Ara bieren zeggen vaak, dat ze anti zionist zijn, maar géén antise miet. Zij verzetten zich tegen een bepaalde politiek van de staat Is rael, niet tegen de Joden als zoda nig". De mening dat de Palestijnse niet- erkenning van de staat Israel een reflectie (terugkaatsing) is van het niet-erkennen door Israel van het bestaan der Palestijnen, vindt in het gereformeerde boek je geen tegenspraak. "Men kan dat zeggen", schrijven de depu taten. Die niet-erkenning van de Palestij nen gaat, volgens hen, terug op de vroegste periode van de zio nistische beweging, die als leuze had: 'Het volk zonder land (de Joden) voor een land zonder volk (Palestina)'. Maar Palestina wós geen land zonder volk. "Voor be paalde zionisten was het een gro te schok, te moeten zien dat dit land niét onbewoond was". De Joodse filosoof Martin Buber heeft eens gezegd: "De Palestijn was voor ons de onzichtbare man". Dót is misschien wel de belangrijkste oorzaak van het slepende conflict in het Midden- Oosten. "De houding die vele zionisten in het verleden en Is raeli's tot op vandaag ten opzich te van de Palestijnen innemen is die van een kolonisator. In het Midden-Oosten moest een kolo nie worden gesticht die het ach tergebleven gebied tot ontwikke ling zou kunnen brengen". Dat is, zo menen de schrijvers van het boekje, ook de visie van ve len die Israel steunen. "De Israë lische kolonisten brachten een verwaarloosd land eindelijk eens goed tot ontwikkeling. De woes tijn gaat bloeien". Vlucht Tussen 1937 en 1948 zijn vele Pale stijnen verdreven. "Door terreur acties wordt vrees onder de be volking gezaaid. Duizenden ne men de vlucht". Naar schatting hebben in 1948, na de beëindi ging van het Britse mandaat, 726.000 Arabieren Palestina ver laten. Op 31 mei 1968, na de vij andelijkheden van 1967, waren 450.000 tot 500.000 Palestijnen opnieuw 'verplaatst'. Pas in 1956 is er sprake van enige tegen-organisatie van Palestijnse kant. Vooral na de oorlog van 1967 begonnen de Palestijnen duidelijk voor hun rechten op te komen. De onderhandelingen over autonomie voor de Palestij nen stagneren voortdurend. "Door Israels nederzettingenbe- leid worden deze mensen alleen nog maar méér in hun verlan gens teleurgesteld" Na de stichting van de staat Israel heeft zich een ware exodus van Joden uit de Arabische wereld ingezet. Tal van Joden verlieten hun land en het merendeel ging naar Israel. Het gereformeerde BETHLEHEM - Een oude Arabier leidt zijn ezel over het Kribbeplein, waar werklieden bezig zijn met het bouwen van een podium voor de kerst viering. Op de achtergrond de Geboortekerk. werelddiakonaat vindt het on juist, de problemen van de Pale stijnse vluchtelingen 'verval len' te verklaren vanwege deze Joodse uittocht. Kerken Als een 'handicap' voor de kerken in Israel ziet de brochure, dat ze Arabisch zijn en dus delen in alle problemen die de Palestijnse Arabieren in de staat Israel on dervinden. De economische, so ciale en politieke discriminatie doet een klein maar toch groeiend aantal jongeren emigre- De regionale Raad van Kerken voor het Midden-Oosten is al ja renlang nauw betrokken bij het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen in het door Israel bezette gebied en daarbuiten. Eind 1979 hield deze raad een 'consultatie' op Cyprus over het Palestijnse probleem. De verga dering kwam tot de conclusie dat alleen door zelfbeschikkings recht voor de Palestijnen en het hebben van een staat in Palesti na vrede en rechtvaardigheid be reikt kunnen worden. "En de christelijke gemeenschap in de wereld", zo werd in de slot verklaring gezegd, "moet gevoe liger worden voor de voornaam ste oorzaken van het Palestijnse vraagstuk". Ook de sectie 'internationale za ken' van de Nederlandse Raad van Kerken houdt zich hiermee bezig. Deze noemde een aantal punten als richtlijn voor discus sie en overleg. De gereformeerde commissie meent, dat dié punten een belangrijk hulpmiddel zijn om het gesprek over dit conflict in de kerken op gang te brengen. Zes punten De brochure van de commissie geeft zelf ook een zestal punten waarop de kerken zich nu moe ten richten. 1. Bestrijding van het antisemitis me; 2. grote schroom betrachten bij het theologisch 'verklaren' van de staat Israel (ook al om de rechten van de Palestijnen niet uit het oog te verliezen); 3. vra gen stellen over recht en gerech tigheid (oud-testamentische pro feten!) aan Joden die voorstan der zijn van het zionisme; 4. de politiek van Israel, de Arabische landen en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO kritisch volgen; 5. bezinning op de 'Boodschap aan de kerken' (1979) van de Raad van Kerken voor het Midden-Oosten over hulp aan Palestijnse vluchtelin gen; 6. hulpverlening van het werelddiakonaat aan de zwakste groepen in Israel en in de door Israel bezette gebieden. Het gaat bij dat laatste vooral om Pale stijnse Arabieren en christelijke minderheden. Maar ook om Jo den die uit de Arabische landen zijn gekomen. Volgens de gereformeerden van het werelddiakonaat kan de toestand in het Midden-Oosten alleen veranderen als er een ge sprek komt tussen de Israëli sche regering en de PLO. Het gereformeerde rapport - adres van de deputaten werelddiako naat: postbus 2211, 3830 AH Leusden - besluit met de verze kering, dat het niet is geschreven vanuit een standpunt pro of con tra welke bevolkingsgroep ook. "Wij zijn op zoek geweest naar waarheid en recht voor mensen, voor Palestijnen én Joden". Franje Het Nieuw Israëlitisch Weekblad noemt dat zonder meer 'frai\je'. Het geeft het rapport het etiket 'schandelijk' en 'schadelijk'. "Het zal wel niet zo zijn bedoeld, maar het doet denken aan de propagandistische argumenten waarmee de holocaust werd in geleid en gerechtvaardigd". Ook de gereformeerde commissie 'Kerk en Israel' heeft er nadruk kelijk afstand van genomen. Hoe men de inhoud van dit ge schrift ook beoordeelt, merk waardig is wel, dat het geheel buiten de commissie 'Kerk en Is rael' om is uitgegeven. De vraag ligt voor de hand, of dat met of zonder opzet is gebeurd. De opvattingen in deze commis sies lopen misschien wel zo ver uiteen, dat een gezamenlijke uit gave hierover onmogelijk is. Maar mét de keuze van de titel - 'De Palestijnen en de staat Israel' - geeft de commissie voor we relddiakonaat zélf al duidelijk aan, dat het hier niet louter om werelddiakonale zaken gaat. Zonder van eigen overwegingen af te stappen, had de commissie in overleg met het deputaatschap 'Kerk en Israel' wellicht een wat evenwichtiger stuk over deze in gewikkelde kwestie geschreven. Zij moet op z'n minst hebben ver moed, dat ze nu van eenzijdig heid zou worden beticht. Dat had ze kunnen voorkomen. Overigens getuigt het wel van moed, dat ze haar eigen visie zo onverbloemd presenteert. Dit boekje stelt de 'christelijk-zio- nistische' zienswijze, gekoppeld aan het lot der Palestijnen, met recht en reden ter discussie. Maar het lijkt geen bijzonder geschikt j middel om christenen die zo den ken tot een bredere kijk op dit vraagstuk te brengen. S. J. DE GROOT LEIDEN: Herv. Gem Hoogl. kerk 10 o Pannekoek, ha, 11.45 oeeum. dienst; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Regenboog (Merenwijk) 9.30 zr. Meyer en ds. Hortensius. 11.15 zr. Meyer en pastoor Landskroon; Bethlehemk (Driftstr10 prof. dr De Jonge; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds. Rietveld, 10.30 dr. Lamping; Vredesk.(Burggravenl.) 10 ds. De Mey; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; let. Acad. Ziekenhuis 10.15 mevr. Linden- Rk Kerk: burg; Diakonessenhuis 10.30 ds. Van 't Hof. Endegeest 9.30. Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv Gem. 9.30 ds. Berg- Geref. K 10 ds. v.d Berg. Bodegraven. 10.30. Gcref Kerk: Zuiderk (Lammen- schansw.) 10 ds. Bovenberg; Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. Vlijm, Oude Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds Riet veld; Maranathak.(L. Morsw.) 10 ds. Kramer. Bevrijdingsk (MuntgomrrystT9 ds Rietveld, 10.30 dr. Lamping. 5 ds. Kool bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hem- Dolererdc Gcref. Kerk (Lokhorstk): 9 hr. Visser, 7 ds. v.d. Haagen, Poortugaal. Geref. K. Vryg. (Herengr10 en 5 ds. v.d. Haar. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn). 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 kinderkerstfeest Remonstr.-Doopsgez. Gem (Lok horstk): 10.30 ds Knoppers. Hoorn Baptistengem (O. Ryn 3): 10 ds. Bos veld, 5 kinderkerstfeest Evang. Christengem (Middelstegr 3): 10 br. Dikkes. 4 familiekeretfeest Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 nam. hr v. Diggelen. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zo. 10 hr. Zylstra, di. 7.30 kerstfeest voor ieder- Pink6tergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr.): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 dienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30.10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) 10 Church of England (in oud-kath. kerk, Zoeterw.singel): 5 nam. Rooms-Kath. K Haagweg zat. 7. zo. 9 en 10.45; Herensingel rat. 7, zo. 8.30. 9.30 en 11, Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7. zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30. 10, 11.30, 6 ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventsk 10 ds. v.d. Heiden, 5 ds. Arke- raats, Hardinxveld; Kruisk. 10 ds. De Jonge; Opst.kerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. De Jonge; G. Herderk. 9 ds. Mulder, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10.30 ds. Mulder. De Bron 9 en 10.30 ds. Ver heul. 6.30 ds. Mulder; Albanianae (Dia- mantstr10 ds. Moll. Driehoome 7 Onderweg (Lijsterl.) 10 ds. Ooit; Geref. K.: Mar.kerk 10 ds. Vree. 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Vree. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg (Rijnstroom): 9.30 ds. Heij, 5 dienst. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1); 10 ds. Koekkoek. 6.30 ds. Koekkoek, in Boni- faciuskerk, mmv Gert en Hermien Tim- HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Talsma, Den Haag, 6.30 ds. v. Achter berg. Leiden, jeugddienst. Geref. K.: 9.30 ds. Damsma, Rijnsburg, 5 ds. Versluys, Maassluis. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10.15 ds. v.d. Wal. 5 kinderkerstfeest. Geref. K.: zie herv. gem. Chr. Geref. K.: 10 leesd.. 5 ds. Slofstra. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11 30; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10. Volle-evang.gem. (school Westprenu- dew 10 hr De Jong. Pinkstergem «school De Wegwijzer. Ba- Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 38): 10 dr. Cramer. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat 7. zo. 9.45 en 1130; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat.7, zo. 9.30 en 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Laar, Zeist. 6 ds Blenk, Oudewater. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Richter; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. De Vreugd; Bethl.kerk 10 en 6.30 ds. Wieman. H.av. Geref. K.: 10 ds. v.d. Berg. 6.30 ds. Elder- BOSKOOP Herv Gem Dorpskerk 9,30 ds. Stelwagen. 6.30 ds. Vlasblom, De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref K 9 30 en 5 ds Omta. Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds v. Langevel- de. Rk Kerk: za. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 Geref. K.: 10 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst Rk Kerk: zat 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, bevestiging ds. v. Sliedregt, 6 ds. intrede ds. Van Slie- dregt; O. Kerk 10 ds. Nicola, Nieuwendijk, 5 ds. Vink, Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. De Jong; Pnielk. 9 30 ds. De Jong, 5 ds. Bosma, De Hoeksteen 10 dovendienst, hr. v. Kempen. Geref K.: Vr.kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. Kersten, Triumfatork. 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Vro- Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesd., 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K.: 8.45 br. Kloosterman, 7 ds. Waagmeester. ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 leesdienst, 7 ds. Boogaard. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Cnossen, Delft, mmv koor en blokfluitgroep, 7 zie geref. kerk. Geref. K.: 10 dr. Bade, 7 ds. Haakman, Zwammerdam, gez. dienst LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 ds. v. Loenen, 6.30 ds. v Loenen, jongerendienst; Hoofdstr. 10 prof. mr. Reugebrink; Scheppingsk. 9 en 10.30 mevr. ds. Wes tera, 7 volkskerstzang. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, rector Vyfligschild, 10.45 ds. Brommet, doop en avondmaal. Bapt.gem. (wijkgeb.Zijlkw.): 10 br. De Vries. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. 7 volkskerstzang in 't Spant. Geref. K.: 9.30 ds. Los, 7 volkskerstzang in 't Spant Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10.15 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooit, 7 ds. De Gel der. Geref. K.: 9 ds. Verschoor, Aalsmeer, in herv. kerk, 7 ds. Elgersma, Noordwijk, in Salvatori. Geref K. Vryg.: 10.30 en 4.30 ds. De Put- Ned Geref K. (Salvatori): 10.45 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. K: 10 en 4.30 ds. v. Dy ken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat 7. zo. 8. 9.30. 11 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr Stam. 6.30 ds v. Doorn, Alphen. Geref K.: 9.30 ds. Houtman, 6.30 ds. Wolthuis, beiden Heemstede. Chr. Geref. K.: 9.30 en 6.30 ds. v. Leeu- Remonstr. Gem.: kerstfest zondags- Geref. K.: 9.30 hr. Wolf, Alphen, 7 hr. v Wallinga. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Bergsma. Geref. K.. 9.30 ds. Rang. 4.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. K.: 9.30 en 3 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Dek ker. Loenen aan de Vecht 7 ds. Was- sinkmaat, Westbroek. Geref K.(W. Verlaat): 10 en 7 ds. Noote- boom. Rk Kerk: zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 3.30 hr. Vis ser; Vinkenlaan 5 ds. Keuning, ha; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, ha, 5 ds. v.d. Lee, ha; De Rank (Golfbaan) 10 mr. De Man, Sprang Capelle. Geref K.: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Bouma, ha; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma, ha; Stichtingskerk 11 ds. Elgersma. Zie ook herv. gemeente. Rk Kerk: Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Streefland, Nijkerk; De Zilk 10 hr. De Haan, Bodegraven Rk Kerk: Victork zat. 7, zo. 9.30 en 11. Jozefk. zat 7. zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv.Gem. Groene of Will kerk 11 ds. Ter Linden en pater v Vliet, oecum. dienst; Pauluskerk 9.30 ds. Kooman; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Noorman. 7 dr. Cramer. Geref. K. Vryg.: 8.45 ds. De Putter. Ned. Geref. K. (Gem.centrum): 8.45 ds. Brink. 4 ds. De Lange. Van Wyckerslooth: 3 ds. Visch en pater Bartels. Endegeest: zie Leiden. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4 Rk Kerk: Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 11.30; Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11 OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest. Geref. K.: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat 7, zo. 8. 9.30 en 11 Petrus-B. zat 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Heiv. Gem. 9.30 dr. Gerssen, Utrecht, 7 ds. De Leeuw. Maarn. Chr. Geref. K.: 9.30 en 2.15 ds. Bouw, ha. de; Bethelkerk 9.30 dr. v.d. Bank. Ede Geref. K.: Petrak. 9.30 ds. Baayen, 5 dr. v. Oeveren; Imm.kerk 9 en 10.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Romein, 5 ds. Baayen. Geref. K. Vrijg.: 10 en 5.15. Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengem. (aula mavo)! 10 br. v.d. Geer, Purmerend. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM. Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer. 7 dienst voor jongeren, ma. 21 dec. 7 nam. kerstfeestviering Kompasschool. Geref. K.: 10 ds. Baas, 5 ds. Jaspers Focks, Oude Wetering. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slofstra, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref K.: 10 hr. v. Duin, 6.30 ds. Bae- rends, Nieuw-Vennep. Rk Kerk: Aardam zo 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen. 6.30 ds. v. Niel. Geref K.: 9.30 ds. Rullmann, Den Haag. 6.30 ds. v.d. Horst Katwijk. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. za. 7 avond gebed, morgen 10 ds. Brokerhof Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.10.30 en 11.45. zondagsschool; aula Noord-Ho aula Noord-Hofl. 9.30 ds. v.d. Schoot; 'De Ontmoeting' (Noord-Hofland): 7 nam. openingsdienst. ds. De Zwart en ds. v.d. Schoot; kapel Ryndyk 3 kerstfeest zondags school, Hulp en Heil (Schakenbosch) lp ds. Ver- heule. Geref. K.: 10 ds. De Zwart. Zie ook herv. gemeente. Geref K. Vryg.: 10 en 5 ds. De Wolf. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; aula Noord-Hofl. zo. 11. WADDINXVEEN: Herv.Gem. Brugk. 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Maasland, 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Ver boom; Imm kerk 10 ds. Hulst 5 kerstfeest zon dagsschool. Geref. Kerk: Kruisk. 10 en 5 ds. De Moor; Oritm.kerk 10 ds. v.d. Berg. WARMOND: Herv.Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, 5 kerstfest zondagsschool in Trefpunt. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, ha, 7 ds. Wolters, ha; Kievietk. 10 ds. v. Bruggen, ha; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Gysbertsen, len; Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner Rk Kerk: Will. zat. 7. zo. 10 en 11.30; Jozefk. zat 7, zo. 9.30 en 11; G. Herderk. zat. 5. zo. 9 en 11.30. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder. Geref. K.: 9.30 kand. Karstens, Leiden. 7 ds. Schouten, Baambrugge. naarkerk. Rk Kerk: St Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; H. Ryndyk zat. 7. zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv.Gem. 10 ds. Haakman, 6.30 ds. Pettinga, Wons (Fr.). Geref. K.: 10 en 6.30 ds. Den Boer. Har derwijk. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijering.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4