Endegeest beetje op z'n kop gezet Voorschotense raad is voor geding tegen 'Nederlanden' Uitstekend kerstconcert van Con Amore eidse agenda Pedagogische Academie in de weer voor Indonesië-project Christinas (1) Christmas (2) Forum en feest bij slaan eerste paal OEGSTGEEST - Het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest stond gis teren een beetje op zijn kop. Wet houder Schoute werd met alle genodigden de snijdende kou in gejaagd om de eerste paal voor de bouw van een aantal woonpa- viljoens de bevroren grond in te jagen. Van die gelegenheid maakte de Endegeestdirectie te vens gebruikt om een stel nieu we gebouwen officieel in ge bruik te nemen. Voor alle Endegeest-bewoners was ter verhoging van de feestvreug de een feesttent opgezet, waarin allerlei kermisachtige attracties werden georganiseerd. Omdat deze dag in het teken stond van 'bouwen voor de psychiatrie' was er ook - speciaal over dit thema - een forum georgani seerd. Van bewonerszijde had Hanny Haman daarin zitting. Zij is met een aantal andere patiën ten gebruikster van het nieuwe gebouw voor sociotherapie. Een hele vooruitgang, vond ze. De oude onderkomens hadden een deprimerende uitwerking en joe gen haar bij tijd en wijle ook angst aan. "Ik voel me nu een stuk beter", en dat komt mede door het nieuwe gebouw, ook al kleven daar een paar nadelen Ook verpleegkundige Emmy Blaakman benadrukte het be lang van een sfeer dat een ge bouw kan uitdragen. Ze herin nerde aan de noodonderkomens die een tijd lang dienst deden. De vrijheid om daarin bijvoorbeeld op de muur te kliederen had vol gens haar een positieve uitwer king. "De bewoners konden er wat van zichzelf in kwijt". Emmy Blaakman opperde daarom de mogelijkheid van 'wegwerp- bouw' in plaats van gebouwen die er voor zo'n vijftig jaar staan. Jan van der Lande, geneesheer-di recteur van de St. Bavo stelde in dat verband dat de gebouwen goed moeten aansluiten op het type gebruiker. Verschillend dus voor bejaardenhuizen, zieken huizen en psychiatrische inrich tingen. Daarbij moet volgens Van der Lande wel rekening ge houden met een optimale hulp- ZATERDAG 19 DECEMBER 1981 r het ballen gooien in de versierde feesttent. verlening "Je moet niet alleen Architect Jan Brouwer pleitte voor van kleinschaligheid als ideaal een vrijere vorm van bouwen, uitgaan". Maar zei hij - om het beeld van ,/tlz-lffh Retificatie In de rubriek Allegaar in de krant van gisteren stonden een aantal foute dagen genoteerd. Hieron der de juiste data. Soeterpop, vanavond in 't Centrum Zoeterwoude. Optredens van de 'Dizzy Man's Band' en de Trash Band'. Aanvang half negen. Optreden van de popgroepen 'Visi tors' en de Toilets' vanavond in de Lindehoeve. Aanvang negen Zaalvoetbaltoernooi van de Wasse- naarse carnavalsvereniging de Deylknotsen morgenochtend vanaf negen uur in de sporthal aan de Dr. Mansveltkade. De traditionele kerstzang in de Scheppingskerk in Leiderdorp morgenavond vanaf acht uur. Schaatsen De Zoeterwoudse IJsclub organi seert morgenmiddag kor- tebaanwestrijden voor dames en heren boven de 18 Jaar. In schrijving is mogelijk vanaf 13.00 uur op de Noord Aa. Mor genochtend houdt de IJsclub een schaatsenruilbeurs In de kantine van de voetbalvereni ging SJZ. Van 11.00 tot 13.00 uur kan men daar terecht. Maandag wordt op de Noord Aa een schaatswedstrijd voor de lagere schooljeugd georganiseerd. Aanvang eveneens 13.00 uur. Expositie In het 'Oude Raadhuis' in War mond is tot en met 6 januari een tentoonstelling van werk van Laurien Koek en Margarethe Kruithof. Van Laurien Koek zijn knipselsilhouetten en Mar garethe Kruithof is vertegen woordigd met strofiguren. De galerie is dinsdag open van ze ven tot negen uur 's avonds, woensdag en donderdagmiddag van twee uur tot vier uur, zater dagochtend van elf uur tot een uur en 's middags van twee uur tot vier uur en zondagmiddag van twee uur tot vier uur. Nadat een groep van de Pedagogische Academie een bedrag van rond de honderd gulden had verzameld, bleek een duikersploeg bereid om zich door een wak in het ijskoude water te laten zakken. Omstanders keken rillend toe, terwijl schaatsers op een afstandje bleven. En dat alles voor het goede doel. OEGSTGEEST - De Pedagogische Academie in Oegstgeest is de afgelopen twee dagen druk in de weer geweest om geld in te zamelen voor een project in Indonesië. Zo is er onder andere een prestatie- loop door Oegstgeest gehouden en zijn er op school zelf allerlei activiteiten geweest, van een rommel markt, tot een bruin café en demonstraties van oude ambachten toe. De school hoopt met deze acties zo'n tienduizend gul den bijeen te brengen voor de stichting gezinswel zijn in Surabaya. De stichting houdt zich bezig met de hulpverlening aan gezinnen van politieke gevan genen. De achttien jaar geleden opgerichte stichting begon in 1968 met een creche voor kinderen van op kantoor en in fabrieken werkende vrouwen. Sindsdien houdt de stichting zich ook bezig met onder andere bemiddeling bij het zoeken naar werk voor ontsla gen gevangenen, het uitgeven van voorlichtingsma teriaal voor gezinsplanning, het verstrekken van kleding en voedsel aan daklozen en hulp aan gezin nen van gevangenen. Ook is er een consultatiebu reau voor gezinsplanning, huwelijk- en gezinsmoei lijkheden, opvoedzaken en allerlei sociale proble- De Pedagogische Academie in Oegstgeest haalde vo rig jaar met dit soort activiteitendagen zo'n 12.000 gulden op voor Sierra Leone. Vier jaar geleden was men ook al eens actief voor het Napolitaanse kin dertehuis 'Casa Materna'. VOORSCHOTEN - De gemeente raad van Voorschoten gaat akoord met het voeren van een geding dat moet leiden tot het leggen van een beslag op wonin gen van 'De Nederlanden'. Die club zou zijn afgeweken van overeenkomsten met de gemeen te Voorschoten en thans wonin gen, die vielen onder de gemeen telijke aanwijzing voor huisves ting, verkopen. De Vries (PvdA) roemde deze stap naar de rechter en vond het ge tuigen van politieke moed van burgemeester en wethouders. C. Meershoek (CDA) wilde graag weten hoe de papieren voor Voorschoten liggen. Volgens Meershoek heft de burger niets aan politieke moed, maar meer aan het winnen van dit kort ge ding. Wethouder C. Marselis bleek echter niet bereid in een openbare vergadering de strate gie uit de doeken te doen. Met de toezegging van de wethouder dat hij dit in een besloten vergade ring wel wilde doen, ging de complete raad akkoord. PvdA'er De Vries zorgde nog voor enig tumult met zijn voorstel de brief van de gemeente Hellevoet- sluis op de agenda van de com missie algemene zaken te plaat sen. In die brief wordt een even tuele plaatsing van kernwapens geweigerd. E. de Keuning (VVD) vond dit een onderwerp dat bui- LEIDEN - Aan de reeks Kerst concerten die dezer dagen in Leiden te beluisteren zijn heeft de Chr. Oratorium ver eniging Con Amore onder lei ding van Piet Kiel jr. met de uitvoering van vier cantates uit Bach's Weihnachtsorato- rium gisteravond in de Hoog landse Kerk een uitstekende bijdrage geleverd. Hoewel het koor naar de mo derne opvattingen omtrent de uitvoeringspraktijk van Bach's werken te groot is, heeft de dirigent een door- zichtige koorklank weten te bereiken met een goed even wicht tussen de stemmen on derling, zodat de polyphone gedeelten duidelijk geprofi leerd werden. De terecht strak gezongen koralen kre gen de juiste dosis expressi viteit mee om als een levendi ge geloofsbelijdenis te klin ken. Hoe gedisciplineerd dit koor zingt bleek uit het snelle tem po dat men ondanks de be ruchte nagalm van de Hoog landse Kerk niet alleen aan durfde maar ook aan kon. Van de solisten stak Ruud van der Meer met kop en schouders boven allen uit in stemkwaliteit en voordracht. Wouter Goedhart die behalve de Evangelieteksten ook twee aarts-lastige aria's op voortreffelijke wijze voor zijn rekening nam, scheen iets meer akoestische problemen te hebben dan zijn collega. Maar het blijft moeilijk oorde len in deze kerk waar de luis terervaring sterk afhankelijk is van de plaats waar je zit. Een verrassing was de alt He- leen Resoort: met een warme expressieve stem zong zij haar aria's zeer genuanceerd. Margreeth Honig's wat dun ne sopraan leek zich in de hoogte te forceren waardoor een scheipe bijklank ont staat, terwijl zij in het lage re gister te weinig volume bezit. In het duet 'Herr dein mit- leid' voor sopraan en bas vie len daardoor sommige passa ges van haar partij geheel weg. Alle lof voor het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland dat zijn nuttige functie in de regio weer eens heeft wéér ge maakt: zowel in zijn totaliteit als in de individuele presta ties vervulde het zijn begelei dende taak op uiterst ver zorgde wijze. Con Amore heeft bewezen dat traditie en stijl samen kunnen gaan. OEGSTGEEST - Er was gis teravond in de Willibrordus- kerk grote belangstelling voor het "English Baroque Choir". Zij voerden allerlei verschillende soorten Christ mas Carols uit: van een tradi tionele Carol tot een Spiri tual. Zoals in de traditie past was er een ruime plaats voor samenzang van de meest be kende kerstliederen, zoals "O come all ye faithfull" en "Hark The Harrold angels sing", waarbij het koor in de laatste coupletten een krach tige tegenstem zong. Dit koor heeft een fijne klank en zingt zeer enthousiast, zo dat er een flinke uitstraling van hun vertolkingen uitgaat. De sopranen waren in de hoogte aan de scherpe kant en vooral in het begin van de avond niet geheel zuiver. Op vallend was de heldere en zuivere toon van de tenoren, hetgeen niet vaak voorkomt in koren. Voor de pauze was een van de hoogtepunten wel het "Ding dong merrily on high", dat met een pittig tem po en met grote contrasten tussen piano en forte werd gezongen. Minder gaaf was het "Von Him- mel hoch da komm'ich her" van J.S. Bach, waarin de in zetten onzeker waren. Als af wisseling werden de orgel-so- li voortreffelijk gespeeld, zo als het "grappige" "Sortie in Es van Léfebure-Wély. Na de pauze moeten er ook nog eni ge hoogtepunten worden ver meld nl. het "Ave Maria" van A. Bruckner, waar een enorm mooie spanning werd opge bouwd evenals het "Ave Ver- urn" van W A. Mozart. Verrassend was het originele eind van de Spiritual "Mary had a baby". In de wat "lich tere muziek sfeer" lag het goed gezongen "Shepherds Pipe Carol" van J. Rutter. Als afsluiting klonk het Engelse lied: "We wish you a merry Christmas", wat met groot enthousiasme werd gezon gen. CAECILE HOUTMAN LEIDERDORP - "We wish you a merry Christmas and a happy New Year". Met deze wensen besloot het Leider dorps Kamerkoor gister avond hun Adventsconcert in de Dorpskerk. Een goed bezochte avond, waarin be halve de triomfantelijke kerstgedachte, ook het in troverte adventgebeuren ge stalte kreeg, middels de "Ac tus Tragicus" BMV 106 van J.S. Bach. De vier solisten hierin (Els van Onselen, so praan, Gaudia Geijssen, alt, Frank Fritschy, tenor en Ar jan Liesker, bas) sloten in hun zangprestaties goed bij elkaar aan. In het gedeelte "Es ist der alte Bund" viel de spanning wat weg, waardoor het koor enigszins r klonk en niet goed harmo nieerde met de prima spelen de instrumentalisten. Sopraan Els van Onselen, die ook lid Vein het Leiderdorps Kamerkoor is, soleerde even eens fraai in M. Haydns Can tate "Lauft, ihr Hirten, all- zugleich". Het Kamerkoor heeft een goede, verzorgde klank. Zeker is te horen, dat er veel aandacht aan homoge niteit en dictie wordt be steed. Dynamische contras ten worden met zorg aange bracht Desondanks klonk het soms een tikje saai. Misschien kwam dat omdat sommige effecten niet voort kwamen uit innerlijke nood zaak van de muziek. Zo werd b.v. de legato-lijn enigermate verstoord door het te dwang matig benadrukken van de eerste tel, hetgeen in barok muziek vaak uitstekend is, maar bij Christmas Carols niet altijd. Een fijn klinkend concert, waarbij zeker nog het "Octet" van J.N. Hummel vermeld moet worden, op professio nele wijze uitgevoerd door 8 blazers en een contra-bassis- te van het Leids Symonie or kest Bellitoni, geleid door een bijzonder inspirerende Peter Greve. ELLEN LOOYESTIJN de architect als ego-tripper af te zwakken - de woonfunctie moet hèt uitgangspunt zijn. ten de orde van de gemeenteraad ligt. J. Offringa (CDA) stelde dat 'niet alleen de PvdA tegen kern wapens is en J. Aikens (D'ó6) vond het maar vreemd dat de brief zonder behandeling vooraf in de raad werd gebracht, maar steunde het verzoek van de PvdA. Burgemeester Cannegie- ter besloot - in tegenstelling met wat zijn Wassenaarse collega Staab eerder deze week deed - de brief inderdaad op de agenda van de commissie algemene za ken te zetten. Wethouder J. van Dalen (WD) kon instemmen met de mening van mevrouw Breunesse (PvdA) dat de gastarieven voor sommige gezinnen te hoog zijn. Maar, vond hij tevens: de gemeente moet zich gewoon aanpassen in zake de verhoging van de gasta rieven. Hij verwees problemen met betaling naar zijn collega van welzijn. Met de stichting Jongerenhuisves ting zal nog nader overleg wor den gevoerd over splitsing van bestaande flats. Wethouder Mar selis toonde zich bereid de zaak nogmaals op de agenda te plaat sen. De gemeente is overigens nog wat huiverig om tot splitsing over te gaan, maar beseft dat sommige flats onbetaalbaar zijn. marselis verweet de stichting wel dat zij het op de laatste ver gadering het afweten. LEIDEN - De fabriekshal van de machinefabriek Drakenburgh aan de Admiraal Banckertweg in Leiden is gistermiddag officieel geopend door burgemeester C. Goekoop. De hal was voor de ge legenheid 'omgebouwd' tot kan tine waarin de machines te pronk stonden. "Leiden heeft dit soort bedrijven in de industriële sector hard no dig", sprak Goekoop. "Draken burgh is overzichtelijk, niet te groot en doet aan innovatie'. Drakenburgh is een bloeiend be drijf geworden nadat vijf werk- Fabriekshal Drakenburgh geopend s het bedrijf in '78 kochten van de bejaarde directeur Van der Wal. Deze wilde van het be drijf af. dat toen nog aan de Su- matrastraat stond. "Het is hier een soort van werkne merszelfbestuur", sprak Goe koop gisteren. "Niet helemaal want een zekere hiërarchie zit er wel in. Maar toch is dit een boeiend aspect van het bedrijf'. Ruim een half jaar geleden kon Drakenburgh de oude krakke mikkige schuur aan de Sumatra- straat 'verwisselen' voor de mo derne, efficiente fabriekshal op het industrieterrein De Waard. De werkgelegenheid is intussen met tien mensen uitgebreid tot vyilig. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UitQavr. Uitgeversmaatschapp») Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singai 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teiefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tal. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgtng na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-10 00 uur Abonnementsgeiden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bi) automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betalmg van abonnementsgelden Adjunct-hoofdredacteur: urtsiuitendgiro 3203571 R D Paauw tv n Damiate Holding BV Mssr Kwartaalabonnement I 57.35 Per post f 79.70 Jaarabonnement p i^, ,Kat. 217 90 per post T307.30 J Kroon (stad) Losse nummers t 0.80 j p M Moor Directie: G. Koopman (r*to) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) PV Aig redactiechef: J M J Poet Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. ZATERDAG Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18. disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79. café avond. 21-1 uur. Cafe Tettero - Haarlemmerstraat 35. op treden Sweetwood Dixy Stompers, 22 Augustinus - Rapenburg 24, optreden groep Alpha. 20 30 uur. LVC - Breestraat 66. Hot House. Loek Dikker Big Band. 22.00 uur. Leiderdorp - De Houtkamp, postdui- vententoonstelling, 19 uur. Muzenhof - Engelendaal, optreden ka merkoor. 20 uur. Zoeterwoude - 't Centrum, popfestival Dizzy M. Band. 20.30 uur. Voorschoten - pop: Visitor en Toilets. 21 ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Terrein LDWS Voorschoterweg: pres tatieloop. 11 uur. Leiderdorp - Houtkamp, postduiven- tentoonstelling. 10 uur. Scheppingskerk - kerstzang. 20 uur. 'Wassenaar - Sporthal Dr. Mansveltkade, zaalvoetbaltoernooi carnavalsverenigin gen. 9 uur. ARTSEN Leiden - de weekenddient begint zater dag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, H.J. Klaassen. Witte Singel 69. tel. 123089; zo. J. Crul-Kelderhuis, Noord- eindsplein 8a. tel. 142888. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, A. van Luijk. Wasstraat 2a. tel. 122522; zo. R Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za. W. Schellekens, Paganinistraat 24. tel. 764035; zo. F. Lahr, Zoeterwoud- sesingel 11. tel. 120347. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen. Meijer. Reinders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Verhage: za. M. Groene veld. Brikkenwal 19. tel. 133834; spreek uur van 11-11.30 uur in Gezondheids centrum Merenwijk, Rosmolen 2; zo, H. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510; spreek uur van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - O. Du Ry v. Beest Holle, R. van Velzen. Vlaskamp 16. tel. 891100; spreekuur za en zo van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - E. van Walchren, Oranje laan 29. tel. 152130. Voorschoten - za. W. van Dam, Palestri- nalaan 29. tel. 3960; zo, C. Meijer, Rouw- cooppark 11. tel. 2493. Wassenaar - noord, H.W Plink, Prinsen- weg 44a, tel. 12075; zuid: K T. de Wit, Kerkstraat 42. tel. 12460. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den wordt waargenomen van vr 18 tot 24 dec. door Doeza Apotheek, Doeza- straat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23. tel. 144323. Oegstgeest - Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C.P. v. Oostrom, Veurse- weg 36. tel. 01717-2317. WIJK VERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Gehuldigd LEIDEN - Mevrouw Maria Brinks heeft gisteren uit handen van lo co-burgemeester Waal een ko ninklijke onderscheiding in ont vangst genomen. De ere-medail- le in zilver verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau kwam haar toe voor veertig jaar trouwe dienst in overheidsdienst. Dit ju bileum betekende voor me vrouw Brinks tevens afscheid nemen van "Uytterdijk", inter kerkelijke school voor opleiding tot gezins- en bejaardenverzor- gendén. Zij heeft vele jaren op deze school aan de Turkooislaan jaren les gegeven. Kraker doet nieuwe poging LEIDEN - De kraker die donder dag uit een wisselwoning aan de Willem Barentzstraat was gezet, heeft gisteren opnieuw het huis korte tijd in bezit genomen. Na dat hü zijn spullen bij het politie bureau had afgehaald, toog hij weer naar de Barentzstraat om zich weer in het pand te installe ren. De politie was echter snel ter plekke om hem opnieuw te ver wijderen. De bewoner, aan wie de LWS het huis als vervangende woonruimte had toebedeeld, is er nu wat eerder ingetrokken om kraakacties te voorko-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2