„Middengroepen zijn het nivelleren zat" Economie Extra Onmacht of onwil? Beursweek Belastingen If ^Jj mTm PAGINA EXTRA ZATERDAG 19 DECEMBER 19^- „Nivellering beroofl de ar beidsmarkt van zijn natuur lijke voedingsbodem", zegt VNO-voorzitter mr. Chris van Veen. „Elke prikkel om je meer in te spannen dan een ander valt weg. elke ambitie om hogerop te komen even eens. We zullen weer toe moeten naar een belonings systeem, waarbij factoren als vakmanschap, opleiding en schaarste mede het inkomen bepalen. Als we doorgaan zo als het nu gaat loopt de boel muurvast. De middengroe pen zijn de Kop van Jut ge worden". In de VNO-nota over het ver kleinen van inkomensver schillen wordt op basis van in zeven Nederlandse bedrijven verzamelde gegevens aange toond dat er de afgelopen ja ren fiks is ingeleverd. Niet al leen door het hoger perso neel; het begint al bij de vak man. Die is de afgelopen tien jaar met de ontwikkeling van zijn netto besteedbaar inko men 7,4 procent achtergeble ven bij de ongeschoolde (de minimum-loner). De inko mensontwikkeling van het hoger personeel bleef netto zelfs 32 procent achter. Als de lijnen die het kabinet nu heeft uitgestippeld worden doorgetrokken naar 1985, worden die cijfers nog preg nanter: de vakman komt dan uit op en netto „tekort" van 12,85 procent en het hoger personeel maar liefst op een achterstand in inkomens- groei van 55,25 procent. Heilige koe Een van de grootste problemen daarbij is, aldus van Veen, dat het zogeheten „koop krachtplaatje" (wie gaat hoe veel achteruit?) elk jaar op zichzelf staand wordt beke ken. Er wordt geen rekening gehouden met wat er in voor afgaande jaren al genivel leerd, afgetopt en ingeleverd is. Dat maakt het inkomens beleid ondeugdelijk en dus onrechtvaardig. Daar komt nog bij dat koop- krachthandhaving voor de minimumlonen een politieke heilige koe is geworden. Het is zeer betwistbaar of daar wel aanleiding toe is en of het wel juist is alle minimumlo ners per definitie in te delen in de categorie van de „zwak ste schouders", die ontzien dienen te worden. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek hoort zeker zeventig procent van de minimumlonen daar in niet thuis, omdat ze wor den verdiend in gezinnen (of door samenwonenden) die meer dan één inkomen heb ben. Het geringe aantal aan vragen voor een koopkracht uitkering, bestemd voor de „echte minima" (mensen die van één minimumloon dan wel sociale uitkering moeten leven) is in dat opzicht veel zeggend. Te ver De inkomensnivellering, aldus het VNO, is te ver doorge schoten en dreigt nog verder door te schieten, doordat we in een eindeloos lijkende spi raal terecht zijn gekomen. Ni velleren van brutolonen bete kent minder belastingop brengsten, wat leidt tot tekor ten bij de overheid. Tekorten maken belastingverhogingen nodig en die moeten weer ni vellerend werken: Enzo voort. De verzorgingsstaat, die we zo krampachtig in stand willen houden door in komensherverdeling, dreigt er juist door in de knel te ko- Er moet daarom, vindt het Een infarct. Dat heeft volgens de grootste werkgeversor ganisatie VNO de Nederlandse economie opgelopen door het voortdurend verkleinen van de inkomensver schillen. In een vorige week aan kabinet en parlement aangeboden nota signaleert deze werkgeversorganisa tie dat het steeds kleiner worden van de inkomensver schillen heeft geleid tot een complete verstarring van de arbeidsmarkt. De MHP, de vakcentrale van Middel baar en Hoger Personeel is het daarin volstrekt met de werkgevers eens. „Voor de middengroepen is het grote inleveren al jaren aan de gang. Deze mensen worden het onderhand zat", aldus de MHP. Een bericht van het front der "geteisterden". Den Uyl en Van Agt tijdens een vergadering van de Stichting van de Arbeid: nivelleren gaat door. VNO, een proces van de-ni vellering, van het weer uit el kaar trekken van de belonin gen, op gang worden ge bracht. Daarmee ontmoet de Vakcentrale MHP, die dat als belangenbehartiger van de hogere inkomens uiteraard al langer zegt, de werkgevers ineens aan haar kant. - Put de MHP daar hoop uit? Loondeskundige Jos Verdonk: „Voor de wat verdere toe komst wel We zijn in een si tuatie verzeild geraakt, waar bij veel mensen vraagtekens zetten. Iedereen kan toch zien dat er in de inkomens verdeling dingen scheef zit ten. Het vervelende is tot nu toe alleen dat je er niet se rieus over kunt praten, dat je geen gehoor vindt. Je moet op een gegeven moment toch duidelijk kunnen maken, over kunnen brengen, dat het niet kan doorgaan. Er moet een reactie op komen". Staking - Van Veen 1 zich er over te verbazen dat er al niet veel eerder op stand tegen is uitgebroken. Gaan de witte boorden straks in staking? „Nee, dat verwacht ik niet. On ze mensen zijn te verant woordelijk. Ze zien door hun positie in de bedrijven na tuurlijk ook wel welke pro blemen er zijn in een teruglo pende economie. We gaan het niet over de ruggen van de werkgevers heen spelen: met staken verlies je alleen i het VNO zei - Het VNO-rapport heeft wel uw instemming? „Het bevestigt het verhaal dat wij al jaren vertellen. We zijn dus niet verbaasd of verbij sterd of zoiets. Het zijn alle maal bekende gegevens. Wij hebben eerder al berekenin gen gemaakt en dan zie je, dat tweemaal modaal (onge veer 65.000 gulden bruto) de afgelopen acht jaar zeven tienduizend gulden netto is kwijtgeraakt. Wat ik als punt van kritiek wel even kwijt moet, is dat het VNO de vier maal modalen als uitgangs punt neemt. Dan praat je toch in feite over topfuncties in het bedrijfsleven. Wij rich ten ons vooral op de inko menscategorieën tussen vijf tig- en tachtigduizend gul den. De middengroepen. Daar vallen relatief de hard ste klappen" Hoe hard? „Veel van onze leden zijn door lopend bezig de eindjes moei zaam aan elkaar te knopen. Ze gaan er onderdoor. Ik heb de berekening die wij dit voorjaar hebben opgesteld nagegaan bij twee bedrijven. Zestig procent van de ander half- tot tweemaal modalen, die daar werken, hebben exact doorgemaakt wat uit die berekeningen van ons blijkt. Er zitten er verdomd veel in de financièle proble men, al komen ze er niet voor uit. Wat voor mij een teken aan de wand is, dat is het gro te aantal bovenmodalen, dat om advies terecht komt bij het NIBUD (Nederlands In stituut voor Budgettering). Vroeger kwamen daar vooral de lager betaalden aan de ba lie, nu zijn het onze mensen, die er niet meer uitkomen en advies van het NIBUD nodig hebben". Massa - Wat kun je daar nu aan doen, behalve steeds weer signaleren dat het misgaat? „Ondanks alle uitspraken van politici in onze richting, niet veel. denk ik. Ruud Lubbers van het CDA noemde ons de geteisterde groepen, maar als het er op aankomt kun je van geen enkele politicus wat verwachten. Tegen de verkie zingstijd richt iedereen zich toch weer op de grote massa en die vormen wij met 120.000 leden nu eenmaal niet. Het eerste dat we nu moeten doen is praten met de werkgevers om te kijken of we in goed overleg tot oplos singen kunnen komen. Er moeten beslist mogelijkhe den zijn". Looneisen bijvoorbeeld? „Daar heb ik het nog niet over, maar ik weet dat het wel leeft bij onze bonden. We worden gedwongen uitwegen te zoe ken" - Van Veen pleit ervoor dat bruto-inkomens „op de markt" tot stand komen, waarbij de vraag en aanbod verhouding een rol gaat spe len, evenals de kwaliteiten van de mensen. Is dat een oplossing? „Ik vind, dat er toch wel zoiets als een inkomensbeleid moet zijn. Als je inkomensverde ling helemaal aan het be drijfsleven overlaat, gebeu ren er ook rare dingen. De overheid moet de ruimte heb ben om excessen, om de hele hoge inkomens, als we die met z'n allen als onrechtvaar dig beschouwen, bij te scha ven. Dat moet dan echter niet in de bruto-sfeer, dus door al op voorhand de bruto-inko mens af te toppen. Als het moet gebeuren dan in de se cundaire sfeer, door belas ting- en premie-heffing. Dat het hele loongebouw is scheefgezakt, is vooral te wij ten aan het aftoppen in de bruto-sfeer, bijvoorbeeld door een plafond in de prijs compensatie te leggen. Daar mee tast de overheid het functioneren van het be drijfsleven in zijn basis aan. De systematiek is bovendien fout: prijscompensaties zijn er om de inflatie te compen seren: je hangt op zo'n ma nier je inkomensbeleid dus op aan de inflatie. Als die er niet is, zou er dus ook ineens geen inkomensbeleid meer zijn. Er zit geen filosofie ach ter". De spaarbiljetten worden uiteindelijk in de fiscale tang genomen. Het is echt afgelopen met de mogelijkheid om met zwart geld nog weer een zwart rendement te halen. Deze waarde-stukken vormden voor hen, die het fiscaal niet zo nauw nemen, een aan trekkelijk beleggingspapier, omdat deze "aan toonder" (dus niet op naam) luiden. Ze waren anoniem te verhandelen. De Nederlandsche Bank heeft een overeenkomst gesloten met het bank- en effectenwezen, welke inhoudt dat de banken en effec tenhandelaren bij afgifte, aankoop, verkoop, ruil en verzilvering van de spaarbewijzen "registratie-nota's" zullen opmaken. Ach, dan geef ik toch maar een naam op?, zo wordt geredeneerd. Dat is toch niet zo eenvoudig, omdat de overeenkomst voorschrijft, dat de vaststelling van naam en adres moet geschieden met de zorgvuldigheid, welke in het maatschappelijk verkeer betame lijk is. Indien de bank kan vaststellen, dat naam en adres onjuist zijn, (of indien men in het geheel geen naam en adres wil opgeven!), moet de bank van de transactie afzien. Handelt de bank in strijd met dit voorschrift, dan valt een strafbaar feit te constateren: de wet op de economische delicten is dan van toepassing. De bank instellingen zullen de voorschriften dan ook stellig naleven. De banken hanteren interne regels, die erop gericht zijn kennelijke naamsvervalsing vroegtijdig te constateren. Alle officiële banken hebben ook beloofd om de term "aan toon der" niet meer in hun wervende advertenties voor spaarbiljetten op te nemen. Verder zijn niet-officiële banken en effectenhande laren (Femis-bank) uitgesloten van de verhandeling van spaar bewijzen. Er bestaan tussenpersonen, die in hun benadering naar het publiek sterk suggereren dat de opbrengst van de spaarbiljetten, als de verkoop maar via hun kanalen verloopt, buiten de belastingheffing kunnen worden gehouden. Voor de ze officieuzen geldt een verbod van hun bemiddelende activitei ten met betrekking tot aan de aan- en verkoop van spaarbewy- Men zou zeggen dat deze regeling, die overigens slechts van toe passing is opnieuw uit te geven spaarbiljetten, sluitend is. Waar om dat alles dan niet wat eerder bedacht? Geen gezeur We komen nu op het terrein tussen de onmacht en de onwil. Want aanvankelijk voelden de bewindslieden van Financiën in het geheel niets voor een ingrijpen, want ze vreesden schadelijke gevolgen, zoals dan is de kapitaalvlucht. Het kan zijn, dat een bepaalde maatregel ertoe leidt, dat schadelijke neven-effecten optreden, zonder dat de fraude wezenlijk vermindert. Op 9 september 1980 werd evenwel met algemene stemmen in de Tweede Kamer een motie aangenomen van het toenmalige ka merlid Drs. C.P. van Dijk (thans minister van ontwikkelingssa menwerking) met de teneur: geen gezeur, fraude moet worden bestreden en kom nu maar met concrete voorstellen. Maar de aspecten rond de fraude via spaarbiljetten aan toonder zijn zo door J. Booij belastingadviseur vele, de problemen zijn zo weerbarstig en de effecten zo schade lijk, dat de wetsvoorstellen met schroom (en veel later dan be loofd) zijn gedaan. Vóórheffing op rente Dat spanningsveld tussen de fiscale rechtvaardigheid enerzijds en de financieel-economische gevolgen anderzijds, is ook voelbaar bij de vraag over de invoering van een "bronheffing" op interest, een soort voorheffing, die weer verrekenbaar is met de inkom stenbelasting en welke heffing reeds in vele landen gestalte kreeg. De heer Drs. G.A. Posthumus, plv. Thesaurier-Generaal van het ministerie van financiën, somde onlangs in een rede voor de "Vereniging van Fiscalisten" de bezwaren op. De invoering van een bronheffing is een wijziging in de financiële voorwaarden, waarop een belegger zijn geld uitleent. De buitenlandse beleg ger voelt dat sterk in zijn portemonnaie: de bronheffing is hij gewoon kwijt, als Nederland.geen belastingverdrag heeft en in dien hij in eigen land geen belasting over rente hoeft te betalen. De bonafide binnenlandse belegger is niet zozeer gedupeerd, want hij kan de bronheffing immers verrekenen, ook al bij zijn voorlopige aanslag. Bij zwart geld leidt de voorheffing ook tot een pure rendements vermindering, waardoor de beleggers om fiscale redenen hun geld weer over de landsgrenzen zullen brengen. Dat is weer slecht voor de overheid, die een zeer groot beroep doet op de kapitaalmarkt en nog slechter voor het bedrijfsleven, dat met een benauwend hoog rentepeil wordt opgescheept. We willen wel, maar we kunnen niet. De oplossing lijkt dezelfde te moeten zijn als bij de spaarbrieven: gewoon doen! Want niets is politiek rechtvaardigt, wat moreel verkeerd is. De Amsterdamse effecten beurs bleef de laatste volle week van 1981 gekenmerkt door een kleurloze stemming die grotendeels bepaald werd door gebrek aan. belangstel ling. De meeste beleggers houden het kennelijk voor gezien en willen de verdere ontwikkeling met name rond Polen en de rente afwachten. Ook Wall Street bracht deze week niet VWl kracht op en behoudens nu en dan enig herstel, was de lijn neer waarts gericht. Na vier dagen handel ging er van de Dow Jones-indcx voor de 30 hoofdaandelen van de beurs zo'n 16 punten verloren. Voor drie belangrijke richtin gen van het beursnieuws stond het sein voor de New- yorkse effectenbeurs op rood. De conjunctuur, de ren te en door de onverwachte ontwikkelingen in Polen ook de internationale politiek. Economisch moest de beurs opnieuw feiten verwerken die op een recessie wezen. Zo is de industriële produktic in de Verenigde Staten in de no- vembermaand ruim 2 pro cent gedaald. De auto-indus trie zag zijn verkopen in de eerste helft van december 20 tot 30 procent beneden de ook al bijzonder slechte de cembermaand van 1980 val len. Maar de grootste schok kreeg Wall Street toch door de wen ding in Polen, waardoor de beurs afgelopen maandag een koersval van niet minder dan 15 procent liet zien. Daar toe hielp overigens ook de onzekerheid over het komen de rentebeloop De banken blijven hardnekkig op een rente van 15,75 procent staan en sommige die kortgeleden op 15,5 procent waren gaan zitten, moesten nu naar 15,75 procent terug. regering als de FED, dat is het bestuur van de gezamen lijke Amerikaanse centrale banken, de kredietteugels strak wensen te houden nu de geldhoeveelheid in om loop deze maand nogal is toe genomen. Vooral dit laatste is bij de beurs slecht gevallen. Omdat door het kerstseizoen vele banksaldi door het pu bliek worden aangesproken om inkopen te doen, wat elk jaar een seizoenspits in de geldomloop brengt. Om daar op de officiële krediet- en rentepolitiek te baseren, wordt door menigeen als een vrij kwalijke zaak gezien. Onduidelijkheid is er ook over het komende beloop van de Amerikaanse begrotingen. Het Congres nam deze week de lopende noodbegroting aan, maar tevens ook het gi gantische defensiebudget van de regering, waardoor ge vreesd wordt dat in de eerst komende jaren begrotingste korten zullen ontstaan van boven de 100 miljard dollar. Het door president Reagan toegezegde evenwicht is hier door in de mist verdwenen. Om al deze redenen hebben ve le beursbezoekers de moed vrijwel opgegeven om dit jaar nog een kleine slothausse te beleven. In vele voorgaande jaren is dat nog weieens voor gekomen omdat enerzijds de belastingverkopen voor de kerstdagen worden beëin digd, terwijl verder de talrij ke beleggingsmaatschappij en nog snel even hun porte feuille willen oppoetsen voor de stand van zaken in het ko mend jaarverslag wordt ge presenteerd. Maar de ver wachtingen voor 1982 zijn he laas niet al te rooskleurig, al thans niet voor de eerste helft en dan behoeft men zich als belegger niet te haasten. Dit standpunt nemen ook Ne derlandse beleggers de laat ste tijd duidelijk in. In Am sterdam begon de beurs door de situatie in Polen de week in mineur en nadien is er geen herstel van betekenis opgetreden. De meeste aan dacht trok nog de obligatie- markt, die de week eveneens flauw inzette door vooral de aanhoudende forse koersda ling van de Amerikaanse obügatiemarkt. Maar dinsdag, op de dag van de inschrijving op de 11,5 pro cent staatslening, herstelde de markt zich krachtig, het geen het succes van de lening ten goede kwam. Er werd voor 1,3 miljard gulden inge schreven op een koers van 100,2 procent. Dit lag boven de verwachting, waardoor menige inschrijver zijn teveel woensdag ging afstoten en de eerste officiële beurskoers ruim 0,25 procent beneden de emissiekoers deed belanden. De volgende dag trad er ech ter weer een herstel tot de emissiekoers in. Het koerspeil bleef op de obliga- tiemarkt ook in de rest van de week gestadig oplopen. Maar de indexcijfers voor de aandelen moesten deze week duidelijk terug. De interna tionals verloren bijna 3 pun ten, het algemene gemiddel de 2 punten. Koninklijke Pe troleum lag in Wall Street nogal onder druk en verloor f5. Ook Unilever moest een paar gulden terug. De plaat selijke industrie werd weer geconfronteerd met slecht nieuws, in hoofdzaak vanuit de bouw De houthandel blijkt het byzonder moeilijk te hebben en ook de ontwik keling bij Cindu en Key Kra- door C. Wagenaar mer heeft weer een duidelij ke ongunstige wending ge maakt. De betrokken aande len moesten dan ook flink in leveren. KBB Bijenkorf kwam, in nawerking van de vorige week bekend gewor den problemen, op een nieuw laagtepunt van rond f20. Voor de Ogem bleef er nog f2 over. KLM. ACF, Fokker en ABN moesten zich f5 laten ontglippen. Gelukkig was er ook opbeurend nieuws. Nu- tricia zal dit jaar tenminste een dubbele winst boeken en voor Nijverdal-Ten Cate lij ken de grootste problemen achter de rug. Beide aande len konden erdoor verbete ren. Nyverdal nog het meest, van f29 tot circa f32. Gist- Brocades boekt dit jaar ruim 30 procent meer winst.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 20