EIDSCH DAGBLAD Polen meldt taai verzet Huren in '82 slechts drie procent omhoog "Troepenverkeer Polen normaal" VS: akkoord met Israël opgeschort Betalen voor ziekenhuis naar inkomen Stakingen in 39 grote fabrieken LPG-tanker vat vlam M0P MERDAG 19 DECEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 ir G Koopman Redacteur A.AM Sctiuurmans V-hoofdredacteur R.O Paauw 36658 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bim 2311 BGIM VoorWm »co*** 'ARSCHAU - De burgemeester van Warschau heeft tijdens een ontmoeting met de internationa le pers, die gisteren plaats vond in het perscentrum - dat nu wordt geleid door buitenlandse zaken in plaats van de dienst In- terpress - meegedeeld dat de grootscheepse troepenverplaat singen van nu, inclusief tanks en pantservoertuigen, onderdeel zijn van het normale troepenver- keer rondom de stad tijdens de nu heersende staat van beleg, 'et uitroepen van de staat van be leg is een gecompliceerde zaak, verklaarde hij, en het zal enige tijd zal duren voordat het telex- verkeer en de telefoonverbindin gen weer normaal functioneren. )p klachten van de pers over de op gelegde beperkingen en het ge brek aan faciliteiten antwoordde DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil de eigen bijdrage voor zie- I kenhuiskosten koppelen aan het totale inkomen. Deze wijziging brengt de schatkist 100 tot 140 miljoen gulden op. Over dit voor stel van het kabinet is aan de Zie kenfondsraad advies gevraagd. Vice-premier Den Uyl deelde dit gisteren na afloop van de minis terraad mee. )e eigen-bijdrageregeling is op het ogenblik beperkt, aldus Den Uyl, en is bovendien niet gekoppeld aan een inkomen. De regeling moet nu in verband gebracht worden met het totale inkomen. Dat betekent dat ook bijvoor beeld het inkomen uit vermogen erbij wordt betrokken, r zal in elk geval een maximum komen aan de eigen bijdrage, maar het kabinet heeft-nog geen beslissing genomen over de hoogte hiervan, aldus Den Uyl. De werkelijke verpleegkosten bedragen nu tussen de 150 en 180 gulden per dag, maar Den Uyl liet blijken dat bedrag wel erg hoog te vinden. Den Uyl voelt weinig voor het voorstel van minister Gardeniers (volksgezondheid) om een eigen bijdrage van f2,50 per recept in te stellen. Het kabinet heeft hier over echter nog geen besluit ge- Kernenergie duwt Duitse stroomprijs fors omhoog DUSSELFORF (ANP) - De 3,3 miljoen afnemers van het Westduitse elektriciteitsbe drijf Rheinisch-Westfalische Elektrizitatswerke (RWE) zullen vanaf 1 januari gemid deld 7,2 procent méér moeten betalen voor hun elektrici teit. De belangrijskte reden van de tariefverhoging is de sterke kostenstijging bij de exploi tatie van kerncentrales, zo heeft de minister van econo mische zaken van de deel staat Noordrijnland-Westfa- len, Reimut Jochimsen, gis teren verklaard naar aanlei ding van de goedkeuring van de verhoging. Jochimsen zei dat Frankrijk de tarieven voor de opslag van radio-actief afval uit kerncen trales met ruim 31 procent heeft verhoogd. Bovendien zijn de kosten van het aanko pen en verrijken van ura nium gestegen en is de fabri cage van splijtstofstaven duurder geworden. In de conventionele elektrische centrales van RWE hebben stijgingen van de prijzen van bruinkool, steenkool en aard gas de kosten verhoogd. Burgemeester Warschau: de burgemeester beleefd dat hij dacht dat enkele Westerse jour nalisten niet goed begrepen wat een „staat van oorlog" betekent. Generaal Jaruzelski's persoonlijke voorlichter verklaarde hierover dat de Poolse grondwet het uit roepen van de noodtoestand niet kent, maar wel twee variaties van de „staat van oorlog": een te gen een buitenlandse vijand en een tegen een interne bedreiging, zoals nu het geval is. De huidige situatie kan het best worden ver taald als „staat van beleg", maar niet als noodtoestand, verklaar de hij. Maatregelen voor energiebespa ring hebben ertoe geleid dat in de winkels praktisch geen kerstver lichtingen branden, hoewel de grote kerstinkopen nog moeten gebeuren. Nu de banken weer DEN HAAG (GPO) - Voor hel eerst sinds de militair» machtsovername In Polen zondag haddon onze redactie In Den Haag en die van de Dally Express In Londen gisteren een kortstondig telexcontact met Warschau. Onze speciale veraleg- gever In Polen, Anton Koene, sinds vorige week In Warschau, meldde zijn opengesteld, gaat iedereen het toegestane maximum van 700 gulden opnemen. Als kerstgeschenk zal vooral wollen winterkleding in de belangstel- In de Poolse hoofdstad. Sue Mas- terman werkt onder andere voor de Engelse Daily Express en het zon dagsblad The Observer. Belde Me den kregen glateran hetzelfde ver haal als onza Haagse redactie, de GPD. Zowel M| de Daily Express als bf| onze redactie heerste de Indruk dat het verhaal Is doorgegeven onder de het nieuwe Poolee militaire bewind. ling staan, of andere kleding stukken om de bittere kou te trot seren: vandaag vroor het over dag tien graden. De bevolking is gewend aan onre gelmatige bevoorrading van de winkels en men heeft dan ook prompt al het brood opgekocht. De autoriteiten hebben nu een soort distributie ingevoerd waar door men per persoon maar één half brood kan kopen. Er is een speciale commissie ge vormd, die belast is met het vor deren van 900.000 ton graan, af komstig van de Poolse boeren die het volgens sommigen ach terhouden vanwege de lage prij zen - red. Het partijblad Tribuna Ludu, mo menteel de enige dagelijks ver schijnende krant, publiceerde donderdag een lijst namen van 57 gearresteerde topmensen van de vakbeweging Solidariteit. De lijst was echter incompleet, zo werd vermeld. Het uitgaansverbod van tien uur 's avonds tot zes uur 's morgens wordt strikt nageleefd. Om vier uur 's middags is het spitsuur en spoedt iedereen zich van het werk naar huis om te kijken naar de televisie, die een drastisch gewij zigd programma brengt. Men vertoont films over de bevrij ding van Warschau door de Rus sen in 1945, en over de gebeurte nissen in Hongarije in 1956. De militaire machthebbers hebben evenwel het bestaande tv-pro- voor de kleintjes, een sjechische tekenfilmserie over n jager, gehandhaafd. WARSCHAU/PARIJS/WENEN/LONDEN (DPA/AFP/Reu- ter) - Radio-Warschau heeft gisteren melding gemaakt van "taai verzet van contra-revolutionaire krachten" in verschillende delen van het land. De Russische tele visie zond een zelfde bericht uit. Op gezag van officiële informatie uit Warschau meldde de Franse televisie, dat in 39 grote fabrieken wordt gestaakt Dertig daarvan bevinden zich in Gdansk. BEIROET (UPl) - De Iraakse diplomaat Aziz Raschid werd gisteren na vier dagen onder het puin van de Iraakse ambassade in Beiroet gehaald. Razchid, die bewusteloos was. raakte tijdens de bomaanslag op het gebouw beklemd onder een ijzeren staaf. DEN HAAG (GPD) - De jaarlijkse huurverhoging zal komend jaar waar schijnlijk omstreeks 3 procent zijn in plaats van de 6 procent die in de Huurwet staat. De ministerraad heeft nog geen conclusies kunnen trekken om dat de gevolgen voor de schat-, kist nog niet duidelijk zijn, maar de standpunten van de ministers liggen zo dicht bij elkaar dat de kwestie niet meer terug komt in de ministerraad. Vice-premier Den Uyl zei dit gisteren na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad. Minister Van Dam heeft de minis terraad het voorstel gedaan de huren per 1 juli slechts 3 procent te laten stijgen. Dit is mogelijk omdat de stijging van de bouw- Winters weekeinde kust net even boven het nulpunt ko men maar voor de komende dagen staat er verder matige tot strenge vorst op het weerprogramma. BIJ een i wisselende bewolking kan een enkele sneeuwbui worden verwacht. De wind I varieert tussen matig en hard uit noor delijke richtingen. 20 december Zon op: 8.46, onder: 16.29 uur. Maan op: 2.16, onder: 13.59 uur. Hoogwater te Katwijk om 10.47 en 23.20 uur. laagwater om 6.18 en 18.50 21 december Zon op: 8.47, onder: 16.30 uur. Maan op: 3.23, onder: 14.18 uur. Hoogwater te Katwijk om 11.49 uur, laagwater om 7.29 en 19.47 uur. kosten veel minder is dan de af gelopen jaren. De vraag is echter in hoeverre dit een blijvende ont wikkeling is. Volgens Den Uyl heeft aan de geringe toename van de bouwkosten vooral bijge dragen dat de lonen in de bouw flink zijn gedaald. Een tweede overweging is de ver hoging van de prijs voor het aardgas, die in januari omhoog gaat met 8,3 cent. Volgens Den Uyl worden energiekosten door veel mensen ervaren als woon- lasten en daar moet rekening mee worden gehouden. De ge volgen van een huurverhoging zijn slechts van weinig invloed op de koopkracht van de mini ma. Er is immers de mogelijk heid huursubsidie te krijgen. Bovendien gaat het om ten hoogste een verschil van 3 procent over een half jaar, omdat de verho ging pas in juli ingaat. Daar zaten de moeilijkheden in het kabi- VLISSINGEN (ANP) - Op de Noorse LPG-tanker Nyhavn (12.974 brt) is vannacht in het Sloegebied brand uitgebroken. Door nog onbekende oorzaak ontsnapte er propaangas uit een veiligheidsklep dat door een in werking getreden affakkelinstal- - latie spontaan vlam vatte. De brandweer uit Vlissingen kon de vlammen omstreeks midder nacht met behulp van stikstof de baas worden. Gevaar voor explo sie zou er niet zijn geweest, maar uit veiligheidsoverwegingen werd het schip buitengaats ge bracht, waar wordt getracht de veiligheidsklep te repareren. netsberaad niet, aldus Den Uyl. Voordat een definitief besluit valt, moeten de gevolgen voor de schatkist nog worden berekend. Door een geringere huurverho ging dan in de wet staat aangege ven, hoeft het rijk minder uit te geven aan individuele huursub sidie. Daartegenover staat dat 'het ministerie van volkshuisves ting meer subsidies voor de bouw van nieuwe woningen moet uitgeven. Volgens Finnen, die gisteravond aan boord van een Poolse veer boot in Helsinki zijn aangeko men, hebben donderdag in Gdansk tienduizenden Polen ge demonstreerd. De hele stad was vol traangas, zo zeiden zij. Al eerder had radio-Warschau ge meld dat er bij betogingen in Gdansk honderden gewonden waren gevallen. HELMSTEDT - Ongeveer veertig vrachtwagens van het Poolse voed selkonvooi zullen vandaag terugke ren in Nederland. Ze hebben zonder veel moeite het voedsel en de medi camenten in Polen kunnen rond brengen. Gistermiddag omstreeks het middaguur bereikten zij de grensovergang Helms tedt tussen Oost- en West-Duitsland. Twee chaufTeurs vertelden te hebben gehoord dat tien mijnwerkers waren doodgeslagen en 56 stakers doorge schoten tijdens gevechten met het leger op het terrein van een kolen mijn In Katowice. De chauffeur wa ren een dag tevoren nog in Katowi ce. Hun - overigens nergens beves tigde - verhaal wijkt volledig af Hoewel het konvooi van 122 vrachtwa gens voortdurend door militairen was begeleid konden de chauffeurs i het lossen volop met de Polen praten r Iedereen is bang. Dat is te zien. Men fluistert alleen maar", aldus ii de chauffeurs. Een delegatie van het Europees Verbond van Vakverenigingen (EW) onder leiding van voorzit ter Wim Kok zal vragen naar Po len te kunnen gaan om de leiders van de nu verboden Poolse vrije vakbond Solidariteit en vooral zijn leider Lech Walesa te ont moeten, zo heeft het verbond in Brussel bekendgemaakt (zie ook pag. 9). Rus Zinowjtw "Vredesbeweging dom en naïef" PAGINA IJ Wat verdient de geestelijkheid? PAGINA IS Terugblik op twee eeuwen Krantz PAGINA IS Willem Ruis: "Ik kan wel acteren" PAGINA 17 "Mal Profiteer ervan! Koop ook uw verse kipspecialiteiten rechtstreeks van GROENEVELD de groothandel met de vaste lage prijzen en de beste kwaliteit. Verkoop iedere dinsdagmorgen tot 13.00 uur in de Groenoordhallen. Deze week verkoop van een gran dioos assortiment Kerstbout o.a. KALKOEN, KONIJN, WILD, ETC. Natuurlijk tegen groothandelsprij- zen. Let op: deze week verkoop vanaf 07.00 Had men offlcieel dagenlang be weerd, dat de voorzitter van Soli dariteit, Lech Walesa op vrije voeten was, gisteren is offlcieel bekend gemaakt dat hij onder huisarrest staat. De Franse krant Le Monde meld de, van "officieuze" zegslieden in Moskou te hebben gehoord, dat de Sowjet-Unie troepen van het Warschau-pact in Polen tussen beide wil laten komen, als deze stakingsoproep flink gehoor krijgt. Maakte generaal Jaruzelski zondag bij het uitroepen van de noodtoe stand bekend, dat er voorlopig weer een zesdaagse werkweek is, een woordvoerder van het minis terie van arbeid zei gisteren, dat fabrieken onder militair bewind worden geplaatst. In bedrijven waar eerste levensbehoeften worden gemaakt, kan het perso neel opdracht krijgen, zeven da gen per week te werken, tot 12 uur per dag. Krachtens de uit zonderingstoestand kan de werkdag echter niet langer du ren dan acht uur. WASHINGTON (UPI) - De Verenigde Staten hebben gisteren besloten de stra tegische samenwerking met Israël voor onbepaal de tijd op te schorten. Dit is een gevolg v«n het Israëli- sche besluit om de hoogvlakte van Golan in te lijven. Dat heeft een ftinctionaris van het ministe rie van buitenlandse zaken in Washington meegedeeld. De maatregel volgt op de donder dag aangenomen resolutie van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties, waarin het Israëli sche inlyvingsbesluit van „nul en generlei waarde" wordt ver klaard De resolutie gaf Israël tot 5 januari de tijd om de annexatie ongedaan te maken. Israël en de VS sloten het akkoord voor strategische samenwerking nog geen drie weken gelden Een bijeenkomst in januari om de de tails verder uit de werken gaat ook niet door. In het Amrikaanse besluit wordt echter niet gesproken over eeft opschorting van de wapenle veranties aan Israël of over ande re strafmaatregelen. Deze zomer schortten de VS de le verantie van Amerikaanse F-18 gevechtsvliegtuigen aan Israël op na het Israëlische bombarde ment van een Iraakse kerncen trale. In kringen van het Israëlische mi nisterie van defensie is boos ge reageerd op het Amerikaanse be sluit „Het besluit toont aan dat Washington niet kan worden ver trouwd wat het nakomen van een akkoord betreft", aldus deze kringen. Mandaat Unifil NEW YORK (ANP) - De Verenig- de Naties hebben het mandaat van Uniftl. de V N -vredesmacht voor het zuiden van Libanon, met nog eens ze* maanden ver lengd, tot lt juni 1982. LEIDSCH m DAGBLAD ir Over piano's gesproken: AL 90 JAAR SPECIALISTEN huur met kooprecht-goede lessen turfmarkt 7 lelden 071-121595 Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel Svp bon ingevuld m een open enveloppe ronder post regel opsturen neerLeidechDegbled. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1