„Het westen handelt onverantwoordelijk" De waarschuwing van Aleksandr Zinowjew: ZATERDAG 19 DECEMBER 1981 EXTRA PAGINA 13 Vóór zijn min of meer gedwon gen emigratie naar het wes ten behoorde de Russische fi losoof en logicus prof. dr. Aleksandr Aleksandrowitsj Zinowjew (59) tot de meest vermaarde wetenschappers van de Sowjet-Unie, die met zijn tientallen boeken en pu blicaties ook internationaal de aandacht trok. Sinds de publicatie in het buitenland van zijn roman 'Gapende Hoogten' - een vernietigende satire op het totalitaire stel sel van de Sowjet-Unie - raakte hij uit de gratie en mocht hij na herhaalde ver zoeken zijn land verlaten. Zinowjew is afkomstig uit een arbeidersgezin van elf kinde ren en kwam al op 17-jarige leeftijd met de KGB in aanra king wegens zijn agiteren te gen het stalinisme. In de Tweede Wereldoorlog diende hij als luchtmachtofficier in het Sowjet-leger en ging daar na filosofie studeren. Vanwe ge zijn openlijke kritiek op het Sowjet-systeem werd hij door zijn collega's geboycot en in de loop der jaren terug geworpen op de politiek min der gevoelige wetenschap der logica. Temidden van het leger Sow- jet-criticasters neemt Zinow jew een nogal opmerkelijke plaats in. Dissidenten als Al- marik en Sacharow zijn in zijn ogen 'een groepje misera bele en zwaar overschatte amateurs, die alleen voor zichzelf vechten en die geen enkele invloed uitoefenen op de feitelijke Sowjet-politiek'. In dit verband vergelijkt hij Sacharow met een reus die vecht tegen imaginaire vijan den, 'en dan niet met een zwaard, maar met een naald'. Maar daarover gaat dit verhaal niet. Nu Zinowjew zijn oor spronkelijke vak niet meer kan beoefenen, heeft hij de hem nog resterende jaren aangewend om de westerse samenleving te waarschuwen voor een nieuwe wereldoor log, die volgens hem al aan de einder zichtbaar is en waarin de Sowjet-Unie in zijn ogen een hoofdrol zal vervullen. Ter afsluiting van onze arti kelenserie over de Sowjet- dreiging nu het verhaal van een Rus zelf. We zochten hem op in München, waar hij sinds 1978 met zijn echtgenote woont. Nadat ik Aleksandr Aleksandrowitsj Zi nowjew heb duidelijk gemaakt dat hij al thans in Nederland de kans maakt om in weerwil van zijn goede bedoelingen voor ultra- reactionair te worden uitgemaakt, herhaalt hij zijn woorden nog eens met overslaande stem en wilde gebaren, er achteloos aan toe voegend dat de naam Mient-Jan Faber hem niet zo bekend voor komt. "De vredesbeweging in het wes ten is absoluut niet in staat de Sowjet-politiek te verande ren en hun gigantische bewa pening te stoppen. Wat is nu feitelijk de rol van deze bewe ging? Ze demoraliseert het westen en bedient zich daar mee gewild of ongewild van hèt Sowjet-middel om zich te prepareren op een nieuwe wereldoorlog. Want ik ben er intussen wel zeker van dat zich achter de vredesbewe ging talloze agenten ver schuilen". Twee maanden Dat klinkt ons bekend in de oren. Maar in Nederland wil len we daar niet zo aan. "Laten morgen een kritieke situatie tussen Oost en West ontstaat. Dan weet in de Sowjet-Unie binnen twee dagen iedere soldaat zijn plaats in het leger in te nemen. Hier in he wes ten zullen eerst vredesde monstraties plaatsvinden, men wil eigenlijk niet zo graag soldaat zijn en eigenlijk is men al gereed om te capitu leren. Dat betekent dat het westen minstens twee maan den nodig zal hebben om zijn interne moeilijkheden te bo ven te komen. En ik ben zelfs bang dat die twee maanden niet voldoende zullen zijn". - Laten we veronderstellen dat u gelijk hebt. Welk een opstel ling verlangt u dan van de westerse machten? "Begrijp mijn positie. Ik ben geen politicus. Ik observeer en trek conclusies. Dat is al les. En dan constateer ik dat de Sovjet-Unie in zijn kruip- oorlog tegen het westen voor delen heeft. En dan doel ik niet alleen op de' vredesbeweging. Het westen is bijvoorbeeld een paradijs voor Sowjet- spionnen. Dat net is enorm. Tijdens een lezing in Bonn werd ik onlangs nota bene door een KGB-agent doodge moedereerd op de bandrecor der opgenomen. En ik kan u verzekeren: ik ruik ze! En zet daar nou eens tegenover dat de mogelijkheden voor wes terse spionnen in de Sowjet- Unie vrijwel nul zijn. Een an dere zaak is het voedselpro bleem waarmee de Sowjet- Unie kampt. En kijk dan eens in de kranten van de afgelo pen week. Het westen helpt ze. Zie Frankrijk. Zie Duits land. Let wel: ik heb daar geen oordeel over, ik consta teer alleen een zaak die niet wederkerig is". V erantwoordelij k- heid "Om op uw vraag terug te ko men. Ik heb daar wel een me ning over. Laten we eens aan nemen dat ik een bovenaards wezen ben met de gave om op excellente wyze de toe komst te voorspellen. Nou. als ik dan vandaag in de lucht zou verschijnen en ik zou zeggen: als het westen de Sowjet-Unie blijft helpen, dan zal dit land over tien jaar zo sterk zijn dat het de gehele westelijke wereld zal vernie tigen. Dacht u dat men naar mij zou luisteren? Nee, na tuurlijk niet. Omdat de men sen hier in een systeem leven waarin geld belangrijker is dan het behalen van de defi nitieve overwinning in pak weg tien of twintig jaar. Men is zich niet bewust van zijn verantwoordelijkheid voor het lot van de westerse be schaving, terwijl Sowjet-bur- gers die verantwoordelijk heid wél hebben. En men is blind voor het feit dat het een fundamentele doelstelling van de Sowjet-ideologie is om het westen vroeg 'of laat de genadeslag toe te bren gen". U boezemt nu echt angst in. "Ik ken de natuur van de owjet- maatschappij. Als de Sowjet- leiding in geval van nood de bevolking oproept, dan kó men ze! Ik wil nog verder gaan. Ik heb van jongs af aan de Soiyjet-politiek gekriti seerd. Mijn leven daar was moeilijk, maar niet onmoge lijk. Stel nou dat ik niet zou rij geëmigreerd, dan zou ook ik me melden en doen wat me werd opgedragen. En hier ligt dat even anders. Ik heb in de afgelopen jaren vele tien tallen Duitsers gevraagd wat ze zouden doen als de Russen kwamen, en niemand ant woordde dat hij ertegen zou vechten. Nee, we gaan naar Australië of Zuid-Afrika, hoor je dan". Gevaarlijk voor of tegen het systeem is, hij lijkt trots op de kracht van zijn leger. "Dat is en beetje waar. Ik was anti-stalinist, ik werd ge volgd door de KGB, maar in de oorlog was ik een goed of ficier. Daarna kritiseerde ik het regiem, maar ik was een goed professor. En ik heb duizenden mensen ontmoet die hetzelfde deden. Ook zij kritiseerden het regiem, maar intussen deden zij hun plicht als excellente arbeiders, boe ren, leraren, enzovoorts. Neem de invasie in Afghanis tan. Zelfs dissidenten bekriti seren die actie niet. Het is be langrijk te begrijpen dat het voor de meerderheid van de Sowjet-burgers hun maat schappij is. Hun natuurlijke omgeving, hun thuis. En het is ook mijn thuis. Een slecht thuis, maar toch een thuis. Je kunt dat onmogelijk veran deren. In geval van een oor log ontketenen zullen er mis schien enkelen zijn die erte gen égeren, maar die zullen onmiddellijk worden dood gemaakt. Bedenk daarbij nog even dat zelfs een miljoen mensen in het Sowjet-leger nog niks is". Hoe gevaarlijk is de Sowjet- Unie ah supermacht op dit ogenblik? "Zéér gevaarlijk.De Sowjet-au- toriteiten volgen heel duide lijk een programma dat beoogt het westen langzaam maar zeker onder controle te krijgen. Namelijk door het te demoraliseren en het tegelij kertijd te gebruiken door voedsel en technologie af te troggelen. En intussen is het zonder enige twijfel de be doeling het westen te vernie tigen. Voorlopig natuurlijk liever zonder oorlog, want dat komt op dit moment be ter uit. De Sowjet-leiders zijn nog niet klaar voor het grote gevecht, omdat ze de resulta ten van een eventuele over winning nog niet kunnen ge bruiken". Gevecht "Ik zal het nog anders zeggen. Op de eerste dag na de Twee de Wereldoorlog begon de Sowjet-Unie zich voor te be reiden op een nieuwe wereld oorlog. Het is immers een ui termate belangrijke opdracht van Sowjet-leiders om uitein delijk de wereldhegemonie te veroveren. Dat ligt verankerd in hun ideologie. Als zij me nen dat de tijd njp is voor de (Foto Willem Schri overwinning, dan zullen ze er ook daadwerkelijk aan begin nen: In het Sowjet-denken - of je nu vóór of tegen het sys teem bent is het westen vij and nummer één. Het is: wij onderwerpen het westen of het westen vernietigt óns. In het Sowjet-denken is het le ven een gevecht. Daarom vind ik die vredesbeweging ook zo onzinnig en dom. Er gelden nu eenmaal enkele zeer duidelijke regels. Civis pace parabellum! Als je de vrede wilt bewaren, moet je gereed zijn voor de oorlog En ik zie het als mijn op dracht de mensen daarvoor te waarschuwen. Mijn per soonlijke houding is erg sim pel. Ik ben Rus en ik weet dat deze Sowjet-politiek aller eerst zeer gevaarlijk is voor de Russische bevolking zelf. En die bevolking zal niet ge lukkig leven zolang deze Sowjet-politiek geen halt wordt toegeroepen". - Maar met de gruwelijke erva ringen van de Tweede We reldoorlog nog vers in het ge heugen moet de Sowjet-bevol- king toch rillen bij de gedach te aan een volgende, bijkans alles vernietigende krachtme ting? "Ik ben er zeker van dat de Sowjet-bevolking geen nieu we oorlog wil. Maar er zijn na eenmaal tendensen die niet afhankelijk zijn van de wil van het volk. Zoals ik al zei: het bestaan van de Sowjet- Unie als verbreider van het communisme lokt op zichzelf al een nieuwe wereldoorlog uit. En die communistische maatschappij bestaat inmid dels, al wil men dat in het westen doorgaans niet weten. Door Willem Schrama De invloed van de Sowjet- Unie in de wereld is enorm. Cuba, tal van Afrikaanse lan den, Vietnam en ga maar door. En dan vraagt u natuur lijk: is dat nu al gevaarlijk? En dan zeg ik: natuurlijk, dat is dodelijk gevaarlijk". Overwicht Dus volgens u hebben de ha viken in het westen gelijk. Doorgaan met de wapenwed loop en overwicht behouden. "Natuurlijk. Het kan my niet schelen welke personen dat zeggen. Maar gelijk hebben ze De westerse machten moeten hun vermogen om weerstand te bieden aan de Sowjet-Unie vergroten. De dreiging van een nieuwe we reldoorlog is op dit ogenblik extreem groot. En die drei ging is niet meer te stoppen. Stel als beide supermachten binnenkort overeenkomen hun nucleaire wapens te ont mantelen, dacht u dan dat de Sowjet-Unie dat echt zou doen? Niemand kan dat toch controleren! Hetzelfde geldt voor SALT-akkoorden. Ze camoufleren slechts de feite lijke voorbereiding van de Sowjet-Unie op een nieuwe wereldoorlog. En de enige weg voor het westen om die te voorkomen is de bewape ning vergroten. Als de wes terse machten de vrede wil len bewaren, dan moeten ze sterker zijn dan de Sowjet- Unie Want één ding weet ik zeker: 41s de Sowjet-Unie op een bepaald moment duide lijk overtuigd is van zijn over wicht. dan zal het startsein niet lang meer op zich laten wachten. En andersom is dat niet het geval, laten we het daarover eens zijn. En waar om? Het Sowjet-systeem is een militair systeem, het wes terse is dat niet" Invloed Wordt die dreiging ixtlgens u na het verscheiden van Brezjnjew nog groter7 "Die dreiging hangt niet af van personen. Integendeel Sow jet-leiders zijn afhankelijk van hun eigen politiek. En ik betwyfel of die politiek ooit zal veranderen. Natuurlijk kan een nieuw leiderschap invloed hebben op de levens omstandigheden, de arbeids discipline. etcetera. Maar het systeem blijft hetzelfde. Al tijd. Ter illustratie wil ik daarbij graag opmerken dat de laatste grote revolutie in de Sowjet-Unie het liberalise- nngsproces van Chroestjov En dan te bedenken dat me nigeen m het westen het einde van het communisme als poli tiekmaatschappelijk stelsel al zien aankomen. "Hoe stompzinnig' Het is nog maar juist begonnen. Hoe moet ik dat nu uitleggen7 Het feodalisme en het kapitalis me. kortom de westerse be schaving bestaat al meer dan tweeduizend jaar en hoeveel revoluties en oorlogen zijn daarvan al niet het gevolg ge weest? In de nog maar 70 jaar oude geschiedenis van het communisme behoren de ge beurtenissen in Polen tot de eerste revoluties en nu grient het westen dat het einde van het communisme in zicht is! Deze gebeurtenissen zyn juist een indicatie dat het communisme een normale maatschappij is en dat derge lijke zaken zich m de toe komst nog vele malen zullen herhalen. Zelfs ernstiger, en bepaald ook in de Sowjet- Unie zelf Overleven U hebt nogal specifieke ge dachten over de betere overle vingskansen van Sowjet-bur gers na een eventuele derde wereldoorlog. "Die zijn inderdaad groter. De Sowjet-burger is gewend aan slechte levensomstandighe den Door zijn maatschappe lijk systeem is hij een uiter mate flexibel mens geworden met een grote vindingrijk heid om problemen te omzei len. Voeg daarbij het feit dat de Sowjet-maatschappy niet uit individuele mensen be staat. maar uit ontelbare cel len die samen toch één li chaam vormen - de. centrali satie dus - en ik kom tot de conclusie dat de Sowjet-be volking klaar is om te vech ten tegen wie dan ook En het westen is niet klaar". Maar kunnen we de praktijk van een eventuele Sowjet-vic- tone nu ntet even relative ren? Ik zou bijvoorbeeld per soonlijk een taalprobleem hebben "Ik geloof dat het tijd wordt dat we onze gezichtspunten over de rol van kernwapens en dergelijke eens moeten wijzi gen Het zijn de ideologische wapens waar het thans om gaat. De Sowjet-Unie ge bruikt zijn leger om het wes ten te chanteren. Natuurlijk prefereert men zijn doel te bereiken zonder oorlog. En daarom neemt men er ook de tijd voor. En men zal West- Europa misschien niet dwin gend een communistisch re giem kunnen opleggen, maar in geval van een overwinning zal het genoeg zijn het te con troleren. Vergeet niet dat in het Sowjet-denken een nieu we wereldoorlog het belang in zich draagt van de toe komst der gehele mensheid. Men weet: als men verliest betekent dat de vernietiging van het communisme. De prijs voor de overwinning is de toekomst. Dit verlangen is te groot, hoeveel slachtoffers dat ook zal kosten". Compromis Is er dan echt geen compro mis mogelijk tussen het com munisme en het kapitalisme? "Theoretisch is alles mogelijk, maar in de praktijk niet. De realiteit is dat oorlog ook een vorm van compromis is. Hon garije is bijvoorbeeld een compromis zoals u zich dat voorstelt. En dat is inderdaad mogelijk met tien miljoen mensen Maar in een land van tweehonderd miljoen men sen is dat onmogelijk". Mag ik u een pessimist noe- "Mijn wijze van redeneren als logicus is uitgaan van de rea liteit De geschiedenis van de mens is nu eenmaal geen fi lantropische instelling. Ge vechten tussen landen en mensen zijn een natuurlijk gegeven Zonder strijd zou de mensheid sneller degrade ren. Een absolute wereldvre de is niet meer dan een bal lon. Mensen die daarin gelo ven zyn óf dom, óf hypocriet, óf ze ageren ten gunste van de een of andere organisatie. Ik geloof met dat je deze mensen serieus kunt nemen. De wereld verenigen is moge lijk, maar de weg naar dit doel kan alleen oorlog zijn. Een derde wereldoorlog is daarom niet te vermijden, je kunt hem alleen uitstellen En als je de angst voor zo n oorlog te boven komt, ben je de eerste die de situatie be grijpt Angst is een slechte raadgever. Alleen een positie ve houding kan ons helpen om over de dreiging van een nieuwe wereldoorlog heen te komrn Efofmaal met de bacteriologische en chemi sche wapens alweer voor de deur zyn het niet de kruisra ketten of de SS-20 s waarvan de dreiging uitgaat, maar de mensclyke ziel, zyn houding, zyn psyche, zyn cultuur Het lot van het westen hangt af van de mentaliteit van zyn jeugd En ik zie het als myn taak om mensen daarvan be wust te maken"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13