Teruggave" Golan geëist Bommelscti Pils Guerrilla-oorlog dreigt in Polen Piacido Domingo Straffen geëist tot twintig jaar Martens (weer) van start V-raad: nog geen sancties tegen Israël Hétkado voorde kerst w 21.95 Rel rond Londense busprijzen Vijfduizend werklozen in 15 dagen STLSJ DROMMELS LEKKER VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 Javanen met paspoort naar hemel JAKARTA (AFP) - Het verko pen van 'paspoorten' voor de hemel is geen vorm van op lichting, concludeerde giste ren de politie op West-Java, een leverancier van dit papier zijn vrijheid teruggevend. Het paspoort voor de hemel is een wit document met Arabi sche karakters in rood. Het dook onlangs op West-Ja va op. Het begerenswaardige docu ment, dat ongeveer een gul den kost, verzekert de overle dene toegang tot het paradys tussen de engelen Munkar en Nakir door. Voor wie de garantie wat mager vindt: de profeet Mohammed wordt aangehaald. PARIJS (AFP DPA'ANP) - De openbare aanklager in Parijs heeft gisteren in het proces naar aanleiding van de moord op prins Jean de Broglie straffen geëist die variëren van zes tot twintig jaar cel. Hij kwalificeerde de moord op het toenmalige par lementslid als een gewone mis daad. Jean de Broglie werd op 24 decem ber 1976 op 55-jarige leeftijd in Parijs vermoord. Motief ervoor zou een zakelijke ruzie zijn ge weest tussen de prins - met ex- president Giscard d'Estaing in 1968 oprichter van de politieke partij van onafhankelijke repu blikeinen - en zakenvrienden. Eén van dezen, Pierre de Varga, hoorde 20 jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Dezelfde eis was er voor de corrupte politie officier Guy Simone, die de moord zou hebben beraamd. Te gen de feitelijke moordenaar, Gerard Freche, eiste de procu reur 15 jaar. Ten slotte eiste hij zes of zeven jaar gevangenisstraf tegen Serge Teissedre. die op- In proces De Broglie trad als verbindingsman tussen Simone en de moordenaar. Bij het proces, dat op 4 november begon, hebben mogelijk ook po litieke motieven een rol ge speeld. De aanklager verweet de politie, "fouten" te hebben ge maakt. Al in september beschik te ze over serieuze aanwijzingen dat het leven van De Broglie in gevaar was. Daarop zou zij de prins onvoldoende beschermd hebben. De procureur meende. dat de berichten over de moord dreiging ook "naar boven" zijn doorgegeven. Niemand kan ech ter beweren, dat hogere autori teiten stilzwijgend hebben inge stemd met plannen om de prins uit de weg te ruimen, aldus de openbare aanklager. Vyf dagen na de moord op De Broglie maakte toenmalig minis ter van binnenlandse zaken Mi chel Poniatowski bekend dat alle schuldigen door de politie waren gearresteerd. De pers uitte felle kritiek op de minister, omdat hij zich met zijn verklaring had ge mengd in het werk van de justi tiële autoriteiten en de wettelijke geheimhoudingsplicht had ge schonden. Poniatwoski's lezing - De Broglie had een groot geldbedrag uitge leend aan twee zakenvrienden om een restaurant te kopen eh deze schuld zou vervallen bij overlijden van De Broglie. De za kenvrienden wendden zich tot een corrupte politie-officier (Guy Simone) die twee misdadigers in dienst nam om de prins uit de weg te ruimen - bleek later on houdbaar. De zakenvrienden van De Broglie hadden helemaal geen belang bij diens dood, omdat de terugbeta lingsplicht niet verviel by het overlijden van de prins. Eén van de twee zakenvrienden is na kor te tijd zelfs vrijgelaten. Daar naast vond begin januari 1977 een inbraak plaats in het kasteel van De Broglie, waarbij mogelijk documenten zyn ontvreemd. NEW YORK (Reuter/UPI/GPD) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond eenstemmig een resolutie goedgekeurd die Israels inlijving van de Syri sche hoogvlakte van Golan bestempelt als 'van nul en generleiwaarde' en eist dat zjj bngedaan wordt gemaakt. Als Israël niet binnen twee weken doet wat de raad eist, aldus de resulutie, dan komt hij opnieuw bijeen om aan de hand van het handvest van de Verenigde Na ties 'gepaste maatregelen' te overwegen. De Verenigde Staten stemden vóór de resolutie, die gematigd van woordkeus was en Israël niet veroordeelde of bedreigde met sancties wanneer het er zich niets van aantrekt. De goedkeuring volgde op uren di plomatieke touwtrekkerij over de uiteindelijke tekst van de re solutie. De Verenigde Staten vroegen om kleine wijzigingen in de tekst van het oorspronkelijke ontwerp, maar uiteindelijk leg den zij zich erbij neer. In de resolutie wordt aan de secre taris-generaal van de Verenigde Naties gevraagd de raad te be richten over toepassing van de resolutie door Israël. De Verenigde Staten hebben laten weten dat zij zich zullen verzet ten tegen elke poging om Israël, zoals Syrië wil, doelwit van sanc ties te maken. Maar ambassadeur Charles Li- chenstein zei na de stemming dat de Verenigde Staten het eenzijdi ge besluit van Israël niet aan vaarden. De hele middag hadden Vrijgelaten Egyptenaren weer in cel CAÏRO (UPI) - Bijna 300 Egyptena ren, 'wier vrijlating woensdag was gelast door de procureur-ge neraal, zijn opnieuw- gearres teerd krachtens de uitzonde ringstoestand die was uitgeroe pen na de moord op president Sadat op 6 oktober. Dit heeft het persbureau Mena gisteren ge meld. Mena haalde Joussef Darraz, een medewerker van de procureur- generaal, aan die gezegd zou heb ben dat de 297 opnieuw zijn gear resteerd "op grond van de uit zonderingstoestand". Ze "vor men een bedreiging voor de openbare veiligheid en zijn ver trouwd met misdadige activi teit". Toen hy nog leefde gelastte Sadat de aanhouding van ongeveer 1.600 Egyptenaren omdat ze zich schuldig hadden gemaakt aan godsdienstig fanatisme en verzet pleegden tegen de regering. Sommigen van hen werden ver dacht van spionage voor de Sow- jet-Unie. de Verenigde Staten aangedron gen op verwijzingen in de tekst haar resoluties* 242 en 338 van de Verenigde Naties, die gaan over vrede in het Midden-Oosten. Re solutie 242 werd aangenomen na de juni-oorlog van '67 en zij heeft gediend als uitgangspunt voor vredesinitiatieven, waaronder dat ondernomen in Camp David, dat leidde tot de Egyptisch-Israë- lische vrede. Syrië heeft het bezwaar gemaakt dat 242 het Palestijnse vraagstuk een vluchtelingenvraagstuk noemt. In de tekst van de aangenomen re solutie wordt 242 niet met zoveel woorden genoemd, maar stelt wel duidelijk dat Golan door Is raël bezet Syrisch grondgebied De Israëlische ambassadeur bij de V.N., Jehoeda Blum, zei na de stemming dat zyn land de resolu tie niet kan en niet zal accepte- De Syrische ambassadeur, Dia-Al lah el-Fattal, zei tegen de raad dat hy om sancties tegen Israël zou vragen als het de resolutie niet ter harte zou nemen. Minister Van der Stoel van buiten landse zaken vindt de Israëlische regering weinig toegankelijk voor argumenten, zelfs van lan den die altijd een grote sympa thie hebben gehad voor Israël. De minister leidt dat af uit de an nexatie door Israël van de hoog vlakte van Golan, een onderwerp waarover hij gistermiddag sprak met de kamercommissie voor buitenlandse zaken. Van der Stoel wees de suggestie van de hand, de ambassadeur in Tel Aviv tydelyk terug te roepen. "Misstap" Uit de vergadering van de vaste ka mercommissie voor buitenland se zaken bleek dat alle partijen in' Nederland het Israëlische optre den in de kwestie-Golan scherp afkeuren. Van verschillende zij den vroeg men zich bevreesd af of deze Israëlische „misstap" (al dus Van der Stoel) niet gevolgd zou worden door de annexatie van de westelijke Jordaanoever. De minister zei „niet volkomen gerust" te zyn dat dit niet zou ge beuren. Hij had tot nu toe niet de indruk gekregen dat Israël over weegt op de inlijving van de Go- lan-hoogte terug te komen. Er is geen reden om de Nederland se deelname aan de vredesmacht in de Sinai nu in te trekken, al dus Van der Stoel. De bewinds man heeft de indruk dat Egypte weliswaar scherpe kritiek heeft op het Israëlische besluit, maar hij verwacht niet dat dat land het Israélisch-Egyptische vredespro ces zal beëindigen, zeker niet zo lang nog niet de hele Sina! door Israël is verlaten. ADVERTENTIE Zijn nieuwste LP (sa men met John Denver) met de wereldhit "Perhaps Love" en de succesnummers "Yes terday" en "Annie's Song" koopt u natuur lijk bij FREE RECORDSHOP voor Ook op M.C. met 25 filialen Nederlands grootste grammofoonplaten speciaalzaak Leiden: Haarlemmerstraat 83 Wilfried Martens frechtsposeert voor de pers met zijn twee vice-premiers. Jean Col middenen Willy de Clercq. Ook de voormalige regeringsleiders Eyskens en Tindemans hebben zitting in het derde kabinet-Mar- tens. Zwaargewichten in Belgisch kabinet BRUSSEL (ANP) - Ruim vijf we ken na de algemene verkiezin gen (van 8 november) heeft Bel gië weer een regering. De Vlaam se christen-democraat Wilfried Martens is de leider van de nieu- (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Het Britse Hogerhuis heeft de gemeente Londen ver plicht de prijzen van het open baar vervoer, die begin oktober drastisch werden verlaagd, weer te verhogen. Dat betekent dat Londense ondergrondse en bus vanaf maart 100 tot 150 procent duurder zullen worden. Over de beslissing van het Hoger huis, waarin een aantal rechters zitting hebben die gelden als het hoogste rechtscollege in Enge land, is een enorme rel ontstaan. we rooms-liberale coalitie, waar van de samenstelling gistermid dag bekend is gemaakt. Het is een regering die voor Belgische begrippen slechts gering van omvang is, want ze telt slechts vijftien ministers. Ook zyn er tien staatssecretarissen. De Marketing-onderzoeken hebben namelijk uitgewezen dat in zo'n geval het aantal passagiers met meer dan 30 procent zal dalen. Dat betekent sluiting van twintig metrostations, en opheffing van tien procent van alle buslijnen. Vijftienduizend arbeidsplaatsen zouden zo verloren kunnen gaan. Het Labour-gemeentebestuur van Londen bracht de prijzen van het openbaar vervoer per 4 oktober omlaag. Het verlies aan inkom sten moest, volgens de plannen van het gemeentebestuur, wor den goedgemaakt door verho ging van de stedelijke belastin gen. Daartegen ging een van Londens wijken, het door Conservatieven gedomineerde Bromley, in be roep bij het Hogerhuis. En met succes: volgens de rechter mag het gemeentebestur geen verlie zen bij het openbaar vervoer creëren om die met belasting maatregelen te compenseren. De bij de 33 Londense wijken al geinde extra belastingpenningen moeten worden terugbetaald. regering-Mariens telt drie vice-premiers, namelijk de leider van de Franstalige libera len, Jean Gol, die tevens minister van institutionele hervormingen is, de leider van de Vlaamse libe ralen, Willy de Clercq. die ook de portefeuilles van financiën en van buitenlandse handel be heert, en de voormalige minister van buitenlandse zaken, Charles- Ferdinand Nothomb, die nu mi nister wordt van binnenlandse zaken en van het openbaar ambt. Van de vijftien ministers zijn er (in clusief de premier) vijf geleverd door de Vlaamse christen-demo craten. Behalve Martens zijn dat o.a. de huidige partijleider Leo Tindenmans (die eerder eerste minister was en die nu gaat op treden als minister voor „buiten landse betrekkingen"), Mark Eyskens, die de vorige regering leidde en die in het nieuwe kabi net de minister van economische zaken wordt. Na de Vlaamse christen-democra ten zijn de Waalse liberalen het sterkst in het nieuwe kabinet vertegenwoordigd. Zij leveren vier en de Nederlandstalige libe ralen leveren behalve Willy de Clercq nog twee ministers. De Franstalige christen-democraten hebben, bèhalve Nothomb, nog twee ministers in de regering. BRUSSEL (ANP) - In België zijn er in de eerste vijftien dagen van december ruim vijfduizend werklozen bijgekomen. Dit blijkt uit cijfers die de rijksdienst voor de arbeidsvoorziening gisteren heeft verstrekt. In totaal zijn er nu 418.000 mensen zonder werk. Dat betekent dat meer dan tien procent van de beroepsbewer king werkloos is. Het wil voorts zeggen dat er in december ge middeld elk uur 13,8 werklozen bijkwamen. Sinds 30 november zijn er bijna vierduizend werkloze mannen en ruim duizend werkloze vrou wen bijgekomen. Het aantal werkloze mannen in het land overschrijdt de 186.000, terwijl er ruim 231.000 werkloze vrouwen zijn. In totaal zijn er ruim 136.000 jeugdigen (onder de 25 jaar) zon der werk, van wie er ruim 80.000 vrouwen zyn en ruim 56.000 mannen. De toename van de werkloosheid heeft zich voorge daan in alle bedrijfstakken, maar het sterkst in de handel, de bouw en in de dienstensector. ADVERTENTIE I)ai is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie rinds 1744. De schok is voorbij en de woede komt langzaam naar boven. De meeste Polen hadden wel zoiets verwacht als wat nu gebeurd is. maar pas omstreeks eind januari of begin februari. Dat meldt onze speciale verslaggever in Warschau, Anton Koene. De verbindingen met Polen - en ook binnen Polen zelf - zyn al vanaf zondag volledig verbroken. Deze reportage bereikte ons via collega's van de Canadese radio, die een bandje met gespro ken tekst meekregen van Anton Koene, en dit weer doorspeel den vanuit Londen naar onze redactie. Ooggetuigen hebben mij ver teld dat de vrouw van Lech Walesa, die tydens de kerst dagen haar zevende kind ver wacht, na overleg met haar man via een militaire tele foonlijn, heeft geprobeerd de stakers op de Lenin-scheeps- werf in Gdansk en op andere scheepswerven af te houden van gewelddadige acties. „Mijn man is nog altijd voor zitter van dc vakcentrale", zou zij hebben gezegd. „Wacht tot hy bevel geeft tot actie over te gaan of niet". Ofschoon niet met zekerheid is te achterhalen waar Lech Wa lesa zich bevindt, zou hy zich volgens sommige bronnen ophouden in de vroegere re sidentie van wylen kardinaal Wyzinski in de buurt van Warschau. Andere bronnen beweren dat hy in een rege ringsgebouw is gedetineerd, maar dat hy heeft geweigerd ook maar één enkele verkla ring of document te onderte kenen tot dc gearresteerde vakbondsleden, de schattin gen lopen van 5000 tot 15.000, zijn vrijgelaten. Er doen ge ruchten de ronde dat zij zijn overgebracht naar andere Warschaupactlanden. De aanvapkelyke teleurstelling onder de Poolse bevolking is omgeslagen in angst en woe de, toen bleek dat niet alleen een paar radicale leden van Solidariteit waren geinter- neerd. maar ook talrijke lei dende intellectuelen op de universiteiten en de research instituten van de hogeschool, en veel vamde club van ka tholieke intellectuelen. Het is moeilijk vast te stellen hoe veel mannen en vrouwen zyn gein tern eerd en hoeveel er zijn ondergedoken en in de ondergrondse beweging zyn gegaan. Elke dag duiken meer mensen onder en naar mate de dagen verstrijken wordt het duidelijker dat de weerstand van de bevolking groter wordt en Polen een guerrilla-oorlog tegemoet gaat, gepaard met sabotage op alle vitale punten. Oorlog Het land is in staat van oorlog en de vijand staat binnen, en niet buiten de Poolse gren zen. De informatie die via de buitenlandse omroepen m Polen terugkomt, in het bij zonder die van de BBC, lykt redelijk juist en nauwkeurig. In de winkels is naar het schijnt weer brood en melk, zoals de regering heeft toegezegd. Zelfs is er hier en daar slag room en kwark. De rijen voor de winkels en warenhuizen zyn langer dan normaal, om dat iedereen koopt wat er te kopen valt, ook al kan hy het niet gebruiken, omdat er een panische angst is dat het geld op een gegeven dag helemaal niets meer waard is. Omdat bij de benzinestations niets meer mag worden ver kocht aan particuliere auto mobilisten, wordt het ver keer in de straten en op de wegen steeds minder. Er ligt een laag van tien centimeter sneeuw en de temperatuur is ver onder het vriespunt. Tanks ryden rond en hebben alle strategische punten afge zet. Het militaire verkeer is met het uur meer bepalend voor het straatbeeld Veel Polen zyn na het overne men van de macht door het militaire regime eenvoudig van hun werk weggebleven. Velen maken zich zorgen over familieleden elders in het land, omdat alle telefoon verbindingen, ook binnen Polen, verbroken zyn en nie mand weet wanneer ze weer hersteld worden. Alle com municatie gaat via bekenden en familieleden die toevallig ergens naartoe gaan en een boodschap kunnen meene men. Buitenlanders mogen het land verlaten, maar de enige mogelijkheid daarvoor is de trein via Tsjechoslowa- kije en Oost-Duitsland. Per persoon mag een reiziger in de trein niet meer dan één koffer meenemen. Volgens sommige bronnen zouden een aantal Polen hun toevlucht hebben gezocht in verschillende ambassadege bouwen. Ook zijn er berich ten over veel zelfmoorden van mensen die nog altyd de nasleep van de laatste oorlog niet hebben verwerkt Bui tenlandse correspondenten hebben nieuwe accreditatie- documenten gekregen, maar worden sinds de machtsover name door de krijgsmacht aan het lijntje gehouden door de aankondiging van pers conferenties die helemaal niet plaatsvinden. Dinsdag avond liepen de correspon denten massaal weg na voor de zoveelste keer te hebben gewacht op een dergelijke conferentie. Streng De militaire- en politiecontrole op straat is uiterst streng. Zelf werd ik maandag opge pakt toen ik het gebouw van het Rode Kruis uitkwam met de televisieploeg van de KRO. Het gebouw bevindt zich naast het ontruimde hoofdkwartier van Solidari teit in Warschau Na een ste vig, maar niet gewelddadig verhoor op het politiebureau werden wy weer vrijgelaten. Politie en leger gaan, waar zy het noodzakelijk vinden, met geweld en wapenstok te werk om dreigende stakingen of bezettingen te verhinderen. Ik was aanwezig, toen dins dag bij de universiteit in War schau leidende actieve stu denten werden gearresteerd of het universiteitsgebouw werden uitgejaagd. Ofschoon volgens sommigen de ontrui ming van de Academie voor Wetenschappen met schiet partijen gepaard ging, heb ik de schoten niet gehoord. Dat universiteitsgebouwencom plex is byzonder groot, zodat het goed mogelijk is dat er schoten zyn gevallen. De re gering heeft de schietpartij ontkend. Onder de huidige omstandig heden lijkt het vrywel uitge sloten dat Solidariteit gecoör dineerde protestacties kan organiseren. Het lykt erop dat de protesten voor zover mogelijk de vorm hebben van bescheiden prikacties en stakingen om intussen sabo- tage-activiteiten en een on dergrondse beweging tot stand te brengen. Niet voor niets is sinds het begin van de overname door de militai re machthebbers het ambas sadegebouw van de Sowjet- Unie omgeven door een kor don van tanks en andere mili taire voertuigen. Collega's van westerse televi siestations die zondag heb ben geprobeerd opnamen te maken van kerkdiensten, werden uitgescholden voor KGB'ers. Tydens de kerk diensten, die een dramatisch verloop hadden, lieten velen gewoon hun tranen de vrye loop. Elke dag worden nieuwe maat regelen afgekondigd. Een grote schok was hier het in stellen van de avondklok en het ongeldig verklaren van de paspoorten Dat houdt in dat er voor nagenoeg geen enkele Pool meer een uitweg is. Het land is vrywel volledig ingesloten door landen van het Warschau-pact in het oosten de Sowjet-Unie, in het westen de DDR en aan de zuidzijde Tshechoslowakye. Intimideren Voor de beelden die op de tele visie worden getoond is maar één woord: treurig. De nieuwsdiensten worden ge leid door militairen m uni form afgewisseld door gru welyke oorlogsfilms en mdia- nenfilms, die duidelyk be doeld zyn om de bevolking te intimideren De radio laat veel militaire marsmuziek horen of lichte klassieke mu ziek. maar geen pop of ande re westerse muziek zoals vo rige week nog het geval was Afgezien van een paar stalletjes die kerstboomversiering ver kopen. is er van een voorbe reiding voor de kerstdagen niets meer te bespeuren Overal in de grote hotels zyn militairen die toezicht hou den. En iedere dag die voor bijgaat, wordt de toestand kntiekcr. Niemand schynt te weten waar-ie aan toe is. Ook het militaire regime niet ANTON KOENE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9