Stedelijk volwassenwerk blijft "Examenangst is op zich logisch en onvennijdelijk Korte protestactie Volkshuis heeft succes Kraker maakt ruzie met nieuwe bewoners Leidse stadsrubriek ER 1981 VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 oiinoe I Leidse vrouw honderd jaar LEIDEN - Mevrouw M. Pi- kaar—Ruitenbeek, bewoon ster van Huize Roomburgh, heeft gisteren haar honderd ste verjaardag gevierd. Een gelegenheid waarvoor loco- burgemeester Waal haar kwam bezoeken in het bejaar denhuis aan de Zaanstraat. Namens de gemeente over handigde Waal een fruit mand aan de honderdjarige. Met de bewoners van Room burgh werd de verjaardag een dag eerder al gevierd. Een en ander werd luister bij gezet door drumband en ma- joretten van Matilo. Mevrouw Pikaar is een rasechte Leidse. Op 97-jarige leeftijd ver huisde ze naar Huize Room burgh, waar gisteren ook haar acht kinderen de ver jaardag kwamen i Symposium studentenpsychologen: LEIDEN - Al in 1914 is reeds on derzoek gedaan naar angsten die examens oproepen. Studenten moesten destijds voor en na een proefwerk een plasje doen en wat bleek: achttien procent had eerst niet en later wel suiker in de urine. Bijna zeventig jaar later organi seerden de Leidse studentenpsy chologen Van Loon en Topman over het onderwerp Exame nangst een symposium dat giste ren in het Academiegebouw werd afgewerkt Drie sprekers richtten daarbij het woord tot dè verzamelde studen tenpsychologen. van wie dr. H.M. van der Ploeg (docent me dische psychologie in Leiden) LEIDEN - Het stedelijk volwassenwerk in het Leidse Volkshuis kan ook volgend seizoen '82-'83 'gewoon' doordraaien. De overgrote meerderheid van de ge meenteraad vindt het stedelijk volwasenwerk van het Volkshuis uniek, in die zin dat het volwassenwerk niet zo maar door de buurten kan worden overgenomen. De 600 mensen uit heel Leiden die elke week bijvoorbeeld de Open School, de analfabetisatie of de taalcursussen van het Volkshuis j bezoeken, hoeven dus niet bang te zijn de komende jaren "hun ei gen buurt ingejaagd te worden". Cursusleidster Anholts van het Volkshuis overhandigde gister avond aan wethouder Hans van Dam 480 handtekeningen voor het behoud van het volwassen werk op het Leidse Volkshuis. Ze zei: "Het Volkshuis is oud en er komen veel ouderen. Een be kend spreekwoord zegt: 'oude ren moet je niet verkassen'. En ook jongeren niet. Deze handte keningen zijn in vijf dagen tijd verzameld. Indien nodig volgen er meer". De korte maar felle protestactie van het Volkshuis heeft succes gehad. Alles blijft voorlopig by het oude. Dat betekent ook dat het buurtwerk voor de noordelij ke binnenstad voorlopig niet meer buurtwerkers krijgt, zoals dat eigenlijk volgens het nieuwe en eerste sociaal-cultureel plan van de gemeente zou moeten. Daar is geen geld voor of pas hoogstens in het seizoen '83-'84, als de gemeenteraad besluit dat andere instellingen ten gunste van dit buurtwerk moeten inle veren. Het is overigens nu al dui delijk dat het sociaal cultureel plan voor dat seizoen nog minder geld kan verdelen. Ken O De kleine linkse partijen (PPR, PSP en CPN) proberen nu al te zorgen dat het buurtwerk voor de noordelijke binnenstad het volgend seizoen toch uitbreiding krijgt door een 'aanslag' te ple gen op de subsidie voor K O. Daar zal geen meerderheid in de gemeenteraad voor te vinden zijn. Frits van Oosten (PPR) kondigde gisteravond in de raadscommis sie 'maatschappelijke aangele genheden' aan de vier ton reser ve die K O heeft opgebouwd af te willen trekken van de subsi die. Dat geeft meer dan voldoen de lucht om het buurtwerk van uit het Volkshuis voor enkele ja ren op te krikken. "Die reserves van K O zijn Wellicht onttrok ken aan noodzakelijke voorzie ningen elders", betoogde Jan Brands (CPN). Hij wees op de ge ringe bijdragen van de randge meentes aan K O. Hij wenst dat de gemeente Leiden K O minder subsidie geeft terwijl randgemeentes zoals Wassenaar en Oegstgeest hun bijdragen be langrijk zouden moeten op schroeven. Brands: "Veel minder dan de helft van de K O leden komt uit Lei den. Toch betalen de randge- briek Mei afsluitbare vakken valhelmen, groot en Idein en in trekkeli)ke kleuren kantoorinrichting meentes bijna niets of helemaal niets aan K&O. De randge meentes behoren nota bene tot de top twintig van Nederland in rijkdom. Trek daar aan de bel voor meer geld voor K&O", hield hij wethouder Piet-Hein Schoute voor. "Pak een gemeen te als Wassenaar. Die betaalt he lemaal niks voor K&O. Moet je eens kijken wat daar voor villa's staan met zwembaden". Geen kans De aangekondigde moties van Brands en Van Oosten voor de raadsvergadering van 11 januari over het sociaal-cultureel plan maken geen schijn van kans. Henriëtte van Dongen (PvdA): "K O is een uitgemolken koe. Bij de begrotingsbehandeling heeft K O al extra moeten inle veren". De grote partijen zijn niet van plan verdere bezuinigin gen toe te laten. Wethouder Schoute (WD) merkte op: "K O heeft pas de laatste jaren geld kunnen reserveren. Daarom is bij de begrotingsbe handeling van november extra bezuinigd op K O. K O heeft slechts een subsidie-overschot van 25.000 gulden over 1981". Deze laatste opmerking wekte lichte hilariteit op de publieke tribune die goed bezet was, voor al door mensen van het Volks huis. Schoute vervolgde onver stoorbaar: "Wat K O nu moet inleveren, te weten 138.000 gul den op een subsidie van zes ton, zal al de nodige consequenties hebben voor K O". Schoute vindt het vanzelfsprekend dat de randgemeentes niet mee betalen aan K O-activiteiten zoals concerten en schouwburg. Dat brengt de centrumfunctie van Leiden nu eenmaal met zich mee, aldus de wethouder. "Geef elke bezoeker van K&O een pasje", reageerde Brands. "Kom je uit Wassenaar, dan betaal je het dubbele". Schoute vaderlijk: "Dat is toch het oude liedje, lieve man. De randgemeentes zeggen dan: 'Je kunt de pot op". K&O past eigenlijk nauwelijks in het sociaal-cultureel plan, zei Van Oosten nog. Dit plan pro beert als eerste probeersel. - grofweg gezegd - miljoenen gul dens voor het welzijnswerk zoda nig te verdelen dat dit geld voor al ten goede komt aan emancipa- Koornstra kandidaat nummer een voor bestuur universiteit LEIDEN - Drs. M.J. Koornstra is de eerste kandidaat voor de op volging van de in augustus als universiteitsbestuurslid vertrok ken Koppelaars. Koornstra is maakt nu ook al deel uit van het College van Bestuur van de uni versiteit, maar hij zit daar als ge kozen lid. De plaats die Koppe laars heeft achtergelaten moet door een kandidaat van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen worden opgevuld. De universiteitsraad mag daarvoor een voorkeur uitspreken en de keuze viel daarbij op Koornstra. De twee andere, voornaamste kandidaten - Van Esch en Sic king - vielen uit de boot, zo weet het universiteitsblad Mare deze week te melden. Op het ministe rie van onderwijs en weten schappen zal binnenkort de defi nitieve keuze worden bepaald. met bovengenoemd voorbeeld kwam. "Examens roepen bij la biele studenten intense emotio nele reacties op", zo hield hu zün psychologengehoor voor. En dat is niet bevorderlijk voor de pres taties. zoals een Amerikaans on derzoek in 1952 eens te meer uit wees. De zogenaamde 'test- angst' bu deze groep studenten uit zich op twee manieren. Aller eerst emotioneel, hetgeen zich ook lichamelijk manifesteert (transpireren bijvoorbeeld) en ten tweede "krijg je het pieke ren". zoals Van der Ploeg het uit drukte. De student gaat twijfelen aan zichzelf en aan het nut van de studie. Gedachten die juist tij dens tentamens of examens hoogst ongelegen komen Die test-angst, zo wist Van der Ploeg is een persoonlijkheidskenmerk "en dat betekent dat er wat aan te doen is". Wat dan wel? Bg de piekeraars moet de aandacht van zichzelf naar de examenstof wor den omgebogen en wat de emo tionele kant betreft: wellicht dat iets als yoga dan uitkomst kan bieden. Logisch "Op zich een normaal verschijnsel. Die spanning is logisch en onver mijdelijk", zei de Utrechtse stu dentenpsycholoog A. Gelens sprekend over examenangst "Gelukkig verdwijnen bij de meesten tijdens het examen de lichamelijke verschijnselen. Maar een probleem wordt het als de student door die exame nangst niet efficiënt kan stude ren en ondermaats presteert bij tentamens". Gelens probeerde er in zijn rede achter te komen wel ke factoren nu een rol spelen bij examenangst en in hoeverre het gezin daarbij in het geding kan zgn. Hg somde drie zaken op waarbij die angst voor een exa men kan oplopen: de student identificeert zich teveel met de studie. "De studie is dan een soort compensatie als een stu denten moeilijk contacten legt". De student kan ook een weinig reëel beeld van zichzelf creëren. "Het tentamen roept angst op omdat het dat beeld door kan prikken". Ten slotte kan ook het competitie-element een oorzaak zün. 'Faalangst' omdat de stu dent daarop eerdere leeftyd ook al faalde. Bü die laatste factor komt de situatie thuis om de hoek kgken. Bgvoorbeeld als de student moet beantwoorden aan de hoog gespannen verwachtin gen die zgn ouders van Kern heb ben. Examenmoed Een heel ander geluid kwam van zijn Leidse collega R. Topman Hü vroeg zich af hoe je exame nangst moet benaderen en of er eigenhjk wel zoiets bestaat als examenangst. "Studenten met moeihjkheden moeten zich ge woon de vaardigheden aanleren, die anderen kenneUjk wel bezit ten". Bü de vraag wat dan voor vaardigheden waren, kwam Top man weer op het spoor van de twee andere sprekers. "Het pie keren tijdens tentamens moet voorkomen worden en de stu dent moet een effectieve exa menstrategie ontwikkelen". Dat laatste lijkt logisch, maar veel studenten kunnen het niet, ver zekerde Topman. Hg besloot met zich af te vragen of je uitgaande van die vaardigheden in plaats van examenangst niet moest spreken van examenmoed. Cursusleidster Anholts van het Volkshuis in de raadszaal: "Ouderen moetje niet verkassen'' tie (onder andere kinderdagver- blyven) en educatie v^n de Leid se arbeidersklasse. "K&O werkt niet met dat soort doelein den", zei Van Oosten. "Stel daar om of de doelstellingen van het sociaal-cultureel plan bü of houd het geld voor K&O in". Van Oosten kiest dus voor het laatste LEIDEN - Aan de Willem Ba- rentzstraat ontstonden gister middag omstreeks kwart voor zes moeilükheden tussen de nieuwe bewoners van een wissel woning en een man, die de wo ning had gekraakt en er eerder deze week was uitgezet door de Leidse politie. Dinsdag ontruimde de politie de woning. Dit werd gedaan, omdat de LWS de vervangende woon ruimte had toebedeeld aan een gezin, dat later in de week de wo ning zou betrekken. Nadat de kraker was verdwenen kwamen timmerman, behanger en schil der om een en ander op te knap pen Toen de timmerman echter don derdag terugkwam om zün werk zaamheden te hervatten bleek dat de deur was geforceerd en hü niet naar binnen kon. Aanvanke lijk dacht de politie dat de kraker was teruggekeerd, maar 's mid dags bleek dat de woning leeg Gistermiddag arriveerde de kraker in het gezelschap van twee ande ren echter wel weer bü de wo ning, waarin inmiddels het gezin zat. Zij werden even later door de politie meegenomen voor een verhoor op het bureau. LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser Duivelskunsten Samengepropt in een kunste naarsatelier aan de Ründük- straat heeft een bijna com pleet orkest een jaar lang driftig gerepeteerd. Het doel: opnamen maken voor een plaat in eigen beheer. Dat wil zeggen: in beheer van de werkgemeenschap 'De Ban ge Duivel'. Er werd gemusiceerd onder bü- na primitieve omstandighe den. Rond een oude druk pers, nog steeds in gebruik, stonden zeven microfoons opgesteld. In een wandkast was een tweedehands meng- tafel gezet. De overblijvende - ruimte, enkele vierkante de cimeters, werd gevuld door de muzikanten. Maar de op names slaagden en de zwarte schijf die uiteindebjk ont stond, is er een van verbluf fende kwaliteit. Twee kanten ('Nagalm' en 'Bur geroorlog') met moderne klassieke muziek gecompo neerd door de in Nederland woonachtige Duitse compo nist Burkhardt Soli en de Leidse componist Huub de Vriend. De plaat is geperst in Duitsland en de binnen- en buitenhoes züh gemaakt door Pol Jong in de werk plaats van de Bange Duivel. De plaat is voor vüftien gul den te koop bü boekhandel Ruward en in het atelier van de Bange Duivel. Daar is ove rigens tot morgenmiddag vüf uur een tentoonstelling van Lydia Luyten (wandkleden en tekeningen) en Pol Jong (etsen en tekeningen) te be zichtigen. 'De Bange Duivel' heeft zich een jaar of zeven geleden in de Ründükstraat gevestigd. Twee beroepskunstenaars, Pol Jong en Lydia Luyten, en twee 'part-timers', Marius Vroegindewü en Frans Mon- tens, vormen de werkge meenschap. Op alle mogelüke manieren treedt de gemeenschap naar buiten. Niet alleen via ten toonstellingen maar ook via boeken, dichtbundels en nu dus via de grammofoonplaat. "Bange Duivels' opeengehoopt rond de oude drukpers tijuens een van de repetities. Van links naar rechts: Ruth van de Putte, Theo Veld, Elise van de Putte, Burkhardt Söll, Marijke Lutjenhuis en op de rug gezien, Anke van der Stel en Ineke Jansen. Het idee voor het uitbrengen van de plaat ontstond tijdens de wekelgkse ontmoetingen tussen Frans Montens en Burkhardt Söll. Montens reist dagelüks met de trein op en neer naar z'n wergever TNO in Delft. De tüd doodt hü met het maken van ge dichten. Korte gedichten, want zolang duurt de rit van van Leiden naar Delft nu ook weer niet. Onlangs zijn 365 van die korte gedichtje ge bundeld. Wekelüks liet Frans Montens zgn krabbels aan Burkhardt Söll zien. Die maakte op- en aanmerkingen en kwam op zeker moment met het idee om muziek bü de gedichtjes (e maken. Een keur van muzikanten werd aangetrokken om in de werkplaats van de Bange Duivel de gedichten van Frans Montens muzikaal te vertalen. Na zo'n twaalf maanden had het gezelschap een band vol moderne klas sieke muziek. De technicus van Herman van Veen's Har- lekün maakte het band-mate- naal geschikt om op de plaat te zetten en in Duitsland wer den de zwarte schüven ge perst. De Harlekün-technicus had be loofd de platen in Leiden af te leveren vóórdat de Bange Duivel zaterdag 28 november open huis zou houden. Op vrgdag de 27ste reed hü naar de Duitse grens om de dui zend platen, vers van de pers, in zün auto te laden. Om tien uur 's avonds arriveerde hg met z'n bagage in de Rün dükstraat. In de nachtelüke uren werden de schüven in de hoes gestoken en de vol gende dag gingen er 150 over de 'toonbank' Pol de Jong "We hebben er nu 250 verkocht waaruit blükt dat veel mensen deze dichter- lükc uitingsvorm leuk vin den". Het is in elk geval weer eens iets anders: een dichtbundel opzetten in plaats van opens laan. Speurneuzen (3) De speurneuzen zgn spoorloos. Agenten 00259 en 00265 (stamnummers Interpol) heb ben kennelük de benen geno men. Begin dit jaar kwamen de Amsterdamse detectives A van der Vcgt cn B F Bee noever in hun snelle bolide de Merenwijk binnenscheu- ren en kondigden vol bravou re aan de laffe hondendoder die daar opereerde in z'n nek vel te zullen grüpen. De meeste Merenwijkers beke ken hoofdschuddend de ver richtingen van het gewichti ge doende duo. "Het zün een stelletje amateurs die uitzün op de beloning van 4500 gul den", zo merkte een bewoner op Van der Vcgt en Beenocver voelden zich in hun kuif ge pikt "Dat-is pure nonsens", nepen zg stampvoetend. "Wy doen dit helemaal belange loos. Wanneer we een vrye dag hebben zitten we in Lei den Wé doen dit puur uit die renliefde. Dat geld van die beloning mogen ze wat ons betreft aan de dierenhulp- dienst geven". Van der Vegt en Beenocver hadden goede hoop dat ze de hondendoder zouden pak ken. "We zgn in het begin op een dwaalspoor gebracht maar nu beginnen we aardig warm te raken. Het is nu wachten op een foutje van de persoon in kwestie. Dat foutje zal hg maken cn en dan gaat hg voor de bgl. Zo dra we 'm hebben bent u de eerste die het hoort". En voor alle zekerheid lieten de 00259 en 00265 hun postbusnum mer in Amsterdam bg ons achter. Dat was begin februa- We hebben de speurneuzen toch maar eens een bncQe ge stuurd. "Lange tyd niets van u gehoord. De persoon in kwestie heeft zeker nog geen foutje gemaakt?" De volgen de dag kregen wc de brief per omgaande terug op ons bu reau. Het door de detectives opgegeven postbusnummer bkvk inj d< PTT onbekend Ook de politie en dierenarts Muurling blyken nooit meer iets van het illustere tweetal te hebben gehoord Muurling beheert het potje met de 2500 gulden die door de dierenbe scherming zgn uitgeloofd. Het bedrag wordt waar- schynlyk binnenkort overge maakt op de rekening van de Dierenhulpdienst

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3