„Sommige werkgevers wachten de grote klap rustig af Interview gestart Kerstdiner voor vier|personen kIk eIr CDA-TWEEDE-KAMERLID STEEF WEIJERS: 'Nachtkijkers voor Irak geoorloofd' 'Bronbeek moet goed leefklimaat houden' VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 VARIA PAGINA 17 Door Ton van Brussel en Wim Wirtz Sinds het voorjaar was het stil geweest, maar met de verkiezingen veilig ach ter de rug was daar vorige week op eens weer die aloude proefballon. De ontkoppeling van lonen en uitkeringen moet bespreekbaar zijn, liet minister Van der Stee een verslaggever van het NOS-journaal weten. De slagen om de arm die volgden waren al minstens even bekend ("het is mijn persoonlijke mening dat we er tenmin ste over moeten kunnen praten"), maar ondertussen was het maar weer even gezegd. Een krap jaar geleden ging dat net zo. Premier Van Agt, toen nog met de libe ralen in het Catshuis, had via de media nog niet laten weten dat de koop krachtdoelstelling voor de laagste in komens niet kon worden waarge maakt, of minister Van der Stee meld de de Tweede Kamer dat de koppeling van lonen en uitkeringen zijn langste tijd had gehad. Toen was er nog de fractieleider van het CDA, Ruud Lubbers, die zijn bewinds lieden tot de orde riep, maar ook hij blijkt inmiddels bekeerd. In gesprek met het blad van de vakcentrale MHP toonde hij zich allerminst zeker van het voortbestaan van het fenomeen van de koppeling. Waar gaat het om? Iedere Nederlander heeft recht op een minimum-inkomen, zo vindt een ruime meerderheid in het parlement. Het is die gedachte die heeft geleid tot de introductie van het minimum-loon. Maar wordt iemand met een minimum-loon werkloos dan heeft hij recht op een minimum-uitke ring. De hoogte van zo'n minimum-uit kering wordt bepaald door de hoogte van het minium-loon. Wordt dat loon verhoogd, dan wordt ook de uitkering groter. Loon en uitkering zijn aan el kaar "gekoppeld". Voor de laagste uitkeringen geldt dat de ze in geld nauwelijks verschillen van de netto-minimumlonen. Werkgevers en de VVD-fractie in de Tweede Kamer hebben daar altijd grote bezwaren te gen gehad. Als dat verschil zo klein is, is er geen prikkel meer om te gaan werken. Bezwaren in die kring zijn de laatste ja ren sterk toegenomen, omdat het aan tal uitkeringstrekkers groeit en daar om steeds grotere bedragen op tafel moeten komen om hun bestaansmini mum in stand te houden. PvdA en D'66 verzetten zich sterk tegen het doorbreken van de koppeling en ook het CDA als geheel is er nog niet voor te vinden. Vandaar dat in het re- geerakoord het "handhaven van de koppeling" is vastgelegd. Dat neemt echter niet weg dat individuele CDA- leden met een zekere hardnekkigheid proberen de kwestie toch aan de orde te stellen. Zo kan licht de indruk ont staan dat de vijanden van de koppe ling zich nu ook in die kring ophouden. Praten over de koppeling is praten over het befaamde Nederlandse stelsel van sociale zekerheid. Want wordt die kop peling verlaten, dan treft dat alle uit keringstrekkers, niemand uitgezon derd. Praten over sociale zekerheid, betekent bovendien niet alleen praten over be zuiniging, maar ook over de vraag of man en vrouw beide recht hebben op een eigen uitkering. "Individualisering" wordt dat genoemd en de Europese Gemeenschap vindt dat Nederland op dat gebied nogal ach terloopt. Als de EG-norm van de ene dag op de andere in de Nederlandse so ciale wetgeving zou worden inge voerd, dan betekent dat in plaats van bezuiniging een aanmerkelijke stij ging van de kosten. Met andere woorden: op sociale zeker heid moet dubbel worden bezuinigd: én om de koppeling te handhaven én om aan de EG-norm van gelijke behan deling van man en vrouw te voldoen. Het kan niet anders of regering en parle ment zullen deze regeringsperiode in grijpende besluiten moeten nemen om die doelstelling te halen. Vriendelijk gezegd is dat een verantwoordelijk heid die politieke partijen tot op de dag van vandaag nogal hebben ontlo pen. In de verkiezingstijd is met geen wooord gerept over de "sociale zeker heid nieuwe stijl" en het regeerak koord doet er eveneens op belangrijke punten het zwijgen toe. Als grootste regeringspartij zal het CDA straks een groot stempel gaan drukken op de nieuwe vormgeving. Binnen die partij is een belangrijke sleutel in han den van Steef Weijers, eerste woord voerder voor sociale zekerheid, oude compaan van do vorige minister van sociale zaken Albeda en nu voorzich tigjes aan in dialoog met diens opvol ger Joop den Uyl. DEN HAAG - Dat de mi- nimum-uitkeringstrek- ker in Nederland even veel in het handje krijgt als de minimum-loner is volgens Steef Weijers niet het enige feno meen dat speelt. "Er is meer aan de hand dan alleen deze netto-netto koppe ling. Heel Nederland zit aan elkaar gekoppeld. Nog even en zelfs de bierprijs zit aan de gasprijs vast. Wij hebben nu eenmaal een uitgekiend stel sel van actieven en niet-actie- ven die aan elkaar zijn ge koppeld en we hebben een koppeling tussen actieven in de marktsector (bedrijfsleven red.) en actieven in de kwar- taire sector overheid en semi- overheid red.). Alles bij el kaar denk ik dat er op iedere cao-werknemer één volger zit. En dat is nogal wat". Het hele stelsel v^n koppelin gen is een duidelijke verwor venheid van de verzorgings staat. Op zichzelf beschouwt Weijers dat niet als een ern stig probleem. Maar de ver zorgingstaat wordt te duur. De marktsector is kwijnend en het aantal gekoppelden neemt toe. En waar geen geld is (van de marktsector) kun je ook niets uitgeven (ten be hoeve van de "volgers"). "We hebben", zegt Weijers, "ongeveer anderhalf miljoen trendvolgers, zeshonderd- tot zevenhonderd wao-ers, 250.000 zieken, bijna 50.000 ww-ers, 20.000 weduwen en anderhalf tot twee miljoen aow-ers. Dat is veel. En als je daar niets aan doet, wordt dat straks onbetaalbaar. Het aan tal gekoppelden zal dus moe ten worden verminderd. En de arbeid moet zowel in de marktsector als bij de over heid beter worden verdeeld om meer mensen aan het werk te kunnen helpen. Het feit dat arbeid nu niet goed is verdeeld, werkt namelijk nog eens extra verzwarend op het probleem van de koppelin gen". Maatregelen om zonder meer de hoogte van de uitkeringen aan te pakken lossen volgens het kamerlid niets op ("Er blijft een geestelijk probleem achter en daar doen we niets aan"). Er moeten, volgens hem, andere maatregelen worden genomen die zich meer richten op de (vele) on effenheden in de sociale ze kerheid. Voor de korte ter mijn denkt hij dan bijvoor beeld aan een verhoging van de premiegrens - dat is het deel van het (top)inkomen waarover geen premie wordt betaald - voor de hogere uit keringstrekkers ("De sterk ste schouders de zwaarste lasten"), een groter risico voor zg. kortlopers in de so ciale zekerheid (eerste paar dagen ziekteverzuim zelf be talen) en een verlaging van de uitkeringen boven het mini- Steef WeijerS: die koppeling is mijn laatste fort. mum van tachtig naar zeven tig' procent van het eerder verdiende loon. Huisnummers "Op de langere termijn zullen we ons moeten richten naar huisnummers, gezinseenhe den, leefeenheden. Kortom: die eenheden waar inkomens samenvallen. U kent toch het verhaal van de rijke weduwe en de arme weduwnaar. Die weduwe die krachtens de wet weduwen- en wezenpensioen een inkomen heeft, als werkende vrouw nog eens een inkomen geniet en ver volgens opnieuw trouwt en dan dus een driedubbel inko men heeft. Dat klopt natuur lijk niet. Want als je een we duwnaar neemt met drie kin dertjes, die man moet van één en hetzelfde inkomen zien rond te komen". "Ik denk aan een twee-trajec tensysteem, dat zes miljard gulden oplevert. Dat is uitge rekend. Dan denk ik aan een basisvoorziening voor ieder een, die, net als nu, is gekop peld aan de lonen. En dan daar bovenop toeslagen waarvan de hoogte afhanke lijk is van de finahclele posi tie van de gezins- of ander soortige leefeenheid. Zo voorkom je bijvoorbeeld dat - Maar dat is toch strijdig met de EG-norm die pleit voor ge lijke behandeling van man en "Nee, dat is niet strijdig. Want ze houden allebei dat basisin komen voor zichzelf. Alleen: de hoogte van beide uitkerin gen samen, daaraan kun je iets doen. En dan handel je niet in strijd met de indivi dualisering van het inkomen - Maar dan blijf je nog zitten met de koopkracht van al leenstaanden. Hoe moet dat dan? "We moeten die koopkracht plaatjes eens opzij zetten. Want we praten maar over koopkracht, maar we hebben er geen flauw benul van hoe huishoudens in elkaar zitten. Daarom moet er blikskaters een nieuw administratief sys teem op tafel komen, waar mee we te weten kunnen ko men hoe mensen met of zon der elkaar wonen en wat ze aan inkomen hebben. Dan kom je waar je wezen moet. Want we moeten terug naar de fundamenten van de so ciale zekerheid". - En de netto-netto koppeling voor de minimum-uitkerin gen blijft in stand?. "Jazeker. Die koppeling is mijn laatste fort. Dat blijft over eind. Als ik moest kiezen, dan laat ik nog liever het trendbeleid van de ambtena ren vallen dan dit" Leren - Nou is dat allemaal niet zo nieuw he, wat u-hier vertelt. Je hoort dit soort dingen al jaren. En toch gebeurt er al die tijd nauwelijks iets. "Ik denk dat de Nederlandse politiek nog moet leren om negatieve ontwikkelingslij nen in gang te zetten. Jaren lang heeft de politiek op een andere noemer gezeten. Ik roep zelf trouwens al driejaar dat we in de sociale zeker heid naar een andere verde ling toe moeten. Maar dat werd niet opgepakt. Nu dringt het eindelijk door dat er een ander groeimodel moet komen. Want we strui kelen over onszelf' - Het staat op dat bordje dat u hier op de muur hebt hangen: praten is in, doen is uit. Dat bordje zult u wel niet voor niets hebben gekregen. "Ja ja, dat hoor je vooral van de tegenstanders van de koppe lingen. En zolang er gepraat blijft worden, zal er steeds harder worden geroepen dat we die koppelingen maar overboord moeten zetten. Er zijn mensen die dit proces met enige wellust versnellen, omdat ze so-wie-so van die koppeling af willen. En daar moeten we voor oppassen". "Maar het is niet makkelijk. De Partij van de Arbeid heeft zich in een hele moeilijke po sitie gemanoevreerd door alle uitspraken die Van der Doef (toen kamerlid, nu staatsse cretaris van verkeer en water staat red.) in de vorige perio de heeft gedaan over de ver worvenheden van de sociale zekerheid waaraan niet ge tornd mocht worden. En ik denk dat de PvdA zeker een half jaar nodig heeft om nu te acclimatiseren" - Maar Van der Doef heeft in dertijd toch ook dat basisin komen en de leef- en gezins eenheid in de sociale zeker heid te berde gebracht? "Ja, en dat heeft-ie geweten. Om die reden mocht hy van de PvdA ook geen staatsse cretaris van sociale zaken worden". Regeerakkoord - Het regeerakkoord van het huidige kabinet is ook niet be paald duidelijk over de socia le zekerheid. Er staat op dit punt eigenlijk niets in. "Ik geef toe dat het regeerak koord op dit punt wel wat on duidelijk is. Dat is op meer punten zo. Maar ik zal de re gering wel houden aan een herziening van het stelsel van de sociale zekerheid". - U hebt het ook over een herver deling iHin arbeid om meer mensen aan werk te kunnen helpen. U denkt dus aan deel tijdarbeid. "Ja. Ik vind dat we op dit punt in Nederland ver achterlo pen. Ik vind dat de overheid op dit gebied belangrijke sti mulansen kan laten uitgaan door zelf meer deeltijdbanen te scheppen. En natuurlijk moet dat ook in de marktsec tor gebeuren. Je ziet nu ook dat de Stichting van de Ar beid zich positief inzet voor deeltijdarbeid". - Maar de bedrijven zitten daar toch niet op te wachten? Nog los van de vraag of het alle maal wel betaalbaar is, zul len ze so-wte-so bezwaren van organisatorische aard in brengen. "Ik geef toe dat ze er misschien weinig aanleiding voor heb ben. Maar dan zeg ik: als be drijven niet willen, dan moet het maar worden opgelegd door een wet. Maar dat is voor mij wel het laatste mid del. Het moet mogelyk zijn dat vakbeweging en werkge vers samen om de tafel gaan zitten en dan meerjarige af spraken maken over een her verdeling van arbeid. De ar beidsorganisaties in de be drijven willen dat ook. En te recht In het buitenland stelt men zich op dit punt veel fle xibeler op. Wy zijn in Neder land te lang te star geweest. En als ik de dienstenbonden dan nu weer hoor, die grote bezwaren hebben tegen de politieke vertaling van deel tijdarbeid. dan denk ik: het wordt weer een soort willi- brord us processie". Aanrommelen - Het zijn weer plannen he? Denkt u nou echt dat de werk gevers gaan zitten wachten totdat die plannen zijn uitge voerd? Die zeggen: ik wil geld zien, want ik moet kunnen in vesteren. "Laat ik maar eens een gemene opmerking maken. Er is een groep werkgevers, niet groot, die denkt: laat ze maar aan rommelen, dan komt vanzelf de'groteklap en dan moeten ze wel. Daar moeten we mee oppassen. En daarom moet Den Uyl ook binnen het half jaar met concrete plan nen voor de korte termyn en een visie voor de langere ter mijn op tafel komen. Maar het moet wel duidelijk zyn: de politiek kan het niet al leen. Ook werkgevers en vak beweging zullen hun steentje moeten bijdragen". - Anders wordt er uiteindelijk toch nog getornd aan de net to-netto koppeling? "Die zwarte dag van de ontkop peling mag niet komen, maar hij komt wel steeds dichter bij. Ik geef toe dat geluiden als die van Van der Stee over de koppelingen steeds terug komen. En ik vind dat Van der Stee het ook wel wat bon kig heeft gezegd. Maar dat die koppelingen bespreek baar moeten zijn. daar ben ik het mee eens. Alleen zitten we nu in een andere situatie. Ik moet nu werken met een andere partij. Ik moet nu met Den Uyl praten. Het vertrou wen tussen ons is groeiende. Maar het zal wel even duren". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voorverkoop Key Town Festival Kaarten f 27,50 verkrijgbaar bij-, Leidsch Dagblad Witte Singel 1 - Leiden; V.V.V. Leiden Stationsplein 210 Leiden. DEN HAAG (GPD) - De levering van nachtkijkers ter waarde van 110 miljoen gulden aan Irak was niet strijdig met het wapen-ex- portbesluit van Nederland. Dat zei minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) gisterochtend in de Tweede Kamer op vragen van Harry van den Berg (PvdA). Hoewel voor nachtkijkers een ex portvergunning nodig is, gaat het om tamelijk onschuldige ap paratuur, betoogde de minister. "Het zit aan de ondergrens van de goederen waarvoor vergun ning nodig is", zei hij. Daarbij komt, dat de bewuste kijkers al als enigszins verouderd gelden. Om deze redenen heeft de regering in 1976 de politieke bezwaren te gen de leverantie minder zwaar laten wegen dan het economisch belang voor het bedrijf De Oude Delft. "Hoewel de mensenrech tensituatie in Irak ook toen te wensen over liet", aldus Van der Stoel. Overigens is de leverantie gestaakt na het uitbreken van de oorlog tussen Irak en Iran. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet in het voorjaar van 1982 met voorstellen komen die een goed leefklimaat van de huidige bewoners van Bronbeek, het te huis voor oud-militairen, verze keren. Dit heeft de Tweede Kamer gister avond uitgesproken door, het aannemen van een motie van D'66, die was ingediend in ver band met de beslissing van het kabinet Bronbeek als militair te huis te sluiten. De Kamer vindt dat de huidige bewoners in Bronbeek moeten blijven wonen zolang dat uit het oogpunt van verantwoorde verzorging moge lijk is. Tegen de motie stemden de frac ties van WD, RPF en vijf leden van de CD A-fractie. Een motie van de WD-er Ploeg waarin veel hardere garanties voor de huidi ge bewoners van Bronbeek wer den vastgelegd, haalde geen meerderheid. Bij een hoofdelijke stemming werd de motie verwor pen met 39 stemmen en 96 tegen. De CDA-fractie stemde verdeeld. Een andere motie van Ploeg waarin gepleit wordt voor het ge ven van een nieuwe bestemming aan Bronbeek, waardoor toch nog nieuwe bewoners kunnen worden opgenomen, haalde evenmin een meerderheid. Voor deze motie stemden WD, SGP, RPF, en acht leden van de CDA- fractie. Alleen nieuwe leraren betaald op lesniveau DEN HAAG - Nieuw aangestelde leerkrachten in het voortgezet onderwijs zullen voortaan be taald worden naar het niveau waarop ze lesgeven en niet meer op basis van hun hoogste be voegdheid. Dat is een van de voorstellen die minister Van Kemenade gisteren heeft gestuurd naar de bijzonde re commissie voor onderwijs overleg. Aanvankelijk wilde h*j ook zittende leerkrachten aan deze regeling onderwerpen, maar daar heeft hy nu van afge zien. 4-persoon* gourmetstel. Bestaande uit 4 kockcpannetjes 'voorzien van anti-aanbaklaag en 4 regelbare branders. Kénmalige OQ75 Kerstaanbieding Deze unieke aanbieding is verkrijgbaar in alle filialen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17