„Oude kerken eenzijdig en traditioneel Slechts paar clubs kunnen zich warmen Predikant wil genade voor Twee van Breda Zwembond sehaft limiettijden af Arnouts in vorm Dr. Fiolet (secretaris Raad van Kerken): 1 aize in het dorp Lichtaard Missieraad achter IKV Aken startplaats voor rolstoelrace SPORTAGENDA VRIJDAG 18 DECEMBER 1981 ■jjmiiiiiii'Ji.'B De traditionele kerken - en met name de Rooms-Katholie- ke wereldkerk - zullen steeds meer te maken krijgen met het 'boemerang-effect' van zending en missie. Daarvan is dr. H. A. M. Fiolet, se cretaris van de Raad van Kerken in Nederland, zelf rooms-katho- liek, overtuigd. Hij zei dat in een gesprek met een redacteur van het ANP over 'de oecumene'. Langzamerhand hebben de jonge kerken zich na het koloniale tijd perk onttrokken aan het pakket van de westerse kerken. "In Azié brengen de kerken ons in con tact met andere wereldgodsdien sten. in Afrika zijn ze doende om de Afrikaanse cultuur opnieuw te beleven en Zuid-Amerika con fronteert ons vanuit de kerken met de sociale kant van het heil- in-Christus". Volgens Fiolet raakt dit alles de kerken in de 'oude samenleving'. "Het wijst erop, hoe eenzijdig wij zijn geworden en hoe traditio neel. Het geloof dat wij hebben geëxporteerd krijgen wij nu aangescherpt terug uit de Derde Wereld. Dat zet met name de Rooms-Katholieke Kerk als we reldkerk zozeer onder druk, dat deze niet aan vernieuwend kerk- zijn zal kunnen ontkomen". Onmacht Fiolet ziet de traditionele kerken, als het op oecumenische beslis- singen over de geloofsgemeen schap aankomt, steeds weer te rugglijden in hun oude vormen. De onmacht om tot oecumene te komen is niet een zaak van on wil. Het is, volgens hem, het on vermogen van de kerken om de bijbel in onze tijd te verstaan. De verdeeldheid heeft als gevolg, dat de kerk verarmt en dat er geen enkele geloofsinspiratie meer van uitgaat. "Daarom moe ten we tot een oecumenische kerkstructuur en flÜI sche belijdenis komen". In het Nieuwe Testament ziet dr. Fiolet zowel aanzetten voor de hiërarchische opbouw van de roomse kerk als voor de synoda le structuur van de reformatori sche kerken. Het probleem is, dat beide hun vorm 'exclusief hebben gemaakt. "Om een meer- vormige kerkinrichting mogelijk te maken, zullen wij daar vanaf moeten stappen". Hetzelfde geldt voor de belijdenis. Volgens Fiolet heeft zowel Rome als de Reformatie de Schrift eeu wenlang 'met oogkleppen voor' beleden. "De kerken hebben al tijd met het gezicht naar het verleden geleefd en met de rug naar de toekomst. Zij staan nu- voor de geweldige uitdaging, e antwoorden te geven aan een volledig geseculariseerde wereld". Nieuwe kerk De crisis waarin de kerken verke ren zal bepalend zijn voor het nieuwe kerk-zijn. Fiolet is ervan overtuigd, dat ook zijn eigen kerk. de rooms-katholieke, daar bij betrokken zal zijn, "alhoewel deze in het oecumenische proces tot nog toe alleen maar rappor ten kon aanvaarden als daarin onverkort de roomse leer werd aangehouden, liefst nog in eigen formuleringen". De 'nieuwe kerk' zal niet alleen an ders zyn ingericht maar ook een andere beleving van het geloof te zien geven, waarin het gaat om de essentie van het christen-zijn. "Je ziet nu al, dat een toenemend aantal mensen wil leven vanuit een christelijke inspiratie. Maar zij hebben de traditionele kerk afgeschreven en zich onder meer verenigd in de basisbeweging". Deze beweging is. naar de me ning van dr. Fiolet, een symp toom van wat er in de kerken woelt. "Het tragische is echter, dat ze wordt gevormd door een bepaalde elite, die nog niet het vermogen heeft gevonden om de christelijke inspiratie ook werkelijk te vertalen naar de ar beiders toe". Paus Fiolet pleit voor een 'oecumenisch kerkrecht' De besluitvorming daarin is toebedeeld aan een con cilie met aan het hoofd de paus. die tot taak heeft binnen de veel vormige kerk de dialoog gaande te houden en te bevestigen. Fio let gelooft in het primaatschap van de paus. maar hij gelooft be slist niet in de manier waarop dit primaatschap nü functioneert "Bij het pastoraal concilie in Ne derland bijvoorbeeld had Rome er verstandig aan gedaan, het ge loof dat hier gezamenlijk was ge vonden te bevestigen of te bevra gen óf te zeggen welke eenzijdig heden hier liggen. Maar Rome heeft zich er alleen maar tegen afgezet, in plaats van de dialoog met de geloofsgemeenschap aan te gaan". In de veelvormige kerk die hem voor ogen staat moet. volgens Fiolet, ook weer niet élles moge- lyk zyn. "Er zyn grenzen aan die kerk. De vraag is. hoe je die gren zen stelt. Een vier eeuwen oude belijdenis kan je niet als norm voor nü laten gelden. De Schrift zelf geeft ons de garantie, dat de Geest ons in alle waarheid zal lei den". Bij dit alles is een 'loyale oppositie' nodig om het geloof open te hou den en 'stolling' en 'machtscon centraties' te voorkomen. Tucht mag alleen nog worden toegepast als mensen zelf de Qf HUgliafinp verbreken. "Als bijvoorbeeld een blanke in Zuid-Afnka weigert aan één tafel te zitten met een zwarte, dan heeft die blanke de gemeenschap verbroken" ?rri sT> Friesland heeft er een religieuze groep bij: de gemeenschap van Lichtaard. Lichtaard is een dorpje in de buurt van Holwerd. De oude kerk die is gerestaureerd wordt niet re gelmatig meer gebruikt. In die kerk en in een nabijgelegen boer derij heeft een groep mensen uit verschillende kerken onderdak gevonden om 'aan de rand van kerk en samenleving een plaats te realiseren waar jongeren el kaar kunnen ontmoeten'. De initiatiefnemers zijn geïnspi reerd door hun ervaringen in het Franse Taizé, waar de interna tionaal bekende oecumenische kloostergemeenschap is geves tigd. Zij hopen jongeren te kun nen aanspreken die de kerk al hebben losgelaten of ergens 'aan de rand' staan. In Lichtaard worden geen kerkelij ke vieringen gehouden, maar el ke zondagmiddag om half 4 is er wel een ontmoeting rond een be paald thema, voor doordeweekse avonden wordt gedacht aan ver schillende activiteiten, zoals bij belstudie. gesprekken, muzikale programma's en schrijven voor Amnesty International. Op zaterdagavond zijn er maaltij den ter voorbereiding van wat zondags aan de orde komt. Voor geregelde bezoekers, gasten en mensen uit de omgeving wil de groep, zo daaraan behoefte be staat, dagelijkse 'stiltevieringen' 's middags om 5 uur houden. In de boerderij kunnen belang stellenden iedere dag terecht voor een praatje, studie, retraite en verschillende werkzaamheden. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Urk G. Bos Zeist, te Amsterdam kandidaat R. H. Reeling Brouwer aldaar, door de synode tot predikant voor buitengewone werkzaam heden (geestelijk verzorger in richtingen van justitie) kandi daat mevrouw C. G. Groot-Kor- stanje Ouddorp (NH). Gereformeerde Kerken: beroepen te Drachten Th. P. van BeLzen Nunspeet, te Gouda A. J. G Dronkert Leeuwarden. Ontwapening De Amerikaanse bisschoppen conferentie is geen voorstander van eenzijdige ontwapening. Slechts enkele bisschoppen zou den een dergelijk voorstel steu nen. De president van de natio nale conferentie van rooms-ka- tholieke bisschoppen, aartsbis schop John R. Roach van St. Paul, Minneapolis, zei dat in een gesprek met de krant 'Minneapo lis Star' De bisschoppen hebben op hun laatste vergadering gesproken over de mogelijkheid van ontwa pening door onderhandelingen. Zij menen, dat Amerika zijn de fensie niet kan opgeven, als de Sovjet-Unie de bewapening op voert. De aartsbisschop bestreed de indruk, dat de Amerikaanse Rooms-Katholieke Kerk plotse ling een 'vredeskerk' zou zijn ge- .worden. Veel bisschoppen heb ben zich de laatste tijd nadrukke lijker, misschien wel 'profeti- scher' tegen de bewapening ge keerd, omdat de onderhandelin gen in een impasse zitten, terwijl de wedloop maar doorgaat. Volgend voorjaar komen de Ameri kaanse bisschoppen met een 'her derlijk schrijven' over oorlog en vrede. Roach kon nog niet zeg gen, wat de inhoud daarvan zal zijn. Wel verwacht hij, dat de kernwapens als in strijd met de opvatting van een 'rechtvaardi ge oorlog' zullen worden ver klaard. In de rooms-katholieke Bonifa- ciuskerk aan de Paradijslaan in Alphen aan den Rijn houdt de plaatselijke baptistengemeente zondagavond om half 7 een ad- vents-zangdienst, waaraan het bekende duo Gert en Hermien Timmerman meewerkt. Ds. H.G. Koekkoek gaat in deze dienst De geestelijke verzorger van de twee Duitse oorlogsmisdadigers (Fischer en Aus der Funten) in de Bredase gevangenis, de evan- gelisch-lutherse predikant K Immer uit Wuppertal, vindt het van de Nederlanders niet ver standig om als volk met een zo grote vrijheidstraditie zo weinig gebruik te maken van 'genade' Groeperingen die zich met alle macht verzetten tegen vrijlating van de twee handelen, volgens hem, onbegrijpelijk en onmense lijk. Ds. Immer zei dat in een gesprek met een functionaris van de Evangelische Persdienst in West-Duitsland. De twee, zo deelde hij mee. hopen nog steeds, dat ze. ondanks de weer standen in de Nederlandse sa menleving. worden vrijgelaten. De Evangelisch-Lutherse Kerk in West-Duitsland heeft ds. Immer oud-voorzitter van de lutherse synode in "Rijnland - belast met de geestelijke verzorging van Duitse oorlogsmisdadigers die in het buitenland gevangen zitten Begin deze maand heeft hij de twee van Breda voor het laatst bezocht. Zijn indruk was. dat hun gezondheidstoestand slecht Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van justitie verklaarde echter, dat beiden ge zond zijn. Fischer (80) is weer over een depressie heen en Aus der Funten (79) heeft geen noe menswaardige klachten De ethische eis van 'eerbied voor het leven' is voor de Nederlandse Missieraad voldoende om zich achter het standpunt van het In terkerkelijk Vredesberaad (kern wapens de wereld uit, om te be ginnen uit Nederland, dus eenzij dige stappen naar meerzijdige ontwapening) en het adviesrap port van 'Pax Christi' te scharen. In een brief aan het Nederlandse bisschoppencollege spitst de Mis sieraad die eerbied voor het leven toe op de miljoenen armen en on derdrukten in de wereld. De Missieraad ziet gerechtigheid voor de armen als een wezenlijk onderdeel van de christelijke op dracht tot verzoening en vrede. Daarop baseert hij in de eerste plaats zijn standpunt over ont wapening. "De wapenwedloop van de rijken is een van de groot ste belemmeringen voor de evan gelisatie, omdat evangelisatie haaks moet staan op alle vormen van onderdrukking en uitbui ting. Met name de wapenrace houdt deze onderdrukking en uitbuiting in stand". Speciaal wat de kernbewapening betreft plaatst de Missieraad vraagtekens bij het begrip 'eigen veiligheid'. Immers, het gebruik daarvan is een rechtstreekse be dreiging voor het voortbestaan van onze planeet, met él het le ven dat zich daarop bevindt. SPORT UTRECHT (GPD) - De Ko ninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) heeft de limieten afgeschaft. Met het oog op de wereldkampioen schappen volgend jaar - 29 ju li tot en met 8 augustus - in Guayaquil (Ecuador) heeft de zwemcommissie gekozen voor richtlijnen. Deze richtlij nen moeten worden gezwom men bij de selectiewedstrii- den op 25, 26 en 27 juni in Rotterdam. Degenen die aan deze richtlijnen hebben vol daan, zijn zeker van uitzen ding naar Ecuador. Indien er zich op een persoonlijk num mer meer dan twee deelne mers plaatsen, komen de eer ste twee voor uitzending in aanmerking. Voor degenen die tijdens de se lectiewedstrijden juist boven de richtlijnen blijven, kan de zwemcommissie andere fac toren laten meewegen. In die beoordeling kunnen worden betrokken: 1) eerder in 1982 op vijftigmeterbanen behaal de resultaten bij grote wed strijden zoals landenwedstrij- den en Speedo Meet. 2) trai- ningsgegevens. 3) trai- ningstesten. 4) optreden tij dens trainingskampen, cen trale trainingen en inter lands. De richtlijnen zijn gebaseerd op de achtste plaats van de wereldranglijst, uitgaande van twee deelnemers per land per 1 oktober 1981. Bondscoach Bert Sitters heeft een ploeg van 19 man samen gesteld die voorlopig kandi daat zijn voor de wereldkam pioenschappen. Die ploeg be staat uit elf dames en acht he ren. Onder hen Leidenaar Edward Maasdijk. Ajax, PSV en NEC naar buitenland DEN HAAG (ANP) - De financiële situatie waarin de Nederlandse eredivisieverenigingen verkeren mag nog zo nijpend zijn, bij sommige clubs is toch nog wel ruimte om tijdens de winterstop een reisje naar het buitenland te maken. Na 22 december ligt de betaald- voetbalcompetitie stil tot 23 januari. De clubs die nog deelnemen aan het KNVB-be- kertoernooi moeten een week eerder weer aan de slag. Voldoende gelegenheid om de horizon wat te verruimen. Op grond van de vroegere reputa tie van het Nederlandse voetbal willen toernooi-organisatoren in het buitenland nog wel eens een uitnodiging sturen om te komen spelen. De contractspelers van PSV, Ajax en NEC boffen dit jaar. Zij kunnen na een korte kerstvakantie in een warm bui tenland proberen hun conditie op peil te houden. Herfstkam- pioen PSV vertrekt op 3 januari voor een week naar Portugal om daar oefenduels tegen Portimo- nense (eerste divisie) en Farneze (tweede divisie) af te werken. Op dat moment zijn NEC en Ajax al veel verder van huis. NEC in In donesië waar twee partijen op het programma staan en Ajax op Curacao. Acht van de achttien verenigingen in de hoogste afdeling van het betaald voetbal zijn minder goed af. Voor Willem II. PEC Zwolle, Roda JC. De Graafschap, MW, FC Den Haag en NAC blykt in het buitenland geen belangstel ling te bestaan. De spelers van deze clubs en die van Haarlem zullen zich bij eigen haard moe ten warmen. Sneu was het voor Haarlem dat Robin Hood uit Su riname niet aan het verzoek tot loonderving van de Nederlandse semi-profs kon voldoen. Go Ahead Eagles ziet nog moge lijkheden de competitieloze pe riode van tenminste een maand af te sluiten met vriendschappe lijke wedstrijden in Nigeria, Zuid-Amerika of Saoedi-Arabië. Mocht dat niet lukken, dan is men ook tevreden met vier da gen Terschelling. Feyenoord koestert hoop op een weekje Tu nesië, waar bestuurslid Van-der Laan de nodige contacten heeft gelegd. Als de vorst aanhoudt overweegt ook FC Utrecht even naar het buitenland uit te wijken. De Utrechters zitten in meer dan een opzicht echter nogal krap. Op 10 januari moet de club al de competitiewedstrijd tegen FC Groningen inhalen. Deze 1 ging heeft dezelfde evenzeer geringe mogelijkheden om een reis naar een warm oord in het budget te passen. Landskampioen AZ'67 vertrekt op 4 januari naar West-Berlijn. Daar wordt gedurende vijf dagen deel genomen aan het traditionele toernooi in de Deutschland-hal- le. Onmiddellijk na afloop keren de Alkmaarders naar huis terug om zich voor te bereiden op de bekerwedstrijd tegen PSV, die voor 16 januari op de agenda staat. De betrekkelijke faam van Sparta dat het dit seizoen zo ver rassend goed doet, is kennelijk nog niet tot over de grenzen doorgedrongen. De Rotterdam mers hebben er alles aan gedaan, maar slaagden er niet in in den vreemde onderdak te vinden. Daarop heeft de leiding maar be sloten tot 4 januari kerstvakantie te vieren en de rest van de win terstop op redelijke weersom standigheden te hopen. Schaatsen in Noord wijk om Geverstrofee noordwijk - de Noordwijkse IJsclub organiseert zaterdag schaatswedstrijden voor le den en donateurs. Inzet is de Jonkheer Geverstrofee voor de heren en de NIJC-cup voor de dames. De winnaar en winnares krijgen een 'gou den schaats' als extra prijs. Voorts de de baan dagelijks geopend van 13.30—17.00 uur en 's avonds van 19.30 tot 22.00 uur. LEIDEN De voor volgend jaar geplande Impossible-ra ce gaat door. De rolstoelrace gaat niet zoals eerder was ge pland naar Barcelona, maar van Aken naar Rijnsburg. Voor de lange rit naar Spanje stuitte de organisatie op te veel problemen. Ook finan cieel gezien* bleek dit niet haalbaar. De Stichtingsbestuurders mr. Van Couberg en Joop Rietho ven hebben in samenwerking met Wim van Duyvenbode een parcours uitgezet dat rijkswegen en andere drukke wegen omzeilt. Eind juli zal het startschot klinken op het sfeervolle plein in Aken. Begonnen wordt met een vrij pittige rit van 45 km. naar Maastricht. De route doet o.m. de plaatsen Vaals, Schin op Geul. Valkenburg en Meerssen aan. De tweede dag trekt de stoet langs de Maas Via Geulle^ Elsloo, Maaseik (B), gaat men richting Weert. Een dag later dwars door de Peelstreek naar Boxtel De vierde etappe voert naar Zalt- bommel. De Rivierenrit kan de volgende schijf genoemd worden, Haaften, Evcrdmgen en Vlanen worden aangedaan om m Nieuwegein te finis hen. De laatste nt in lijn is Utrecht - Leiden. Op 6 augustus volgt nog een klassementproef in Rijnsburg Het aanvragen van de vereiste vergunningen is inmiddels in volle gang WIJCHEN (ANP) - Na twee ronden in het toernooi om het «Nederlands kampioenschap anker kader 71/2 zijn Jan Arnouts, Hans Vultink (fo to) en Louis Havermans nog ongeslagen. Met name Arnouts hand haafde in de tweede ronde zijn in de middagpartij getoonde vorm. Tegen Willy Steures haalde hij via een reuzescore van 248 carambo les in drie beurten de eindstreep. Zijn voorsprong in moyenne op Vultink en Havermans is erg groot: bijna veertig. De ongeslagen status van Havermans mag enigszins verrassend heten. De biljarter uit Zundert speelt door zakelijke beslommeringen eigen lijk alleen nog maar voor het plezier. Havermans trof het echter te gen twee zwakke broeders te moeten beginnen. Na Vet werd van Deventer het slachtoffer. De Rijswijker nam een ruime voorsprong maar strandde öp zeven punten van de finish. Havermans bleek uit eindelijk koelbloediger: 300-293. EREDIVISIE Zaterdag MW-Go Ahead Eagles AZ '67-Sparta PEC Zwolle-FC Twente Zondag FC Utrecht-PSV Roda JC-NAC Haarlem-FC Groningen NEC-FC Den Haag Feyenoord-Ajax Willem II-De Graafschap EERSTE DIVISIE Zaterdag Heracles-Amersfoort VW-Fortvina S Veendam-Telstar Helmond Sport-Heerenveen FC Den Bom h-Yit. Eindhoven-Wageningen Cambuur-DS '79 Amsterdam-Excelsior SW-Volendam Volleybal Basketbal Eerste klasse WVC 2-Gem/K 3. DAC 2-NOVO 2. WW 2-Leython 2. LUSV 2-Donar 2. NOVO 2-WW 2 Levthon 2-LUSV 2. DAC 2-Leython 3 Micro-korfbal Overgangsklasse Fides Pacta-Wordt Kwiek (*o. 5 Mei hal. 14.00 uur). Rigtersbleek - De Danal- Eerste klasse Pemix-Vnendenschaar (ra, 5 Meihal. 18 30 uur), TOP-Excelsior. Tjoba-Ons Eiland, Het Zuiden-Zuidcrkwartier Tweede klasse Vlaardingen-Crescendo. Algemene- Zwervers (zo, S-Mcihal. 15 15 uuri Derde klasse Fluks -Vriendenschaar. FIKS-Ventura Sport, De Bermen-Tempo. KNS-Ons Huis Eredivisie Noordkop-Haaksbergen. Tnstars-Lei den, Am stel veen-Den Bosch. Donar- Stars. Landlust-Rowic Eredivisie Amstelveen-BOB. Rotterdam Zuid Leiden. Flash-Jumpers. The Stars- Voorburg. Landlust-Grocnc Uilen aalhandbal Eerste divisie Volewyckers WWV. HMS-HVS. HeUas WIELRENNtN - Renë Pynen en Ad Wijnands hebben gisteren de Zesdaagse van Maastricht ge wonnen. Tweede werd het duo Hempe l/Kristen AUTOSPORT - Carlos Route- mann vormt samen met Kcke Rosberg het Formule I team van Williams Aanvankelijk gaf de Argentijn te kennen niet met ra een door te gaan Later kwam hy op zijn beslissing terug IJSHOCKEY - Op de eerste dag van het Izwestia toernooi in Mos kou heeft Rusland met 3-2 van Finland gewonnen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15