Tanks Israël naar Golan Al 9 doden en 46.000 gevangenen Diplomatiehe status PLO in Griekenland Zuivering in Labour Ook diplomatiek offensief tegen VN VS zouden aanval op Libië overwegen FASTO VS breiden steun El Salvador uit Britten al een week in de kou Doodstraf in België VS beperken bewegingsvrijheid Poolse diplomaten DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 ATHENE - Aan het slot van het met zware veiligheidsmaatrege len omklede tweedaags bezoek van PLO-leider Arafat aan Athe ne is bekendgemaakt dat de Griekse regering-Papandreou het PLO-kantoor in deze stad di plomatieke status heeft ver leend. Het is daarmee opgevij zeld tot dezelfde positie als de Is raëlische diplomatieke vertegen woordiging, die in Athene al tientallen jaren functioneert zon der dat Israël door Griekenland volgens het internationaal recht is erkend. Griekenland is het eerste EG-land dat de PLO diplomatieke status verleent, maar niet het eerste NAVO-land. In Turkije heefl de leider van het PLO-kantoor al sinds 1979 de status van ambas sadeur, hoger dus nog dan die in Athene. De vraag of de PLO nu door de Griekse regering offi cieel of alleen feitelijk is erkend, werd door Arafat weggewoven. Of het bezoek een volledig succes is geworden, staat te bezien. Het heeft de aandacht getrokken, dat de PLO-leider niet is ontvangen door president Karamanlis, ter wijl hij wel ontmoetingen had met de rechtse oppositieleider Averof en de meeste andere par tijleiders. Aan harteUjkheid heeft het ook verder niet ontbroken. Premier Papandreou, die Arafat vrijwel direct na zijn verkiezingsover winning, twee maanden geleden, had uitgenodigd, noemde hem „mijn broeder" en de Palestijnse vrijheidsstrijd „de nobelste strijd in dit gebied, ja in de hele we reld". Arafat van zijn kant pleitte voor de rechten van het „Cypri sche volk", inclusief terugkeer van de vluchtelingen aldaar en vertrek van alle vreemde troe pen, maar hij deed het in iets be hoedzamer termen (vermeed bij voorbeeld de formule „bezet ge bied") om de Turkse sympathie niet verder te verliezen. De PLO is in Turkije in een wat minder vriendelijk daglicht gekomen door meldingen over samenwer king met de Armeense 'terroristi sche organisatie ASALA. Arafat waarschuwde ook dat hij beschikt over aanwijzingen dat Israëls expansionistische aspira ties zich uitstrekken tot Cyprus en zelfs Kreta. Hy ging met in op de van Griekse zyde gesteld vraag, of Israël tevens verant woordelijk was voor de - volgens Athene valse - berichten over Griekse troepenzendingen naar Cyprus. In het slotcommuniqué spreken beide partijen hun af keer uit tegen de Israëlische an nexatie van de Golan-hoogvlak- te. Athene, dat onder de socialistische machthebbers een „brugfunctie" wil gaan vervullen tussen Euro pa en de Arabische wereld, hoopt dat het bezoek zal leiden tot voordelige transacties met de hele Arabische wereld, die zowel door Papandreou als door Aver of nadrukkelijk „natie" werd ge noemd. Of die opzet slaagt, zal vandaag al kunnen blijken, als de onderhandelingen met de eveneens op bezoek zijnde Iraak- se minister van planning worden afgesloten. JERUZALEM/CAIRO (GPD/AFP/Reuter/UPI) - De algemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren met 141 stemmen voor, één tegen en drie onthoudingen de Israëlische inlijving van de Golan-hoogvlakte veroordeeld. In de resolutie wordt Israël scherp terecht gewezen voor zijn pogin gen de Syriërs die in de Golan wonen het Israëlische burger schap op te dringen. De resolutie maakt deel uit van een reeks verklaringen die werden aangenomen door de algemene vergadering, over het Israëlisch optreden in de bezette gebieds- WASHINGTON (Reuter) Binnen de Amerikaanse regering gaan stemmen op om een militaire aanval uit te voeren op Libië. Dit heeft gisteren een functionaris van het ministerie van buiten landse zaken in Washington mee gedeeld. De functionaris, die officieus com mentaar gaf op de crisis tussen de Verenigde Staten en Libië, zei dat er een sterke groep binnen de regering bestaat die aandringt op het nemen van stappen tegen de Libische leider Gaddafi. Vol gens hem zijn er personen die de Libische havenstad Bengazi tril len aanvallen. In deze plaats ligt, zo wordt vermoed, voor miljar den guldens aan wapens opge slagen. Hij noemde geen namen van diege nen die voor deze actie pleiten. De functionaris zei wel dat het ging om conservatieve aanhan gers van geagans ideeën en dat zij niet verbonden zijn aan het ministerie van defensie. Er zijn ook tegenstanders van de lijn die Reagan ten opzichte van Libië volgt. "Zij zien'een groot macht die volkomen in beslag wordt genomen door een onbete kenend dictator, waardoor deze veel meer autoriteit en macht krijgt dan hij in werkelijkheid heeft". ADVERTENTIE Denkvlamgeiser FASTO. DE VEILIGE GEISER Voor 2.25 liter heel- ol 5 4 liter badwarm water per minuut Thermo-elektrisch beveiligd. OQQ_ BIJ ONS SLECHTS CUÏJ. BADGEISER 2500 469: BADGEISER 4000 649: lj.oudshoornb.v. Leiderdorp: Wmkelhot 34. tel 071-413271 delen. Inmiddels heeft de Israëli sche regering voorbereidingen getroffen voor een diplomatiek offensief. Voorts was er een op merkelijk militair machtsver toon van de Israëlische strijd krachten, dat kennelijk bedoeld was om Syrië te waarschuwen voor militaire acties. 1 Dinsdag en woensdag arriveerden op de Golan-hoogte onophoude lijk - ook in de nacht - Israëlische tanks, artillerie en gepantserde verkenningsvoertuigen. De tele visie in Israël besteedde tegen de gewoonte in veel aandacht aan de troepenbewegingen, waarvan overigens moeilijk de reikwijdte en de betekenis is te overzien. De militaire censuur heeft kennelijk toestemming gegeven tot het uit zenden van beelden over de mili taire manoeuvres om met name de Syrische strijdkrachten af te schrikken. Aan Syrische kant zijn geen troepenbewegingen waargenomen. Naast de uitge breide activiteit op militair ge bied maakten de Israëlische au toriteiten zich op voor een diplo matieke strijd en werd de buiten landse pers gebombardeerd met argumenten voor het Israëlische Golan-besluit. Een van Israëls argumenten luidt dat het onmogelijk is een strate gisch belangrijk gebied als de hoogte van Golan terug te geven aan een Syrische vijand die, zo zeggen de Israëliërs, voortdu rend betoogd dat hij de strijd te gen Israël zal voortzetten "als het moet voor honderd jaar". In dit verband wordt in Jeruzalem ge wezen op een uitspraak van de Syrische president Assad dat Sy rië nooit vrede zal sluiten met de Israëliërs, zelfs als de PLO Israël om tactische redenen zou erken- Het centrale Israëlische argument is echter gebaseerd op de resolu tie 242 van de V-raad van de VN. die Israël in 1967 vroeg zich terug te trekken uit de gebieden die het in de juni-oörlog van datzelf de jaar had bezet. Volgens een hoge Israëlische functionaris heeft Israël hieraan voldaan door in mei 1974 een stuk Syrisch grondgebied van 500 vierkante kilometer, dat veroverd was tij dens de Jom-Kipoeroorlog van 1973, terug te geven aan Syrië. In deze Israëlische redenering ba seert men zich op de Engelse ver taling van resolutie 242, waarin terugtrekking uit "bezette gebie den" geëist wordt. In andere ver talingen van de resolutie wordt gesproken van terugtrekking uit "de bezette gebieden", dus uit al le gebieden die Israël bezet houdt. De Israëlische regering bestrijdt deze laatste versie. Egypte verklaarde eerder dat de nieuwe Israëlische wet tot inlij ving van de Golan de Golan van nul en gener waarde en onwettig is, maar dat Egypte Syrië niet zal steunen als het tegen Israël ten oorlog trekt. President Moeba rak van Egypte wil zich beper ken tot diplomatieke sancties te gen Israël. Op de door Israël geannexeerde Golan-hoogvlakte is gisteren een algemene staking uitgebroken onder de 13.000 Druzen, die daar tot nu toe als Syrische staatsbur gers in vier dorpen gewoond hebben. Zij behouden de Syri sche nationaliteit, maar zijn op slag Israëlische ingezetenen ge worden. Labourleider Michael Foot lijkt uit zijn evenwicht gebracht door zijn overwinning op zijn opponent Tony Benn. In werkelijkheid wordt hier zijn beeltenis in was het Londense museum van Madame Tussaud binnen gedragen door ontwerper Ian Hanson.(links) en studio-manager Ron Fea- Foot belaagt linkervleugel Ijsbeer door vorst geveld CHESTER (AP) - Het strenge winterweer in Groot-Brittan- nië heeft in de dierentuin van de stad Chester een onwaar schijnlijk slachtoffer geëist. De leiding van de dierentuin maakte gisteren bekend dat de 1 jaar oude ijsbeer Niya het leven had gelaten nadat het zondag een duik had ge nomen in het ijkoude en deels bevroren water. De verzorgers stonden ver stomd hoe het mogelijk is dat het dier is gestorven in wat voor een ijsbeer toch natuur lijke leefomstandigheden zijn. "Het lijkt erop dat zij on der het ijs is geraakt en ver dronken. Maar het blijft bij zonder vreemd omdat een ijs beer zich ook temidden van ijs in zijn element voelt", al dus een woordvoerder van de dierentuin. LONDEN - Het partijbestuur van Labour heeft gisteren ingestemd met een onderzoek naar de acti viteiten van de groep 'militante tendens'. Partijleider Michael Met i diens ultra-linkse sympathieën onverenigbaar zouden zijn met het wezen van de parlementaire democratie. Foot heeft daarmee een belang rijke overwinning geboekt in zijn strijd tegen ultra-links. Met één stem meerderheid ging Labours partijbestuur ook ak koord met de schorsing van Pe ter Tatchell als kandidaat-parle- i Foot het Tatchell kwalijk dat deze zich voorstan der toonde van buitenparlemen taire acties. Foots weigering kwam hem op woedende reac ties te staan van de linkervleugel binnen Labour, geleid door Tony Benn. mentslid. Ook daarin volgde het Benn, die zitting heeft in het partij bestuur de uitdrukkelijke 1 van Foot. Tatchell was voor het parlement voorgedragen door het kiesdis trict Bermondsey in Zuid-Lon- den. Foot weigerde enkele we ken geleden de voordracht van Tatchell te bevestigen omdat bestuur, moest gisteren zijn derlaag erkennen. Niet alleen blijkt Tatchell voor de party on acceptabel als kandidaat-parle mentslid, ook een onderzoek uit ultra-linkse partijleden is Benn zeer onwelkom. Een dergelijk onderzoek zou mak kelijk kunnen leiden tot de schorsing van tientallen partijle den, zo vrezen Benn en de zijnen. Benn gaf woensdagmiddag als reactie dat het besluit van het be stuur een „ernstige teleurstelling voor de hele partij" is. Benn haalde in zijn reactie oude wonden open door te stellen dat nu hy. en niet Denis Healey, plaatsvervangend partijleider is, omdat „de mensen waaraan Hea ley enkele maanden geleden zyn meerderheid ontleende, allemaal naar de SDP zijn overgelopen". Benn doelde daarbij op de nipte overwinning die Healey op hem boekte, dank zy de steun van binnen de partij als rechts be kend staande parlementsleden. In weerwil VPs7-resolutie WASHINGTON (GPD/UPI) - De Verenigde Staten gaan hun mili taire bijstand aan El Salvador aanmerkelijk uitbreiden on danks een resolutie van de Ver enigde Naties, waarin op vreed zame onderhandelingen wordt aangedrongen. Begin januari 1982 worden een betaljon van 1000 Salvadoriaanse soldaten en een groep van 500 tot 600 officie ren van lagere rang naar Ameri ka gehaald voor tien weken van basisoefeningen en voortgezette training. Fred C. Ikle, onderminister van de fensie voor beleidszaken, heeft in de Senaat verklaard dat voor deze onderneming 18 miljoen dollar nodig is boven de bedra gen die reeds op de begroting zijn uitgetrokken. Voor andere militaire en economische bij stand zal nog meer extra geld no dig hebben. Ikle onthulde tevens, dat het Pen tagon plannen gereed heeft lig gen voor een Amerikaans mili tair optreden in Midden-Amen- ka. wanneer de president dat no dig mocht achten. Minister van defensie Weinberger heeft nog onlangs verklaard dat er momen teel geen behoefte bestaat aan militair ingrijpen van de VS. Be halve de Sowjet-Unie, Cuba en Nicaragua, kreeg ook Europa van onderminister Ikle een veeg uit de pan, ongetwijfeld naar aanleiding van eerst een Frans- Mexicaanse en later een Neder landse verklaring dat regering en oppositie in El Salvador als ge lijkwaardige politieke elementen aan de onderhandelingstafel moeten worden gebracht. Amen- LONDEN (GPD) - Duizenden mensen in West-Engeland en Zuid-Wales zullen het tot het ein de van de week zonder elektrici teit moeten doen. Dan pas zal de schade aan de elektriciteitsvoor zieningen in dit gebied zyn her steld. De elektrische voorzieningen lie pen ernstige schade op door de sneeuwstormen van afgelopen zondag. Zoveel elektriciteitspa- len en hoogspanningskabels ble ken te zijn ontwricht, dat don derdag nog 13.500 huizen geen elektriciteit hadden. Deze situatie levert gevaar op voor honderden bejaarden in het ge bied die voor hun warmtevoor ziening afhankelijk zyn van elek triciteit Enkele van hen zijn al aan onderkoeling overleden, en er wordt voor meer slachtoffers gevreesd, nu de temperaturen weer dalen en sneeuw wordt ver wacht. Volgens officiële cijfers sterven jaarlijks in Engeland meer dan 600 mensen aan onderkoeling. De arts dr Geoffrey Taylor, ex pert op het gebied van onderkoe ling, noemt deze cijfers zwaar ge flatteerd. Hy schat dat het werkelijke cyfer aan slachtoffers van onderkoeling eerder tiendui zenden moet zijn. ka's Europese bondgenoten zyn volgens Ikle ..veel te zorgeloos en luchthartig tegenover de groeiende militaire dreiging in het Caraibisch gebied". Volgens het Pentagon besteedt de Sowjet-Unie momenteel drie miljard dollar per jaar aan steun voor communistische guerrilla's in Centraal-Amenka. Cuba zou voor 2,5 miljard aan Sowjet-wa- pens hebben gekregen, sedert 1960. De Russen zouden naar Havana in 1981 meer wapens hebben verscheept dan in enig ander jaar sedert de crisis van 1962 VN-resolutie Protesten van de Verenigde Staten en enkele Latynsamerikaanse landen naast zich neerleggende, heeft de algemene vergadering van de Verenigde Naties gisteren een resolutie goedgekeurd waar in wordt opgeroepen tot onder handelingen tussen de regering van El Salvador en linkse op standelingen. De stemmenverhouding was 68-22, bij 53 onthoudingen. In de resolutie worden de schen dingen van mensenrechten in El Salvador betreurd evenals het voortbestaan van een situatie warin paramilitaire regeringsor ganisaties en andere gewapende groeperingen doorgaan met op treden met volledige minachting voor leven, veiligheid en rust van de burgerbevolking. In een verklaring voorafgaande aan de stemming nam de Ameri kaanse ambassadeur by de Ver enigde Naties. Jeane Kirkpa- tnek, krachtig stelling tegen de voorgestelde resolutie. Mogelijk staatsgreep in Bahrein verijdeld MANAMA (DPA/UPI) - Bahrein- se veiligheidsfunctionarissen hebben een poging tot een staatsgreep, die gisteren had moeten plaatsvinden verijdeld, zo hebben Bahreinse kranten ge meld. De kranten schrijven hun informatie hierover toe aan een "bron op het ministerie van bin nenlandse zaken". In verband met de samenzwering tot een staatsgreep zijn afgelo pen weekeinde 53 "in Iran opge leide terroristen" gearresteerd, zo meldden de kranten, die on der censuur staan. De 53 waren van plan gisteravond een greep naar de macht te doen. wanneer het land met vuurwerk en carna val zijn nationale feestdag viert. Zij wilden tijdens de officiële plechtigheid in Manama de strijd aanbinden met de politie en de woningen van de ministers bin nenvallen. Sommige ministers zouden daarbij worden gedood, en anderen zouden gegyzeld worden. Ook de kantoren van de radio en de televisie hadden vol gens de plannen bezet zullen worden. Onder de arrestanten waren er vijf tig met de Bahreinse nationali teit De andere drie waren inge zetenen van andere golfstaten. ANTWERPEN (AFP) - Nasser AJ Ssaied, de jonge Arabier die er van beschuldigd wordt in juli 1980 in Antwerpen een aanslag gepleegd te hebben op een groep Joodse kinderen, is door de rechtbank te Antwerpen ter dood veroordeeld. By de aanslag kwam een kind om het leven, ter wijl er 19 gewond raakten. Al Ssaied bekende tijdens het pro ces, dat maandag begon voor het Assiesenhof van de Scheldestad, dat hij de aanslag gepleegd heeft Hij beschouwde die als een poli tieke daad Naar eigen zeggen is de Arabier lid van een groep die zich heeft afgescheiden van de Palestijnse organisatie El Fatah. De doodstraf is in België nog nooit ten uitvoer gelegd. In de re gel wordt ze omgezet in levens lang PARIJS/WASHINGTON (GPD/DPA) - De Franse premier Mauroy heeft giste ren in een gesprek dat hij had met de leider van de socialistische vakbond CFDT, Edmond Maire, verklaard over gegevens te beschikken dat in Polen tot dusver negen doden zijn gevallen in schermutselingen tussen stakers en het leger. De Franse eerste-minister voegde eraan toe, als vaststaand te moeten aan nemen dat 46.000 Polen in internerings- kaïppen waren opgesloten. Premier Mauroy heeft tijdens de kabinets vergadering woensdag van president Mitterrand opdracht gekregen „het Franse volk voortdurend op de hoogte te houden van de ontwikkelingen in Po len".. Mitterrand heeft inmiddels door het uitge ven van een eigen verklaring over de ge beurtenissen in Polen - welke verkla ring geldt voor de gehele Franse rege ring - de vier communistische ministers in het kabinet bij het algemene protest tegen de initiatieven van de Poolse staatschef betrokken. Daarmee heeft hij een kloof geforceerd tussen de commu nisten in het kabinet enerzijds en de communistische partijleiding met zijn partij-orgaan „L'Humanité" aan de an dere kant. De Franse communisten heb ben als enige communistische party in West-Europa de schuld voor de ontwik keling in Polen bij uitsluiting toege schreven aan de Poolse vakbond „Soli dariteit". Frankrijk is het enige land in het Westen waar de ontwikkelingen in Polen van directe invloed kunnen zijn op het heer sende staatsgezag. Steeds meer protes ten worden immers gehoord tegen de aanwezigheid van de vier communisti sche ministers in de regering-Mauroy. Hoewel het viertal zich muisstil houdt, is het niet uitgesloten dat bij een ernsti ge verslechtering van de toestand in Po len de druk op president Mitterrand aanzienlijk wordt en hij voor de keus komt te staan de exponenten van een partij die duidelijk tegen de haren van de algemene mening in strijkt, aan de dijk te zetten. Verenigde Staten De Verenigde Staten hebben de bewe- gingsvryheid van Poolse diplomaten in Amerika beperkt, als represaille voor een dergelijke maatregel die in Polen te gen de Amerikaanse ambassade is geno men. De Poolse diplomaten mogen Washington en naaste omgeving niet verlaten. In de scherpste Amerikaanse reactie tot nu toe op de gebeurtenissen in Polen heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken ver klaard dat de VS de Poolse inbreuk op de burgerlijke vrijheden in stryd acht met de akkoorden van Helsinki, die ook door Polen zijn ondertekend. In duidelijker termen dan voorheen heb ben de VS voorts de Sowjet-Unie we derom gewaarschuwd de Polen hun problemen zelf te laten oplossen. Sow- jet-ingnjpen zou. zo zegt de VS „ernsti ge en blijvende gevolgen hebben". Deze opmerking ging gepaard met een uit drukking van ernstige bezorgdheid over de internering van grote aantallen men sen en over het feit dat Lech Walesa (de leider van Solidariteit) geen vrijheid van handelen heeft. De Poolse ambassadeur Romuald Spa- sowski, die elke dag naar het State De partment wordt ontboden, zei dat de cri sis in Polen naar zyn indruk verergert Hy wees op de grote voedseltekorten en zei: „Deze winter kan zeer erg worden voor het Poolse volk. Volkeren over de gehele wereld moeten daaraan denken" Politiek asiel Het aantal Polen dat in de Scandinavische landen politiek asiel vraagt, is sinds het afkondigen van de staat van beleg m Po len met sprongen toegenomen. Alleen al in Zweden hebben sinds het begin van deze week 200 Polen asiel gevraagd Over het algemeen zyn degenen die asiel vragen in het buitenland werkende Po len en bemanningsleden van Poolse veerboten, die tot gisteren nog ongehin derd de verbinding tussen Polen en Zweden onderhielden, zy het met een kleiner aantal passagiers dan normaal De dagelyk.se veerdienst tussen Swi- noiysscie en Kopenhagen is gisteren niet geamveerd Volgens de Poolse re dery "Polish Line" is de verbinding niet gestaakt, maar is de dienst wegens 'ge brek aan aanvragen" voor korte tyd uit de vaart genomen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9