Vernieuwingen in Endegeest, van binnen en buiten fWm actief in vrije tijd „Voor iedereen een onzekere tijd is het Onrust van verplegers weerslag op patiënten Nieuwe gebouwen andere organisatie vertrek Voorgeesten LEIDEN - Het Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest is hard bezig zich te vernieuwen. Zowel uiterlijk als orga nisatorisch groeit het ziekenhuis naar nieuwe propor ties. Zo wordt morgen de eerste paal geslagen van wat over twee jaar de woonkern van het ziekenhuis moet worden. De oude sombere paviljoens maken gaande weg plaats voor moderne verblijven voor de bewoners. Ook organisatorisch verandert echter de opzet van En degeest. Voornaamste is de nieuwe verdeling van be stuurstaken over verschillende afdelingen, voortaan sectoren genoemd. Wat betekent een en ander voor de bewoners van Endegeest en hoe kijkt de verpleging er tegenaan? Maken de nieuwe ontwikkelingen een einde aan het slechte image dat Endegeest jarenlang heeft gehad in deze regio.? DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 ^7Wf< 1 Ls rlr* Zicht op een aantql i (AU°L woonpovil joens voor paviljoens vanaf het plein dat een dorpsachtig karakter moet krijgen. 96 patiënten De nieuwe woonkern van het Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest. De zes paviljoens, elk ruimte biedend aan twee woongroepen van twaalf personen, zijn geplaatst rond een pleintje. Voor de op deze tekening zwart gemaakte paviljoens wordt morgen de eerste paal geslagen. LEIDEN - Voor het Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest wordt er morgen een belangrijke mijlpaal bereikt. Dan wordt namelijk de eerste paal geslagen voor 160 nieuwe wooneenheden. Zesen negentig van deze eenheden zul len na hun voltooiing in 1983 sa men met de al bestaande 72 nieu we plaatsen de woonkern van het ziekenhuis gaan vormen. Een woonkern die zal bestaan uit pa viljoens voor telkens tweemaal twaalf personen, gesitueerd rond een soort van dorpspleintje. Het blijft morgen niet bij het slaan van de eerste paal. Dit gebeuren gaat gepaard met de opening van een aantal gebouwen die al vol tooid zijn in het kader van de ver nieuwing van Endegeest. Het gaat daarbij om de nieuwe po likliniek en het opleidingscen trum voor verpleegkundigen aan de overkant van de Endegeester- straatweg. Ook worden de vol tooiing van een nieuw sociothe- rapiegebouw, het theehuis en het prieel voor de bewonersraad ge vierd. Na het slaan van de eerste paal en de openingsactiviteiten is er een forumdiscussie met als motto "Psychiatrie per kubieke meter". Aan dit forum zullen zowel een psychiater, de architect, een ver pleegkundige en een bewoner deelnemen. Voor de bewoners van Endegeest wordt verder een feesttent opgezet met kermis en tegen de avond wordt besloten met vuurwerk. tot de jaren negentig, komt geenszins alleen. Binnen het zie kenhuis spoelt er nog een aantal ontwikkelingen die de organisa tie een heel ander aanzien zullen geven. Zo moeten de Voorgees ten, (de huisvesting van zwakzin nigen), worden afgebouwd; vol gende maand bestaan ze zeven- tig jaar en worden ze officieel ge sloten, een gebeurtenis waarvoor overigens een gedenkboek wordt samengesteld "Voorheen Voorgeest". Daarnaast moet het aantal bedden van Endegeest drastisch worden ingekrompen, en vooral: het ziekenhuis groeit gestaag naar een nieuwe 'be heersvorm'. Een en ander gaat gepaard met een nieuwe functie-indeling voor de verple ging, gemengde afdelingen van mannen en vrouwen en straks in de nieuwe wooneenheden klei nere woongroepen. Voorgeesten De uiterlijke vernieuwing van En degeest, die nog zal voortduren De nieuwe beheersvorm moet de bestuurlijke activiteiten in het ziekenhuis verdelen over de ver schillende afdelingen. Van afde lingen wordt dan eigenlijk niet meer gesproken, er komen vier sectoren voor in de plaats. Deze sectorisering is vooral het werk van de Nederlandse Organisatie Kring, die een aantal jaren gele den Endegeest binnenkwam om orde op zaken te stellen. Naast een ondersteunende sector zul len er zo de sectoren "regionale dienstverlening", "specifieke be handeling" en "wonen" in het le ven worden geroepen. Onder de regionale dienstverle ning vat Endegeest haar polikli niek, dagkliniek en opnameafde ling voor korte verblijven tot zo'n zes weken. Volgens medisch directeur Lameijn van Ende geest is die korte opname vooral naar buiten gericht: "Gepro beerd wordt het eigen milieu van de mensen te handhaven. Be wust is de opname-afdeling niet naar binnen het ziekenhuis ge richt omdat opname niet direct betekent dat er behandeling in een volgende afdeling volgt" Curium Met andere instellingen voor geestelijke gezondheidszorg in de regio onderhoudt Endegeest een nauw opname- en ontslag- overleg. Zo kan zo nauwkeurig mogelijk worden bepaald welke patiënt waar het best geholpen kan worden en het streven naar een zo kort mogelijke opname wordt hierdoor bevorderd. Over leg is er ook om te komen tot een totaalpakket aan voorzieningen, dat geboden kan worden door Curium, een psychiatrisch cen trum voor kinderen aan de Ende- geesterstraatweg, Endegeest en .ook de Jelgersmakliniek. Bedden voor korte opnamen zijn er dan genoeg, zo oordelen La meijn en organisatorisch direc teur Loose. Met enige bezorgd heid bekijken ze dan ook de ont wikkeling hij het ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk, dat zich straks niet meer op Noord- Holland mag richten. "Als Sanc ta Maria zich dan ook op de Leid- se regio gaat richten, komt er een overschot van bedden voor de korte opname. Een beddenoor log zal onoverkomelijk zijn en de filosofie om patiënten zo kort mogelijk op te nemen dreigt dan in het water te vallen". Het gaat hier om een regionaal probleem waar Endegeest, St. Bavo (Noord wij kerhout) en Sancta Maria voorlopig nog niet uit zijn. Onder de sector specifieke behan deling vallen bij Endegeest de af delingen waar mensen tot zo'n twee jaar kunnen verblijven. Sommige van die afdelingen zijn nu nog niet in hun uiteindelijke vorm gereed. Bedoeling is men sen met langdurige gedrags stoornissen een milieu te geven waar ze weer relaties leren leg gen. Zo komt er een afdeling ge dragstherapie, psycho-geriatrie (gericht op oudere mensen) en zijn er kamerprojecten waar het "thuiswonen" wordt nageleefd. In een pas gereed gekomen ge bouw, binnen Endegeest de blauwe zóne genoemd, een so cio—therapieafdeling. Ook in dit gebouw, waarvan de deuren zijn voorzien van kunstwerken van Hans Landsaat, wonen met elkaar. miva, voor deze mensen is geen oplossing te vinden in gezinsver vangende huizen buiten Ende geest. Die zijn eenvoudigweg vol. 'Wonen' Heeft Endegeest voor de eerste twee sectoren de beschikking over zo'n 150 plaatsen, voor "wo nen" zijn er dan nog 160 over om tot het door de overheid als ma ximum gestelde aantal plaatsen van 310 te komen. Deze sector wonen zal zich vooral in de nieu we woonkern van Endegeest gaan afspelen. Probleem is dat er in "wonen" nu nog 320 in plaats van 160 mensen verblijven. Hier zijn mensen bij die als zwakzin nigen niet in Endegeest thuisho ren. Gaan de meeste zwakzinni gen van de Voorgeesten begin volgend jaar naar het nieuwe Ge- Verplegend personeel: LEIDEN - Voor het verplegend personeel van Endegeest zijn er met de verordering van afdelin- gen in sectoren onrustige tijden aangebroken. Al de functies die de verpleging nu vervult op de afdelingen komen immers te ver vallen. En welke nieuwe werk zaamheden de verplegers daar voor terugkrijgen, daarover is wel inspraak, maar het blijft toch altijd afwachten. Onlangs ontving elk "patiëntge bonden" personeelslid van En degeest een enquêteformulier Daarop kon worden ingevuld naar welke afdeling elke verple ger het liefst wil. Geprobeerd wordt iedereen zoveel mogelijk de werkzaamheden te geven die hij of zij als eefste of tweede keus heeft ingevuld. Daarbij speelt ook het aantal dienstjaren van het personeelslid mee. Voor de verpleging is de uiteindelijke in vulling toch nog een bron van onrust, want je weet wat je hebt, en niet wat je ervoor terugkrijgt. Gea Fiege en Ad Kop. twee ver pleegkundigen van Endegeest: "Je kunt het vergelijken met ver huizen. Je weet wel dat je naar een mooi huis gaat, maar je weet nog niet hoe het zal bevallen, of je wel met de nieuwe buren kan opschieten". Toch Uiken zij bei den nogal rustig onder de ont wikkelingen die gaande zijn. Gea: "Ik denk dat vooral de ou dere verplegers het er het moei lijkst mee hebben. Zij hebben in al die jaren een zekerheid opge bouwd, die nu plotseling ver dwijnt". Dat je het iedereen naar de zin kan maken, geloven Gea Fiege en Ad Hop niet. "Er verandert iets. er wordt een beroep op je gedaan. Dat is moeilijk, maar dat geldt voor iedereen en iedereen is er ook voldoende op voorbereid". Met dat laatste doelt ze op de in formatie die al twee jaar geleden in Endegeest begon, naar het personeel is doorgespeeld. "In spraak hebben we genoeg", vind ook Hop. "Via de stuurgroep en sectorraden, waarin iedereen is vertegenwoordigd, valt er heel wat in de melk te brokkelen." Gea Fiege en Ad Kop erkennen dat de onrust die thans onder de ver pleging heerst soms kenmer kend is voor de sfeer op de afde lingen. "Het is voor iedereen een onzekere tijd, sommigen zeggen dat het hen een zorg zal zijn, an deren denken juist veel over de ontwikkelingen na. En dat dat zijn weerslag op de patiënten heeft, zoals de bêwonersraad zegt. is waar". Anderzijds heeft de verpleging ook de taak de patiënten voor te be reiden op de veranderingen. Voor de patiënten komen die veranderingen in hoofdzaak neer op verhuizen naar nieuwe pavil joens. "Je moet de patiënten in alle rust voorlichten. Sommigen kunnen zelfs nog geen uur voor uit kijken. En daar komt nog bij dat we vragen als "bij wie kom ik in de groep" en "welke verple gers komen in welk paviljoen" nog niet eens kunnen beant woorden omdat het nog niet be kend is". Dat het sectoriseren van Ende geest gelijk staat aan het ophef fen van de hiërarchie binnen En- degecst, bestrijden zij. "Het is al een tijd niet één man meer die de dienst binnen Endegeest uit maakt. Bovendien blijft er toch altijd behoefte staan aan lei ding". De twee verpleegkundi gen vinden dat er de laatste tijd al veel veranderd is. Sinds er sec torkernen zijn, wordt er al veel gerichter gewerkt. "Vroeger liep alles maar zo'n beetje door el kaar. Je had specifieke proble- afdelingen. nu spreken we van ónze problemen. Samen met het uitgebreidere overleg is dat al een hele verbetering". "Endegeest moet landgoed behouden" LEIDEN - Endegeest moet proberen het landgoed waarop het psychiatrisch ziekenhuis staat, in zijn ge heel te behouden. De be stuurscommissie van Ende geest kwam gisteravond tot dit advies. Aanleiding was het structuurplan waarin de vernieuwing van het zieken huis in fasen is aangegeven. Tegelijk met de vernieuwing van het ziekenhuis, moet het aantal bedden namelijk flink worden teruggebracht. Volgens de normen zou voor een ziekenhuis van de groot te die Endegeest dan krijgt, het huidige landgoed veel te groot zijn. Voor het teveel aan terrein dat Endegeest dan heeft dreigen dus geen onderhoudskosten meer be schikbaar te zijn. Wanneer de financier van En degeest geen oren heeft naar de argumenten van om het terrein toch in zijn geheel te behouden, wat er dik in zit, dan zal er een andere oplos sing moeten worden gevon den. Endegeest denkt daar bij aan de sociale werkvoor ziening, die op een deel van het landgoed een project zou kunnen opzetten. Mocht ook dit niet haalbaar zijn, dan zal de gemeente Oegstgeest worden benaderd om deel van het terrein te beheren. Ook een aantal bejaarde van de 320 zouden beter thuis zijn in bijvoorbeeld pensionte huizen in de regio. Onlangs werd er een werkgroep opgericht die tot taak kreeg voor dergelijke tussenvoorzieningen te zorgen. Extra voorzieningen zouden dat moeten worden. Want met de honderd mensen die Endegeest "overhoudt", zou de wettelijke norm al driemaal overschreden worden. Mochten de pogingen van de werkgroep geen vruchten afwerpen, dan vindt de directie dat er op het Epdegeestterrein maar iets gerealiseerd moet wor den in bijvoorbeeld de vorm van Van Dameenheden. Op straat zal (één en tweepersoons-huishou dens) niemand hoeven te staan straks, want speciaal als tussen voorzieningen blijven sommige oude gebouwen, zoals de Voor geesten, nog even staan. De inkrimping van Endegeest be tekent ook niet dat er personeel op straat komt te staan. Waar pa tiënten weggaan, gaat het perso neel mee. Toch gaan alle veran deringen binnen Endegeest per soneel en bewoners natuurlijk niet in de koude kleren zitten. Er wordt naar gestreefd de bewo ners, op doortocht naar de uitein delijke nieuwbouw, zo weinig mogelijk naar steeds weer ande re gebouwen te laten verhuizen. In april echter wordt een belang rijke stap genomen: van patiën ten die straks in de nieuwe klei nere wooneenheden gaan wo- Bewonersraad: nen, worden dan alvast groepjes van twaalf gevormd. Zenuwachtig Ook de functie-indeling van de he le verpleging wordt dan ver nieuwd. Alle functies vervallen en alle verpleegkundigen krijgen opnieuw een functie toegewe zen. Een zenuwachtige tqd voor vooral de verpleging, die nu niet precies weet waaraan in april toe te zijn. En dat heeft ook weer zijn weerslag op de patiënten. Direc teur Loose: "Natuurlijk, je kunt op papier alles prima verande ren, maar er is ook een mentali teitsverandering nodig. En het zal best nog een tijd .duren voor dat alle problemen overwonnen zijn. In ieder geval is de zaak nu opengebroken, en dat is heel goed. Je kunt het vergelijken met een mammoettanker, als die nu het signaal geeft om van koers te veranderen, dan is die koers pas over tientallen kilome ters bereikt". Al wordt toegegeven dat de ideaal- - situatie nog niet is bereikt, toch wordt gehoopt dat Endegeest langzamerhand het image krijgt dat het in de ogen van de directie verdient. Lameijn: "De uiterlijke vernieuwing alleen al kan daar toe bijdragen. De sfeer wordt be paald al anders dan in de oude sombere paviljoens" Kritiek die vroeger in ruime mate op Ende geest werd geleverd is volgens de directie steeds minder ge rechtvaardigd. Loose: "Kritiek die nog komt is alleen gebaseerd op oude gegevens. Nieuwe feiten komen er niet bij, en dat is toch een teken dat we op de goede weg zijn". CONNY SMITS LVC Het concert van Fay Lovsky gaat niet door omdat ze haar stem kwijt is. In plaats daar van treedt vrijdag 17 decem ber de Amsterdamse groep Intensive Care op. Intensive Care is een tweemansforma tie bestaande uit Peter Ipe- raar en Michiel Jansen. Ze spelen moderne muziek a la The Stones met een behoorlij ke vleug new wave. Verder is deze avond in het Theehuis de Leidse groep Me and my Un cle te horen. Zij brengt eén ge varieerd programma van countryblues en folkmuziek. De zaal van het Leids Vrije tijdscentrum, Breestraat 66, gaat om 21.00 uur open. Duiven In de kantine van de B.V. Ver enigde Touwfabrieken aan de Zijldijk in Leiderdorp worden 350 duiven tentoon gesteld van de postduivenver eniging de Rijnklievers. De openingstijden zijn 19 decem ber vanaf 19.00 uur en 20 de cember vanaf 10.00 uur. Bingo Buurtcomité Tuinstad/Staal- wijk houdt een bingo-avond op zaterdag 19 december in het wijkgebouw Staalwijk, Herenstraat 45. Om 20.00 uur gaan de pallen rollen. Meisjes VJV-Troef begint 14 januari een nieuwe cursus over "praat en doe dingen". De cursus is bedoeld voor meisjes van 17 tot 23 jaar. Er zal met elkaar kunnen worden ge sproken over uiterlijk; thuis of op kamers wonen, reclame of kleding. Daarnaast zijn er doe-dingen zoals: 't maken van sieraden, posters, foto's. Meer informatie bel naar Troef: 071-130494. Kerstviering Zondag 20 december om elf uur 's morgens wordt er in de He rensingel kerk weer de jaar lijkse kerstviering gehouden onder het motto "Wij komen tesamen". Medewerking ver lenen de koren: "Noorder licht", "De Kooi", koor en band van "De Sleutels". Solis te: mevrouw R. Silvester. Or ganist: Huub de Vriend, te vens is er gelegenheid de prachtige kerststal te bezich tigen naar ontwerp van A v.d. Meijden. Kerstviering (2) De kerstfeest-viering van her vormd jeugdwerk "De Molen wijk" wordt gehouden op zondag in de Mare-kerk. Aan vang 14.00 uur. Kerstviering (3) Werkgemeenschap "De Ratel" heeft zondag een kerstviering in de grote zaal van het Leids Volkshuis. Aanvang 15.00 uur. Aan het programma werken mee: Zangkoor Leidse Volkshuis; kerstspel "Kerst op het Wad", een verhaal door A.C. Kuiper; en blokfluit van jonge Ratelmedewerkers. LEIDEN - De bewonersraad van Endegeest kan veel nieuwe ont wikkelingen binnen het zieken huis toejuichen. Was de toestand op Endegeest enige jaren terug inderdaad minder rooskleurig, de leden van de bewonersraad zetten zich nu het liefste af tegen negatieve berichten die nu nog over Endegeest naar buiten ko men. Het Endegeest van tegen woordig verdient geen slecht imago meer, zo oordeelt de be wonersraad. De bewonersraad van Endegeest, spreekbuis voor alle patiënten, bestaat nu drie jaar. Tijdens een forumdiscussie bleek destijds dat er een tekort bestond aan be langenbehartiging van patiën ten. Er werden direct negen le den gekozen. Gisteravond, tij dens de commissie Endegeest, werd het reglement van de bewo nersraad, goedgekeurd. Volgens de leden betekent dit eindelijk hun officiële erkenning door het bestuur en de directie. Een mijl paal die in februari zal worden gevolgd door nieuwe verkiezin gen. Van de zeven leden die de bewo nersraad op het moment telt, is er eigenlijk maar een patiënt. De andere zes zijn voormalige bewo ners van Endegeest. Volgens henzelf is dit een goede zaak. Pa tiënten kunnen nog teveel in de war zijn, ze zijn niet zo mondig. Bovendien, wanneer dat nodig is, lever je niet zo snel kritiek op een organisatie waar jezelf zo af hankelijk van bent. Wel wil de raad meer contact krij gen met de bewoners dan nu het geval is. Het betrekken van het tuinprieeltje. dat speciaal voor de bewonersraad werd opge knapt, kan daar een bijdrage tot leveren. Het kasteel Endegeest, waar nu vergaderd wordt, zou een te hoge drempel hebben voor patiënten die voorheen al leen voor heel belangrijke din gen op het kasteel terecht kwa men. In het prieeltje wil de raad gaan ijveren voor zaken die de patiënten aangaan, zoals bijvoor beeld op het moment een onaf hankelijke ombudsman voor En degeest. Bovendien wil de bewo nersraad meer naar de mensen toegaan. Van de directie kregen ze de sleutels, die de leden toe gang verschaft op elke afdeling van Endegeest. Al zjjn de leden van de bewoners raad enthousiast over de ver nieuwingen op Endegeest, zij voelen zich er ook zeker bij bé trokken. helemaal zonder zorgen over het verloop van de ontwik keling zijn ze niet. Op de agenda voor hun vergaderingen staat een punt bovenaan: de verple ging is zenuwachtig over haar baantjes en dat heeft zijn weer slag op de patiënten. De verple ging zou meer op de kantoortjes zitten te praten over de nieuwe functieverdeling, dan dat de pa- tiénten aan bod komen. Als be langenbehartiger van de patiën ten wil de bewonersraad vooral aan deze zaak iets doen. Op zich vindt de bewonersraad de nieuwe functie-indeling wél goed. Eigenlijk betekent het de afbraak van een hiërarchie die de personeelsopbouw van Ende geest jarenlang heeft geken merkt. Met het opheffen van de afdelingen en het invoeren van sectoren worden de huidige machtsverhoudingen te niet ge daan. Of er daarvoor geen we "machthebbers" in de plaats komen, is volgens de bewoners raad een kwestie van afwachten De leden hebben echter vertrou wen in het vermogen van de hui dige directie de capaciteiten van het personeel in te schatten "Want het kan toch niet de be doeling zijn dat de afdelingko ninkjes worden vervangen door sectorkeizertjes".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4