Begrotbig Warmond aangenomen Socialisten tegen nieuwe supermarkt Weidse agenda l Voorschoten legt beslag op flats Militair in clinch met politie Bijna alle ijsbanen in de regio open Weinig kritiek raad Supermarkt ligt gevoelig In Zoeterwoude ïuxs?**** STAD EN RAND DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 LEIDEN - Het krakende vriesweer zorgt ervoor dat dit jaar de ijspret weer eens vroeg kan beginnen. In de buurgemeenten van Leiden zijn vrijwel alle ijsbanen al open. In Voorschoten begon het schaatsplezier gisteravond al op de ijsbaan aan de Antoni van Leeuwenhoekkade. De plaatselijke ijsclub trekt al meteen goed van leer en heeft voor morgenavond vanaf acht uur al kor- te-baanwedstrijden op het programma staan. Zaterdagochtend zijn op dezelfde ijsbaan wedstrijden voor de jeugd vanaf tien In Zoelerwoude werd gisteren ook al geschaatst op de kleinere slo ten bij het industrieterrein. De politie verwacht dat vanaf van daag ook op andere sloten geschaatst kan worden. Als de kou blijft aanhouden kan mogelijk al in het weekeinde op de Meer- burgse Wetering en na het weekeinde eventueel op de Noord Aa geschaatst worden. In Leiderdorp is de ijsbaan achter de Mauritssingel vanochtend open gegaan. Ook de Oegstgeester ijsclub heeft haar baan aan de Oegstgeeslerweg vandaag opengesteld. Wassenaar is vandaag nog druk in de weer geweest met het sneeuwvrij maken van de ijsbaan aan de Bakkershagenlaan. Er kon wel al geschaatst worden. De ijsbaan aan de Rijndijk in Leiden is vanmiddag open gegaan. Schaatsliefhebbers kunnen daar ook vanavond nog terecht. Op het ijs van de Leidse grachten kan nog niet geschaatst worden. De gemeente zet in samenwerking met de politie borden neer die het schaatsverbod aangeven. Verwacht wordt dat na het week einde ook op deze natuurlijke ijsbanen geschaatst kan worden. De ijsbaan bij het Poelmeer in Warmond gaat morgen open. Van daag was men daar nog bezig met de voorbereidingen. Er wordt trouwens in de diverse gemeenten nog gewaarschuwd voor het schaatsen op sloten, grachten en vijvers. Gevaarlijk zijn in ieder geval nog de plassen (óók de kleinere) en riviertjes. Het ijs is op dit natuurwater ondanks de lage temperaturen nog lang niet dik genoeg. IJspret vanochtend vroeg al bij de werkers, die de laatste voorbereidingen troffen om de baan voor de schaatsers gereed te maken. Schaatsers waren er nog niet veel. DONDERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, film 'Malpertuis' met Orson Welles, do. vr en za om 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'De Afstand'-De Winter, Seeghers, v.d. Vel de. 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsewe?! 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, van 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Zoeterwoude - begin uitbreiding Onsi Huis. 16 uur. Gemeentehuis - begrotingsvergadering, 20 uur jlri-Tffk Hulp WARMOND - De gemeen te Warmond kan met een gerust hart het nieuwe jaar tegemoet zien. De vol tallige raad schaarde zich tijdens de tweede ronde van de behandelingen van de begrotingen over 1982 achter de bezuinigings voorstellen van B en W. Toch was er gisteravond onder de drie fracties van de VVD, PW en CDA een lichte onenigheid te bespeuren. Lauwe hangijzers waren de uitbreiding van de buitendienst Gemeentewerken met één man, het derde stembu reau, de bezuinigingen op de voorlichting, de aanschaf van dranghekken en de besnoeiin gen op het onderwijs. Heet han gijzer was ook ditmaal de su permarkt. Voor het CDA bleken het derde stembureau en de onderwijsbe- zuinigingen het zwaarst op de maag te liggen. Bonnet wilde "een eind maken aan de Babylo nische spraakverwarring rond om het aantal leerlingen" dat vol gens hem en de schoolbesturen door B en W te hoog is ingeschat. Hij stelde B en W voor van alle nota's die ze in de nabije toe komst moeten opstellen voor rang te verlenen aan de huisves tingsnota. De gegevens daaruit zijn volgens Bonnet ook zeer bruikbaar voor de vaststelling van het aantal leerlingen. Voorts wilde de christen-democraat het derde stembureau schrappen en de zo ontstane bezuiniging van 1600 gulden ten goede laten ko men aan het Warmondse onder wijs. Bonnets eerste voorstel kreeg de goedkeuring van burge meester Hendrickx in tegenstel ling tot zijn tweede. Partijgenoot Van Leeuwen greep het huidige bewind van Koning Winter aan om zijn pleidooi voor vrijwilligerswerk meer kracht bij te zetten. "De winterse omstan digheden lenen zich uitstekend om de werklozen in te zetten voor de sneeuw- en gladheidsbe- strijding", zo zei hij. Gaatje Slingerland (Progressief War mond) zag nog een gaatje voor het onderwijs. Volgens Slinger land kan er voor 25 procent wor den bezuinigd op de post vegen wat in de praktijk neerkomt op een veegbeurt voor de scholen van drie, in plaats van vier keer per maand. De bezuiniging van 4500 gulden op de voorlichting bleef voor Slingerland een doorn in het oog. "Het is van het groot ste belang dat de burger zowel voorafgaand aan als achteraf wordt geinfórmeerd over respec tievelijk de voorstellen en de be sluiten". Het pleidooi van WD'er Bonjer de voorlichting over te laten aan "de onafhanke lijke regionale pers" vond bij Slingerland weinig gehoor. De perspublicaties doen voorkomen of er in Warmond al babbelend besluiten worden genomen", zo zei hij. Van der Zalm (PW) gebruikte zijn spreektijd vooral voor de super markt en het vrijwilligerswerk. Over de grootgrutter zei hij: "Ik weet zeker dat met de vestiging Begroting '82 Warmond van een grootgrutter in War mond de persoonlijke behande ling van de klanten geheel verlo ren zal gaan. Gaat de grootgrut ter ook bezorgen en zelfs nabe- zorgen?", luidde zijn retorische vraag. Voorts wees hij op de ver vreemding die een supermarkt volgens hem met zich meebrengt en het verloren gaan van "klein schaligheid en aantrekkelijk heid". Met vrijwilligerswerk in de vorm van sneeuw- en gladheidsbestrij- ding dreigde volgens Van der Zalm het gevaar van het "verdoe zelingseffect". "Werklozen heb ben recht op betaald werk en het is veel te gemakkelijk tegen die mensen te zeggen dat ze maar eens lekker sneeuw moeten gaan scheppen. Vrijwilligerswerk op zich is prima maar in deze vorm komt het het Rijk alleen maar prima uit met zijn bezuinigings beleid. WD-fractieleider Bopjer blijft het "onverstandig" vinden als Ge meentewerken er één man bij krijgen. Over het stembureau zei de liberaal er niet tegen te zijn maar dat hij wel graag zou zien dat de eraan verbonden kosten zoveel mogelijk de kop in wor den gedrukt. Collega Corijn bleef hameren op zijn vrees dat de bezuiniging op het onderwijs de kwaliteit ervan zal aantasten. Hij noemde de be zuiniging "te fors". Corijn voelde voorts de behoefte "de drang hekken weg te zetten". De kos- tenanalyse van wethouder Van Schagen (aanschaffen is goedko per dan lenen) had hem niet overtuigd. Behalve de dranghek ken zag hij ook maar weinig heil in de supermarkt. Volgens de li beraal heeft bovendien ook de Warmondse bevolking zich te gen de supermarkt uitgesproken tijdens de inspraakprocedure van bestemmingsplan Bebouw de Kom. Burgemeester Hendrickx legde uit dat de personeelsuitbreiding van Gemeentewerken "een uiterma te bescheiden invulling is van een zeer grote behoefte in ver band met het alsmaar toenemen de werk". Ze zei dat de uitbrei ding niet alleen noodzakelijk is voor het onderhoud van de groenvoorzieningen maar ook voor die van de viaducten, pompputten en sloten. Het PW- voorstel te bezuinigen op het schoonvegen van de scholen zal op zijn mogelijkheden worden onderzocht, zo beloofde zij. Wat het derde stemlokaal betreft verwees Warmonds eerste bur ger naar de Kieswet. Warmond heeft 3600 kiesgerechtigden en de Kieswet schrijft voor dat voor elke 1200 stemmers er één stem bureau moet zijn, verklaarde Hendrickx. Wél beloofde ze de WD te zullen onderzoeken wat de de goedkoopste oplossing is. Ze dacht hierbij aan een stemlo kaal in het gemeentehuis. Hendrickx hield vast aan de bezui nigingen op de voorlichting. Ze zegde toe dat de hiervoor op te stellen nota binnen de begro tingsruimte zal geschieden en eventuele wijzigingen in die nota alsnog kunnen worden aange bracht. Over de supermarkt zei ze dat het gemeentebestuur geen machts middel heeft de vestiging ervan tegen te gaan. De PW-fractie wil de weten of dit nu betekent dat B en W hun medewerking gaan verlenen aan de grootgrutter. Hendrickx antwoordde hierop dat weigeren van medewerking neerkomt op het verlenen van een vrijbrief aan de grootgrutter. "Als we meewerken hebben we tenminste nog inspraak in bij voorbeeld de vestigingsplaats en de aanpak van het parkeerpro bleem", zei ze. Het bedrag per leerling blijft gelijk aan dat van 1981 (530 gulden). De minontvangst in verband met de onzekerheid rondom het aantal leerlingen wordt uit het potje on voorzien gehaald. Mocht na ovelrleg met de schoolbesturen in februari van volgend jaar blij ken dat het leerlingbedrag te laag is dan is het optrekken er van niet uitgesloten. Deze "spij kerharde" toezegging kreeg CDA-er Bonnet van wethouder Van Schagen. Over het vrijwilligerswerk tenslot te zei wethouder Dalhuisen dat deze week een Warmondse af vaardiging op bezoek is geweest bij de Provinciale Jeugdraad. Tussen de adviezen die de Jeug draad haar heeft gegeven zaten volgens Dalhuisen "bruikbare mogelijkheden". De christelijke Pedagogische Aca demie in Oegstgeest heeft weer twee acties op het programma staan voor een goed doel. Mor gen wordt een gesponsorde prestatieloop gehouden door Oegstgeest en vrijdag is een evenementendag in het school gebouw aan de Hazenboslaan. Het ingezamelde geld gaat naar de stichting gezinswelzijn in Surabaya. APOTHEKEN LI Leiden - de avond, nacht en zondags- dienst van de apotheken in de regio Lei- 1 den. wordt waargenomen van vr 11 tot 18 dec door: Haven apotheek. Haven 18, j tel. 120085; apotheek Linnaeus, Kempe- Oegstgeest, tel. 153274. WIJKVERPLEGING In< Leiden-Interkruis, Middelweg 38, tel, r ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ter, r zuiden van de Rijn: 121753. i Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond! heidscentrum. Berkenkade, Leider- J dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr 1 van 14-15 uur. j I Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel I 154500. v Voorschoten - gezondheidscentrum! v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten heeft voorlopig beslag gelegd op de flatwoningen aan de Chopinlaan en de Van Beethovenlaan. De gemeente wil daarmee voorkomen dat de flats door verkoop verloren gaan voor de plaatselijke wo ningzoekenden. De gemeente is in het verleden met de eige naar 'De Nederlanden' overeengekomen dat de flats zouden worden gebruikt voor de verhuur aan de door burgemeester en wethouders aan te wijzen gegadigden. Eerder hadden B en W al aan de raad laten weten al het haalbare te zullen ondernemen om verkoop te voorkomen. Het voorlo pige beslag zal op korte termijn door middel van een rechtsge ding goed- of afgekeurd moeten worden. B en W hebben nu eerst toestemming van de gemeenteraad nodig om een derge lijk geding te voeren. De ingewikkelde eigendomsconstructie rond de genoemde flats heeft de gemeente in een moeilijke positie gebracht. 'De Ne derlanden', een vennootschap voor onroerende zaken was ei genaar en is dit juridisch ook nog steeds. Onder hun eigendom werden (worden) de flats verhuurd. Een andere BV, 'Huizen' is economische eigenaar en gebruikt de flats voor verkoop. Nu heeft de gemeente met de oorspronkelijke eigenaar, 'De Neder landen', de overeenkomst en kan dus geen invloed uitoefenen op de activiteiten van 'Huizen'. Deze laatsten slaagden erin flats los te krijgen bij 'De Nederlanden' en deze te verkopen. Om dit nu verder tegen te gaan en de flats voor verhuur te kunnen behouden trad de gemeente in overleg met 'De Neder landen'. "Inmiddels is ons gebleken dat de verkoop doorgaat. Wij hebben er dan ook weinig vertrouwen in dat 'de Nederlanden dat gaat tegenhouden. Als ook de juridische eigendom overgaat in de handen van 'Huizen' dan is de gemeente al haar rechten kwijt", zo verklaart de gemeentewoordvoerder de ingreep. Marechaussee onderzoekt klacht over mishandeling Straver (PZ): drijf... ZOETERWOUDE - De fractie van Progressief Zoe terwoude heeft zich gisteravond uitgesproken tegen het verlenen van een bouwvergunning aan de Spar- organisatie voor de bouw van een supermarkt aan de Dorpsstraat. Deze nieuwe supermarkt komt in de plaats van de huidige supermarkt en de supermarkt die is geves tigd aan het Watertje in Zoeterwoude. Omdat de nieuwe supermarkt groter is dan het bestemmings plan toelaat, was er een artikel 19-procedure nodig om voor de bouw een vergunning te verkrijgen. De ze procedure houdt in dat de provincie, vooruitlo pend op een toekomstig bestemmingsplan alvast een bouwvergunning geeft, mits er tegen het plan geen bezwaren bestaan. De P.Z.-fractie was zeer bezorgd om de ontstane situa tie "Hiermee wordt de grootschaligheid binnenge haald. Bovendien heeft onderzoek in Stompwijk waar zich een soortgelijke situatie voordoet, aange toond, dat de kleine middenstanders hier duidelijk last van ondervinden. Door deze grote supermarkt is de concurrentiepositie van deze organisatie veel beter geworden en daarom vinden wij een grotere omvang dan in het bestemmingsplan toelaatbaar wordt geacht onverantwoord", aldus mevrouw Kolff-Haantjes. Straver, eveneens van P.Z. vroeg zich af. wat dit "mammoetbedrijfdoet als de kleine middenstanders zijn verdwenen. Burgemeester Houdijk zei in reactie op de opmerkin gen van Kolff-Haantjes, dat de gemeente deze ver gunning weliswaar kan weigeren, maar concludeer de dat, indien het bedrijf nog eens 32 vierkante me ter prijs geeft van de bereikte oppervlakte vierkante meter het plan wél binnen de het bestemmingsplan valt en dan kan de gemeente een bouwvergunning eenvoudigweg niet weigeren. Recht tegenover de mening van Kollf-Haantjes stond die van Kremer (WD), die het voor de Spar- ondernemer opnam. Hij vond dat de organisatie al $en fikse aderlating had moeten laten door 30 van de gewenste 500 vierkante meter prijs te geven, zodat de totale oppervlakte nu uitkomt op 470 vierkante meter. Hij betitelde dit als beknotting van de onder nemer en de consument. Hij had verder een positief oordeel over de verandering van het aangezicht van het pand, omdat door herbouw van de supermarkt een verfraaiing van de dorpskern plaatsvindt. Hij wees B en W er wel op, dat bestemmingsplannen er zijn om te worden nageleefd, maar vond in dit geval de overschrijding van de normen te gering om tegen het voorstel te zijn. Zoals de plannen er nu liggen wordt de voorgevel drie meter naar achteren verschoven. Kremer stelde dan ook de voorwaarde dat deze ruimte niet wordt benut voor parkeerruimte. Volgens burgemeester Houdijk wordt de vrijgekomen ruimte misschien gebruikt om er een wandelgebied van te maken. De argumen ten van B en W konden de P.Z.-fractie uiteindelijk niet overtuigen en deze stemde dan ook tegen het voorstel van B en W, dat echter wel werd gesteund door de overige leden van de raad, zodat de organi satie nu via deze procedure wel een bouwvergun ning kan krijgen. OEGSTGEEST - Een Valkenbur- ge militair heeft een aanklacht ingediend bij de marechaussee. De militair, sergeant-majoor Margaroli (51), beschuldigt een Oegstgeestse rijkspolitieman van mishandeling. De politie man zou Margaroli zonder enige noodzaak hebben geslagen en toen hij op de grond lag hebben geschopt. Op drie december in het begin van de avond reed de militair (in le- gerkleding) bij het kruispunt Laan van Oud Poelgeest en Oegstgeesterstraatweg achterop de wagen van de politieman, die in burger en buiten dienst was. De twee spraken af een stukje door te rijden en voorbij het kruispunt de lichte schade te re gelen. Volgens de rijkspolitie sloeg de mi litair toen op de vlucht. De poli tieman had zijn auto gelijk na de kruising langs het fietspad van de Oegstgeesterstraatweg gepar keerd. Sergeant-majoor Marga roli reed door tot de parkeer- strook bij de voetbalvelden. De rijkspolitie noemt dat vluchten. Groepscommandant Gelder- blom legt uit: "De sergeant-ma joor passeerde de wagen van mijn collega, gaf gas en reed rich ting Leiden. Mijn collega is er toen achteraan gegaan". Marga roli is het daar niet mee eens: "Ik reed gewoon naar de eerste par- keerstrook en heb daar op die man gewacht". Daar merkte de politeman dat Mar garoli had gedronken. Hij geeft dat overigens zelf toe: "Ik had drie vier biertjes. Ik was in Haarlem op een feestje van colle ga's geweest". De rijkspolitieman wilde de politie erbij halen, omdat Margaroli ge dronken had. De politieman zei erbij dat hij zelf bij de politie werkte. Maar hij legitimeerde zich niet. "Hij zei tegen mijn col lega: bel de politie maar. Terwijl daar in de buurt geen telefoon te bekennen is", aldus Gelderblom. Margaroli stelde toen voor naar zijn huis in de Merenwijk te gaan, omdat hij zijn autopapie ren niet bij zich had. De politie man ging daarmee akkoord. Bij het huis aangekomen gaan de twee verhalen pas goed verschil len. Margaroli: "Ik reed mijn au to de inrit op. Die man zette hem er gelijk achter. Ik pakte een tas en een koffer uit de auto en liep op hem toe. Op het moment dat ik hem vroeg of hij mee naar bin nen ging, greep hij gelijk mijn stropdas vast en sloeg me in het gezicht. Ik viel tussen de rozen in mijn tuin. Toen ik daar lag trapte hij nog een paar keer na. Mijn vrouw is uiteindelijk tussenbei den gekomen en heeft mij naar binnen gesleept". Gelderblom: "Bij het huis van de sergeant-majoor aangekomen zei mijn collega dat hij alsnog de po litie erbij wilde hebben. De man weigerde dat echter. Waarop mijn collega hem officieel aan hield. Er ontstond een worste ling en mijn collega heeft toen een klap gegeven". Het verschil ligt natuurlijn in ae vraag of Margaroli wel of geen verzet heeft gepleegd by zijn aanhouding. De rijkspolitie zegt van wel, hij zelf ontkent het in alle toonaarden. "Ik had in mijn ene hand een koffer en in mijn kla andere een tas. Ik heb niet gesla gen, absoluut niet. Ik had mijn ar handen vol", aldus sergeant-ma-013 joor Margaroli. zo' "Volkomen onjuist", zo typeert^ groepscommandant Gelderblorn .- het verhaal van Margaroli. Beidé" u partijen hebben ondertussenP0' hun verhaal onder ede bevestigdlijk "Dan pleegt die politieman mei-tijd need", zo constateert Margaroli. De twee vrouwen van de beid^^ mannen hebben het geheel ook gezien. De politieman heeft uiteindelijk dc^ marechaussee erbij gehaald, die* Margaroli meenam naar de vlieg basis Valkenburg en hem daai verhoorde. De marechaussee heeft de zaak nu in onderzoek Mocht blijken dat het verhaal van Margaroli juist is dan zal eer klacht worden ingediend teger de Oegstgeestse politieman. Margaroli heeft zelf al bij de mare chaussee een klacht ingediend "Ik pik dit niet. Ik ben echt we pro-politie, maar gelijk gaar rammen hoeft niet. Als het z< toegaat bij de politie dan moeter ze maar naar Argentinië gaan". LEIDSCH &s DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgevers maatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 A8 LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden Adjunct-hoofdredacteur: uitslultendgiro 3203571 R- D. Paauw Kwartaalabonnement f 57.35 Per post 1 79,70 Jaarabonnement 1 217.90 per post f 307,30 Ptv. AJg. redactiechef: Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. In: Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington. Cairo. Directie G Koopman

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2