Vuilnisbelt nog niet dicht Onzeker of corso naar Zweden kan Winterse lammetjes In afwachting van bouw bedrijf voor verwerking afval Valkenburg opent ijsbaan valt van negen-hoog Betonblok Noordwij k: geen bezwaar tegen verleggen grens DONDERDAG 17 DECEMBER 1981 STREEK PAGINA 17 Brand bij Nagtegaal mogelijk aangestoken NOORDWIJKERHOUT - De technische recherche van de rijkspolitie sluit niet uit dat de brand in "De Nagtegaal" aan de Gooweg in Noordwij- kerhout is aangestoken. Weliswaar beschikt de politie nog niet over bewijzen, maar de brand is op een zo vreem de plek ontstaan dat de poli tie ernstig rekening houdt met brandstichting. Overigens gaat het onderzoek naar de oorzaak van de brand nog steeds door. "De Nagte gaal" werd dinsdagochtend getroffen door een felle, uit slaande brand die in korte tijd het gehele gebouw nage noeg in as legde. De schade bedraagt meer dan een mil joen gulden. BASKETBAL De uitslagen van de woensdagavond voor de bas ketbalcompetitie gespeelde wed strijden zijn: Eredivisie heren: Rowic Punch 69-79 Landlust Amstelveen 69-92 Donar Haaksbergen 109-94 Eredivisie dames: Rotterdam Zuid - Bob 60-46 Flash Groene Uilen 73-36 NOORDWIJKERHOUT - De vuilstortplaats nabij de Cor- neliabrug aan de Tespellaan in Noordwijkerhout blijft zeer waarschijnlijk nog een aantal jaren open. Als de pro vinciale bestuurders daarvoor toestemming geven wordt de stortplaats voor puin en (agrarisch) bedrijfsafval zelfs met 4 hectare uitgebreid. Waar de provincie het gespeciali seerde vuilverwerkingsbedrijf wil neerzetten is nog niet duide lijk. Een aantal plaatsen, waaron der Noordwijkerhout, Leiden en Alphen aan den Rijn komen in aanmerking als vestigingsplaats. Een en ander houdt verband met en is afhankelijk van de provin ciale afvalstoffen-regeling die in voorbereiding is. Doelstelling van de provincie is dat zo weinig mogelijk vuil wordt gestort. Elders in Nederland worden onder meer zogenaamde puinbrekers gebruikt voor het stukslaan van grote en zwaren stukken puin. Het gruis kan dan weer worden gebruikt voor de wegenbouw. Zo bestaan ook bijzondere verwer kingsmethoden voor bijvoor beeld hout. Dat is trouwens ook het doel: een gescheiden verwer king van grof vuil en bedrijfs- vuil. De uitbreiding van de vuilstort plaats in Noordwijkerhout is ge regeld in het bestemmingsplan buitengebied. In dat plan heeft het gemeentebestuur de ontwik kelingen in het agrarische deel van de gemeente vastgelegd. De provincie moet dat plan nog goedkeuren. Crossterrein Er is al jaren sprake van dat de vuilstortplaats aan de Tespellaan dichtgaat. Enkele jaren geleden heeft ex-burgemeester Bosma De provincie werkt aan plannen om de bouw van een gespeciali seerd bedrijf voor de verwerking van grof vuil en bedrijfsvuil. Maar volgens directeur De Boer van gemeentewerken in Noord wijkerhout, duurt het nog zeker drie jaar voordat dat bedrijf er is. Tot die tijd blijft behoefte be staan aan het storten van afval op de stortplaats in Noordwijker- - hout. "Niemand i§ er thans bij gebaat dat de stortplaats dichtgaat. In de nabije omgeving is geen enkele plaats te vinden waar grof en be drijfsafval mag worden gestort", aldus De Boer. De enige mogelijkheid voor bedrij ven als de stortplaats in Noord wijkerhout op korte termijn sluit, is het afval per trein vervoe ren naar Drente. Dat is volgens de Noordwijkerhoutse directeur gemeentewerken een kostbare zaak. Illegaal De Boer meent dat het een eenvou dige zaak is het hek van de Noordwijkerhoutse belt te slui ten, maar hij vreest de gevolgen ervan. Omdat het afvoeren van vuil naar Drente veel meer geld kost, verwacht De Boer dat in de duin- en bollenstreek, en ook el ders want het vuil komt niet al leen uit dat gebied, illegale vuil stortplaatsen zullen ontstaan. Dat wil de directeur gemeente werken voorkomen. De rmilnisbelt nabij de Corneliabrug in Noordwijkerhout. BenW hebben plannen de belt uit te breiden. Dat o te voorkomen dat illegaal vuilstortplaatsen in de regio ontstaan. van Noordwijkerhout als voorzit ter van het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek de mogelijk heid geopperd van de belt een crossterrein te maken. Dat was naar aanleiding van een brief van Katwijks burgemeester Bos, die in zijn gemeente geen terrein voor crossers kon vinden. Hij verzocht het samenwerkingsor gaan in regionaal verband naar zo'n terrein te zoeken. Overigens hield Bosma toen wel enkele sla gen om de arm. Sinds die tijd is nauwelijks meer gesproken over de bestemming van de belt als crossterrein. Wel is in de Noordwijkerhoutse ge meenteraad in het verleden ge opperd er volkstuinen aan te leg gen. Maar voorlopig blijft de belt nabij de Corneliabrug nog even stortplaats voor grof vuil en be- drijfsvuiL Ernstig ongeval bij Voorhout door mist VOORHOUT - Op de provinciale weg van Katwijk naar de Zilk is gistermiddag bij de afslag Voor hout een kettingbotsing ge beurd. Vier mensen werden daarbij ernstig gewond. Zij zyn overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. By de botsing waren vyf auto's be trokken. Vier daarvan werden volledig vernield. Het ongeval ontstond toen om streeks half drie in een dichte mist een uit de richting Katwijk komende BMW een andere auto inhaalde op het gedeelte van de provinciale weg waar deze over gaat van vier naar twee banen. De BMW. bestuurd door een in woner uit De Zilk met een inzit tende, kwam frontaal in botsing met een Opel Kadett, waarin zich twee personen bevonden. Daar na reden nog eens drie auto's op de wrakstukken in. Volgens de politie is het ongeluk te wijten aan de te hoge snelheid waarmee in de dichte mist werd gereden. Politiemannen die een onderzoek naar het ongeluk instelden, moesten zelfs enkele malen weg springen voor aanstormende au to's. ECn van de weggebruikers reed zelfs een waarschuwings bord bij de afzetting aan splin ters VALKENBURG - Als koning win ter blijft meewerken zoals nu het geval is, gaat de Valkenburgse ijsbaan vanmiddag open. Voor het eerst in jaren bestaat er dan aan de Duyfraklaan in het Rijn dorp weer gelegenheid in club verband de schaatssport te beoe fenen. De bestuurders van de al tientallen jaren bestaande ijsclub proberen nu de club, die een jaar of twaalf een slapend bestaan heeft geleid, nieuw leven in te blazen. Zij roe pen daarom de bewoners op, zich massaal als lid van de ijs- club aan te melden. Voor tien gulden per gezin en 5 gulden voor personen boven 16 jaar kan er volop gebruik worden ge maakt van de ijsbaan. De betonnen plaat, 1385 kilo zwaar, kwam daarop met steiger en al met een forse dreun op het weg dek terecht. De klap was zo hard dat de waterleiding onder het wegdek sprong. Water spoot aan vankelijk alle kanten op, maar dit euvel kon snel worden ver holpen. Sterk en De Jong ver volgden na te zijn bijgekomen van de schrik hun werk. Een woordvoerder van de politie verklaarde vanmorgen dat het een wonder is dat er geen slacht offers zijn gevallen, mede omdat de plaat precies voor de ingang van de flat terechtkwam. De ar beidsinspectie stelt een onder zoek in naar de oorzaak. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De doodsheid van de winter ten spijt blijft de natuur haar (levens)loop hebben. Bij boer Kammeraad uit Koudekerk aan den Rijn werden dinsdagmiddag om één uur twee bonte lammeren geboren, een voor deze tijd van het jaar wel zeer uitzonderlijke gebeurtenis. Normaal worden lammeren pas in februari of maart geboren. Desondanks verliep alles vlekkeloos. Zonder hulp van de dierenaHs bracht het moederschaap twee kerngezonde lammeren ter wereld. Rijnsburgse breekt been RIJNSBURG - Een 13-jarig meisje uit Rijnsburg heeft gistermiddag tijdens het schaatsen vermoede lijk een been gebroken. De Rijnsburgse wilde op de vijver op de hoek van de Valkenburger- weg/Nassaulaan in Rijnsburg' een pirouette maken, maar kwam daarbij ten val. Zij is over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. KATWIJK - W Sterk en. D de Jong uit Spijk zijn gistermiddag tijdens werkzaamheden aan een flatgebouw in de Treubstraat in Katwijk aan de dood ontsnapt. Toen een betonnen plaat op de negende verdieping losschoot wisten de twee, die op de steiger stonden, nog net op tijd het vege lijf te redden door opzij springen. De ravage na de vrije val de 1385 kilo zware betonplaat was groot, vooral ook omdat de waterleiding onder de grond door de klap sprong. Wonderwel deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. P. Goemans, bestuurslid van de Stichting Bloembollencultuur: "Opzet is dat wij ons presenteren in een land waar wij een groot afzetgebied voor ons produkt vinden". LISSE - Het is nog steeds niet zeker of het Bloem bollencorso volgend jaar in het Zweedse Gothen burg met een aantal wa gens door de stad zal rij den. Door de overname van de scheep vaartonderneming Tor Line door het Deense bedrijf DFDS (Det Foranende Damp Skibsselskab) uit Kopenhagen is het by de Stichting Bloembollencorso in Lisse niet bekend of deze onder neming, evenals dat bij de Tor Line het geval was, al in het vroe ge voorjaar van Amsterdam naar de Zweedse havenstad zal varen. De Stichting Bloembollencorso maakte van de Tor Line gebruik om een aantal wagens naar Zwe den te laten vervoeren en daar op de eerste zaterdag in mei in sa menwerking met de city-vereni ging Gothenburg en het pretcen- trum Liseberg een corso te pre senteren. "Dit baart ons enige zorg", vertelt Piet Goemans, lid van het be stuur van de Stichting Bloem bollencorso, "maar er is bij ons nog steeds goede hoop dat het vervoer ook volgend jaar weer rondkomt. Al zijn de vooruitzich ten op dit moment nog erg onze ker". Reclame Zeven jaar geleden ging het bloe mencorso voor het eerst met drie wagens naar Zweden. Op uitno diging van het Nederlands Bu reau voor Toerisme, dat in de Zweedse havenstad een Holland- week organiseerde, namen de bollenstrekers aan de festivitei ten deel. "Die drie wagens sloegen erg aan en dat was voor ons een basis om deze reclame voor de bollen streek en ook Nederland in Go thenburg te herhalen. Bovendien bleek ons dat al in het tweede jaar de Zweden op onze komst hadden gerekend, want langs de route namen we veel mensen waar met fototoestellen en dat neemt jaarlijks nog steeds toe". "Een stuk reclame voor de bollen streek in Zweden, waarvan we niet kunnen zeggen: het levert ons zoveel bezoekers per jaar meer op aan de Keukenhof en de bollenvelden. Maar onze eerste opzet is dat wy in het land waar wy een groot afzet gebied voor ons produkt vinden ons op die manier kunnen.pre senteren", zegt Goemans. Denemarken In corso-kringen is over andere op lossingen nog niet gedacht. "Per soonlijk denk ik", vervolgt de al 14 jaar bij het corso betrokken Goemans, "aan het overbrengen van mozaiken, of vervoer per vrachtboten. Per wegtransport is niet mogelijk, omdat de wagens dan aangepast zouden moeten worden. En dat is niet de bedoe ling. Wij gaan de wagens voor het corso in onze eigen streek niet kleiner maken om in Zweden te kunnen rijden. Bovendien is het fmancieel niet haalbaar". Dat het corso in Gothenburg ook in Denemarken niet onopge merkt is voorbijgaan in de afge lopen jaren bewijst dc vraag uit Kopenhagen om ook in de Deen se hoofdstad met het corso te ko men. Zelfs hadden de Denen in het beroemde pretpark Tivoli al een sponsor. "Daar kunnen we echter niet aan voldoen omdat alles dat we doen door vrijwilligers wordt gedaan. Je kunt van de mensen niet ver langen, dat ze na het corso hier en de tocht naar Zweden ook nog eens veertien dagen uittrekken om naar Kopenhagen te gaan", meent Goemans. Slechte zaak Bij het corso-bestuur gaat men er echter nog steeds vanuit dat ook volgend jaar de bollenstreek weer aanwezig zal zyn. "Onze man in Gothenburg Arne Petter- son doet er alles aan om de zaak voor 1982 rond te krygen en ook in Lisse doet men al het moge lijk". NOORDWIJK - De gemeente Noordwyk heeft geen bezwaar tegen het standpunt van de mi nister van binnenlandse zaken om de gemeentegrens vast te stellen op circa éün kilometer uit de kust. Dc gemeente zal dat aan het bestuur van de provincie la ten weten. Over het grensbcloop van kustge- meenten bestaat al sinds jaar en dag onenigheid. In het algemeen werden de grenzen geacht te lo pen langs de zee en het strand. Dat stuitte in de praktijk op pro- Het wegvallen van de tocht naar Gothenburg zou wat het corso- bestuur betreft een slechte zaak zijn, omdat in de loop der jaren een prima organisatie is opge bouwd, waarmee de bollenstre kers een fyne band hebben ge kregen. "En dat zien verdwynen door problemen waar je zelf niets aan kunt doen is een vervelende zaak". blcmen Vooral op het gebied van de recreatie zyn er zaken die verder strekken dan alleen dc kustlijn. Dc besturen van de 5 kustprovin cies hebben zich. gesteund door een aantal gemeenten, altyd op het standpunt gesteld dat de ge meentegrenzen op 3 myl (onge veer 5,5 kilometer) uit de kust dienen te liggen. Het ryk voelde hier niets voor omdat de ge meenten niet in staat zotten zyn zo'n groot gebied in de gaten te houden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17