Inkomensverdeling eerlijk Leprabestrijder prof. Z. spin in financieel web Ontvoerder bedacht zich en bracht meisje terug Nomiinkomen voor 16 vrije beroepen Den Uyl over effect loonmaatregel Vrouwen hebben het moeilijker dan mannen WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 SON EN BREUGEL (GPD) - De twaalfjarige Manon Huybregts die gistermiddag in haar woon plaats, het Brabantse Son en Breugel, werd ontvoerd, is terug bij haar ouders. De ontvoerder, een 42-jarige stukadoor uit Eind hoven, heeft zich gisteravond om acht uur bij de gemeentepolitie van Eindhoven gemeld en daar ook het meisje afgeleverd. Zij verkeerde in goede gezondheid en zou door haar ontvoerder „keurig" zijn behandeld, zo deel de mr. J. Jansen, officier van jus titie in Den Bosch, na afloop mee. De ontvoerder meldde zich 's mid dags omstreeks twee uur bij de katholieke basisschool De Blok- tempel in Son, waar Manon op dat moment les had. Hij stelde zich voor als een zekere recher cheur Sambeek en vertelde aan de hoofdonderwijzer dat haar va der na een aanrijding in het zie kenhuis was beland. Hij zei Ma non daarheen te willen brengen, waarna de onderwijzer haar in goed vertrouwen met hem mee BINNENLAND liet gaan. Zij verdwenen in een beige Volvo 244. De politie ver moedt dat de wagen geen eigen dom van de verdachte is. De hoofdonderwijzer belde even later voor de zekerheid naar de rijkspolitie van Son, die de heer J. Huybregts, directeur van een groot aannemingsbedrijf, toeval lig even tevoren aan de lijn had gehad, waarna men argwaan kreeg. Aanvankelijk werd aan een zedendelict gedacht. Om on geveer drie uur belde de ontvoer der naar de ouders van Manon en vertelde mevrouw Huybregts dat hij haar dochter had ontvoerd. Terwijl de politie eerst met een voorzichtig buurtonderzoek be zig was, werd er nu alarm gesla gen om de verblijfplaats van het meisje en de identiteit'van de da der te achterhalen. Weer een uur later gaf de ontvoerder telefo nisch aan de heer Huybregts te kennen dat die om zes uur 's avonds op de markt in Turnhout werd verwacht met de twee mil joen gulden. De politie geloofde niet in een keiharde, professio neel opgezette ontvoering en durfde het aan om de vader naar Turnhout te laten gaan. In sa menwerking met de Belgische Opsporings Brigade (BOB) werd een actieplan opgesteld voor het geval het zou mislopen. Inmiddels waren er diverse getui genverklaringen binnengeko men en werd de politie steeds meer op het spoor van de dader gebracht, tot het hele onderzoek zich alleen nog richtte op de ver dachte, die al eerder met de poli tie in aanraking was geweest. Majoor J. Haisma, leider van het ongeveer dertig rechercheurs tel lende onderzoeksteam, wilde hierover geen nadere bijzonder heden kwijt. De politie hoefde verder niet te zoeken, want de ontvoerder, die al op weg was naar Turnhout, be dacht zich en meldde zich tegen acht uur vrijwillig bij de Eindho- vense gemeentepolitie. De man, die getrouwd is, gaf als reden voor zijn daad „geldnood" op. Hij zou Manon. die volgens een verklaring van haar vader „mon ter en opgewekt" was. precies hebben uitgelegd dat het hem om geld te doen was. De heer Huybregts was intussen wel al naar Turnhout vertrokken, waar hij tegen zeven uur arriveerde. Majoor Haisma wilde niets meer zeggen dan dat hij een aanzien lijk bedrag aan losgeld bij zich had, maar in elk geval niet de ge vraagde twee miljoen gulden. De ontvoerder is door de Eindho- vense gemeentepolitie in verze kering gesteld. Vrijdag wordt hy op het parket in Den Bosch voor geleid wegens wederrechtelijke vrijheidsberoving en poging tot afpersing. DEN HAAG (GPD) Minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft er geen vertrouwen in dat het loonoverleg in de bedrijfstakken een rechtvaardige inko mensverdeling zal opleveren. Dat beschouwt hij als de hoofdreden voor het kabinet om een gedeeltelijke loon maatregel te nemen. Zonder de loonmaatregel zou niet gegarandeerd kunnen worden dat de minima er in 1982 niet meer dan 1 procent in koop kracht op achteruit zullen gaan. Dat zei Den Uyl gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de gewijzigde Loonwet, die de regering de machtiging moet geven een looningreep te doen. Den Uyl verwees naar de „bittere ervaring, die we hebben opge daan gedurende de laatste maan den". Daarmee doelde hij op de eenmalige uitkering per 1 juli van 26 gulden voor iedereen, die volgens de minister „overal is omgezet in een loonsverhoging van 1 procent". Daarmee komt volgens Den Uyl de eerlijke in komensverdeling (-1 voor de mi nima, -4 voor vier maal modaal) in het gedrang. Vrijheid CDA en WD waren ook na dit ant woord van Den Uyl nog niet overtuigd. Beide fracties vinden dat de regering de sociale part ners onderhandelings vrijheid had moeten geven. Het is overi gens twijfelachtig of het CDA voet bij stuk houdt. Tegenstem men betekent dat het wetsont werp wordt verworpen, want sa men met de WD (die in elk ge val tegen is) hebben de CDA'ers de meerderheid. PvdA en D'66 steunen - zij het zonder enthou siasme - de regering. Van Dalen (CDA) en Van Tets (WD) verweten de minister de onderhandelingsruimte van de sociale partners te beperken. „Zijn mooie woorden over con tractvrijheid kunnen niet serieus worden genomen", zei Van Tets. PvdA-woordvoerder A. Kloos - die overigens met de wet en de loon maatregel instemt - zei dat de overheid niet op de stoel van het bedrijfsleven moet gaan zitten. Kloos gaf Den Uyl het voordeel van de twijfel. „De regering heeft met de haar geboden omzichtig heid het gelijk aan haar kant en loonmaatregelen kunnen op dit moment niet ontbreken", zei hij. UTRECHT - Wegens het doden van de Columbiaanse prosti- tuée Sonja de Jesus Gonzales Guzman (27) heeft de rechtbank in Utrecht een 72-jarige man veroordeeld tot een gevangenis straf van één jaar. De rechtbank achtte, in tegenstelling tot de officier van justitie, doodslag bewezen, maar vond ook wel dat de dader verminderd toere keningsvatbaar moest worden geacht. De officier had een half jaar geëist. De Utrechter had op 24 augustus de vrouw in blinde woede ge wurgd. WEERRAPPORTEN sa E Amsterdam half bew. -1 -6 0 De Bilt onbewolkt -1 -9 0 Deelen onbewolkt -2 -9 0 Eelde mist -2 -14 01 Eindhoven onbewolkt -2 -7 0 Den Helder 1 -4 0 Rotterdam onbewolkt 0-7 0 Twente geheel bew. -2-8 0 Vlissingen onbewolkt 0-4 0 Zuid Limburg geheel bew. -3 -5 0 Aberdeen onbewolkt 1-11 0 Barcelona licht bew. 19 16 0 Berlijn mist -3 -16 0 Bordeaux licht bew. 15 11 20 Brussel onbewolkt -1-7 0 Frankfort zwaar bew. 4-4 2 Genève zwaar bew. 5 4 19 Helsinki sneeuw -8-11 4 Innsbruck sneeuw 1 0 - Klagenfurt sneeuw -1 -9 01 Kopenhagen onbewolkt -4 -12 0 Lissabon motregen 18 15 02 Locarno sneeuw 4 0 9 Londen onbewolkt 4-10 Luxemburg sneeuw - -3 - Madrid half bew. 15 12 0 Malaga onbewolkt 23 16 0 Mallorca zwaar bew. 18 18 0 München sneeuw 4 0 15 Oslo mist -9 -17 0 Parijs geheel bew. 7 0 19 Rome geheel bew. 16 11 0 Split regen 10 4 1 Stockholm onbewolkt -7 -13 05 Wenen zwaar bew. 6-1 0 Zurich zwaar bew. 5 0 24 Casa Blanca zwaar bew -15 Las Palmas licht bew. 22 17 0 Tel-Aviv licht bew. 22 14 0 Tunis licht bew. 19 12 0 6 procent Den Uyl zei ervan uit te gaan dat de sociale partners bij de verdere onderhandeling binnen de maxi maal door de regering toegestane loonsomstijging van 6 procent zullen blijven. Hij weigerde dan ook de looningreep een „brevet van onvermogen voor de sociale partners" te noemen, zoals Van Dalen deed. Het verzet van de WD bevreemd de Den Uyl zeer. „De WD ging in 1980 akkoord met veel dieper gaande ingrepen dan de nu voor liggende. Natuurlijk heeft ieder een recht op een grondige veran dering van mening, maar het is wel vreemd nu een pleidooi te horen voor contractvrijheid". Den Uyl wees de kritiek van de hand dat het kabinet de Eerste Kamer met de loonmaatregel zou hebben overvallen, terwijl de se naat de wijziging van de Loon wet nog moet behandelen. Op merkingen in die richting „raken kant noch wal", aldus Den Uyl. Hij wees erop dat de betrokken maatregelen al in de Miljoenen nota en in de brief aan de Stich ting van de Arbeid van 2( vember waren aangekondigd „Men moet niet de indruk wek ken dat het ineens haastje-rep-je is gegaan". Tweede Kamer In de Eerste Kamer stond slechts de wijziging van de Loonwet ter discussie, niet de loonmaatregel zelf. Het debat werd echter steeds meer een voorproefje van het debat over de loonmaatregel dat vandaag en morgen in de Tweede Kamer wordt gehouden. Het ziet ernaar uit dat de loonmaat regel er daar, zij het enigszins ge wijzigd, wel door zal komen. CDA en D'66 willen dat de grens voor de aftopping van de prijs compensatie wordt opgetrokken van 53.000 naar 60.000 gulden. De WD heeft 70.000 gulden voorge steld. Verwacht wordt dat minister Den Uyl met een optrekking tot 60.000 akkoord zal gaan. Een der gelijke verandering zal het inko mensbeeld (-1 voor minima, -4 voor vier maal modaal) nauwe lijks aantasten. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 2000 mensen hebben gisteren een korte fakkeloptocht gehouden door Den Haag om de vfijlating van jo den in de Sowjet-Unie te bepleiten. Aan het slot van de optocht werd een poging gedaan een petitie aan telbieden bij de Russische ambassa de. Maar de portier van de ambas sade weigerde de petitie in ont vangst te nemen. DEN HAAG (ANP) Vrouwen maken in hun leven zichtbaar moeilijke perioden mee ter wijl daarvan bij mannen niets is te merken. Vrouwen voe len zich met name tussen de leeftijd van 52 tot 60 jaar on gelukkig. Dit blijkt uit giste ren gepubliceerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de leefom standigheden van de Neder landse bevolking. Uit de gegevens blijkt verder dat vrouwen rond de 66 jaar meldden het erg moeilijk te hebben. Volgens het CBS kan dit worden verklaard doordat rond die leeftijd het percentage weduwen toe neemt. Bij de mannen blijkt in geen enkele levensfase sprake te zijn van een crisis. Een ander verschil tussen de twee sexen is dat bij mannen gevoelens van welzijn duidelijker aan wezig zijn naarmate zij een hogere opleiding hebben. Bij vrouwen is er daarentegen geen verband tussen oplei ding en welzijn. DEN HAAG (ANP) - Minister Den Uyl (Sociale zaken en werkgele genheid) heeft zestien catego rieën vrije beroepsbeoefenaren aangewezen, waarvoor hij na overleg met de betreffende be roepsgroep een aanvaardbaar in- 1 komen zal vaststellen. Hij heeft dat aan de Eerste en Tweede Ka mer meegedeeld. De zestien categorieën zijn: huisartsen, medische specialis ten, tandartsen, tandartsspecia listen, apothekers, fysiothera peuten, oefentherapeuten cesar/ mensendieck, logopedisten, ver loskundigen, dierenartsen, bouwkundig architecten, stede bouwkundigen, raadgevend in genieurs, notarissen, advocaten en registeraccountants. Makelaars, tuin- en landschapsar chitecten en binnenhuisarchitec ten zijn vooralsnog niet als cate gorie aangewezen. De aanwijzing heeft plaats op grond van de tijdelijke wet nor mering inkomens vrije-beroeps- beoefenaren. Gezien de beperkte werkingsduur van deze wet zijn er praktische problemen. Het lukt niet op korte termijn voor deze categorieën een aanvaard baar inkomensniveau vast te stellen. Ook de belastingconsu lenten zijn nog niet aangewezen, omdat binnen die groep veel ver schillen bestaan. De inkomensmatiging die van vrije-beroepsbeoefenaren wordt gevraagd, zal overeenkomen met die van vergelijkbare ambtelijke functionarissen (norminkomen), zo heeft Den Uyl de Tweede Ka mer vorige week laten weten. Het verschil tussen het feitelijk gemiddeld verdiende inkomen in een categorie en het norm in komen (met inachtneming van een onzekerheidsmarge van vijf procent) zal volgens de bewinds man in beginsel in twee jaarlijk se stappen moeten worden weg gewerkt. Bij bibliotheken 80 nieuwe banen DEN HAAG (ANP) Bij het open bare bibliotheekwerk komen volgend jaar 80 nieuwe arbeids plaatsen beschikbaar. Staatsse cretaris De Boer (CRM) heeft dat gistermiddag in de Tweede Ka mer meegedeeld by de behande ling van een voorstel tot wijzi ging van de wet op het openbare bibliotheekwerk De staatssecretaris zegde toe voor (nog) meer werkgelegenheid in het bibliotheekwerk te zullen proberen "een graantje mee te pikken" uit het werkgelegen heidsplan van minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegen heid). De Tweede Kamer betuigde in stemming met het alsnog hand haven van de contributie-vrij dom voor 16- en 17- jarigen. Kri tiek was er op het terugschroe ven van de rijksbijdrage voor het bibliotheekwerk tot 15 procent. ADVERTENTIE Een fraai voorbeeld uit het Poggenpohl-programma de NR 18. Dekoratieve kunststof omlijst door een raamwerk van donker eiken. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. b.v. Gebr RollTs Handelmij Industrieweg 14 De Grote Polder Zoelerwoude-Rijndijk Tel 071-899206 Winkelcentrum Babvlon Den Haag Tel. 070-851308 Verduistering en uitlokking tot valsheid in geschrifte, zo luidt de aanklacht waarvoor de vroegere voorzitter van het Nederlands Leprafonds, professor George H. L. Z. (70), uit Wassenaar zich mor gen voor de Haagse recht bank moet verantwoorden. Drie en een halfjaar nadat in allerlei publicaties ernstige twijfel was uitgesproken over de financiële handel en wan del van Z. als belangrijkste man in vijftien liefdadige in stellingen, krijgt het toenter tijd gevraagde justitiële on derzoek zijn beslag. De man die ooit eens zei, dat het zien van lepralyders hem zo bewoog dat hij er 's nachts wakker van lag en ,je bent bereid je laatste cent aan hen te geven", moet nu onder meer terecht staan op be schuldiging gelden te „heb ben geboekt als zijnde be stemd voor de missie, terwijl zy hem of de zynen toevloei den". Professor George Z. was eens de ongekroonde koning van het katholieke liefdadig heidswezen. Hy was voorzit ter dan wel secretaris van een vijftiental Üefdadige instel lingen die overkoepeld wer den door de moederstichting Carosi. Tot Carosi behoorden de volgende stichtingen: Ne derlands Leprafonds, Stem van Afrika, Hart van Afrika, prof. dr. H. J. M. Wevestich- ting, Ziekenhuis-Nigeria, Al- vorado de Brasil, Missie Hulpkorps, Helen Keiler- stichting en zeven dochter stichtingen Z. maakte in al deze stichtingen de dienst uit. In de woorden van de Haagse officier mr. H. A. Holthuis zat Z. als een „spin in het web van al die stichtingen". Een „ondoor zichtig financieel beleid" was nog het vriendelykste verwijt dat aan Z. werd gericht, toen in april 1978 de publicaties over mogelijke frauduleuze handelingen van Z. losbarst ten. Aanleiding hiertoe was de wij ze waarop Z. omsprong met de gelden die waren opge haald door het Nederlands Leprafonds. Het NLF was de jongste loot aan de Carosi- stam en opgericht in 1968. Het paradepaardje van het fonds was het Colombiaanse lepradorp Agua de Dios. In 1975 was er voor dit dorp twee miljoen gulden opge haald: het resultaat van een actie van het Nederlands Le prafonds en op de televisie ondersteund door de TROS. Begin 1978 kwamen er bij de TROS berichten binnen dat er van de twee mihoen tot nu toe slechts zeven ton gearri veerd was. „Waar zyn de mil joenen van Agua de Dios" heette het in de stroom publi caties die volgden nadat de TROS als eerste aan de bel had getrokken. Ex-bestuursleden die jarenlang hun beste krachten hadden gewijd aan het Nederlands Leprafonds maar met Z. ge broken hadden, omdat zij de financiële gang van zaken niet meer vertrouwden, de den een boekje open over wat zich in het NLF allemaal had afgespeeld. Tien boekhoudingen Met name kwam toen naar bo ven dat Z. regelmatig gelden die door het Leprafonds wa ren ingezameld doorschoof naar andere, door hem opge richte, stichtingen Het Cen traal Archief (een ryksorgaan dat controle uitoefent op alle liefdadigheidsinstellingen) kreeg maar met de grootste moeite de boeken van de moederstichting Carosi los: want daaruit zou moeten blij ken waar de gelden van het Leprafonds waren gebleven. Carosi was immers volgens voorzitter Z. opgericht om kosten te sparen „Dan hoef je niet tien of meer verschil lende boekhoudingen te voe- Ook de rijksrecherche begon zich voor Z. te interesseren. Twee maanden nadat in per spublicaties was aangetoond dat vele honderdduizenden guldens, door het Leprafonds ten behoeve van Agua de Dios opgehaald, met op de plaats van bestemming wa ren aangekomen, werd er in het hoofdkwartier van Caro si, huize Duinauwe in Wasse naar. in Z eigen huis en in een huis van familieleden, huis zoeking gedaan. Ruim een jaar later, in oktober 1979 werd Z gearresteerd Hy bleef bijna twee maanden in hechtenis, verdacht van ver duistering van ruim 130.000 gulden. Leprafonds Nu staat Z. terecht, verdacht van verduistering van 166.000 gulden. De naam van het Le prafonds. waar het allemaal mee begon, komt in de aan klacht nauwelijks meer voor. Degene die daar echter nog dagelijks last mee heeft is de bonafide Nederlandse Stich ting voor Leprabestrijding in Amsterdam Sinds de proble men rond het Leprafonds van Z. begonnen, zag de Stichting jaarlijks haar in komsten uit acties met vele tientallen procenten teruglo pen. De verduistering betreft nu de moederstichting Carosi en de stichting Hart van Afrika. Ca rosi is benadeeld voor 136 000 gulden. Tussen 1972 en 1976 heeft Z. dit bedrag van Carosi gekregen als lening voor de aankoop van zyn huis, later liet hij zich deze lening kwijt schelden. Dertigduizend gul den werd er door een vrouw geschonken aan de stichting Hart van Afrika, dat geld kwam echter nooit by de mis sie terecht maar werd overge heveld naar de Sint Joris- stichting. De Sint Jorisstichting wordt gevormd door de tien kinde ren van Z. Z. daarover in april 1978: „Ik heb tegen mijn kin deren gezegd: ik hoop dat jul lie allemaal multi-miljonair worden, maar vergeet nooit dat er nog zoveel mensen zyn die niets hebben. Het plan werd toen gevormd om een stichting op te richten die haar kapitaal zou vegaren uit bijdragen van de kinderen. Als byvoorbeeld een van hen in moeilykheden zou komen, dan kunnen de anderen hel pen. Maar ook buiten de fa milie zou met het geld veel goeds kunnen worden ge daan**. Missie Aan dat laatste twijfelt de Haagse officier van justitie. Z verklaarde in 1978 dat ook uit het Leprafonds al eens 10.000 gulden op de rekening van de Sint Jorisstichting was gestort. De Haagse officier van justitie mr. Holthuis beschuldigt Z. er ook van tussen 1973 en 1976 bedragen variërend van twee- tot vierduizend gulden per jaar te hebben geboekt voor de missie, terwijl ze in werkelykheid terecht kwa men by hemzelf „of de zij nen". Verder wordt Z er nog van beschuldigd dat hy in 1972 zyn toenmalige pen- De lange tijd die er verstreken is tussen de eerste publica ties over Z. en de uiteindelij ke behandeling voor de rechtbank is te wyten aan de gecompliceerdheid van de zaak en het gebruik door Z. in oktober 1979 in voorlopige hechtenis werd genomen was dat meer dan een jaar na de huiszoeking in zijn panden. Mr. Holthuis toen: „Het fei tencomplex balanceert op het scherp van de snede. Doorlopend hebben wy ons by het onderzoek moeten af vragen gaat het hier om strafbare handelingen of om mismanagement van be stuur". Morgen zal de inmiddels van zyn voetstuk gevallen „ko ning van de liefdadigheid", die in 1978 zei .uk heb een schoon geweten", de recht bank moeten zien te overtui gen dat hij inderdaad „schoon" is RIAN KUPPENVELD

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7