Wethouder tegen opstappen uit schooltandverzorging Raad wijzigt niets in begroting 1982 /(Is^rrK tLe/cfee agenda Ministerie keurt verbouw scholen Leiderdorp goed CDA-Leiderdorp vindt het te duur Moties Wassenaarse PvdA en D'66 verworpen Staab in negatieve hoofdrol Wassenaarse zakenman in Londen aangehouden Tv-piraat aangehouden WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 LEIDERDORP "Leiderdorp moet niet zonder meer uit de schooltandverzorging stappen. Er moeten eerst nog een aantal ontwikkelingen worden afge wacht. Hoewel ik aanvankelijk van mening was, dat er een einde moest komen aan de Leiderdorp- se deelname ben ik na een aantal gesprekken met het bestuur van de stichting Schooljeugdtand- verzorging, de plaatselijke tand artsen en op grond van de con clusies uit de onder ouders van kleuter- en lagere schoolkinde ren gehouden enquete van ge dachten veranderd. Het lijkt me nu verstandig behoedzaam te opereren". Dit is de mening van wethouder Verdier, die hij gister avond naar voren bracht in de raadscommissie voor onderwijs. Zijn mening werd gedeeld door de meeste leden van de commissie. Alleen CDA-raadslid Roest wilde de Leiderdorpse deelname zo spoedig mogelijk beëindigd zien. Volgens hem is de voornaamste reden voor schooltandverzor- ging, namelijk het schrijnende tekort aan tandartsen in de jaren vijftig, inmiddels vervallen. Hij vroeg zich af, of het noodzakelijk is voor ongeveer 35.000 gulden per jaar een gemeentelijke voor ziening in stand te houden, die maar door naar schatting 5 pro cent van de Leiderdorpse kinde ren (125) wordt benut. WD-raadslid Van Boven kon zich gedeeltelijk in het betoog van Roest vinden. Zij wil van wethouder Verdier weten, of het mogelijk is een be perkt pakket van de stichting af te nemen. Zij zou namelijk graag zien, dat er door de stichting op de scholen les wordt gegeven in voorkomen van tandbederf. Het genezen ervan wil zij aan de plaatselijke tandartsen overla- Deze hebben al laten weten in prin cipe voor alle kinderen plaats te hebben. Desondanks blijkt uit de enquete dat er een aantal kin deren tussen de wal en het schip dreigen terecht te komen, als Leiderdorp stopt met de school- tandarts. Dat geldt dan voorna melijk voor de kinderen uit ge zinnen van de zogenaamde etni sche minderheden en uit gezin nen. waarvan de ouders zelf nooit naar de tandarts gaan. De redenen waarvoor de onder wijscommissie ruim een jaar ge leden besloot de Leiderdorpse deelname aan de schooltandver zorging ter discussie te stellen zijn vooral de jaarlijkse stijgende kosten, terwijl het aantal van de dienst gebruik makende kinde ren terugloopt Ook zit het Lei derdorp dwars dat het als een van de grotere deelnemende ge meenten geen bestuurlijke in vloed heeft. Aan beide punten wordt waar schijnlijk binnenkort iets ge daan. Door de Ziekenfondsraad is een lastenverlichting voor de gemeenten aangekondigd. Ver der is er in het bestuur van de stichting een vacature ontstaan door het vertrek van de burge meester van Bodegraven. Lei derdorp heeft Verdier kandidaat gesteld. De nieuwe burgemees ter van Bodegraven blijkt echter ook geinteresseerd. Tenslotte heeft de Vereniging van Neder landse Gemeenten aan Leider dorp gevraagd geen overhaast besluit te nemen over uittreden. Volgend jaar zullen de landelijke jeugdtandverzorgingsdiensten een nota presenteren, waarin een nauwe betrokkenheid zal wor den aangekondigd tussen huis tandartsen en schooltandverzor ging. WASSENAAR - Zonder enige wijziging is de begroting van de gemeente Wassenaar gisteravond door de raad vastgesteld. De kritiek van de raad bleef beperkt tot woor den. Wijzigingsvoorstellen van PvdA en D'66 kregen op het beslissende moment geen steun van de grote fracties CDA en WD. Zo werd een motie van de PvdA om de zogenaamde reductierege ling voor de reinigingsrechten (bedoeld voor gezinnen met een laag inkomen) uit te breiden, zo dat er meer mensen van deze korting zouden kunnen profite ren, alleen gesteund door D'66 en mevrouw Van der Heiden (onaf hankelijk). De fractie van het CDA had haar mond vol over de lastenverzwaring voor de Wasse naarse burgers, maar stapte niet af van het principe dat de ge maakte kosten ook door de bur gers moeten worden opgebracht. Schelhaas (CDA) kwam wel met een staatje waaruit bleek dat per gezin bijvoorbeeld de uitgaven voor gas, water en licht in deze raadsperiode met maar liefst elf honderd gulden zijn gestegen. De reinigingsrechten stegen met 66 gulden. "Opvallend is dat de onroerend-goedbelasting niet is verhoogd", zo stelde Schelhaas. Schelhaas kwam nu echter met de mededeling dat het CDA een ver hoging van de onroerend-goed belasting zou accepteren als dat voor het handhaven van de hui dige dienstverlening noodzake lijk zou zyn. De gemeente Wasse naar mag de onroerend-goedbe lasting nog met bijna veertig pro cent verhogen. Dat zou beteke nen dat er zo'n 2,3 mihoen gul den (Schelhaas: "En dat is niet helemaal niks") meer binnen zou komen. Het geraamde tekort van 3,3 miljoen tot 1986 zou dan al grotendeels aangezuiverd zijn. Overigens is er nu geen meerder heid in de raad voor een dergelij ke verhoging. De WD, D'66 en Partij Wassenaar zijn namelijk tegen. De WD'er Cocheret wil de niet 'morrelen' aan de onroe rend-goedbelasting vóór 1984. Niet-actieven Veel aandacht schonken alle partij en aan het probleem van de niet- actieven. Wassenaar telt nu ze venhonderd WAO'ers en twee honderd werklozen. Daar moet wat voor gebeuren, zo zeiden de fracties. Maar B en W vinden dat het Wassenaarse verenigingsle ven goed in staat is om die men sen ontspanning te bieden. Aan de niet-actieven zou juist iets overdag moeten worden gebo den, zo veronderstelde de CDA'er Speelman, die consta teerde dat het verenigingsleven vooral in de avonduren en in het weekeinde plaats vindt. Ook me vrouw Van der Wiel (WD) pleit te voor "zinvolle bezigheden", zoals vrijwilligerswerk, voor de ze groep. De andere fracties slo ten zich daarbij aan. Een motie van het D'66-raadslid Nieuwenhoven om de plaatselij ke GG en GD op te heffen en het werk over te hevelen naar de huisartsen en regionale diensten kreeg weinig steun. Nieuwenho ven stelde dit voor omdat in het nog te bouwen gemeentekantoor een ruimte voor die GG en GD is gereserveerd. En de extra ruimte kost zo'n 600.000 gulden. Dat is een leuke bezuiniging, dacht Nieuwenhoven. Wethouder Van der Klaauw reageerde furieus: "Ik zou fel kunnen worden over deze motie. Uitvoering daarvan zou tot zeer onzorgvuldig hande len leiden. Een dienst zomaar op heffen doen we niet". In februari komt de gehele gezondheidszorg via een nota in de raad ter spra ke. Dan is tevens de GG en GD onderwerp van gesprek. Het onderwijs, zo vond de raad, mag niet buiten de bezuinigings operatie blijven. Er wordt nu al bezuinigd op het onderhoud van de gebouwen. Toch blijven de uitgaven per scholier steeds stij gen, terwijl het aantal leerlingen daalt. De PvdA'er Greep consta teerde dat wethouder Dijkstal op die daling nog steeds geen af doend antwoord heeft gevonden. Ook gisteravond kwam de wet houder niet met een voorstel. Het is duidelijk dat het lager- en kleuteronderwijs nu al kampt met een ernstig gebrek aan leer lingen. In de toekomst zullen daarom sluitingen van scholen onvermijdelijk zullen zijn. Het lijkt waarschijnlijk dat scholen moeten samengaan omdat het aantal leerlingen zo sterk daalt. Nieuwenhoven heeft al jaren aangedrongen op een zogenaam de Samenwerkingschool (bijzon der en openbaar in een gebouw) scholen in Wassenaar-Noord, maar het bijzonder onderwijs wil die stap niet zetten. Woonwagens De PvdA'er Goulooze drong aan op een snelle beslissing over het woonwagenkampje, waarvoor nu vier lokaties in het spel zijn. Hij vond de schorsing van de commissievergadering in no vember over dit punt onjuist. B en W wilden door het schorsen bereiken dat de emoties wat be koelden. Het tegendeel is echter waar, aldus Goulooze. "Die ver wachting zal niet uitkomen als ik afga op de acties die nu in de wij ken rond het Ammonslaantje worden gevoerd. Die acties be treur ik. We hadden beter de knoop kunnen doorhakken, maar dat is achteraf praten", zo zei Goulooze. Van der Heiden en wethouder Van der Klaauw voegden daaraan toe dat de woonwagens een goede plek in de gemeente verdienen. Van der Heiden zei verder dat de raad nu maar eens "goed moest naden ken of die plek drie kilometer buiten het dorp onder de rook van een startbaan (van de vlieg basis Valkenburg) moet liggen" Ook de fractie van het CDA kiest evenals Van der Heiden en de PvdA voor het Ammonslaantje. Woordvoerder Speelman zei dat het CDA daarbij bereid is tegen de bezwaren van de omwonen den in toch het woonwagen kampje daar te vestigen. Een motie van de PvdA om het ge meentelijk woningbezit af te sto ten haalde het niet. Alleen D'66 en Van der Heiden ondersteun den dit initiatief. Het gaat om honderd verspreid liggende wo ningwetwoningen. De PvdA wil die woningen overdoen aan de twee woningbouwverenigingen. Wethouder Van Dingstee was het met hem eens. "Wij zijn als gemeente niet toegerust om als huisbaas op te treden", zo con stateerde hij. Hij wilde de motie echter niet steunen omdat op dit moment wordt gewerkt aan een nota over dit onderwerp. De voorzitters van de twee kleine fracties kwamen als enige met en kele wijzigingsvoorstellen, maar die werden allemaal verworpen. Boven de D'66-leider Nieuwenho- iven (die ook namens de onafhanke lijke mevrouw Van der Heiden spraken onder de PvdA'er Greep. WASSENAAR - Burgemeester Staab speelde weer eens een - negatieve - hoofdrol in het begrotingsdebat van de af gelopen dagen. Hij viel raadsleden constant in de rede om aan te dringen op spoed. Eén raadslid verleid de dat in de wandelgangen tot de opmerking: "Hij wil zeker om tien uur naar bed". Het werd slechts een uurtje later. Na een uitgebreid betoog over de subsidieverdeling tussen het jeugd- en jongerenwerk enerzijds en de sport ander zijds kwam Staab met de suggestieve vraag: "Nog meer sprekers? Ik kan het me haast niet voorstellen". Ook viel hij meerdere malen uit naar diverse raadsleden. Zo zei hij over de algemene beschouwingen van de PvdA: "Dat verhaal had ie dere partij kunnen houden". Toen het D'66-raadslid Nieu wenhoven opmerkte dat veel van zijn vragen niet wa ren beantwoord, vuurde Staab zijn volgende sneer af. "U bent een minderheid", zo zei hij tegen de éénmans- fractie van D'66. "Voorlopig krijgt u geen antwoord". Zo gauw een raadslid dreigde over details te gaan praten, waar de vergadering van gisteren speciaal voor werd gehouden, greep Staab in. "Hoort dit thuis in een be grotingsvergadering, vraag teken", zo 'grapte' hij steeds. Sommige raadsleden lieten zich echter niet van de wijs brengen. Bijvoorbeeld de Burgemeester Staab (foto Holvast) PvdA'er Greep die aan zijn motie over kernwapens ge woon vasthield. Ondanks de dreigende taal die Staab maandag had uitgeslagen. Uiteindelijk werd de motie toch niet aangenomen, om dat CDA en WD tegenstem den op bestuurlijke gronden en D'66 de motie inhoudelijk niet juist vond. Nieuwenhoven maakte er op het laatst maar een grapje van toen de post voorlich ting, die onder burgemees ter Staab valt, aan de orde kwam. Nieuwenhoven stel de al drie jaar lang vragen zonder een duidelijk ant woord te krijgen van Staab. "Ik weet niet welke vragen ik nog moet stellen om een ander antwoord te krijgen", zo zei hij. Nieuwenhoven noemde de wijze .van beant woording "Stabiaans". Hij bedoelde onduidelijk en ont wijkend. HENNIE VAN EGMOND WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; do soos met films en informatie program ma's. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. I Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, teL 213490. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'De weg naar het zuiden'-Johan van der Keuken. 20 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade 6, kerststukjes maken, 20 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstaat 17, optreden de Hongaarse groep Muszikas. Antoniuskerk - kerstviering van Noor- derwiek ten bate van Polen, 19.30 uur. Museum van Volkenkunde - lezing 'Dorpsontwikkeling en landbouw in In donesië', 20 uur. Lodewijkskerk - Steenschuur, kerst concert van het koor van de vakgroep Engels adn de Leidse universiteit, 20 Leiderdorp - gemeentehuis, commissie openbare orde en veiligheid, 20 uur. Oegstgeest - cultureel centrum, com missie welzijn bejaarden, 19.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, raadsver gadering 20 uur. Warmond - gemeentehuis, begroting, 19 DONDERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, film 'Malpertuis' met Orson Welles, do. vr en za om 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'De Afstand'-De Winter. Seeghers. v.d. Vel de. 20 en 22.15 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, van 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Zoeterwoude - begin uitbreiding Ons AMSTERDAM/VOORBURG (ANP) - De Wassenaarse pro jectontwikkelaar Leen R. (47), die een rol heefi gespeeld in de verduisteringsaffaires rond de onlangs veroordeelde ex-notaris Slis, is vandaag in de Britse hoofdstad Londen aangehouden. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie in Voorburg be kendgemaakt. R. wordt verdacht van medeplich tigheid aan oplichting en ver duistering. Zijn aanhouding is geschied op verzoek van de Am sterdamse officier van justitie mr. J. de Bruin. R. was in eerst instantie betrokken bij de verduistering van drie mil joen gulden door mevrouw Slis- Stroom. Vervolgens heeft hij "heer Olivier", die in België vast zit in afwachting van uitlevering aan Nederland, een handje ge holpen om de drie miljoen gul den weer aan mevrouw Slis te ontfutselen. R. werc( in juni reeds aangehouden op het Bntse eiland Man, maar korte tijd later weer vrijgelaten omdat de Engelse politie op ba sis van het toen aanwezige mate riaal onvoldoende reden zag R. langer vast te houden. Sinds die tijd is er evenwel een overstel pende hoeveelheid materiaal naar Engeland gestuurd, op grond waarvan nu opnieuw tot aanhouding is overgegaan, aldus de woordvoerder van de rijkspo litie. Hij sprak de verwachting uit dat de ex-projectontwikke laar binnen niet al te lange tijd aan Nederland zal worden uitge leverd. WARMOND - Bij een inbraak in een vrijstaande woning aan de Sweilandstraat in Warmond 'is voor meer dan 15.000 gulden buit gemaakt. De bewoonster, die tij dens het weekeinde niet thuis was, merkte de diefstal gisteren op. De inbrekers kwamen binnen via de achterdeur Meegenomen wer den onder andere elf antieke In donesische borden en een per- zisch tapijt. Ruilbeurs In Leiderdorp is morgen een schaatsenruilbeurs. Deze wordt gehouden in een garage van het woonhuis Wilddreef 146 in Lei derdorp. Lanie Hugtenburg uit Haarlem verzorgt deze beurs. Zij verzamelt zelf antieke schaatsen en hoopt op deze ma nier ook mensen te ontmoeten die haar met haar verzameling kunnen helpen. Men kan er van af ongeveer elf uur terecht. Pop In de Lindehoeve in Voorschoten treedt morgenavond de folkfor- matie 'The Crooks' op. Zij spe len muziek uit de jaren twintig en dertig, een mengeling van ragtime, jazz/blues en bleu- grass. Aanvang negen uur. Kerstavond De NCVB afdeling Leiderdorp houdt vanavond een kertsbij- eenkomst in gebouw 'Irene'. Aanvang acht uur. Kerstzang (1) Het Voorschotens Kamerkoor brengt vanavond in de kapel van Huize Bijdorp aan de Veur- seweg kerstliederen ten gehore. Aat Eriks en Han Kapaan zullen het koor respectievelijk op or gel en hobo hegeleidden. Aan vang half negen. Kerstzang (2) In de Wassenaarse Dorpskerk treedt vanavond het Westlands Mannenkoor onder leiding van Piet Struyk op. Zij geven daar een kerstconcert. Het koor heeft 130 zangers en bestaat 25 Jaar. Aanvang zeven uur. Eindconcert Leerlingen en docenten van de streekmuziekschool 'Rijnak koord' geven morgenavond in 'de Muzenhof aan de Engelen- daal een eindconcert. Aanvang kwart voor acht. LEIDEN - Tv-piraat Sleutelstad die afgelopen zaterdag nog de laatste James Bond-film For your eyes only bracht, is uit de lucht gehaald. Twee Koudeker- kers (16 en 58 jaar) zijn aange houden. Ze hielden zich in de nacht van zondag op maandag verdacht op in de buurt van Al phen aan den Rijn, waarna de po litie het tweetal aanhield. In hun auto werd video- en zendappara tuur aangetroffen. Na verhoor zijn beide mannen heengezon den. LEIDERDORP - "Met enige vreug de" vertelde wethouder Verdier gisteravond aan de leden van de raadscommissie voor onderwijs in Leiderdorp, dat het ministerie de verbouwingsplannen van de Engelendaalschool en het kop pel lagere Prins Willem Alexan- derschool/kleuterschool 't Kwet- ternest' (Vogelwijk) heeft goed gekeurd. Voor wat betreft de Engelendaal school in Leiderdorp-oost hoopt Verdier dat het schoolbestuur nu snel met een definitief plan en een kostenraming komt, zoda de zich inmiddels al negen jaa voortslepende zaak misschien vóór het begin van schooljaar kan worden afgerond Bij de verbouwing, die naar eer schatting van de wethouder geveer 900.000 gulden gaat kos ten, zal de kleuterafdeling 'De Engelenbak' in het hoofdge bouw worden ondergebracht. Na de verbouwing van de Alexan derschool zal ook hier de kleuter en lagere school in één gebouw De Prins Willem-Alexander school kan binnenkort worden verbouwd. LEIDSCH iËÊs DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1*9**: Urtgavafsmaatschappij L*dech Dagblad B V Hoofdkantoor. WrttaSingai 1,2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Tatafoon: 071-144941 Gaan kranl ontvangen: M. 071-123143 tusaen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.90 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementageiden olj vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van te Haarlem. Kwartaalabonnement I 57.35 Per post f 79.70 Jaarabonnement 1217.90 per post 1307.30 Losse nummers t 0.80 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurman» Aangesloten bij da Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen, ParijsWashington. Cairo. Rome, Madrid. Stockholm an Djakarta. Redactie stad an randgemeenten tal 071-125280 of 071-144941 tst 222 dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 11 tot 18 dec door: Haven apotheek. Haven 18, tel. 120085; apotheek Linnaeus, Kempe- naerstraat, Oegstgeest, tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr zitten. De school zal dan beschik ken over vijf lokalen voor de la gere school, twee voor de kleu terschool en één gemeenschap pelijke ruimte. Omdat de lagere Alexanderschool nog twee tot drie jaar met zes leerkrachten zal draaien moet er naar een tijdelij ke oplossing worden gezocht voor één klas. Daarbij wordt ge dacht aan de voorlopige inrich ting van de gemeenschapsruimte als klaslokaal, of het gebruiken van een lokaal in een ander ge bouw.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2