EG geeft geld voor superzuinige huizen Direct met bouw brug over Gouwe beginnen Alkemade ruziet over containers watersporters Kerstflora: expositie bolbloemen in Hillegom Voorstel CDA-kamerfractie "Krachtige bergstroom" in bollenbad Noordwij k WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 PAQ1NA 29 HILLEGOM - De Europese Gemeenschap heeft een subsi die van 250.000 gulden toegekend aan een bouwplan voor 12 energiezuinige woningen in de gemeente Hille- gom. Bovendien wordt voor de bouw van deze woningen nog een subsidie van 400.000 gulden verwacht van het ministerie van economische zaken. Gemeenschap een subsidie heeft toegekend. Door gebruik te maken van onder meer een laagje bladgoud wordt de zonnewarmte in de zes wonin gen beter en langer vastgehou den. Bovendien krijgen de wo ningen in Hillegom de beschik king over een vernuftig warmte- circulatiesysteem en worden zij aan de noordkant van weinig glas voorzien. De gevel aan de zuidkant bestaat geheel uit glas. Toeval Dat staat te lezen in de toelichting op de begroting van de woning stichting Pago in Hillegom. Deze woningbouwcorporatie zal de energiezuinige woningen bou wen in samenwerking met bouwbedrijf Era uit Zoetermeer en het architectenbureau Van den Broek en Bakema uit Rotter dam. In de loop van volgend jaar wordt begonnen met de bouw van de woningen, waarvan er zes zijn voorzien van een nieuw soprt zonnecollectoren die een bespa ring op de stookkosten moet op leveren van maar liefst 80 pro cent. Een dergelijke bezuiniging is in Nederland nog nooit be reikt. Vandaar dat de Europese Door de subsidies kunnen de wo ningen in de sociale sfeer wor den gebouwd. Dat is ook de re den dat de woningstichting Pago is ingeschakeld. Pago moet fun geren als bouwheer. Volgens di recteur IJ. L. van Rooijen van Pago en Era-topman Landman kunnen de woningen bij een gro tere produktie zonder subsidies in de sociale sfeer worden verwe zenlijkt. Hot is min of meer toevallig dat dit woningbouwproject ten deel valt aan de gemeente Hillegom. Aan vankelijk kwamen meer ge meenten in aanmerking, maar uiteindelijk is gekozen voor deze bollenstreek-gemeente. Naast de zes huizen die beschik king krijgen over zonnecollecto ren, worden tevens zes woningen gebouwd die over een bijzondere isolatie beschikken. Bovendien worden aan de Olym- piaweg nog eens 20 huizen ge bouwd die een normale isolatie krijgen. Er zal worden onder zocht welke woningen, gezien de investeringen, het meeste rende ment opleveren. Woningbouw In de begroting van Pago is niet al leen aandacht voor zonnewonin- gen, maar ook voor andere bouwprojecten. Het bestuur van de corporatie betreurt dat in 1982 maar nauwelijks projecten kun nen worden uitgevoerd. Wel staat een groot aantal plannen op stapel, maar daarmee kan pas worden begonnen tegen het ein de van 1982. Pago betreurt het dat in de wyk Elsbroek niet kan worden door gebouwd. De voorbereidingen voor woningbouw in het laatste gedeelte van dit woningbouwge bied zijn voornamelijk vertraagd door het afhaken van de NV Bouwfonds Nederlandse Ge meenten als bouwheer. Dat fonds zag weinig heil in de bouw van premiekoop- of premiehuur woningen. Met man en macht is gezocht naar een andere geld schieter. Er is niet alleen teleurstelling om dat er zo weinig wordt gebouwd in 1982 voor Hillegomse woning zoekenden, maar ook betreurt Pago die ontwikkeling omdat de bouwopzichters van deze corpo ratie zonder werk komen te zit ten. Thans moeten zij werkzaam heden verrichten die in pnncipe niet tot hun takenpakket beho- Een van de projecten go volgend jaar toch nog hoopt te beginnen is de bouw van 121 wo ningen op de hoek van de Leid- sestraabOlympiaweg Dat zijn huurhuizen, voornamelijk be jaardenwoningen. In de eerste helft van 1982 verwacht de wo ningbouwcorporatie dat de over heid het licht op groen zet voor de bouw van dit project. Wel worden nog problemen ver wacht ten aanzien van de bouw kosten. Pago maakt begroting openbaar HILLEGOM Deze week heeft woningstichting Pago haar begroting met toelichting voor 1982 het daglicht doen zien. Het is de tweede keer dat Üie begroting aan alle raadsfracties wordt toege stuurd en de eerste keer dat die begroting aan de pers wordt aangeboden Daarmee wil het bestuur van de woningbouwcorporatie het beleid wat meer naar bui ten brengen en openheid ver schaffen. In de begroting staan geen gegevens over de reservepositie van de stich ting. Die gegevens worden neergelegd in de zogenaamde jaarrekening, die in de eerste helft van 1982 wordt gepre senteerd. ALKtMAUiii - Met ingang van het volgende seizoen is de ge meente Alkemade jaarlijks tussen de vijf- en achtdui zend gulden kwijt aan de huur van containers waarin watersporters hun volle vuil niszakken kunnen depone ren. Dat is een gevolg van het maandag genomen besluit om de containerverhuur niet langer zelf te doen, maar over te doen aan het Rijpwete- ringse bedrijf Hoogenboom. De gemeente begon een aantal. jaren geleden met het zelf neerzetten van containers omdat watersporters in het waterrijke Alkemade ver plicht zijn hun huisvuil in vuilniszakken op te bergen. Om hun de gelegenheid te ge ven volle zakken kwijt te ra ken zette de gemeente contai ners in Oud Ade, Rijpwete- ring, Kaageiland en Oude Wetering. In het kader van de bezuinigin- gen, waaraan ook Alkemade dit jaar niet ontkomt, werd besloten de containers te "verkopen" aan een particu lier bedrijf. Dit viel echter niet bij iedereen in goede aar de. Met name CDA-raadslid W.P. Klerks had zijn beden kingen. Hij wilde dat de ge meente een aantal containers voor de watersporters zou houden. genboom. en dat kost tussen de vijf- en achtduizend gul den per jaar. "Als er tien con tainers in eigen beheer waren gebleven hadden we die dui zenden guldens zelf kunnen verdienen. Ik vind dit een verkeerd beleid". aldus Klerks Het voorstel van wethouder N.J. Verhaar om de plaatslij- ke VW's voor de, containers te laten betalen viel ook niet goed, toen bleek dat Verhaar de VWJs in ruil voor deze e tra last ook een extra subsi die wilde geven. "Ook die subsidies zijn gemeenschaps gelden", merkte Klerks op. Klerks kreeg een nieuwe te leurstelling te verwerken toen hij voorstelde om de meer dan 20.000 gulden die de gemeente van Hoogen boom voor het overdoen van de containerdienst krijgt, te besteden om het gat in de be groting - ontstaan door de een paar weken geleden goedgekeurde kleinere ver hoging van de onrocrend- goedbelasting - te vullen. De raad besloot toen het (overi gens omstreden) tekort van 16.000 gulden te vullen uit de post onvoorzien. Klerks strandde nu op het verweer van wethouder H M L. van Duykeren. die vond dat de opbrengst van de containci- verkoop in de kas voor toe komstige investeringen moet worden gestort. De raad ging met dat laatste akkoord. Directeur IJ. L. van Rooijen van woning stichting Pago is blij met de subsidie van de Europese Gemeenschap. Hij verwacht dat de zon nehuizen in massapro- duktie zonder subsidie in de sociale sfeer kun nen worden gebouwd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Tegelijkertijd met de aanleg van rijksweg 11 aan de Leids/Zoeterwoudse kant moet worden begonnen met de bouw van de brug over de Gouwe in Alphen aan den Rijn. Hierdoor zal geen vertra ging ontstaan als de aanleg van de rijksweg Alphen na dert. Deze vyerkwijze zal de CDA-fractie in de Tweede Kamer bepleiten bij minister Zeevalking van ver keer en waterstaat. Dat deelde het CDA-kamerlid drs. H. Evers- dijk gisteravond mee op een bij eenkomst van de Alphense CDA- afdeling. Man vernielt meubilair BUITENKAAG Een 51-jarige man uit Abbenes heeft gister avond vernielingen aangericht in de woning van zijn vrouw in Bui tenkaag. De man, die nog in een echtscheidingsprocedure is ver wikkeld, had van de rechter een verbod gekregen de woning van zijn vrouw te betreden. Deson danks kwam hij gisteren via de achterdeur binnen en gal' zijn vrouw en een bezoekster een paar rake klappen. Bij aankomst van de politie was de man verdwenen, maar hij kon la ter worden aangehouden op de Lisserweg. Slingerend was de man in zijn auto op weg naar huis. Hij verkeerde onder in vloed van alcohol. Op 25 januari wordt het rijkswe genfonds in de Kamer behan deld en dat is, aldus Eversdijk, een mooie gelegenheid om voor het CDA-voorstel aandacht te vragen. "Rijksweg 11 is voor Al phen van enorm belang. Ook voor de economische ontwikke ling van Alphen is de A 11 van grote betekenis. Juist voor- Al phen met z'n groeiend bedrijf sle ven zijn goede verbindingen met de grote steden noodzaak", aldus de CDA'er. "Overigens zal de ge meente ervoor moeten zorgen dat de bestemmingsplannen die nodig zijn voor de aanleg van de weg en voor het kunstwerk, tij dig gereed zijn" Buijsert: Alphen niet dringendste deel van rijksweg 11. Volgens het Alphense D'66-raads- lid A. van Geest heeft hij uit tele fonisch contact met minister Zeevalking begrepen, dat de rondweg m Alphen in 1985 ge reed is. Volgens Eversdijk is-dit absoluut onmogelijk: "Naar mijn idee praat het raadslid met deze D'66-minister aan dovemanso ren. Volgens mijn informatie wordt het wel 1990. Het lijkt me goed dat in de gemeenteraad aan D'66 wordt gevraagd dat eens hard te maken, want het is wel aardig om zo iets te vertellen- ,maar ook werkelijk zorgen dat het gebeurt, is een tweede." Eversdijk voegde daaraan toe, dat D'66 in de Tweede Kamer geen steun heeft gegeven aan de CDA-motie vóór aanleg van rijksweg 11. Eversdijk gaf toe dat het voor Alphen beter was ge weest als de aanleg van de rijks weg in Alphen was begonnen, maar volgens hem is daaraan weinig meer te veranderen. Desgevraagd verklaarde CDA-af- delingsvoorzitter en gedeputeer de ïr. N. Buijsert dat de aanleg van rijksweg 11 aan Leids/Zoe terwoudse kant dringend nood zakelijk is, in feite dringender dan aan de Alphense kant. De ge deputeerde van het provinciaal bestuur kan de beslissing van de minister dan ook wel begrijpen. PLANKZEILEN - De Koninklij ke Nederlandse zeil- en roeiver eniging heeft de jaarprijs 1981 voor de beste internationale zeil prestatie toegekend aan Stephan van den Berg, die in drie klassen het wereldkampioenschap plankzeilen heet behaald. 1NOORDWIJK - Als extra attractie voor de bezoekers van het Bol lenbad worden het eind van deze maand zogenaamde jetstreams in het binnenbad en het instruc- tiebad aangelegd. Deze installa- I tie imiteert een krachtige berg- I stroom. De in de Verenigde Staten ontwor pen apparatuur wordt inge bouwd in de wanden van het j bassin. Met een enorme kracht i wordt er water mee het bassin in- I gespoten. Het personeel van het zwembad legt de jetstreams zelf aan. De kosten worden hierdoor tot een minimum beperkt. Deze maand zijn ook de zogenaam de 'Totems" in gebruik geno men. Totem staat voor "total energie modules". In het Neder lands betekent dit een motor die voor de opwekking van elektrici teit zorgt en waar ook de warmte Het Bollenbad in Noordwijk, daI van wordt benut om het zwem- hu voor het overgrote deel in de ex- water te verwarmen. Door de 9en behoefte aan energie kan voor plaatsing van drie van deze i Beeld van de Kerstflora in Hillegom van vorig jaar. Binnenkort i in het Bloembollencentrum nabij Treslong. dergelijke bloemenpracht te cn HILLEGOM - Het bloembollenvak maakt zich op voor de eerste gro te bolbloemententoonstelling van het winterseizoen: de Kerst- flora. Dit evenement heeft een .vaste plaats gekregen op de na tionale tentoonstellingskalender en zal dit jaar worden gehouden van woensdag 23 tot en met maandag 28 december. Het is alweer voor de 21e maal dat de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencul tuur deze expositie organiseert in het Bloembollencentrum in Hillegom Het vorig jaar trok de tentoonstelling 12.500 bezoekers Doordat men wat de broeierij be treft weinig problemen verwacht staat het wel vast dat er vele tien duizenden tulpen, narcissen en hyacinten te kijk zullen staan Bovendien zal een bedrijf uit Aalsmeer traditiegetrouw een collectie cyclamen presenteren Het zullen niet alleen de hoofdge wassen zijn die de Kerstflora vor men. Er worden ook freesia's op gesteld. Naast de afdelingen Hil- toren kan het Noordwijkse zwembad voor het overgrote ge deelte dc eigen elektriciteitsbe hoefte dekken. De drie "totems" hebben in het totaal 100.000 gul den gekost, terwijl de besparing per jaar 50.000 gulden bedraagt. waarde van dc ontvreemde goe deren bedraagt ruim 5200 gul den. By een huis in de Conradstraat werd ingebroken terwyl de be woners boven lagen te slapen, en werd uiteen spaarpot 150 gulden weggenomen In een ander huis in deze straat werd eveneens in gebroken. Hier verdween negen tig gulden. Aangezien in geen van de twee gevallen sporen van braak werden gevonden, sluit de politic niet uit dat de dieven van een valse sleutel gebruik hebben gemaakt ALPHEN AAN DEN RIJN By drie inbraken is de afgelopen nacht voor bijna zesduizend gul den aan geld en goederen in Al phen gestolen. Naast twee inbra ken bij huizen in de Conradstraat werd ook in het Ashram-college ingebroken. Het Ashram-college moest de grootste schadepost incasseren. Nadat de dieven een ruit aan de achterzijde hadden vernield sloe gen ze by de mediatheek even eens een ruit in en haalden ver volgens twee video-recorders en een versterker weg. De totale legom en Noordoostpolder zul len de produktgroepen van de "Koninklyke" van de party zyn, waarby de inzending van de Ver eniging "Het Bijgoed" zeker het bekijken waard is met een groot aantal bijzondere bolgewasjes. zoals anemonen, zephyrantcs en een collectie Tbcolote-ranonkels Het is nog niet zo lang geleden dat lelies op de Kerstflora een uiterst schaars artikel vormden. Er ko men echter steeds meer rassen die in de donkerste maand van het jaar tot bloei kunnen komen en bovendien krijgen dc kwe kers er wat remmen, koelen en programmeren betreft, de vin gers er steeds beter achter Naast de bloeiende bolgewassen zyn er op de expositie ook ande re sicrtccltproduktcn te zien, zo als een collectie orchideeën van mevrouw Van Kampen uit Noord wjjkerhout. Zeer interessant zyn verder de in zendingen van het Proefstation voor de Bloemisterij in Aalsmeer en het Laboratorium voor Blocmbollenonderzoek In de laatste inzending zal de nadruk vallen op de houdbaarheid van tulpen, leleis en narcissen Op bepaalde tyden zal een demon stratic bloemschikken worden gegeven.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29