Vuurtorens belicht Roman om in 'toog te houden boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken Historie bisdom Haarlem poezen- boek Tweemaal Joop van den Broek Aardige details over Wilhelmina NKV blikt terug bij het vooruitzien Moordverhaal met glimlach WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 EXTRA PAGINA Tl Pastoor B. Voets uit Haarlem verdient een eredoctoraat. Zijn historisch, wetenschap pelijk verantwoorde verhaal van het bisdom Haarlem rechtvaardigt dat ten volle. En wat zou de Katholieke Theologische Hogeschool in Amsterdam weerhouden? Pastoor Voets heeft weliswaar geen dr(s) voor zijn naam staan, maar dat zegt niets over het historisch produkt dat wordt afgeleverd. Zijn boek is in elk geval in één woord: af. In een heldere stijl aan de hand van honderden bronnen heeft hij de geschie denis van het bisdom vastge legd. Mede vandaar mijn voorstel en lof. Natuurlijk moet men geïnteres seerd zijn in de geschiedenis van de RK Kerk en vooral van het bisdom Haarlem, an ders leest men het bepaald niet uit. Maar interesse geldt voor alle boeken. De auteur laat weer zo duide lijk zien dat er niets nieuws onder de zon is. Een halve eeuw geleden en meer ston den de leken ook al op. tegen de kerk en haar bedienaren. Alleen minder massaal. En men bleef zijn geloof wat meer trouw. Natuurlijk wa ren de tijden anders en dus ook de zeden. Dat heeft ook zijn weerslag op de geloofs beleving. Kort en goed: wil men iets van de geschiedenis van het bis dom Haarlem begrijpen dan is dit boek onmisbaar. Het dient te worden gelezen en niet alleen door mij. THEO KROON "Bewaar het toevertrouwde pand" B. Voets. Gooi en Sticht, 45.-). Als geweldige stormvloeden geen roet in het eten hadden gegooid stond Katwijk nu wellicht als "europoort" te boek. De natuur bepaalde echter anders. Het water zocht een zuidelijker route. De Rijn verzandde groten deels en Katwijk werd 'slechts' een vissersdorp. Met name ook voor werd wel al in een zeer vroeg stadium een vierboet (vuur toren) aangelegd. Om die re den beschikt Katwijk dan ook nu nog over één van de oude vuurtorens van Europa. De Romeinen bouwden al burchten (in Katwijk Britten burg) waar op één van de to rens een vuur werd gestookt. Dit vuur diende niet alleen voor de vissers, maar in Kat wijk ook om de oversteek naar Engeland te vergemak kelijken en voor het kunnen vinden van de monding van de Rijn Later werd een 'ech te' vuurtoren neergezet. Tot op de dag van vandaag prijkt dit vierkante bouwwerk nog altijd aarv de boulevard, al doet het nu nog slechts dienst als toeristische attrac tie. Dergelijke gegevens zijn terug te vinden in het onlangs ver schenen boek 'Vuurtorens' van Romke van der Veen. Heden en verleden van de Nederlandse vuurtorens wor den 'belicht' in het fraai uit gevoerde boekwerk. Een boek dat is voorzien van tal van archieffoto's, aangevuld met door Theo Kampa ge maakte kleurenopnamen van de huidige Nederlandse vuurtorens. Ook de door de Nederlanders in het voorma lig Nederlands-Indiè ge bouwde 'lichthuizen' worden daarin genoemd en in beeld gebracht. Al zal het boek. gezien de niet aflatende interesse voor vuurtorens, commercieel ge zien straks ongetwijfeld als een succes kunnen worden beschouwd, het werk kan toch ook worden gekwalifi ceerd als een welkome aan vulling in het zeer beperkte materiaal dat over deze bouwwerken in boekhandel en bibliotheken verkrijgbaar 'Vuurtorens' is duidelijk een in formatief boek Overzichte lijk qua opbouw en dus een voudig te raadplegen als daar aanleiding toe is. De dikwijls romantische, niet op altijd werkelijkheid berustende vertelsels van in en om de mysterieuze torens, ontbre ken dan ook Of het moest het verhaal zijn van Mineke Straijer. de dochter van de vuurtorenwachter van Haam stede. die haar ervaringen neerlegde in een plakboek. ral van vnj overzichtelijke kaartjes geven in het boek duidelijk aan welke functie de vuurtorens tot op de dag van vandaag innemen. Zelfs de voor de leek misschien wat al te technische gegevens blijven niet onvermeld. Een tijdrovend karwei dus het sa menstellen van dit boek. Van der Veen wijst daar ook op in zijn voorwoord. Ruim 20 jaar heeft hij er aan gewerkt. ADRIAAN BRANDENBURG i Romke van der Veen wordt uitgegeven door De Boer Maritiem uit Bussum en kost in de boekhandel 29.50 gul- Nu het Nederlands Katholiek Vak verbond (NKV) is opgegaan in de FNV dient de historie te worden vastgelegd Dit geldt met name voor de laatste 40 jaar. omdat de eerste 60 jaar in diverse gedenk boeken genoegzaam zijn beschre ven. Helaas was dit geen weten schappelijk verantwoorde ge- schiedsehrijving, maar toch Die lacune zal worden opgevuld door de daarvoor meest aangewe zen man in Nederland dr Jan Roes. directeur van het Katholiek Documentatie Centrum. Hij kreeg op de valreep het verzoek van het bestuur om de geschiede nis te schrijven. Te beginnen bij 1941. een markant jaar aangezien het toen 50 jaar geleden was dat de pauselijke encycliek Rerum Novarum verscheen en de R.K. Twentse fabrieksarbeidersbond door Ariêns werd opgericht. Vooruitlopend op de verschijning van dit boek wilde men nu al wat doen. Vandaar het boek "Terug blikken bij het vooruitzien", dat dezer dagen verscheen. In dit hoogst interessante boek, een li ber amicorum voor KAB NKV. schrijven oud-verbondsbestuur- ders op hun eigen wijze het- en hun verleden. Daarnaast halen vrienden, met de vakcentrale ver wante. wetenschappelijk gevorm de mensen hun herinneringen op Zij schrijven over hun relatie met het NKV vanuit hun maatschap pelijke functie. Het is een bijzon der boek geworden omdat recht uit het hart wordt gezegd wat het NKV was en betekende. Roes zal er niet omheen kunnen. THEO KROON 'Terugblikken bij het vooruitzien" NKV. AMBO. 269 pag 35.-). Een jaar geleden maakte Tom Pauka een voortreffelijk de buut in de nationale literaire wereld met zijn verhalenbun del "Een moeilijke eter en andere verhalen". Zijn zeer persoonlijke en volwassen stijl, gekenmerkt door een subtiele, verfijnde ironie, be zorgde hem alom erkenning en met gretigheid heb ik uit gezien naar nieuw werk. Dat ligt nu voor me: de wat novel- listisch-korte roman "Winnif- fred ontrekt zich aan het oog". Een wonderlijke titel die niettemin uitstekend de inhoud van het boek dekt. Winnifred de Wolf, zo wordt geleidelijk duidelijk, is voor aanstaand medewerkster bij een onafhankelijk reorgani satie-bureau en heeft in die' functie de opdracht als "Inte- rindirecteur" orde op zaken te stellen bij de "Budget stichting", een semi-over- heidsbedrijf. Het is haar al gauw duidelijk dat deze zwaar gesubsidieerde stich ting in feite overbodig is, zo als ze in een vertrouwelijk (en geestig beschreven) gesprek met haar directe opdrachtge ver duidelijk maakt: "Ze zuchtte. 'Het is ten dele te be grijpen omdat dit niet alleen een reorganisatie is maar ook nog een inkrimping, dat geeft altijd extra pijn. Maar er is ook iets anders, een historie van meer dan een eeuw be wijzen dat je niet overbodig bent. Tegen beter weten in, vrees ik'. 'Ik volg je niet hele maal'. zei Johan. 'Die stich ting doet geen zinnig werk Jo han, die club is overbodig. Geen mens 'die 'm zou missen als hij morgen verdwenen was", (p.49). Een van de vele sleutelpassa ges in de roman. In feite acht de Budgetstichting zich over bodig en zou ze opgeheven willen of moeten worden. Hoewel het nergens expliciet gezegd wordt, geldt ditzelfde ook voor Winnifred: ze vindt zich overbodig en zou 't liefst willen verdwijnen, "onzicht baar worden". Half onbewust poogt ze zich ook in concreto te verstoppen. Het haar toe gewezen directievertrek bij voorbeeld bevat een diepe kast waarin ze zich graag te rugtrekt: ze denkt er zelfs se rieus over de kastruimte als mini-verblijf in te richten. Andere aanwijzingen voor Winnifreds "verdwijn-ma nie" zijn haar werkzaamhe den bij de verbouwing aan haar huis; echtgenoot Hans moet de werkelijk noodzake lijke klusjes doen, terwijl zij zich onledig houdt met het uitgraven van de kelder met 't vage plan er een soort eigen padvindershol, een werkruimte te creëren. Daar naast is er de gretigheid zich min of meer huiselijk "opsluit" in haar "kampeerbus. een ribbe- lig, wit gespoten bakbeest van het merk Citroen HY met een groot horizontaal stuur waarachter zij met naar bui ten gekeerde ellebogen en half opgestroopte mouwen, kalm en volgens de ongeschreven regel dat vrachtverkeer voor rang heeft, op tegemoetko mende en passerende perso nenauto's had neergekeken". (p-71) Zorgvuldig wordt de knusse bewoonbaarheid van dit vehikel verderop beschre ven: "Er was een kleine stalen aanrecht ingebouwd met daaronder ruimte voor een watertank en een gasfles, die een tweepits gasstel voedde en een ingenieuze vloerkachel met afvoer voor de rookgas sen. Ook de aanrecht had een afvoer, een pijp die op een de cente plaats ergens midden onder de auto uitmondde men kon daar een emmer voor afvalwater neerzetten maar men kon dat ook nala ten". (p.76) En zo verder. De lezer moet lang gissen naar de psychologische grond voor deze verdwijn- en ver stop-manie, maar ook hierin heeft de auteur, grondig in zijn compositie, voorzien. Be halve de suggestie van een twist met haar dochter He- leen en van gevarieerde dwang die haar omgeving (echtgenoot, werkgever. werknemers e.a.) op haar le ven uitoefent is er vooral dit: "Tranen sprongen in haar ogen. Ja godverdomme, ga een beetje staan janken. Ze was gezien. Ze had niet ge zien mogen worden. Lang ge leden, toen ze vijftien was of daaromtrent, had ze een boek gelezen waar iedereen in die tijd over sprak, een komisch boek over twee broers die een landhuis erven. In het begin van dat boek komt een meisje voor dat naakt in een bosvij- ver zwemt. De broers loeren naar haar en de een zegt te gen de ander dat dit een bos- nimf is, 'zich onbespied wa nend'. Ze herinnerde zich haar ontzetting toen zij die passage las. 'zich onbespied wanend'. Niet die twee broers deden iets maar het meisje, zij waande", (p.57) Wat er verder al niet aan inte ressants en verrassend her kenbaars is in deze bijzonder fraaie, subtiele roman zal ik U niet onthullen. Wel dat Pauka andermaal een boek geschreven heeft dat op een veilig en warm plaatsje in mijn boekenkast geborgen staat. Niet een roman om uit te lenen aan Jan en alleman, een groter compliment valt nauwelijks te verzinnen ROB VOOREN Tom Pauka, Winnifred onttrekt zich aan het oog. L'itg. Querido, Amsterdam, 17.90. In de schier oneindige reeks kattenboeken, is onlangs een heel mooi exemplaar versche- Cri Stellweg. onder meer be kend door haar kroniek in De Volkskrantdie zij onder het pseudoniem Saartje Burger hart schrijft, heeft de bekende poezenschilderijen van Henriëtte Ronner aangegre pen om enkele van haar mooi ste kattenverhalen te ventile- Henriètte Ronner schilderde tn de vorige eeuw (en nog een stukje in deze eeuw), voor net merendeel katten. Geen gewo ne katten, maar mooie exem plaren. Goed verzorgde Per zen van vermoedelijk rijke dames tegen de achtergrond van droevig stemmend plu che en gobelin. Cri Stellweg had tot het mo ment waarop zij de tekst van het boek ging verzorgen geen flauwe notie une Henriëtte Ronner nu eigenlijk was. Ook al zijn haar schilderijen ta melijk bekend, menigeen zal mèt Cri Stellweg niet weten wie nu achter die handteke ning schuilt. Henriëtte Ron- ners schilderijen zijn inder tijd in een prachtige druk uit gegeven door uitgeverij Sijt- hoff in Leiden. Ook in Frank rijk en Engeland verschenen zij. Cri Stellweg is in het verleden gedoken en heeft veel van de geschiedenis van Henriëtte Ronner achterhaald. Na een schets van het voorgeslacht van Ronner, verhaalt zij van haar eigen katten en poezen van Pollewop en Ballenko- ning van Kreng en nog veel anderen die in Stellwegs le ven zijn (geweest). Daartussendoor een verslag van een bezoek aan plekken, waar Ronners schilderijen nog hangen (dat zijn er niet zoveel, want het werk van Ronner is danig uit de tijd). Eveneens een interview dat Johan Graham met haar maakte en dat in de genoem de Sijthoff-uitgave in 1891 verscheen. Cri Stellweg treedt eigenlijk in het voetspoor van deze Gra ham door ook met een - voor deze tijd - mooie uitgave van Ronners werk te komen. Met dit verschil dat Henriëtte Ronner al begin deze eeuw overleed en dus niet kon wor den geïnterviewd. Zoals gezegd, het ts een heel mooie uitgave. Vertederend en boeiend, maar wèl voor échte kattenliefhebbers. ANNEMIEK RUYGROK Twee vrouwen over katten; Cri Stellweg en Henriétte Ronner; A.W. SiJthofTs l'itgev schappij, Alphen; 49,50. NRC-redacteur Joop van den Broek heeft als boekenschrij- ver drukke tijden achter de rug Kort achter elkaar lever de hij twee boeken af: een thriller en een detectivever haal. Onder eigen naam is Van den Broek een vrij vaste leveran cier van thrillers Met daarin steeds als hoofdfiguur de nogal ongebonden en ongere geld levende fotograaf-jour nalist Lex van der Tuyn Wa- lema. Deze bohemién-achtige figuur treft de lezer ditmaal aan in Suriname, zoals de titel van het boek 'Afrekening in Pa ramaribo" al doet vermoe den. Lex is daar zogenaamd naar toegestuurd om de "cor ruptieprocessen" te verslaan maar voor hij er zelf goed erg in heeft is hij in allerhande gecompliceerde intriges en complotten verwikkeld. Het is niet allemaal even lo gisch maar eigenlijk is dat van ondergeschikt belang. Het specifieke, door mij nog al bewonderde sfeertje rond om Lex van der Tuyn Wale- ma weet Joop van den Broek weer te creercn. En daarin geeft hy een nogal treffend beeld van de verwarrende si tuatie in het Suriname na de coup van de sergeanten. Het blijkt ook hier weer dat het sterke benen moeten zijn om de weelde van macht te kun nen torsen. Goede bedoelin gen alleen zijn niet voldoen de... Er wordt stevig geslagen, pittig geschoten en af en toe flink gevrijd. Lex is weer in zijn element. Joop van den Broek heeft geen uitschieter gele verd. Maar voor de heiheb bers van spanning is het goed genietbaar Dezelfde Joop van den Broek schrijft ook recht-toe-recht- aan politieverhalen onder het pseudoniem Jan van Gent. Gok in die boekjes bedient Van den Broek zich van een vaste figuur: de Amsterdam se inspecteur van politie Slui ter. In "Solo voor een Spaanse" wordt deze politieman door een huilend jongetje op het spoor gezet van een moord aanslag op een operazange res. Langzaam maar zeker ontrafelt Sluiter met behulp van zijn politionele machinerie het drama dat de tranen van dat jochie veroorzaakte. Het is minder spectaculair dan de thrillers die Van den Broek produceert maar rustig, reëel en raak getypeerd. Gemakke lijk leesbare en vlot verteer bare ontspanningslectuur. KOOS POST 'Afrekening in Paramaribo" door Joop van den Broek en "Solo voor een Spaanse" door Jan van Gent, verschenen bij A.W. Sijt- hofTa Uitgeversmaatschappij in Alphen aan den Rijn 14.25 per stuk). Wilhelmina. zoals zij als koningin vele malen de bevolking tn het bezette Nederland via Radio Oranje heeft toegesproken Ik moet toch wel flink wat aar zeling overwinnen voor ik het jongste boek van Martine Carton "Victoria en de olie sjeiks" tussen de thrillers neerpoot. Zeker, er vallen enige doden en de ik figuur (journaliste van een feministisch vrouwen blad) doet ijverige pogingen het raadsel achter die moor den te ontrafelen. Maar dat beschrijft Martine Carton zó met een glimlach dat het moeilijk is deze journaliste Tonia serieus te nemen. Tonia is niet dom - integen deel - en haar bedoelingen zijn ijzersterk, maar de ironie waarin de schrijfster haar en haar emancipatie dik inpakt relativeert al haar doen en la ten met veel nadruk. Op deze wijze lijken de misda dige verwikkelingen toch meer een facade waarachter Martine Carton haar lichtvoe tig verhaaltje over de vrij moedige maar tevens klein hartige Tonia kon opbouwen. KOOS POST "Victoria en de oliesjeiks" door Martine Carton, verschenen bij De Kern, Bigot en Van Rossum in Baarn 17.50). Aan de vooravond van konin gin Wilhelmina's honderdste geboortedag heeft een aantal tijdgenoten van de vorstin in rijksmuseum paleis Het Loo een herdenkingsbijeenkomst gehouden. In zeven lezingen werden herinneringen opge haald aan de koningin. De au teur heeft daarna ook ande ren die Wilhelmina goed heb ben gekend, benaderd en hun wetenswaardigheden ge boekstaafd. Zo ontstopd een boeiend en ook fleurig boek. Want het zijn niet alleen top figuren als Drees, Burger, De Gaay Fortman sr, Lieftinck. Mansholt (verbazingwek kend overigens hoeveel oude socialisten aan het woord ko men), die hun voor een deel al bekende herinneringen prijsgeven, maar ook haar oud-chauffeur, veiligheids functionaris, lakei, intendant, particulier secretaresse, hof maarschalk. Van de mensen die dagelijks in haar nabij heid vertoefden mag je de tails verwachten die iets meer zeggen over de mens dan over de vorstin; over de laatste is ten slotte het nodige bekend. Het boek van Tanse komt enigszins tegemoet aan die verwachting - "enigszins" omdat niemand bij zo'n her denking het achterste van zijn tong laat zien. Maar er is voldoende om haar te teke nen. Het beeld van Wilhelmi na dat uit het boek oprijst verschilt niet wezenlijk van de karakterschets die alge meen bekend is: een vrouw vervuld van een bijna spreek woordelijke plichtsbetrach ting, moedig, wilskrachtig, niet zelden hard, scherp en ongemakkelijk, soms po tentaatachtig. Ook al bleef ze bij alles wat ze deed vorstin, ze kon een grote trouw ten toonspreiden jegens de figu ren in haar omgeving. Ze ver loor niemand uit het oog en bemoeide zich, zo krijg je de indruk, met ólles. Of het nu de gang van zaken bij een di ner was of de behandeling van de bomen in haar bossen. Ze was ólles, behalve saai en onbekwaam. Prof. Manning heeft gelijk als hij zegt dat je veel van haar kunt zeggen, maar niet dat ze een "consti- tutionale pop" was. Dit alles smaakt naar meer, naar een echte biografie van Wilhelmina. Manning geeft daarvoor in het boek de lij nen aan (én de moeilijkhe den) en het zou mooi zijn als we daar niet vijftig jaar op zouden behoeven te wachten Tot slot één aardig citaat uit het boek. Het is van Wilhelmina's houtvester. ïr. Reinders, die ingaat op Wilhelmina's grote hobby, het schilderen "Voor het probleem dat zij niet alleen 's zomers, doch ook 's winters wilde schilderen, maar het stilzitten in de win terkou onmogelijk was, vond zij een geniale oplossing Zij heeft daarvoor een badwa gentje uit Scheveningen min of meer laten namaken en daar een kachel en een groot raam in laten aanbrengen. Het wagentje werd door een paard getrokken en naar een bepaalde plek gereden, waar zij zich dan per auto naar toe liet brengen om dan vanuit haar verwarmde kamertje te gaan schilderen. Het was wel een vreemd gezicht dat wagentje middenin de winter met een rookpluim uit de schoorsteen RUUD PAAUW "Koningin Wilhelmina". onder redactie van dr. A.C. Tanse, uit gegeven door A.W. Sijthoff. Al phen aan den Rijn. Prijs l 49.50.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27