LEIDSCH Hl DAGBLAD 'Troepen rond Warschau' Minder werklozen via deeltijdwerk Voorschotenaar wil demonstreren in Moskou HÓÓGSTE GEUITE m Caravan (0* Onderzoek failliete bv Poot BBC meldt landing Russische vliegtuigen In verband met beide Kerstdagen Helpers terug «■Camping Politie terughoudend over hulp agenten WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36655 Directeur G Koopman Bt/Mu Wtte S«je< i DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VOORSCHOTEN (GPD) - De Russische partijleider Leonid Brezjnjev kan op korte termijn een brief verwachten van de 33- jarige Piet den Hartog uit Voor schoten. Daarin wordt Brezjnjev gevraagd medewerking te verle nen aan een door Den Hartog en enige geestverwanten te organi seren anti-kernwapenbetoging die in het weekeinde van 13 en 14 februari op het Rode Plein in Moskou zou moeten plaatsheb ben. Een waanzinnig plan? „Nee. hele maal niet", zegt Den Hartog. „Eerst dacht ik dat we tien pro cent kans van slagen hadden. maar op dit moment zijn onze kansen met vijftig procent geste gen. De Russen hebben zelf ge zegd dat ze ook willen ontwape nen. Dan moeten ze toch blij zijn dat een stel idiote Hollanders, die er een half maandsalaris voor over hebben om in Moskou te komen demonstreren. hun standpunt komen steunen?" Piet den Hartog is administrateur bij een opleidingsinstituut in Voorschoten, is lid van het afde lingsbestuur van de Partij van de Arbeid en heeft meegedaan aan de anti-kernwapendemonstra ties in Bonn en Amsterdam. „Het Oud Strijders Legioen had een vliegtuigje boven Amster dam met de leuze: Wie demon streert er in Moskou? Daar heb ik me behoorlijk kwaad over ge maakt. Ik heb er met anderen over gepraat en zo is het idee ont staan om ook in Moskou te gaan demonstreren", aldus Den Har tog. De reis naar Moskou zal op zichzelf geen probleem worden. Volgens Den Hartog kunnen de Neder landse Spoorwegen zonder meer een complete trein inzetten met plaats voor minimaal 400 en ma ximaal 900 betogers. De prijs, zo weet Piet den Hartog nu al te melden, wordt f 340 retour. „Daar komen nog een paar tientjes bij voor een couchette, voor vi- sumkosten en voor een paar an dere dingen. De reis naar Mos kou gaat 43 uur duren. Tech nisch is het allemaal geen pro bleem Ik heb bovendien al zo veel bijvalsbetuigingen dat ik met gemak een trein vol krijg". Wat wel een probleem blijkt te zijn, is het verkrijgen van toesem- ming voor het houden van de be toging. De Sowjet-autoriteiten zijn er niet happig op, althans als het om demonstraties van Rus sen gaat. „Maar ik vind dat het misschien wat anders ligt nu er buitenlanders komen. Als Brezjnjev weigert, krijgt hij veel negatieve publiciteit", aldus Den Hartog. Hij is eerst bij het Russische con sulaat in Den Haag geweest. Daar is hij niet verder gekomen. Gistermiddag is Den Hartog op de Russische ambassade door persattaché Opalev ontvangen. „Die wist al van ons plan. Hij zei mij dat hij ons verzoek niet kon en wilde weigeren, maar dat we bij hem aan het verkeerde adres waren. Daarom hebben we be sloten om Brezjnjev zelf maar te schrijven. Ik geloof zeker dat we een redelijke kans van slagen hebben. Zondag gaat de brief weg. we zijn reuze benieuwd naar het antwoord". (Van één onzer verslaggevers) VALKENBURG - Er zal tot op de bodem worden uitgezocht wat er steekt achter de omzetting Leyland-dealer Garagebedrijf Poot bv in Poot's Automobielbe drijven. Dit zegt de Leidse cura tor mr. Sluiter van het failliet verklaarde Garagebedrijf Poot bv. "Juridisch kan het allemaal water dicht zijn en ik zeg ook niet op voorhand dat de zaak niet deugt, maar verdacht is het wel", aldus de curator, die denkt pas over twee maanden de zaak helemaal te hebben uitgezocht. Garagebedrijf Poot bv is onlangs failliet verklaard met achterla ting van een schuld van ruirri éen miljoen gulden. Directeur Poot is met 6 ton de grootste schuldei ser van zijn voormalige bedrijf. De nieuw opgerichte bv staat op naam van zijn echtgenote. De voormalige bv heeft haar perso neelsleden eind oktober zonder toestemming van het arbeidsbu reau ontslagen en kregen die maand ook geen salaris. Een deel van hen trad bij de nieuwe bv in dienst. Volgens Sluiter is het een raadsel waar het geld vandaan kwam om de goederen van de oude bv op te kopen. De goederen, waarop de belastingdienst had beslag ge legd, behoren nu tot de inventa- i de bv. Wetenschappelijke raad adviseert regering: DEN HAAG (ANP/GPD) - Arbeidstijdverkorting, educatief verlof en deel tijdarbeid kunnen de werkloosheid terugdrin gen en door herindustria lisatie kunnen nieuwe ba nen worden geschapen. Dat zegt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid in zijn vanmiddag gepresenteer de rapport "Vernieuwingen in het arbeidsbestel", dat is opge steld door drs. H.A. van Sti phout, prof. dr. H.N. Douben en prof. dr. J. Volger. De raad vindt het voorbarig nu te concluderen dat een bevredigen- JERUZALEM (AFP) - De onge veer 13.000 Druzen op de Golan- hoogvlakte zijn vandaag massaal in staking gegaan uit protest te gen de annexatie van dit gebied door Israël. De staking is voor drie dagen uitgeroepen. Aanhoudende vorst droog weer met opklaringen en hier en daar mist. In de nacht en ochtend mati ge tot strenge vorst met minimumtem peratuur van min 5 tot omstreeks min 12 graden. Morgenmiddag lichte vorst met een temperatuur van ongeveer min 3 graden. Vannacht zwakke, over dag matige noordoostelijke wind. 17 december 1981 Zon op: 08.44 uur, zon onder: 16.28 uur Maan op: 23.58 uur. maan onder: 13.01 Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.35 en 19.58 uur. laagwater 03.18 en 15.37 uur. de groei van de werkgelegenheid onbereikbaar is. De middelen om de werkloosheid terug te dringen zijn echter beperkt, zo blijkt uit het rapport van de WRR. Ingrijpende veranderin gen als een algemene arbeidstijd verkorting tot een 25-urige werk week, een basisinkomen voor ie dereen en een zg. verzorgersloon zijn volgens de raad zowel om economische als om sociale rede nen niet uitvoerbaar. Het wetenschappelijk bureau van D'66 meent dat er de komende vijfjaar door stimulansen van de overheid 400.000 deeltijdbanen kunnen worden geschapen. Ruim de helft daarvan moet voor rekening van de overheid ko men, terwijl de rest - liefst vrij willig - bij het bedrijfsleven moet worden gevonden. Gebeurt dit niet dan moet de overheid via een wet deeltijdarbeid in het be drijfsleven afdwingen, vindt het bureau. Het D'66-bureau meent dat werk gevers en werknemers door mid del van meerjarige sociale con tracten afspraken kunnen ma ken over aantallen deeltijdba- Geconstateerd wordt overigens dat de overheid een achterstand heeft bij de aanstelling van deel tijdwerkers, die via een beleids plan moet worden ingelopen. Vrijspraak advocaten voor hof AMSTERDAM (ANP) - Vier le den van het advocatencollec- tief Amsterdam-Noord zijn vanochtend in hoger beroep vrijgesproken van de aan klacht dat zij zich vorig jaar aan opruiing zouden hebben schuldig gemaakt. Het gerechtshof in Amsterdam achtte de beschuldiging niet bewezen en maakte de ver oordeling van het viertal tot 300 gulden boete ongedaan. De vier advocaten werden op 9 oktober van het vorig jaar gearresteerd aan de voor avond van de feestelijke ope ning van het laatste stuk me trotraject omdat zij een affi che achter het raam van hun kantoor haddden gehangen waarin werd opgeroepen tot gewelddadige verstoring van de openingsplechtigheid. De aanhouding deed nogal wat stof opwaaien omdat het ad vocatenkantoor en bloc werd opgepakt terwijl de clienten verbouwereerd in de wacht kamer achterbleven. 7 en 8 jaarsdeposito's minimale storting f 1.000,-. LEIDSE SPAARBANK De sluitingstijden voor advertenties voor donderdag 24 december zijn als volgt: gewone advertenties woensdag 23 december 13.00 uu sleuteltjes woensdag 23 december 10.00 uu automarkt adv. dinsdag 22 december 15.00 uu onroerend goed adv. dinsdag 22 december 15.30 uu personeels advertenties dinsdag 22 december 15.30 uui Directie LeidschJAlphens Dagblad ROTTERDAM - Bij Truus Winterswijk in Rotterdam is het een "beestenbende". Van de diergaarde Blxjdorp kreeg zij twee ongebruikelijke logés. De bijna één jaar oude aap Gino en de vier maanden oude tijger Tim. Beide dieren werden verstoten door hun moeder. Boxer Sheba kijkt de fotograaf met gemengde gevoelens aan. De vader van Truus is oppasser in de dierentuin. WARSCHAU (AFP/UPI/Reuter/ GPD/AP) - Volgens een bericht van de BBC vanmorgen zijn in Warschau Russische transport vliegtuigen geland. De Britse omroep citeerde niet bij naam genoemde Westerse diploma ten. Ook werd gesproken van grote troepenbewegingen rond de hoofdstad en andere Poolse steden. In de stad Poznan rolden gister middag tientallen tanks binnen in een colonne van vier kilome ter. De indruk bestaat dat het le ger stelselmatig zijn greep op zo wel het platteland als de steden versterkt. Het Amerikaanse blad de Boston Globe meldde uit bronnen in Washington te hebben vernomen dat de opperbevelhebber van het Warschau-pact, de Russische maarschalk Viktor Koelikov, al een week in Warschau verblijft- Het Kremlin evenwel herhaalde vanmorgen dat de staat van be leg 'uitsluitend een zaak van Po len' is. De landing van transport vliegtuigen in Warschau zou ver band kunnen houden met voed- seltransport. Zegslieden in Mos kou sluiten transport van troe pen of militair materieel uit. Uit Stockholm kwam vanmorgen het bericht dat er mogelijk do den zijn gevallen bij gevechten tussen Poolse troepen en leden van Solidariteit die zich gisteren in Warschau en de mijnstreken in het zuid-oosten van Polen zou den hebben voorgedaan. Ook uit Oosteuropese bron is vernomen dat zich schietpartijen hebben voorgedaan op het terrein van de Ursus-tractorenfabriek in Ra- dom bij Warschau. Radom zou zijn omsingeld. Een Westduitse, die vanmorgen in Stockholm aankwam met een Poolse veerboot uit Szczecin, vertelde dat Solidariteit een sta kingsparool heeft laten uitgaan voor aanstaande zaterdag. De Italiaanse journalist Roberto Li- vis, die gisteren uit Polen arri veerde in Wenen, sprak eveneens van de voorbereiding op een al gemene staking. Vanuit het Westen is tot nu toe met terughoudendheid gereageerd op de toenemende spanning in Polen. De Amerikaanse minister van defensie, Weinberger, zei gis teren te hopen dat het Poolse volk zijn problemen zelf oplost. Er is naar zijn zeggen geen spra ke van verhoogde paraatheid van Amerikaanse troepen in West- Duitsland. In Madrid vermijden de Westerse delegaties o-» de veiligheidscon ferentie zor lig officiële com mentaren op ue situatie in Polen. Wel wordt de bezetting van Po len algemeen strijdig met de slot akkoorden van Helsinki geacht. Ook de Nederlandse minister Van der Stoel beperkt zich tot een protest. (Zie ook pagina 9) taiavato! 12 t/m 20 dcc. Geopend van 10-17 en 19-22 uu toegang f 750 kinderen tot 14 iaar zaterdag en zondag 10-17 uur (Vju verslaggevers) - Het hulptransport uit Lei- LEIDEN - den en regio dat een bezoek i len heeft gebracht, wordt vandaag in Nederland terugverwacht. De goederen - medicamenten, voedsel. De vrachtauto en de transportbusjes hebben Torun gisterochtend verla ten. De zes wagens arriveerden gis teravond en de afgelopen nacht in de Westduitse stad iielmstedt, net voorbij de grens met de DDR. Vanuit Helmstedt kregen de deelnemers aan het transport voor het eerst sinds zaterdagavond contact met Leiden, i.e. de Stichting Regio Lei den Helpt Polen. Elk telefonisch of telegrafisch contact uit Polen was onmogelijk. Het Leidse hulptransport vertrok za terdagochtend naar Polen. Het dis tribueren van de goederen liep ver traging op. maar niettemin is het Leidse gezelschap dat uit twaalf mensen bestaat daarin geslaagd. 36 PAGINA'S Feige: "We praten elkaar crisis aan" Den Uyl verdedigt de loonmaatregel Geen "straf" van VS voor Israël Vierhonderdduizend gezinnen in armoe Vrouw na hartstilstand nog in coma LEIDERDORP - De 47-jarige Lei- derdorpse vrouw bij wie eergis teren na een hartstilstand door twee politieagenten de hartslag weer op gang werd gebracht verkeerde vanmorgen nog steeds in coma in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De naam van de arts die aanvanke lijk heeft geprobeerd de levens geesten van de vrouw te wek ken maar die pogingen na enige tijd stopte waarna de agenten op eigen initiatief de hartmas sage en mond-op-mond-beade ming overnamen is niet bekend. De twee Leiderdorpse wachtmees ters hebben in de consternatie nagelaten de naam van de man te vragen. De betreffende man. die zich verder niet meer heeft ge meld. heeft de agenten alleen verteld arts te zijn Volgens een woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Vereni ging bestaan er geen speciale richtlijnen voor het handelen van artsen m dergelijke situaties. 'Tedere arts moet zelf beoorde len hoe hij het beste in de gege ven situatie kan optreden. Dat is niet in regels of richtlijnen te vangen, het is ieders eigen ver antwoordelijkheid". Van politiezijde werd tamelijk te rughoudend gereageerd op de handelwijze van de Leiderdorp- se agenten. Volgens enige woordvoerders gaat de taak van de politie in dergelijke gevallen niet verder dan het verlenen van eerste hulp 'Politieagenten heb ben een EHBO-diploma en wor den soms periodiek door een arts van de GG &i GD onderru ht OVW beademing e.d. Als een agent er als eerste bó is moet hij helpen totdat er iemand komt die er meer verstand van heeft. Is er een arts aanwezig dan is het diens verantwoordelijkheid om een beslissing te nemen. Daar is hij voor opgeleid, daar heeft hij de kennis voor". LEIDSCH 0& DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen neerL eidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SAI£L in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1