Leiden: nu de volgende zet... 1B3SEH KNVB claimt 30.000 van Belgische bond Best neemt de benen Ploeg heeft in dubbel opzicht succes in Cup-duel i* WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 Alles zat Leiden dit keer mee. De tegenstander die niet echt goed was en bovendien maar één sys teem kon spelen en het publiek (1500) dat ook voor de tegenpartij vriendelijk klapte, en een voor bereiding die rustig en ontspan nen verliep. Kortom, het was een ideale avond om in een klap een eind te maken aan alle proble men die de ploeg de laatste tijd geselde, om af te rekenen met de frustraties, die het team tot aan de nek in het moeras hadden doen zinken. De formatie van de opnieuw winnende Hennie Blom greep die strohalm stevig beet en trok zich voorlopig weer op de veilige kant. Of men daar lang kan zitten hangt van de heren zelf af. Die moeten natuurlijk wel hun voordeel doen met deze opkik ker, maar zich anderzijds don ders goed realiseren dat één zwa luw, zeker in deze harde winterse tijden, nog geen zomer maakt. Beseffen ook dat Inter Bratislava op Europees niveau beslist geen hoogvlieger is. de uitstekende center Kropilak ten spijt. Maar positief voorlopig was dat spe lers als Dave Downey en Sid Bruinsma zich in elk geval be wust kunnen zijn van hun kwali teiten. Dit duo speelde gisteren een sterke partij waarbij de Ame rikaan opviel door zijn loepzui vere schieten (21 punten tegen een percentage van 91) en de Ne derlander door zijn sterke re- bounden (13 stuks). Op dat onderdeel ballen afvangen won Leiden de partij. Afgezien van de al genoemde Kropilak en de knap schietende guard Padre- ta (samen goed voor 53 punten) bestaat Inter Bratislava uit licht gewichten, in de letterlijke en fi guurlijk zin des woords. Spelers die weinig meer kunnen dan hardlopen en passen, van wie kracht nog dreiging uitgaat. En die, geconfronteerd met een ach terstand, als voor de dood zo bang waren om nog enig initia tief te nemen. N auwkeurigheid Die achterstand werd vlak voor rust een feit toen Leiden onder het bord van Inter de nauwkeu righeid betrachtte die het daar voor had nagelaten In verdedi gend opzicht hadden de pennen- boys de zaak al onder controle sinds Blom bij een 17-10 achter stand een drie-twee zóne veror donneerde. Alleen de lange Kro pilak en de van ver schietende Padreta kwamen toen nog rede lijk door, de rest van de ploeg durfde al geen schot te nemen, laat staan de bucket in. Toen Plaat vervolgens met een drie uit drie score het voorbeeld gaf en Downey met een paar lay-ups en dunks achtereen scoorde, slonk de aanvankelijke voorsprong van de Tsjechen in hoog tempo. En toen Kropilak, vermoeid even, naar de bank ging. tilde op nieuw Plaat de score naar een 37- 41 ruststand. Dat zag er dus florissant uit en het zicht werd voor Leiden nog beter toen Bruinsma even na de pauze direct explodeerde. Resoluut greep de blonde forward een paar rebounds en was hij aan de andere zijde van het veld ter plekke om Leiden aan een snelle 43-53 voorsprong te helpen. De moed zonk de Inter-spelers, die Speelplicht nadrukkelijk vastgesteld voor clubs AMERSFOORT (ANP) - Het bestuur van de topsportliga basketbal zal in de toekomst minder uitstel verlenen voor het spelen van basket balwedstrijden in de compe titie. Dit standpunt werd gisteren tijdens een verga dering in Amersfoort met de voorzitters van de eredivi sieclubs bekend gemaakt. Het nadrukkelijk vaststel len van de speelplicht voor competitiewedstrijden op de oorspronkelijke datum is een reactie op het uitstel van het eredivisieduel Ro- wic - Leiden, omdat Leiden niet over voldoende spelers beschikte. Rowic stemde, na een toezegging van recette- garantie, met Leidens ver zoek tot uitstel in en onder de nog niet aangepaste reglementering moest de wedstrijd worden verscho ven. Om de kans op onvolle digheid in de toekomst te verkleinen wordt overwo gen een minimum aantal spelers per ploeg in de hoog ste klasse dwingend voor te schrijven. Een beslissing over het uit breiden van het aantal wed strijden in de play-offs om het kampioenschap werd uitgesteld. Doordat slechts de helft van de verenigigin- gen uit de eredivisie was vertegenwoordigd en clubs als Amstelveen en Den Bosch ontbraken, moet de topsportliga eerst nog ver der gaan met het peilen van de mening om de play-offs van tenminste twee naar drie duels uit te breiden. Voor het toernooi om de Euro pese basketbalbeker voor bekerwinnaars heeft Cibona (Joe) voor groep A gister avond in Zagreb met 121-91 gewonnen van Sinudyne Bo logna (Ita.). Bij de rust leid den de Joegoslaven reeds met 57-40. Voor de basketbalcompetitie zijn gisteravond twee wed strijden gespeeld. De uitsla gen zijn: eredivisie heren: The Stars - Noordkop 89-62. Eerste divisie A heren: Ymir - Pokai 114-106 (na vier ver lengingen). Scores Parker: Mitchell Plaat 22, Emill Hagens 4, Steve Pui- dokas 14 en 9 rebounds, Da ve Downey 21 en 5 rebounds, Sid Bruinsma 16 en 13 re bounds, Bert Kragtwijk 6 en 7 rebounds, Everett Fopma 13 en 7 rebounds. Bratislava: Kropilak 31 en 12 rebouds, Padreta 22, Sedlak 11, Bojanovsky 7, Mazura 6, Kratochivil 2 en Pochab 2. LONDEN - George Best heeft gisteren niet, zoals Middles brough verwachtte, een con tract bij die club getekend. De 35-jarige oud-speler van Manchester United en Noord-Ierland vloog naar de Verenigde Staten en lijkt daarmee definitief afscheid te hebben genomen van het Britse voetbal. Best wil zijn loopbaan afsluiten bij de San José Earthquakes, een van de veertien ploegen die nog is overgebleven in de Noorda- merikaanse profliga. Op het vliegveld van Londen verklaarde Best: "Mijn be staan ligt tegenwoordig in de Verenigde Staten. Hoewel ik het Britse voetbal mis, zal ik er nooit meer in terugkeren. De druk die op mij is uitgeoe fend om weer in Engeland te gaan spelen, is zo groot ge weest, dat mijn beslissing weg te gaan daardoor mede is beïnvloed. Het onverwachte besluit van Best heeft niet alleen erger nis in Middlesbrough opge wekt, het betekent tevens dat het uiterst onwaarschijnlijk wordt dat de vleugelspeler een plaats zal krijgen in het elftal van Noord-Ierland in de eindronde van het wereld De bijna 12-jarige ruin Kees Verkerk heeft gisteren in Hilversum afscheid genomen van de drafsport. Zijn naamgever en de vaste pikeur Van Eykelenborg zetten het dier, dat totaal meer dan 800.000 aan prijzengeld heeft gewonnen, in de bloemen. kampioenschap 1982 in Spanje. Bobby Murdoch, manager van Middlesbrough, zei toen hij op de hoogte werd gesteld van het veranderde stand punt van Best: "Ik ben er doodziek van. Hij heeft, let terlijk en figuurlijk, iedereen in de steek gelaten. Swansea Debutant Swansea heeft giste ren de leiding heroverd in de eerste divisie van de Engelse league. De club, die in 1978 nog in de vierde divisie speel de. versloeg in een thuiswed strijd titelhouder Aston Villa met 2-1. De doelpunten van Swansea, dat nu 33 punten uit 19 wedstrijden heeft, kwa men beide op naam van Rob bie James. Voor Aston Villa scoorde Colin Gibson via het lichaam van Swansea-verde- diger Max Thompson. Thijssen International Frans Thijssen heeft gisteravond slechts een halve wedstrijd voor zijn club Ipswich Town kunnen spe len in de uitwedstrijd tegen Everton voor de vierde ronde van de strijd om de Engelse league cup. Thijssen raakte na een zware charge van O'Keefe, die daarvoor werd opgeschreven, geblesseerd en keerde na de rust niet te rug. Ondanks het verlies van Thijssen bereikte Ipswich de vijfde ronde waarin het tegen Watford uitkomt, door met 3- 2 te UTRECHT (GPD) - De KNVB heeft de hulp van de UEFA ingeschakeld bij een poging 30.000 gulden te krijgen van hun Belgische collega's. De Nederlandse voetbalbond verklaarde zich tegen een rechtstreekse uizending van België-Frankrijk. omdat op dezelfde 9e september van dit jaar Oranje in Rotterdam tegen Ierland voetbalde. De tv-makers in Vlaanderen en Walloniè kregen toch toestem ming van hun bond voor een rechtstreekse uitzending, waar op Nederland een rekening stuurde met het verzoek 30.000 gulden schadevergoeding te storten in de kas van de KNVB. Jan Huybregts: „Betaald is er nog niets, en daarom hebben we de Europese voetbalbond ingescha keld. Een jaar eerder wilden wij Nederland-Polen rechtstreeks uitzenden, ook Duitsland had een wedstrijd, en toen eisten de Belgen een zelfde bedrag van ons en van de Duitsers. Dat is door beide bonden keung aan de Belgen overgemaakt. We willen nu dat geld terugzien". In Zurich hebben Huybregts en zijn Belgische collega Petit ge probeerd de zaak uit te praten. evenwel zonder succes. De Bel gische voetbalorgamsatie is nu overigens van plan een schade claim te sturen aan Nederland, om zo de zaak gelijk te trekken. Want, zo zeggen de Belgische of ficials. toen wij tegen Ierland speelden werd Nederland tegen FYankryk rechtstreeks uitgezon den zonder onze toestemming, en toen hebben wij schade gele den. Interland De KNVB heeft een bescheiden greep gedaan in de zak met aan biedingen voor vriendschappe lijke wedstrijden Dedubbelvou- dige vice-wereldkampioen kon kiezen uit een tiental offertes. waaronder een Zuidamcnkaanse trip, die een kleine mihoen gul den in de kas had gebracht. Winterse omstandigheden die al tot gevolg hebben dat het einde van de competitie verschoven wordt van 15 naar 22 mei - bij aanhoudende vorst wordt het mogelijk nog later - en de plan nen van diverse verenigingen om aan het einde van de competitie een lucratieve toernee te maken, deden de voetbalbond besluiten om maandag 21 december in een gesprek met de leveranciers van Oranje-materiaal niet de oren van het hoofd te vragen. Naast de twee vastgestelde inter lands tegen Griekenland en Schotland neemt de KNVB de uitnodiging aan om op 25 mei te gen Engeland te spelen op Wem bley. Verder wil men in Italië een vriendschappelijke partij spelen op een nog nader te bepalen da tum. Bondscoach Kees Rijvers heeft ge vraagd een wedstrijd te regelen tegen Brazilië. De uitnodiging ligt er voor een trip naar Zuid Amerika, met verder duels tegen Peru, en Argentinië. „Maar", zegt secretaris betaald voetbal Jan Huybregts, „dat is niet te realise ren. Dan moet je de competitie minstens twee weken stil leggen. Bovendien is het daar zomer en hier winter, dat betekent dat de spelers problemen krijgen met het acclimatiseren". De bondscoach wil het liefst in Amsterdam of Rotterdam tegen de Brazilianen voetballen en dan afscheid nemen van de oudere internationals. Veel kans van sla gen heeft het Nederlandse ver zoek niet. De Brazilianen komen weliswaar ruim voor de wereld kampioenschappen naar Euro pa, maar hebben geen zin om dan nog vriendschappelijke in terlands te spelen, ze willen al leen oefenen tegen clubteams. Afgelastingen De wedstrijden FC Den Haag-FC Utrecht, FC Twente-Feyenoord (beide eredivisie) en Vites- se-SW (eerste divisie), die voor vanavond waren vastgesteld, zijn afgelast. Doelman in staat van beschuldiging ROME (ANP) - Wegens het opzet- telyk toebrengen van ernstig li- chamelijk letsel is gisteren de doelverdediger van de Italiaanse voetbalclub Genua, Silvano Mar tina, in staat van beschuldiging gesteld Tydens de competitie wedstrijd Fiorentina - Genua op 22 november werd Giancarlo An- tognoni, de aanvoerder van Fio rentina en het Italiaanse nationa le elftal, door de doelman hard handig aan het hoofd getroffen Antognoni moest dezelfde dag nog aan een van zyn slapen wor den geopereerd. De hoge raad te Florence gelastte onmiddel^jk een onderzoek naar de omstandigheden, waann het incident zich afspeelde De resul taten van dat onderzoek hebben ertoe geleid, dat Martina /i. h voor de rechtbank zal moeten verantwoorden Hij riskeert een gevangenisstraf van drie lol ven jaar, ondanks dat scheids rechter Casarin geen overtreding van de spelregels constateerde Het slachtoffer. Giancarlo An tognoni, geloofde ook niet in op zet van zyn tegenstander De procureur, die het onderzoek uit voerde, dmntaM) wol ik bon ervan overtuigd dat Martina An tognoni heeft aangevallen om te verhinderen dat hij een doelpunt maakte Daarmee wil ik niet be weren dat hij hem opzettelijk wilde blesseren, maar hy over trad de regels van het spel. Het komt meer voor. Voetbal is geen spel moor, het It een spektakel Er gaan miljarden m om en ik ge loof met dat dit een goede zaak is. De aanhangers zijn gedro geerd. Antognoni had op het veld kunnen sterven" BRATISLAVA - Als faalangst een ziekte is die je aan een ander kan over doen, heeft Parker Leiden in dubbel opzicht succes geboekt in Bratisla va. In eerste instantie waren de Leidenaars naar Tsjechoslowakije afge reisd om via een winstpartij nog een kleine kans te behouden op kwalifi catie voor de halve finale van de Europa Cup II. Dat lukte, dankzij een 83-96 zege gemakkelijk. Maar, en dat is mogelijk zeer belangrijk voor de toekomst, de Leidenaars slaagden er en passant ook in om de loden last die hen de laatste tijd zwaar op de schouders drukte, van zich af te gooien. En die over te geven aan de Tsjechen, die gisteren op hun beurt als aan de grond genageld toekeken hoe de opponent hen de vernieling in speelde. bleven volharden in een man te gen man verdediging (iets wat Leiden zeer goed uit kwam) diep in de schoenen. En net zo ver baasd als het Leidse publiek hun favorieten de laatste weken tot angsthaas zag verworden, begre pen de Bratislava-fans niet waar om hun Inter-helden geen schot meer durfden te nemen. En alles maar afschoven op Kropilak, de 24-jarige international die wel deed wat hij kon maar in z'n een tje toch ook niet in staat was om de hoge Leidse muur te slopen. Overwicht Die wal werd halverwege de twee de helft versterkt door Everett Fopma, waardoor Leiden nog meer overwicht kreeg in de re bound en er daarnaast een goede scorer bijkreeg. Fopma nam min of meer de rol over van de tegen vallende Steve Puidokas, die twee overbodige fouten maakte op Kropilak, en daardoor snel op vier kwam. Fopma bekeek het wat dat betreft handig. Goed met zijn niet geringe body-werk dwong hij de Tsjechische center op zijn beurt tot fouten. En toen bleef er van Inter Bratislava hele maal niets meer over. Kropilak kon niet meer, de rest durfde niet De omgekeerde wereld dus in Bra tislava waar Leiden ditmaal met verve aan de touwtjes trok en waar de thuisclub gelijk een ma- nonet slechts nee en af en toe ja mocht knikken. Het werd bij voorbeeld geen slachting omdat Leiden na 64-80 rustig gas terug nam. Het doel, de noodzakelijke overwinning was bere kt. Het zelfvertrouwen daarbij hervon den. Nu de volgende zet AD VAN CAAM Twee spelers van Leiden waren gisteren uitermate goed op dreef teaen Bratislava Dave Downey (9) t Bruinsma (10). Mede dankzij hun inbreng won Leiden. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19