Blijft de bosneger in verdom hoekje? "Ik zat net aan je te denken!' CDA niet voor vrij lating twee van Breda rgrond O]) weg naar een eisen identiteit Ombudsman prof. Rang beëdigd Laat eens wat van je WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 VARIA F AGINA 13 Door Annemiek Ruygrok LEIDEN - Een paar dui zend van hen bevinden zich in Nederland. Bos negers, een naam met een bedenkelijke klank vinden zijzelf. "Bosne ger": dat staat voor weggelopen slaaf, ban diet. Bosnegers zijn enige eeuwen geleden uit Afrika naar Suriname overgebracht, waar zij als slaven te werk wer den gesteld. Een aantal van hen kreeg op een gegeven ogenblik de kans weg te lopen en verschuilde zich in de bossen. Vandaar de naam, een scheldnaam, want officieel heten ze Marrons. Die Marrons hebben het - mede door hun -geïso leerde positie - niet ge makkelijk in Suriname. Een van hen, Eddy King, thans woonachtig in Leiden, schreef hierover een boekje: "De bosneger op weg naar een eigen identiteit". In feite is de positie die de Mar rons innemen te vergelijken met die van de indianen in bijvoorbeeld Noord-Ameri- ka, die van hun oorspronke lijke gebieden zijn verdreven, omdat er voor de regering be langrijke grondstoffen te vin den waren. Zo is het - vóór de staatsgreep in Suriname - ook met de Marrons gegaan. King schrijft het in zijn boek: "Zij moesten hun jachtgebieden, kostgrondjes en dorpen ver laten terwille van de stuw dam die gebouwd werd in op dracht van de overheid"(-). De zogenaamde transmigra tiedorpen, waar de bosnegers wonen na evacuatie uil hun eigen originele woongebie den in verband met de bouw van de stuwdam, dreigen leeg te lopen". Een van de oorzaken van die leegloop is Paramaribo. De grote stad, waar welvaart heerst, is als in alle ontwikke lingslanden de trekpleister, die vooral jongeren aantrekt. Eddy King: "Dorpsraden moeten beslissingen kunnen nemen in samenwerking met de overheid". Onleefbaar De onleefbare situatie in de transmigratiedorpen is een reden temeer om de boel de boel te laten: geen riolering, geen elektriciteit, geen goede medische verzorging en geen onderwijs. De Marron voelt zich kortom in de kou gezet. King hierover: "De vroegere re gering deed niets aan de Mar rons. Ja, wanneer er weer verkiezingen op komst wa ren. Dan zag je ze wel. Dan kwamen ze met mooie belof ten. Maar zodra die verkiezin gen waren afgelopen, zag je ze nooit meer terug" Volgens King is de huidige re gering een betere weg inge slagen. Er zijn nu contacten met de dorpen gelegd, waar uit enige voorzieningen voortvloeien. Maar het is een langzaam proces, dat pas over enkele jaren positieve resultaten zal opleveren. Op het ogenblik is het in veel dorpen van de Marrons nog een deplorabele toestand. King beschrijft: "Dat er nau welijks meer water uit de kra nen stroomt, het riolerings systeem met de dag ernstiger verstopt raakt en na elke tro pische regenbui vrijwel het gehele centrum van hun woonplaats blank staat. Een lichtbruin mengsel van afval en regenwater, zodat ze opge propt in krotten moeten zit ten die officieus onbewoon baar zijn verklaard". Tradities King ziet als mogelijke oplos sing samenwerking tussen de dorpshoofden en de over heid. De dorpsraden moeten, volgens hem, in samenwer king met die overheid de ruimte krijgen beslissingen te nemen die de dorpen kun nen redden van de onder gang. Dat zal, erkent hij, vaak ten koste gaan van de eigen identiteit. Bepaalde culturele uitingen, stoelend op eeuwe noude tradities, zullen mis schien gedeeltelijk verdwij nen. Maar King constateert dat er geen andere mogelijk heid is. De jonge Marrons, die in Para maribo een beter bestaan probeerden op te bouwen, hebben het evenmin gemak kelijk. De achterstand, die zij door het vrijwel ontbreken van onderwijs in hun dorpen hebben opgelopen, valt moei lijk in te halen. Vandaar dat zij in Paramaribo moeilijk aan werk komen en daar eens te meer als derderangs bur gers worden beschouwd en behandeld. Ze leven in de ar me wijken, waar, het in hun dorpen, geen goede hygiëni sche en sociale voorzienin gen zijn. Walhallah Toen Suriname onafhanklijk werd en de grote trek Surina- mers naar Nederland op gang kwam, was het dan ook niet verwonderlijk dat zich onder hen een groot aantal Marrons bevond. Lukte het in Prama- ribo niet. in het walhallah dat Nederland leek, moet het toch wel lukken, dachten ze. Het tegendeel is waar. "Dub- belgediscrimineerd" is de veelgehoorde klacht van de Marrons in Nederland. Want alweer speelde de achter stand in opleiding hun par ten. Enkelen van hen hebben zich georganiseerd in een stich ting: Dufuni, hetgeen onuit puttelijke waterbron bete kent. Dufuni houdt zich be zig met onderwijsprojecten, emancipatie en begeleiding van de Marrons in Neder land. "Wij vertellen ze naar welke in stanties ze het beste met hun problemen kunnen toestap pen. Wij doen er wat aan om hun achterstand in kennis bij te spijkeren", zegt Eddy Vreede van Dufuni. De stich ting is pas een jaar officieel werkzaam, maar bestaat in feite al jarenlang. Er worden contacten onderhouden met CRM en organisaties als de stichting Landelijke Federa tie Welzijn Surinamers. Vree- de: "Het gaat erom samen te werken met andere stichtin gen die zich met de proble men van Surinamers in Ne derland bezighouden. Van hen kunnen we leren. Via hen kunnen we contacten leggen met overheidsinstan ties". Die contacten zijn er onlangs geweest tijdens een landelijke ontmoeting, waar bij gedachten en ervaringen^ werden uitgewisseld. Het is de bedoeling dat vanuit Ne derland ook contacten naar Suriname tot stand komen. Opdat met de ervaring die Dufuni in Nederland heeft opgedaan, de problemen van de Marrons in Suriname zelf ook kunnen worden aange pakt. Een woordvoerder van het mi nisterie van ontwikkelingssa menwerking is van mening dat er op het ogenblik 'echt wel wat gebeurt met de Mar rons in Suriname". Volgens hem bezoekt de centrale re gering nu de dorpen met het doel voorzieningen in de vorm van elektriciteit, riole ring en wegen te treffen. "De bosneger trekt echt niet meer aan het kortste eind en dat past in het Nederlands beleid om de armsten eerst aan de bak te laten komen". Mevrouw De Boois, kamerlid voor de PvdA en deskundige op het gebied van ontwikke lingshulp aan Suriname, laat een ander geluid horen: "Het is heel moeilijk om een beleid te voeren. Nederland heeft geen enkele invloed op het beleid van de Surinaamse re gering. Die is autonoom. We kunnen wel enige druk uitoe fenen. Maar het staat Surina me vrij om met het ontwikke lingsgeld te doen, wat ze wil len". Indianen Mevrouw De Boois ziet het pro bleem van de Marrons, maar ook dat van de indianen in Suriname min of meer als een wanhopige zaak: "Er zijn geen middelen van bestaan voor die mensen. Ze leven in de regenwouden. En die zijn per definitie onvruchtbaar Het zal veel tijd, langdurig onderzoek en ongelooflijke investeringen kosten, om die mensen wat betere middelen van bestaan te geven. Vee teelt en landbouw zijn heel beperkt haalbaar, vanwege de bodemgesteldheid". Mevrouw De Boois vreest ook dat, afgezien van deze projec ten. initiatieven op bijvoor beeld onderwijsgebied heel moeilijk liggen: "Je kunt die mensen wel onderwijs geven. Maar wat moeten ze daarmee in de nmboe1 Je kunt ze hooguit leren lezen en ze dan van boeken voorzien, waar mee ze zich kunnen verma ken". Het probleem van de Marrons is een zeer ingewikkeld pro bleem, omdat ze weinig mid delen van bestaan hebben. Het geld dat de Surinaamse regering erin zou kunnen stoppen, komt nooit terug, omdat de Marrons er nauwe lijks iets tegenover kunnen stellen. "Het gevaar bestaat ^lat het dan gesubsidieerde leefgemeenschappen wor den, waar de regering veel geld instopt, maar dat er nooit uitkomt. Daarbij komt nog dat de Marrons en de in dianen, omdat ze met zo wei nigen zijn (enkele tienduizen den - red.), als een te verwaar lozen bevolkingsgroep wor den beschouwd. Dus de nei ging om wegen aan te leggen, een betere gezondheidszorg op te zetten, zal de kop in worden gedrukt, omdat het resultaat weinig betekent". Mevrouw De Boois ziet voorlo pig weinig perspectieven voor deze minderheidsgroep in Suriname. "Nederland mag geen valse hoop wek ken. want we kunnen erg weinig doen. Verder is er ge woon heel veel tijd nodig. De prioriteiten van de Surinaam se regering zullen al gauw in en rond Paramaribo liggen, daar gaat alles toch veel snel ler'. Initiatieven moeten volgens haar van de Marrons zelf ko men. "De mensen in het bin nenland moeten bewuster worden. Misschien dat er dan sneller iets wordt gedaan". De stichting Dufuni kan daar bij helpen. Niet alleen door de Marrons hier in Nederland bewust te maken, maar voor al dppr de aandacht vooral richten op de Marrons in de Surinaamse binnenlanden. Misschien dat ze dan eens uit het verdomhoekje komen, waarin ze al vanaf begin acht tiende eeuw zitten. Een pe riode waarover een Suri naams geschiedenisboekje m I9ïl nog schreef: "De inval van de Fransen had voor ons land slechte gevolgen. Het eerste gevolg was een grote toename van het aantal Mar rons!-). Doch zelfs de dood straf kon niet beletten dat de slaven hun vrijheid in de bos sen gingen zoeken". "De bosneger op weg naar een eigen identtteit". Eddy King: uitgeverij Labor Vincit. Lei den. Van vroeger tijden. B"; LR Rahan; Drukkerij De Tijd, Paramaribo. DEN HAAG - De natuurbescher ming heeft in Den Haag het laat ste gevecht tegen de gasboringen in natuurgebied op Ameland ver loren: de Raad van State sprak vanochtend uit dat de NAM mag boren. Volgend jaar kan nu op de omstreden locatie GLC op Oost- Ameland de beitel de grond in. Het heeft tien jaar geduurd alvo- Raad van State: gasboringen op Ameland mag rens de juridisch-bestuurlijke strijd kon worden beslecht met een uitspraak van de voorzitter van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State, mr. J. van der Hoeven. Gistermiddag erkende mr. Karei van der Zwiep in het gebouw van de Raad van State namens de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee al dat de strijd is verloren. ALPHEN AAN DEN RIJN - De CDA-fractie in de Tweede Kamer zal geen enkele actie ondernemen om de "twee van Breda" in vrijheid te doen stellen. Dat is gisteren in het frac tie-overleg besloten. De uitlatingen van CDA'er Jan Ni co Scholten in Bonn houden vol gens het Tweede Kamerlid drs. H. Eversdijk, die gisteravond in Alphen sprak, geen nieuwe ge- DEN HAAG (GPD) - De eerste na tionale ombudsman, prof. J. F. Rang, is gisteren door de voorzit ter van de Tweede Kamer, dr D. Dolman, beëdigd. De voormalige hoogleraar in het arbeidsrecht zal officieel l januari met zijn functie beginnen. Zijn benoe ming geldt voor zes jaar. De commissie van de Tweede Ka mer die zich met de zaken van de ombudsman bezighoudt, heeft 's middags gelijk een mondeling overleg over de ombudsman ge houden, waarbij enige vragen werden gesteld aan minister Van Thijn en staatssecretaris me vrouw Stuiveling (beide binnen landse zaken). Het is volgens de staatssecretaris niet de bedoeling dat het depar tement binnenlandse zaken in ja nuari een dependance" opent. Zij benadrukte daarmee dc onaf- zichtspunten in. "Scholten heeft in 1972 al het standpunt ingeno men dat de oorlogsmisdadigers die nog in Breda vast zitten, moe ten worden vrijgelaten en dat standpunt heeft hij nog", aldus Eversdijk. Volgens dit kamerlid doet CDU- leider Kohl ieder jaar "zo onge veer tegen kerst" het verzoek dc Duitsers vrij te laten. Jan Nico Scholten heeft dat verzoek aan gehoord en als delegatieleider van een groep door het buiten land toerende kamerleden heeft hij dit verzoek van Kohl naar hankelijkheid van de ombuds man, waarover Stoffelen iPvdA) en Van der Sande (CDA) zich be zorgd maakten. Verder zegde de bewindsvrouwe toe dat er geen ministeriele cir culaires zullen uitgaan waarin het functioneren van de ombuds man aan de orde komt, zonder overleg met de ombudsman of in geval van onenigheid met de ka mercommissie. Een ambtelijke commissie, waarin gemeenten, provincies en om budsman zijn vertegenwoordigd, buigt zich momenteel over een mogelijke uitbreiding ven hel werkterrein van de ombudsman In de wet is het terrein beperkt tot de centrale overheid, maar de Tweede Kamer heeft zich uitge sproken voor een uitbreiding tot de lagere overheden. Het advies van deze commissie zal buiten gebracht. Daaraan heeft Scholten toege voegd. dat - sprekend voor zich zelf - ook hij vindt dat de "twee van Breda" Aus der Funt<n .-n Fischer moeten worden vrijgela ten. De CDA-fractie zal echter geen stappen in die richting bty het kabinet ondernemen. Rabbijn Soetendorp vindt dat de twee oorlogsmisdadigers moeten blijven waar ze zijn Hij zei dat gistermorgen op het Eindhovcns Protestants Lyceum, waar hij sprak over oa discriminatie n antisemitisme. voor 1984 aan de Kamer worden overhandigd, aldus de staatsse cretaris. Babypoppen onschadelijk HAARLEM (GPD) Er is geen enkele reden om aan te ne men dat babypoppen tot li chamelijke klachten by kin deren hebben geleid. Dat is meegedeeld door de Haar lemse Keuringsdienst van Waren, die uitgebreid onder zoek heeft gedaan naar deze poppen en op grond daarvoor tot de geruststellende uit spraak kwam. Uit het hele land kwamen de af gelopen weck klachten dat grote babypoppen, afkomstig uit Spanje, tot astmatische aandoeningen, allergie en braken hadden geleid By de politie en keuringsdiensten zijn de afgelopen tijd veel poppen ingeleverd In som mige plaatsen werden kinde ren in ziekenhuizen opgeno- Navraag by een groot aantal huisartsen door de keurings dienst in Haarlem leverde niets op. Merkwaardig was ook dat over vyf verschillen de merken van poppen klachten waren binncngcko- De samenstelling van het mate riaal is in Haarlem nauwkeu rig onderzocht, maar niets is aangetoond dat schadclyk is Poppen van een bepaald merk waren wel sterk gepar fumeerd Volgens adjunct di recteur H. van der Velden van de keuringsdienst kan sprake zijn geweest van een zogenaamd luierefïect. Klachten kunnen ook optre den als een kind lange tyd met de huid op plastic ligt waardoor huid ponen worden afgesloten. ADVERTENTIE ptt telecommunicatie Buiten je eigen regio bel ie 's avonds na zessen en in het weekend voor half geld. "Noordzee niet goed beschermd" DEN HAAG (GPD) Er ontbreekt nogal wat aan het milieubeheer van de Noordzee met het oog op de risico's van vooral olie- en gas winning Het wordt tyd dat deze zaak in nationaal en internatio naal verband strenger wordt aan gepakt Dat zegt de Werkgroep Noordzee ter gelegenheid van de verschying van haar bock „Noordzee Energie", dat een in ventarisatie van het gebeuren in deze zee geeft.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13