uitverkoop 20.50% Gijsen jubelt; Wies Staal treurt Bonn niet tevreden over houding Nederland in NAVO Wieringa mode Kortingen van FIRMA WIERINGA Nederland bereid tot deelname Sinaï- Sir Adrian Boult zal niet meer dirigeren PvdA tegen ambtsgebed in vergadering raden op de volgende artikelen WOENSDAG 16 DECEMBER 1981 (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) - Nederland blijft bereid een bijdrage te leveren aan de VN-vredesmacht in de Sinai, ondanks de „onverantwoorde houding" van Israël inzake de annexatie van de Golanhoogte. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft dat gisteren gezegd na afloop van de conferentie van EG-ministers van buitenlandse zaken in Londen. Er ligt nog steeds de Israëlische verklaring over de Sinai, aldus Van der Stoel, die ons land en drie andere Westeuropese landen mede heeft doen besluiten mee te doen. „Veel zal evenwel afhangen van de ontwik keling van de betrekkingen tussen Israël en Egypte", zei hij. De ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-landen, in Londen bijeen voor de zogenaamde mini-Top, hebben in een verklaring laten weten het besluit van de Israëlische regering en parlement tot annexe ring van de Golanhoogte, te betreuren. Deze annexatie, aldus de verklaring, is in tegenspraak met het internatio naal recht en daarom in de ogen van de tien ministers niet rechtsgeldig. Verder wordt de stap strijdig genoemd met VN-resolutie 242 en be moeilijkt hij het zoeken naar een vredesregeling voor het Midden-Oos ten. Vier EG-landen (Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Italië) hebben recentelijk besloten een bijdrage te leveren aan de internatio nale vredesmacht die in de Sinai moet worden gestationeerd nadat Israël zich geheel heeft teruggetrokken. Volgens de akkoorden van Camp David moet Israël op 25 april de Sinai, die in de zesdaagse oorlog in 1967 op Egypte werd veroverd, geheel hebben verlaten. Er komen uiteenlopende reacties op het gisteren verschenen stuk van de paus over het gezin in de ze tijd. In dat document worden de traditionele opvattingen van het rooms-katholieke leergezag over gezin en huwelijk bekrach tigd. De paus verwerpt anti-con ceptie. sterilisatie en abortus en keert zich tegen het 'proefhuwe- lijk' en het hertrouwen van ge scheiden gelovigen. Het huwelijk blijft onontbindbaar. Bisschop Gijsen van Roermond verkeert in jubelstemming. In een eerste reactie noemt hij het pauselijke document een 'magni fiek stuk'. Volgens Gijsen ge tuigt het van een nuchtere kijk op de werkelijkheid van het hu welijks- en gezinsleven, zoals dat in de huidige maatschappij on- BONN (ANP) De Bondsrepu bliek Duitsland is niet erg te spreken over de Nederlandse houding wat betreft het plaatsen van nieuwe kernraketten in West-Europa. Door de voorzich tige houding die onder andere Nederland inneemt ten opzichte van de Sowjet-Unie wordt de on afhankelijkheid van Europa te genover de Sowjet-Unie be dreigd. Dit is de teneur van de reacties die de Nederlandse par lementaire delegatie die Bonn bezoekt, maandag en dinsdag in de verschillende gesprekken heeft gehoord. Vooral in regeringskringen is men ervan overtuigd dat een opstel ling zoals de Nederlandse, die zich enigszins distantieert van het plaatsingsbesluit van de NA VO, een goed onderhandelings resultaat in Genève bedreigt. De Duitsers zijn ervan overtuigd dat de Sowjet-Unie uitsluitend tot onderhandelen is gekomen door het voornemen van de NAVO om nieuwe raketten te plaatsen. De opstelling van onder andere Nederland en België leidt er vol gens de regeringskringen toe dat er in de NAVO verschillende op vattingen gaan ontstaan over het te voeren veiligheidsbeleid. Dit zou, zo vreest men in Bonn, tot gevolg kunnen hebben dat de Sowjet-Unie een gedifferentieer de politiek ten opzichte van de NAVO-landen gaat voeren, waar door de stabiliteit van het bond genootschap wordt ondermijnd. De Duitsers vinden het een foute zaak als een regering er blijk van geeft onder druk te kunnen wor den gezet door wapens die vanaf de andere kant worden opge steld. Zowel door de regering als door de oppositie in de Bondsrepubliek wordt zwaar getild aan de hele kwestie van de modernisering van de kernwapens in Europa. De NAVO-regeringen mogen, zo meent men in Bonn, dan ook niet toegeven aan druk in eigen land vanuit de kerk, de vredesbewe-~ ging en de vakbeweging om een voorzichtiger opstelling te kie zen. De nuances die van tijd tot tijd in de Sowjet-opstelling aan wezig zijn, zoals ook de Neder landse parlementariërs in Mos kou konden vernemen, hebben volgens Bonn niet veel waarde, zolang de verschillende opties niet duidelijk aan de onderhan delingstafel worden uitgespro ken. der christenen bestaat. De heili ge vader verkondigt helder en concreet de leer van de kerk, die een afspiegeling is van hetgeen God vanaf den beginne maar vooral in Jezus Christus heeft ge openbaard over de verhouding van man en vrouw en over doel en inhoud van huwelijk en ge- De bisschop van Roermond meent, dat de paus de problemen die de kerkelijke leer oproept en de af wijkingen daarvan in het leven van alle dag duidelijk ziet. Maar Johannes Paulus 2 sluit geen compromis met deze werkelijk heid. Ook ziet hij de 'vaste leer van de kerk' niet louter als een ideaal, dat alleen maar geleide lijk aan zou moeten worden na gestreefd. Bisschop Ernst van Breda vindt, dat de paus met dit stuk 'leer en wet' in samenhang heeft ge bracht met de pastorale zorg. "Naast de radikale eisen van het evangelie brengt het ook de werkelijkheidszin en de bekom mernis met goedwillende men sen bijeen in de pastorale prak tijk". Mevrouw Wies Staal-Merx, die is verbonden aan het \rooms-katho- lieke bureau voor voorlichting en begeleiding bij sexualiteit en re latievorming in Den Haag. drukt zich heel anders uit over het pau selijke geschrift. Zij kwalificeert het verbod op hertrouwen van ge lovigen als een 'nogal onmenselij ke uitspraak'. "Op die manier worden gescheidenen die op een of andere manier een leven met een partner willen opbouwen, ge dwongen een ander soort leven te leiden dan ze zouden willen. Ik vind het eigenlijk ook onchriste lijk om mensen zo in een bepaal de hoek te dwingen". De paus bewijst met dit stuk de kerk geen dienst, meent Wies Staal. Zij vreest dat er vooral jon ge mensen zullen zijn die zich niet meer in deze kerk thuis voe len. "Zij zullen het als bevoog ding zien. Er wordt voortdurend gezegd, hoe we moeten leven, terwijl we daar geen enkele in spraak in hebben"' Kerkstaking Ziekenfondsen willen van Den Haag meer duidelijkheid ZEIST (ANP) - Voorzitter H. J. Anbeek Van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen heeft zich gisteren Op de algeme ne vergadering van de VNZ in Zeist beklaagd over onduidelijk heid van de kant van de regering en het parlement. Ook in de jong ste regeringsverklaring ontbre ken volgens hem duidelijke uit spraken op het gebied van de ge zondheidszorg. Van het ombuigingsplan "Bestek '81" is, zei Anbeek, weinig of niets terecht gekomen. Het par lement heeft op zeer veel punten anders beslist dan het toenmali ge kabinet wilde, of liever ge zegd, het schoof niet erg populai re besluiten op de lange baan zonder dat daar deugdelijke al ternatieven tegenover stonden. Nu heeft minister Gardeniers laten doorschemeren dat er rekening moet worden gehouden met om buigingsmaatregelen. Maar de daarvoor bij de wet voorgeschre ven adviesaanvrage aan de Zie kenfondsraad is er nog steeds niet. In verband met de voorgenomen eigen bijdrage op geneesmidde len zei de VNZ-voorzitter, dat de ziekenfondsen nooit enthousiast zijn geweest voor eigen bijdra gen. Maar als ook het parlement die weg op wil, wensen de zie kenfondsen de mogelijkheid de ze risico's via hun aanvullende verzekering te verzekeren. An ders, zei Anbeek, zouden de fondsverzekerden in handen val len van allerlei commerciële par ticuliere verzekeraars die dit gat in de markt niet ongevuld zullen laten. Meer gehuwde vrouwen voor behoud eigen achternaam DEN HAAG - De winter bezorgt niet alleen de heeft kennelijk last ban "kouwe poten" door de s overlast. Deze gans DEN HAAG (GPD) - Steeds meer gehuwde vrouwen zul len hun eigen achternaam blijven gebruiken. Nu gaat het om slechts één procent van de getrouwde vrouwen, maar 27 procent van de vrou wen onder de 35 jaar zegt dat ze haar eigen naam zouden aanhouden, wanneer ze nu een keuze moesten maken. Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van justi tie. De vrouwen die nu al hun eigen achternaam gebruiken zijn over het algemeen jong, nog maar kort gehuwd, goed ge schoold, woonachtig in de stad*,en geëmancipeerd. De schoonfamilie stelt het aan houden van de eigen achter naam meestal niet op prijs. Bovendien levert het admini stratieve problemen op bij de belastingdienst, banken, de gemeente, het ziekenhuis en de loon-administratie van de werkgever. LONDEN (Reuter) - De Britse dirigent Sir Adrian Boult heeft officieel bekendge maakt dat hij niet meer zal di rigeren. De 92-jarige orkest leider was al sinds 1978 niet meer in het openbaar opge treden. Wel maakte hij nog steeds grammofoonplaatop namen in studio's. Sir Adrian leed al enige tijd aan rugklachten waardoor hij niet staande kon dirigeren. In de studio kon hij zittend het orkest leiden. Zijn carière omspant een perio de van ongeveer 60 jaar. Ge durende 20 jaar leidde hij het symfonie-orkest van de BBC. In zijn lange loopbaan deed hij veel voor de uitvoering van werken van Britse componis ten als Elgar en Vaughan Wil liams en daarnaast was hij bekend om zijn interpretaties van werken van Brahms en Schubert. In een bijeenkomst van de Raad van Kerken in Beverwijk heeft de plaatselijke hervormde pre dikant mevrouw L. W. van Reij- endam-Beek een plan aange kondigd om met vrouwen en vrouwenorganisaties uit ker ken in Noord-Holland een soort 'stakingsactie' te organiseren als protest tegen de positie van de vrouw in dë Rooms-Katho- lieke Kerk. Die staking zou in houden, dat vrouwen op twee achtereenvolgende zondagen niet naar de kerk gaan. Vrouwen moeten op die zondagen eigen kerkdiensten houden. De bezoekers zullen het brood en de wijn uit een vrouwenhand ont vangen en zo de gemeenschap met Christus kunnen beleven. Volgens de Beverwijkse predikan te moet het voor vrouwen in de Rooms-Katholieke Kerk verne derend zijn, geen priester te mo gen worden en zelfs niet met een priester te mogen trouwen om dat daarmee zijn roeping zou worden verstoord. "Veel vrou wen zijn al uit de kerk weggelo pen. terwijl anderen, die wel lij felijk aanwezig zijn, niet in hun ziel worden geraakt omdat het niet over hun vragen gaat en hun mogelijkheden niet aan de orde komen". "Met die actie kunnen wij laten zien, hoe het in de kerk zal zijn als vrouwen het er niet meer kunnen uithouden" Ds. Van Reijendam-Beek - die zich niet tot de feministische theologen rekent - noemde het 'eigenlijk belachelijk', dat men nii nog bezig moet zijn met de vraag of de vrouw in de kerk wel tot haar recht en waarde komt. en of de kerk door woorden en daden van vrouwen wel tot haar recht en waarde kan komen."Het is alsof weer moet worden uitge legd. dat het evangelie er voor al len is en dat het gestalte wil aan nemen in mannen en vrouwen De visie die vrouwen buiten het ambt en de sacramentsbediening houdt komt. volgens haar. «voort uit een 'slechte theologie' en uit onmenslievendheid. Naast de 'kerkstaking' wil me vrouw Van Reijendam ook hand tekeningen verzamelen en een ge- dachtenwisseling arrangeren met kerkelijke leiders. Zij is niet zonder hoop dat een brede bewe ging aan de basis van de kerk nog eens de nodige veranderin gen zal opleveren Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Bennekom G Bos Zeist, te Bunnik (deelwerk) E K. den Breejen Duivendrecht. te Schoonhoven (deelgemeente) kandidaat D J van Bart Zoeter meer. te Ridderkerk H Harkema Brakel. te Haastrecht kandidaat M Hooymeijer Zuidzande (Z.). aangenomen naar Woerden L J Geluk Zwolle, bedank; VOOT Groningen K. Sluiter Haveltc, voor Oud-Beverland E M. Bak ker Veenendaal. voor Geldcrmal sen R. ten Napel Gicssen-Oude- kerk. Gereformeerde Kerken: beroepen te Pernis P van Hall Zin aangenomen naar Amsteiveen- Buitenveldert E. Groenenberg Rotterdam. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Blok zijl kandidaat J J Verwcij Wad dinxveen. Ds. W. de Joode zal op 10 januari afscheid nemen van de christelij ke gereformeerde kerk in Rijns- burg, wegens vertrek naar Steen- wijk. Daar hoopt hij zyn werk op woensdag 20 januari te begin- Legpenning De heer J M. baron van Tuyll van Serooskerken heeft de leg pen ning van de Hervormde Kerk ge kregen, een onderscheiding die - bij hoge uitzondering uxirdt toegekend aan mensen die zich in bijzondere mate voor de kerk ver dienstelijk hebben gemaakt Het 'breed moderamen' bestuur vond dat op deze functionaris van toepassing. De heer Van Tuyll is tien jaar voorzitter ge weest van de Generale Financië le Raad van deze kerk Hij neemt deze maand afscheid. Mr. H Wa- genvoort volgt hem op. Tot nu toe heefl ruim 40 procent van de evangelisch-lutherse pas tores in Noorwegen steun be tuigd aan de actie 'Pastores te gen kernwapens'. Onder de 515 ondertekenaars van een verkla ring daarover zijn ook vijf luther se bisschoppen ADVERTENTIE Met toest. van kamer van kooph. BREESTRAAT 155, LEIDEN Wegens diverse omstandigheden zijn wij genoodzaakt onze totale winkelvoorraad, waaronder onze nieuwe winterkollektie, totaal leeg te verkopen Profiteer hiervan!! DEN HAAG (GPD) - De PvdA-kamerleden Stoffelen, Roethof en Van Ooyen zijn in actie gekomen tegen het verplichte ambtsgebed in ge meenteraden en vergaderingen van provinciale staten. Ze vinden dat minister Van Thijn (binnenlandse zaken) er iets tegen moet onderne- In ongeveer de helft van de 806 gemeenten in Nederland is het ambtsge bed nog in zwang bij het begin van de raadsvergadering. Veelal bepaalt het reglement van orde dat de raadsleden dan moeten opstaan. Ook in vier van de elf provincies wordt de statenvergadering nog met gebed geopend. De PvdA-kamerleden menen dat het ambtsgebed niet past in het Neder landse staatsbestel. De overheid berust op democratische beginselen en de gemeenteraden en provinciale staten bestaan uit mensen met verschillende geloofs- en levensovertuigingen, aldus de PvdA'ers. Volgens de kamerleden is het bovendien in strijd met het Europees ver^* drag voor de rechten van de mens om het ambtsgebed in het reglement van orde dwingend voor te schrijven. Zeker is dat het geval, wanneer een dergelijke bepaling is bedoeld om raads- en statenleden te verplich ten mee te bidden, stellen zij. In schriftelijke vragen aan minister Van Thijn vragen ze deze, zich tegen het ambtsgebed uit te spreken en dat standpunt mee te delen aan pro vincie- en gemeentebesturen. Dat zou voldoende moeten zijn om de gewraakte bepalingen uit de reglementen geschrapt te krijgen. In het uiterste geval zou de minister de dwingende voorschriften ook ongel dig kunnen verklaren. Wintermantels en coats o.a. Wilkeri, Berghous Huntse enA Regenmantels o.a. div. modellen, ook gewatteerd Japonnen - deux pieces o.a. Denise Daray - Ines Rod'Elle Marina Tricot, l'Esfois, Suedezet enz. Rokken o.a. Suedezet, Hinke, Cachil, Blom enz. Leren en suede mantels en jacks o.a. Bartsons, Amara enz. Pantalons o.a. Toni's Cachil Bolero inz. Truien, pullovers, spencers alle Bonneterie o.a. Marina Tricot, Paschoff, Estell enz. Blouses Dielingener Marianne Paris Hucke en nog duizenden andere koopjes Breestraat 155, Leiden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11