Conflict tussen Surinamers en bestuur clubhuis Werkloosheid weer omhoog 'Koste wat kost verhoging van gasprij s voorkomen' Eerste paal voor ambachtelijk centrum Over gebruik 'Op eigen wieken' Wegwijs in Leiden PAGINA 4 DO/ST DINSDAG 15 DECEMBER 19RI In maand november voor Leidse regio LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio is in november opnieuw gestegen. Onder jonge vrouwen was er echter een ge ringe daling. Vooral meisjes die dit jaar van school kwamen vonden werk. In november waren 6376 mensen zonder werk, van wie 4555 man nen en 1821 vrouwen. In oktober was dat nog 6247, waarvan 4404 mannen en 1843 vrouwen. De werkloosheid onder mannen nam in een maand tijd dus fors toe: 151. Onder vrouwen was er een geringe daling van 22 werkzoekenden. De toename van de werkloosheid is vooral in de bouw waarneem baar. In de sectoren onderwijs en kantoor was de arbeidsmarkt gunstiger. Wel nam het aantal vacatures voor een kantoorbaan af. In totaal stonden er in november nog maar 186 vacatures open, een laagterecord. Sinds september neemt het aantal schoolverlaters, zowel bij man nen als by vrouwen, naar verhouding sterker af dan vorig jaar. Dat er desondanks momenteel meer schoolverlaters ingeschre ven staan dan vorig jaar kan volgens het Gewestelijk Arbeidsbu reau naast de verslechterde situatie ook worden toegeschreven aan het - in vergelijking met voorgaande jaren - groter aantal jeugdigen dat de school verliet. In aantal staan vooral die schoolverlaters er minder goed voor, die een functie in de detailhandel of administratie zoeken. Ook in de bouw- en metaalsector zijn er nog vrij veel die naar eendeerste werkkring zoeken. Het blijkt dat meisjes veelal nog steeds een traditionele beroepskeuze doen: handel, kantoor, verzorging. "In andere sectoren liggen banen weliswaar ook niet voor het op scheppen, maar een evenwichtiger verdeling over de verschil lende beroepscategorieën zou meisjes wel eens wat minder kwetsbaar kunnen maken aldus GAB-directeur Schumacher in een toelichting op de cijfers. Experimenten Experimenten in den lande hebben volgens het Arbeidsbureau LEIDEN - Er kwam geen officiële instantie aan te pas om de eerste paal te slaan voor het ambachtelijk centrum "De Watermolen" (vlakbij het winkelcentrum de Kopermolen). Bakker De Witt, fietsenhandelaar Van Wetten, kapper Schroder en technisch specialist Van der Bom hielden de eer aan zichzelf. "Dan treedt er in elk geval geen vertraging op", zei Van Wetten gistermiddag. Al drie jaar zijn de vier kleine ondernemers volop in de slag om het centrum te vestigen, geplaagd "door tegenwer king van de officiële instanties". De Witt gaat banket maken in de Watermolen, naast zijn winkel in de Kopermolen, Van Wetten verhuist met zijn fietsen vanaf De Meren- donk, Schroder verhuist vanaf de Papiermolen en Van der Bom ver huist vanaf de Oude Vest. Door de verhuizing komen de ondernemers beter in de ruimte te zitten. Aannemer Jos Jansen uit Rijp wetering hoopt over een jaar het ambachte lijk centrum klaar te hebben. De bouwkosten bedragen 1.6 miljoen gulden. In het nieuwe centrum zullen mettertijd tenminste twintig mensen werken. Het centrum, een ontwerp van de Leidse architect Kroneman, bevat winkels, werkplaatsen, kantoorruimtes en twee bo venwoningen. De ambtelijke molen heeft veel te langzaam gedraaid voor de vier onder nemers. De bouwvergunning die bijna een jaar geleden is aangevraagd, is pas in oktober verleend. Initiatieven van kleine jongens worden ge torpedeerd, klaagden de vier ondernemers in deze krant. "De Watermo len is een standaardvoorbeeld van hoe het niet moet", wordt van ge meentezijde toegegeven. Maar de feestvreugde overheerste gisteren bij de vier ondernemers. Al hopen ze wel dat de twee lantaarnpalen die nog steeds op het bouwter rein staan, als de weerlicht weggehaald worden. het afgelopen jaar aangetoond dat het voor meisjes goed mo gelijk is in beroepen te functioneren, die tot op heden meestal alleen voor mannen zijn weggelegd. Deze emancipatie-projec ten zijn er geweest in beroepen als electro-techniek, installa tie-techniek. meubelmaken, schilderen en metaal. Mogelijkheden om zich eerst eens te oriënteren zijn er via zogehe ten schakclcursussen voor jeugdige werklozen, die ook in Lei den kunnen worden gevolgd. Ook voor ouderen zijn er moge lijkheden voor om-, her- en bijscholing. De directeur van het Arbeidsbureau, Schumacher wyst erop dat de cijfers steeds een momentopname zijn. "Zij geven de gemid delde werkloosheid weer op een bepaald ogenblik. Er vindt nog wel degelijk doorstroming plaats". Tegenover de ruim tienduizend mensen die zich gedurende de eerste negen maanden van dit jaar bij het Arbeidsbureau lieten inschrijven, staan er ruim achtduizend die konden worden uit geschreven. "Het is dus zeker niet zo, dat de werkloosheid in een vaste toestand hoeft te verzanden", aldus Schumacher. De werkloosheid in de Leidse regio ontwikkelde zich in november als volgt (tussen haakjes de cijfers 1 van oktober): Leiden - 2991 man nen (2912), 1205 vi rouwen (1220) Katwijk - 520 man nen (477), 158 vrot iwen (169) Leiderdorp - 264 n nannen (270), 104 /rouwen (97) Voorschoten - 225 mannen (219), 98 vrouwen (102) Alkemade - 145 m annen (139), 68 vr< >uwen (66) Oegstgeest - 147 nr lannen (146), 64 vr ouwen (66) Zoeterwoude - 94 mannen (85). 31 vi ■ouwen (31) Rijnsburg - 78 mai nnen (69). 39 vroui ven (40) Warmond - 49 mai inen (45). 27 vrou\ ven (27) Valkenburg - 21 rr lannen (22). 17 vro uwen (16) Overig - 21 manne n (20), 10 vrouwer i(9) Totaal - 4555 mam len (4404), 1821 vr ouwen (1843) LEIDEN - De Stichting Surinamers Leiden mag sinds afgelopen vrijdag geen gebruik meer maken van het clubgebouw Op Eigen Wieken in de Merenwijk. De stichting Slaaghbuurt die het gebouw beheert vindt namelijk dat de Surinamers zich niet aan gemaakte afspraken houden. De laatsten zijn zeer verontwaardigd over deze maatregel. "De stichting Slaaghbuurt maakt zich schuldig aan wangedrag". Het niet nakomen van afspraken is, zoals gezegd, de reden dat de Surinaamse stichting de toegang is ontzegd. Volgens de stichting Slaaghbuurt gebruiken de Suri namers het gebouw buiten de af gesproken tijden en maken zij gebruik van ruimten waar ze niets te maken hebben. De Stichting Surinamers Leiden De ondernemers Van WettenVan der Born, De Witt en Schroder (vlnr) "slaan" de eerste betonnen paal i zestien meter lengte de grond in voor het ambachtelijk centrum De Watermolen. stelt hier tegenover: "Gezien de grote toeloop bij onze huiskerk- club en de enorme problemen, moesten wij vaak langer door gaan dan gepland. Aaangezien dit 's middags gebeurde (op za terdag), werden er geen extra kosten gemaakt. Bovendien stond de ruimte toch leeg, zodat ook geen andere groepen werden gedupeerd". Volgens de Surinamers is de op stelling van de stichting Slaagh buurt nu niet bepaald de meest Slaaghbuurt om meer specifieke Surinaamse activiteiten, vooral ter opvang van jongeren. Dit al les bleef zonder resultaat door te genwerking". En: "De stichting Slaaghbuurt is er in haar jarenlang bestaan met haar beroepskrachten en vele commissies niet in geslaagd een programma op te zetten dat ook voor de Surinaamse Leidenaren aantrekkelijk is. Al de pogingen van de Stichting Surinamers Lei den om dat wel te doen zijn tel kens de grond ingeboord met be lachelijke argumenten. Geen tijd, ruimte tekort, de Surina mers moeten maar meedoen met de geplande activiteiten". Misbruik Alvorens hij reageert wil de woordvoerder van de stichting Slaaghbuurt, Louer, dit kwijt: "Wij hebben deze maatregel niet genomen, omdat we een hekel hebben aan Surinamers. Natuur lijk niet. Wij moeten aan het be lang van de hele buurt denken. Daarom hebben we deze maatre gel genomen". Volgens Louer maken de Surina mers misbruik van de facilitei ten. "Als zij hier op vrijdagavond en zaterdagochtend gebruik mo gen maken van de ruimte, dan moet het daar bij blijven. Maar wat zie je als je 's middags bin nenkomt? Dan zie je al snel dat ze nog bezig zijn. En lang niet al tijd onder toezicht. Soms speelt er een bandje of lopen er een aan tal kinderen te rotzooien". Medeverantwoordelijk voor het reilen en zeilen van het clubge bouw wensen de Surinamers niet te zijn volgens Louer. "Ze voelen zich wel verbonden met de Slaaghbuurt, natuurlijk, maar aan de andere kant is het wel zo dat zij hun stichting willen huis vesten in ons clubgebouw. En nogmaals: dat kan niet, want dit gebouw is voor de hele buurt en wij wensen geen twee stichtin gen onder één dak Onderverhu ren? Ja hoor eens, dat hebben we ook wel overwogen, maar we zien daar nu geen boterham Opnieuw met de Surinamers rond de tafel gaan zitten, ziet de Slaaghbuurt daar dan wel een boterham in? "Weet ik niet. Van avond gaat het bestuur van onze stichting eerst eens praten over de ontstane situatie. Ik moet wel zeggen dat een aantal bestuursle den al een oplossing in het hoofd heeft. Als nu dat nieuwe kinde ropvangcentrum klaar is, dan ko men er naast Op Eigen Wieken een paar ruimtes vrij. Kan de ge meente één van die ruimtes niet toewijzen aan de Stichting Suri- Leiden?" LEIDEN - Wethouder Fase (WD) van economische zaken en voor zitter van het College van Beheer van het streekenergiebedrijf Rijnland moet alles op alles zet ten om een extra verhoging van de aardgasprijs per 1 juli te voor komen, zolang er geen goede re geling is voor compensatie aan de laagstbetaalden. Deze opdracht kreeg de wethouder (en met haar alle andere Leidse vertegenwoordigers in het be stuur van Rijnland) mee van de politieke partijen in de Leidse gemeenteraad. De wethouder zal op 17 december Rijnland verte genwoordigen in ae vergadering van de Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven In Ne derland (VEGIN). Naar aanleiding van deze vergade ring vroegen PSP. PPR en CPN de kwestie van de gasprijzen in de gemeenteraad aan de orde te mogen stellen. De partijen vroe gen onder meer het oordeel van B en W over de initiatieven in an dere gemeenten, zoals Den Haag, Zaanstad en Amsterdam. Fase zei gebonden te zijn aan het standpunt van het (dagelijks) be stuur van Rijnland. Dit houdt in dat ze geen voorstellen zal steu nen, die een verhoging van de prijs per 1 januari ongedaan wil len maken (Amsterdam) of die weigering van de afdracht van de verhoging beogen (Zaanstad). Aan het Haagse voorstel (een ge meentelijk fonds voor compen satie aan de laagstbetaalden) za ten volgens Fase juridische be zwaren. Het zou in strijd zijn met de wetgeving op het gebied van de bijstand. De kleine linkse partijen waren er voorstander van dat Fase het voofstel-Zaanstad zou steunen. PvdA-woordvoerder Peters noemde dit een vorm van volks verlakkerij. Klein links vond ook by de andere partijen op dit punt geen steun. Die steun was er wel - en by alle raadsleden - voor het standpunt dat een verhoging per 1 juli (ver moedelijk drie cent, zonder btw) voorkomen moet worden, als er geen deugdelijke compensatie regeling komt. Ook wethouder Fase stemde hier mee in. LEZERS SCHRIJVEN Geen marmotjes Met grote verslagenheid hebben de bewoners van het Bethlehems- hof in de krant van 4 december kunnen lezen dat de heer M. Schutte hun woning betitelt als marmotjeswoningen. De bewoners zijn zeer beledigd. Gezien deze uitspraak moet ook de huur als een marmot aange past worden. Mw. A. Houbein. Bethlehemshof 9, namens bewoners Bethlehemshof, Levendaal 109, Leiden. Volkshuis Tot mijn grote verbazing las ik in de krant van zaterdag 12 decem ber in het artikel "Het Volkshuis een onvervangbaar begrip" dat ik gezegd zou hebben: "We doen het buurtwerk liever met minder mensen, als dan ook het Volks huis verder kan gaan met de ste delijke activiteiten". Ik wijs u er op dat dit een complete misvatting is; de Buurtvereni ging Marcdorp is van mening (en deze vertolkte ik op deze bewus te middag) dat de buurten in Lei den Centrum Noord hun recht op ondersteuning van 51/» be roepskracht moeten kunnen clai men, zonder dat dit afbreuk doet aan de functie van het Stedelijk Volwassenenwerk. Het is niet een kwestie van of het één of het ander, of zoals uit het artikel te lezen is; het één wat minder voor het ander, maar een kwestie van EN 5'/2 beroepskracht voor Lei den Centrum Noord EN behoud (erkenning) van het Stedelijk V ol wassenen werk Vincent Kokke (buurtwerker Maredorp en de Camp) Brahmslaan 275 Leiden Kerststukjes Ook dit jaar is er weer gelegen heid tot het maken van kerst stukjes. En wel in het Rijks herbarium, Schelpenkade 6. Aanvang acht uur morgen avond. Er worden twee groe pen gevormd: beginners en gevorderden. Scherpmesje, snoeischaar en tangetje mee- Muzsikas In het Kijkhuis (Vrouwenkerk- choorsteeg 17) treedt woens dag de Hongaarse groep Mus- zikas op. Zij traden al eerder met succes op bij het Leidse folkfestival. Voornamelijk authentieke instrumenten worden bespeeld. Kinderfilm 'De gekke tekkel' is de titel van de kinderfilm die woensdag middag om half d.rie in de Kapelzaal van K O wordt vertoond. Dat tekkeltje groeit uit tot een Deense dog en over alle verwikkelingen die daar bij spelen, daar gaat deze film over. ABVA-KABO In het afdelingskantoor van ABVAKABO (Driftstraat 49a) wordt vanavond een vergadering van de ambte narenbond gehouden. Het Polen De kerstviering - woensdag aanstaande om 19.30 uur in de Antonïuskerk - van Noor- derwiek staat in het teken van Polen. Er worden pakket ten samengesteld ten bate van de Polen. Verder wordt er een toneelstuk van Marti- nus Nijhoff gespeeld en bren gen koor en orkest De Over brugging kerst-repertoire. Lezing (1) congres van maart aanstaan de en 'vrede en ontwapening' komen ter sprake. Aanvang: 20.30 uur. In de collegezaal van de oude Sterrewacht aan de Kaiser- straat wordt vanavond om acht uur een lezing gehouden. Het onderwerp is 'Het hemels plein en zonnewijzers'. De heer M.J. Hagen fungeert daarbij als spreker. Overi gens: de Leidse Weer- en Ster- rékundige Kring (LWSK), die deze avond organiseertzoekt nog een secretaris. Wie zich geroepen voelt, kan zich aan melden. Lezing (2) Een tweede lezing wordt geor ganiseerd door de Indonesië Werkgroep Leiden. Land bouwkundige Kees van Riet vertelt wat over 'Dorpsont wikkeling en landbouw in In donesië'. Compleet met dia's. De lezing is morgenavond in het Museum voor Volkenkun de en begint om acht uur. Vrouwen om bijstand Comitee Vrouwen in de Bijstand, Informatie, advies en contactgroep voor vrouwen met bijstandsuit kering. Geopend op dinsdagmor gen van 10-12, Sophiastraat 36. tel. 214256, 214162, 213182 140227. Telefonische hulpdienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krygen. Dag en nacht, vertrouwe lijk. Telefoon 071-125202. Kinder- en jongerentelefoon: op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00-18.00 uur, 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, tel. 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma, di en wo 11.00-12.00, do 18.30-20.00 uur. Dierenbescherming Secretariaat 071-149398. Eerste hulp: 071-125141. Zwerf- en pleeg- dieren (buitendienst): 071-212026. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o.. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Rembrandtstraat 17-21. Aanvragen voor hulp aan langdurig zieken, be jaarden en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9- 10 en 13-14 uur. Reclassering Algemene Reclasseringsvereniging, Rijnsburgerweg 167, tel. 071-171424. Bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur voor hulp en informatie aan .meerderjarigen (vanaf achttien jaar) .Minder-validen Organisatie voor minder-validen AMVO, spreekuren donderdag 14- 15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503. In Sterbus Aangepast busvervoer voor minder- validenen bejaarden die geen ge bruik kunnen maken van het nor male openbaar vervoer. Ritaanvra- gen: Hooglandsekerkgracht 32, tel. 071-122443, 9-12 uur. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot_en met vrijdag Voor opvang en begeleiding v Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45, tel. 130547 spreekuur ma en do 19-20 uur. Op werkdagen geonend van 9-17 uur. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscenirale Leiden, Lan- gegracht 246a. Informatie over vrij willigerswerk. Dagelijks geopend van 9-17 uur, tel. 149064. Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de universiteit. Tel. 071-148333 tsf 5933; geopend ma-vrij 10-16 uur. JAC Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a. tel. 071-130775. Openingstij den: afdeling wonen en werken ma en do 18.30-18 45 uur. woe 10.15- 10.30 uur; afdeling belastingen ma 10.00-12.30 uur, di en woe 18.30- 20.30 uur. Klachtenbureau di en do 18.30-20.30 uur. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 071 123942. Spreeku ren ma en di 10-12.30 uur, woe 13.30- 16 uur, do 18.30-20.30 uur. Raad van Arbeid Kantoor geopend maandag tot en met vrijdag 9-12 uur en 14-16 uur. Telefonische informatie kinderbij slag: 8-12 uur. Wao/wsw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en al dan niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreek uur in 't Spoortje, Bernhardkade 40 van 19.00-20 30 uur. tel. 142505, post bus 3221 2301 DE Leiden. Onderwijswinkel vrijdag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Moeders voor Moeders VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap.' Tel. 071-895724. Rutgershuis Bureau voor geboorteregeling en sexualiteits vragen, tel. 126802. Spreekuur ma en vry 20-22 uur, di Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatselijke verdoving), kunstmatige insemina tie en sperma-opslag. Tel. 071- 126961 (9-16 uur) Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. VIDO ANIB ANIB, bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten afdeling Lei den e.o. Telefonisch spreekuur da gelijks van 18.00-19.00 uur; persoon lijke gesprekken volgens afspraak, tel. 071-143464. Hulp by aanvragen van voorzieningen, aantekenen van hoger beroepen en algemene advie- KBO Katholieke Bond van Ouderen, af deling Leiden. Zelfstandige paro chiële en interparochiële sociëtei ten. Inlichtingen: 071-133179 (van 9.00 tot 12.00 uur). PCOB Protestants Christelijke Ouderen Bond. regio Leiden. Belangenbe hartiging voor ouderen. Nadere in formatie 071-890692. 071-310696 en 071-171512

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4