Grieks standpunt blokkeert NAVO- slotverklaring Kernwapens schrikken niet meer af' Geld tekort legt bouw Kalkar stil UIT DE CONSUMENTENGIDS NOVEMBER 1901: Mogelijk overleg kerk-regering en vakbond in Polen Vierde kaping geëindigd Brits jaarboek: Van Mierlo: ernstige situatie Schoondochter Sacharov mag land verlaten Inzittenden ongedeerd HAAL HET BIJ BE GBEBKBBPSTE! DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 LONDEN (Reuter/DPA) - De afschrikken de werking van kernwapens is verdwe nen en de wereld moet iets anders ver zinnen om een wereldoorlog te voorko men, aldus het voorwoord van de 72ste editie van "Jane's all the world's air craft", een 813 bladzijden tellende gids van burger- en militaire vliegtuigen, - ruimtevaartuigen, raketten, luchtsche pen en zweefvliegtuigen. Hoofdredacteur John Taylor schrijft in zijn voorwoord dat de samenhang in zo wel de NAVO als het Warschaupact los ser aan het worden is en dat de anti-oor logsbewegingen steeds sterker worden. Dat wijst erop dat een massale en snelle vermindering van het aantal kernwa pens dringend nodig geworden is. Atoomwapens kunnen echter niet ge heel worden afgeschaft omdat dat de deur zou openen voor een mogelijk ein deloos durende oorlog. Tien tot twintig zeer precieze raketten bij beide super- mogendheden zou voldoende zijn, meent hij. Taylor waarschuwt ook voor eenzijdige ontwapeningsmaatregelen of totale af schaffing van kernbewapening nu „voortdurend op geheime plaatsen veel verschrikkelijker wapens worden ont wikkeld". De onmisbare tweede component van een toekomstige afschrikking is een strijd macht die een aanval van de tegenstan der op elke. nog niet nucleaire schaal kan opvangen gedurende de tijd die no dig is voor het politiek en militair stabi liseren van de toestand, aldus Jane's NAVO Op dit gebied is de NAVO het minst in staat zijn verplichtingen na te komen en een "te scherpe reactie op kleinere on geregeldheden zou al te gemakkelijk tot voortijdig gebruik van kernwapens kunnen leiden". De Sowjet-Unie heeft volgens het jaar boek ook bij conventionele wapens een onmiskenbare voorsprong. Honderden straalbommenwerpers en -jachtvliegtui gen zijn al bedrijfsklaar en hoe ernstig een aanval op het centrale front kan worden blijkt wel uit het feit dat de Rus sische fabrieken in 1980 3.000 tanks, 5.500 pantserwagens en 150 gemechani seerde kanonnen hebben afgeleverd, al dus het jaarboek. In hetzelfde jaar kwamen 30 supersoni sche bommenwerpers, 1.300 straalja gers en jachtbommenwerpers. 350 transporttoestellen, 750 hefschroef- vliegtuigen en 50.000 luchtafweerraket- ten gereed. Ook op het gebied van basistechnologie voor defensie, zoals de electro-optische sensoren, besturingssystemen en de na vigatie, hydro-acoustiek, optica en aan drijfsystemen ligt de Sowjet-Unie dui delijk voor. Dat is ook het geval bij de wapens van het ruimtetijdperk, laser stralen en deeltjesversnellers. De deskundigen van Jane's hebben ook bijzonder scherpe kritiek op de Britse defensiepolitiek, die wegens geldge brek moet besparen terwijl de regering in Londen hardnekkig vasthoudt aan de modernisering van de Britse vloot kern- onderzeeërs waaraan minstens acht mil jard pond (38 miljard gulden) wordt uit gegeven. "Die kunnen alleen maar de reeds bestaande over-capaciteit van de NAVO versterken en slechts voor wraakacties worden gebruikt Groot-Brittannië is vernietigd". Onzeker Het jaarboek meldt voorts weinig veran deringen in de militaire luchtvaart, maar zegt veel burgerluchtvaartmaat schappijen voor onzekerheden staan die voortvloeien uit de recessie, de gestegen brandstofprijzen en de moordende con currentie. "De economische moeilijkheden over de hele wereld hebben de programma's voor veel nieuwe vliegtuigen vertraagd of tegen gehouden". Dat er nog zoveel en zoveel verschillende nieuwe vliegtui gen hun eerste vlucht maken is een be wijs van de kracht van de ver gevorder de technologische basis waarop de luchtvaartindustrieën in de wereld bou wen voor de toekomst. Als vermeldenswaard herinnert Jane's aan de vlucht over het Kanaal met een door de zon aangedreven vliegtuigje van de Amerikaanse ontwerper Paul MacCready, dat van Frankrijk vertrok en in Engeland landde. Als meest opzienbarende prestatie van het jaar noemt het jaarboek de eerste proefvlucht van het Amerikaanse ruim teveer Columbia. BONN (ANP) - Volgens de Frank- furter Allgemeine Zeitung van gisteren is de Westduitse minis ter van wetenschappelijk onder zoek, Von Buelow, van plan in de kabinetszitting van de komende week mee te delen dat er geen geld meer is om de bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar voort te zetten en dat de werk zaamheden volgend jaar moeten worden stopgezet, tenminste tij delijk. Het Westduitse blad schrijft dat het gat in de begroting voor Kal kar. waarbij ook Nederland en België betrokken zijn, steeds groter wordt. Dat heeft onder meer te maken met de deelver- gunningen voor de bouw van be paalde onderdelen van de centra le die de autoriteiten van de Westduitse deelstaat Noordrijn- land-Westfalen volgende week denken te verlenen en waaraan nieuwe voorwaarden verbonden zijn waarvan de extra kosten op een half miljard mark worden ge raamd. Kalkar gaat volgens de jongste ramingen 5,4 miljard (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - Griekenland heeft gisteren een gezamenlijk communiqué van de NAVO- defensieministers aan het slot van de tweedaagse vergadering van het Defensie Plan ning Comité in Brussel geblokkeerd. In Wenen arriveerde aisteren de "trein van de teleurstelling" uit Warschau. Tal van Polen bleken de trein niet te hebben "gehaald", omdat de' 'overheid hen het aangevraagde visum (nog) niet had verstrekt. De wach tende landgenoten op het Weense perron waren voor niets gekomen. Voor het eerst in de geschiedenis van de NAVO zijn de defensiemi nisters uiteen gegaan zonder dat overeenstemming bereikt kon worden over de tekst van het communiqué. Verwacht wordt dat deze zaak vandaag en mor gen opnieuw aan de orde zal ko men in de vergadering van de NAVO-ministers van buiten landse zaken. De Nederlandse defensieminister Van Mierlo noemde gisteravond laat na afloop van de langdurige vergadering het ontbreken van een communiqué „een signaal van grote problemen". Met name ten aanzien van de samenhang van het Atlantisch bondgenoot schap sprak hij van „een ernstige situatie". Van Mierlo benadrukte echter wel dat er over het groot ste deel van het communiqué (af spraken ten aanzien van de de fensie-inspanning en ten aanzien van de wapenbeperkingsonder- handelingen) wel overeenstem ming bestond. Hij nam het de Grieken kwalijk een in feite bui tenlands politie probleem-te wil len behandelen op een vergade ring van defensieministers die vooral voor de defensieplanning Voetnoot Doorgaans wordt in de NAVO on derlinge verdeeldheid opgelost met een voetnoot, een speciale paragraaf in de tekst of uitstel van de beslissing. De Grieken wensten daar echter niet aan mee te werken. De Griekse pre mier Papandreou maakte in de urenlange vergadering over de tekst duidelijk dat hy niet zonder enig resultaat naar zijn (anti-NA- VO-gezinde) achterban in Athe ne kon terugkeren. De inzet van de communiqué-onderhandelin gen die meer dan 14 uur in beslag namen, was de Griekse eis dat de NAO de Griekse oostgrens tegen eventuele Turkse agressie zou garanderen. Turkije zag die eis als een belediging. „Ik zal niet accepteren beschuldigd te wor den van veronderstelde (agres sieve) bedoelingen, zo zou de ADVERTENTIE VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDELENZAKEN 1) goedkoopst produkten goedkoopste zaken b.jDIRKSON /^IrtTwjl. Broek? yBas v.d. Heyden/ Jac. Hermans Prijsslag Ma k is Tref center Berk o 5 a 10% duurder Albert Heijn, De Boer. Protimarkt (Groenwoudt), Prof .markt (Groenwoudt), Simon, Spar super. Végé. 10 a 15% duurder AJ0 2000 15 a 20% duurder Prof.mark. (Zuid Holland) 20 a 25% duurder N.euweVVame.Vendet, meer dan 25% duurder Spar super. Végé, vivo. onvoldoende artikelen aanwezig 11 d, vslfOfd. biniwn d,M—hM. 'n >t1ab,iisch Turkse defensieminister Bayul- ken in de vergadering hebben gezegd. De Turkse minister kreeg de steun van de andere NAVO-lidstaten. Zij vonden dat de NAVO opge- richt is tegen bedreigingen van buiten het bondgenootschap en geen militaire garanties kan ge ven in geval lidstaten onderling slaags zouden raken. De NAVO- ministers er daarom niets voor om de kant van de Griekse pre mier Papandreou te kiezen. Succes De harde Griekse opstelling ten aanzien van de NAVO-slot- verklaring werd op het NAVO- hoofdkwartier in Brussel uitge legd als een uiterste poging van premier Papandreou toch nog met enig succes naar zijn anti- NAVO-gezinde achterban in Athene te kunnen terugkeren. Papandreou had zich eerder deze week onverwacht soepel opge steld ten aanzien van het Griekse NAVO-lidmaatschap. Verwacht was dat hij harde eisen zou stel len aan de voortzetting daarvan. Naar buiten toe werd de indruk ook gewekt dat die eisen inder daad gesteld zouden worden, maar in de vergadering van de defensieministers zelf bleek daarvan heel weinig. Papandreou had wel in een lang durig betoog de Grieks-Turkse problemen uiteen gezet maar daaraan geen concrete eisen ver bonden. NAVO-secretaris-gene- raal Luns, die gisteravond duide lijk vermoeid na de vele uren vergaderen een schorsing van het beraad aankondigde, sloot niet uit dat de Grieken hun wen sen voor een andere positie in de NAVO op termijn wel concreet zullen formuleren. Op het mo ment van de schorsing hadden enkele defensieministers, onder wie de Amerikaan Caspar Wein berger ht beraad overigens al lang verlaten en de zaak aan hun plaatsvervangers overgedragen. MOSKOU (AFP/Reuter/UPI (DPA) - De schoondocher van de zieke strijder voor mensenrechten en no- belprysinnaar Andrei Sacha rov, de 26-jarige Liza Alekse- jewa, heeft gisteren van de Sowjetrussische geheime dienst, de KGB, te horen ge kregen dat zij de Sowjet-Unie mag verlaten. Ook werd mee gedeeld dat de 60-jarige Sa charov en zijn vrouw Jelena Bonner (58) hun op 22 no vember begonnen hongersta king hebben afgebroken. Liza was gistermiddag op het kantoor van de KGB in Mos kou ontboden waar de agent Alexander Baranov haar zei dat haar de dag tevoren een uitreisvisum was verleend. Op de vraag an de KGB wan neer zij het land zou mogen verlaten, werd zij gewaar schuwd terughoudend tegen over buitenlandse journalis ten te zijn. Liza was in juni met de hand schoen getrouwd met Alek- sej Semjonov, een zoon uit het eerste huwelijk van Jele na Bonner. Dit huwelijk werd echter door de Sowjet- Unie niet erkend. Voor de stiefzoon van Andrei Sacha rov zijn de zorgen en twijfels over het lot van zijn vrouw en zijn ouders nog niet verdwe nen. Aleksej Semjonow ver klaarde gisteren in Washing ton dat hij gehoord had van uitlatingen van de geheime dienst in Moskou de KGB. Maar bewijzen daarvoor zijn er nog niet, zei hij. WARSCHAU (AFP/DPA/UPI) - De leider van het Poolse vakverbond Solidariteit, Lech Walesa, heeft gisteren niet uitgesloten dat de rege ring. de kerk en de vakbond een nieuwe topontmoeting zullen beleg gen. Walesa kwam gisteren naar Warschau, waar hij een ontmoeting had met aartsbisschop Jozef Glemp, de primaat van de katholieke kerk in Polen. Premier Wojciech Jaruzelski, aartsbisschop Glemp en Walesa hadden eerder een topgesprek op 18 november. Een tweede top zou voor ont spanning kunnen zorgen nu de afgelopen weken de betrekkingen tus sen Solidariteit en de autoriteiten gaandeweg verslechterd rijn. Vlak voor zijn gesprek met Glemp deelde Walesa mee dat de primaat hem en Jaruzelski een brief heeft gestuurd. Over de inhoud wilde de leider van Solidariteit niets zeggen. Hij wilde alleen meedelen dat de brief dezelfde strekking had als het schrijven dat de aartsbisschop dinsdag zond aan de leden van het Poolse parlement. Daarin riep de primaat de parlementariës op de regering geen speciale volmachten te verlenen, zoals de bevoegdheid om stakingen te verbieden. Volgens Glemp zou dat kunnen uitlopen op een algemene staking met "alle onberekenbare gevolgen" vandien. Walesa zei over de aartsbisschoppelijke oproep dat hij een stem heeft gehad in de formulering daarvan. Glemp sprak zaterdag tweemaal met Walesa. Kennelijk wil de primaat zich nadrukkelijker opwerpen als bemiddelaar tussen de verschillende partijen in de Poolse crisis, die zich steeds verder lijkt te verscherpen. Maandag publiceerde de rege ring bandopnamen van de vergadering die de leiders van Solidariteit vorige week hielden in Radom na de ontruiming door de politie van de bezette brandweeracademie. Volgens de autoriteiten tonen en deze ge luidsbanden onomstotelijk aan dat Solidariteit uit is op een macht- Niettemin lijkt de regering een confrontatie te willen vermijden. Dinsdag werd bekend dat op de parlementszittingen die 15, 16 en 21 december zullen plaatsvinden, niet gesproken zal worden over het door Solidari teit bestreden wetsontwerp dat de regering speciale volmachten had moeten geven voor het bestrijden van de crisis. Vooral de bevoegdheid om stakingen te verbieden, waarin het wetsontwerp voorzag, ontmoet te veel verzet in kringen van Solidariteit, dat met acties dreigde. Ook de in het parlement vertegenwoordigde boerenpartij en democratische partij hadden hun bedenkingen. Het parlement zal wel de ontwerpvakbondswet behandelen. Deze voor ziet in de bevoegdheid het stakingsrecht voor de duur van drie maan den op te schorten. Walesa zei gisteren in Warschau dat hij zich niet bij voorbaat tegen een dergelijke maatregel kant. mark kosten. In 1977 dacht men nog dat het voor 2.6 miljard mark kon. Volgens zegslieden van het West duitse ministerie van weten schappelijk onderzoek is het ook zonder extra kostenstijgingen onmogelijk de bouw voort te zet ten. Er mankeert nu al 1.1 mil jard mark. De Bondsrepubliek kan dat tekort niet aanvullen. Daarom heeft minister Buelow met de elektriciteitsmaatschap pijen in West-Duitsland gepraat om er achter te komen of zij mis schien bereid zijn een groter deel van de kosten voor hun rekening te nemen dan eerder was voor- Met grote moeite heeft hij een half miljard losgekregen. De minister heeft geen hoop meer dan dat be drag nog sterk zal toenemen en is daarom genoodzaakt volgende week in het kabinet te verklaren dat dé onderhandelingen mis lukt zyn en dat dè bouw van de centrale moet worden opge schort tot er een andere oplos sing voor de financiële proble men is gevonden, aldus de Frankfurter Allgemeine. Van der Stoel praat met Turkse collega BRUSSEL (ANP) Minister Van der Stoel heeft gistermiddag, aan de vooravond van de jaarlijkse vergadenng van NAVO-minis ters vari buitenlandse zaken, een ontmoeting gehad met zyn Turk se collega liter Turkmen aldus is van Turkse zijde in Brussel mee gedeeld. Nederlandse diploma tieke vertegenwoordigers wilden dit bericht ontkennen noch be vestigen. Volgens Turkse bronnen hebben beide ministers gesproken over de betrekkingen tussen beide landen Het ligt voor de hand dat minister Van der Stoel zijn ongerustheid tot uitdrukking zou hebben ge bracht over de toestand die in Turkije is ontstaan sinds de ge neraals byna anderhalf jaar gele den de macht grepen. Sindsdien zijn alle politieke en vakbonds activiteiten verboden, tiendui zenden mensen gevangen gezet van wie enkele onder marteling zijn bezweken. Niet bekend is of beide ministers ook nog hebben gesproken over militaire hulpverlening aan Tur kije De minister van defensie Hans van Mierlo verklaarde dins dag in Brussel dat Nederland is geprezen voor zijn defensie-in spanning niet aleen voor de ver nieuwingen die in de drie onder delen van de strijdkrachten wor den doorgevoerd en het hoge in vesteringspercentage maar ook voor de hulp die het "de armere" bondgenoten als Turkije, Grie kenland en Portugal verleent Dertig miljoen armen in EG BRUSSEL (ANP) - In de Europese Gemeenschap zijn meer dan der tig miljoen armen. Tot deze vast stelling komt de Europese Com missie in haar verslag over 'een programma ter bestrijding van de armoede', dat een periode van vijfjaar bestreek (1975-1980). De Europese Commissaris Ivor Ri chard, die de portefeuille werk gelegenheid en sociale zaken be heert, zei gisteren in Brussel, 'het is duidelijk dat de economische groei van de afgelopen dertig jaar de armoede in de gemeen schap niet heeft kunnen ophef fen. Bovendien hebben de sociale dien sten. die sinds de Tweede We reldoorlog werden uitgebouwd, niet gezorgd voor een herverde ling van de inkomsten. De kan sen op gezondheid en onderwijs zijn voor deze groep niet verbe terd'. Volgens Richard zijn er door de economische crisis steeds meer armen bijgekomen. BEIROET - Na bijna 52 uur is gisteravond laat ook de laatste van de vier vliegtuigkapingen van maandag zonder bloedvergieten geëindigd. De drie Sjiitische militanten, die een Libisch passa giersvliegtuig op de vlucht van Zurich naar Tripoli kaapten, lieten de nog overgebleven 40 passagiers en drie bemanningsleden vrij en gaven zich aan de Libanese autoriteiten over. De Boeing vertrok korte tijd later van het vliegveld van Beiroet, waar de kapers hem voor de derde keer naar toe gedirigeerd hadden, en arriveerde later in Damascus. Het toestel zal in de loop van donderdag doorvliegen naar Tripoli, waar het maandag al had moeten aankomen. Bemanning en passagiers bleven in Beiroet in het vliegtuig toen de kapers zich hadden overgegeven. Zij wilden niet ingaan op uitnodigingen van de Li- Onder de passagiers zijn vier Duitsers, een Oostenry- ker, vier Zwitsers, een Nederlander, drie Fransen en vier Engelsen. Cuba hecfi gisteren laten weten dat de elf kapers van de drie Venezolaanse vliegtuigen zich voor de recht bank voor hun daad zullen moeten verantwoorden. Een van de vliegtuigen, die maandag boven Vene zuela werden gekaapt, is intussen naar Caracas ver trokken. "De kapers hebben verklaard dat ze nooit de bedoe ling hebben gehad naar Cuba te gaan en er door de technische toestand van de toestellen toe waren ge dwongen". zo deelde het ubaanse ministerie van binnenlandse zaken mee. e drie kapers geven het vrijheidsteken na hun overgave in Beiroet. Eén i hen middentoont daarbij een handgranaat.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9