Rijden op Ipg nog duurder Treedt Van Dijk nu af? Schoolzwemmen in gevarenzone Accijns op frisdranken minder omhoog Grote plas olie in Maas na ongeluk met tanker Ambtenaren brengen in '82 loonoffer(tje) DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 Meer verpleeg kundigen in ziekenhuizen hard nodig UTRECHT (GPD) - De ziekenhui- •zen hebben dringend meer ver pleegkundigen nodig, maar de regering kondigt meer toegesta- rie personeelsuitbreiding aan dan de financiën toelaten. Omdat het kabinet meer werkgelegen heid wil scheppen heeft de Na tionale Ziekenhuisraad minister Gardeniers (volksgezondheid) dringend gevraagd de knelpun ten op te heffen door gebruik te maken van het werkgelegen- heidsfonds. Dit zei gisteren voorzitter drs. F.A. Vissers in de algemene vergade ring van de NZR. Volgens hem is de werkelijke groei van het aan tal arbeidsplaatsen in de ge- zondsheidszorg veel langzamer verlopen dan vier jaar geleden was aangekondigd. Er zouden per jaar 9000 arbeidsplaatsen bij komen. Tot en met 1980 was de winst 22.000 in plaats van, zoals beloofd, 27.000. Van die 22.000 gingen 17.000 banen naar de zie kenhuizen en soortgelijke instel lingen. De stijging komt neer op een ge middelde uitbreiding per instel ling per jaar met 5 tot 10 perso neelsleden. Vissers sprak in dit opzicht van "smalle marges", mede gezien het dringende be roep dat - ook van de overheid - wordt gedan op de ziekenhuizen de zorgverlening "^en menselij- DEN HAAG - Stationswachtkamers zijn s de tonelen. Dit (tegenwoordig dagelijkse) tafereel was woensdag morgen om elf uur te zien in de wachtkamer van Den Haag Cen traal. DEN HAAG (GPD) Onder de schoolzwem- onderwijzers heerst grote ongerustheid over de bezuinigingen die veel gemeenten in ons land moeten doorvoeren om de begroting de komende jaren sluitend te krijgen. Een aan tal gemeenten heeft het schoolzwemmen al geschrapt, andere gemeenten bezuinigen op het aantal zwemonderwijzers of op het ver voer van de kinderen van school naar zwem bad. De schoolzwemonderwijzers, verenigd in de Nederlandse Vereniging van Zwemonder wijzers, willen dat er duidelijkheid komt over het schoolzwemmen. „Of er is school zwemmen voor alle leerlingen of voor nie mand. Nu heerst er willekeur bij de gemeen ten", aldus mej. Van Raam, voorzitter van de vereniging. „Om te bezuinigen wordt schoolzwemmen vaak als eerste geschrapt. Er bestaat veel onwetendheid over school zwemmen. Daarom hebben wij een extra uitgave van ons blad Het Zwemonderwijs samengesteld, waarin uitgebreide informa tie over het schoolzwemmen wordt gegeven. Wij hopen daarmee de bezuinigingen een slag voor te zijn. zodat het schoolzwemmen in veel plaatsen behouden blijft". De brochure, die vandaag tijdens de speciale vergadering van de vereniging van zwemon derwijzers in Utrecht zou worden gepresen teerd. zal naar alle gemeenteraadsleden in ons land worden verstuurd, naar de zwem badinrichtingen en naar de zwemleraren- en leraressen. Voor het behoud van het schoolzwemmen legt de NVZ-voorzitter de nadruk op een gezon de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van de kinderen. „Onder de schoolkinderen in ons land bestaat grote bewegingsarmoede en zwemmen is daar een uitstekende reme die tegen", aldus mej. Van Raam. Ook zal bezuinigen op schoolzwemmen leiden tot minder inkomsten voor de zwembaden, waardoor de gemeenten de zwembadinrich tingen nog meer financieel zullen moeten steunen. „In Engeland heeft men berekend dat een kind dat op 7-jarige leeftijd verdrinkt, de ge meenschap 2 miljoen gulden kost. Als dat kind had kunnen zwemmen, zou dat geld door de overheid in allerlei voorzieningen kunnen worden geïnvesteerd", aldus mej. Van Raam. die zegt dat als het schoolzwem men zou verdwijnen, nog maar 25 procent van de schoolkinderen via particuliere in structie het zwemmen machtig wordt. De schoolzwemonderwijzers streven ook naar beperkte onderwijsbevoegdheid „Wg dach ten in de nieuwe wet op het basisonderwijs, die in 1985 van kracht wordt, beschermende maatregelen voor de ongeveer 4000 zwemon derwijzers te vinden. Helaas is dat niet het geval. Het is nog maar de vraag of wij dan nog wel als vakkrachten zullen blgven ge handhaafd", aldus mej. Van Laar. DEN HAAG (GPD - De motorrijtuigenbelasting voor per sonenauto's die op ipg en dieselolie rijden zal volgend jaar waarschijnlijk nog sterker omhoog gaan dan de re gering heeft voorgesteld. ker, persoonlijker, karakter te geven. Dat zal toch ook moeten worden vertaald in meer tijd per patiënt en dus in meer personeel op de afdelingen. Het aantal opnamen in de zieken huizen stijgt en het aantal po- likliniekbezoeken neemt sterk Voorstellen daartoe zijn ghisteren Ook zal de bijzondere verbruiksbelasting op dure personenauto's worden verhoogd, terwijl motorfietsen mogelijk eveneens door deze belasting getroffen zullen worden. Bovendien zullen mensen die nalatig zijn bij het betalen van hun belasting hogere kosten moeten betalen. toe. In de verpleeghuizen zwakzinningeninstellingen stijgt het aantal verpleegdagen nog steeds. Deze ontwikkelingen lei den tot een vraag om personeels uitbreiding. Ruilhart voor Nedelander UTRECHT (ANP) - Naar pas giste renavond bekend is geworden heeft de 46-jarige Rotterdammer F. van der Vlies zondag in de kli niek van de Stanforduniversiteit in Californië een harttransplan tatie' ondergaan. Hij maakt het goed, zo meldde de voorzitter van de Nederlandse Hartpatiën tenvereniging (NHV), P. van Overveld, die gisteravond con tact had met de echtgenote van de patiënt. De NHV heeft bemid deld bij de opname van de pa tiënt in het Californische zieken huis. door het CDA gedaan in het de bat over het belastingplan van de regering. PvdA en D'66 zullen deze plannen steunen al was gisteravond nog geen volledige overeenstemming bereikt. In ruil hiervoor kan de invoering van een accijns op vruchtensappen geheel achterwege blijven en de door de regering voorgestelde verdubbeling van de accijns op frisdranken en mineraalwater beperkt blijven tot 50 procen- Het CDA kwam met zijn sugges ties, nadat minister Van der Stee en staatsecretaris Kombrink (fi- nahciën) het CDA-voorstel om in plaats van de accijnzen het lage btw-tarief te verhogen, van de hand hadden gewezen. Ook het PvdA-alternatief om de vermo gensbelasting met 1 promille te verhogen tot acht gulden voor el ke duizend guldèn vermogen, werd door de bewindslieden ver worpen. ADVERTENTIE Met een Groene Betaalcheque en de Groene Bftaai.pas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. WEERRAPPORTEN Amsterdam sneeuwbui 3 -2 7 De Bilt mist 3 -4 3 Deelen mist 0 -2 6 Eelde zwaar bew. 1 -5 1 Eindhoven haff bew. 1 -1 1 Den Helder sneeuwbui 4 0 4 Rotterdam onbewolkt 3 -3 3 Twente geheel bew. 1 -1 1 Vlissingen licht bew. 4 2 1 Zd. Limburg sneeuw 1 0 1 Barcelona licht bew. 18 8 0 Berlijn geheel bew. 1 -2 2 Bordeaux zwaar bew. 12 9 07 Brussel onbewolkt 1 -1 3 Frankfort onweer 2 0 6 Genève regenbui 7 2 3 Helsinki onbewolkt -3 -14 1 Innsbruck geheel bew. 2 -5 6 Klagen furt 5 -1 8 Kopenhagen sneeuw -2 -4 1 Lissaon half bew. 17 14 7 Locarno licht bew. 12 -2 Londen -4 Luxemburg licht bew. 0 -1 Madrid geheel bew. 13 0 Malaga geheel bew. 21 14 7 Mallorca licht bew. 20 14 München sneeuw 2 -3 1 Nice licht bew. 18 12 Oslo sneeuw -7 -8 Parijs zwaar bew. 6 2 1 Rome licht bew. 17 13 Split geheel bew. 15 9 Stockholm sneeuw -2 -5 1 Wenen geheel bew. 7 -3 Zurich geheel bew. 1 -2 Istanbul zwaar bew. 15 0 Las Palmas half bew. 23 15 Tel-Aviv onbewolkt -- 10 Tunis licht bew. 19 6 0 Rumoer rond "giftige" poppen ROOSENDAAL (GPD) - De po litie van Roosendaal heeft gisteren haar handen vol ge had met binnenkomende alarmerende verhalen over giftige poppen. Die poppen van het Spaanse fabrikaat Beijusa zouden giftige stof fen bevatten. Bij de politie kwamen telefoontjes binnen van mensen die beweerden dat de poppen al gewonden en zelfs doden hadden ver oorzaakt. De politie ontkent dit laatste ten stelligte. Voornamelijk op woonwagen- centra in alle delen van het land doen volgens de politie geruchten de ronde dat in het plastic lijf van de poppen gif tige stoffen zouden zitten. De eerste berichten over de „giftige" poppen bereikten de Roosendaalse politie gis termiddag en kwamen van het woonwagencentrum in die plaats. Daar vertelde men uit Rotterdam te horen te hebben gekregen, dat een jeugdig bezitstertje van een Berjusa-fciop in het zieken huis was beland. Kombrink had gisteren eerder al gezegd dat de Kamer zelf met al ternatieven moest komen, als zij vond dat de verhoging van de ac cijnzen op bier, frisdranken en vruchtensappen niet moest door gaan. Verwacht werd gisteren dat de bewindslieden vandaag zouden aangeven hoe de wensen van de regeringspartijen kunnen worden ingewilligd. De Kamer legt zich overigens wel neer bij de forse vérhoging van de bier accijns. Benzineprijs De al eerder door het kabinet voor gestelde verhoging van de mo torrijtuigenbelasting voor perso nenauto's die op Ipg en dieselolie rijden zou in 1982 122 miljoen gulden opleveren. Couprie wees er op dat de voorgestelde verho ging gebaseerd is op het prijspeil van deze brandstoffen van fe bruari 1981. Sindsdien hebben zich weer allerlei schommelin gen in de benzineprijs vorge- daan, die een verdere aanpassing van het tarief van de motorrijtui genbelasting ook voor Ipg- en dieselrijders redelijk maken. Volgens het voorstel van de rege ring zou de lpg-rijder volgend jaar ongeveer 175 gulden meer gaan betalen (bij gemiddeld 15.000 kilometers), en de diesel rijder ongeveer 150 gulden. Het was gisteren nog niet duidelijk hoeveel méér het CDA-voorstel Pet eerdere voorstel van CDA en D'66 om in ruil voor een deel van de accijnsverhogingen het lage btw-tarief te verhogen van 4 tot 4,5 (CDA) of van 4 tot 5 (D'66) procent, wees minister Van der Stee af, omdat hij dan grote pro- N blemen in het bedrijfsleven vreest. Bovendien zal het alge mene prijspeil daardoor sterker stijgen. Frisdranken Van der Stee gaf overigens toe dat de afzet van frisdranken en bier door accijnsverhogingen zal te ruglopen, in 1982 vermoedelijk zelfs met 12 tot 14 procent. Maar de ervaring leert volgens hem dat er later meestal weer een af- zetherstel optreedt. Het PvdA- voorstel om de vermogensbelas ting met 1 promille te verhogen wees Kombrink af, omdat de ver mogensbelasting pas nog dras tisch is herzien en hij die princi piële discussie nu niet weer wil heropenen. Kombrink toonde zich wel bereid tot een verdere verhoging van de kosten die mensen moeten beta len wanneer zij achterstallig zijn bij het betalen van belasting. De aanmaningskosten zouden van 2 naar 5 gulden kunnen (in plaats van 4) en boven 1000 gulden naar 10 gulden. Ook de kosten van dwangbevelen zouden nog ver der verhoogd kunnen worden. Kombrink schatte de meerop brengst op nog eens 10 miljoen gulden. DEN HAAG (GPD) Ambtenaren zullen ook in 1982 een klein deel van hun inkomen moeten inleveren om hun salarissen gelijke tred te laten houden met de lonen in het bedrijfsleven. De Tweede Kamer gaat daar toe, zo bleek gisteren, akkoord met de verlenging van de tijdelijke wet inhoudingen overheidspersoneel. >or volksverzekeringen brengen de i klein loonoffer. Dit zou echter niet gelden voor de ambtenaren, omdat die een gedeelte van de premies niet betalen. Om deze ongelijkheid te voorkomen, wordt nu al voor de derde keer een tijdelijke inhouding toegepast. PvdA. CDA. D'66 en SGP stemden in met het voorstel van minister Van Thijn (binnenlandse zaken). Het WD-standpunt kwam niet naar voren wegens een onverwachte ziekte van de woordvoerder. Minister Van Thijn zei dat het wetsontwerp een befcuiniging op de rijksuitgaven van totaal 1,5 miljard betekent. Dit is 70 miljoen gulden meer dan in 1981. Dit komt doordat in het huidige wetsontwerp de optrekking van de premiegrens van AOW en WAO meegerekend wordt. Er komt ook een nieuwe berekeningsgrondslag voor de inhoudingen op de ambtenarensalarissen, waardoor de opbrengst 30 miljoen minder is dan vorig jaar. Op de totale opbrengst is dit bedrag verwaarloosbaar, zei Van Thijn. Volgens De Vries (CDA) zou de nieuwe berekening bij in voering in 1981 betekend hebben, dat ambtenaren meteen minimum of modaal-inkomen er netto een kwart procent op vooruit zouden zijn gegaan. Volgens Knol (PvdA) zou een ongelijkheid ten gunste van de ambtenaren „de poten onder het trendbeleid" worden weggehaald. Daarom gaat de PvdA akkoord. Hij betreurde het wel dat de regering de deeltijdwer kers bij de overheid slechter behandelt dan mensen in vergelijkbare banen in het bedrijfsleven. Ambtenaren met een gedeeltelijke baan moeten een inhouding toestaan, die berekend wordt aan de hand van de lonen voor een volle arbeidstaak. Ook Nypels (D'66) betreurde deze houding van de regering. De twee ka merleden dienden hierover gezamelijk een motie in. De Vries echter was het met de regering eens. Volgens hem zou de nadelige berekening voor deeltijdwerkers overgenomen moeten worden door het bedrijfsle- Volgens Van Thijn is de kwestie van de deeltijdarbeid te principieel om bij deze tijdelijke wet te behandelen. De regering is bezig om een alge heel beleid ten aanzien van verdeling van werk door deeltijdarbeid te ontwikkelen. Oorlogstuig in garagebox EINDHOVEN (ANP) - Een 22- jange verzamelaar van wa pentuig in Veldhoven is gis teren opgepakt door de Eind- hovense politie. In zijn wo ning en garagebox had de man een grote partij al dan niet bruikbare munitie, wa pens en wapenonderdelen opgeslagen. Zo trof de politie onklaar gemaakte handgra naten, een staartstuk van een raket, de afvuurinrichting van een anti-tankwapen, een oefenlandmijn en een gela den semi-autQmatisch ge weer met vizier aan. De Veld- hovenaar is in verzekering gesteld. Zware boete voor chirurg UTRECHT (ANP) - Het Medisch Tuchtcollege in Eindhoven heeft een orthopedisch chirurg uit Den Bosch een boete van tien duizend gulden opgelegd we gens nalatigheid en het onder mijnen van het vertrouwen in de medische stand. Tegen de chi rurg zijn in april zeven klachten behandeld. Een 43-jarige vrogw uit Den Bosch klaagde de chirurg aan nadat zij vijf keer door hem aan haar knieën on een enkel was geope reerd. zonder daar iets mee op te schieten. De vrouw is nu aange wezen op een rolstoel. Zij verwijt de chirurg haar nooit goed on derzocht te hebben en het Me disch Tuchtcollege gaf haar daar in gelijk. MAASTRICHT LUIK (GPD) - Door een ongeluk met een tank schip in de Maas bij Luik is een grote hoeveelheid zware stooko lie in deze rivier gestroomd. Gis teravond laat stond nog niet vast hoe groot de olievlek is. maar men houdt er rekening mee dat het 200.000 liter kunnen zijn De Maas is sterk verontreinigd, maar of het tot een catastrofe kan leiden is nog niet bekend. Op en kele plaatsen zijn wel al zware klonters olie op uiterwaarden en in weilanden waargenomen: in Nederlands Limburg onder an dere in Egsden, Borgharen en It- teren. Db Maas is in de loop van dinsdag sterk gestegen en bereikte bgna de 44-mctergrens. De stuwen zijn ook in Borgharen gestreken. Hierdoor is het onmogelijk de olievlek te bestrgden. Ook Belgi sche pogingen om het gevaar te keren, zgn als gevolg van de ho ge waterstand van de Maas mis lukt Het scheepvaartverkeer is onder broken. Schepen beneden de 1350 ton worden omgeleid over Charleroi en Brussel. Schepen van grotere tonnage moeten blij ven liggen tot de Maas weer vnj is. De opvarenden van de veron gelukte tankboot, de Belgische ..Steve", zgn gered. Het is een echtpaar met een kind. Hoe het ongeluk gebeurde is nog niet bekend. Aangenomen wordt dat de met 900 ton zware stooko lie geladen .Steve" dinsdag avond ten gevolge van het wilde Maaswater tegen een pijler van de Pont des Arges in Luik is ge botst en dat daarbij ook een langs de Quai de Gaulle gemeer de woonboot is geraakt. Als ge volg van deze botsing zijn twee „compartimenten" met elk 100.000 liter inhoud lek geraakt. Zeer snel zijn deskundigen begon nen met tegenmaatregelen. Maar overpompen in een ander tank schip was door de hoge water stand niet mogelijk. Het leggen van zogenaamde oliebooms - die normaal gesproken de olie uit het water kunnen zuigen - lukte evenmin. Ook het opwarmen van de zware stookolie moest wor den opgegeven vanwege het ho ge water. De gevolgen van de olielozing z|jn nog lang niet te overzien. „Wg staan nu machteloos", aldus een woordvoerder van Rijkswater staat. „De olie is vanaf dinsdag avond uit de tanker aan het vloeien en daar is nog geen einde aan gekomen. Vele tientallen duizenden liters olie zitten in de Maas en die kan daann blgven tot aan het Hollands Diep. Hier en daar komt de olie ook op on dergelopen weilanden terecht. In Eijsden zijn hulpvaardige men sen gisteren in de weer geweest om eenden die in de zware vetti ge blubber zijn komen vast te zit ten, te bevrijden". Couprie (CDA), Engwirda (D'66) en Wöltgens (PvdA) vonden dat nog onvoldoende. Zij willen dat be- DEN HAAG (GPD) - Minister Van PSP spitst kwestie pro-Zuidafrikaanse uitspraken toe drag verder optrekken, zodat de extra opbrengst ongeveer vol doende is om het weglaten van de accijns op vruchtensappen - die 35 miljoen zou gaan opbren gen - op te vangen. Ook de WD'er Koning wgst ver hoging van deze kosten niet af, maar hij wil met een definitief oordeel wachten tot alle alterna tieve voorstelleop tafel liggen. Kombrink zei geen mogelijkhe den tot verdere verhoging te zien, maar de Kamer hield voet bij stuk. De staatssecetaris zal wel onderzoeken of de kosten meer kunnen stijgen, naarmate de belastingschuld hoger is, zo als Van Rossum (SGP) had ge vraagd. Dgk (ontwikkelingssamenwer king) zal volgende week donder dag op aandringen van de PSP'ers Van der Spek en Van Es de Tweede Kamer duidelijk moeten maken of hij als minister wil en kan aanblijven nu is geble ken dat hij zich nog in 1966 zeer vriendelijk over de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek heeft uitgelaten. Ook de staatssecreta ris voor culturele minderheden van Leyenhorst is door de PSP ter verantwoording geroepen. Van Dijk zelf liet gisteravond al blijken niet aan aftreden te den ken. Het PvdA-fractiebestuur zou zich vandaag over deze kwestie beraden, evenals de de CDA-fractiecommissie ontwik kelingssamenwerking. Beide partijen zijn overigens niet van plan het functioneren van Van Dijk als minister in het geding te brengen. Aanleiding voor het opnieuw opra kelen van „de affaire-Van Dgk" is het (voor de tweede keer) cite ren uit m 1960 en 1966 door Van Dijk geschreven artikelen in het blad voor gereformeerde acade mici, Wapenveld, door het week blad Vrij Nederland. Van Leyen horst was eerst eind- en later hoofdredacteur van dat blad. In 1958 schreef Van Dgk, toen bankemployce in Zuid-Afrika, voor Wapenveld racistisch getin te beschouwingen, waarin een lans voor de apartheidspolitiek werd gebroken Van Dijk legde daarover vorige weck in de Tweede Kamer schuldbekente nis af tijdens de behandeling van zijn begroting en verklaarde dat zijn opvattingen over apartheid sinds '58 grondig waren veran derd. Gisteren haalde VN Wapenveldar- tikelen uit 1960 en '66 aan In het laatste artikel, een boekbespre king, prgst Van Dgk de Zuidafri- kaanse politiek ten aanzien van de (zwarte) thuislanden en laat hij blijken dat naar zgn mening invoering van parlementaire de mocratie naar westers model voor Zuid-Afnka een ramp zou zgn. In het artikel uit 1960 nam hij het voor Zuid-Afnka op tegen veroordelingen door de Verenig de Naties en het oproepen tot een economische boycot door de Organisatie voor Afnkaanse Eenheid. Van Dgk, gisteravond desge vraagd ,,Van de artikelen uit 1958 heb ik duidelgk afstand ge nomen. Ik heb al gezegd dat mgn opvattingen over Zuid Afrika sinds die tijd zijn veranderd. In de nu door Vrij Nederland ge noemde artikelen wgs ik apart heid als systeem af Ik aanvaard de echter de gescheiden ontwik keling in de praktgk als hooguit tgdelgk en in het belang van blank en zwart". Van Agt heeft Van Dgk als conser vatief econoom en derhalve als tegenhanger van de PvdA-oco- nomen het kabinet ingehaald. Hij is niet van zins Van Dgk te laten vallen en aandringen op zijn aftreden vanuit de regenngs fracties zou tot een kabinetscri sis kunnen leiden, menen ïnge- wgden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7