De preek in het veld is vervangen door discussie on? Waal blijft, maar hoe lang? Govert Knotter kijkt terug op 23 jaar LCKV Commissies akkoord met oefenruimte pop ACHTERGROND! PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 LEIDEN Inderdaad, de jongens en meisjes heffen tegenwoordig na afloop niet meer het lied "Terug naar de kille" aan, maar in één opzicht zijn de kam pen van de Leidse Christelijke Kampeerver eniging nooit veranderd volgens ingewijden: achteraf heeft menigeen heimwee. En wie zal er tij dens het yellen aan heb ben gedacht dat je later met weemoed terug zou denken aan dit gebrul? Govert Knotter, de schei dende voorzitter: "Weer thuis was ik altijd een beetje ontgoocheld". Zijn vrouw: "Nee, hij overdrijft niet". Tot haar man: "Zeg maar gerust dat je een paar dagen niet was te ge nieten". Een gesprek over de succesformule van LCKV. "Vooraf even dit", zegt Knotter door de telefoon, "Ik praat alleen als mijn vertrek wordt be schouwd als aanleiding om over de vereniging te praten. Mijn ver trek op zich is niets bijzonders. Ik ga nu weg, omdat het kan. Het bestuur is sterk genoeg en kan het zonder mij wel stellen op dit moment". Welbeschouwd kende Govert Knotter, 45 jaar oud en sinds be gin zeventig voorzitter, de ver eniging alleen maar van horen zeggen toen hij in '58 werd ge vraagd om zitting te nemen in het bestuur. "Ik had hun folders wel eens gelezen en een paar ver halen over de vereniging ge hoord. maar dat was alles". Dat ze hem vroegen kwam doordat hij in het hervormd jeugdwerk zat. "LCKV wilde contact heb ben met het jeugdwerk. Zodoen de". En hij zei ja. want kampe ren. daar wist hij als voormalig padvinder wel het nodige van af. Het opzetten van de tent ging bij i de Leidse Christelijke Kampeervereniging: "Wat is e nu leuker dan Foto Holvast hem niet gepaard met het bezi gen van krachttermen. Bescheiden van opzet - in die be woordingen schildert Knotter de vereniging in de jaren vijftig. Hoewel, de zaken werden na tuurlijk al wel wat grootser aan gepakt dan in het prille begin, toen een aantal studenten, die de LCKV hadden opgericht om de stadsjeugd een frisse neus te be zorgen, de touwtjes in handen had. De landsgrenzen werden eind jaren vijftig bij voorbeeld al overschreden Dat de moderne tijd zich aan diende viel overigens niet af te leiden uit de gedragscodes. Hen- k-Jan en Klaas heetten nog ge woon meneer de H O. en meneer de K.C. (De afkortingen staan voor hoofdofficier en kampcom mandant.) Inzake de aanspreek titels vervulde Knotter overigens nog een voortrekkersrol, want hij liet zich als één van de eersten wel bij zijn voornaam noemen. Knotter: "En zo veranderden er nog wel wat dingen in de loop dertijd". Tradities Toch dient hier even een pas op de plaats te worden gemaakt. Want de indruk mag niet worden ge wekt dat LCKV in de loop der jaren een wezenlijk andere ver eniging is geworden. Natuurlijk, er veranderde een aantal dingen, om Knotters woorden maar eens te herhalen. Maar en dat kan Knotter niet vaak genoeg zeggen - tradities werden niet over boord gezet. Voorbeelden te over. Ontgroend wordt er nog steeds. Alleen wordt de groen, zoals hij in het jargon van de kampeerder heet, niet meer op gemene wijze voor paal gezet, nee, tegenwoordig wordt hij geacht een toneelstuk je op te voeren. Knotter: "Noem het maar gerust ludiek wat we nu doen". En de kampliederen, ja, die kent praktisch iedereen als vanouds binnen korte tijd uit het hoofd. Mogen we Knotter gelo ven dan zou je kunnen zeggen dat LCKV eigenlijk nooit een ge daantewisseling onderging. Of nog anders gezegd: een face-lift was niet nodig. Maar waarom eigenlijk niet? Waar in schuilt dan de kracht van de vereniging? Knotter verhaalt on onderbroken: "Dat wij elk jaar zo'n 1300 kinderen op kamp kun nen laten gaan in binnen- en buitenland komt vooral door de goede organisatie We hebben honderden vrijwilligers, die in staat zijn om een kamp te leiden. Het loopt geolied, omdat het mensen zijn die vroeger zelf ook meegingen. Oud-kampers zoge zegd. Zij voelen die kampsfeer precies aan. Elk jaar rond deze tijd komen de vrijwilligers die de afgelopen zomer op stap zijn ge weest overigens weer bij elkaar. We nodigen ze dan uit voor de graag-gedaan-dank-je-wel avond. Op die avonden worden de vrijwilligers bedankt voor hun diensten, maar we vragen ze meteen of ze volgend jaar weer mee willen doen. Handig, niet". Vanzelfsprekend Wat is nu eigenlijk aantrekkelijker voor een kind: met vader en moeder en een paar vriendjes naar het buitenland, of met LCKV op kamp in het binnen land? Knotter kijkt alsof hij het vreemd vindt dat iemand über haupt op deze vraag komt en ant woordt dan: "Op kamp met ons natuurlijk. Waarom dat zo van zelfsprekend is? Omdat ouders niet in staat zijn hun kinderen op onze wijze een vakantie te geven. Wat is er nu leuker dan met enke le tientallen leeftijdgenoten op kamp?". Zijn vrouw valt hem bij: "Je komt mensen tegen wier ge zichten ik me al niet eens meer herinner en die zeggen: "Wat was dat toen leuk zeg. Weet u nog". Blijkt dat ze tien jaar geleden eens een keer zijn meegeweest". Ten slotte. Staat de C in de vereni- gingsnaam nog steeds voor het zelfde als vroeger? Knotter ant woordt in eerste instantie dat je niet christelijk hoeft te zijn om met LCKV mee te mogen, daar na zegt hij: "Op dat christelijke leggen we niet zo'n zwaar accent als vroeger. De preek in het vrije veld is bij voorbeeld vervangen door de discussie. En aan dslui- tingen doet ook lang niet iedere kampleider meer. Maar daarmee wil ik niet zeggen dat die C geen functie meer heeft. Natuurlijk wel, alleen onze aanpak is eigen tijdser". WIM BRANDS De voormalige Witte Poortkazere aan het Noordeinde, gemaakt als oefenruimte voor Leidse popgroepen. i de bovenverdieping geschikt zal worden LEIDEN - De Leidse popgroepen lijken een oefenruimte te hebben gevonden in de Witte Poort ka zerne aan het Noordeinde. De raadscommissies cultuur en fi- nancieën gingen gisteren ak koord met een krediet van 210 00Q gulden voor de verbou wing van de zolderetage van de voormalige kazerne. De commis sies geven dus een positief ad vies aan de gemeenteraad die het uiteindelijke besluit moet ne- Op de zolder zijn twee oefenruim ten gepland, elk zo'n dertig vier kante meter groot. Daartussenin komt een regie-ruimte, terwijl er tegenover elke oefenruimte een berging voor instrumenten zal worden gemaakt. De ruimte die dan nog over blijft kan als kantoortje worden gebruikt. Daarnaast moeten er tijdens de verbouwing onder meer geluid sisolatie en brandvoorzieningen worden aangebracht. Wanneer de verbouwing achter de rug is, wordt de zolderverdieping van de Wnte Poort kazerne ver huurd aan de Leidse Vereniging van Popmuzikanten. De ge meente vindt dat de vereniging moet bijdragen aan de verbou- wingskosten en verdere instand houding van het gebouw. Ook moet de vereniging echter in staat blijven de ruimte weer door te verhuren voor een redelijk be drag. Gedacht wordt aan zo'n vijftien gulden per dagdeel. Voorgesteld is daarom een zoge naamde klimhuur vast te stellen. De vereniging zou het eerste jaar 8.750 gulden huur moeten beta len, het tweede jaar 11.000, en het derde jaar 13.500 gulden. Wil de vereniging van popmuzikanten deze huur opbrengen, dan zullen er in het derde jaar twintig pop groepen per week moeten oefe nen in de kazerne. De gemeente denkt dat dat geen probleem hoeft te zijn, daar er op het mo ment wel vijftig popgroepen op zoek zijn naar oefenruimte. Sleepless Zaterdag 12 december treedt de baud "Sleepless Nights" op in Augustinus. Rapenburg 24 Aanvang 22.00 uur. Agnes De Agnes Scholengemeenschap houdt vrijdag een forum over kernbeivapenmg. In het fo rum zullen zitting nemen Karei van 't Reve. Tweede Kamerlid Joep de Boer (CDA). IKV-lid Phihp Everts. PPR-lui Michel run Winkel en voorlichter Oldenboom van Defensie. De discussie duurt van elf uur tot een uur en is voor iedereen toeganke lijk. Mirt-Honk Het clubhuis Mirt-Honken. Driftstraat 49. houdt zater dag van elf tot vier uur een open dag. Voor jong en oud us er van alles te doen. Om elf uur geren de majoretten een demonstratie weg LVC(l) De Ierse folkformatie Shebeen treedt vriidag 11 december op in het Theehuis van het Leids (zang. gitaar en accordeon), Deirdre (zang. gitaar) en Nick (viool). De zaal gaat om 21.00 uur open. LVC (2) SwingenDat kan zaterdag avond in het Lei ds Vrijetijds- Ctntrum, Breestraat 66. le dereen kan zich bewegen op oude en nieuwe plaatjes, op rock. reggae, funk. punk en lunk. verzorgd door de LVC- disjockeys. De zaal gaat om negen uur open. LVC (3) De Engelse theatergroep "Incu bus Theatre" speelt vrijdag avond in het Lei ds Vrijetijds centrum het stuk 'The Reven gers Comedy'. Het is een stuk in de oude Engelse traditie van horror, zwarte magie en surrealisme. Het verhaal speelt zich af in een oud Go tisch landhuis, dat door zijn waanzinnige bewoners wordt omgetoverd tot een vakantie kamp. Er komt veel muziek en humor in voor. De zaal gaat open om 21.00 uur. Jazz De jazzgroep 'In 'n Out' geeft zaterdagavond in de Jazzzol- der Hot House Breestraat 66) een stukje improvisatie ten beste Pierre Courbots. Hen bert Wagner en Sigi Busch be ginnen om 22.00 uur met hun optreden. Concert ln samenwerking met de VVV- Leiden organiseert Holiday Inn zondag 13 december we derom een koffieconcert Deze keer staat het concert in het teken van de Belcanto. Uitge voerd zullen worden werken van o.a. Verdi. Puccini en Mozart. Aanvang: 13.00 uur in de 'Utrecht-zaal' van Holi day Inn. Strandloop Swifttoer en de Bataven orga niseren zondag op het strand van Noordwijk aan Zee een loop over 2,5, 5 en 10 kilome ter. De inschrijving onder de vuurtoren op de boulevard moet voor half elf gebeuren. De loopt begint om half elf op het strand. Drs. P. Op zondagmiddag komt op ve ler verzoek de bekende caba retier, zanger en schrijver drs. P. weer naar het café "de Uyl van Hoogland". Na het succesvolle optreden van vo rig jaar heeft 'De Uyl' beslo ten opnieuw een middag aan deze kleurrijke figuur te wij den. Het optreden begint om half vier. het café aan de Nieuwslraat is vanaf half drie open. Volksdansen De maandelijkse volksdansin- stuif vindt zondagavond weer plaats in het Lei ds Vrij etijdscentrum, Breestraat 66. De presentatie ligt m handen van Yvonne Knijnenburg. De leden van het Folkloristisch Dansensemble Achalay uit Leiden zullen hun beste been tje voorzetten met enkele se ries uit hun programma. M useum Het Nationaal Museumweek end valt dit jaar op 12 en 13 december. Op zondag 13 de cember wordt daarom in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, Hooglandse Kerkgracht 17, een aantal ac tiviteiten georganiseerd. Om 14.00. 15.00 en 16.00 begin nen rondleidingen onder we tenschappelijke leiding over de verschillende afdelingen. Voor de kinderen bestaat er de mogelijkheid om van gips en klei een afgietsel van een fosiel te maken Tevens zullen in de filmzaal de hele middag filmpjes worden gedraaid over allerlei geologische on derwerpen. Het museum is zondag open van twee tot vijf Postduiven De postduivenvereniging De Blauwkras, De Reisduif en De Snelvlieger houden dit weekeinde hun jaarlijkse ten toonstellingen. De Blauwkras en De Reisduif doen dat sa men in het clubgebouw van eerstgenoemde vereniging aan de Voorscholerweg, naast zwembad De Vliet. De openingstijden zijn zaterdag van vier tot tien uur en zon dag van tien tot vijf uur. De Snelvlieger is te gast in het clubhuis van de Vrienden club aan de Anna Pauwlow- nastraat De tentoonstelling is zaterdag geopend van vijf tot elf uur en zondag van tien tot zes uur. Om één uur die dag is er bonnenverkoop. De benoeming van wethouder Waal (PvdA) als voorzitter van de Gewestraad Gooi- en Vechtstreek is van de baan. Waal heeft zijn kandidatuur ingetrokken. Dat is een zelf standige beslissing geweest, zegt de wethouder. Er is geen aandrang uit zijn partij ge weest om te blijven, beweert hij. Ook ontkent Waal nog an dere sollicitaties te hebben lopen. Maar de beweringen en ontken ningen van de wethouder worden de laatste tijd met argwaan bekeken. Daar heeft hij het zelf naar gemaakt, want je weet immers nooit of Waal onzin loopt uit te kra- In politieke kringen wordt ge zegd dat aan Waal gevraagd is om zich terug te trekken. Ook weten verschillende bronnen dat hij wel degelijk nog een andere functie op het oog heeft. Genoemd is het ambt van burgemeester van Vlaar- dingen. Dat zijn partij graag heeft dat hij blijft kan Waal toch niet ontgaan zijn. Zeker het tussentijds opstappen van de wethouder zou zijn partij voor een probleem stel len. Aan het waarheidsgehalte van de drie beweringen7ontken- ningen van Waal valt dus op zijn minst te twijfelen. Het is ook in strijd met zijn uitlatin gen in deze krant van 2 okto ber. Toen bevestigde de wet houder nog een andere baan op het oog te hebben. Welke wilde hij niet zeggen. "Klaarblijkelijk word ik buiten Leiden nogal hoog aangesla gen", zei hij toen. Werken bij de Gewestraad noemde hij zeer aantrekkelijk. De reden die Waal opgeeft om zijn kan didatuur in te trekken ("Het duurde allemaal te lang. Het is kennelijk moeizaam") is maar een halve waarheid, maar het komt tenminste in de richting. Het argument hierbij zou zijn dat zijn voordracht door de Gewestraad niet eenstemmig werd gesteund. CDA en D'66 stemden blanco. Nu komt het bij politieke benoemingen zelden voor dat alle partijen tevreden zijn, dus zit er meer achter. Precair De voormalige voorzitter van de Gewestraad. Jaap van den Bergh, was ook lid van de PvdA. Zijn positie was echter zo aangevochten dat hij niet herbenoemd werd. Het be noemen van een opvolger was dus al bij voorbaat een precaire zaak. De Leidse wet houder deed er zelf nog een flinke schep bovenop. Zijn omstreden uitspraak over het ongehinderd "soms onzin vertellen in de gemeente raad" drong door tot de Gooi en Vechtstreek. Terwijl Waal van tevoren ge waarschuwd was, dat die uit spraak heisa teweeg zou brengen in de raad, liet hij het gewraakte interview in het gemeentelijk voorlich tingsblad toch afdrukken. In politieke kringen werd met een geconcludeerd dat de kansen van Waal hierdoor ge schaad zouden worden. Vroegtijdige of ongunstige publiciteit speelt regelmatig een rol bij het afketsen van benoemingen. Het interview dat de Haagse wethouder Van Lier weggaf over zijn eventuele benoeming tot bur gemeester van Leiden werd ook algemeen uitgelegd als een blunder, die hem de be noeming gekost kan hebben. Waal toonde zich na de tram melant over zijn interview (tijdens het begrotingsdebat) zelf ook al pessimistisch en het niet doorgaan van de be noeming komt dan ook niet helemaal als een verrassing. De zaak lijkt nog delicater ge worden, nu in politieke krin gen in Haarlem gesproken wordt over een bewuste ver tragingstactiek door Gedepu teerde Staten van Noord-Hol land, die uiteindelijk de be slissing moeten nemen. Naar verluidt is er binnen de Noordhollandse PvdA-frac- tie onenigheid over de stern- discipline in de partij. De re gel: 'De mening van twee der de van de fractie is de mening van allemaal' zou niet door ie der lid worden onderschre ven. Tot deze weerbarstige minderheid zou zich ook een gedeputeerde bevinden. Deze zou daarom vrezen voor zijn herbenoeming en dus voor zijn baantje in het dage lijks bestuur van de provin cie. Reden om de post voor zitter van de Gewestraad zo lang mogelijk open te hou den. Na de verkiezing zou de gevallen bestuurder dan zelf een gooi naar de functie kun nen doen. zo luidt de van elk idealisme gespeende redene ring. Vlaardingen Waal verklaarde desgevraagd voorlopig de functie van wet houder te zullen blijven uit oefenen. Of hij bereid is om na de verkiezingen (juni 1982) aan te blijven; daarover wilde hij zich niet uitlaten. Hij zei wel kandidaat gesteld te zijn door fractieleider Peters, maar roemde vervolgens de uitstekende wachtgeldrege ling voor gesjeesde wethou ders. De baan van burgemeester van Vlaardingen komt per 1 ja nuari vrij door het vertrek van PvdA-er Kieboom. Vlaar dingen is net als Leiden een middelgrote gemeente (78.000 inwoners. De komen de jaren is een geringe toena me te verwachten.) De gemeenteraad van Vlaar dingen telt 35 leden. De PvdA is er met vijftien zetels de grootste partij. Het college is samengesteld uit drie PvdA-ers en twee CDA-wet- houders. De burgemeester is zoals gezegd een PvdA-er, maar overigens was Vlaar dingen wat het ambt van bur gemeester betreft vóór de komst van Kieboom in 1975 geen typische PvdA-post. De Vlaardingsë raad heeft op 21 november bezoek gehad van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk. De raad heeft toen een profiel van de nieu we burgemeester geschetst en een vertrouwenscommis sie ingesteld, die met de kan didaten zou kunnen spreken. In het profiel staat dat de taak van de burgemeester beperkt blijft tot de wettelijke. Dat houdt in dat de burgemeester voornamelijk doende is als hoofd van politie en brand weer en als voorzitter van de gemeenteraads- en B en W- vergaderingen. In het profiel staat ook dat de burgemeester zich moet kun nen vinden in de recente be leidsnota over de politie. De ze nota wordt in Vlaardingen als progressief beschouwd. Wethouder en loco-burge meester Waal heeft in de pe riode tussen de Leidse burge meesters Vis en Goekoop enige tijd gefungeerd als plaatsvervanger. In die periode heeft hij op het gebied van politie-beleid ge daan wat van Vis jarenlang tevergeefs gevraagd werd: De betrokkenheid van de ge meenteraad bij het politie-ge- beuren werd aanzienlijk ver groot. Bij de samenstelling van de Leidse beleidsnota over optreden bij kraken heeft de jurist Waal een be langrijke rol gespeeld. Stadsvernieuwing Hoewel Vlaardingen niet zoals Leiden onder de Interim Sal do Regeling voor de stadsver nieuwing valt, is er in Vlaar dingen op dat gebied heel wat te doen. Vorig jaar nam de gemeente het voortouw bij de acties van middelgrote gemeenten voor extra geld voor de stadsvernieuwing. Waal is - zoals bekend een expert op dit gebied. Een raadslid in Vlaardingen zegt te verwachten dat de burgemeester ook een coör dinerende taak zal krijgen. Met name wordt gedacht aan het voorzitterschap van de gemeentelijke stuurgroep voor de stadsvernieuwing. De zegsman verklaarde nog geen inzicht te hebben in het aantal kandidaten. Het aantal van elf doet de ronde in de kringen van het Vlaardingsë stadhuis. Hij wees erop dat de procedure nog maar kort geleden is begonnen en dat er nog geen gesprekken met de kandidaten zijn gevoerd. Het raadslid noemde het be treurenswaardig als de be noeming lang op zich laat wachten, maar een benoe- ming per 1 januari achtte ook hij niet waarschijnlijk. Over de politieke kleur van de burgemeester kon de Vlaar dingsë raad het (uiteraard) niet eens worden. Wat hierbij van belang is, is de voorkeur die D'66 heeft uitgesproken voor een PvdA-kandidaat. Het feit dat de Commissaris van de Koningin en de minis ter van Binnenlandse Zaken beide partijgenoten zijn, hoeft geen rol te spelen, maar is zeker geen hindernis. Al met al lijkt Waal een kandi daat met goede papieren voor het ambt. Wanneer hem tenminste niet opnieuw een omstreden uit spraak parten gaat spelen. Tijdens zijn werk als plaats vervangend burgemeester van Leiden verklaarde hij im mers tot grote hilariteit van velen, dat die baan (ook al leen de wettelijke taken) slechts drie uur per dag kost- LEO MAAT te.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4