Volkshuis luidt noodklok Hema handhaaft uitbreidingsplan Stedelijk volwassenwerk wordt nek omgedraaid Polikliniek wordt kantine Leidse stadsrubriek DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 Op deze archieffoto van de Janvossensteeg zijn rechts, in de richting van de Haarlemmerstraat, de panden te :ien die zullen worden gesloopt als de Hema haar uitbreidingsplan gaat verwezenlijken. 'i de Janvossensteeg. Van de bestaande bebouwing in dit gedeelte blijjl een pand, in net LEIDEN - Het volwassenwerk van het Leidse Volkshuis wordt de nek omgedraaid door de gemeente, menen be stuur en staf van het Volkshuis. Verontwaardigd hebben zij een actievergadering uitgeschreven. Alle zeshonderd mensen zijn uitgenodigd die elke week voor vrouwen groepen, taalcursussen of "recreatieve" activiteiten naar het Volkshuis komen. "Dit pikken we niet. Als we niets ondernemen, krijgt de gemeen te haar zin. Gezamenlijk willen we ons tegen de gemeenteplan nen verzetten. Opnieuw brieven schrijven, helpt niet meer". De gemeente wil het "stedelijk vol wassenwerk" dat het Leide Volkshuis doet, niet meer erken nen. Volwassenwerk is okee, maar dan in een buurthuis voor de buurt; niet meer stedelijk. De beroepskrachten van het Leidse Volkshuis zouden volgens de ge meenteplannen voortaan vol wassenwerk moeten doen voor 'hun' buurt; het noordelijk deel van de binnenstad. Mensen uit de rest van Leiden zouden dus met ingang van het komende sei zoen (zomer volgend jaar) niet meer welkom zijn om lees- en schrijfcursussen in het Volks huis te bezoeken, naar 'Femke' te gaan, cursussen Engels of Spaans te doen of om met een groep te weven of te gymnastie- ken. Het volwassenwerk van het Leidse Volkshuis dreigt door de ge meenteraad) 'wegbezuinigd' te worden, beseffen bestuur en staf pas sinds kort. De gemeente heeft een zogenaamd "sociaal cultureel plan" gemaakt om (te weinig) geld te verdelen over welzijnsinstellingen in Leiden. De 'pijn' (minder geld) wordt door het plan 'systematisch' ver deeld. Het plan dreigt hiermee een stoe lendans voor beroepskrachten te worden, met veel minder stoelen dan beroepskrachten. Elke buurt met ongeveer 15.000 inwoners krijgt volgens het plan een aantal "welzijnswerk(st)ers", afhanke lijk van de sociale achterstand van de buurt. Alleen jongeren centra (Breehuys, Vrijetijdscen trum en Stats) krijgen geld om stedelijk te blijven opereren. De rest (dus ook volwassenactivitei ten) gaat per buurt. Dilemma Buurtcomités in de noordelijke binnenstad (zoals de buurtver eniging Maredorp) staan voor een dilemma. Zij kunnen onder steuning krijgen van beroeps krachten van het Leidse Volks huis die nü nog stedelijk volwas senwerk doen. Maar als zij die ondersteuning vragen, dan hel pen zy dat volwassenwerk om zeep. Dat wil de buurtvereniging ADVERTENTIE Bij Casba kerststukjes maken voor zieken! ALPHEN/LEIDEN Casba Woonwarenhuis te Zoeterwoude heeft een bijzonder sympathiek initiatief genomen. Iedereen kan helemaal gratis en onder deskun dige leiding a s. zaterdag vanaf 10.30 uur een kerststukje komen maken. Maak een zieke blij en leer in een half uurtje van een vakman kerststukje opgebouwd Maredorp bijvoorbeeld duidelijk niet. Voor andere beroepskrachten voor deze buurtverenigingen is geen geld, tenzij het geld bij andere 'welzijnsinstellingen' wordt weg gehaald. Steels kijken mensen van het Volkshuis naar de volks universiteit K O; "Die kan nog wel wat geld missen" Het Leidse Volkshuis maakt haast om met actie het ontwerp sociaal cultureel plan te wijzigen. In ja nuari stelt de gemeenteraad het plan vast. "Het sociaal cultureel plan is geba seerd op een technocratische for mule waar de gemeente niet van af wil wijken. Tegen zeshonderd mensen wordt hiermee eigenlijk gezegd: 'Ga maar naar je buurt toe'. Finaal over de hoofden van zeshonderd mensen heen". D staf van het Volkshuis is boos. Zij heeft een enquête gehouden waaruit blijkt dat een groot aan tal bezpek(st)ers ook boos is "of het niet kan geloven". Breder Evenals de gemeente, vindt de staf overigens dat volwassenwerk in de buurt prima is. Maar dat geldt niet voor alle volwassenwerk en dat wil beslist niet zeggen dat volwassenwerk in de buurt het stedelijk volwassenwerk overbo dig maakt. Hilde Jansen, Maija van Putten, Guido Bostoen en Kees Schouten praten honder duit over hun werkterrein, het Leidse Volkshuis: "Juist omdat we voor heel de stad werken, kunnen wij gemakkelijker expe rimenteren, een breder pakket van activiteiten aanbieden en een voortrekkersrol vervullen zoals op het gebied van emanci patie. Met een gevarieerd ctivi- teitenpakket kunnen bezoek- (st)ers gemakkglijker aftasten wat zij hier willen en kunnen doen. Zij kunnen gemakkelijker overstappen van de ene op de an dere aktiviteit". "Zie het als een supermarkt tegen over een buurtwinkeltje. Als zich weinig mensen in een buurt op geven voor een lees- en schrijf cursus, dan komt zo'n cursus in een buurthuis niet van de grond. Terwijl er misschien genoeg be langstelling voor is. Hier in het Volkshuis draaien twee groepen in zo'n cursus. Het is anoniem. Dat scheelt. In de buurt kent ie dereen elkaar. Zo zijn er vrou wen die hier in een vrouwen groep zitten maar nooit naar een vrouwengroep in hun buurthuis zouden gaan. Hier kunnen ze vrijuit praten zonder dat ieder een hen kent". Doelgroep ordci is in het grote woonwaï en aparte plaats ingerui aar u naar eigen idee en fant. :ts prachtigs voor uw zieke mi icns kunt maken. Zelf hi nodig heeft is gratis aanwezig. De kerststukjes worden door Casba in 2 ziekenhuizen verdeeld. Zo kunt u meehelpen hen in deze dagen toch een beetje meer kerst sfeer te bezorgen En dat is best een goede zaak Ga daarom ook een paar kerststukjes maken bij Casba Woonwarenhuis. Hoge Rijndijk 315. Zoeterwoude. Marja van Putten. Hilde Jansen. Guido Bostoen en Kees Schouten verdedigen tegen wil en dank "voor de zoveelste keer" het belang van stedelijk volwassenwerk van het Leidse Volkshuis. LEIDEN - Dc Hcma in Leiden wil haar uitbreidingsplannen nog altijd doorzetten. Ook nu de directie van het Koninklij ke Bijenkorf Beheer heeft be sloten om een ingrijpende reorganisatie door te voeren. Een woordvoerder van de Leid se vestiging verklaarde des gevraagd dat als het aan dc Hema ligt er onmiddellijk ge bouwd gaat worden. De He ma heeft in juni van dit jaar al een nieuw gedeelte aan de Haarlemmerstraat in gebruik genomen. Op dit moment zijn er plannen om de bakke rij in de Haarlemmerstraat te sluiten en in de Waard een nieuwe bakkerij te bouwen. Volgens de woordvoerder van het bedrijf betekent dit dat het aantal arbeidsplaatsen in de bakkerij zal verdubbelen van acht naar zestien. Boven dien is de Hema een lange ju ridische procedure aan het voeren om een viertal panden aan de Janvossensteeg bij de bedrijfsruimte te mogen trek ken. Vandaag zou de raadscommis sie voor de ruimtelijke orde ning haar oordeel ver dit plan geven De provincie heeft al in een eerder stadium laten weten geen bezwaar te heb ben tegen de uitbreiding De uitbreiding naar ae janvos sensteeg zou de verkoop ruimte van de Hema met en kele honderden vierkante meters vergroten. "Dat is in vergelijking met de uitbrei ding in juni aanzienlijk", al dus de woordvoerder. Hij zei dat het beleid erop gericht was om de magazijnruimte zo klein mogelijk te houden en de goederen snel de deur uit te laten gaan De uitbreiding zou dus vooral de verkoop ruimteten goede komen. De woordvoerder zei voorts dat er diverse verbouwingsplan nen zijn. "Misschien wel een stuk of zeven. Hoe en wan neer iets wordt gedaan is me niet precies duidelijk Moge lijk worden de plannen gefa seerd uitgevoerd". Onderdeel van de plannen vormt het inrichten van een snelbuffet en ook de uitbrei ding van de kelder ten behoe ve van een fietsenstalling is ter sprake geweest. Volgens de gemeente is het kelder plan van de baan, omdat er geen geld voor is. De woordvoerder van de Hema zei dat het met de ontslagen in het bedrijf wel mee zal val len "De personeelsbezetting in Leiden is aangepast aan de drukte Via een vacaturestop en natuurlijk verloop zullen ontslagen voorkomen kun nen worden. Men hoeft zich niet veel zorgen te maken. Er is niemand die per 1 januan op straat staat. De Hema is nog altijd winstgevend", al dus de zegsman. hand wordt ons volwassenwerk weggewuifd; niet erkend, omdat het niet zou passen in het sociaal cultureel plan". De staf van het Leidse Volkshuis vindt niet dat ze laat aan de bel trekt, ook al was het ontwerp van het sociaal cultureel plan er al in september. "Dat plan is zo krak kemikkig. Er ontbreekt zoveel aan. Wij hebben steeds gedacht: het is gewoon vergeten om het stedelijk volwassenwerk van het Volkshuis een eigen plaats te ge ven. We hebben onze kritiek steeds gespuid op inspraak avonden en in brieven. Begrip kregen we volop van ambtena ren. Onze kritiek werd keurig ge notuleerd. We dachten toen nog: dat zal nog wel veranderd wor den in het plan. Dat de gemeente het stedelijk volwassenwerk niet erkent, hebben we nog maar pas zwart op wit. Het wordt nu poli tiek". LEIDEN - In de voormalige polikliniek van het Psychiatrisch Zieken huis Endegeest wordt een kantine gevestigd. De commissies maat schappelijke aangelegenheden en financieen gaven gisteren een kre diet van 118.000 gulden voor de verbouwing van de begane grond van de voormalige polikliniek. De nieuwe kantine is bedoeld voor het opleidingscentrum van het zie kenhuis, de polikliniek en de dagkliniek. De kantine biedt ruimte aan veertig zitplaatsen en een keuken. LEIDEN Het Leidse Volkshuis heeft de acti viteiten voor volwassenen vooral toegespitst op vrouwen uit de ar beidersklasse. "Wat hier gebeurt, past eigenlijk precies in de be langrijkste doelstellingen van het sociaal cultureel plan. Ons volwassenwerk richt zich op de mensen die vroeger nooit kansen gehad hebben. De doelgroep waar wethouder Van Dam het steeds over heeft, die komt hiér, hier in het Volkshuis. Het Volks huis is voor hen vertrouwd. 'Emancipatie en educatie', zijn hoofddoelen van het sociaal-cul tureel plan. Wij doen niet anders. En het draait goed. Waarom zou je 't dan afbreken?". Het sociaal cultureel plan is in de raadscommissie al het plan van het grote ongenoegen genoemd. Niet in het minst voor het Volks huis: "Het gekke is dat de ge meente het stedelijk volwassen werk met de ene hand voortdu rend erkent: uit subsidiepotjes voor open school. Femke en analfabetisme slorpen wij heel wat geld op. Maar met de andere door René van der Velden Jaap Visser Grompie De 65-jarige Weteringbrug aan de Roomburgerweg wordt zaterdagmiddag om twee uur heropend. Daarmee is de vol tooiing van de toeristische fietsroute langs het Rijn- en Schiekanaal een feit. Niet de leden van de vakbond voor fietsers ENFB maar vader en zoon Van Dijk van het water sportcentrum Roomburg zul len tijdens de heropening het hardst juichen. De brug. eigendom van de pro vincie. is zo'n beetje de le vensader van het watersport bedrijf van Van Dijk senior en junior. Zonder brug geen aanvoer van klanten en ple- ziervaarders, die hun schuit in de haven van Roomburg hebben liggen. De provincie heeft rekening ge houden met de belangen van het bedrijf. Daarom werd pas na het hoogseizoen met de werkzaamheden aan de brug begonnen. Op 26 oktober werd de Roomburgerweg af gesloten voor het autover keer. Vlak nadat de vaste klanten hun boten voor de overwintering hadden afgele verd. Van Dijk sr.: "Normaal loopt de periode voor de win terstalling tot eind novem ber. Misschien ben ik door het vervroegd binnenhalen van de hele handel een paar klanten misgelopen. Maar je kunt natuurlijk niet alles pre cies zo krijgen als je het heb ben wilt". Klaas van Dijk (62) zit al 41 jaar met zijn bedrijf aan de Room burgerweg. Eerst onder de rook van de vuilstortplaats. Nu op een steenworp afstand van de in een groene heuvel veranderde belt. Het begon allemaal met een eenvoudig ladderbedrijf. Maar toen de nu 27-jarige watersportfanaat Sjaak van Dijk zich elf jaar geleden met de zaken van zijn vader ging bemoeien, kwam daar verandering in. Het ladderfabnckje groeide in rap tempo uit tot een flink watersportcentrum. De klim- activiteiten zijn inmiddels bijzaak geworden. Alleen de verkoop is gehandhaafd. De produktie is met personeel en al (twee man) overgehe- Van Dijk sr. (midden) met twee "doodgewone Pieten" op de bijna voltooide Weteringbrug. Rechts H Spijker die zaterdagmiddag de brug zal heropenen. Op de voorgrond waakt Grompie. (Foto: Holvast). veld naar 'Wienscse Klimma- terialen' in Utrecht. Het ligt in de bedoeling dat Van Dijk jr. het bedrijf op korte termijn helemaal van zijn va der overneemt Jaren gele den heeft Van Dijk sr van de dokter te horen gekregen dat hij het rustiger aan moest doen. Vandaar dat hij z'n lad derfabriekje er aan heeft ge geven. Desondanks zijn in het hoogseizoen werkdagen van twaalf uur de 'oude baas' niet vreemd. Maar Van Dijk sr. is er dan ook een van het slag dat de lijfspreuk "van werken is nog nooit iemand doodgegaan" meevoert. Terwijl zijn leeftijdgenoten zich in de VUT-regeling koes teren. zwoegt Klaas van Dijk dus vrolijk verder in het tweemans-familiebed rijtje "Een uniek bedrijf', vindt Van Dijk zelf. "Er komen hier allemaal heel gewone men sen. En die komen al zo lang dat het geen klanten meer zijn maar vrienden. Wanneer het zomers erg druk is. sprin gen er een paar bij in de win kel. En het zal niet de eerste keer zyn dat een klant een boot voor ons heeft verkocht. De meeste klanten leven enorm mee met ons. En wy met hun". Het duo Van Dijk wil daarom van dc heropening van de Weteringbrug een feestje voor hun klanten maken. Van Dijk sr. "By de provincie moeten ze bezuinigen. Dus kunnen ze geen receptie be talen. Bovendien stelt dit bruggetje voor de provincie natuurlyk helemaal niets voor Voor mij wel. Daarom wil ik een feestje bouwen. Niet met die 'hoge Pieten' maar gewoon met m'n eigen klanten. Die brengen per jaar zo'n zestig- tot zeventigdui zend gulden aan liggeld op en daar mag best eens wat te genover staan" Zn om in het in stijl te houden, komt er zaterdagmiddag geen 'hoge Piet' aan te pas om de brug te heropenen maar een 'doodgewone Piet' 'Bruggenverbouwcr' Spyker zal de officiële handeling ver richten samen met 'Grom pie'. de waakhond van het watersportcentrum. Naast de pot (6) Hoofdinspecteur Mostcrt heeft z'n kruiswoordraadselboek toch. Gelukkig. Sint pieste vonge week namelyk pal naast de pot by het bezoek aan aanne mer Van Leeuwen. In plaats van een wetboek schonk Sint per ongeluk een kraftswoofd- woordenboek aan de ex-kop pelbaas. Een miskleun want het woordenboek was eigen lijk bedoeld voor politieman Henk Mostcrt. Mostert was de man die er me de voor zorgde dat Hans van Leeuwen driehonderd dagen achter slot en grendel zat. Nogal logisch dat Van Leeu wen de kwaliteiten van Mos tert als politieman in twyfel trok. "Die man kan nog geen kruiswoordraadsel oplos sen", bromde de vermeende spin in het omvangryke frau deweb Maar volgens Mostert valt dat reuze mee De nauwelyks cryptisch te noemen uit spraak van Van Leeuwen had nog maar net dc krant ge haald of de Haagse officier van justitie Den Os (die zes jaar tegen Van Leeuwen cis- te) deed Mostert een pil van een kruiswoordraadselboek cadeau Mostert 'Ik ben inmiddels een aardig eindje in dat boek gevorderd. Ik heb nog geen puzzelwoordenboek nodig gehad Maar als ik er niet meer uitkom, weet ik nu in elk geval by wie ik te rade kan gaan". Ten lange leste Wc zijn er achter Emdclyk we ten we hoe Gerard de Lange aan zyn energiebesparing komt... De Lange is die man. die in veertig van zyn filialen een magische hand op de etalage ruiten bet aanbrengen Leg 's avonds je hand op die van De Lange en het licht floept aan om na een paar minuten weer automatisch uit te gaan "Scheelt 65 procent in dc energie", beweert De Lange Geen kunst. Wy wilden gister avond eens naar de pryzen van de koelkasten van De Lange aan de Breestraat ky- ken. En maar drukken en maar drukken. Niks licht. Wij hebben de indruk dat De Lange eerdaags melding maakt van het heuglijke feit dat hy een energiebesparing van honderd procent heeft bereikt. Bedrijf wil verkoopruimte in Janvossensteeg vergroten

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3