Breuk in metaaloverleg Bijenkorf tot 1984 zorgelijk Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Banken ageren tegen Haarlemse malielaars Industriebond FNV haakt plotsklaps af DatsunNed. in Japanse handen Beursoverzicht DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 ECONOMIE PAOTNA 21 Luchtverkeer De ca. 11.000 door president Ro- I nald Reagan wegens staking ont- I slagen luchtverkeersleiders mo- I gen weer solliciteren naar func- I ties in overheidsdienst. Zij zullen echter niet hun oude functies weer mogen opnemen omdat dit tot "spanningen'' op de verkeers- i torens zou leiden hetgeen de vei- ligheid in de lucht in gevaar zou brengen. De betrokkenen kun nen eventueel wel dienst doen i op militaire verkeerstorens. Dit heeft de Amerikaanse minister van verkeer. Drew Lewis, aan J journalisten meegedeeld. Snelle trein Britse snelle trein die op de eerste dag van zijn com merciële inbruikneming al man kementen vertoonde, is gisteren zodanig defect geraakt dat hij naar de werkplaats moest wor den teruggesleept. De advanced passenger trein; (Apt) kan 255 kilometer per uur rijden. Dankzij een systeem dat de trein in de bochten automa tisch doet overhellen, kan van een gewone spoorbaan gebruik worden gemaakt. Telegraaf Aan de abonnees buiten Amster dam op de ochtendeditie van 'De Courant Nieuws van de Dag' zal binnen een jaar worden ge vraagd zich te abonneren op het ochtendblad De Telegraaf, van hetzelfde krantenconcern. Het nieuws van de Dag zal als och tendblad worden opgeheven, met uitzondering van Amster dam en directe omgeving. Arbeidsbureaus Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid, heeft bij de opening van het nieuwe stijl ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord te Schiedam, aangekon digd dat nog vijftien arbeidsbu reaus in Nederland de nieuwe stijl moeten gaan invoeren. Het zijn de bureaus te Winschoten, Drachten, Assen, Almelo, De venter, Tiel, Winterswijk, Hoorn, Gorkum, Goes, Breda, Eindho ven, Oss, Roosendaal en Venray. Het arbeidsbureau nieuwe stijl is uitnodigend en er is een vacatu rebank waar werkzoekenden zelf kunnen kijken of er een baan bij is van hun gading. Voor werkge vers is er een vrij toegankelijke sollicitantenbank waaruit zij ge schikt personeel kunnen selecte- Iglo Iglo zal ook volgend jaar voor een aantal werknemers werktijdver korting moeten aanvragen. Voor hoeveel mensen en voor hoe lang, wordt in januari bekendge maakt. Vacatures zullen alleen in noodzakelijke gevallen worden opgevuld. Dit heeft Unilever, waartoe Iglo behoort, meege deeld na twee dagen durende be sprekingen met de vakbonden en de ondernemingsraad. Rolls Royce Het besluit van Lockheed om de Tristar over enige jaren uit de produktie te nemen betekent een ernstig probleem voor de Britse fabriek van vliegtuigmotoren Rolls Royce. De drie motoren waarmee het lange-afstands- vliegtuig van de Amerikaanse fa briek is uitgerust worden name lijk bij Rolls Royce gemaakt. Het mislukken van de Tristar in eco nomisch opzicht zal zeker gevol gen hebben voor de werkgele genheid bij het Britse staatsbe drijf, zo meent men in kringen van de vliegtuigbouw in Londen. GROENTEVEILING KATWIJK AaN DEN RIJN. 10-12-1981 Andijvie per kg. 1.00; boerekool per kg. 33-52; rode kool 39. groene kool 38; was- peen AI per kist 520-750; All 4.--740; BI 7,-1060; Bil 320-330; Cl 170-530; CII 190- 430; aanvoer. 160,000. Breekpeen AI per kist 210, Cl 180-410; prei A per kg. 82, schorseneren A 199-221; B 72-81; C 20- 23; uien per kg. 35-38, bloemkool 6 per bak I 217-224; 101 184-199; 1011 59-73; 121 142; 1211 103-124; 151 76. HAARLEM'LEIDEN - De West land-Utrecht Hypotheekbank, de Friesch-Groningse Hypo theekbank en de AMRO-bank zijn in het geweer gekomen te gen samenwerking van de Haar lemse notarissen met makelaars uit de regio bij het veilen van huizen. Naast Amsterdam is Haarlem de tweede gemeente in ons land waar dergelijke samen werking plaatsvindt. De Broederschap van Notarissen maakt thans een studie of in Leiden en omgeving de make laars en de notarissen tot een sluidende afspraken zouden kunnen komen. "We kunnen echter nog niet zeggen of dit op korte termijn hier gaat spelen", liet notaris C.J.A. van Loen- houd, secretaris van de Leidse notaris-vereniging, vanmorgen weten. "Ik weet wel, dat Zaan stad vergevorderde plannen heeft." De banken hebben bezwaar tegen het feit, dat zij nu extra make- laarskosten moeten betalen wan neer er een huis wordt geveild. Het Haarlemse notariaat had de samenwerking niet mogen aan gaan zonder de banken daarvan vooraf op de hoogte te brengen, menen de hypotheekinstellin gen. Met name de Westland-Utrecht te kent „zwaar protest" aan tegen de samenwerking. Hypotheek banken verstrekken aan particu lieren geldleningen. Die staan voor de afbetaling daarvan borg met hun huis. Wanneer iemand bij de aflossing in gebreke blijft, kan de bank besluiten het huis te verkopen. Dat komt de laatste tijd steeds meer voor. De banken verwach ten de komende tijd een toename van het aantal gedwongen verko pen. Voor dergelijke executies is de bank in Haarlem aangewezen op een Haarlemse notaris. Deze notaris wordt bij zo'n verkoop sinds enige maanden terzijde ge- saan door een makelaar van de Haarlemse afdeling van de Ne derlandse Bond voor Makelaars (NBM). Makelaars en notarissen zijn deze samenwerking binnen de Opreg- te Haarlemsche Veiling aange gaan met de bedoeling de veiling meer aan de man te brengen. Het ontbrak voorheen aan belang stelling. De veiling in de nieuwe opzet brengt echter extra kosten met zich. De Westland-Utrecht trekt daar hard tegen van leer; „Wij teke nen tegen de samenwerking tus sen notarissen en makelaars zwaar protest aan", aldus een woordvoerder van deze hypo theekbank, „omdat er eenzijdig toe besloten is, men had ons er in moeten kennen. Bovendien heb ben wij bezwaar tegen de ver plichting om bij een verkoop via de veiling een makelaar te be trekken". De courtage (beloning van de ma kelaar) die daardoor verschul digd is. plus een extra opslag van een kwart procent van de ver koopopbrengst van zijn huis. be tekenen alleen maar extra kosten voor degene die zijn woning noodgedwongen moet verkopen om een schuld af te lossen, meent de woordvoerder van de Westland-Utrecht. Door de inzet van de makelaars op de veiling komen er meer bezoe kers en dus ook meer verkopers, vindt de voorzitter van de regio nale afdeling van de makelaars- bond J. J. A. Stillebroer. „Voor niets gaat de zon op. het werk van de makelaar moet gehono reerd worden". De woordvoerder van de FGH uit woorden van gelijke strekking; „De samenwerking van de nota rissen met de makelaars door kruist landelijk overleg dat wy met de notarissen voeren over een landelijke nieuwe opzet van de veilingen. Bovendien werkt het kostenverhogend en wij voe len niets voor een verplichte ma kelaarstussenkomst". Bij de AMRO-bank reageert men wat minder boos. Daar willen ze eerst de resultaten van het over leg tussen deze bank en het Haarlemse notariaat afwachten. DEN HAAG (GPD) - Lang voordat de cao-onderhandelin gen zouden moeten beginnen is in de metaalindustrie (grootmetaal) een conflictsituatie ontstaan. zijn districtsbestuurders en hij hadden besloten terug te treden uit het beginselakkoord.Een van de moeilijke punten in het ak koord noemde Rykse de zinsne de dat de beloning in overeen stemming moet zijn met de inzet van de werknemers. Dat roept, aldus Rijkse, nogal wat vragen op. Een andere passage die moei lijk ligt bij de FNV is dat jonge ren die een opleiding in een be drijf volgen een „aangepaste be loning". dat wil zeggen niet het wettelijke minimumloon, maar een leerovereenkomst zouden moeten krijgen. Oorzaak is het te elfder ure afha ken van de Industriebond FNV, vlak voordat gistermiddag de houd van een beginsel overeen komst over het sociaal-ec misch beleid voor de middellan ge termijn zou worden bekend gemaakt. De overige bonden (Industriebond CNV, Unie BLHP en Hoger Per soneel Metaal- en Elektronische Industrie) en de werkgeversorga nisatie FME waren door de plot selinge beslissing van de Indus triebond FNV compleet verrast. Die beslissing werd genomen na dat de FNV-onderhandelaar, hoofdbestuurder David Rijkse, 's morgens met zijn districtsbe- Doorbfclclk stuurders de tekst van de over eenkomst had besproken. mstsïSg AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam is gisteren begonnen met het opzetten van een kerstboom, het traditionele geschenk van de Noorse stad Trondhexm. Volgens Rijkse had hij eerder laten weten het akkoord niet met een positief advies aan zijn achter ban te zullen voorleggen. Kenne lijk is daarbij een communica tiestoring opgetreden, want de andere partijen wisten niets van een dergelijk overleg, onmiddel lijk voorafgaande aan de officiële presentatie van het akkoord. Op die bijeenkomst, waarvoor ook de FNV-bond had uitgenodigd, bleef de stoel van Rijkse leeg. De FNV-man deelde later mee dat Akkoord over overname aandelen verwacht (Van t r verslaggevers) LISSE - De kans is groot dat Nis san, de fabrikant van Datsun-au- tomobielen, Datsun Nederland in Lisse zal overnemen. Voor de 150 personeelsleden van het be drijf zou dat geen gevolgen heb ben. Ondernemingsraad en vak bonden zijn op de hoogte ge steld. De eigenaar-familie Greeve maak te zich zorgen over de continuï teit in de opvolging. Derhalve heeft zij onderhandelingen met de Japanners geopend over een i de aandelen. Het bedrijf dat aanvankelijk in Sassenheim was gevestigd en la ter naar nieuwbouw aan de Ven- nestraat in Lisse verhuisde - waar onlangs nog een tweede ge bouw in gebruik werd genomen - verkoopt sinds 1967 met stijgend succes Datsuns in Nederland. Ondanks de sterk teruggelopen vraag verwacht het dit jaar af te sluiten met een verkoop van 19.000 wagens, wat 4,5 procent van de markt is en waarmee Dat sun tot de tien best verkochte merken in ons land behoort. De totale omzet bedraagt zo'n 300 miljoen gulden. Datsun heeft on geveer 160 dealers in ons land. Nissan heeft de laatste jaren grote investeringen in het buitenland gedaan, onder meer in Mexico, Amerika. Australië en Spanje. Begin volgend jaar zal worden beslist of de bouw van een as semblagefabriek in Engeland (kosten bijna anderhalf miljard gulden) zal doorgaan. Deze investeringen worden door de grote Japanse onderneming noodzakelijk geacht om zich te wapenen tegen mogelijke im- portbeperkende maatregelen in Eyropa en Amerika. De andere partijen uit de vakbewe ging staan wel achter de inhoud van het akkoord, stelde Leo Es ter (CNV) nadrukkelijk. „Hier mee wordt voor het eerst in deze bedrijfstak een samenhangend beleid voor een nieuwe indus trialisatie en werkgelegenheid gepresenteerd. We willen geza menlijk de doelstellingen waar maken. Er is ons alles aan gele gen betere verhoudingen te kwe ken en een gezondere bedrijfs tak." FME-voorzitter ir. W.J ter Hart sprak van „bijna een doorbraak" Volgens Ter Hart lopen de belan gen van werkgevers en werkne mers parallel, zeker nu de positie van de industrie is bedreigd en het belang van een overleving voorop staat. Rijkse verklaarde dat ook uitlatingen van Ter Hart in een vraaggesprek met de Haagse Post van deze week een rol gespeeld bij het besluit van de Industriebond FNV. De FME-voorzitter ontvouwt in dit blad de gedachte aan „onderne mingscontracten" voor werkne mers die 5 of 10 jaar in dienst zijn. In de toekomst zou in deze per soonlijke filosofie van Ter Hart maximaal 60 tot 70 procent van alle werknemers per onderne ming zo'n contract krijgen, waar mee hun arbeidsplaats is gega randeerd, behalve in geval van calamiteiten. De Industriebond FNV vindt dat de FME-voorzit- ter hiermee te ver is gegaan en dat er geen sprake is van een per soonlijk geluid. De saneringen die Koninklijke Bijenkorf Beheer KBB (on der andere Bijenkorf, Hcma. Maxis, Perry Sport) zal door- n. zijn bedoeld om het i 1984 weer winst te bezorgen Daartoe is het no dig dat het aantal arbeids plaatsen met 1300 tot 1500 wordt verminderd. In een toelichting op die plan nen vertelde drs. J. Bons, voorzitter van de raad van be stuur van KBB. gisteren dat het beeld nog niet helemaal duidelijk is, maar dat er waar schijnlijk bij de Bijenkorf cir ca 400, bij de llcma 600 tot 800, bij Maxis 200 en bij het Holding-kantoor 50 arbeids^ plaatsen zullen verdwyne- Die afslanking zal zich voltrek ken over een periode van drie jaar. Volgens Bons zullen ge dwongen ontslagen onver mijdelijk zijn, maar hoeveel dat er worden is op dit mo ment nog niet te zeggen. Een deel van de arbeidsplaatsen zal verdwijnen via natuurlijk verloop, pensioen en VUT-re- geling Bons wijt de problemen bij KBB volledig aan de dalende bestedingen van de consu menten. De detailhandel heeft dit jaar met een veel grotere daling van bestedin gen te kampen dan verwacht werd. Voor de gehele bran che wordt voor 1981 een te ruggang van 5 procent ver wacht. KBB springt daar relatief nog gunstig uit met een daling van 3 procent wat volgens Bons te danken is aan de ster ke marktpositie van het con cern. Voor de komende jaren verwacht hij echter een ver dere daling van de detailhan delsomzetten Tot en met 1984 wordt rekening gehou den met 10 tot 15 procent. De personeelsvermindering bij KBB vindt vooral plaats in de centrale apparaten van het concern. Die waren duidelijk ingesteld op expansie. Uit breidingsmogelijkheden zijn er de komende jaren niet zo dat voor een deel van de men sen geen werk meer is. Het gaat bij de te verdwijnen ar beidsplaatsen dan ook nau welijks om parttime-banen. Het KBB-bestuur verwacht dat de nu te treffen maatregelen zullen leiden tot een herstel van de resultaten van het be drijf Dat is afhankelijk van het temp waarin de maatre gelen kunnen worden door gevoerd. maar wanneer de economische situatie niet verder zou verslechteren, verwacht KBB in 1983 weer quitte te kunnen spelen en in het daarop volgende jaar weer een bescheiden winst te kunnen behalen Het verlies over het lopende jaar schatte Bons op rond 10 miljoen gulden. In de eerste helft van dit jaar werd een verlies van 9.6 miljoen gele den. Het tweede halfjaar is dus wel beter geweest, mar een compleet beeld was op dit moment nog niet te ge ven. Het bestuur verwachtte verder dat het verlies vol gend jaar niet veel van dat over 1980 zal afwijken, maar ook dat zal afhankelijk zijn van het tempo waarin de sa neringsmaatregelen kunnen worden doorgevoerd Bons ontkende ten stelligst dat het KBB-concern in financië le moeilijkheden zou verke ren. Er is geen sprake van dat de banken extra zekerheden hebben gevraagd, zo zei hij. Ook zullen er geen onderde len van het bedrijf worden af gestoten, noch filialen wor den gesloten. Berichten over manipulaties met de cijfers, waardoor KBB in feite vong jaar al in de rode cijfers zou zijn geraakt, noemde hu per tinent orxjuist. Het enige pro bleem waar KBB mee zit is de achteruitgang van de be stedingen van de consument Over de hoge rentelasten van het concern zei hij dat die voor een belangrijk deel be trekking hebben op onroe rend goed in eigendom. Wan neer KBB zou huren, zou dat voor het concern veel duur der uitvallen Overigens sloot hij niet uit dat er onroerend goed zal worden afgestoten om die rentelast (dit jaar 66 miljoen in Nederland en 10 mihoen in de Verenigde Sta ten) terug te brengen De centrale ondernemingsraad van KBB reageerde geschokt op de plannen van het be stuur. Volgens de onderne mingsraad wordt het verlies afgewenteld op de werkgele genheid zonder dat er duide lijk inzicht is in de gevolgen voor de organisaties. Volgens de ondernemingsraad is er onvoldoende onderzocht of er ook op andere manieren het beoogde doel bereikt zou kunnen worden. De centrale ondernemingsraad meent dat de moeilijke situa tie waarin het concern nu verkeert niet alleen te wijten is aan de dalende koop kracht. die werd immers al een aantal jaren verwacht. Zy wijt het ook aan de over-in- vestenngen en een te opti mistische budgettering De ondernemingsraad vindt dat op basis van de huidige infor matie onvoldoende is aange toond dat er 1500 arbeids plaatsen zouden moeten ver dwijnen Ook de dienstenbonden rea geerden op die wijze. Zy vin den eveneens dat KBB met cijfers op tafel moet komen over de financiële situatie waann het concern verkeert Eerder willen ze niet met het bestuur over inkrimping van het personeelsbestand praten. DICK FIJLSTRA 71,0 DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN »CF 7250 71.5U ADM Bfhrer 148.00 145.00 Amf*s 7550 75.00 25.50e 26.00b 230.00 241.00 108,50 108.10 2,50 164,00 13730° 12.50 13,30 13.40 300.00 300,00 70,50 67.50 41,50 36.8öd 30.0* 30,0 Fokkrr 37.20 3620 Furnrss 17,50 18.20 56.00 54.50 9500 05.50 203,00 204,00 15.70 15,70 1040 1010 59.50 58,50 360.00 358,50 4580.00 4580.00 56.20 56.20 285.00 275.01 275.00 262.0. 91.00 91 80 285.00 285.0" 25.50 26.00 32.00 33.00e 155.00 156.00 37.20 37.20 67.00 67.00 51 50 52.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 106.00 106.00 9H 90 M-«0 103 00 102.00 ,7 00 173.00 15080 131.30 122.20 122-20 319 00 319.00 GOUD EN ZILVER Goud tanrnrU*) 31800 32500 BUITENLANDS GELD 132.73 133.73 AMSTERDAM (ANP) - Eer* kalm Damrak heeft vandaag over het algemeen maar kleine koersver schuivingen te zien gegeven. Wel konden KLM en Kon Olie onder meer wat profiteren van een vas ter Wall Street. KLM was tegen het middaguur 1.80 beter op ƒ98.30 en Kon Olie ƒ1.30 op ƒ90.70 Akzo was op dat moment 20 cent hoger op 22.80 en Unücver een halve gulden op 151 Philips was ex 60 cent intenmdividcnd in feite 40 cent duurder op 20 Hoogovens verbeterde een dub beltje op 16.20 De grote ban ken lagen nagenoeg onveran derd in de markt. Van de hypo theekbanken was Westland- Utrecht 1,50 beter op 67,50 De ver7ckenngswaarden waren licht verdeeld. By de uitgevers verwisselde Elsevier-NDU 1,50 lager van eigenaar op 134 De aannemersaandelen weken qua pry s maar weinig af van gisteren. NcdUoyd ging 80 cent omhoog tot 145.80. De staatsfondsen la gen iets beneden het niveau van de voorgaande dag. Voor de in opspraak geraakte KBB werd een adviesprys opgegeven van 22.50. twee kwartjes beneden het koers peil van gisteren

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21