"Alphen wil nu weer met ons optrekken Lisse beschermt zijn landschappen Mies stelt lift in gebruik Vennepse ikonenschilder exposeert Vijf mannen stalen voor 40 mille Provinciebestuurder Borgman over rijksweg 11: DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 KOUDEKERK AAN DEN RIJN/ NIEUWKOOP/ALPHEN - De rijkspolitie van Nieuwkoop en Leiderdorp en de districtsrecher che hebben vijf mannen aange houden, die in de afgelopen we ken voor circa 40.000 gulden aan goederen hebben gestolen. De mannen in de leeftijd tussen de 22 en 35 jaar zijn afkomstig uit Koudekerk, Nieuwkoop en Al phen. Ze gingen steeds in kleine groepjes op het inbrekerspad. Vijftien zaken zijn met de aan houding opgelost, waaronder een inbraak in een drankenfa- briek in Ter Aar, een insluiping in een woning in Koudekerk en een diefstal van pavuizen in Al phen. Ook hebben de mannen gepro beerd vrachtwagens geladen met vleeswaren c.q. kleding uit Aar- landerveen en Koudekerk te ont vreemden, maar die acties mis lukten. De mannen hadden voor al belangstelling voor geld en cheques en gingen van de buit "stappen" in Amsterdam. Daar is nu voorlopig een einde aan geko men. Het vijftal is in hechtenis genomen. Het landelijk gebied van Lisse, i voortaan het aanbrengen van veranderingen aan strengere regels zal zijn gebonden. LISSE - Veel lof hebben burge meester en wethouders gister avond toegezwaaid gekregen voor het bestemmingsplan Lan delijk Gebied en wel door de ge meenteraad, die het plan voor het laatst besprak. De doelstellingen van het plan zijn de bevordering van de bloembol lencultuur, bescherming van het landschappelijk karakter en te vens het behoud van het lande lijk gebied in zijn huidige staat B.M.M. Kortekaas, woordvoerder van het CDA. was zelfs bereid het college van burgemeester en wethouders voor dit werkstuk een 8 te geven. Naast de opmer kingen van lof van de raad wer den er ook enkele kritische kant tekeningen gezet Zo vroegen alle woordvoerders, naast Kortekaas waren dat me vrouw Van Ruiten (PPR ook na mens de PvdA), Robertus (WD) en mevrouw Betlem (D'66) aan dacht voor de bezwaarschriften van twee bedrijven in de Poel polder. Zij vreesden dat de bepa lingen van het Landelijk Gebied Verder vroegen de sprekers aan het dagelijks bestuur van Lisse om vooral de ontwikkelingen rond de windmolen van kweker Van Ruiten in de gaten te hou den. Zij waren blij dat burge meester en wethouders zelf al hebben gezegd dat de windmo len van de kweker nog niet defi nitief van de baan is. deze ondernemers teveel beper kingen zouden opleggen. De inspraakprocedures die er rond de totstandkoming van het plan zijn geweest werden door de raad als uniek ervaren. Zo noem de de liberaal Robertus het een plan dat zijn weerga niet kent en mevrouw Van Ruiten maakte de opmerking dat vele gemeenten wat dat betreft jaloers naar Lisse kunnen kijken. Burgemeester Gerrits was blij met de vele woorden van instemming met het plan. Hij zegde de raad toe de eventuele problemen in de Poelpolder nauwgezet te bekij ken en eventueel door onderhan delingen de pgn weg te nemen als dat maar even mogelijk is. KATWIJK - Terwijl vele be langstellenden zich rond het zwembassin verdrongen, liet de pas geïnstalleerde lift voor gehandicapten Anja Does zacht en geruisloos in het wa ter van zwembad de Miere- v/eide in Katwijk glijden. Het patiëntje van het Rijnlands Zeehospitium was de eerste die van de installatie gebruik mocht maken. Even dreigde het mis te gaan. De stretcher waarop Anja Does lag, was niet helemaal goed aangehaakt aan de hy draulische lift. De scheeftrek- kende installatie ontlokte Mies Bouwman, die naar Kat wijk was gehaald om de inge bruikneming van de lift extra luister bij te zetten, een gil letje. De fout werd snel her steld en kort daarop kon Anja Does. geholpen door een vrij willigster, een baantje trek ken. De eerste tewaterlating ging ge paard met een bescheiden knal. Mies Bouwman stelde de lift in gebruik door een op- blaasbare champagnefles te gen het apparaat te gooien. Daarna werden voor enkele .genodigden een paar echte flessen met het schuimend vocht geopend. "Wij drinken voor u allen", voegde directeur B. van Rooij van het zeehospitium alle aanwezigen toe in zijn openingswoord. Hij bedank te iedereen die aan de plaat sing van de installatie had bijgedragen. De vrijwilligers, die de gehandicapten altijd bij het zwemmen begeleiden, kregen een bloemetje, met de opmerking dat zij ondanks de nieuwe apparatuur zeker niet overbodig waren gewor den. De lift maakt het werk van de vrijwilligers wel veel lichter, maar assistentie bij aan- en uitkleden en bij het zwemmen blijft vaak nodig. "Het is voor u misschien een feestdag, maar voor mij hele maal". vond Mies Bouwman. Zij vertelde blij te zijn nu met eigen ogen te kunnen zien, waaraan een deel van de op brengst van het programma Telebingo, dat door haar is gepresenteerd, wordt be steed. apparatuur in de stuk te slaan tegen de unieke lift met daarop DEN HAAG, ALPHEN AAN DEN RIJN, LEI DEN - Met de aanleg van rijksweg 11 tussen Leiden en Bodegraven zal over ruim een jaar worden be gonnen bij Leiden. „Daar valt weinig meer aan te doen", zegt drs. J. Borg man met iets van spijt in zijn stem. Hjj is lid van het college van gedeputeerde staten, het dagelijks be stuur van de provincie Zuid-Holland en had lie ver gezien dat de rondweg bij Alphen als eerste ter hand was genomen. /orige week was hij met zijn colle ga's ir. N. Buijsert en F. A. Diep enhorst te gast bij minister Zee- valking van Verkeer en Water staat. Het provinciale trio kreeg van de bewindsman te horen dat hij van plan is over ruim een jaar bij Leiden te gaan beginnen met de aanleg van de veelbesproken rijksweg tussen Leiden en Bode graven. Hoewel niet geheel onverwacht, was het verhaal van de minister toch een teleurstelling voor de provincie en met name voor drs. Borgman. Hij is een van de felste tegenstanders van de weg. „Die is nergens voor nodig en het landschap wordt er ook niet be ter van", houdt hij zijn gehoor al tijd voor. Hij vond voor zijn ideeën bij de Staten echter geen willig oor. De rijksweg moet er komen, zei een meerderheid tijdens een provin ciale commissievergadering hal verwege de vorige maand. „Wij vinden de verkeersveiligheid zo belangrijk, dat de weg er in zijn geheel moet komen". Tijdens die vergadering werd ook gewezen op verbetering van de „meest on veilige provinciale weg in Zuid- Holland", het stuk ten oosten van Alphen. Daar moet snel iets aan worden gedaan. Maar de minister had daar geen oren naar en meent dat nog niet in Alphen kan worden begonnen omdat onder andere de plannen voor een nieuwbouwwijk in de polder Kerk en Zanen nog niet rond zijn. Op zijn vroegst zou daar pas over vijf tot zes jaar met de aanleg van een rondweg kun nen worden begonnen. Dit tot verdriet van de gemeente Al phen. Maar ruim twee jaar gele den sprak de toenmalige Alphen- se wethouder J. W. Haanstra van ruimtelijke ordening en stads ontwikkeling al de profetische woorden dat de nieuwe weg om Alphen op zijn vroegst tegen het eind van de jaren tachtig klaar zou kunnen zijn. Er moesten volgens hem risico's worden genomen om eerder met de weg te kunnen beginnen. Met name met de woningbouw in dat gebied. De aanleg van de weg is namelijk afhankelijk van het feit of er huizen in de polder worden gebouwd. Zonder huizenbouw is zo'n weg financieel niet te tillen. De omleidingsweg zou later (zo dra rijksweg 11 klaar is) kunnen dienen als hoofdweg in de nieu we woonwijk Kerk en Zanen. Maar huizenbouw is alleen moge lijk als er tegen redelgke prijzen kan worden gebouwd. Daarvoor is dan weer steun van Rijk en provincie nodig. De wethouder toen: „Als je mikt op zekerheid in financieel-technisch opzicht, dan komt noch rijksweg 11, noch de omleidingsweg er op een tijd stip dat we wensen". Hij vroeg zich daarbij af of het voor Alphen op zeker moment niet noodzake lijk was bestuurlijke risico's te Maar Alphen begaf zich niet op glad us en moet nu maar afwach ten wanneer die rondweg er komt. Gedeputeerde Borgman daarover: „Het lijkt mij beter dat de provincie en de gemeente Al phen gezamenlijk één front ma ken. Een paar jaar terug gebeur de dat niet Toen zei Alphen: niet kletsen, die weg tussen Leiden en Bodegraven moet er komen. Nu zegt men in Alphen weer met de provincie te willen optrek ken". Volgens drs. Borgman zal dat bin nenkort gaan gebeuren: „Ambte- luk zal een dezer dagen worden gekeken waar de knelpunten zit ten en zal worden geprobeerd die op te lossen. Een paar weken te rug heefl het college van gedepu teerde staten nog een bezoek aan Alphen gebracht Daarbg is ook overrondweg gesproken, maar we wisten toen nog niet wat Zee valking zou gaan doen". Belangnjk punt bg het overleg tus sen Alphen en de provincie is on der andere de precieze loop van de rondweg. Maar drs Borgman verwacht eigenlgk niet dat de rondweg er sneller door komt. „De minister heefl een heel be perkt budget We kunnen hoog stehs vragen of de rondweg er in 1990 kan komen. Er valt verder niet veel meer aan te doen Of er moeten lumineuze ideeén op ta fel komen en geld. veel geld". Werk uit liturgie Oosters-orthodoxe kerk te kijk in Rijnsburg NIEUW-VENNEP/RIJNS BURG - "Dat roomse ge doe dat hoeft voor mij niet". Dat was één van de reacties die de Nieuwven- nepse ikonenschilder Al- bert Hoegee kreeg op ded begindag van zijn ten toonstelling in de openba re bibliotheek in Rijns burg. Het is volgens Hoegee niet zo merkwaardig dat er reacties als boven vermeld op zijn ikonen komen. "Er is wat deze kunst vorm betreft helaas maar weinig bekend in ons land. Daarom ga ik op dat soort opmerkingen in en vertel de mensen dat het iko- nenschilderen een religieuze ui ting is, behorend tot de liturgie van de Oosters-orthodoxe kerk. Veelal kijken ze dan op een ande re manier tegen de ikonen aan en dan heb ik toch wat bereikt". Venneper Hoegee, die in Rijnsburg aan zijn tweede expositie bezig is, is nu ruim twintig jaar gefasci neerd bezig met het naschilderen van de ikonen en vertelt hoe hij tot deze in Nederland weinig voorkomende hobby is geko- Infrarood heeft toekomst' RIJNSBURG - Infrarood-v ming heeft zeker toekomst. In bepaalde gevallen kan deze vorm sparing voor de kweker opleve ren. Ondanks de kinderziekten kan er nu al mee worden ge werkt. Zo luidt in het kort de conclusie, vertolkt door voorzitter J. Via- nen van de veiling Flora, van een gisteren door de veiling Flora georganiseerdeinformatiedag over infrarood-verwarming. Tijdens deze informatiedag waren verscheidene experts aanwezig om de tuinders over de voor- en nadelen van infrarood te vertel len. Ook vertelden tuinders die reeds met het systeem werken hun ervaringen. Vianen zei blij te zijn de kwekers informatie te kunnen verschaf fen over infrarood. "Het is van het grootste belang voor de tuin bouw dat de nieuwe ontwikke lingen in de gaten worden ge houden. Infrarood is daar een van. Met deze manier van ver warmen kunnen we tegelijker tijd energie besparen en de pro- duktie verbeteren", aldus de voorzitter. "Ik woonde in die tijd nog in mijn geboorteplaats Rotterdam en in de middagpauze maakte ik in de regel een ommetje over de Spoorsingel. Deze wandeling voerde me veelal naar een antie kwinkel, waar ikonen hingen. Ik raakte gefascineerd door de schoonheid van deze ikonen en stond vaak stil de etalage in te kijken. Zo zeer zelfs dat de win kelier me op een gegeven mo ment binnen riep en vroeg: waar sta je zo naar te kijken. Om kort te gaan binnen de kortste keren stond ik met een ikoon van 175 gulden in mijn handen. Die 175 gulden was echter een bedrag dat ik niet bezat, dus heb ik de ikoon neergelegd en ben weer weggegaan met het idee: kom. ik probeer het zelf. In die tijd schil derde en tekende ik al een beetje en ging wat oefenen". De eerste geslaagde ikoon die Hoe- gee's atelier, overigens na vele mislukkingen, verliet was de profeet Eliah uit de Nowgorod- school. "Het is namelijk zo", gaat Hoegee verder, "dat ikonen door de geschiedenis heen worden na geschilderd. De oervorm was van God en dus heilig. Elke af wijking was persoonlijk initiatief en dus verwerpelijk. Dat blijkt bijvoorbeeld uit het het feit dat sommige beschadigingen bij ge vonden ikonen, door de schilder die de ikoon kopieert i worden aangebracht". Mens Hoegee heeft bij het schilderen vooral voorkeur voor de Russi sche ikonen. Bekend zijn vooral de ikonen van de scholen uit Moskou en Nowgorod. "In de Russische ikoon, afgeleid van het Griekse woord eikon, dat beeltenis, gelijkenis of portret betekent, staat vooral de mens centraal en dat boeit me. De Griekse en Byzantijnse ikonen daarentegen zijn van groter schoonheid en hoog verheven, maar minder menselijk". Hoegee brengt zijn beeltenissen op hout aan. En dan op hout uit midden-Europa, de bakermat van de ikoon. "Het zou toch al te dol zgn om zoiets te schilderen op Amerikaans hout of hout uit een ander land. Dat zou waar schijnlijk niet lukken ook, ik moet een bepaalde binding heb ben met mgn materiaal". Naast het schilderen verdiepte Hoegee zich ook in de geschiede nis van de Oosters-Orthodoxe Kerk. "Vooral in het begin wist ik er weinig van en dat stoorde me. Nu geef ik voor verenigin gen, scholen en clubs lezingen over het ïkonenschilderen, maar vertel daarbij ook een verhaal over het ontstaan en de geschie denis van deze oerchristelgke kerk, waar maar weinig mensen iets van afweten. Ook dat doe ik erg graag". Albert Hoegee uit Nieuw Vennep: Naast het lezen heefl Hoegee, die dankzij zgn werk bij een lucht- vaartmaatschappg gemakkelijk kan reizen, ook bezoeken ge bracht aan landen, waar veel iko nen te bezichtigen zgn. Zo was hij in de loop der jaren in Bulga rije, Griekenland, Joegoslavië en 'De mens staat vaak centraal tn een ikoon, Kreta "Daar heb ik zo verschnk- kelgk veel moois gezien". Ook is Hoegee een trouwe bezoeker van het ikonenmuseum in het Duitse Recklinghausen, waar een schat aan ikonen is bgeengebracht Hoegee heefl een rooms-katholie- ke jeugd achter de rug en kgkt m dat boeit me". (Joto: J. Holvast met plezier naar die tgd terug. "Nu kan ik echter niets meer van het njke roomse leven uit die ja ren vinden. Mogelgk is mgn be langstelling voor de oosterse kerk daarmee in verband te brengen", besluit Hoegee KEES VAN KUILENBURG

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17