'Controlesysteem draait al jaren probleemloos' Problemen rond schoolverlaters Apothekers en de deugdelijkheid van geneesmiddelen TOLK VOOR BUITENLANDSE ARBEIDERS DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 Door Bert Paauw Apothekers hebben de hoogleraar A.Bult diens op merking dat de controle van apo thekers op de kwa liteit van genees middelen onvol doende is niet in dank afgenomen. Bult pleitte enige tijd geleden voor de oprichting van regionale labora toria voor genees middelenonder zoek maar bij de apothekers vindt men dit geen zin vol idee. Apothe ker R.P. Dessing uit Noordwijk zet in bijgaand artikel de bezwaren tegen het voorstel van Bult uiteen en legt bovendien uit hoe de controle op ge neesmiddelen op dit moment is ge regeld. OOK WOE APOTHEEK Paniekzaaierij. Zo kwalificeert apotheker R.P.Dessing uit Noordwijk aan Zee de onlangs gedane uitlating van dr.A- .Bult die ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding als hoogleraar in de farmaceutische analyse opmerkte dat de controle van apothekers op de kwaliteit van geneesmid delen onvoldoende is. JUIST WDE APOTHEEK genksnbddsun Geneesmiddelen: Hoe bewaren en hoe lang? Volgens Dessing, lid van een door de Nederlandse Maat schappij ter bevordering van de farmacie (KNMP) in gestelde commissie die zich bezighoudt met voorlich ting over geneesmiddelen en geneesmiddelenver- bruik, maakt "het verhaal van Bult" de mensen onno dig ongerust. 'Dessing: "De mensen weten niet hoe het met de kwali teitscontrole van medicij nen zit en krijgen door de uitlating van Bult mogelijk een heel verkeerd beeld. Volgens de wet op de ge neesmiddelenvoorziening moet de apotheker deugdelijke middelen afleveren. Die deugdelijkheid slaat op twee zaken: het gaat om de samenstelling - een aspirinetablet moet ook echt een aspirinetablet zijn - en het gaat om de gelijkmatige verdeling, elke tablet, poeder of capsule van een bepaald geneesmiddel moet de zelfde doses van de ver schillende samenstellen de delen bevatten. Nu bestaan de geneesmidde len die de apotheker afle vert voor tachtig procent uit fabrieksgeneesmiddelen. De controle van die midde len in de apotheek is nihil. Dat gebeurt alleen op het oog. Een pilletje dat altijd rose is mag niet opeens bij wijze van spreken paars zijn. Maar samenstelling en gelijkmatige verdeling wor den niet gecontroleerd. Men gaat er van uit dat de fabri kant dat doet. De wet kan op dit moment een dergelij ke controle nog wel van de apotheker eisen maar de wet wordt binnenkort ver anderd. de verantwoorde lijkheid wordt bij de fabri kant gelegd. Om na te gaan of de fabrikanten er niet met hun pet naar gooien worden fabrieksgeneesmiddelen via steekproeven door bepaalde instituten gecontroleerd. Het Rijks Instituut voor Geneesmid delen Onderzoek (RIGO) houdt zich daar mee bezig, maar ook het Laboratorium van Neder landse Apothekers (LNA) en zie kenhuisapotheken. De fabrikant voert daarnaast inter ne controle uit. Uit al die contro les komen af en toe wel fouten naar voren. De fabrikant stuurt dan een bericht naar de afnemers met het verzoek om de middelen terug te zenden. Dit controlesysteem draait al jaren en ik heb nog nooit gehoord of gemerkt dat officieel geregi streerde geneesmiddelen op die wijze in opspraak zijn geraakt". Eigen bereiding Naast de tachtig procent fabrieks geneesmiddelen gaan er bij de apotheker nog twintig procent geneesmiddelen uit eigen berei ding over de toonbank. "De helft daarvan is de zogenaamde voorraadbereiding. Dat is bereiding van pillen en zalfjes op grote schaal, het ge beurt in alle rust en er is ook alle tijd voor controle, zowel vooraf als achteraf. Die vooraf-controle betreft de sa menstelling van het middel, de achteraf-controle - en dat is ei genlijk waar Bult over praat - slaat op de bereidingsmethoden. Is er goed gemengd en geroerd? Heeft de ene pil van een bepaald middel dezelfde doseringen als een andere pil van dat middel? Sommige apothekers laten bij die achteraf-controle nog wel eens een steekje vallen of doen het ge woon niet. Ik vind dat zo iemand zijn vak niet goed uitoefent maar die handelwijze betekent nog niet dat mensen maar direct aan de goden zijn overgeleverd. De vooraf-controle geeft natuurlijk Loondienst al een bepaalde waarborg kwaliteit. De Noordwijkse apotheker Dessing bereidt 20% van de geneesmiddelen die hij verkoopt zelf. Foto Holvast. gebied van onderzoek uit te kle den. Er komen wel eens mensen met spullen terug en dan is het toch veel handiger dat de apothe ker dat even controleert. Een apotheker kan trouwens altijd gratis gebruik maken van de on- derzoekmogelijkheden bij het LNA. De meeste apothekers zijn echt wel overtuigd van de noodzaak van een goede, objectieve controle. Er bestaat momenteel een sys teem van intercollegiale toetsing op vrijwillige basis waar zo'n ze ventig procent van de apothe kers aan meedoet. Hier in Noord wijk bijvoorbeeld bestaat een re geling om de achteraf-controle van zelf bereide middelen door een collega te laten doen. Nee, de ideeën van Bult slaan niet aan bij de apothekers, trouwens tot nu toe ook niet bij anderen. Ik heb Bult gesproken en hij klaagde er over dat hij vrijwel geen enkele reactie op zijn uitlatingen heeft gehad". Van de eigen bereidingen wordt de andere helft op recept klaarge maakt en gaat daarna direct over de toonbank, zalfjes e.d. Bij die middelen is alleen vooraf-contro le mogelijk. Dat is een zoge naamde dubbel-controle. zeker wanneer er sprake is van midde len met bepaalde giftige stoffen in de samenstelling". Dr. Bult heeft voorgesteld regiona le onderzoeklaboratoria voor ge neesmiddelen van de grond te helpen. Een idee waar Dessing allerminst interesse voor kan op brengen. "Wat hij wil is mis schien wel juist maar gezien de grootte van het probleem pa niekzaaierij. Beter is het de men sen te laten zien hoe de controle procedures in elkaar zitten. Daar hoef je helemaal niet ingewik keld of geheimzinnig over te doen. Bovendien is het zo klaar als een klontje dat voor die laboratoria veel geld op tafel moet komen wat weer flink kostenverhogend zal werken in de geneesmidde lensector. En dan kun je je ver der afvragen of het wel verstan dig is het apothekersvak op het Waar tegenwoordig wel veel over wordt gepraat is de vraag in wel ke hoedanigheid de apotheker zijn werk het beste (lees het meest objectief) kan verrichten: als werknemer in loondienst dan wel als vrije ondernemer. Des sing krijgt als lid van de commis sie voorlichting van de KNMP daar regelmatig mee te maken. Gesuggereerd wordt wel dat de voorlichting bij vrij ondernemer schap gemakkelijk in het ge drang kan komen. Immers, een dergelijke apotheker is gebaat bij een grote omzet en zal daar om minder snel geneigd zijn over bijwerkingen van geneesmidde len te vertellen of een ander goedkoper middeltje aanraden Bij een apotheker in loondienst speelt het punt 'omzet' niet. Hg krijgt een vast loon. Dessing is niet verrukt van een dergelijke redeneertrant. "Ik wil het accent leggen op de beroeps opvatting. Een apotheker als vrije ondernemer zal bij het be steden van geld of het doen van investeringen zijn privëbelang afwegen tegen het farmaceutisch belang. Maar bij een apotheker in loondienst prevaleert ook niet automatisch het farmaceutisch belang. De gelden bij een ge zondheidscentrum waar hij werkt kunnen ook best aan ande re doelen worden gewijd dan aan verbetering van de apotheek. Ie mand in loondienst is afhankelij ker. wordt meer gestuurd in zijn beslissingen, is dus kwetsbaar der. Maar ik vind het vervelend de verschillen tussen loondienst en vrij ondernemerschap te be nadrukken. Je moet uitgaan van de integriteit van apothekers. Voor beide 'soorten' is plaats. In een wijk met een gezondheids centrum kan men iemand in loondienst gebruiken. Prima, zo'n ontwikkeling, als tenminste niemand moet. Ik zie in de toe komst wel een evenwichtige si tuatie ontstaan. Voorkeur tussen loondienst of vrij ondernemer schap is niet nodig. De beroeps opvatting dient voorop te staan". Vanuit de KNMP wordt een goede voorlichting door apothekers ge stimuleerd door het ontwerpen van patienten-bijsluiters voor niet-merkgeneesmiddelen. Niet- merkgeneesmiddelen zgn mid delen waar geen patent meer op rust en die nog veel worden ge bruikt. Dessing: "Er zijn nu al zestig van dergelijke bgsluiters. Daar zijn we best wel trots op want we lopen er mee voorop. Het zijn eenvoudige bijsluiters, zeer leesbaar voor de mensen. Als commissieleden vragen we aan onze collega's die bijsluiters aan de mensen mee te geven. Een kwart doet het niet. Dat is ergerlijk. Ik zou de mensen wil len adviseren er om te vragen. Er is druk van het publiek nodig om dat kwart over de streep te krijgen". Beinvloeding Dessing vindt de bijsluiters gewenst omdat de farma ceutische industrie in dit opzicht tekort schiet. 'Be drijven vertellen geen on waarheden maar nooit voldoende', zegt Dessing die deze opmerking ook van toepassing vindt op de vertegenwoordigers van farmaceutische be drijven die hun produk- ten bij artsen en apothe kers komen slijten sen en apothekers staan bloot aan pure beinvloe ding door dergelijke be drijven. De plaatsbepa ling van een nieuw mid del is moeilijk, zeker voor een arts die vaak niet de tijd heeft zich daar in te verdiepen. Het vult bij mij een deel van m'n week: het doorlezen van vakbla den. ook buitenland se. Je op de hoogte stellen van de samen stelling en het nut van de middelen. Apothe kers zijn in de eerste plaats geneesmiddelenkenners en kunstenaars. Daarom zijn zij waarschijnlijk beter in staat om nieuwe genees middelen te beoordelen. Daarmee wil ik niet zeggen dat je vertegenwoordigers weg moet houden bij art sen. Die zgn mondig genoeg maar een feit blijft dat de plaatsbepaling van een nieuw medicijn voor een arts vaak moeilijk is. Hier in Noordwijk, maar ook wel in andere plaatsen, is de direc te beïnvloeding van de art sen weggenomen. De zoge naamde artsen bezoekers komen naar de apotheek en de apotheker geeft de gege vens door aan de artsen met zijn commentaar. Ik let zelf altijd op twee dingen: wat is het beste en wat is het goed koopste. Ik krijg bedrijven over de vloer die mij met aantrekke- lijkr aanhhilimen over de streep proberen te halen met opmerkingen als: voor u zit er dit en dat aan vast. Daar kan ik nijdig om wor den. Ik zal een middel echt niet tot eerste keus maken vanwege de korting. Kwali teit blijft voorop staan. Doe je dat als apotheker niet. dan val je door de mand, dat houd je geen dertig jaar vol" Omdat ze niet geslaagd was voor de examens aan het eind van het eerste schooljaar, kwam Ria flink in de problemen. Het bete kende niet alleen dat ze haar middelbare be roepsopleiding moest beëindigen (want dou bleren werd niet toege staan door de school), maar ook dat ze haar le ven als kamerbewoon ster moest stoppen. Haar ouders immers wilden haar maande lijkse toelage na juli al leen dan voortzetten, wanneer Ria weer thuis kwam wonen. Ria zag thuis wonen echter he lemaal niet zitten; naar haar mening was de re latie met haar ouders zodanig verstoord dat samen onder een dak wonen onmogelijk was. Nu had Ria wel bij vrienden (in dezelfde woonplaats als haar ouders) tijdelijk onderdak kunnen krijgen, maar het feit dat ze zelf helemaal geen geld had. maakte de situatie er niet gemakkelijker op. Daarom had ze half augustus bij de afdeling maatschappe lijke zorg van de gemeente (in Leiden zouden wij zeggen bij de Sociale Dienst) een bij standsaanvrage ingediende. Die aanvrage werd door de gemeente afgewezen op grond van een aantal argu menten nl. dat zjj zonder toe stemming van haar ouders zelfstandig was gaan wonen, terwijl die ouders bereid wa ren in haar onderhoud te voorzien als zij thuis kwam wonen en dat zij weigerde om werk te aanvaarden. Aanvrage afgewezen Omdat Ria naar onze mening wel in aanmerking kon ko men voor een KWW-uitke- ring op grond van de zgn. schoolverlatersregeling, heb ben wij telefonisch contact opgenomen met de afdeling maatschappelijke zorg met het verzoek de bijstandsaan vrage te beschouwen als een aanvrage voor een RWW-uit- kering. Omdat ons verzoek niet werd ingewilligd, heb ben we aan B en W schrifte lijk hetzelfde verzoek ge daan. Daarbij wezen we er op dat het naar onze mening een taak van de bewuste afdeling was om aanvragers er op te wijzen welke uitkering ze moesten aanvragen. Omdat Joset Mons een van de argumenten die bij de afwijzing van de bij standsaanvrage meegespeeld had (nl. dat Ria zou weigeren werk te aanvaarden), wellicht ook nu van betekenis zou kunnen zijn. hebben wij dat argument weerlegd. Immers: Ria had zich bij het arbeids bureau als werkzoekende la ten inschrijven en deed ver der ook haar best om werk te vinden. Succesvol Hoewel de RWW-aanvrage nu wel in behandeling werd ge nomen wezen B en W de aan vrage toch af. Als reden voor de afwijzing werd aange voerd, dat Ria geen toestem ttïïtts: ming van haar ouders had om elders (dus niet thuks) te gaan wonen. Omdat noch in de RWW zelf noch in de uitvoe ringsbesluiten toestemming van de ouders, als door B en W bedoeld, genoemd wordt als eis om een RWW-uitke- nng te krijgen, hebben wy namens Ria bezwaar aangete kend tegen de afwijzende be schikking. Omdat Ria aan al le vereisten van de regeling voldeed, had zij n o m recht op een uitkenng vanaf 1 au gustus' De regeling zoals die tot 1 oktober van dit jaar gold hield nl. in dat een alleen staande van 18 tot 21 jaar. zonder kinderen, die niet bij zijn of haar ouders woon» en die zijn middelbare techni sche opleiding beëindigt aan het einde van het schooljaar, recht heeft op een RWW-uit kering Uiteindelijk hebben we B en W toch kunnen over tuigen en heeft Ria alsnog met ingang van 1 augustus een RWW-uitkering ontvan gen. Ondertussen was ze wel vier maanden afhankelijk ge weest van goede vrienden, die haar in die maanden ook financieel gesteund hebben Nieuwe regeling Overigens hoeft Ria nog geluk gehad. Met ingang van 1 ok tober van dit jaar geldt nl voor schoolverlaters beneden 21 jaar een wachtpenodc van een halfjaar waarin geen aan spraak bestaat op een uitke ring Zou die regeling ook voor Ria hebben gegolden dan had zg pas nu t ingang van 1 januari 1982 een RWW- uitkering kunnen krijgen. Bg de invoering van de wachtpe node van de RWW is het uit gangspunt geweest, dat de ouders - gelet op hun wette lijke onderhoudsplicht tav hun kinderen beneden 21 jaar - gedurende deze perio de ook daadwerkelijk m dat levensonderhou d In verband daarmee u de aig- mene kinderbijslagwet ge- wgzigd. waardoor de ouders gedurende de wachtperiode recht hebben op kinderbij slag Concreet betekent dat. dat min derjarige schoolverlaters een half jaar langer afhankelijk (kunnen) zgn van hun ou ders De nieuwe regeling be tekent natuurlijk ook voor de ouders een duidelijke lasten verzwaring.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15