'Regeringen zijn schijnheilig' Algemene regeling voor artsensalaris Lezers schrijven Amnesty International in jaarverslag: Decloe niet in ijshockey- selectie Ex-Knillers verdeeld bij aanbieden petitie VN-post trekt 9 kandidaten Directeur van Haagse Rode Kruis moet weg DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 LONDEN (ANP) - Er moet een einde komen aan de schijnheiligheid die rege ringen aan de dag leggen op het gebied van de rech ten van de mens. Regerin gen maken nog steeds de rechten van de mens on dergeschikt aan andere doeleinden van buiten lands beleid en het is ont hutsend te zien dat rege ringen ertoe neigen schen dingen van de rechten van de mens acceptabeler te vinden als zij worden be gaan door bevriende lan den. Dit zegt Amnesty International, de organisatie die opkomt voor de rechten van de mens, in haar jaarverslag 1980/1981 dat van daag is uitgekomen. Het jaarver slag is een overzicht van politiek gevangenschap, marteling en executies in 118 landen over de periode mei 1980 - mei 1981. Amnesty stelt dat de rechten van de mens ondeelbaar zijn en dat een geringe inzet tegen de schen dingen ervan een ondermijning inhouden van de rechten van de mens overal in de wereld. Bijzon der laakbaar is de neiging van re geringen rechten van de mens te schenden met een beroep op de openbare orde en de bescher ming van de veiligheid. Amnesty vraagt de regeringen die een toe vlucht zoeken tot deze ontsnap pingsclausules hun "hypocriete houding" te wijzigen. Behalve regeringen stelt Amnesty ook groeperingen aan de kaak die met het nastreven van be paalde doelen de rechten van de mens schenden, zoals het in gij zeling nemen van mensen, het martelen of executeren van poli tieke tegenstanders. Turkije In het Europese deel van het jaarverslag oefent Amnesty voor al kritiek uit op Turkije en de Sowjet-Unie. De onderdrukking van dissidenten duurt onvermin derd voort in de Sowjet-Unie. In het verslagjaar werden ongeveer 200 mensen opgepakt die zonder gebruik van geweld hun burger rechten uitoefenden. Dertig van hen zitten in psychiatrische kli nieken. Amnesty heeft 500 geval len in de Sowjet-Unie in behan deling. In Turkije is foltering zo algemeen en systematisch dat ze niet zon der officiële toestemming zou kunnen plaatsvinden. Sinds de staatsgreep in september 1980 tot mei 1981 zijn minstens 20 mensen omgekomen tijdens ge vangenschap. Ook uit Spanje kwamen meldingen over mis handeling en foltering van ver dachten die onder anti-terreur wetgeving werden vastgezet Over West-Europa in het algemeen merkt Amnesty op dat uitzonde- rings- en anti-terreurmaatrege len de neiging vertonen garan ties voor de behandeling en ver- volging van verdachten te ver minderen. De organisatie levert kritiek op de Duitse Bondsrepu bliek die 200 mensen oppakte die geweldloos de eisen van honger stakers steunden. Vijftig van hen werden gevangen gezet, enkelen zelfs voor verscheidene weken. Ambassadeurs Argentinië en Indonesië: geen gesprek DEN HAAG (ANP) - De Ar- gentijnse ambassadeur in ons land weigert vandaag in Den Haag een gesprek te hebben met een delegatie van Am nesty International over het lot van duizenden "verdwe nen" gevangenen in zijn land. Ook de ambassadeur van In donesië weigert zo'n gesprek. Dit heeft Amnesty gisteren bekend gemaakt. Vandaag wordt in Den Haag een manifestatie van Amnes ty tegen de verdwijningen ge houden. Bij de ambassades van alle landen waar volgens Amnesty gevangenen "ver dwijnen" zal worden gepost, terwijl met de ambassadeurs gesprekken zijn aange vraagd. Tot dusver hebben alleen de ambassades van Marokko en de Filippijnen hierop positief gereageerd. Vrije praktijk ziekenhuis verdwijnt DEN HAAG (ANP) De honorering van alle medische specialisten in ons land wordt algemeen geregeld. Dit indstadium heeft minister Van Kemenade (onderwijs en wetenschappen) gisteren in Den Haag ge schetst. In grote lijnen bereikte hij daarover overeenstemming met de besturen van de universiteiten en academische ziekenhuizen. In de eindfase zijn de specialisten van deze ziekenhuizen ambtenaren, die, anders dan nu en in de overgangsfase, geen vrije praktijk meer hebben. Ze zullen in dienst zijn van de universiteit of van het zieken huis. De overgangsfase gaat 1 januari aanstaande in. Voorlopig mogen de me dische specialisten van de academischte ziekenhuizen hun praktijk er bij houden. De inkomsten ervan dient het ziekenhuis te innen en te verdelen onder de betrokken specialisten. Deze blijven dan in de pas lopen met de honoraria van de collega-specialisten in niet-academische ziekenhuizen. Door de centrale inning en verdeling wordt inzicht ver kregen in de inkomensvorming. Voor de hoogte van het inkomen in de eindfase wordt een vergelijkend onderzoek ingesteld, rnede met het oog op de afstemming van de sala rissen van andere ambtenaren. Op regeringsniveau wordt overlegd over de inkomens van de vrye beroepsbeoefenaren, opdat tenslotte de algemene regeling kan worden getroffen voor de honoraria van alle medische specialisten. Onlangs verzette de Koninklijke Nederlandse Maatschappij der Bevorde ring van de Geneeskunst zich tegen de plannen van Van Kemenade. De "werkgevers" gingen in grote lijnen gisteren akkoord. Volgende week overlegt de minister met de ambtenarencentrales over hetzelfde onderwerp, alvorens zijn definitieve regeling vast te stellen. CRM-minister Van der Louw (rechts) heeft gisteravond in het Utrechtse muziekcen trum Vredenburg de eerste Nederlandse muziekprijs overhandigd aan de bassist Hans Roelofsen uit Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) - De Sowjet- Unie en Zweden, respectievelijk de nummers één en twee van de wereldkampioenschappen ijs hockey komen naar Nederland. De Russen spelen in totaal acht wedstrijden, de Zweden twee. De serie begint op zondag 27 de cember met het treffen tussen de Sowjet-Unie en Zweden in.Gro ningen en eindigt op 7 januari 1982 met het duel tussen de Ne derlandse kampioen Heerenveen en.de Sovjet-Unie. De Groningse sponsor had vorig jaar reeds laten doorschemeren dat, indien de reeks wedstrijden tegen de Sowjet-Unie een succes zou worden, er gerekend kon worden op een nieuwe impuls van dit bedrijf, ten einde het na tionale ijshockey de gelegenheid te geven zich te kunnen blijven meten met de sterkste landen ter wereld. Opnieuw ligt nu deze be lofte keihard op tafel, dat ook voor volgend jaar deze mogelijk heid aanwezig blijft. Eind 1981 en begin 1982 wordt de Nederlandse ijshockey ploeg dus geconfronteerd met enkele zeer sterke tegenstanders. Van 18 tot en met 21 december vindt het vierlandentoernooi met Finland, Italië en Oostenrijk plaats, een week later staan dan de wedstrij den tegen de Sowjet-Unie en Ze den op het programma. Een be tere test had coach Gustav Bub- nik zich niet kunnen wensen met het oog op het toernooi om het wereldkampioenschap in de b- poule dat in maart in Klagenfurt wordt afgewerkt. Hij heeft voor deze beide toernooien liefst 28 man geselecteerd. Opvallend daarbij is dat Dick Decloe niet aanwezig zal zijn. De club van Decloe. DÜSSELDORF. STAAT IN DE Duitse competite laag ge klasseerd en de clubleiding acht te het niet geheel verantwoord toestemming te verlenen aan De cloe. Hij kon wel gaan, maar deed dit dan op eigen risico. En dat vond Decloe niet verant woord. Wel zal bij het vierlan dentoernooi Jack de Heer zijn opwachting maken. Het is echter nog niet zeker of hij ook present zal zijn voor de wedstrijden te gen de Russen en Zweden. Tech- nisch-directeur Dummy Smit liet echter doorschemeren dat beide spelers beschikbaar zou den kunnen zijn voor het wereld kampioenschap. Het is dan ech ter wel gewenst dat zij een aantal wedstrijden met de Nederlandse ploeg spelen. Sowjet-joden By het lezen van de handtekenin genactie voor Russische joden in uw blad van 3 december viel mij op dat, waar alle politieke partij en vertegenwoordigd zijn, de CPN ontbrak. Waar blijft nu deze partij, die meestal de eerste is met protesteren waar het andere zaken of misstanten betreft? Komt men nu te dicht bij eigen straatje? Van harte hoop ik dat velen van hen toch zullen tekenen of mee- demonstreren in de demonstra tie op 15 december in Den Haag. Ook hoop ik dat wanneer hand tekeningen geweigerd worden of de petitie aan Bre^jnjev, het IKV onder leiding van Mient Jan Fa- ber zich niet onbetuigd zal laten en het voortouw zal grijpen om nogmaals massaal te demonstre- In tijd van solidariteitsgedach- ten kunnen we nu een daad stel len tegenover dat volk, dat al eeuwenlang geknecht en ver volgd is (ja, ook door christenen. laten we de hand ook maar in ei gen boezem steken), zodat nu eindelijk families herenigd kun nen worden. Misschien dat het anti-semitisme wat minder kans krijgt nu het op diverse plaatsen weer de kop opsteekt A. Kraaijenbrink Haagweg 10 Leiden VOETBAL - Manager Joop Bak- kenes van SC Amersfoort is gis teren officieel bestuurslid van deze eerste divisieclub gewor den. Bakkenes, wiens takenpak ket niet zal veranderen, is door deze gang van zaken naast Chris Ober als tweede in het bezit van de tekenbevoegdheid gekomen. BASKETBAL - Cibona Zagreb heeft gisteravond in Zagreb de eerste wedstrijd tegen Crystal Palace voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese be ker voor bekerhouders basketbal (heren), groep a, met 105-97 ge wonnen. Bij de rust was de stand 52-49 voor de Joegoslaven. Belgisch zeiljacht terecht DEN HAAG (GPD) - Van de dui zend Zuidmolukse ex-KNIL-mi- litairen die gisteren in Den Haag zouden komen betogen om kracht bij te zetten aan hun ei sen, zijn er met uren vertraging slechts vijftig komen opdagen. Een delegatie van zeven man, die twee groeperingen vertegen woordigde, mocht aan de secre taris-generaal van binnenlandse zaken een petitie aanbieden, maar door plotselinge onenig heid werd de Leidse secretaris J. E. Claproth van de Open Werk groep door Salassa uitgesloten. Claproth vertegenwoordigt de groepering die bespoediging wil van de toegezegde uitbetaling van 7500 gulden. Gebeurt dat niet snel genoeg, dan wil deze groep tot harde, ondemocrati sche acties overgaan. Maar an ders dan eind november bena drukte Claproth dit keer dat er geen trein zal worden gekaapt. H. Salassa, leider van de naar hem genoemde en naar zijn zeggen ongeveer 3000 man grote groep, wil dat de staat de ex-KNIL-mili- tairen met een uitbetaling van 50.000 gulden genoegdoening geeft voor het leed dat zij in oor logstijd hebben geleden en voor de reiskosten van de overtocht naar Nederland, die zij in het be- CANBERRA (Reuter) - Het in moelijkheden verkerende Belgi sche zeiljacht 'European Univer sitydat deelneem t aan de zeilra ce om de wereld, is door een vis sersboot uit Tasmanie de haven van Hobart ingesleept. Vorige week donderdag raakte de 14 meter lange Belgische sloep de mast kwijt. Later zette de Austra lische kustwacht een speuractie naar het zeiljacht op touw, nadat men automatische alarmsigna len had ontvangen uit de door stormen geteisterde zee ten zuiden van Australië. Men nam aan dat die noodseinen afkom stig waren van de 'European University', dat zeven beman ningsleden aan boord heeft. De laatst bekende positie van het in moeilijkheden geraakte jacht werd bepaald op 150 kilometer ten zuiden van Tasmanie. Bij aankomst in Hobart verkeerden alle bemanningsleden in goede conditie. Cenav kan schuld bijna aflossen ZANDVORT (ANP) - Cenav. de exploitant van het circuit van Zand voort, heeft de 1,1 miljoen gulden, zijnde de schuld aan de club van formule I constructeurs over de laatste grote prys van Nederland, bijna bij elkaar. De 1.1 miljoen moet voor woensdag aan de wereldautosportfederatie (Fisa) overgemaakt worden, wil Zandvoort in 1982 in aanmerking -komen voor de organisatie van een wedstrijd, meetellend voor het wereldkampioenschap for mule I. Zandvoort werd in no vember van de voorlopige sport kalender afgevoerd, toen niet op tijd de over 1981 bestaande schuld aan de Foca werd vol daan. Woensdag wordt in Parijs de definitieve kalender bekend gemaakt. Vrouw spendeert 47.000 na computerfout ASSEN (ANP) - De poliüe- rechter in Assen heeft gister ochtend overeenkomstig de eis een 21-jarige vrouw ver oordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar omdat zij een be drag van bijna 47.000 gulden had verduisterd. Dat bedrag ws op haar giro bij geschreven door een compu terfout bij de bedrijfsvereni ging Detam, waar zij een uit kering genoot. In september vorig jaar wilde de Detam aan de vrouw uit Beilen twee bedragen overmaken: 48,37 gulden en 8,45 gulden. Door een fout kwamen die bedra gen achter elkaar te staan, wat een brutobedrag van 48.378,45 gulden opleverde. Netto bleef daarvan bijna 47.000 gulden van over. Simonis herziet bijdrage Bisschop Simonis van Rotter dam wil de bijdrage van zijn bisdom aan vier posten op de zogenaamde 'interdiocesane' re kening (van alle bisdommen te zamen) stopzetten. Het betreft de Nationale Raad voor Kate- chese, de Raad van Kerken in Nederland, het omroeppasto raat en het studentenpastoraat Reden voor de bisschop is, dat hy, naar zijn zeggen, al drie jaar lang aandringt op 'inhoudelijke ver beteringen' bij deze vier instel lingen zónder dat hij een 'kente ring ten goede' kan waarnemen. Vicaris-generaal R. Bar deelde dat gisteren namens mgr. Simonis mee op een vergadering van het bisschoppencollege in Utrecht Wegens verplichtingen elders kon de bisschop zelf daar niet aanwezig zijn. Bisschop Gysen van Roermond evenmin. De Rotterdamse bisschop wil ove rigens wel het aandeel van zijn bisdom in de interdiocesane re kening geheel voldoen, maar het geld voor de Raad van Kerken, de Nationale Raad voor Kateche- se en het omroep- en studenten pastoraat moet dan aan andere posten ten goede komen. Kardinaal Willebrands, die voorzit ter is van het bisschoppencolle ge, deelt het oordeel dat de ge wraakte instellingen inhoudelijk precies hetzelfde zijn gebleven niét Hij zei het standpunt van mgr. Simonis te betreuren. Het is niet de eerste keer dat een bisschop zyn bijdrage aan een reeks kerkelijke instellingen in trekt. Vorig jaar deed mgr. Gy sen dat met betrekking tot de ca techese, het Centraal adviesbu reau voor Priesters en Religieu zen en de Raad van Kerken. Deze gelden gaan nu extra naar de Na tionale Raad voor Liturgie en de zielzorg onder buitenlandse werknemers. Op de interdiocesane rekening staan ongeveer negentig instel lingen en activiteiten van de rooms-katholieke kerkprovincie. De rekening voor volgend jaar beloopt bijna f 6,5 miljoen. Secretaris-generaal dr. H. A. Af. Fiolet van de Raad van Kerken in Nederland, zelf rooms-katho- liek, wilde nog geen commentaar geven op het voornemen van de bisschop. Hij moet eerst een ge sprek met het bisdom hebben voor een nadere toelichting. Vastenaktie Kardinaal Willebrands heeft op een beraad van bisschoppen met mensen van de Bisschoppelijke Vastenaktie BVA) zijn dank uit gesproken voor het werk dat deze instelling met zoveel christelijke inspiratie' verricht "Ik ben heel blij dat wij deze vastenaktie heb ben". zei de kardinaal De bisschoppen Simonis en Gysen waren wegens afspraken elders afwezig by dit beraad. De pogingen om de breuk tussen de Bisschoppclyke Vastenaktie en de aparte aktie van het bis dom Roermond (mgr. Gysen) te herstellen zitten nog steeds in het slop. Het bisschoppencollege zal deze kwestie voorleggen aan de raad van de bijzondere syno de van de Nederlandse bisschop pen die vorig jaar januari in Ro me is gehouden. Kardinaal Wille brands deelde gisteren mee, dat deze raad zich hierover waar schijnlijk in maart zal buigen. Op vragen van de bisschoppen over het kerkelijke karakter van de projekten in de Derde Wereld werd van BVA-zyde geant woord, dat de actie daar nauwe betrekkingen onderhoudt met de plaatselijke kerken, zowel met de hiërarchie als met andere geledingen. De vastenaktie pro beert altyd advies te krygen van bisschoppelijke ontwikkelings bureaus of instellingen die hier mee zijn verbonden. Ook werkt men nauw samen met rooms-ka- tholieke lekenorganisaties, zoals van boeren, arbeiders, vrouwen en studenten. De BVA krijgt nogal eens het etiket 'eenzijdig links' of 'marxistisch' opgeplakt Dat verwijt hebben haar vertegenwoordigers in het overleg met de bisschoppen afge wezen De bisschoppen van hun kant pleitten ervoor, dat de BVA bij haar opvoedend werk in ei- pen land de 'evangelische kant' van haar programma duidelijk uit de doeken doet. Vietnamezen In een brief aan alle pastores en parochie- en kerkbesturen in het Rotterdamse bisdom vraagt bis schop Simonis, attent te zijn en waar nodig daadwerkelijk hulp te verlenen aan Vietnamese bootvluchtelingen. "De Vietnamezen blijken over het algemeen grote persoonlijke moeilijkheden te hebben bij het zich invoegen in onze samenle ving", schrijft de bisschop. Die moeilijkheden betreffen onder andere de taal, het vinden en houden van werk, ons andere be stedingspatroon en vooral hun geestelijke gezondheid. "Attente kennissen of vrienden kunnen de vluchtelingen helpen om over hun teleurstellingen heen te ko men en de Nederlandse werkelijkheid te aanvaarden". Hervormde Kerk: beroepen te Enschede L. Westland Hellen- doorn, te Leusden F. J. Flink Ke- thel; aangenomen naar Heere waarden (Geld.) L. P. Bryan Su- Ge reform eerde Kerken: bedankt voor Leeuwarden J. van der Zan den Ermelo. Gereformeerde Gemeenten: be- i te Hamilton (Ontario, Ca- Hakkenberg Lisse. Baptistengemeenten: aangeno men naar Sneek K. Corporaal Emmen. roepen te nada) D. gin van de jaren '50 uit eigen zak hebben moeten bekostigen. De betogers wilden aanvankelijk optrekken naar paleis Huis ten Bosch om koningin Beatrix te spreken. Daaraan zouden 1500 tot 4000 Zuidmolukkers deelne men. Dinsdag meldden zij de Haagse politie een betoging voor ongeveer 1000 man naar het mi nisterie van binnenlandse zaken te willen, om minister Van Thyn een petitie aan te bieden. Zou dat geweigerd worden, dan wilde Sa lassa ter plekke in hongerstaking gaan. NEW YORK (Reuter) - Toen gister avond de inschrijvingstermijn sloot waren er negen kandidaten voor de functie van secretaris-ge neraal der Verenigde Naties. De huidige man op deze post, Kurt Waldheim, trekt zich op 31 de cember terug na de functie gedu rende twee termijnen te hebben vervuld. De negen kandidaten zyn: Rafael Salas (Filippijnen), Radha Krish na Ramphui (Mauritius), Carlos Juio Arosemena-Monroy (Ecua dor). Santiago Quijano-Cabellero (Colombia). Otiz de Rosas (Ar gentinië). Sadruddin Agha Khan (Iran), Javier Perez de Cuellar (Peru), Shridath Ramphal (Guya na) en Jorge Illueca (Panama) De veiligheidsraad zal vermoede lijk vrijdagavond byeen komen om over een keuze uit de kandi daten te beraadslagen. ADVERTENTIE hDEN HAAG (ANP) - De Haagse rechtbank heeft gisteren bepaald dat de 58-jarige financieel directeur van de afdeling Den Haag van het Neder landse Rode Kruis, J.J.M. van Gisbergen niet langer tn deze functie werk zaam kan blijven en zal moeten vertrekken. De directeur had een kort geding aangespannen tegen het bestuur van het Rode Kruis dat hem onlangs wegens zijn falend financieel beleid en gebrek aan vertrouwen op non-actief had gesteld. Demonstratie tegen celstraf anti-atoom soldaten nieuwersluis )gpd) - Bij de militai re gevangenis in Nieuwersluis hebben 150 militairen en burgers gisteravond gedemonsteerd te gen de gevangenhouding van twee dienstplichtige soldaten die hebben geweigerd kernwapens te bewaken. De soldaten Sjoerd Cats en Riny Paulus kregen van de krijgsraad drie weken gevan genisstraf opgelegd. In een fak keloptocht liepen de demon stranten een vyf kilometer lange route van Breukelen naar Nieu wersluis. De demonstratie was georganiseerd door de WDM, het IKV. Stop de N Bom en de Beweging Vrouwen tegen Kern wapens. Anaal onderzoek in gevangenis wordt ontkend ROTTERDAM - Directeur P Koe- horst van het Rotterdamse huis van bewaring ontkent dat de ge vangenen tydens een zoekactie naar heroine anaal zyn onder zocht. De gevangenen moesten zich volledig ontkleden, maar zyn toen "geschouwd" en niet "getoucheerd". Anaal onderzoek is alleen toegestaan onder me disch toezicht De PSP in de Tweede Kamer heeft hierover vragen gesteld Koehorst vermoedt dat de zoekac tie geen heroine of andere drugs heeft opgeleverd omdat vanaf twee weken vóór de actie de ge vangenen na bezoek extra zyn gefouilleerd. Deze maatregel handhaaft Koehorst voorlopig. Een gevangene die bezoek van bui ten krijgt, van familie, een advo- caat of maatschappelijk werker bijvoorbeeld, wordt na afloop volledig gefouilleerd. Deze con trole noemt een woordvoerder van het ministerie van justitie weliswaar "ngoreus en ver gaand" maar niet tegen de gel dende regels.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11