LEIDSCH DAGBLAD Onrust na Spaans manifest Politie Amsterdam dreigt met acties Run opfris en bier verwacht Kolendamp doodt Turks echtpaar Honderd officieren krijgen huisarrest \tweede-kamerleden naar moskou Hoofdkwartier Swapo vernietigd Polak laat kraakpand ongemoeid Weg dicht na massale slippartijen Protest in uniform tegen straffen i/IAANDAG 7 DECEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36647 Orecieuf G Koopman Hooldredadeuf A A M Schutxmans Ad) -hooldredadeur R 0 Paaow DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voof IH ws coto»oo Enorme bestellingen bij handel en industrie (Van een onzer verslaggevers) L EIDEN - Het Turkse echtpaar Birinciler, woonachtig aan de Frede- rik van Eedenlaan, is gis- verochtend overleden ten gevolge van koolmonoxy- devergiftiging, veroor zaakt door een vervuilde keukengeiser. e man, M.K. Birinciler, was 39 jaar en de vrouw, O. Birinciler- Tuncer, 30 jaar oud. Hun drie kinderen, respectievelijk, 13, 11 en 5 jaar, hebben niets van het drama gemerkt. 'ermogdelijk is het echtpaar tus sen 'acht en negen uur opgestaan om zich te wassen. Een van hen heeft nog wel de geiser in de keu ken uitgezet, maar de concentra tie koolmonoxyde, een uiterst giftig, kleur- en reukloos gas, was toen al te hoog. De keuken van de (oude) woning aan de Fre- derik van Eedenlaan in het Haag- wegkwartier had geen afvoer naar buiten. De kinderen, die sliepen in de ka mer die het verst van de keuken verwijderd is, troffen de licha men van hun ouders gisteroch tend in de gang van de woning aan. Zij waarschuwden de buren, die op hun beurt de politie alar meerden. De drie kinderen werden voorlopig ondergebracht bij in Leiden wo nende landgenoten van het Turkse echtpaar, terwijl kinder en vreemdelingenpolitie de hel pende hand boden. DEN HAAG (GPD) - De handel houdt er rekening mee dat het pu bliek deze maand op grote schaal extra voorraden bierfnsdank en vruchtesappen zal aanleggen. In verband met de accijns plan nen van de regering heeft vooral de groothandel enorme bestellin gen gedaan bij de industriedie dan ook op volle toeren draait. Groothandel en detailhandel ho pen met deze extra aflevering in de lvachte vraag te kunnen Als de omstredenlplannen van het kabinet worden aanvaard, gaat de accijns op bier en frisdrank omhoog, terwijl op vruchtesap pen accijns moet worden inge voerd per 1 januari. Een fles si nas, die nu ongeveer 70 cent kost, zou dan ongeveer 1,25 gulden moeten doen. „Up" en „cola" gaan ongeveer een gulden kosten en een krat pils pijpjesstijgt van twaalf naar vijftien gulden. Gewoonlijk wordt in december ex tra veel gekocht met het oog op de feestdagen, maar nu wordt toch ook enige ..hamsterwoede" ver wacht. Dit zal waarschijnlijk de detaillisten in staat stellen wat te verdienen op bier en fris. Dat was dit jaar nauwelijks het ge val door de vastgestelde mini mumprijzen en de grote concur rentieslag op de lex>ensmiddelen- markt, zo wordt in die sector ge zegd. Bij de industrie blijkt dat de orders zich op aanzienlijk hoger peil be wegen dan doorgaans in decem ber toch al het geval is. Voor vruchtesappen zijn de bestellin gen met zeker 20 procent geste gen. maar dat verschijnsel wordt ook toegeschreven aan de verho ging van grondstoffen prijzen. Ook voor frisdranken zijn extra forse orders genoteerd. 18 PAGINA'S Inbraak in hol van de leeuw (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - In brekers hebben zich afgelo pen nacht toegang verschaft tot het politiebureau van Noordwijkerhout. De da ders, die een ruitje van de voorgevel insloegen gingen er vandoor met 30 pistoolpa tronen en enkele honderden guldens uit het "vreugde- en leedpotje" van het perso neel. Bovendien werden ver nielingen aangericht. De daders moeten tussen half een en half twee het gebouw aan de Dijkzicht zijn binnen gedrongen. Wapens en uni formen worden niet vermist. DEN HAAG/AMSTER DAM (ANP/GPD) - Am- sterdamse politie-ambte- naren zullen tot harde ac ties overgaan indien voor het einde van dit jaar geen maatregelen zijn genomen om de werksituatie in Am sterdam te verbeteren. De politiebonden zullen hier over nog deze week gaan praten met minister Van Thijn (binnenlandse za ken). at is vanochtend besloten op een buitengewone ledenvergadering van het Amsterdamse politieper soneel, die door ruim duizend i werd bezocht. politie-ambtenaren eisen uit breiding van het personeelsbe stand met duizend man, toewij zing van een extra maandelijkse toelage van 500 gulden voor vuil, onaangenaam en onregelmatig werk, en een onderzoek naar de interne organisatie bij de politie, •e slechte werksituatie bij de poli tie. die volgens de betrokkenen de indirecte oorzaak was van het doodschieten van de 33-jarige Meta Hofman door een Amster damse hoofdagent, heeft het af gelopen weekeinde tot velerlei protesten geleid. Zowel in Am sterdam als in Den Haag en Rot terdam protesteerden politie mensen tegen de veroordeling van de hoofdagent, die een jaar gevangenisstraf kreeg. De directeur van de strafgevange nis in Scheveningen, D.C. de Rooy, heeft zijn bewakers tot na der order bevolen voor sommige posten niet te schieten op vluch tende gevangenen. Onder de honderd bewakers van de Sche- veningse strafgevangenis heeft de veroordeling van de Amster damse hoofdagent vragen doen rijzen over de schietinstructies. Een delegatie van de bewakers en directeur De Rooy zouden hierover vandaag een gesprek hebben op het ministerie van justitie. De bewakers willen nauwkeuriger omschreven heb ben in welke gevallen ze op vluchtende gedetineerden mo gen schieten. In de Scheve- ningse gevangenis is overigens slechts een klein deel van het personeel bewapend. Directeur De Rooy zei gisteren dat na de veroordeling van de Am sterdamse hoofdagent onrust is ontstaan onder zijn bewakers. "Bewaarders zijn naar mij toege komen met de mededeling dat ze niet meer weten waar ze aan toe zijn met de instructie: wat is een beoordelingsfout en wat niet. Om mijn mensen te vrijwaren van zulke risico's heb ik onze schietinstructie opgeschort". Volgens De Rooy is de algemene geweldsinstructie duidelijk ge noeg, maar gaat het hem meer om de eigen schietinstructie voor de gevangenisbewakers. (Zie verder pagina 7) Nieuw-Nieuw In de sleuteltjes-rubriek U weet dat u als klant van het Leidsch/Alphens Dagblad verschil lend mogelijkheden heeft om uw advertentie zo goed mogelijk te plaatsen Bij de Sleuteltjes is daar ook veran dering in gekomen U kunt nu plaatsen met VIGNET. Kijkt u nu naar de Rubriek Bakkers Voor de detaillist een nieuwe moge lijkheid van adverteren. Bel voor in lichtingen 071-143545 t rubrieksadvertenties Veerslag Veel bewolking en geruime tijd neer slag of sneeuw. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur iets boven nul in Groningen tot 6 gra den in Zeeland. Meest matige wind, eerst noordwestelijk, later uit uiteen lopende richtingen. Waterstanden Katwijk: hoogwater 00 11 en 12.39 uur. laagwater 08.18 en 20.36 uur. JOHANNESBURG (Reu ter) Zuid-Afrika heeft in november bij een nieuwe actie in Angola het centra le militaire hoofdkwartier van Swapo uitgeschakeld. Dit is vandaag bekendge maakt door het Zuidafri- kaanse leger. De operatie "Daisy" begon op 1 no vember en duurde twintig da gen. Zij voerde de Zuidafrikanen naar het schijnt dieper dan ooit in Angola, want volgens de opga ve van het leger lag het hoofd kwartier 240 kilometer ten noor den van de Namibische grens. Swapo, de Zuiwestafrikaanse volksorganisatie, voert al 15 jaar een guerrillastrijd vanuit Angola tegen het Zuidafrikaanse be stuur van Namibië Bij de jongste actie werden 71 guerrillastrijders gedood of ge wond, aldus het leger. In septem ber voerde het een actie van der tien dagen uit in Angola, waarbij naar werd gezegd ongeveer zend guerrillastrijders en Ango lese soldaten werden gedood Het hoofdkwartier dat werd ver nietigd bestreek de belang rijke westelijke sector. De actie, die het leven kostte aan vier Zuidafrikanen, begon met landingen van parachutisten, die een vliegveld bezetten. Daarna rukten gepantserde eenheden op. Drie Angolese Migs vlogen tijdens de invasie over het opera tiegebied, maar meden gevechts contact met de Zuidafrikanen. Alle Zuidafrikaanse troepen wer den volgens een legerwoordvoer- der na het beëindigen van de ac tie teruggeroepen uit Namibië. Het hoofdkwartier, de basis Chite- queta, die was versterkt met bunkers ook ondergronds, werd met een actie onder de code naam "Bambi" zwaar gebombar deerd door de Zuidafrikancn Met de jongste inval zegt Zuid- Afrika nu de hele militaire com mandostructuur van Swapo in het zuiden van Angola te hebben vernietigd. MADRID (UPI/AFP) - De Spaanse generale staf heeft een onderzoek gelast naar het manifest, dat honderd officie ren en onderofficieren van het leger hebben uitgegeven. Hierin spreken zij hun sympathie uit met de plegers van de mislukte staatsgreep van 23 februari van dit jaar. Volgens het Madrileense blad 'El Pais' had de regering al dagen gele den gepoogd publikatie van de verklaring tegen te gaan. Dat dit des ondanks gebeurde alarmeerde ministers en defensietop. Dezen moesten gisteren voor dringend beraad naar de hoofdstad ko men. Tevens werd speciale bewaking voor alle gebouwen van pers, radio en tv ingesteld. Deze werd uitgevoerd door een nationale afde ling politie, die op 23 februari trouw aan de nieuwe democratische grondwet bleek. Cruijff doet "goede oude tijd" herleven PAGINA 9 Moskou belooft Polen meer steun PAGINA 16 SCHIPHOL - Een groep Tweede- Kamerleden onder wie Lubbers, Scholten en Waltmans zijn vanoch tend naar Moskou vertrokken om in Rusland te praten over de kern- wapenbeheersing. Vlak voor het vertrek kreeg de Ka merdelegatie een fotoboek overhan digd over de massale vredesdemon stratie die op 21 november in Am sterdam werd gehouden. Het foto boek werd gemaakt door 33 foto grafen. De honderd ondertekenaars kre gen opdracht zich dezelfde dag nog op de kazerne te melden. Daarop werd hun veertien dagen huisarrest opgelegd. Zij laakten de aanvallen van de pers op hen en protesteerden tegen "pogin gen van bepaalde (politieke) par tijen om de strijdkrachten te ont binden". "Het leger heet geen behoefte om gedemocratiseerd of gezuiverd te worden, het moet "alleen wor den gerespecteerd", aldus de on dertekenaars. In een duidelijke verwijzing naar generaal Franco en medestanders van zijn be wind protesteren de onderteke naars ook tegen "het vernietigen van monumenten voor hen die hun laatste druppel bloed voor Spanje hebben vergoten en te gen het veranderen van namen van straten en plaatsen die wa ren genoemd naar de hoogst ver antwoordelijken in de jongste geschiedenis van Spanje". De verklaring draagt ook de hand tekeningen van de zonen van Bias Pinar, de leider van de neo- fascistische partij "Fuerza Nue- va" en van kolonel Jose Ignacio San Martin, een van de 32 militai ren, die worden vervolgd wegens de staatsgreeppoging. Hun pro ces voor de krijgsraad wordf in februari verwacht. (Zie ook pagina 6). PvdA en D'66 boos op Van der Stee PAGINA 7 Ondanks 4de plaats AZC toch tevreden PAGINA U De pers wordt er ook van beschul digd "de jongste wapenfeiten" van Spanje in binnen- en buiten land minachtend voor te stellen. AMSTERDAM (GPD) - Burge meester Polak van Amsterdam gaat in beroep tegen de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank, die afgelopen vrijdag heeft bevolen het pand Jan Luij- kenstraat 3 onverwijld te ontrui men. Polak is het met deze uit spraak niet eens, omdat de ver antwoordelijkheid voor het be sluit tot ontruiming nu aan de burgemeester wordt toegekend. Tot nu toe werd die verantwoor delijkheid altijd aan het open baar ministerie toegedacht. Het pand Jan Luijkenstraat 3 werd op 20 oktober door een groep krakers terugveroverd, nadat die krakers een week eerder uit het pand waren verjaagd. De hoofd officier van justitie besliste op dat moment geen opdracht tot ontruiming te geven. Hij wilde eerst de uitslag van een inmid dels aangespannen kort geding afwachten Burgemeester Polak sloot zich by de conclusie van de hoofdofficier aan. De Haagse rechtbank vindt echter, dat de burgemeester in afwyking van de conclusie van de hoofdof ficier van justitie toch bevel tot ontruiming had moeten geven In afwachting van de uitspraak in hoger beroep hoeft burge meester Polak niet tot ontrui ming over te gaan. Het overleg, waartoe de president van de Haagse rechtbank de par tyen tevoren had uitgenodigd, leidde niet tot overeenstemming DRIEBERGEN (ANP) - De weg tussen Lelystad en Almere is vanoch tend door de politie afgesloten nadat zich als gevolg van de gladheid vijftien ongelukken hadden voorgedaan De weg was over een grote afstand al door zoveel auto's versperd dat de gemeentepolitie van Al mere al om zeven uur het verkeer in de richting Lelystad moest omlei den Een uur later werd ook de andere rybaan afgesloten. Volgens de politie was er bij geen van de ongelukken persoonlijk letsel. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Driebergen ondervond het verkeer boven de grote rivieren weliswaar veel hinder van de glad heid. maar kwam het nergens tot ernstige ongevallen. Wel ontstond er in het centrum van het land filevorming door natte sneeuw. AMSTERDAM i ANP) - Zesenvijftig dienstplichtigen met groot verlof die in uniform hebben meegedaan aan de anti-kernwapendemonstratie op 21 november in Amsterdam, zullen zich morgenmiddag met naam en dienstnummer bekend maken aan het ministerie van defensie Zy pro testeren hiermee tegen de krijgstuchtelyke vervolging van 35 dienst plichtigen in werkelijke dienst die eveneens in hun militaire plunje aan de vredesmars hebben meegedaan. De zesenvijftig die deel uitmaken van de initiatiefgroep "Mqbilisatie'81" - vinden dat de legerleiding zich schuldig maakt aan willekeur door dienstplichtigen in werkelijke dienst wel en hen niet te straffen. Defen sie besloot hiertoe omdat het oproepen van mensen die met groot ver lof zijn, teveel rompslomp met zich mee zou brengen "Beide groepen hebben bewust gedemonstreerd voor de vrede. Het is of bestraffen of seponeren aldus Hans Revier van "Mobilisatie'81". LEIDSCH m DAGBLAD if Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats. Gironr.: Tel S. v p. bon ingevuld in een open enveloppe ionder post regel opsturen naarLeidschDagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1