„Democratie zal blijven bestaan" „De gelegenheid maakt de dief" Nederlanders en de Sowjet-dreiging IEDZZ3R Polemoloog Hylke Tromp: H. J. Neuman (Vredesvraagstukken): PAGINA 14 ZATERDAG 5 DECEMBER 1981 Hoe bedreigend is de Sowjet-Unie voor de Nederlandse vrijheid? Moeten we na de Spaanse, de Franse en de Duitse bezetting inderdaad rekening houden met een Russiche invasie? En is het zinvol ons ertegen te wapenen? Of komen er - zoals Wim Kan ooit suggereerde - voorlopig alleen maar "stuk voor stuk" in de vorm van dissidenten? Vandaag de tweede aflevering van drie dubbelportretten van Nederlanders, die zich in en buiten de politiek met de vrede bezighouden. Eerst het woord aan prof. dr. Hylke Tromp, hoogleraar aan het Polemologisch Instituut in Groningen. En vervolgens aan Henk J. Neuman, directeur van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken. „Zoals we hebben leren eten met vork en mes, zo hebben we van jongsaf ook geleerd wie onze vrienden zijn en wie ons bedreigen. En met name de mensen die na 1945 zijn geboren, zijn opgevoed met het idee: de vijand, dat is het communisme, dat zijn de Russen". Hei Polemologisch Instituut in Groningen is de enige univer sitaire plek in Nederland v/aar wetenschappelijk wordt nagedacht over oorlog en vrede. Prof. dr. Hylke Tromp, 46, is er hoogleraar- directeur en volgde als zoda nig de vader en uitvinder van de Nederlandse polemologie, prof. B. V. A. Róling op. Vrienden Oorlog en vrede is de dagtaak van Hylke Tromp. Hij staat bij wijze van spreken al zo'n twintig jaar op het Museum plein. Licht geamuseerd con stateert hij hoe allerlei politi ci nu plotseling roepen dat ze er ook altijd al zo over ge dacht hebben. „Het zijn ei genlijk wel komische ontwik kelingen: zo langzamerhand krijg ik ook steeds meer ge neraals onder mijn vrien den". Terwijl Brejynjev in Bonn het glas heft met Schmidt, praten we over de angst voor de Russen. Hylke Tromp „Het is een geloof zoals je ook kunt geloven dat de paus onfeil baar is en de aarde plat. De angst is niet in de eerste plaats gebaseerd op feiten. Maar hoe gaat dat: uit wat er om hen heen gebeurt, pikken i die dingen die hun wereldbeeld bevestigen, en ze laten de dingen weg die hun ideeén, hun geloof, niet bevestigen. En wat zien de mensen? Ze zien agressieve daden van de Russen. Maar allerlei gedragingen van de Russen, die niet overeenko men met het gevestigde beeld, zien ze niet. Dat geldt omgekeerd ook voor Ameri ka. Veel mensen zien ook niet dat juist Amerika de wereld macht is, die na 1945 haar in vloedsfeer het meest heeft uitgebreid". „Zaken die we in de Russen af keuren vinden we kennelijk voor de Amerikanen vol strekt normaal. Dat de Ame rikanen nu in Egypte met een troepenmacht oefenen om die overal ter wereld te kun nen droppen, alsof hen dat rechtens toekomt, vinden we normaal. Als de Russen het zouden doen, zou je horen: zie je wel, ze willen de wereld Geen verschil - U ziet geen wezenlijk verschil tussen de Russen in Afghanis tan en de Amerikanen in Vietnam? „Nee. in essentie is er geen ver schil. De Amerikanen heb ben de oorlog in Vietnam ver loren en de Russen maken nu precies dezelfde fout. Ik denk dat de Russen in Afghanistan ook zullen verliezen. Het is een ongelooflijke blunder. Zo'n besluit om Afghanistan binnen te vallen wordt, denk ik, ook maar door een klein groepje bejaarde mannen in het Kremlin genomen. Zoals ook een heel klein groepje rond Reagan besluit om de wereld eens te laten zien dat Amerika er nog steeds is". - Zouden de Russen eigenlijk niet het liefst West-Europa veroveren, en doen ze dat al leen niet omdat het militair een ongelofelijke klus is, ter wijl het ook nogal wat kost? „Ik denk totaal anders. Elk ideologisch systeem wil in principe wereldomvattend zijn. Dat geldt bij uitstek voor religies. Kijk maar naar de missionarissen. Maar elk ideologisch systeem blijkt zich, na een te-vuur-en-te- zwaard-periode neer te leg gen by de realiteit". „Maar er zijn meer redenen waarom ik die Russische dreiging irreëel vind. Je moet niet onderschatten wat voor een superieure beschaving de democratie is. Die blijft bestaan, ook na een verover ing. Hoe vaak zijn de Grieken niet veroverd, en hoe vaak hebben de veroveraars daar na de Griekse cultuur niet overgenomen? Dat neem je mensen niet af. Je kunt elke tiende tegen de muur zetten, je kunt iedereen tegen de muur zetten, en wat hou je dan over? Wat hebben de Russen hier te brengen?" Dissidenten „Over Rusland wordt nog vaak gedacht in termen alsof Le nin en Stalin er nog steeds re geren. Maar het katholicisme van 1980 is iets totaal anders de Sowjet-Unie. Er bestaan nu bijvoorbeeld dissidenten. Vroeger niet. Er zijn demo cratische ontwikkelingen aan de gang, er is alleen een ver schil in ontwikkelingsfasen. Veel mensen denken hier nog over de Sowjet-Unie als een totalitaire dictatuur waarin alleen één dictator het voor het zeggen heeft. Maar de Sowjet-Unie is al veel ver der, en die ontwikkeling is waarschijnlijk onvermijde lijk". „Dingen die mensen echt wil len, krijg je er niet uit Kijk eens wat voor ellende ze in Polen al hebben met Solida riteit. Een ontwikkeling die autonoom ontstaan is en waar ze met hun kernwapens niets tegen kunnen doen". - Waarom kunnen Rusland en Amerika niet normaal met el kaar omgaan? „Dat is my ook een groot raad sel. De betrekkingen tussen Amerika en China zijn toch ook genormaliseerd. Eerst was China een communisti sche dictatuur die de wereld wou veroveren, en nu wor den Chinezen ineens ontzet tend aardig gevonden. Dat komt toch niet alleen omdat ze er een paar pingpongers heen gestuurd hebben? Waarom kunnen de Verenig de Staten wel normale be trekkingen onderhouden met een fascistische dictatuur in Chili en niet met Moskou?" „Maar dat verhaal klopt niet. Je kunt een hele lijst maken van akkoorden waar de Russen zich heel solide aan houden. En als ze iets kopen, betalen ze tot de laatste cent". Onderschat „Ja, dan geloof ik hem. Want terwijl in de Tweede Wereld oorlog in Amerika geen dak pan geraakt is, zijn 22 miljoen Russen gesneuveld volgens de Amerikaanse Senaat. Er is geen Russisch gezin zonder slachtoffers. Denk je nou echt dat een land dat deze er varing heeft, staat te springen om een volgende oorlog te beginnen met meer dan hon derd miyoen slachtoffers? Ik denk eerder dat in Amerika de gevolgen van een derde wereldoorlog enorm onder schat worden. Daar leeft het gevaarlijke idee: de Eerste en Tweede Wereldoorlog is in Europa uitgevochten, de der de vechten we ook wel bij jul lie uit. Als Brezjnjev zegt dat hij vrede wil, denk ik dat hij niet liegt. En dan druk ik me nog voorzichtig uit". „Maar bedenk wel dat dit de laatste mogelijkheid is er iets van te maken: de opvolgers van Brezjnjev zullen haviken zijn. Brezjryev heeft het waarschijnlijk moeilijk. Hij heeft Amerikaanse presiden ten omhelsd, maar de SALT- akkoorden zijn door Amerika niet goedgekeurd. En havi ken roepen haviken op". Hylke Tromp: "Ik denk niet dat Brezjnjev liegt" (Foto GPD) „Daarom is Afghanistan ook zo'n enorme blunder: daar mee hebben de Russen de westerse haviken enorm in de kaart gespeeld. Als ze ook nog in Polen ingrijpen, is het voor veel mensen afgelopen met de geloofwaardigheid van de vredesbeweging. Daarom is het gedoe met die duikboot in Zweden ook zo'n enorme Russische stupidi teit". - Bent u zelf bang voor de Rus- „Ik vind het geen aantrekkelijk idee als ze hier de lakens zou den uitdelen. Ik zou, denk ik, vanaf het begin een dissident zijn: mensen die onafhanke lijk proberen te denken zijn de grootste bedreiging voor elk totalitair systeem. Dat zie je met Sacharov of vroeger met Galilei". Oordeel „Wetenschap is twijfel. Dan be doel ik niet de wetenschap die een computertje voor een kruisraket uitvindt, maar de wetenschappers die zich zelf standig een oordeel proberen te vormen over. actuele poli tieke problemen. In elk tota litair systeem is geen ruimte voor twyfel. Mensen van mijn type moeten weg. Als een land als de Sowjet-Unie hier de zaak overneemt is er nog maar één waarheid, ver schijnt er nog maar één krant en daar staat in hoe het offi cieel is. Alle mensen die zul len denken dat het niet klopt, zyn een bedreiging". Maar waarom denkt u dan toch dat een democratische ontwikkeling in Rusland zelf onvermijdelijk is? „Door de relatie tussen de ont wikkeling van de techniek, en democratie. Vrijheid van denken is creatief. Het is geen wonder dat weten schapsmensen als Sacharov de dissidenten zijn: ze den ken". „Daarom benadruk ik ook dat onze beschaving zo superieur is: onze democratie kun je hoe je ook wilt, de mensen nooit meer afnemen. Als je, zoals in Nederland, mensen hebt leren denken, kan geen Rus ons dat meer afnemen". „Tweemaal per dag warm eten en tweemaal per dag een droog uniform. Het is niet dat ik dit de NAVO-sol- daten niet gun, maar het re sultaat is wel dat de Sowjet- Unie per eenheid veel meer vechtende mannetjes heeft dan de NAVO". Met zyn in elke huiskamer be kende, haast warme stemge luid praat Henk J. Neuman gedetailleerd over verschil lende raketsystemen, zoals iemand zijn nieuwe Honda Civic vergelijkt met de voor- en nadelen van zijn oude Re nault 4. Mocht het een gene raal, in het vuur de strijd, even ontschoten zijn waar een bepaald knopje voor dient, dan moet één telefoon tje met Neuman voldoende zijn. Risico's Via zijn televisie-optredens, eerst in KRO's Brandpunt en sinds 1976 in het NOS-jour- naal, heeft Henk Neuman zich ontwikkeld tot „het wan delende vredesvraagstuk". Daarbij is deze nogal afstan delijke waarnemer ook steeds meer partij geworden in de kernwapendiscussie: de plannen van de Nederlandse vredesbeweging zijn hem een gruwel, terwijl in zijn visie de Russen slechts van hun sno de plannen zijn af te houden door hen af te schrikken met nucleair wapengekletter. Neuman: „De gelegenheio maakt de dief. Wij moeten zo danige maatregelen nemen dat de Sowjet-Unie niet in de verleiding komt zich te mis dragen. De leiders in Moskou zijn zeer behoedzaam, ze ne men geen onverantwoorde ri Henk Neuman: "De vredesduif is een vreemd symbool" (foto GPD) sico's. Daarom moeten wy, ondermeer via kernwapens, ervoor zorgen dat bepaalde risico's voor hen blijven be staan. Dan kunnen ze zich geen escapades veroorloven. Als de risico's wegvallen, wordt de verleiding voor hen heel groot". Daarom verkneukelen ze zich in het Kremlin ook bij het idee dat de Nederlandse vre desbeweging voor gedeeltelij ke eenzijdige ontwapening „Ja, want zo nemen voor hen de risico's af. Maar ik ga ver der: de Sowjet-Unie kiest nu in de gesprekken met de Amerikanen in Genève voor een harde opstelling die een vroegtydig resultaat uitsluit. Ze zien hoe in West-Europa de vredesbeweging om zich heengrijpt ten gunste van eenzijdige ontwapening. Als dat zo doorgaat, is verder on derhandelen niet meer nodig! Dan wordt het de Russen op een zilveren presenteerblaad je aangeboden". - Dus als onze bewapening aj- neemt, komt West-Europa binnen hun bereik? „Als de omstandigheden gun stig zijn zullen ze dat zeker proberen". Trekker Tot in de verste uithoeken van het koninkrijk treedt Henk Neuman als spreker op. want de bewapening is momenteel een publiekstrekker. „Wat mij daarbij opvalt is de gerin ge interesse voor de techni sche aspecten. Het overkomt me wel eens dat mensen zeg gen: we krijgen veel te veel feiten. Die afkeer begrijp ik niet. Als een huisvrouw een snelkookpan koopt, wint zij overal informatie in. Want ze wil geen verbrande peentjes en ook geen ongelukken in huis. Maar zodra het gaat om het voortbestaan van de mensheid en onze vrijheid, bespeur ik een uitgesproken hekel aan de technische fei ten". i de „Nee, het eerste deel „De kern wapens de wereld uit", deugt al niet. Want de kernwapens raken de wereld niet uit. Om dat zy de eersten waren die een kernbom gebruikten, hebben de Amerikanen er nogal wat wroeging over ge had. Ze zijn toen in de weer geweest om vooral ook de heilzame werking van kern energie te laten zien. Maar vreedzame kernenergie en nucleaire bewapening zyn broertje en zusje. Dat alleen al wijst niet in richting van: de kernwapens de wereld uit". „Een land als Israël zegt bij voorbeeld dat het niet als eer ste kernwapens zal gebrui ken. Israël kan zich echter ook niet veroorloven de twee de te zyn. Maar stel dat de IKV-leus wordt uitgevoerd. Amerika en Rusland doen al les weg. Frankrijk doet alles weg. ook een land als India ruimt alles op: dan is de ken nis er nog steeds. Als er een conflict ontstaat, is er altijd nog wel een slimmerik die nog precies weet hoe je een kernbom moet maken". Despoot „Een despoot. Met een sterke regulering van de media en van het doen en laten van de burgers. Een mogendheid die nogal wat op zijn kerfstok heeft staan. Iemand als Stalin heeft miljoenen mensen over de kling gejaagd. Het eerste woord van excuus daarover moet nog volgen". „Zoals u weet bracht ik onlangs met een aantal Nederlanders een bezoek aan de Sowjet- Unie. We kregen een boek werk overhandigd, met ver zen die ten dele werkelijk ontroerend waren. Maar dan staat daar doodleuk een vers in van Achtova, de grote dichteres: het mens is letter lijk doodgetreiterd. Mandel- stam stond ook in deze offi ciële bundel: hij is regelrecht vermoord". - Merkte u in Moskou dat het be wind er agressief is. Willen ze West-Europa aanvallen? „Van tijd tot tijd waren er open lijke dreigementen. Een van onze gastheren zei. als jullie de nieuwe raketsystemen toelaten, zullen wij, als er el ders in de wereld een conflict uitbreekt, bij jullie ook on middellijk toeslaan. Ze ge neerden zich niet openlyk te dreigen". „Ik noem u nog een voorbeeld. Een van onze gesprekspart ners in Moskou zei: het is kortzichtig en naief dat jullie je veiligheidsbelangen laten behartigen door die imperia listische bende in de Verenig de Staten, die uit eigen be lang op oorlog uit is. Van Ne derlandse zijde is toen uit eengezet: Amerika is onze bondgenoot, wij hebben geen keus, zonder de Verenigde Staten is voor ons geen vei ligheid weggelegd. Waarop de Rus zei: ik heb er begrip voor dat u die pro-Ameri kaanse lijn volgt, maar daar hebt u dan ook de conse quenties van te dragen". Afschrikking - Houdt u rekening met een Rus sische bezetting? „Zolang wij in staat zijn een herkenbare afschrikking te handhaven, geloof ik dat voor hen de nadelen groter zijn dan de voordelen. Zolang vrees ik geen problemen. Moeilyker wordt het als wy die afschrikking veronacht zamen: dat zal door de Sow jet-Unie worden opgevat als een blijk dat wij de zorg voor onze veiligheid opgeven. De zaak wordt werkelijk kritiek, als wy de afschrikking laten varen uit angst voor kernwa pens". „U moet niet vergeten, de land bouw in de Sowjet-Unie wil maar niet lukken. De ideolo gie blijkt te tanen als bezie lend middel. Er is maar één, sector die voortreffelijk draait, en dat is de militaire". „Onder andere dit. Ook die Russen, die gelden als tegen standers van het regime, ver vult het, hoorde ik, toch met pret dat een deel van de we reld in zijn rats zit voor de Sowjet-Unie. Iedere dag zien zij de tekortkomingen van het bewind, maar de westerse zorg voor de militaire poten tie van de Sowjet-Unie ver vult hen met grote vreugde. Dat streelt kennelijk de natie. Ze hebben nog nooit een oor log gewonnen. In de Eerste Wereldoorlog gingen ze het schip in. De Tweede Wereld oorlog hebben ze alleen met behulp van de Amerikanen kunnen winnen. En nu rilt het westen bij het zien van de Russische Oktoberparade. Toch een leuk gevoel voor veel Russen, ook al kunnen ze het eigen systeem niet meer zien". - Bent u eigenlijk een havik? Neuman, beslist: „Neen, maar ik wil u er wel op wijzen dat duiven zeer oorlogszuchtige beestjes zijn. In het verkeer met elkaar gedragen zij zich zeer onaangenaam. Ze zijn erg wreed, ze doden de eigen soortgenoten. Zo bekeken is de vredesduif ook maar een vreemd symbool".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14