Moore 'schiet' Leiden overhoop dé krachttoer uit polo-bestaan y Mansveld: terug op oude nest? n# j\ j oiaai vuui Ploeg van Boot mist scherpte tegen Donar George Best kan het niet laten.. KNVB wÜ WK 1990 DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 SPORT PAGINA 9 Contract met Utrecht ontbonden UTRECHT (GPD) - Aad Mansveld zal de rest van dit seizoen niet mee. bij FC Utrecht spelen. De 37-jarige libero, die al enkele weken met een plaats op de reservebank genoegen moest nemen, heeft gevraagd van zijn contractuele verplichtingen ontheven te mogen worden. Het be stuur van FC Utrecht heeft dit verzoek ingewilligd. Directeur Cor Hes- selberth: „We respecteren dit besluit van Mansveld. Voor alle partijen is dit de beste oplossing". Ook trainer Han Berger vindt de ontbinding van het contract een terechte zaak. „Aad was bij ons wisselspeler geworden. Voor een speler met zijn staat van dienst een moeilijk te verteren zaak". Het besluit van Aad Mansveld om ontheven te mogen worden van zijn contractuele verplichtingen bij FC Utrecht maakt de weg vrij voor een terugkeer naar FC Den Haag. De mogelijkheid moet zelfs niet uitgeslo ten worden geacht dat hij zondag tegen landskampioen AZ'67 reeds in de basis zal staan. Een groep trouwe supporters stelt momenteel name lijk alles in het werk om Mansveld terug te halen naar het Haagse Zuiderpark. Teneinde dat laatste te bewerkstelligen, heeft de groep merendeels oude supporters zich bereid verklaard de financiële lasten op zich te nemen. Donderdagochtend reeds vindt hierover een gesprek plaats tussen een delegatie van de supportersgroep en voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag, die daarbij terzijde zal worden gestaan door coordinator Eddy Hartman. Nog maar enkele weken geleden was er ook al sprake van een terugkeer van Aad Mansveld naar FC Den Haag. Het bestuur van FC Den Haag stemde na een uiterst emotioneel verlopen vergadering uiteindelijk echter tegen zijn terugkeer en stelde zich daarbij op het standpunt dat dit financieel een te groot risico voor FC Den Haag zou betekenen. Nadat Mansveld in eerste instantie afwijzend had gereageerd op een aan bod van FC Utrecht om zijn een-jarige verbintenis af te kopen, trad de eerder genoemde supportersgroep echter in contact met het bestuur van FC Utrecht. Dat overleg heeft er intussen toe geleid dat alle betrok ken partijen het eens werden over de financiële afwikkeling van het een en ander. „Als alles goed is. kunnen we donderdagochtend tegen FC Den Haag zeggen: hier is Mansveld voor jullie", aldus een woordvoerder van de supporters, die verder verklaarde dat de sponsors zich vrijwel garant zullen stellen voor de financiële kant van de zaak en zeggen louter te handelen in het belang van FC Den Haag. Voorzitter Pieter den Duik en coordinator Eddy Hartman hebben zich steeds sterk gemaakt voor een terugkeer van Aad Mansveld naar FC Den Haag. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het succes van Veenendaal, waar AZC/Microlife zich zeer verrassend plaatste voor de finale-poule van de Europa Cup voor landskampioenen, is nauwelijks verleden tijd of de werkelijkheid dient zicb alweer aan. Barcelona, de hoofdstad van Catalonië, vormt het komende weekeinde het decor voor de vier aller- sterksten van dit seizoen. Ewoud van V/insen: "het halen van de finale is al een prestatie r wil natuurlijk meer. Ik ben er al de hele week mee bezig". Waterpolokampioen AZC staat daarbij voor de grootste kracht toer uit haar bestaan. Op vreem de grond - en dat is al een uitda ging apart - dienen grootmach ten als Spandau '04, Vasa Boeda pest en CM Barcelona bestreden te worden. Evenals vóór Veenen daal zullen maar weinig polo vrienden genegen zijn de Al- phense ploeg enige kans op suc ces toe te dichten. Maar in Ne derland werd "mission impossi ble" volbracht. Zou een nieuwe stunt dan niet tot de mogelijkhe den behoren? Het lijkt onwaarschijnlijk. Immers, het thuisvoordeel doet in het continentale polo wonderen. De positieve beïnvloeding op de prestaties komt al direct door de massale supportersaanhang (twaalfhonderd man in Veenen daal!) tot uiting en indirect ook door de beslist niet onkreukbare arbitrage, die zich graag laat "verwennen" door het gastland Twee factoren, die medebeslissend zijn als een amateurploeg (AZC) binnen het maatschappelijke be stel minder trainingsfaciliteiten en financiële capaciteiten heeft dan de semi-professionele oppo nenten (Spandau en Barcelona) en de staalsamateurs (Vasas). die in het Spaanse bestreden moeten worden. Een onbeantwoorde vraag daar naast is: wat kan AZC eigenlijk? Als de in Europa geleverde pres taties van de laatste vijf jaar - eerder konden de Alphenaren zich nog niet op dat niveau mani festeren - eens onder de loep worden genomen, valt een op merkelijke opmars te signaleren. Scores Leiden Hagens 18, Downey 17, Plaat 14, Bruinsma 12, Puidokas 8, Kragtwijk 4. Schotpercenta ge 50, rebounds 30. Donar Moore 26, Franken 15, Lawren ce 14, Kruidhof 14, Faber 9, Van der Bergh 4, De Vries 4. Schotpercentage 63, re bounds 28. LEIDEN - Achttien dagen geleden speelde Jimmy Moore in de Vijf Meihal in het fantasti sche duel tussen Parker Leiden en Nationale Nederlanden Donar een rol van doorslag gevende betekenis. Vlak na rust moest hij er met vijf fouten uit en het vertrek van de scherpschutter bleek voor de Groningse ploeg fataal. Gisteren, een kleine twee weken later (wat een planning weer van de Bond), was er opnieuw een hoofdrol weggelegd voor de zo soepel schietende zwarte schicht. Alleen ditmaal een glorieuze. Met 26 pun ten, gescoord tegen een percentage van 80, besliste hij de slag om de derde plaats voorlopig in het voordeel van de noordelingen, die met een duidelijke 73-85 overwin ning de lange rit huiswaarts aangenaam aanvaardden. LONDEN (ANP) - George Best, eens het "zwarte schaap" van het Britse voet bal, keert terug in de eerste Engelse divisie. Het lukte hem weliswaar niet voor zijn vodrmalige vereniging Manchester United, waar hij beroemd werd, uit te komen, maar Middlesbrough, dat de voorlaatste plaats inneemt, gaf te kennen graag van zijn diensten gebruik te willen maken. De club van onder meer ex FC Twente-speler Heini Otto deelde mee. dat niets de verbintenis meer in de weg staat. Best, 37-voudig international voor Noord-Ierland, speelde in laatste instantie voor de Noordamerikaanse profclub San Jose Earthquakes. Zijn bekendheid had hij mede te "danken" aan zijn turbulen te levenswandel, waarbij al cohol en vrouwelijk schoon een voorname plaats inna men. Sinds hij getrouwd is en vader is geworden, heeft hij de drank opgegeven. Hij velrloor enkele kilogrammen gewicht en hij zou zich - vol gens eigen zeggen - in goede lichamelijke conditie bevin den. De inmiddels 35-jarige Best, één van de grootste talenten die het Britse voetbal ooit is rijk geweest, noemt als hoofdreden voor zijn over gang naar Middlesbrough de hoop, dat hij door middel van goede prestaties een plaats kan verdienen in de Noordierse selectie, die vol gend jaar deelneemt aan het WK in Spanje. "De scherpte is er vanaf', conclu deerde de nog altijd geblesseer de Peter Paulides na afloop. Waarbij hij bijval kreeg van de beste Leidenaar van gisteravond, Emill Hagens. "We hadden zes man dit keer. dat wel. Maar je kan toch zien dat al die blessures sporen nalaten. Overal kom je even tekort. Alleen vlak na rust, toen we terugkwamen tot twee punten (43-45), liep het ge smeerd. Maar toen die arbiters vier blunders maakten was het gebeurd. Hadden we niet de kracht om nogmaals aan te zet ten. Gebrek aan scherpte inder daad", aldus Hagens. Die maar met moeite kon geloven dat zijn ploeg ondanks dat toch meer re bounds (30 tegen 28) had verza meld dan de tegenstander. Maar het verschil gisteren was aan merkelijk minder groot dan acht tien dagen geleden toen Donar de wedstrijd onder het bord ver loor. Nu wist de ploeg van Van Gent, mede door de aanwezig heid van de Amerikaanse center Lawrence, de schade tot een mi- beperkt te houden. En vervolgens het duel te winnen dankzij een opnieuw uitstekend schot. Zes van de tien ballen vlo gen er in, Leiden moest er daar telkens één op toegeven. Jimmy Moore ging voor. Beweging Essentieel hierbij was dat Donar gisteren veel gemakkelijker de open man vond dan Leiden. Er zat simpelweg meer beweging in de ploeg. Leiden opereerde in de aanval erg statisch en verdedig de aan de andere kant van het veld veel minder consequent dan normaal het geval is. Waardoor men enerzijds zelf werd opgeza deld met vaak moeilijk te nemen schoten, anderzijds Donar de kans bood om dikwijls van ple zierige afstand raak te paffen. Een uitgelezen schutter als Moore en jongens als Franken en Kruidhof profiteerden dankbaar. Hun tegenstanders. Bruinsma. Kragtwijk en Plaat hadden het veel en veel moeilijker. Met de tegenstander en vervolgens met zichzelf. DEN HAAG (GPD) - De KNVB wil zich kandidaat stellen voor de organi satie van het Europees kampioenschap voetbal in 1988 en het wereld kampioenschap voetbal in 1990. Voor wat betreft het EK denkt de KNVB het toernooi alleen te kunnen organiseren. In het geval van de WK zou de organisatie volgens de KNVB moeten geschieden in samen werking met de Belgische voetbalbond. Al in 1978 stelden beide bon den zich samen kandidaat toen het ernaar uitzag dat Argentinië de organisatie van het WK niet tijdig rond kon krijgen. Volgens voorzitter Jo van Marie van de KNVB maakt Nederland een goede kans zeker een van de twee evenementen toegewezen te krijgen. Zijn vertrouwen is daarbij vooral gebaseerd op het feit dat Nederland sedert de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam geen enkel be langrijk sportief evenement binnen zijn landsgrenzen heeft gehad en op het gegeven dat de verstandhouding tussen de KNVB en de Europe se voetbalfederatie de laatste tijd aanmerkelijk is verbeterd. Als bewijs voor dat laatste verwijst Van Marle naar de toewijzing van de Europa Cup 1-finale aan Rotterdam in mei van het volgend jaar. Gevolg was dat al na een paar mi nuten Leiden achter Donar aan holde. Weliswaar bleef het ver schil beperkt tot een punt of zes (18-24, 32-38), maar het kostte de Leidenaars zichtbaar veel kracht terwijl het bij Donar allemaal vanzelf leek te gaan. Rondpas- sen, kijken, lopen en hup die bal naar de vrije man. Een sprong- schotje en raak. zoals het hoort. Het ging allemaal zo eenvoudig dat de ruststand van 32-42 voor het zwoegende Leiden nog mee viel. Afgezien van Hagens had verder nog niemand zijn draai kunnen vinden. Downey en Pui dokas bijvoorbeeld waren nog nauwelijks in beeld geweest. Fluitend Het was voor Leiden noodzaak om na de pauze snel wat te laten zien anders zou Donar fluitend een beslissend gat slaan. Welaan, dat besefte het keurkorps van Boot toch ook en plotseling liep het zoals het moest. Keihard verde digen en met lef en snelheid aan vallen. Meteen sloeg de vlam in de pan, gesteund door het pu bliek werd er eindelijk strijd ge boden. Binnen drie minuten en met Downey in een leidende rol werd Donar achterhaald. Waar om Leiden bij 43-45 meteen weer gas terugnam was niet duidelijk, waarom de arbiters Leeghwater en Rolvink juist op dat moment drie voor de thuisploeg ongeluk kige beslissingen namen even min. Feit was wel dat het toch even geschrokken Donar direct weer orde op zaken kon stellen en via de ijskoude Moore het ver schil van tien punten (55-65) her stelde. Dergelijke tegenslagen overwin nen vereist veerkracht en menta liteit, de vraag was of Leiden dat. zoals dat twee weken geleden wél ging. opnieuw kon opbren gen Het werkte dus ditmaal niet De korte krachtsexplosie bleek voor de nog immer kwetsbare formatie niet voor herhaling vat- Leidens beste man Hagens scoort. Donar-uitblinkers Franken t hebben dit keer geen verweer. Foto Holvast) baar. het uitgebalanceerde en zeer homogene Donar mocht weer controle uitoefenen en daar was voor Leiden geen speld tus sen te krijgen. De scherpte was er inderdaad niet, of. zoals Ton Boot na afloop zou zeggen: "Het gaat met pieken en dalen en deze keer zaten we in het dal." Antwoord Dat bewezen Downey en Kragt wijk nog eens letterlijk Normaal gesproken heeft Leiden een goed antwoord op de press van de te genpartij. maar gisteren was de minste of geringste druk die de tegenstander uitoefende al te veel. Zomaar wierpen zij de bal naar een Groningse speler die vervolgens slechts een eenvoudi ge lay-up behoefde te maken voor weer twee goedkope pun ten. Zodat er. met een paar minu ten te spelen, nog een blamage in het verschiet lag ook Want Jim my Moore, de man die op wraak zinde, nam elke gelegenheid te baat om de nare smaak van vori ge keer weg te spoelen en vooral dankzij zijn inbreng vloog de score op via 63 73 naar 65 85 Toen pas lieten Bruinsma en Puidokas hun ware gezicht weer even zien waardoor de uiteinde lijke schade nog binnen de per ken bleef. De grqns van Moore was niet minder breed daardoor. AD VAN KAAM Hockeywiiist RAWALPINDI (ANP) - Het Ne derlandse herenhockeyteam heeft gisteren tijdens de toernee door Pakistan de voorlaatste wedstrijd tegen Rawalpindi met 3-1 gewonnen. Bij de rust leidde Oranje met 2-1 Het was de der de overwinning tijdens de trip te genover evenzovelc nederlagen. Vandaag wordt de reeks wed strijden besloten in Pesjawar. Nederland speelde vooral in technisch opzicht een uitsteken de wedstrijd. ALPMEN AAN DEN RIJN - AZC Mi- crolifr oprnt het finale-torrnooi van de Europa Cup in hit iwrmhad Sant Jor- ge tegen CM Barcelona. Daarna ont moeten de Alphenaren Spandau '04 en de laatste wedstrijd ca.it tegen Vasas Boedapest. Het wedstrijdschema ziet er als volgt uit: vrijdag: 20 00 uur Barcelona - AZC 21 15 uur Spandau - Vasas zaterdag: 18 00 uur Spandau - AZC 19 15 uur Barcelona - Vasas II 00 uur Vasas - AZC 12.15 uur Barcelona - Spandau. In '77 startte AZC z'n internationa le carnere De eerste ronde in Sy racuse werd niet overleefd; de overmacht aan Hongaren, Italia nen en Russen was te groot Een jaar later werd de halve finale eveneens geen feit omdat in Bar celona Partizan Belgrado zich teder ontfermde over thuis ploeg Montjuic. dat één doelpunt meer mocht maken dan AZC. In '79 ging het avontuur verder tot en met de halve finale in Belgra do. waar Spandau de Alphe naren de weg versperden. En vo rig seizoen - toen als bekerwin naar - werd de eerste finale (vierde in Rijeka) een feit. Ewoud van Winsen (17) heeft dat allemaal net meegemaakt. Toen AZC debuteerde in het EC-ge- beuren. gooide hu z'n eerste bal letje. Maar in hoog tempo heeft de jonge Alphenaar zich in de se lectie gezwommen en dit keer is hü er wel degeluk bij- Coach Ane Domburg, die hem vóór het seizoen nog te licht be vonden had. ruimde in Veenen daal zelfs een basisplaats voor de talentvolle Van Winsen in. "Ik was er rijp voor, zei hu tegen mu Dat had ik niet verwacht, want vorig jaar heb ik slechts twee keer drie minuten in het eerste gspeeld. Maar in de eerste ronde in Berlijn heb ik de eerste stap gezet, denk ik. Tegen die Zwe den (Gótenburg. WVW) ging het lekker. Je geeft een leuk passje weg. zwemt lekker en dan krug je meer kansen Eigenlijk moet ik het hebben van de zwakte van een ander. Dat is topsport", vindt Van Winsen Zijn zelfvertrouwen leek geknakt toen Domburg hem in oktober mog meedeelde dat hij verder moest rijpen in het tweede team ("dan strijd je alleen nog voor een plekje op het formulier bu het eerste en dan nog met z'n drieën), maar dat vijzelde Hij in de nationale jeugdselectie onder negentien jaar weer op. "Het gekke is dat ik daar wel goed ■peelde, terwijl ik hij m'n club met gewaardeerd werd. Ik geloof best dat het door mezelf kwam. maar spelen in een tweede heeft een groot nadeel. Het is altud de voor- en achterdeur van het eer ste geweest De een is nog niet njp. de ander niet goed genoeg meer. Ik ben blu dat ik nu toch die kans krijg", zegt Van Winsen. "Na Berlijn kwam ik regelmatig in het water", vervolgt hu- "In de competitie ging het tegen De Zijl aardig en in Veenendaal heb ik gewoon gespeeld met de gedach te om brutaal te zijn. De prakrijk is het belangrijkste En de sfeer heb ik nu echt te pakken. Ik ben de hele week al met Barcelona bezig. Je weet dat je tegen we reldspelers gaat spelen. Al zal dat een jongen als Ton Buunk niet zoveel zeggen". De kans dat Van Winsen in Spanje het water induikt is erg groot nu het meespelen van Ene Noorde- graaf (oogblessure) uiterst du bieus is en ook Gijze Stroboer "Het feit dat we er in zitten is al een prestatie, maar je wilt na tuurlijk meer Hoewel ons spel in de competitie momenteel niet zo denderend is. is de bezinning er op dit moment zeker Er is over gepraat en er wordt weer ge werkt. De eerste wedstrijd spe len we tegen Barcelona en daar kun je al uit opmaken dat zu ons de zwakste vinden. Toch zeg ik niet dal we kansloos zijn. Als je Estiarte uit kunt schakelen - w aar geloof ik nog nooit iemand in geslaagd is - heb je wel een kans Spandau en Vasas kennen we in de wetenschap dat we er nog nooit van gewonnen hebben. Persoonlijk speel ik graag tegen Duitsers We moeten maar af wachten Het gaat er om dat we in het weekend de goede vorm hebben en als ploeg spelen Dan kunnen we toch punten pak ken" De daad bu het woord voegend, schruft hu op een papiertje de volgende voorspelling neer 1. Vasas. 2. Barcelona. 3. AZC, 4. Spandau. WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9