Voor Sinaï 140 man overwogen "Russische joden vrij" Getuigen Uniser: vuile handen im Uitsluitend vrijwilligers Laatste 50 miljoen kankerbestrijding Veel ex-verzetsstrijders verkeren in geldzorgen Stads- en streekbus 3 procent duurder "Duurdere" wao-ers meer gekort Actie voor miljoen handtekeningen DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 BREDA (ANP) De verdediging in de Uniserzaak heeft ook op de tweede zittingsdag van het pro ces voor de rechtbank in Breda tevergeefs gepleit voor uitstel van het proces en een nader on derzoek door de rechter-commis- saris. Volgens de verdediging is op de zitting bij het horen van de eerste getuigen al duidelijk ge worden dat er lacunes zijn ge weest in het politie-onderzoek. Er zijn bovendien nieuwe feiten naar voren gekomen, aldus de verdediging. Ook de betrouwbaarheid van een getuige, een oliehandelaar uit Bergschenhoek die verontreinig de stookolie van Uniser heeft af genomen, wordt door de verde diging ernstig in twijfel getrok ken. Nader onderzoek - moge lijk zelfs naar meineed - is daar volgens de verdediging op zijn plaats. Volgens de verdediging is het vermoeden gewettigd dat He- Gulf Oil "vergat" meldingsplicht ze situatie zich bij het horen van de resterende bijna veertig getui gen zal versterken. De rechtbank was het daar niet mee eens* Volgens de voorzitter van de strafkamer mr. L.C. van der Plas heeft de rechtbank bij de huidige stand van het onder zoek voldoende gegevens voor een juiste oordeelsvorming. De rechtbank blijft zich voortdu rend beraden of dat op een gege ven moment niet het geval is. Dan kan de zaak alsnog worden terugverwezen, aldus Van der Plas. Gisteren werden de eerste van in totaal 47 getuigen in deze rechtszaak gehoord. Doorverkocht Tijdens de middagzitting werden vijf werknemers van Gulf/Euro- poort gehoord. Uniser heeft in 1980 200 a 300 ton teer- en oliere sidu. vallend onder de Wet Che mische Afvalstoffen (WCA) van Gulf afgenomen om te verwer ken en mogelijk af te voeren naar een stortplaats in West-Duits- land. In werkelijkheid is het che misch afval doorverkocht aan het bedrijf Beatnxhaven. in Maastricht, dat het met kolen mengde en weer als brandstof verkocht. Beatrixhaven beschik te niet over vergunningen voor deze stoffen. Gulf vervoerde zijn afval altijd naar de AVR, maar moest voor deze ene keer noodgedwongen op Uniser terugvallen. Het be drijf hechtte er zeer aan dat het afval legaal zou worden ver werkt. maar heeft daar zelf zo bleek op de zitting - nauwelijks controle op uitgeoefend. Zo werd niet onderzocht of Uniser inderdaad over een vergunning beschikt het afval af te nemen. Ook is men bij Gulf vergeten de aanvraagformulieren voor de wet chemische afvalstoffen (het ontdoen van chemisch afval moet namelijk verplicht gemeld worden) in te vullen. De getujge E. Hakbijl van Gulf ver klaarde dat dat niet nodig was omdat het bedrijf veel vertrou wen had in directeur G B van Uniser. "Die maakte immers zelf de milieuwetten aldus Hakbijl, daarbij klaarblijkelijk duidend op het ministeriele adviseur schap dat B. ooit heeft bekleed by het opstellen van de wet che mische afvalstoffen enige jaren geleden Strafklacht Gulf voelde zich. toen bekend werd hoe Uniser met de olieresi duen was omgesprongen, ook niet geroepen een strafklacht te gen dit bedrijf in te dienen. In de orderbevestiging was de manier van verwerking bovendien min of meer opengelaten. "De aard van de verwerking was ook niet van belang, aldus bedrijfsjurist D Linschoten van Gulf Hij betwijfelde ook of Uniser Gulf inderdaad heeft opgelicht, zoals de officier van justitie mr. Koops in zijn dagvaardingen heeft ge steld. DEN HAAG - De Nederlandse regering denkt op dit moment aan het uitzenden van ongeveer 140 manschappen van een staf- en bewakingseenheid van de landmacht voor het Sinai-vredescorps. Hierbij zal zoveel mogelijk worden voldaan aan de wensen van de volksvertegenwoordiging om uitsluitend vrijwilligers in de Sinai-woestijn te statio neren. Als tweede, minder in aanmerking komende mogelijkheid noemde minister van defensie Van Mierlo gisteren in de Tweede Kamer een transporteenheid. Wanneer Israël definitief akkoord gaat met Westeuropese deelna me in de Sinai-vredesmacht, moeten de Nederlandse militai ren op 25 april 1982, na de ontrui ming door Israël van het laatste stuk bezette Sinai, hun vredes taak tussen Israel en Egypte be ginnen. Onderzoek naar de mogelijkheid een medische eenheid bij te dra gen aan de multi-nationale vre desmacht, stuitte volgens Van Mierlo op onoverkomelijke be zwaren, vooral wegens de voor keur van een grote meerderheid van de Kamer voor een louter Minder animo bij 'beroeps' voor Libanon DEN HAAG (GPD) - Defensie kan steeds minder beroeps militairen vinden die vrijwil lig naar het VN-vredeskorps in Libanon (Unifil) willen gaan. Twintig procent van de benodigde 150 beroepsmili tairen moet worden aangewe zen. Dat percentage stijgt bij elke aflossing, zei defensie minister Van Mierlo in de Tweede Kamer. Het vinden van dienstplichtige vrijwilli gers (650) is geen probleem. Van Mierlo zei dat Nederland in elk geval nog anderhalf jaar aan Unifil wil blijven deelnemen. Omdat het niet gemakkelijk zal zijn een land te vinden dat ons daar wil op volgen, sluit de minister niet uit dat de Nederlandse aan wezigheid langer zal duren. Voor dat geval bestudeert hij de mogelijkheid om een spe ciaal legeronderdeel voor vredesopdrachten te vormen, bijvoorbeeld bemand met pas afgezwaaide dienstplich tigen. WEERRAPPORTEN vrijwilligerscorps. De meeste dienstplichtige artsen zijn op hun uitdrukkelijk verzoek inge zet voor civiele taken, terwijl eventuele vervanging door be roepskrachten enorm veel geld gaat kosten, aldus de minister. "Kleine vergissing Op de kans dat de operatie in de Sinai alsnog niet doorgaat, wilde minister Van der Stoel (buiten landse zaken) niet ingaan. Ook wilde de minister, daarnaar ge vraagd door de Kamer, niet spe culeren over de mogelijkheid dat Israël op 25 april niet alle militai ren uit de Sinai heeft terugge trokken. „Ik ga ervan uit dat lan den zich houden aan de door hen gesloten verdragen", aldus de minister. Van der Stoel gaf toe dat er van de zijde van de Europese Gemeen schap niet altijd even secuur was opgetreden. Een uitspraak van zijn Britse collega Carrington, tij delijk voorzitter van de Europese ministerraad, noemde hij „een kleine vergissing". Lord Carring ton heeft onder meer gezegd dat de taak van de Sinai-vredes macht ook het toezichthouden op de Israëlische terugtrekking inhield, hetgeen bij de Israëli's in het verkeerde keelgat was ge schoten. Voor deelneming in de Sinai-vre- desmacht hebben zich bereid verklaard de Verenigde Staten, Fiji, Columbia, Uruguay, de EG- landen Engeland, Frankrijk, Ita lië en Nederland, en ook Austra lië en Nieuw Zeeland; de laatste twee op voorwaarde dat ook de vier EG-landen deelnemen. Kritiek op de onduidelijkheid rond de verschillende verklaringen die door de Gemeenschap, de vier deelnemende Europese lan den gezamenlijk en ook nog eens door de vier apart zijn uitgege ven, wees de minister Van der Stoel van de hand. Hierin zouden voornamelijk stijlverschillen tot uitdrukking komen, terwijl voor de Gemeenschap de verklaring van „Venetië", waarin sprake is van „volledige erkenning van het recht op zelfbeschikking voor het Palestijnse volk" richtlijn is en blijft, aldus de minister. Het uitgeven van meerdere verkla ringen is volgens Van der Stoel gebeurd „mede in overleg met de Verenigde Staten". Palestijnse staat Volgens Van der Stoel behoort, in het kader van de Europese Vene- tië-verklaring, een algehele vre desregeling voor het Midden oosten met een Palestijnse staat tot een van de mogelijkheden. De Camp David-akkoorden bie den volgens Nederland en de EG niet zo'n algehele vredesrege ling. De Israëlische regering heeft eerder serieus overwogen landen die Camp David niet vol ledig onderschreven, niet toe te laten in de Sinai-vredesmacht. Minister Van der Stoel heeft ech ter geen gegevens die erop zou den duiden dat Israel op dit standpunt is blijven staan. Protest tegen bestraffing van soldaat AMSTERDAM (ANP) - Een groep van 100 tot 150 mensen heeft gistermiddag met fak kels en spandoeken een pro testdemonstratie gehouden bij de Oranje-N assaukazeme in Amsterdam-Oost. Het pro test was gericht tegen de be straffing van een in de kazer ne gelegerde dienstplichtige militair, die in uniform had deelgenomen aan de vredes demonstratie op 21 novem ber. De soldaat kreeg dinsdag van zijn commandant te horen dat hij tot drie dagen licht ar rest was veroordeeld, aldus een woordvoerder van de Bond voor Dienstplichtigen. De bond nam samen met on dermeer het Komitee Solda ten tegen Kernwapens en de VVDM het initiatief tot de de monstratie. Van Geven voor Leven TILBURG (ANP) - Veel ex-verzets strijders verkeren in een finan ciële noodsituatie. De sociale dienst moet dan ook veel vaker bijspringen dan bij andere men sen. Ook in psycho-sociaal opzicht is deze groep mensen, die geen of nog geen buitengewoon pen sioen krijgt, er over het algemeen slecht aan toe. De Stichting 1940- 1945 zal wat actiever moeten worden in haar hulpverlening Behalve financiële steun zal de stichting zich meer moeten bege ven op het pad van de psycho sociale hulpverlening Tot deze conclusie komt het Insti tuut voor Sociaal-wetenschappe lijk Onderzoek (IVA) in Tilburg na een onderzoek onder voorma lige deelnemers aan het verzet. Het onderzoek, met subsidie van het ministerie van CRM uitge voerd in opdracht van de Stich ting 1940-1945, werd gedaan om inzicht te krijgen in de proble men van ex-verzetsstrijders en hun nabestaanden. Het onderzoek betrof zowel men sen die een buitengewoon pen sioen genieten als hen die een aanvraag voor buitengewoon pensioen hebben ingediend. Gebleken is dat de toekenning van een buitengewoon pensioen niet alleen een verlichting betekent van de financiële nood, waarin velen verkeren, maar tevens een belangrijke positieve invloed heeft op de psychische gesteld heid van de verzetsstrijder. AMSTERDAM (GPD) - Het be stuur van het Koningin Wilhel- mina Fonds, dat zich bezighoudt met kankerbestrijding, heeft een nadere verdeling gemaakt van de f 50 miljoen die nog in de fond sen van de actie „Geven voor Le ven" zit. Een deel is bestemd voor lopende of te ondernemen projecten op het terrein van kan kerbestrijding voor kinderen, een ander deel als toekomstvoor ziening voor die speciale sector, de kinderoncologie. De actie „Geven voor Leven" werd in 1974 gehouden, toen het KWF 25 jaar bestond. Zij bracht ruim f 60 miljoen op. een overwacht groot resultaat. Dat bedrag is al met al tot nu toe aangegroeid, dank zij rente en koerswinsten op beleggingen, tot f80 miljoen, waarvan f30 miljoen geheel is bestemd en door het KWF is ver strekt aan de diverse kinderkan kercentra. De nadere verdeling heeft lang op zich laten wachten, ook al omdat er verschillen van mening rezen over de bestemming. De betref fende artsen in Groningen en Rotterdam wilden voor het geld ook nieuwbouw. Maar daarmee was het KWF-bestuur het niet eens. De opbrengst van de actie, zo was uitdrukkelijk vastgesteld, zou gaan naar heelkundige en onderzoeksdoelen ten behoeve van kankerbestrijding voor kin deren. Nieuwe afdeling dam, Rotterdam. Groningen en Nijmegen. Volledige overeen stemming is alleen nog niet be reikt met Groningen, waar de universiteit een nieuwe afdeling wilde bouwen. Daarvoor kreeg zij van de overheid geen geld. evenmin van het KWF. Onlangs heeft het KWF-bestuur Gronin gen voorgesteld f 6 miljoen ter beschikking te stellen als voorfi nanciering van bouwactiviteiten. Een antwoord is nog niet be kend. De gang van zaken bij de actie heeft er in elk geval toegeleid dat de kankerbestrijding voor kinde ren in ons land op veel hoger peil kan worden gebracht. Dat is mo gelijk dank zij de zeer grote op brengst. „Geven voor Leven" heeft het KWF echter ook ge leerd, dat het zaak is een even tuele volgende keer de conse quenties tijdig onder ogen te zien, samen met de overheid. OUD-BEIJERLAND DEN HAAG (ANP) - l it de kluis van de zilverfabriek Klumpers aan de Nassaulaan in Den Haag is in de nacht van dinsdag op woens dag voor enkele miljoenen gul dens aan goud, sieraden, edel stenen en zilveren miniatuur tjes gestolen. De daders van de diefstal hadden toegang tot de kluis met een sleutel die zij in dezelfde nacht onder bedreiging van vuurwapens hadden afge nomen van de bedrijfsleider van de zilverfabriek. Dit hn ft de politie van Oud-Beijerland, waar de bedrijfsleider woont, gisteren bekend gemaakt. DEN HAAG (GPD) Het stads- en streekvervoer wordt op 1 april 1982 drie procent duurder Mi nister Zecvalking (verkeer en waterstaat) handhaaft hiermee het plan van zijn voorganger de stads- en streekbustaneven extra te verhogen, maar niet met zes procent zoals Tuijnman wilde. Zecvalking heeft de Tweede Ka mer per brief van zijn beslissing in kennis gesteld. Zecvalking zegt liever in het ge heel geen verhoging van deze ta rieven te willen, maar hy noemt ze „onontkoombaar" om vermin dering van het dienstbetoon en het voorzieningenniveau zo veel mogelyk te vermijden. Een ver hoging van zes procent is vol gens Zeevalkmg echter in strijd met een terughoudend tarieven- bcleid zoals is opgenomen in de programconclusies van het kabi net De minister kondigt overleg met de vervoersmaatschappijen en andere betrokkenen aan over de manier waarop de taneven ver hoogd moeten worden Met het oog op de korte voorbereidings tijd heeft hij de Kamer alvast in gelicht. DEN HAAG (GPD) - Arbeidsonge schikten. die een uitkenng krij gen gebaseerd op een bovenmo- daal inkomen (meer dan 35 000 gulden bruto per jaar) zullen meer worden gekort Dit blykt uit een wetsontwerp dat de mi nisters van sociale zaken en CRM hebben ingediend Het gaat om het verlagen van een toe slag. die deze categorie uitke ringstrekkers krygt op hun ba sisinkomen Als het plan door gaat scheelt het deze mensen bij na 5 gulden per dag vanaf 1 ja nuari 1982. Het kabinet had oorspronkelijk de bedoeling dat deze toeslag in twee jaar tijd zou moeten worden verminderd, maar wil nu sneller te werk gaan. De zogenoemde bovenmodale wao'ers zullen dan dezelfde toeslag krijgen als alle overige uitkeringsgerechtigden wegens arbeidsongeschiktheid. De toeslag is bestemd voor allen die vóór 1 januari 1980 arbeids ongeschikt waren Dat gebeurt volgens de Wet Aanpassings Me chanismen (WAM) Deze regeling is ingevoerd omdat sedert 1 januari 1980 de „nieu we" arbeidsongeschikten sociale premies moeten betalen De uit keringen werden daartoe aange past. maar de „oude" arbeidson geschikten mochten van de Tweede Kamer daarvan niet de dupe worden. Vandaar dat by deze mensen wel de premies worden ingehouden, maar tege lijkertijd compensatie werd ge geven door een toeslag. Deze toeslag is op hetzelfde peil ge bleven en moet nu dus naar be neden worden .aangepast" voor de bovenmodale wao'ers. Het ka binet vindt dat zy ook moeten in leveren: de toeslag zal verminde ren van ongeveer f9.50 per dag tot ongeveer f 4.50 Sociale zaken en CRM denken op deze manier een bezuiniging van f 50 miljoen per jaar te bereiken. ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde licht Eindhoven zwa Den Helder Rotterdam mist 9 0 Twente onbew. 8 -3 Vlissingen half bew. 8 5 Zd.Limburg mist 7 -1 Aberdeen zwaar bew 8 7 Athene half bew. 20 12 Berlijn Bordeaux Frankfort Genève zwa Helsinki zwa Innsbruck Klagenfurt zv Kopenhagen onbew. be- Lissabon onbew. 18 9 0 Locarno onbew 11-2 0 Londen motregen 7 3 01 Luxemburg mist 5 -1 02 Munchen geheel bew 0-3 11 Nice onbew. 14 4 0 Oslo yzel -6 -7 01 Parijs mist 6 3 06 Rome onbew. 12 0 - Split licht bew. 9 0 0 Stockholm geheel bew. Wenen Casa Blanci Tunis 0 07 0 0 Met een Groenf Betaalcheque en de Groene Bftaalpa Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland DEN HAAG (GPD) - Een Nederlandse parle mentaire delegatie die komende week op studiereis gaat naar de Sowjet-Unie zal een petitie op zak hebben voor de Russische pre sident en partijleider Leonid Brezjnjev In deze petitie, gisteren in Den Haag symbo lisch ondertekend door tientallen leiders van politieke partijen, kerken en kerkelijke organisaties, vakbonden en onderwijsorga nisaties, wordt Brezjnjev namens een groot deel van de Nederlandse bevolking ge vraagd de onderdrukking van de Russische joden in de Sowjet-Unie te staken. De ko mende twee maanden zal worden gepro beerd hiervoor in Nederland een miljoen handtekeningen te verzamelen. De handtekeningenactie werd gisteren op gang gebracht door de leider van de liberaal joodse gemeente in Nederland, rabbyn Soe- tendorp. Volgens de rabbijn is de situatie van de joden in de Sowjet-Unie. met name de laatste twee jaar. sterk verslechterd Voor de ongeveer 400.000 Russische joden die het land willen verlaten is er nog nauwelijks uit zicht op een visum „Terwijl de laatste jaren gemiddeld 4500 uitreisvisums per maand werden verstrekt waren dat er in de afgelo pen maand nog minder dan 350", aldus Soe- tendorp. Ook worden een aantal joodse acti visten gevangengehouden en de joodse cul tuur en religie bedreigd door de vervolging van joodse leraren. Verontrusting In de petitie aan president Brezjnjev uiten de ondertekenaars hun „verontrusting over het feit dat uw regering (van de Sowjet Unie) het op dit ogenblik aan joden vrijwel geheel on mogelijk maakt gebruik te maken van hun recht naar Israel te vertrekken en hen bo vendien het recht van familie hereniging ontzegt, rechten die gewaarborgd zyn in in ternationale overeenkomsten" Behalve de oproep deze politiek stop te zetten vraagt de petitie om alle joden die, alleen omdat ze naar Israel wilden emigreren of zich met hun familie wilden herenigen in werkkampen, gevangenissen en verban ningsoorden zijn opgesloten vry te laten. Ten slotte wordt opgeroepen het dreigen en intimideren van hen die hebreeuws doceren of studeren te stoppen. Volgens rabbyn Soctendorp is een massale handtekeningenactie op dit moment van by- zonder groot belang. Al eerder heeft de rege ring van de Sowjot-Unie zich gevoelig ge toond voor de publieke opinie in het Westen, ook al drukt ze deze gevoeligheid op dit mo ment uit in desondanks'. De vrylating van niet-joodse ijveraars voor de rechten van de joden in de Sowjet-Unie - Martsjenko en Fjo- dorov zitten om deze roden al elf jaar gevan gen - wordt eveneens beoogd door de actie. Manifestatie Een groot opgezette manifestatie in het Haag se Congresgebouw december tweetal precies elf j; op 15 december zal georganiseerd op 15 de arrestatie van dit geleden is Eveneens demonstratie r ambassade van de Sowjet-Unie in Den Haag trekken om de tot dan toe ingezamelde handtekeningen aan te bieden Of de ambas sade haar poorten zal openen en of de Russi sche autoriteiten in Moskou volgende week de petitie van de tweede kamerleden zullen accepteren, hangt volgens Soctendorp mede af van de massaliteit waarmee de actie wordt ondersteund De actie die op meer beperkte schaal ook in de Verenigde Staten en een aantal Westeurope se landen wordt gevoerd, wordt onder steund door een brede schakering van Ne derlandse organisaties Dat leert een korte greep uit dc symbolische ondertekenaars opperrabbijn Just, monseigneur Zwart kruis. de praesessen van dc Nederlands Her vormde en van dc Gereformeerde synodes, ds. Roos en ds Hofland Verder dc fractielci ders van CDA. PvdA en D' 66 alsmede een aantal kamerleden van deze partijen, de VVD. PPR. PSP en GPV Ook namens de vakbeweging werd getekend en steun tocge zegd voor de handtekeningenactie, tcrwyl verder Mient Jan Fabcr van het Interkcrke lijk Vredes Beraad (IKV) zyn handtekening plaatste In de kerken zal de laatste zondag van dit jaar en de eerste van 1982 gelegenheid zyn na af loop van de dienst te tekenen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7