"Terug naar de samenleving" 'In Sowjet-Unie kan geen goede literatuur bestaan' 'Voorbarige loskoppeling psychiatrische dienst' Bewogen dag voor reinigingsdienst Leidse sociologen bespreken problemen op instituut Scholengids Leidse regio vernieuwd Schrijver Wojnowitsj in Leiden LEIDEN - De Russische schrijver Wladimir Wojnowitsj was giste ren in Leiden 's Middags gaf hij aan de universiteit een gastcolle ge voor slavisten met als thema literatuur en politiek en s avonds signeerde hij bij boek handel Kooyker aan de Nieuwe Rijn zijn boeken. Wojnowitsj is in Nederland op uit nodiging van uitgeverij Meulen- hoff, die de vertalingen van zijn boeken uitgeeft. Hij is vooral kie kend om zijn twee boeken over de soldaat Tsjonkin. Geen so ciaal-realistische held. die qen voorbeeld voor velen is. maar een wat dommige, klungelige an- ti-held. Wojnowitsj werd in zijn vaderland aanvankelijk gevierd als een aan komend talent. Maar omdat hij kritiek had op het systeem duur de het niet lang totdat die stem ming omsloeg en Wojnowitsj werd verguisd. In 1974 werd hij uiteindelijk uit de schrijversbond gezet. En eind '80 kon Wojnowitsj de Sowjet-Unie verlaten. Hij woont nu in Mün- chen en zal september volgend jaar naar Amerika vertrekken voor een gastdocentschap aan de Princeton University. Wojnowitsj. geboren in 1932. ver telde gistermiddag dat hij in mi litaire dienst zeer slechte^cdich- ten schreef, die eigenlijk be stemd waren voor de prullen mand. Maar toen toen kranten ze toch publiceerden ging hij één gedicht per kwartier schrijven. Ook vervaardigde hij op verzoek filmscenario's, die hij naar eigen zeggen zo slecht schreef als hij maar kon. "Eén van die films loopt nu nog in de Sowjet-U nie", aldus de schrijver. Dat Wojnowitsj verklaarde blij te zijn niet op het Russische oplei dingsinstituut voor schrijvers te hebben gezeten, dat zal niemand verbazen. Volgens hem willen ze daar geen schrijvers, maar Sow- jet-schrijvers opleiden. Zijn stelling: "In de Sowjet-Unie kan er geen goede literatuur bestaan want een onvrije schrijver kan geen goede schrijver'zyn". DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 Wladimir Wojnowitsj signeerde gisteren zijn boeken bij boekhandel Kooyker. LEIDEN - In een collegezaal aan het Stationsplein werd gister middag en -avond gepraat over de problemen waar het Sociolo gisch Instituut (SIL) mee kampt. Vorige week al verscheen Krik. het instituutsblad, waarin een en ander nog eens op een rytje wordt gezet. De laatste tijd is het Leidse sociolo gische instituut een aantal keren in het nieuws geweest. Het be gon allemaal met een interview Promoties van de hoogleraar M. van de Vall in het universiteitsweekblad Ma re. Hij zei o.a. dat er volgens hem zo twaalf medewerkers op straat konden worden gezet zonder dat het onderwijs daaronder zou lij den. Hij werd even later geruggesteund door zijn collega Schuyt. die zich o.a. afvroeg wat een aantal men sen op het instituut eigenlijk uit voerde. "Ze zijn wel bezig, maar er komt helemaal niets uit", con stateerde hij. Een conflict was geboren, dat mag duidelijk zyn. Het duurde dan ook niet lang eer een aantal mensen andere gelui den liet horen. Van de Vall en Schuyt hadden de werkelijkheid vertekend, vonden zij. Ook in het laatste Krik, het instituutsblad, wordt de discussie nog eens dunnetjes over gedaan. Schuyt. die zijn uit latingen rechtvaardigt door te zeggen dat in een droog en dor klimaat een fikse regen- en don derbui geen kwaad kan, schrijft: "De beste manier om mijn bewe ringen, gedaan in het Mare—in terview, te weerleggen is er voor te zorgen dat de komende twee a drie jaar zo n tien a twaalf pro moties plaatsvinden, althans on derzoeksrapporten buiten de poorten van het Sociologisch In stituut bekend raken". C.J..Lammers is het duidelijk niet met Schuyt eens en schrijft on der de kop "Een goeie socio- logie-opleiding doet het altijd slécht!": "Ons onderwijs is niet slechter, maar wel meer aan dis cussie en verandering onderhe vig dan elders. Onze studenten zijn in het algemeen kritischer ten aalhzien van het onderwijs en uiten dat ook gemakkelijker te genover studenten dan elders Gistermiddag tijdens de openbare discussie stonden o.a. als punten op de agenda: kwaliteit van het onderwijs, vakgroepenherinde ling en bezuinigen. Wordt er be zuinigd, dan moeten wel de kern- vakken worden ontzien, was de mening van Van de Vall. die zelf hoogleraar is in één van die kern vakken. (Methoden Technie ken om precies te zijn.) Van de Vall: "De kernvakken zijn de we tenschappelijke basis van ons onderwijs. En bovendien, zijn er bij de keuzevakken maar liefst 24 medewerkers werkzaam, bij de kernvakken zijn dat er slechts zestien". Een opmerking die hem niet in dank werd afgenomen door Du Bois-Reymond en Lapple. Vol gens de eerste moeten de kern- vakken niet worden bevoordeeld ten opzichte van de andere vak ken, omdat daardoor een onge wenste hiërarchie onstaat. En Lapple zei: "Als wij de denkwij ze van Van de Vall volgen, dan kan dit instituut over een paar jaar dicht. Dan komt er hier geen student meer". Ambachtelijk Meer óandacht besteden aan am bachtelijkheid. dat was van één van de punten, die R. van der Veen in zijn betoog aanhaalde. "We moeten meer aandacht be steden aan actuele kennis van de maatschappij. Terug naar de sa menleving. zou ik zeggen". Hij hield ook een pleidooi voor kleinere vakgroepen. In Krik bracht hij dit punt als volgt on der woorden: "Een herstructure ring van de vakgroepen in kleine secties met eigen verantwoorde lijkheden voor onderwijs en on derzoek, waardoor de noodzake lijke sfeerverbetering en contro le op- onderzoeksprogramma's tot stand kan komen". Sciiuyt zei dat het terug-naar— dq-samenleving—idee hem wel aansprak. "Wat mij verbaasde toen ik hier kwam was dat de mensen vijf dagen per week be zig waren met het instituut en niet met de samenleving. Er moeten meer onderzoeken wor den gedaan waaruit publicaties voortkomen. Daardoor krijgen wij weer meer vragen uit de sa menleving met als gevolg dat w^ uit de kiiil kunnen komen waar in we nu verkeren". Raadscommissie: LEIDEN Op zijn minst voorba rig noemden leden van de com missie volksgezondheid gister avond het besluit van B en W om de sociaal-psychiatrische dienst (Sf D) los te koppelen van de GG en GD. Met de raadsleden was van te voren geen overleg ge pleegd over deze beslissing, "we worden nu voor een' voldongen feit gesteld, het heeft voor ons nu weinig zin meer erover te pra ten". Het Leidse college kwam tot haar besluit onder druk van het mi nisterie van volksgezondheid. Per januari zou het een en ander geregeld moeten zijn. Volgens wethouder Schoute was het col lege daarom gedwongen op kor te termijn, zonder overleg met de verschillende raadscommissies, een besluit te nemen. De wethouder zegde gisteravond, wel toe een nieuwe brief naar het ministerie te zenden. Daarin komt te staan dat het besluit van het Leidse college slechts een voorlopig besluit is dat nog dóór de gemeenteraad "moet worden goedgekeurd. Raadslid Maat (PvdA) liet eerder al weten het niet eens te zijn met de loskoppeling van de sociaal-p- sychiatrische dienst. Wanneer de SPD in een private stichting is ondergebracht, en niet meer on der beheer van de gemeente, on dermijnt dit volgens Maiat het ge meentelijk beleid op gebied van volksgezondheid. Lakenhal leent kunst aan Katwijk LEIDEN - Museum de Lakenhal gaat 22 kunstwerken uitlenen aan de gemeente Katwijk. Het gaat hierbij om werken van de kunstenaars Van Dool, van Hou- welingen, Schraven en Stikkelo- rum. In ruil voor de 22 werken krijgt Leiden een kunstwerk van de Katwijkse kunstenaar Van der Linde. Voor dit kunstwerk, dat de gemeente katwijk zo'n 20.000 gulden kost, moet nog een plaats worden aangewezen. Wethouder Schoute wees er gister avond op dat het hier om een uit zondering gaat. "We zijn niet van plan dit soort grapjes vaker uit te halen". Beweegreden om dit keer wel kunstwerken met een andere gemeente te ruilen was vooral om de kunstenaar Van der Linde ter wille te zijn. De ge meente Katwijk wilde een op dracht, die volgens deskundigen wél de moeite waard was, niet fi nancieren. Katwijk wil dat wel doen wanneer Leiden het kunst werk overneemt en daarvoor in de plaats een aantal andere werken aan Katwijk geeft. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft een vernieuwde uitvoering van de scholengids voor de regio Leiden uitgebracht. In dit boek werk staan allerlei gegevens in die ouders en kinderen kunnen helpen bij het maken van een goede schoolkeuze. De informatie is veel uitvoeriger dan andere jaren. Duidelijk en overzichtelijk zijn alle mogelijke vormen van onderwijs in Leiden en omgeving beschreven. Ook de data voor voorlichtings- en ken nismakingsavonden staan er in 1982 al in vermeld. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft haar steen tje bijgedragen door twee nurfi- mers van het tijdschrift Kies af te staan. Deze bladen, die gewoon in de gids zijn opgenomen, geven een overzicht van de keuzemoge lijkheden in het voortgezet on derwijs en de opleidingsmoge lijkheden na lbo en mavo. De onderwijsgids zal aan alle zes- deklassers in Leiden en omge ving worden uitgereikt. Ook de decanen van de scholen zullen exemplaren in hun bezit hebben. Verder kunnen geïnteresseerden deze gids verkrijgen bij elk ge meentehuis in de regio. LEIDEN - Het u>as gisteren een bewogen dag voor de Reinigingsdienst. Bezoek van de Goedheiligman du- zich mei een dekschuit door de Leidse grachten naar het reinigingsgebouw aan de Noorderstraat liet brengen en een veegwagen die per ongeluk in een vlikobak verdween. De veegwagen wilde zijn vuil m een vlikobak storten. Maar de houten oprit waar de wagen op stond, bleek los te zijn gemaakt in verband met het asfalteren van het terrein van de Reinigingsdienst. De veegwagen verdween daardoor tussen het vuil in de vlikobak. Op dat moment was de wagen, die vandaag alweer gewoon aan het werk was, onbemand. Wegwijs in Leiden Vrouwen om bijstand Comitee Vrouwen in de Bijstand, Informatie, advies en contactgroep voor vrouwen met bijstandsuit kering. Geopend op dinsdagmor gen van 10-12, Sophiastraat 36, tel. 214256, 214162, 213182, 140227. Telefonische hulpdienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. Dag en nacht, vertrouwe lijk. Telefoon 071-125202. Kinder- en jongerentelefoon: op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00-18.00 uur, 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 2. tel. 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma, di en wo 11.00-12.00, do 18.30-20.00 uur. Dierenbescherming dieren (buitendienst): 071-212026. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o, tel 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp. Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoudc Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Rembrandtstraat 17-21. Aanvragen voor hulp aan langdurig zieken, be jaarden en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9- 10 en 13-14 uur. Reclassering Algemene Reclasseringsvereniging, Rijnsburgerweg 167, tel. 071-171424. Bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf achttien jaar) Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordein de 2a. tel. 071-130775. Openingstij den: afdeling wonen en werken ma en do 18.30-18.45 uur. woe 10.15- 10.30 uur: afdeling belastingen ma 10.00-12.30 uur. di en woè 18.30- 20.30 uur. Klachtenbureau di en do 18.30-20.30 uur. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50. tel. 071-123942. Spreeku ren ma en di 10-12.30 uur. woe 13.30- 16 uur, do 18.30-20.30 uur. Raad van Arbeid Kantoor geopend maandag tot en met vrijdag 9-12 uur en 14-16 uur. Telefonische informatie kinderbij slag: 8-12 uur. Wao/wsw Hulp- en adviesburea Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en al dan piet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld Elke donderdagavond spreek uur in 't Spoortje. Bernhardkade 40 van 19.00-20.30 uur, tel. 142505, post bus 3221 2301 DE Leiden. Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36. tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dienstencentrum Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma, di. do, vrij 13-16.30 uur, tel. 124252. Minder-validen 15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503. In Voorschoten: Leidseweg 33. don derdag 19-20 uur. tel. 01717-3309. Sterbus Aangepast busvervoer voor minder- validenen bejaarden die geen ge bruik kunnen maken van het nor male openbaar vervoer. Ritaanvra- gen: Hooglandsekerkgracht 32, tel. 071-122443, 9-12 uur. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot_en rnet vrijdag Moeders voor Moeders VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Rutgershuis Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen. tel. 126802. Spreekuur ma en vrij 20-22 uur. di Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatselijke Voor opvarig en begeleiding van al- Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma en do 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9-17 uur. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a. Informatie over vrij willigerswerk. Dagelijks geopend van 9-17 uur, tel. 149064. Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de universiteit. Tel. 071-148333 tst 5933; geopend ma-vrij 10-16 uur. JAC Jongeren Adviescentrum Leiden (JAC). Hulpverlening aan jongeren, ma. di, do en vrij van 16-22 uur; meisjesspreekuur woe van 16-22 uur. Tel. 071-126052. 126961 (9-16 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg VIDO ANIB ANIB. bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten afdeling Lei den e.o. Telefonisch spreekuur da gelijks van 18.00-19.00 uur; persoon lijke gesprekken volgens afspraak, tel. 071-143464. Hulp bij aanvragen van voorzieningen, aantekenen van hoger beroepen en algemene advie- KBO Katholieke Bond van Ouderen, af deling Leiden. Zelfstandige paro chiële en interparochiële sociëtei ten. Inlichtingen: 071-133179 (van 9.00 tot 12.00 uur). PCOB Protestants Christelijke Ouderen Bond, regio Leiden. Belangenbe hartiging voor ouderen. Nadere in formatie: 071-890692. 071-310696 en 071-171512.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4