S ociaal-cultur eel gekraakt Toch geen grachtje in Kort Rapenburg Reisbureau hoeft betrekken woning niet te vergoeden Raadscommissies uiten hun "grote ongenoegen Leidse stadsrubriek DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 LEIDEN Lakenhal op maandag dicht LEIDEN - Het gemeentelijk museum De Lakenhal zal per januari op maandag gesloten zijn. De meerderheid van de raadscommissie voor cultuur kwam gisteravond tot dit be sluit. alleen Van Oosten (PPR) en Langerak (VVD) stemdeh tegen. De sluiting van De Lakenhal op maandag moet een bijdrage leveren aan de bezuinigings operatie van de gemeente Leiden. Wajineer het mu seum een dag is gesloten kan er 70.000 gulden worden be zuinigd op uitzendkrachten en hoeft de vacature van een hoodtechnicus maar voor de helft worden vervuld. Volgens Van Oosten en Lange rak zou het museum beter op de zaterdag kunnen sluiten, omdat er dan toch nooit zo'n overweldigende belangstel ling voor het museum be staat. Bovendien zou de edu catieve functie van het mu seum in gedrang komen. Scholen die De Lakenhal wil len bezoeken kunnen nu maar op vier in plaats van vijf dagen terecht. B en W trekken voorstel in LEIDEN - In het Kort Rapenburg komt geen grachtje, het Noordeinde blijft gewoon bestemd voor tweerichtingverkeer en het Galgewater zal niet worden verbreed. Dit besluit heeft het gemeentebestuur gisteren genomen. Het woord is nu aan de gemeen teraad om een beslissing te nemen. In oktober werd een proef genomen in het Kort Rapenburgde ruimte wa werd met hekken afgezet. Hetgeen direct al tot discussies aanleiding gaf. i het grachtje zou moeten komen, Het idee van het opengraven van een deel van het Kort Rapenburg onstond toen er gepraat werd over de overkluizing. Die ver keert in slechte staat en dient zeer snel te worden vervangen. Als de overkluizing toch moet worden vernieuwd is het dan niet mogelijk,om een deel van het Kort Rapenburg open te la ten. vroeg PPR-raadslid Van Oosten zich indertijd af. Het ge meentebestuur vond dit voorstel de moeite van het overdenken waard en zou een en ander eens onderzoeken. Een tijdje geleden werden de va rianten gepresenteerd in een no ta van de gemeentelijke afdeling verkeerszaken Het was inder daad mogelijk om een grachtje aan te leggen, maar dat zou wel enkele tonnen meer kosten Bo vendien zou het Noordeinde in dat geval éénnchtingverkeer moeten krijgen en zou een deel van het verkeer over het Galge water moeten worden geleid. Proef Om goede gegevens te krijgen LEIDEN Het sociaal—cultureel plan van de gemeente Leiden is alles behalve perfect. Deze conclusie mag ge trokken worden uit de reacties die leden van de commis sie onderwijs en maatschappelijke aangelegenheden gis teravond op het plan gaven. Na de sociaal—culturele in stellingen, die het plan de afgelopen maanden in al zijn voegen deden kraken, was het gisteravond de beurt aan de raadsleden hun mening over het vierjarenplan en.bij- behorend programma te geven. De kwalificaties liepen gister avond van "zwaar onvoldoende", "een leugen" tot "een goedbe doelde poging om tot een ge meentelijk welzijnsbeleid" te ko men. Enthousiast toonden de commissieleden zich geen van allen over het sociaal-cultureel plan. Brands' (CPN) mening dat het plan als "plan van het grote ongenoegen" de geschiedenis in zal gaan, kenschetste de algehele sfeer misschien nog het beste. Ook de Leidse instellingen kregen gisteravond nog eens de gelegen heid hun grieven en opmerkin gen naar voren te brengen. Een bomvolle raadszaal gaf zo voor de zoveelste keer blijk van onte vredenheid. Bezwaren tegen de wijze waarop het sociaal-cultu reel plan tot stand is gekomen «vochten om de boventoon tegen bezwaren over het accommoda- tiebeleid of het toewijzen van subsidiegelden. Want van het so ciaal-cultureel plan is geen in stelling rijker geworden, daar de totstandkoming samenviel met een grootscheepse bezuinigings actie van de gemeente. Nieuw plan "Eigenlijk wordt de huidige situa tie van het sociaal-cultureel werk gehandhaafd, maar dan al lemaal tien procent minder", zo stelde Van Oosten (PPR) gister avond. "Verder wordt de instel lingen niet verteld welke maat staven er zijn gebruikt voor de bezuinigingen, ze voelen zich te recht met een kluitje in het riet gestuurd". Van Oosten stelde dan ook voor volgend jaar al weer een nieuw sociaal—cultu reel plan te maken. In Haarlemmerstraat DEN HAAG/LEIDEN - Rob's Tours and Travel Services bv aan de Leidse Haarlemmerstraat hoeft geen 6700 gulden te betalen aan de gemeente om de verdie ping boven de winkel bij zijn zaak te trekken. Dat hebben ge deputeerde staten beslist op een bezwaarschrift van het reisbu reau tegen dat besluit van B en W. Volgens de provincie is het niet re delijk van de gemeente Leiden dat geld te vragen Dit omdat bij de eigenaar van het reisbureau door de gemeente de indruk is gewekt dat hij met de aankoop vari een huis in Leiden, en door dat te verhuren aan de bewoner van dg verdieping, voor voldoen de compensatie op de woning markt heeft gezorgd. Mensen die woonruimte aan het Leidse bestand willen ontrek ken, moeten dit voorleggen aan B en W. Als die toestemming ge ven. dan moet de aanvrager doorgaans zorgen dat er nieuwe woonruimte aan het bestand wordt toegevoegd. Als dat niet lukt. moet er geld op tafel ko men. In dit geval 6700 gulden De eigenaar van het winkelpand aan de Haarlemmerstraat vond echter dat hij al genoeg had ge daan door een huis voor zijn bo venbuur te kopen en dit voor een schappelijke prijs aan hem te verhuren. B en W van Leiden wa ren eerder al van mening dat de ruimte waar het om gaat. niet kan worden aangemerkt als zelf standige woongelegenheid, om dat deze uitsluitend via de win kel te bereiken is. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland vond het economisch belang van de on derneming zodanig, dat de ge vraagde onttrekkingsvergun ning verleend diende te worden. De gemeente vond het toen best, maar onder voorwaarde dat com pensatie zou worden betaald. De eigenaar van het reisbureau meende dat hij met de aankoop van het huis voor zijn huurder echter al voldoende had gedaan. De provincie zegt in de uitspraak dat B en W hem min of meer in de waan hebben gelaten aan zijn verplichtingen te hebben vol daan. "Appellant heeft vooraf met de gemeente contact gehad over de aankoop van deze wo ning. Daarbij is door de gemeen te bij hem de indruk gewekt (en dat is tijdens de zitting onvol doende weersproken) dat hierin voldoende compensatie zou zijn gelegen". De provincie is dan ook van me ning dat B en W onder deze om standigheden, mede gelet op het bedrijfsbelang en de geringe be tekenis van de onttrokken wo ning, "niet in redelijkheid" het geld konden vragen voor de ont trekking van de woning. Leiclenaar na achtervolging door politie aangehouden LEIDEN - Een 18-jarige Leidenaar is gisterochtend na een achter volging aangehouden in de Vale- riusstraat. Surveillerende agen ten zagen hem op de Potgieter laan voorbijrijden zonder het kentekenbewijs deel drie op de voorruit. Zij sommeerden de man te stoppen maar 'deze gaf gas en probeerde te ontkomen Na een achtervolging werd hij in de Valcnusstraat staande gehou den. De Leidenaar gaf eerst een valse naam op. Later bleek dat hij geen rijbewijs had. De auto is door de politie in beslag geno- Een suggestie die wethouder Van Dam onhaalbaar noemde. Wel zal volgend jaar een nieuw pro gramma worden gemaakt en de inventarisatie van alle sociaal-- culturele instellingen worden bijgesteld. Het jaar daarop komt er eventueel een geheel nieuw plan. Want dat het eerste sociaal- -cultureel plan niet perfect is. zullen ook de wethouders niet betwisten. "Maar via de kinder ziekten die we nu doormaken, komen we later tot een betere planvorming", zo zei Van Dam gisteravond. Van Dongen (PvdA) zei gisteren dat de wil om een plan samen te stellen veel te laat is gekomen "Nu moet alles opeens op het laatste moment worden gere geld. Daardoor is het plan nu on zorgvuldig, er wordt geen duide lijk beeld gegeven van de so ciaal-culturele instellingen". Volgens Ponsen (PSP) is de ge meente bij de samenstelling van het plan ook teveel uitgegaan van de bezuinigingen. "De instel lingen zitten niet alleen op geld te wachten, maar ook op erken ning Hun wensen komen in het plan onvoldoende tot uiting. In het sociaal-cultureel plan wordt alleen de poen verdeeld, maar waar het college met zijn beleid naartoe wil weet je niet". Pijnlijk Hoekema (D'66) vond dat je een bezuinigingsoperatie goedkeurt, je ook moet erkennen dat er minder geld voor bepaalde zaken beschikbaar is. "Er is ten minste een begin gemaakt met de ontwikkeling van een wel zijnsbeleid. hoewel het natuur lijk een pijnlijke operatie blijft. De Vnes (VVD) was het met hem eens: "De inventarisatie van de sociaal-culturele instellingen was niet goed. Maar je kunt ze ook niet blij maken met een dode mus. Je kunt in een plan wel zet ten hoe het allemaal zou moeten, maar je weet van te voren toch dat dat nooit verwezenlijkt kan worden. Dat neemt niet weg dat het sociaal-culturele plan vol gend jaar nog veel bijstellingen zal moeten ondergaan". Van Dec (CDA) kondigde aan al voor de vaststelling van dit so- ciaal-cultuireel plan voorstellen in te gaan dienen die het plan moeten verbeteren. De vaststel ling van het plan door de ge meenteraad zal echter niet meer voor het eind van dit jaar kunnen gebeuren. Gisteravond kwamen de commissies onderwijs en maatschappelijke aangelegenhe den nog niet tot een advies. Zij zullen nog een keer vergaderen over de inhoud van het plan alvo rens advies uit te brengen aan de gemeenteraad. Die kan het plan dan in januari behandelen. werd besloten een verkeersproef te houden Het Leids City Cen trum reageerde furieus. Het be stuur zag al hoe de gracht werd aangelegd en verklaarde in een advertentie dat dit gemeentebe stuur er klaarblijkelijk alles aan was gelegen om de middenstan ders te laten verzuipen Het ge meentebestuur antwoordde dat er nog helemaal geen besluiten waren genomen en er in elk ge val nog een inspraakavond werd gehouden waarop iedereen die dat wilde z'n zegje kon doen. Op die inspraakavond waren niet veel mensen aanwezig die het grachtje wilden hebben, zo bleek al gauw Bijna in koor nepen de verzamelde middenstanders dat het aanleggen van een grachtje catastrofale gevolgen zou heb ben voor de winkeliers. Winke lier De Nie wendde zich maar al vast tot een advocaat om zyn be langen te laten behartigen Het Leids City Centrum schreef naar aanleiding van de bevindin gen "Uit de verkeersproef is dui delijk gebleken, dat aanleg van een grachtje zal leiden tot aan zienlijke vertragingen zowel voor het autoverkeer als open baar vervoer". Met als gevolg, zo redeneerde het LCC. dat het kooplustig publiek Leiden zou gaan myden Ook voor ROVER, een organisatie van reizigers die gebruik maken van het openbaar vervoer, was de doorstroming reden om te protesteren tegen het grachtje. De bussen, zo stelde ROVER, zullen enorme vertraging oplo pen en dat kunnen we niet ac cepteren. LEIDEN - De staf van het Leids Vryetyds Centrum (LVC) gaat vaker amateur-muzikanten in huis halen. In het T-huis van het LVC (Breestraat 66) krijgen solis ten en akoestische groepen in het kader van 'Open Podium' de gelegenheid hun kunsten te ver tonen tegen een kleine vergoe ding Geïnteresseerden voor 'Open Po dium' kunnen zich aanmelden bij het LVC De folk groep Poldcrgeost bijt vrij dagavond de spits af (aanvang: 22.00 uur). door René van der Velden Jaap Visser Naast de pot (3) Dat is ook wat. Piesten wij gis teren zelf naast de pot. Wilt u even de krant van gisteren uit het berghok vissen en opens laan bij de rubriek "Steeds". Die eerste de beste rubriek was gisteren 'wegge vallen'. Even de zin uitknip pen en aan het begin opplak ken. Ziezo, dat klopt Die krant kan weer berghok. de het Naast de pot (4) Kapster Co Rijnsburger uit het Vijf Meiplein is al bijna een jaar werkloos. Op staande voet werd zij in februari ont slagen door haar baas André Plu. Sindsdien voert zij een verbeten strijd tegen Plu. Eerst met de FNV en de Om budsman. Die haakten af. Nü trekt mevrouw Rijnsburger ten strijde met haar advocaat én met een paraplu die zij van Sint heeft gehad. De kapperszaak van Plu aan het Vijf Meiplein is begin dit jaar failliet gegaan. Bij me neer Plu valt geen geld meer te halen. Zijn bezittingen zijn op naam gezet van zijn echt- 'genote. mevrouw Plu-Por ton. De zaak van meheer Plu is overgenomen door de bv Sa lon Michele. Volgens meneer Plu had de nieuwe salon geen trek meer in mevrouw Rijns- burger. Dat wist Plu heel ze ker want hijzelf werd com missaris van de bv Salon Mi- chèle en mevrouw Plu werd directrice. Srnts' zwarte vriend krabt zijn oren; "die mogen wel eens gewassen worden", denkt hij. Na elf jaar chef-kapster te zijn geweest voor een minimum loon is Co Rijnburger zonder pardon op straat gezet. "Plu kent de mazen in de wet. Als je geld hebt marcheer je over al tussendoor", zegt Rijns- burger verbitterd Sint krabt zijn baard: die mag wel eens geknipt worden. Omdat Co Rijnsburger het ont slag met behulp van de FNV aanvocht, was zij formeel niet werkloos. De sociale dienst meende daarom dat zij eerst maar haar spaargeld op moest maken voordat zij een bijstandsuitkering kon krij gen Haar spaargeld is op. In middels krijgt ze bijstand. "Nou wordt mijn ontslag af gewenteld op de gemeen schap". De zwarte medewerker van Sint probeert munt uit de si tuatie te slaan. Hij wil een nieuw negro-kapsel. Me vrouw Rijnsburger krijgt van hem een fles wijn. Met haar advocaat Léon Spren- ger probeert Co Rijnsburger haar ontslag ongedaan te ma ken. "Ander werk is er niet. Ik heb overal gesolliciteerd. Mijn leeftijd (44) heb ik te gen". "Ik ook", beaamt Sint. De zaak "Rijnsburger para Plu" is deze week voor de rechter geweest. De advoca ten van Rijnsburger en van Plu moeten nog eens de kop pen bij elkaar steken, bepaal de de rechter. Misschien valt er een minnelijke schikking te regelen. Een schikking misschien wel; minnelijk is moeilijk. Sint en Zwart verlaten goedge- kapt de fiat van mevrouw Rijnsburger. Op weg naar groenteboer Collé Die 'pies te' dit jaar naast de pot met zijn buurtwinkeltje aan de Groenesteeg. Daarover mor gen meer. Punkie rammen Ongeveer vijfhonderd jongeren bezochten zaterdag het con cert van de bekende Engelse punkband "Discharge" in het Leids Vrijetijdscentrum. Het W« flRtllig Later op de avond werd het minder gezellig; vooral in de buurt van het station. Een groepje punks wilde alvorens in de trein naar Den Haag te stappen, nog eventjes afreke nen met publiek van bar-dan- cing Club'70 aan de Stations weg Tumult Een punker en een ze ventiger staan tegenover el- Hi Co Rijnsburger krijgt van de Sint kaar. beiden met een mes in de hand. Politie erby. Auto's worden vernield Zeventigers worden achterna gezeten door punks. Een politiehond hapt naar benen. Er zou zelfs een pistool getrokken zijn, maar dan niet door de politie, althans de politie ontkent dat. Punks die bij het tumult be trokken waren, zijn niet ge lukkig met dit verhaal "Bij na elke week heb je punkie rammen bij Club '70. Ge kleurde stekelharen kunnen ze van Club'70 blijkbaar niet v. im Voor hen moei alles keurig netjes en glad gesne den zijn Nou loopt eens een keer een flinke groep punks naar Club'70 toe om wat te rug tL doen en nu staat het wel in de krant. Anders is het altijd andersom, een grote groep van Club Ti ti p nova enkele punks. Daar lees je niets over". Club 70-eigcnaar L. van Hese noemt dit klinkklare onzin "Er wordt hier vrijwel nooit voor de deur gevochten". Zijn breedgeschouderde por tier luistert mee en knikt in stemmend. "Er komt hier wel eens een enkele keer een punker binnen maar die is meestal snel vertrokken om dat er hier heel andere mu ziek wordt gedraaid dan waar die lui van houden. Van wry- ving tussrn Club 70-bezoe kers en punkers heb ik nooit iets gemerkt Ook buiten voor de deur niet Behalve dan afgelopen zaterdag Toen waren er inderdaad jongens van hier by betrokken" Toch houden 'punks' vol dat collega-stekelhangen de af gelopen maanden blauwe ogen. gescheurde lippen en een scheve neus hebben overgehouden aan strijdtone len bij het station. "Dat ge beurde allyd by het passeren van Club'70. of dat nou door het bezoek van die Club ge beurde of niet Een paar maanden geleden is een punk uit Haarlem afgevoerd met een gebroken kaak Een punker zegt het voor hon derd procent af te keuren als punks of wie dan ook met messen en kettingen gewa pend zijn "Vernielingen zyn niet goed te praten Maar het is wel zo dat elke week rond het station, vooral in de buurt van Club'70 punks in elkaar worden getimmerd En dan niet omdat al die punkers zo agressief met kettingen en messen lopen te zwaaien. Loop met een punker langs Club'70 als deze bar druk be zocht wordt, zeg geen woord en loop rustig Dan sta ik er borg voor dat je een flink pak rammel krijgt. Wat ik nu zeg vermindert waarschynlyk niet de vooroordelen tegen punks, maar het mag wel eens gezegd worden".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3