LEIDSCH m DAGBLAD Overleg levert niets op "Vredesbeweging Russisch succes" Afwijkingen in chromosomen bij Shell-personeel AVOND SENSATIE Sociale partners sturen kabinet terug Somber IONDERDAG 3 DECEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36644 Orecieur G Koopman Bltml Wot Srq# i Adj.-hooldredacteuf R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Brandweer(t) tv-piraten (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen zet de brandweer in bij de strijd te gen de televisiepiraten. Bur gemeester en wethouders heb ben besloten dat de brand weerlieden op de permanent bezette alarmcentrale de be schikking krijgen over een zender. Daarmee kunnen na afloop van de televisie-uitzendingen ra diografisch schakelaars wor den omgezet. Het Alpheuse kabelnet zit dan "op slot". De kosten van de apparatuur worden geraamd op tiendui zend gulden. Mocht uit nieuwe gerechtelijke uitspraken blijken dat de ge meente geen auteursrecht is verschuldigd voor piratenui- zendingen via het Alpheuse kabelnet dan zal de rekening bij de bioscoopbond worden gedeponeerd. Nieuwe Linie verdwijnt AMSTERDAM (GPD) - Hot weekblad De Nieuwe Linie zal volgend jaar in zijn huidi ge opzet niet meer verschij nen. De oplage is te gering om een normale exploitatie te kunnen voortzetten. Hoofdredacteur Gerard van de Boomen, die na 1 januari de uitgave-rechten zal krij gen. onderzoekt nog of het blad op een andere manier kan blijven bestaan, maar de mogelijkheden daarvoor zijn vrijwel nihil. De Nieuwe Linie verkeerde al geruime tijd in grote proble men. Het blad kreeg dit jaar nog een aanvullend krediet uit het Bedrijfsfonds voor de Pers van 171.000 gulden. De totale betaalde oplage is 4500. Pogingen om De Nieuwe Li nie bij een grote uitgeverij onder te brengen zijn mis lukt. Beademingsapparaat defect Onderzoek overlijden patiënten in Radboud NIJMEGEN (GPD) - De medische staf van het Radboudziekenhuis in Nijmegen heeft een onderzoek ingesteld naar de doodsoorzaak van zeker tien patiënten die in oktober en begin november zijn overleden nadat zij op de afde ling intensive care aan beade mingsapparatuur hebben gele gen. Aan de apparatuur worden voornamelijk kinderen bea demd. Het onderzoek is op gang gebracht nadat in de tweede week van no vember aan één van de beade mingstoestellen een defect was geconstateerd. Tevens is de commissie „fouten, ongeval len en bijna-ongevallen" van het ziekenhuis geinformecrd. Het hoofd van de afdeling intensi ve care constateerde tijdens zijn nachtdienst, ruim twee weken geleden, dat een zogeheten rota meter van de bewuste appara tuur niet goed functioneerde. Dat werd veroorzaakt door een mankement aan de persluchtlei ding waardoor olie in de beade mingsapparatuur terecht was ge komen. Hierdoor is de lucht in die apparatuur mogelijk veront reinigd geraakt en zou wellicht olie in de longen van de patiën ten zijn gekomen. Op het mo ment dat de technische storing werd ontdekt lag er een kind aan de beademingsinstallatie. Dat kind is overigens niet overleden. De staf van het ziekenhuis ver wacht niet dat uit het on derzoek een andere dan de reeds eerder vastgestelde doodsoor zaak te voorschijn zal komen. Men beschouwt de genomen maatregel als een „dubbel- check" Post stuurt wenskaarten DEN HAAG (ANP) - Alle Ne derlanders krijgen deze maand een kerst- en nieuw jaarskaart van de PTT toege stuurd Met deze actie wil de PTT het publiek aansporen de kerst- en nieuwjaarspost volledig te adresseren en goed te frankeren. De kaarten wor den tussen 7 en II december gestuurd naar 5.6 miljoen adressen. Bovendien schrijft de PTT een wedstrijd uit voor de jeugd wie de mooiste kerst- en nieuwjaarskaart kan maken Vorig jaar werden er ruim honderd miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten ver- stuurd. een absoluut record. De PTT verwacht voor dit jaar eenzelfde hoeveelheid. DEN HAAG - Minister-president Van Agt en minister van financiën Van der Stee nemen de stukken door bij het begin van het centrale loonoverlegOp de achtergrond voert vice-premier Den Uyl zijn zware actetas met Weinberger: Splitsing rampzalig NEW YORK (ANP) - "De omvang van de vredesbeweging in Euro pa bewijst het succes van de Russische politiek, die is gericht op het verbreken van de gemeen schappelijke banden tussen de vrije naties". Dat heeft de Ameri kaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, gisteren ge zegd in een rede in New York voor de particuliere organisatie "tax foundation". De Ameri kaanse bewindsman wees er ech ter op. dat ondanks de protestac ties tegen NAVO-plannen voor stationering van nieuwe middel lange afstandsraketten in Euro pa. opiniepeilingen in West- Duitsland aantonen, dat de West- Regen en wind Perioden met regen, afgewisseld door enkele opklaringen. Temperatuur zo wel in de nacht als overdag ongeveer 6 graden. Tot krachtig en in de kustge bieden tot stormachtig toenemend noordwestelijke wind. 4 DECEMBER 1981 Zon op: 08.31, zon onder: 16.30 uur. Maan op: 13.40 uur.maan onder -.-. Waterstanden Katwijk: hoogwater 07.58 en 20.31 uur, laagwater 03.32 en 16.02 uur. duitsers de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in de Bondsreubliek als een noodzaak blijven zien. Minister Weinberger weet verschil len van mening tussen Navopart- Radiosmokkel door tanker? ners aan verschillen in binnen landse druk. Hij waarschuwde, dat niet uit het oog mag worden verloren de noodzaak eengsgc- zind te blijven tegenover een ge meenschappelijke bedreiging". Indien de verschillen van me ning over plaatsing van nieuwe Eurostrategische raketten zou den leiden tot een splitsing in het bondgenootschap, dan zou dat rampzalig zijn voor allen, aldus Weinberger. (Van c r verslaggevers) ROTTERDAM - De politie in Bangladesj heeft de volledige be manning van de Nederlandse tanker Acteon gearresteerd. De bijna veertig bemanningsleden van het schip, dat regelmatig ver bindingen onderhoudt tussen Bangladesj en Singapore, wor den verdacht van smokkel van radio's en andere elektronische apparatuur. Het schip, dat eigendom is van Shell Tankers in Rotterdam, is volgens een woordvoerder van Shell na aankomst in Bangladesj normaal uitgeklaard. Een vroegere gezagvoerder van het schip, de heer M. Busker, is in opdracht van Shell Tankers naar Bangladesj afgereisd. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet moet het huiswerk over maken. In grote lijnen is dat de boodschap, die de werk geversorganisaties en de vakbeweging gisteravond laat aan de ministers Van Agt, Den Uyl. Terlouw, Van der Stee, en Van Thijn hebben meegegeven. Volgende week woensdag zal het kabinet de Stichting van de Arbeid ant woorden op de gemaakte opmerkingen. Aad ran den Heuvel reportages over Ghana TV-serie over Ghana Voor Sinai-leger 140 vrijwilligers Poolse actie wekt spanning Unaniem bleef de Stichting van de Arbeid vasthouden aan loonaf- spraken via onderhandelingen in de bedrijfstakken. Den Uyl zei niet zonder hoop te zijn, dat der gelijke loonafspraken uitvoer baar zijn. Fel hebben de sociale partners de voorstelde solidari- teitsheffing verworpen. „Als u daarmee komt, dan kunt u het in- vesteringsloon voor de eerst ko mende jaren wel vergeten", zei den CNV, MHP en werkgevers organisaties. Die zeiden niet be reid te zijn offers te vragen om gaten in de begroting te moeten helpen dekken. Tijdens het overleg met het kabi net kwamen de werkgeversorga nisaties met een alternatief plan. In grote lijnen hield dit plan in, dat de werkgevers lastenverlich ting voor het bedrijfsleven eisen: het werkgeversaandeel in de so ciale premies moet met 1.6 pro cent (2.2 miljard) omlaag, de prijscompensatie moet met 1 procent worden gekort, de socia le uitkeringen moeten 1 procent minder stijgen en er mag niet verder worden genivelleerd. De werkgevers eisen van het kabi net extra ombuigingen van 3 mil jard. Fel heeft FNV-voorzitter Wim Kok dit plan afgewezen. Den Uyl zei na afloop, dat de regering zich bereid heeft verklaard naar de opstellingen van de werkgevers te willen kijken, maar dat de plannen duidelijk afwijken van het regeerakkoord. Den Uyl zei, dat het kabinet zich bereid heeft verklaard de plannen van de werkgevers te laten onderzoeken door het Centraal Plan Bureau, met name ook op de effecten die dit zal hebben op de werkgele genheid. Kok zei bij voorbaat al sceptisch te staan tegenover de uitkomsten van die berekeningen. „Het is tot nu toe altijd schone schijn geble ken als het CPB met voorspellin gen ten aanzien van de werkgele genheid kwam", zei hij. Ook CNV-voorzitter Van der Meulen merkte op, dat het werkgevers- plan meer hobbels oplevert dan oplossingen. Den Uyl herhaalde, dat het kabi netsplan beoogt de werkloosheid met 6000 minder te laten stijgen Kok hierover: „We hebben goede nota genomen van de opmerkin gen van het kabinet dat de rege ringsplannen 60.000 banen moet opleveren, 30.000 voor jongeren en 30.000 in deeltijd In de plan nen van het kabinet mis ik dat het scheppen van werkgelegen heid ook mogelijk is via arbeids tijdverkorting. Maar gelukkig heb ik daarop te horen gekregen, dat dit niet tot de onmogelijkhe den behoort". Het kabinet heeft tegenover de so ciale partners erkent, dat de voorgestelde maatregelen in het kader van de ziektewet grote problemen blijkt op te leveren in de wetstechnische, juridische sfeer, maar ook problemen met bepalingen van internationale verdragen Kok: „We hebben hierover vele vragen gesteld, die niet beantwoord konden wor den. Ik blijf van mening, dat deze zaken alleen kunnen worden ge regeld via onderhandelingen. Bovendien: er liggen hierover cao-afspraken". Twijfel over nut Benelux Nader onderzoek in Leiden MOERDIJK (GPD) - Bij alle hon derd personeelsleden van de Shell-fabriek MSPO in Moerdijk is een opvallende stijging van af wijkingen vastgesteld in de chro mosomenhuishouding. De afwijkingen komen zowel voor bij de produktiemedewerkers als bij de staf en het administratie- personeel. Ze zijn geconstateerd na een chromosomenonderzoek in 1980. Er zijn opnieuw bloed monsters genomen, die nu niet alleen door het eigen laborato rium van Shell in Engeland maar ook door de afdeling stralenge- netica van de Leidse rijksuniver siteit nader worden onderzocht. In de MSPO-fabriek worden ethylbenzeen, styreen en propee- noxyde geproduceerd Bij Shell Chemie Moerdijk werken in to taal 980 mensen Een woordvoerder van Shell Moer dijk zegt dat de mate en de aard van de afwijkingen niet veront rustend zijn. Er zijn volgens hem geen afwijkende erfelijke gevol gen te vrezen. Chromosomen zijn erfelijkheidsdragers, ze vor men de mens geestelijk en licha melijk Volgens de woordvoer der is er geen sprake van dat er bepaalde maatregelen moeten worden genomen. „De werkne mers zijn gezond". Dr Matarajam van de rijksuniver siteit in Leiden zegt dat het on derzoek pas in het voorjaar van volgend jaar afgerond zal wor den. Alle werknemers van Shell Moerdijk zijn ingelicht Op 9 de cember zal de commissie veilig heid. milieu en bedrijfshygicnc binnen de ondernemingsraad na der worden geinformecrd. De MSPO-fabriek is eerder in het nieuws geweest door lekkages. Het overleg tussen de sociale partners m de Stichting van de Ar beid lijkt een diepte punt te hebben bereikt Het plan van de werkgevers een extra bezuiniging door de overheid van drie miljard gulden - is niet alleen in strijd mei het regeerakkoord en de regeringsverklaring, maar ook onaanvaardbaar voor de vakbe weging, met name de FNV. Belangrijker lijkt de vraag of er bij het overleg tussen de sociale partners überhaupt enige kans aanwezig lijkt op een aanzet voor herstel van onze economie9 Die vraag is daarom zo essentieel omdat het hierbij gaat om een van de belangrijkste doelstellin gen van dit kabinet. AVRO-commentator Peereboom presenteerde deze week een lijstje met punten op grond waar van men als het om deze doel stelling gaat alleen maar somber kan worden De regering wil bij voorbeeld dat de rendementen van het bedrijfsleven weer om hoog gaan. Feit is echter dat de lasten van datzelfde bedrijfsle ven omhoog zullen gaan De regering wil dat het begrotings tekort omlaag gaat Feiten zijn dat tekorten in die begroting alleen maar verplaatst zijn en dat het te kort zelf hoogstwaarschijnlijk van acht naar tien procent zal gaan De regering wil dat de werkloos heid omlaag gaat. maar die gaat volgend jaar omhoog Waar des kundigen het nog niet over eens zijn (Den Uyl .Centraal Plan Bu reau) is met hoeveel De regering wil ook dat de mvestenngen om hoog gaan, maar volgens het C.P B zullen ze hetzelfde blijven, maar vermoedelijk omlaag gaan De regering wil een solidariteitshef- fing voor een banenplan, dat er in feite (nog) niet is. Een tenslotte wil Den Uyl meer nivellenng in de lonen, terwijl Lubbers, leider van de grootste regeringsfractie, juist stelt voorstander te zijn van on gelijkheid in de lonen. Het is op deze plaats meer gecon stateerd het kabinet lijkt met bij machte een beleid op tafel te leg gen dat aanvaardbaar is voor de sociale partners De politieke ver schillen maken het onmogelijk echte keuzes te maken Het ge volg is dat er om de hete brij wordt heen gelopen Als men er van uitgaat dat de welvaart van het bedrijfsleven moet komen en niet van de overheid - die wel vaart alleen kan verdelen - dan moeten er in die richting maatre gelen worden genomen Als het sociale verzekeringskasteel te duur blijkt te worden dan moet men de moed hebben de uitkerin gen te verlagen, in het belang van het verzekeringskasteel als instituut voordat het echt onbe taalbaar wordt. Als dit-en andere harde maatregelen niet echt wor den overwogen, dan is het irreèel van deze regering veel te ver wachten. JERUZALEM DEN HAAG (GPD) De kans op deelname van Ne derland en drie andere EG-lan- den aan de Sinai-vredesmacht is kleiner geworden. De Israëlische regering gaf vanmorgen een ver klaring uit, waarin van Enge land, Frankrijk, Italië en Neder land wordt verlangd dat de ak koorden van Camp David wor den onderschreven als basis voor meedoen aan de vredesmacht. LEIDSCH m DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Alléén vanavond: 1 Thcot herenpyjama in diverse kleuren ^en in de maten 46 t/m 56Jfr?5 Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S vp. bon ingevuld in een open enveloppe tonder post/egel opst uren naar L eidsch Dagblad. A ntwoordnummer 1005O. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1