Sanering Avebe kost meer werk Nut van Benelux sterk betwijfeld Garantiefonds ANVR in problemen Nieuwe Beatrix-postzegel s~ï» ESr '"•'''•■'li marktberichten Bonden akkoord met sluiting Enka-Breda Ford dicht In Veendam 515 banen weg Beursoverzicht DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 Nieuwe ketel Het Provinciaal Electriciteitsbe- 1 drijf van Noord-Holland (PEN) in Bloemendaal en Stork Ketel- en Apparatenbouw in Hengelo, een werkmaatchappij van VMF- Stork. hebben een contract on- i dertekend voor een door Stork I Ketel- en Apparatenbouw te le- I veren ketelinstallatie. Met de op- dracht is een bedrag van ca. 120 min. gemoeid, zo heeft Stork Ke tel- en Apparatenbouw bekend gemaakt. De levering van de ketelinstallatie betekent voor het Hengelose be- j drijf ongeveer 800 manjaren l werk. Wessanen Van Heel s Gecondenseerde Melk- maatschappij BV in Kampen, een dochteronderneming van Koninklijke Wessanen NV. heeft de Coöperatieve melkproduk- tenfabriek Dalfsen WA in Dalf- sen overgenomen. Daarbij is met de Coöperatieve Vereniging Dalfsen overeengekomen, dat de leden van de Coöperatie per jaar in totaal ca. 40 min. kg. melk aan Van Heel kunnen leveren, zo heeft Wessanen bekendgemaakt. I De werkgelegenheid bij de melk- produktenfabriek Dalfsen. waar I enkele tientallen mensen werken, is gewaarborgd. Dual Dual Gebruder Seidinger GmbH und Co. (Dual) heeft woensdag j faillissment aangevraagd, zo heeft een woordvoerder van de onderneming verklaard. Dual maakt platenspelers en Hifi-ge- luidsapparatuur. Er zijn al gerui- me tijd financiële moeilijkheden, die zijn ontstaan door concurren- tie uit het Verre Oosten. Dual heeft ongeveer 1800 man in i dienst. Fregat Op de werf Wilton-Feijenoord in Schiedam is gisteren het nieuwe standaard NAVO-fregat "Philips van Aldemonde" aan de Konink lijke Marine overgedragen. De Philips van Aldemonde is het zesde onderzeebootbestrijdings- vaartuig van de Kortenaer-klasse dat bij de Kon. Marine in de vaart komt. Frisdranken De frisdrankenindustrie vreest een aanzienlijke omzetdaling door de verdubbeling van de accijns op frisdranken per 1 januari. In een brief aan de Tweede Kamer heb ben de industrieën zich tegen die accijnsverhoging verzet. De ondernemingsraden van de frisdrankenindustrieën menen dat de omzetdaling ongetwijfeld zal leiden tot verlies aan arbeids plaatsen. Daarom hebben zij de mogelijkheid van werkverkor- ting in 1982 besproken om col- I lectieve ontslagen tegen te gaan. Zij vrezen dat aan werktijdver korting niet te ontkomen valt. Energieplan Het gemeentelijk elektriciteitsbe drijf Naaldwijk heeft een plan opgesteld voor eigen energieop wekking. waarvan naar zijn me ning vooral de glastuinbouw in deze gemeente zal profiteren. Het bedrijf verkoopt nu alleen elektriciteit die het via de ge meente Delft van het elektrici teitsbedrijf Zuid-Holland be trekt. Straks wil het met behulp van total energy-installaties en windmolens een hoeveelheid van 70 miljoen kilowatt-uur. ze ventig procent van de behoefte, zelf opwekken. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn Andijvie per kg 0,29-0,66. boerekool per kg 29-36. waspeen Al-per kist 6.20- 9,10. All 4.50-8. BI 7.50-11,70, Bil 3.20. Cl 1.90-4.40. CII 1.40-2.70. Aanvoer 160.000 Breekpeen Bi-per kist 1.90, Cl 2,20-2,90. prei A per kg 54-57. uien per kg 13-34. knolselderij 39-60, bloemkool 6 per bak 1.46. 611 28-95. 121 1.23-1.31, 1211 72-79. 151 80-91 BRUSSEL (ANP) - Prof.dr. L. Cympers. voorzitter van de Bel gisch-Luxemburgse kamer van koophandel voor Nederland, heeft in Brussel scherpe kritiek geleverd op de problemen die zich momentcel voordoen in de Belgisch-Nederlands-Luxem- burgse economische unie. De Benelux bestaat in feite niet meer. Grenzen die waren ver dwenen worden beetje bij beetje weer opgetrokken. Administra tieve maatregelen en procedures leggen het verkeer tussen de Be- neluxlanden lam. aldus prof. Cympers. Hij zei "ik twijfel momenteel sterk aan de doeltreffendheid van de Benelux. Het is nu voor een Ja panner gemakkelijker om van België naar Nederland te gaan Bovag tegen nieuwe heffing DEN HAAG (ANP) - De Bovag ver werpt het voornemen van staats secretaris Lambers. van Volks gezondheid en Milieuhygiëne om bij de aanschaf van nieuwe auto's een extra heffing in te voe ren ter bestrijding van de geluid soverlast. De Bovag acht een der gelijke heffing ondoelmatig, on rechtvaardig en in strijd met de algemene beginselen van het mi lieubeleid. Bovendien zou het voornemen van de staatssecretaris in strijd zijn met de EG-wetgeving. Ondoelmatig noemt de Bovag het plan omdat de voorgenomen hef fing niet leidt tot vermindering van de geluidsproduktie van nieuwe auto's. Autofabrikanten te verplichten om alleen voor de Nederlandse markt extra geluid sarme auto's te produceren is een utopie. Daarvoor zijn nu juist EG-riehtlijnen opgesteld, die re gelmatig worden aangepast aan de ontwikkeling van nieuwe technieken. Nieuwe auto's voor de Nederlandse markt dienen hier aan te voldoen voordat ze worden toegelaten op de Neder landse markt, aldus de Bovag. dan voor een Belg om in Neder land zaken te doen. Belgische en Luxemburgse bedrijven die naar Nederland exporteren worden in de praktijk geremd door allerlei voorschriften en bepalingen". Het Nederlandse btw-systeem (vooral bij uitvoering van werken) steekt zo ineen dat Bel gische en Luxemburgse onder nemers in Nederland vaak in het nadeel zijn vergeleken met hun EG-partners Rijd je met een Bel gische wagen in Nederland dan loop je het gevaar in rodeostijl achtervolgd te worden omdat je misschien een fles jenever of een paar sigaren te veel bij ie hebt. De ene actie lokt de andere uit. Ook aan Belgische kant doen zich veel complicaties voor Da gelijks worden er aan beide zij den van de grens controle-acties gehouden die leiden tot opont houd. ruzies en geldboetes De stapel dossiers over incidenten is bijna niet meer te overzien. Het secretariaat-generaal van de Be nelux kan hiertegen niets begin nen. De meeste klachten gaan de doofpot in. aldus prof. Cympers. De kamer ervaart keer op keer dat de verantwoordelijke instanties in de praktijk geen vuist kunnen of wensen te maken Daarom zou er een Benelux-ombudsman of -vrouw moeten komen die over ruime bevoegdheden zou moe ten kunnen beschikken, aldus Cympers. BREDA (ANP) - Een kleine meerderheid van de aanwezige FNV-leden en alle leden van de Unie BLHP bij Enka Breda zijn gisteravond akkoord gegaan met het voorstel van de raad van bestuur van Enka om de salarissen van alle zeshonderd werknemers na de sKnting van het Bre dase bedrijf tot eind 1984 door te betalen. Dat betekent dat deze mede werkers akkoord gaan met de sluiting van het Bredase bedrijf Dit is gebleken tijdens twee aparte bijeenkomsten van de Industriebond FNV en de Unie BLHP met hun leden. In beide vergaderingen is als absolute voorwaarde voor de instemming gesteld, dat het Rotterdamse Van Melle bedrijf naar Breda wordt overgeplaatst Vanuit de FNV hoek zijn nog diverse andere punten aangeroerd, die in een bespreking van de vakorganisaties morgen met de raad van bestuur nadere invulling behoeven. AMSTERDAM (ANP) - Ter- neergeslagen Ford-medewer kers zagen gisteren hoe de laatste Transit van de band kwam. De produktiehal is nu gesloten en lag er 's middags verlaten bij. GRONINGEN (GPD) - Oost-Gro- ningen, samen met Zuid-Lim- burg. al tot landelijk probleem gebied verklaard raakt opnieuw 515 arbeidsplaatsen kwijt. Het zetmeelconcern Avebe. dat vorig jaar al ruim 400 banen opruimde, wil na de volgende campagne de aardappelzetmeelfabriek DWM in Veendam sluiten. Bij Avebe staat bovendien een groot scheepse sanering op stapel van de fabricage van derivaten, pro- dukten zoals koudstijfsel. gluco se en dextrine die uit aardappel zetmeel worden gemaakt. Voorlopig worden die produkten nog in Veendam gemaakt, maar het plan is om ze over te hevelen naar fabrieken in Ter Apelkanaal RIJSWIJK - Hoewel het niet met zoveel woorden is gezegd, ver wacht de Nederlandse reisorga nisatie Holland International het komend jaar opnieuw een paar faillissementen in de reiswereld. Dat is althans af te leiden uit het feit dat het bedrijf met ingang van 1 januari a.s. het lidmaat schap van de ANVR (Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus) voorwaardelijk heeft opgezegd. Een opzegging, die tevens inhoudt dat Holland International het komende jaar niet meer zal deelnemen in het garantiefonds van de ANVR. De heer J. Bekkering, hoofd mar keting van Holland Internatio nal: „Wij vinden het onder de huidige omstandigheden niet verantwoord dat wij straks even tueel zouden moeten meebetalen aan vergoedingen die moeten worden betaald na .faillissemen ten van andere reisorganisaties". Ook het feit dat een aantal grote reisorganisaties (Neckermann, Vrij Uit en de reisafdelingen van de banken) geen lid is van de ANVR (en dus ook niet van het garantiefonds) zit Holland Inter- natinal dwars. Alle marktpartij en behoren bijdragen voor dat garantiefonds te leveren, vindt Nederlands grootste reisorgani satie. De vakantieganger, die bij Holland International zijn reis boekt, hoeft aldus Bekkering, overigens geen angst te hebben voor een plotselinge annulering van de trip wegens faillissement van de reisorganisatie. Daarvoor staan, nog altijd volgens Bekkering, de drie moedermaatschappijen van Holland International (KLM, Nedlloyd en de Nederlandse Spoorwegen) garant. „Zij zijn als DEN HAAG (GPD) - De ontwerper van de nieuwe serie Beatrix- postzegels, de beeldend kunste naar Peter Struycken. weigert het auteursrecht volledig aan de PTT af te staan. Wanneer een af beelding van zijn schepping voor commerciële doeleinden wordt gebruikt (bv. voor albums, cata logi, zogenaamde maximum- kaarten of tijdschriften) zal hij de auteursrechten opeisen. Tot nog toe was het zo dat de PTT con tractueel alle rechten van de kunstenaar afkocht. Bij de presentatie gisteren van de nieuwe 65-cent-Beatrixpostze- gel, die 15 december uitkomt. Struycken dat de PTT in het verleden op onsympathieke ma nier de rechten verkreeg „om van het gelazer met auteursrech ten af te zijn". Een woordvoerder van de PTT ver telde dat aan een herziening van de contracten wordt gewerkt. Daarbij zal het beeldrecht bij de kunstenaar blijven wanneer het ontwerp wordt gebruikt voor doeleinden die niet indruisen te gen de belangen van het staats bedrijf. Direct na de abdicatie-aankondi Wat de gevolgen van deze uittre ding voor de ANVR en het garan tiefonds zelf zullen zijn, blijft vooralsnog onduidelijk. Er drei gen namelijk meer problemen voor het fonds als straks - januari 1983 - de verzekering afloopt die de ANVR heeft afgesloten om tot een grotere dekking te komen. en Foxhol. Ook deze bedryven zullen echter volgens de reorga nisatieplannen van de directie niet buiten schot blijven. Zo ver dwijnen er in Foxhol banen bij de bednjfstechniche dienst en een projectgroep die belast is met de bouw van de zuiverings installatie van de fabrieken De reorganisatie die gistermiddag aan de vakbonden en de centrale ondernemingsraad werd toege licht zal worden uitgesmeerd tot 1986 en moet vooral via vroegtij dige pensionering worden gerea liseerd. Burgemeester R G. Boekhoven van Veendam, de gemeente die door eerdere massa-ontslagen al hevig is gedupeerdd, vindt dat er van een noodsituatie sprake is. Gedeputeerde staten van Gro ningen en de Streekraad Oost- Groningen stuurden gisteren nog een alarmtelegram naar mi nister De Koning van landbouw, waarin bezorgdheid over de si tuatie bij Avebe wordt uitgespro ken. De sluiting van de DWM-fabriek in Veendam na de volgende cam pagne is volgens burgemeester Boekhoven aanleiding de rege ringsleiders. zoals Den Uyl aan hun toezeggingen te herinneren dat ze Oost-Groningen een warm hart toedragen. „Ik verwacht ge woon dat ze ons de helpende hand zullen bieden om deze ramp het hoofd te kunnen bie den. Dit hebben ze in hun verkie zingscampagne duidelijk be loofd". aldus de Veendammer burgemeester Voor de sluiting van de fabriek te Veendam werd al gevreesd toen minister De Koning van land bouw onlangs te kennen gaf dat er opnieuw een Avebe-lokatie zou moeten worden gesloten. Deze fabnek is nog een van de weinige lokaties die een eigen zuiveringsinstallatie heeft Ook de aanleg van een noodleiding naar Winschoten, die 14 miljoen gulden heeft gekost, heeft de fa bnek niet kunnen reden. Avebe blgft de aardappeloogst na de campagne van 1982 verwerken in Ter Apelkanaal. Gasselternu- veen en De Krim Berekend is dat er nog een bedrag van 100 miljoen gulden nodig zal zijn, waarvoor een beroep op het ministene wordt gedaan De zet- meel-gigant heeft het afgelopen jaar door de sterk gestegen rente en energiekosten zware verliezen geleden Voor dit jaar wordt een kleine winst verwacht, maar zon der een nieuwe sanering zal Ave be binnen een paar jaar aanzien- lijke verliezen lijden. Zoals ge meld sprong het rijk VOlfg i.i.ir Avebe met 243 miljoen gulden te hulp om het concern op de been te houden. ging van Komgin Juliana ging de PTT aan de slag om een nieuwe serie postzegels te ontwerpen. Besloten werd de opdracht aan vier verschillende ontwerpers te verlenen: de twee beeldende kunstenaars Marte Roling en Pe ter Struycken en de twee grafi sche vormgevers Jaap Drup steen en Walter Nikkels. De keu ze viel uiteindelijk op het ont werp van Struycken. Na de uitgifte op 15 december van de 65-cent-zegel (grijs-oranje) volgen in de periode 1982- 83 nog zegels in de waarden van 75, 85. 100.300. 400. 500. 550 en 625 cent Opmerkelijk is dat bij het uiteinde lijk ontwerp van de zegels ge bruik gemaakt is van de compu ter. Voor de nieuwe serie konin ginnezegels heeft Struycken het portret van het staatshoofd gedi gitaliseerd. vertaald in punten. De TH van Delft heeft bij het uit dokteren van het puntensysteem meegewerkt. Hypotheekrente per december 1981 rentepercentages Naam bank: rente vast gedurende afsluit- provisie met Gem. garantie zonder Gem garantie opgave bank werkelijk opg bank werkelijk Annuïteiten hypotheken A.B.N. 1 jaar 1.5 12.0 12.77 12.25 13.05 3 5 jaar 1.5 12.25 13.05 12.5 13.33 Amrobank var. 1.5 12.0 12.91 12.25 13.19 2/5 jaar 1.5 12.25 13.19 12 5 13.48 Bouwfonds Ned. Gem. 5 jaar 1.5 12.7 13,79 12.9 14.01 Leidsche Spaarbank 5 jaar 1,25 12.25 12.81 12.25 12.81 Nationale Nederlanden 10 jaar 1.5 12.1 12.88 IJ 4 13,22 Postgiro en Rijkspostspaarbank 5 jaar 1.0 11.9 12,72 11.9 12.72 Rabobank Leiden variabel 1.5 11.75 12,31 11.75 12.31 Westland Utrecht standaard 5/10 jaar 2.0 12,8 14,16 13.0 14.39 Leven- hypotheken Centraal Beheer 10 jaar 12.2 12,77 12.2 12.77 Ennia 10 jaar 12.2 IJ 77 12,2 12.77 Levensverz. aangesl. 5 10 jaar 12,2 bij N.V.L 12,2 12,77 12.77 Nationale Nederlanden 12,2 12,77 12.2 12.77 Copyright 'vereniging eigen huis' te Amersfoort GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD IU1 hrr.14 000. IOÏ75 ,S!Ï 137.75 32 25 «5 7% 43 75 3S 25 15 77 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamsc effectenbeurs liet van daag bij hervatting van de han del wat meer activiteit zien dan de afgelopen dagen. Een aantal international i n opnieuw de met Amev ken°in heiderde kwitaa" Er en dit was 2 40 lager PJn twee

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17