'Bang dat mijn baby kou vat' Pos tor derbedrij f vecht voor bestaan Spaanplaatgas in school Nieuw-Vennep: Geen extra huizen Sehiphol-personeel Britten dreigen met invoerstop van chrysanten Bewoners flats Boerenburg klagen over gemeentewoningen 'Ik geef geen reactie" Spannende dagen voor BeoPost ""Binnen vijf jaar nieuwe kerncentrale" PAGINA Hi STREEK DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 NIEUW-VENNEP - De christe lijke scholenvereniging voor Nieuw-Vennep en omgeving heeft ruimteproblemen. De behuizing van het Herbert Visserscollege aan de Dotter- blocmstraat in Nieuw-Ven- nep kampt met in verval ge raakte gevelkozijnen, on danks het goede onderhoud er van. Totale vernieuwing is noodzakelijk. Ook vier noodlokalen spaanplaatgas geconstateerd. De concentratie is te hoog volgens de normen. Volgens de dienst volksgezondheid is het echter nog niet nodig om personeel en leerlingen te la ten onderzoeken. In totaal vergen verbeteringen en vernieuwingen zo'n half miljoen gulden. Het wachten op toestemming voor een afdeling atheneum is één van de redenen dat nieuwbouw werd uitgesteld. Volgens eerdere berichten mag de vereniging geen athe neum stichten, maar werd een samenwerking met een scholenvereniging in Haar lem/Heemstede door het mi nisterie van onderwijs aanbe- Dat zou betekenen dat ook de afdeling havo dan naar Hoofddorp zou moeten verhuizen, waar het athe neum zou komen. Haarlem/ Heemstede heeft inmiddels afgehaakt. Tegen de ministeriële beslis sing wordt nu door Nieuw- Vennep beroep aangetekend. Het bestuur van de vereni ging vindt dat Nieuw-Ven- neo zeker recht heeft op een afdeling atheneum naast de bestaande havo/mavo. Gewe zen wordt daarbij op het toe nemende aantal leerlingen uit de bollenstreek ep Lei- muiden en omgeving. Dank zij de nieuwe verbindingen van het openbaar i Nieuw-Vennep gemakkelijk te bereiken. Prognoses voor 1981 voor havo/ mavo zijn reeds ver over schreden. Nieuwbouw hangt ondermeer af van de uitbrei ding met een atheneum. Het bestuur heeft de minister ver zocht spoedig een beslissing te nemen, zodat niet eerst een half miljoen gulden moet worden uitgegeven voor een voorlopige voorziening en verbetering. NOORDWIJK - "De mensen die in deze flats wonen, worden op een verschrikkelijk slechte manier door de gemeente behandeld, dat durven we rustig te beweren. Telkens moeten we meer huur gaan betalen, zonder dat er ook maar iets aan de woningen wordt gedaan. We zitten hier al jaren el ke winter in de kou". T. Gieling, W. de Ridder en H. Groenewoud zijn zeer ontevre-, den over hun woonsituatie. Ze wonen alledrie in het flatgebouw aan de Zeger de Moorstraat in Noordwijk. Als protest tegen de wijze waarop de gemeente hun flats onderhoudt, weigeren ze sinds begin van dit jaar een extra heffing van 150 gulden voor stookkosten te betalen. Ze brachten het PvdA raadslid me vrouw Voorham op de hoogte van de situatie en deze stelde tij dens de laatste gemeenteraads vergadering vragen over de slechte staat van onderhoud van de flats in de Boerenburg. De drie vrouwen zijn niet de eni gen die die heffing niet willen be talen. Toen de drie Boerenburg- bewoonsters begin dit jaar die heffing in de bus vonden, zijn ze zich gaan beraden over wat ze hiertegen zouden kunnen doen. "Het deed voor ons echt de deur dicht", vertellen ze. "We moesten meer gaan betalen voor stook- Deurwaarder De wetswinkel in Leiden raadde de vrouwen aan een handteke ningenactie onder de andere be woners te houden. Drie avonden gingen de vrouwen de deuren van alle flatblokken in de Boe renburg langs, met als resultaat dat op een enkele uitzondering na iedereen zijn naam zette on der de protestbrief aan de ge meente. "Wc hebben niets an ders dan klachten gehoord", her innert mevrouw Groenewoud zich. "Ik heb nachten niet kun nen slapen van wat ik toen alle maal te horen kreeg". a vertellen nooit enige reactie van de gemeente te heb ben gekregen op hun lijst met ongeveer 90 handtekeningen. "Veel bewoners hebben toen te gen ons gezegd de extra stook kosten niet te zullen betalen. Toen de eerste brief van de deur waarder kwam, werden velen bang en betaalden toch". 'In november kregen we een twee de brief waarin stond dat we moesten komen praten of de re kening moesten voldoen. We hebben met wethouder Warmer dam gepraat, maar wat heeft het voor zin om te praten als hij van te voren zegt datje toch moet be- De NOORDWIJK - "Ik geef geen reactie op de klachten van de bewoners. Zo'n reactie wordt toch weer verkeerd uitge legd. Ik heb er'mijn buik vol Aldus reageert het hoofd van de afdeling gemeentewonin gen en -gebouwen Van Leeu wen op de uitlatingen van de bewoners. "Voor commen taar moet u zijn bij mijn baas, directeur gemeentewerken Sijens. Van Leeuwen geeft wel aan de indruk te hebben dat me vrouw Voorham van de PvdA een politiek spelletje heeft gespeeld door de zaak op deze manier aan te pak- f ken: "Zy is nog nooit bij ons op kantoor geweest. Waar schijnlijk weet zij niet eens waar ons gebouw ligt". Er zijn volgens Van Leeuwen dit jaar drie klachten binnen gekomen over het schoon houden van de portieken van de flats. "Wij zijn ervan over tuigd dat wy de mensen ge ven waarvoor ze betalen", al dus Van Leeuwen. Directeur Sijens was vanoch tend niet bereikbaar voor commentaar. Wethouder Warmerdam liet eerder deze week al weten dat er mis schien wel wat aan de wonin- géh mankeert, maar dat dat met kleine ingrepen door de mensen zelf best was te ver helpen. talen? Toen hij hier binnenkwam zei hij: Tsjonge. ik wist niet dat het hier nog zo ruim was. Hij had nota bene nog nooit zo'n flat van binnen gezien". De deken om De meeste kritiek hebben de be woners op het verwarmingssys teem van de flats. Het systeem dat bij de bouw van de flats, veertien jaar geleden, werd ge monteerd, was een experiment voor goedkopere blokverwar- ming. Het systeem is daarna nooit meer in andere woningen in Noordwijk toegepast. Volgens mevrouw Gieling, die al sinds die tijd in het flatgebouw woont, heeft de verwarming nooit goed gewerkt. "We kunnen het hier nooit warmer kTijgen dan 17 of 18 graden. Als het hard waait, slaat de hele familie een deken om, om warm te blijven. Ik heb wel meegemaakt dat ik om acht uur naar bed moest van de kou". Mevrouw De Ridder vult aan dat ze soms haar baby van vijf maan den niet in bad kan doen uit angst voor kouvatten. "Als ie mand van de gemeente komt met een temperatuurmeter is het volgens hen altijd warm genoeg. Maar ze moeten eens komen als het buiten stormt. Al het buiten warmer wordt zijn ze er als de kippen bij om de ketel lager te draaien, maar als de temperatuur daalt kun je lang wachten voor de verwarming hoger wordt ge stookt". Lucifer Ook de gebrekkige isolatie van de woningen maakt dat het er erg moeiiyk warm te stoken is. "Alle ramen zijn met isolatieband afge plakt, maar als het een beetje stormt komen de gordijnen zo naar binnen waaien", vertelt me vrouw Gieling. Ter illustratie houdt ze een brandende lucifer bij een stopcontact, die wordt meteen door een tochtvlaag uit geblazen. "Nu moeten we bijbe talen omdat in alle flats dubbel glas wordt geplaatst, maar wat haalt dat uit als er zulke kieren in de kozynen zitten?", vraagt ze zich af. De drie vrouwen vragen zich af waarvoor ze servicekosten beta len. "De trappenhuizen moeten we zelf bijhouden. Eenmaal per maand komt er een schoonma ker. die kiepert een emmer water bovenaan de trap om en veegt het vuil vaak gewoon onder de deurmatjes. Ook aan verven van de muren en het bijhouden van het houtwerk wordt maar zelden iets gedaan". Aan de lijst van klachten over de behandeling door de gemeente komt byna geen einde. Mevrouw Gieling: "Als je hier in het voor jaar dat tuintje dat bij de flat hoort een beetje leuk maakt met bollen, komen een paar dagen la ter mensen van de gemeente en schoffelen alles weer onder. 'Af blijven, dat is van de gemeente', zeggen ze dan, terwijl de ge meente die tuintjes verwaar loost". Rozenbomen Ze vervolgt: "In dure buurten zoals de Grashoek lijkt het of alles kan. Daar plant de gemeente voor duizenden guldens aan ro zenbomen. Daar staat prachtig Houtwerk van één van de flats in Boerenburg te Noordwijk: "slecht onderhoud", vinden de bewoners ervan. >r de kinderen mee te spelen in plaats van een paar betonnen hoepels en een roestig klimrek Daar vind je geen afgebladderde en vermolm de portieken zoals hier". Op het moment is het redelijk warm in de flatwoningen in de Boerenburg. Binnen enkele da gen na de raadsvergadering waarin mevrouw Voorham haar klachten over de flats uitte, is van gemeentewege de verwar ming hoger gezet. Maar de extra stookkosten die dat met zich meebrengt, daarvoor moeten de bewoners zelf opdraaien. ALPHEN AAN DEN RIJN - De directie van het Al- phense postorderbedrijf BeoPost aan de Handels weg voert een verbeten gevecht om het bestaan. Het bedrijf zit dringend om financiële hulp verle gen. De salarissen over jje maand november zijn met moeite uitbetaald en een enkel personeelslid moet z'n geld nog krijgen. Deze week berichtten wij reeds over de benarde financiële situa- van Buit 450 gulden bij over 'val NOORDWIJKERHOUT - Een win kelier aan de Noordwijkerhoutse Viaductweg is vanmorgen bij een overval in zijn woning 450 gulden kwijtgeraakt. Omstreeks kwart over zes stond de vrouw des huizes op en ontdekte een man in de keuken. De over valler ging met de vrouw naar de slaapkamer en onder bedreiging van een vuurwapen werd haar man 450 gulden afhandig ge- rpaakt. Van de dader ontbreekt op dit mo ment nog elk spoor. tie bij het bedryf. Volgens een woordvoerder van BeoPost zijn de problemen een gevolg van de snelle groei van het bedrijf en de daaruit vloeiende hoge investe ringen voor huisvesting en auto matiseringsapparatuur. Het postorderbedrijf voert deze da gen vele besprekingen met kan didaten die het bedryf mogelijk willen overnemen, dan wel voor vergroting van het aandeelhou- derskapitaal kunnen zorgen. Binnen enkele dagen hoopt de directie deze besprekingen posi tief te kunnen afronden. De Dienstenbonden FNV hebben inmiddels een gesprek met de leiding van het bedrijf gehad. Districtbestuurder J. Stulp bleek minder optimistisch gestemd dan de directie van BeoPost. "Met een aandelenpakket van slechts 175.000 gulden kun je geen miljoenenomzet draaien. Naar mijn inzicht heeft het be drijf grote schulden. Andere postorderbedrijven willen Beo Post wel overnemen, want de formule van het Alphens bedryf is goed doordacht. Ze wachten echter wel tot het bedrijf hele maal naar de knoppen is, want dan kunnen ze het voor een krats overnemen. Zo gaat dat in die wereld", aldus FNV-bestuurder Stulp. By BeoPost werken vijftig mensen in vaste c^ienst en twintig als parttimer. "Wij hebben een fors aantal plannen in de kast liggen, die voeren we uit zodra dat finan cieel kan", aldus acfounct-direc- teur H. Riemens. "Zelf kunnen we het niet, we hebben snel vreemd kapitaal nodig". Voormalig commandant brandweer overleden AARLANDERVEEN - De be kende Aarlandervener Kees van 't Riet is gisteravond in zijn woning aan de Jacob van Damstraat plotseling overle den. Hij is 59 jaar geworden. Van 't Riet had aan de Dorps straat een fabriek in zuivelge- reedschap. Hij heeft tal van bestuursfuncties bekleed in het dorp. Eind vorig jaar werd hij door burgemeester Paats gehuldigd vanwege zijn 25-jarig bestuurslidmaat schap van de kruisvereni ging. Grote bekendheid genoot Van 't Riet in brandweerkringen. Gedurende tien jaar was hij commandant van het Aarlan- derveense brandweerkorps en was hij voorzitter van de personeelsvereniging van de brandweerkorpsen van Al phen, Aarlanderveen en Zwammerdam Ook zat Van 't Riet in het bestuur van de speeltuinvereniging. DEN HAAG - Personeel van de na tionale vlieghaven Schiphol hoeft niet te rekenen op extra woningen in Zuid-Holland. Deze provincie kan alleen indirect een bijdrage leveren aan de oplos sing van het huisvestingspro bleem van 's werelds best uitge ruste vliegveld. Alleen voor men sen die niet direct bij het vlieggc- beuren zijn betrokken, bestaat er een mogelijkheid in de Leidse re gio of in het noorden van Noord- Holland woonruimte te krijgen. Dat schrijven Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland (het dage lijks bestuur van de provincie) aan de ondernemingsraden van Schiphol. Het personeel van dat bedrijf had ,ondcr meer bij de provincie Zuid-Holland ge vraagd om extra woonruimte. Volgens GS is de weigering extra woningen te bouwen het resul taat van een "zorgvuldig afwe gingsproces". Het dagelijks bestuur van de pro vincie vindt het behoud en het versterken van de in de regio's bestaande ftflrtcties het belang- Brand in sta-caravan in Calorama LONDEN (DPA/ANP) Groot-Brittannië dreigt de in voer van uit Nederland af komstige chrysanten te blok keren, omdat in enkele partij en de plantenziekte "Japanse roest" zou zijn geconstateerd. Dit heeft het Britse ministe rie van landbouw gisteren in Londen meegedeeld. Japan se roest is een besmettelijke plantenziekte die de bladeren aantast. olgcns landbouwminister Walker van Engeland heeft de Japanse roest kunnen toe slaan doordat de Nederland se controledienst (de planten- ziektenkundige dienst in Wa- geningen) te laks is geweest. Als de controle in Nederland niet scherper wordt, zal de Britse regering een import verbod op chrysanten afkon digen, is meegedeeld. Haag verklaarde woensdag middag dat de Britten drie weken geleden zal klachten hebben geuit over aangetaste chrysanten uit Nederland. Onmiddellijk daarna zou de controle door de plantenzie- kenkundige dienst in Wage- ningen zijn verscherpt en zouden exporteurs zijn ge waarschuwd. Volgens de woordvoerster is de Japanse roest in zes partijen chrysanten vastgesteld. Het produktschap voor Sierge wassen in Den Haag heeft de indruk dat het dreigement een handelspolitiek karakter draagt: het zit vooral Britse tuinders dwars dat hun Ne derlandse collega's veel min der voor aardgas betalen dan zijzelf. Daarom zouden zij druk uitoefenen op hun mi nister om de geringste afwij king aan een Nederlands tuindersprodukt aan te grij pen voor boycotmaatregelen. ARNHEM (ANP) - De j kende stroomproducenten (NV SEP) houden er rekening mee dat binnen vijf tot zes jaar het be sluit zal vallen om een nieuwe, derde kerncentrale in ons land te bouwen. Woordvoerder G. van Wijk van de NV SEP zei dit gisteren tijdens een bijeenkomst in Arnhem met gemeentebestuurders. Het zogenoemde "diversificatiebe- leid" van de elektriciteitscentra les, dat wil zeggen de spreiding van zoveel mogelijk brandstof fen naar milieu en prijs, dreigt volgens Van Wijk te mislukken: "Wij staan aan de vooravond", zo zei hij. "van een grootscheepse herintroductie van kolen, terwijl andere brandstofbronnen uitblij ven. Nu al dreigen grote proble men te ontstaan rond de enorme hoeveelheden vliegas-faval van kolencentrales". De SEP-woordvoerder herhaalde de scepsis van de stroomprodu centen tegen de brede maat schappelijke discussie over (kern)energie: "zonder het om vangrijke werk van de stuur groep maatschappelijke discus sie te willen kleineren, kan men zich serieus afvragen of wij het geplande eind van deze discussie halen en men kan daar de nodige vraagtekens bij plaatsen", aldus Van Wijk. rijkste. "In de Bollenstreek moet daarbij in de eerste plaats wor den gedacht aan het belang van een voldoende groot areaal voor de bollenteelt". Voor de Kagcrplassen en het ge bied ten zuid-oosten daarvan ziet het provinciebestuur ook geen mogelijkheden voor extra wo ningbouw. "Dit gebied is een be langrijk onderdeel van het Open- Middengebied". GS wijzen daar bij op een uitlating van het pro vinciaal bestuur van Noord-Hol land. dat meer dan eens heeft ge wezen op de voor die provincie niet gewenste overloop van Schipholpersoneel naar Alphen aan den Rijn. GS van Zuid-Holland zeggen in de brief dat de benodigde woning bouw voor de luchthaven zo dicht mogelijk in de buurt van Schiphol moet komen. De ge meente Haarlemmermeer biedt daarvoor goede mogelijkheden, temeer nu die 'gemeente enige tijd terug als groeikern is aange- NOORDWIJK dinsdag op uitgebroken - In de nacht van voensdag is brand n een van de sta-ca- ravans in de wijk Calorama. Een gedeelte van de bewoners van de wijk is tijdelijk in deze caravans ondergebracht in verband met renovatie van hun huizen. De bewoners van de caravan kon den tijdig hun tijdelijk woning verlaten. Veel van hun bezittin gen gingen door brand verloren. Oorzaak van de brand is waar schijnlijk oververhitting van de kachel. Protest tegen ontwerp wet 'gelijke behandeling' Het ontwerp van een wet voor 'ge lijke behandeling' - tegen discri minatie wegens geslacht, geaard heid of huwelijkse staat - is een regelrechte bedreiging voor christelijke instellingen die zich willen houden aan Gods gebo den. Dat vindt een speciale werkgroep van de 'Evangelische Alliantie', die de komende weken christelij ke instellingen zal oproepen om tegen dit ontwerp te protesteren. "Onder het mom van bestrijding van discriminatie wordt het christelijke scholen, ziekenhui zen en dergelijke verboden, van hun medewerkers te verlangen, dat zij geen homofiele relaties onderhouden of ongehuwd sa menwonen. De identiteit en daarmee het voorbestaan van de ze instellingen komen daarmee in gevaar". Zo meent de werk groep van de 'Evangelische Alliantie'. De Alliantie is een paar jaar gele den opgericht als een samenwer kingsverband voor 'evangeli sche' groeperingen. Ongeveer 60 evangeliserende organisaties zijn er lid van plus een groot aantal individuele christenen. De hervormde en gereformeerde evangelisatiecentra nemen voor lopig afstand van de Alliantie, omdat zij het oneens zijn met haar uitgangspunten, doelstel ling en werkwijze. Ziekenhuis De classis (regio) Leiden van de Hervormde Kerk zal geld be schikbaar stellen voor een extra part-time medewerker by de dienst geestelijke verzorging van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. In dit ziekenhuis bestaat allang behoefte aan uitbreiding van het pastorale personeel, maar gezien de bezuinigingen ontbreken daartoe de financiële middelen. Daarom springt de hervormde classis nu by. (Een classis is een aantal plaatselijke hervormde gemeenten in een re gio bij elkaar). Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Amsterdam W. Verboom Waddinxveen; aan genomen naar Urk (deelgemeen te t 'De Bron') C. A. Tukker Noordhorn-Niezyl-Saaksum (Gr.), de benoeming door de sy node tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (staflid stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid, voor de post 'ethiek' en 'contact met de kerken') H. J ter Bals Amster dam, tot voor kort directeur Dienst Industriële Samenwer king vanwege de Kerken (DISK); bedankt voor Stavoren kandidaat D. J. Bart Rotterdam, voor Nykerk J. den Hoed Slie- drecht, voor Wierden J. H. Gijs- bertsen Gouda. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Alphen aan den Rijn- Noord R. H. Nieuwenhuis Em- meloord (nadere beslissing). Promotie De hervormde predikant J. Hoek te Veenendaal is vandaag aan de Leidse universiteit gepromo veerd tot doctor in de godge leerdheid met een proefschrift over 'Daniël Colonius (1566- 1635), theoloog tussen Reforma tie en Orthodoxie'. Een van de stellingen bij dit proef schrift luidt"In het benoemings beleid met betrekking tot kerke lijke hoogleraren dient de Neder landse Hervormde Kerk ervoor te zorgen, dat alle theologische fa culteiten een zo brede schakering vertonen als binnen de door arti kel 10 van haar kerkorde aange geven ruimte legitiem is". En een andere stelling: "De kosmische aspecten van de verzoening in Christus bleven in de gerefor meerde traditie vaak onderbe licht". Dr. Hoek behoort tot de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk. Hij was eerst predikant in Blauwkapel-Groenekan. In Amsterdam is gisteren het Overlegorgaan van Joden en Christenen (JEC) opgericht. Voornaamste doel is, een plat form te zijn waar joden en chris tenen elkaar kunnen ontmoeten, 'zonder missionaire bedoelingen en op basis van volstrekte gelijk waardigheid en van respect voor eikaars identiteit'. Het Nederlands Israëlitisch Kerk genootschap, het Verbond van li beraal religieuze Joden in Neder land, het Portugees Israëlitisch Kerkgenootschap, de hervormde Raad voor Kerk en Israel, het Ge reformeerd deputaatschap voor Kerk en Israël, de Katholieke Raad voor Israël, het christelijk gereformeerde deputaatschap voor Israel, de Evangelisch Lu therse Kerk, het Centrum voor Infprmatie en Documentatie Is raël, de Folkertsma-stichting 'Talmudica' en de Nes Ammim- vereniging Nederland zijn voor lopig in het overlegorgaan verte genwoordigd. Het secretariaat is gevestigd op het adres van de Folkertsma-stich ting, Burgemeester Lambooy- laan 18, 1217 LD Hilversum. Amnestie De rooms-katholieke bisschop pen van Bolivia (Zuid-Amerika) hebben de militaire regering van generaal Torrelio gevraagd, aan het eind van dit jaar algehele am nestie af te kondigen. De kerk zal er ook op toezien, dat de onlangs bereikte overeenkomst tussen stakende mijnwerkers en de re gering wordt nageleefd. Op ver zoek van de mijnwerkers heeft de Rooms-Katholieke Kerk toen bemiddeld.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 16