Actie veroorzaakt spanning Wellicht maatregelen VS tegen Zuid-Afrika "Mini-begroting" treft Britten met laag inkomen Parlement Israël verwerpt moties In Poolse hoofdstad Afgl UNIEK SUSKE WISKE ALBUM Tegen strategisch bondgenootschap VS Argwaan over Spaanse regeling DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 WASHINGTON (AFP Reuter UPI) De Verenigde Staten hebben laten doorschemeren, dat zij maatregelen overwegen tegen Zuid-Afrika na de vrijlating door dit land van 39 leden van het commando, dat vorige week heeft geprobeerd een staatsgreep te plegen in de Seychellen en vervolgens een vliegtuig kaapten om te ontkomen. Woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Sue Pittman. verklaarde gisteren dat de VS hun bondgenoten gaan raadplegen over eventuele actie tegen Zuid-Afrika. Zij preciseer de, dat tijdens de economische top in Bonn in 1978 de Verenigde Staten en zes andere geïndustria liseerde landen besloten vluch ten naar landen te staken, die weigeren kapers te vervolgen of uit te leveren. Sue Pittman on derstreepte, dat Zuid-Afrika lid is van de conventie van Den Haag. Krachtens deze conventie moet Zuid-Afrika personen die Na vrijlating huurlingen zich schuldig hebben gemaakt aan vliegtuigkaping vervolgen of uitleveren. De vrijlating van huurlingen door Zuid-Afrika heeft de Seychellen er vast van overtuigd, dat de Zuidafrikaanse regering betrok ken is geweest bij de mislukte coup een week tevoren in het dunbevolkte eilandenrijk van de Seychellen Dit zei president Re- na gisteren in zijn eerste pers conferentie na de coup. waarbij twee van de vijf door de Seychel len gevangen genomen huurlin gen werden getoond aan de in ternationale pers Kort tevoren kwamen in Zuid-Afrika de 44 huurlingen op vrije voeten, van wie vijf op borgtocht, die na de mislukking van de coup door middel van het kapen van een vliegtuig naar Zuid-Afrika waren gevlucht. De vijf die op borg tocht vrijkwamen, onder wie de uit de strijd in Kongo bekende "kolonel" Michael Hoare Mad Mike" - gekke Mike), verheten breed lachend het gerechtsge bouw na de borgsom met stapels spiksplinternieuwe biljetten van 20 rand te hebben betaald. Hun zaak dient op 7 januari "Mad Mi ke" is geen Zuidafrikaan, maar een Ier. Onder de andere 43 be vonden zich. voorzover hun identiteit bekend werd. alleen Peter Duffy als Zuidafrikaan De dode die de 44 meebpachten in hun vliegtuig was de zoon van een vooraanstaande Zuidafri kaanse mijndirecteur. De Libische leider, kolonel Gadda fi. heeft de Seychellen, aangebo den een "snel inzetbaar, anti Amerikaans leger" te sturen Dit heeft het officiële Libische pers bureau Jana gisteren meege deeld. "De troepen in Libië wachten op het groene licht van de Seychel len om elk Amerikaans imperia listische gevaar te weerstaan", zo zei Gaddafi in een boodschap aan president Albert Rene van de Seychellen. Niets wijst erop dat Rene Gaddafi om steun heeft gevraagd. Gaddafi kondigde onlangs aan dat de Libische troepen die uit Tsjaad zijn teruggekomen de kern zullen vormen van een snel inzetbaar leger als tegenwicht te gen de Amerikaanse interventie macht in het Midden-Oosten (Van c correspondent Anton Koene) laanse Polen staat opnieuw voor de dreiging van een algemene staking in grote delen van het land. nadat woensdag meer dan 1000 leden van de para-militaire milities waren ingezet tegen 350 protesterende kadetten van de brand weeracademie in Warschau. Binnen twee uur waren de bezetters uit de academie gesleept en in gereedstaande bussen afgevoerd. plaatsvond en dat de directeur van de academie, die door de protesterende kadetten als gegij zelde zou zijn vastgehouden, zonder nadelige gevolgen is vrij gelaten. De onafhankelijke vak centrale 'Solidariteit', die zich van meet af aan achter de actie van de kadetten heeft gesteld. Verklaarde na het ingrijpen van de milities dat deze wapenstok ken en traangas hadden gebruikt en dat er schoten waren gehoord. In verschillende delen van Polen, met name in het hele gebied rondom Warschau en de havens langs de Baltische kust, houden leden van Solidariteit zich ge reed voor het geval dat het hoofdkwartier van Solidariteit een algemene staking afkondigt. Gisteravond is in Warschau een spoedzitting begonnen van het hoofdbestuur van de vakcentrale om te beslissen hoe op de actie moet worden gereageerd. De in stelling aan de kant van de vak centrale was resoluut en mili tant. De vakcentrale heeft ge zegd dat de milities de hekken van de fabrieken in de buurt van de brandweeracademie tijdens de bestorming gesloten hielden om de arbeiders te verhinderen de studenten te hulp te komen. Aan de andere kant kalmeerden gistermiddag vakbondsleden de woedende menigte, die te hoop was gelopen bij het gebouw van de brandweeracademie. aanval op Pakistan: vijf doden ISLAMABAD (AP) - Dichtbij de Afghaanse grens, in de zuid oostelijke Pakistaanse provincie Baloetsjistan, hebben gisteren twee Afghaanse gevechtsholi- kopters aanvallen uitgevoerd op rijdende bussen en dorpelingen, waarbij vijf mensen zijn gedood en drie anderen verwond. Dit is bekendgemaakt door het Pakis taanse ministerie van buiten landse zaken. Het incident vormt de ernstige grensschending sinds 27 decem ber 1979, toen Russische troepen Afghanistan binnenvielen. Vori ge maand kwamen bij twee af zonderlijke, soortgelijke inciden ten twee mensen, onder wie een Afghaanse vluchtelinge, om het leven. De Afghaanse zaakgelastigde in Is lamabad, Rafik Shamreiz, werd gisteren onmiddellijk ontboden op het Pakistaanse ministerie van buitenlandse zaken en werd een krachtig protest overhan digd, aldus een hooggeplaatste Pakistaanse functionaris De Afghaanse zaakgelastigde werd ervan verwittigd dat "Pakistan gerechtigd zou zijn om geëigen de tegenmaatregelen te nemen teneinde zijn recht van zelfverde diging uit te oefenen en dat her haling van dergelijke schendin gen en willekeurige aanvallen zou leiden tot ernstige conse quenties. waarvoor de verant woordelijkheid geheel zou rus ten bij. de autoriteiten in Ka boel". VATICAANSTAD (UPI) - In het hiernamaals komen volgens de paus geen echtvereniging en voortplanting voor. Wel bijven man en vrouw zich er bewust van hun seksualiteit, aangezien de wederopstanding de psycho somatische aard van de mens niet verandert. Johannes Paulus II besprak dit thema gisteren in een ingewik kelde, theologische verhande ling op zijn algemene audiëntie in het Vaticaan, die door vier duizend mensen werd bijge woond. ADVERTENTIE Speciale paramilitaire eenheden omsingelden gisteren de brandweerschool in Warschau, kadetten werden verwijderd. De academie werd al een week door de stakende en protesteren de toekomstige brandweeroffi cieren bezet gehouden. Vanaf zondag was de academie omsin geld door de volksmilitie. Terwijl de para-militairen gisteren het bezette gebouw binnenstormden en de deuren intrapten landde een legerhelikoptcr op het dak van de academie. Het protest van de kadetten geldt het militaire aspect van hun op leiding. Als toekomstige brand weerofficieren, zeggen zij niet bereid te zijn waterkanonnen op publiek te richten in plaats van branden te blussen. Zij willen dat de verantwoordelijkheid voor hun academie van het mi nisterie van binnenlandse zaken wordt overgeheveld naar het mi nisterie voor hoger onderwijs Sinds het beg^n van de bezetting van de academie hielden de bezig met het zingen van patriot tische liederen, die via luidspre kers vanuit de vensters van de academie over de hele omgeving werden uitgezonden. Toen de milities gisteren het gebouw be stormden werden nog onderhan delingen gevoerd en was vak bondsleider Lech Walesa juist aangekomen om persoonlijk na mens de protesterende kadetten te onderhandelen met de betrok ken autoriteiten. Geen enkel Engels huishouden zal ontkomen aan de nieuwe economische maatregelen die gisteren door de Britse minister van financiën. Sir Geoffrey Howe, werden afge kondigd. De „mini-begro- ting". zoals de maatregelen door iedereen behalve de re gering genoemd worden - die spreekt liever van een ..finan ciële verklaring" - zal vooral de minder welgestelden tref fen. De staatsuitgaven zullen met 22 miljard gulden wor den verhoogd vanaf april 1982. maar deze verhoging kan slechts verkregen wor den. volgens de regering, door de zieken, de armen en de werklozen ervoor te laten betalen. Een deel van de gemeentesub sidies zal worden ingetrok ken en als gevolg daarvan zal de gemeentebelasting met 8 procent stijgen. De huur voor woningwetwoningen zal met elf gulden per week omhoog gaan. Sinds de regering That cher bijna drie jaar geleden aan de macht kwam. is de huur op gemeentewoningen gestegen met 117 procent. Recepten voor artsen, tand artsen en opticiens gaan f 6.24 kosten in plaats van de huidige f 4.HO De werkloosheidsuitkeringen zullen minder waard worden, omdat ze 2 procent beneden het inflatiepeil blijven Al leen de AOW zal gelijke tred houden met de inflatie, die bijna 12 procent bedraagt. Studentenbeurzen zullen met niet meer dan 4 procent stijgen. Werknemers zullen voor de sociale-verzekenngs- lasten f 6,72 per week moeten betalen, om de kosten voor de werkloosheidsuitkeringen te drukken. De regering be loofde nieuwe maatregelen te nemen om de werkloosheid onder jongeren te bestrijden. De aangekondigde verhoging in de staatsuitgaven is een tussentijdse poging van de regering om haar foute eco nomische berekeningen en voorspellingen te corrigeren. Het monctanstische of krap- geld beleid van de regering, dat berust op het omlaag- drukken van de inflatie door middel van de beheersing van de kapitaaltoevoer, heeft niet alleen de inflatie ver hoogd. maar een diepe eco nomische recessie veroor zaakt en een ongekende stij ging in het aantal werklozen De minister van financien zei te verwachten, dat de inflatie volgend jaar zal zakken tot 10 procent Howes voorspelling in het Lagerhuis werd met hoongelach begroet, daar hij vorig jaar aan salftta belofte deed. De oppositiewoord voerder. Peter Shore, zei na spectaculair falend beleid" op alles te zijn voorbereid, maar niet op maatregelen die de zwaksten in de maat schappij extra zware klappen toebrengen. Een woordvoerder van de vak centrale TUC w as even sterk gekant tegen de mini-begro- ling en zei dat het effect een algemene loonverlaging was. die bovendien het produkti- viteitsniveau nu t /«il verho gen Geen van de cntici ge loofde de woorden van Geof frey Howe, dat de produktivi- teit met een procent volgend jaar zou stijgen. De geloofwaardigheid van de regering werd bijna gelijktij dig verder ondermijnd door de directeur van het Econo misch Planbureau in Lon den. Alan Budd Hudd gaf in een lezing toe. dat de econo mische theorie die hij des tijds voor de Conservatieve regering ontwikkelde ge deeltelijk fout was Hij zei niet langer te geloven, dat de inflatie snel bestreden kon worden door de rentevoet van het pond te laten stijgen. Vorig jaar steeg het pond met II proocnf t ri dr inflatie in Engeland kwam tot 18 pro cent. terwijl die in de omlig gende landen niet hoger kwam dan 12 procent Budd was nog niet zo lang geleden van mening dat ..de angst voor een enorme stijging in de werkloosheid als resultaat van strak monetansmc, ovcr- drev L1A VAN BEKHOVEN EN GRATIS BIJ UW KLEURENFOTO'S. Alleen in december Lever dus snel uw kleurenfilm in bij FOTO WAMSTEKER fVestofrint Een Presto Pnnt fotovakman daar krijg je-ook adviezen van. Labour verliest Ron Brown LONDEN (DPA) - De lager huisfractie van de negen maanden oude sociaal-demo cratische partij in Engeland had gisteren weer wat te vie ren: het overlopen van de la- bourafgevaardigde Ron Brown, die zijn partij de rug heeft toegekeerd uit protest tegen haar afglijden naar links. Het aantal door de SDP gecontroleerde zetels in het Lagerhuis is ermee gestegen tot 25. De Sociaal-democratische Par tij zette ook op gemeentelijk vlak haar opmars voort: gis teren deelden enkele labour- leden van de gemeenteraad van Islington in Londen mee dat zij tot de nieuwe partij Zullen toetreden. Zij bezor gen de SDP-fractie in de raad de meerderheid. Islington is de eerste Britse gemeente die door de sociaal-democraten zal worden bestuurd. JERUZALEM - De Israëlische r ren tijdens de behandeling van de vier mc Knesset, het Israëlische parlement. De moties lair-strategisch bondgenootschap met de Ve (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Met 57 tegen 53 stemmen heeft het Israëlische parlement, de Knesset, gister avond vier moties van wantrou wen van de oppositie verworpen. De moties waren ingediend te gen het militair-strategische bondgenootschap dat de Israëli sche regering met Amerika heeft gesloten en dat minister van de fensie Sjaron maandag in Was hington heeft ondertekend Uit de redevoeringen bleek echter wel dat een meerderheid van de Knesset tegen het ondertekende memorandum in zijn huidige vorm is. Mei name de Nationaal- religieuze partij, een van de coa litiepartners in het kabinet-Be gin. liet weten allerminst de ju belstemming van minister van defensie Sjaron te delen. De zaak werd echter niet ernstig genoeg geacht om de regering erover te laten vallen. Oud-minister van buitenlandse za ken Abba Eban noemde het zon der precedent, dat in de strategi sche overeenkomst met de VS de Sowjet-Unie met name wordt ge noemd. Israel heeft politieke me ningsverschillen met Rusland, maar het bestaansrecht van Is rael staat daarbij niet ter discus sie. Eban en oud premier Rabin somden een aantal argumenten op waarin zij stelden dat een mi litair bondgenootschap dat in het geheel niet gaat over zaken die wezenlijk zijn voor Israël - de oorlog met de Arabieren - weinig zinvol en zelfs schadelijk is. aan- ge/n-n het Isr.nl in conflicten kan betrekken die niet direct te maken hebben met Israels belan gen. Het is een redenering die Arabi sche vrienden van Amerika zoals Saoedi-Arabië en Jordanië pre cies zo aangevoerd zouden kun nen hebben. De Arabische kri tiek op Amerika is immers, dat een globale strategie tegen Rus land heel mooi is. maar dat de Russen ver weg zijn. terwijl het onmiddellijke gevaar - Israel voor de Arabieren - heel dichtbij Minister van defensie Sjaron. die zijn reis naar Amerika had afge broken om in de Knesset te kun nen antwoorden, wenste geen za kelijke discussie te voeren Hij gaf de voorkeur aan een scheld kanonnade tegen de Arbeiders partij. en sprak over ..oud-gene raals die menen politiek te kun nen bedrijven" - waarmee hij Ra bin bedoelde, maar voor het ge mak even vergat dat ook hij zelf in dat schuitje zit Het was vol gens Sjaron schandalig en slecht, dat de oppositie de zaak aan de orde had gesteld en dat was al leen maar uit afgunst gebeurd, want zelf hebben ze altijd - tever geefs - gestreefd naar een stratc gisch bondgenootschap met Amerika. De kracht van Sjarons argumenten werd niet versterkt toen hij de monstratief de vergader/aal ver liet op het moment dat Rabin aan het woord kwam Maar ook de oppositie heeft op dit moment geen belang bij een kabinetscri sis. slechts enkele maanden voor de ontruiming van de Sinai Dat karwei - zo vindt de Arbeiders partij - moet Begin maar opknap pen voordat serieus kan worden gedacht over de tenvalbrenging van de mi rini De hoofdrolspeler, premier Begin, kon het schouwspel slechts van uit zijn ziekbed in het ziekenhuis volgen, w aar hij geneest van een dijbeenbreuk Het is Begin ge weest. die eigenlijk ook tegen de zin van Sjaron de ondertekening van de overeenkomst heeft door gedreven (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID - De nieuwe Spaanse regering die gisteren is geïnstalleerd, is in diverse politieke kringen in Ma drid met scepsis en weinig enthousiasme ontvan gen De secretaris-generaal van de Spaanse commu nistische partij. Santiago Carrillo, bestempelde het tweede kabinet van premier Calvo Sotelo als het zo veelste overgangskabinet dat net zo min als de vori ge in staat zal zijn de grote problemen van Spanje op te lossen. Om die reden voorspelde Carrillo deze re gering dan ook een kort bestaan van enkele weken of hooguit een paar maanden, waarna het noodge dwongen opnieuw ten val moet komen bu gebrek aan steun in het parlement Felipe Gonzalez, leider van de Spaanse socialistische partij PSOE, toonde zich al evenmin erg ingenomen met de nieuwe regering. ..Ik ben diep teleurgesteld dat de crisis binnen de UCD op deze manier opge- verklaarde Gonzalez gisteren tijde persconferentie in Madrid. De secretaris generaal de PSOE herhaalde opnieuw zijn eerder gedane aanbod ^ot de vorming van een efficiënte .v H,° brede parlementaire Ook vanuit sectoren die doorgaans premier Calvo So telo steunen, vielen de eerste kritische geluiden te horen. De voorzitter van de Spaanse werkgeversor- gansatie. Ferrer Salat, oordeelde dat er hier eerder sprake was van de oplossing van de crftis binnen de UCD dan van de regeringsproblemen Enkele sena toren .van de UCD dreigden de regering binnenkort eens flink de les te zullen lezen, omdat naar hun oordeel de UCD-senatoren systematisch op een zij spoor worden gerangeerd bij de verdeling van de ministersportefeuillcs. BRUSSEL (ANP) - De Belgi sche Waalse christen-demo craat. Charles-Ferdinand No- thomb, aan wie koning Bou- dewijn van Belgie dinsdag gevraagd heeft een regering te vormen, wil een coalitie op de been brengen die op een brede parlementaire basis rust. Dat heeft Not hom b gis teren meegedeeld op een persconferentie in Brussel. Nothomb kondigde aan ge sprekken te zullen beginnen met Frans- en Nederlands ta lige christen-democraten, li beralen en socialisten Later wil hjj ook nog met andere partijen overleggen No thomb gaf toe dat dit een moeilijke klus zal worden Hem staat voor ogen. zo zei hij gisteren, een kabinet zoals dat in 1935 gevormd werd Belgische formateur wil brede regering door de jonge katholieke vi- cc-gouverncur van de Belgi sche nationale bank. Paul van Zeeland Dat was een regering van nationale een heid". waarin behalve socia listen. christen-democraten en liberalen ook een aantal "technocraten" zitting had den Op de verklaringen van No thomb werd gisteren in Brus sel door de grote politieke partijen over het algemeen terughoudend gereageerd De Waalse liberale partij vindt dat de formateur eigen lijk eerst zou moeten streven naar het op de been brengen van een r«".rns-libcralc rege ring. De Vlaamse christen democraten zijn bereid aan een gesprek over het vormen van een zesledige regering mee te werken mits de ande re partijen dat ook willen. Echt ondernandelen willen de formateur een stellen komt die/i toetsen aan hun program.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13