Pak verkeersovertreder op simpeler mamer aan Politie lovend over p dan Mulder Weer radioactief afval de zee in Warschaupact wil verder terug met Euroraketten Weer boete geëist voor "opruiende" advocaten Echtscheiding via burgerlijke stand? Redding van Estel niet tot elke prijs" DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 VARIA PAGINA II Door Bert Paauw Bij de politie is men erg enthousiast over een plan dat mr. A.Mulder, lid van de Raad van State, on langs lanceerde om het massale aantal verkeers overtredingen beter te kunnen afhandelen en te rugdringen. Die overtredingen 'rijzen namelijk de pan uit' en een nieuwe aanpak is dringend ge wenst. Het bejubelde plan van mr. Mulder komt er kort gezegd op neer de overtredingen uit de sfeer van het strafrecht te halen en over te heve len naar de administratieve rechtspraak. De voordelen daarvan komen in bijgaand interview met hoofdcommissaris C.S.van Doesburg, voor zitter van de Centrale Politie Verkeerscommissie, ter sprake. UTRECHT - Steeds minder zijn politie en justitie in staat om de alsmaar wassende stroom van verkeersovertredingen op een behoorlijke manier te verwerken. De tijdrovende en ook dure handelingen die niet zelden moeten worden verricht om een bekeuring van enkele tientallen guldens binnen te halen drukken zo zwaar dat bij vooral de politie niet ten onrechte reikhalzend wordt uitgezien naar andere methoden om verkeersover- treders aan te pakken. Om de ernst van de situatie te schetsen zet de voorzitter van de Centrale Politie Verkeers commissie (CPVC), de Utrechtse hoofdcommissaris C.S.van Doesburg, nog eens wat cijfers op een rijtje. "In 1979 werden een kleine 3 miljoen overtredingen gecon stateerd waarvan ongeveer 90 procent in het verkeer. Let wel, dat zijn overtredingen die bij politie en justitie be kend zijn. In werkelijkheid zal het aantal overtredingen wel tientallen malen hoger liggen. Van de geconstateer de overtredingen belanden er zo'n 365.000 bij de kanton rechter. Dat constateren gaat tegenwoordig veelal via ap paratuur dat er op is gericht kentekens te registreren. Maar 10 procent van het ken tekenregister klopt niet. Om in zo'n geval de juiste naam bij het juiste kenteken te zoe ken is bijzonder tijdrovend. Daar heeft de politie nauwe lijks tijd voor. Veel beter zou het zijn als de politie meer in de gelegen heid was om overtreders staande te houden. Een waar schuwing of boete airect na een overtreding werkt ook veel beter dan wanneer men sen na maanden een kaartje in de bus krijgen. Dan kan men zich vaak niet eens meer herinneren wat er is gebeurd. De wettelijke bepalingen met betrekking tot een eenvoudi ge verkeersovertreding zijn ook veel te langdradig. Ie mand die zo'n overtreding pleegt is volgens het Wet boek van Strafvordering een verdachte. Dat betekent on der meer dat hij, indien hij de bekeuring niet aan de politie wil betalen en ook niet ingaat op het schikkingsvoorstel van de officier van justitie, de zaak bij de kantonrechter kan laten voorkomen. Is hij het niet met het vonnis eens dan kan hij nog in beroep gaan bij de rechtbank en zelfs bij de Hoge Raad. Die proce dure duurt enkele jaren waar bij een hele stoet van ambte naren in beweging is geko men. Mr. Herstel, officier van justitie in Utrecht, heeft uit gerekend dat er voor een een voudige boete op die wijze soms wel zo'n 30 ambtenaren in actie moeten komen. En een boete van pakweg 35 gul den is dan weliswaar tot mis schien 150 gulden opgelopen, de hele gang van zaken heeft de >staat waarschijnlijk enke le duizenden guldens gekost. Frustrerend Waar zijn we nou toch eigenlijk mee bezig? Het huidige sys teem is niet alleen duur en frustrerend, het werkt ook steeds minder. Als we nóu met z'n allen op een democra tische manier, via het parle ment, een goede afspraak kunnen maken dat we dit soort dingen eenvoudiger gaan regelen dan is dat toch veel beter. Laten we niet al te zwaarwichtig over een een voudige verkeersovertreding doen maar die overtreding in de wet de plaats geven die het verdient". Met die laatste opmerking doelt Van Doesburg duide lijk op het plan dat onlangs door mr. A.Mulder, lid van de Raad van State, op een con gres van de CPVC is gelan ceerd. Het plan heeft veel en- Gemeentepolitie Utrecht Kennisgeving van proces verbaal betreft uw motorvoertuig Kenteken: merk: kleur: op 2 wielen op meer dan 2 wielen Plaats van overtreding datum tijd Parkeerautomaat week dag U heeft dit voertuig doen of laten stilstaan/staan als aangegeven aan de achterzijde dezes onder nr. Afdeling Dienstnummer De opsporingsambtenaar w 3007-M-30 12-1979 U heeft zich schuldig gemaakt aan overtreding van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens. De wegsleepregeling is in dit geval van toepassing. U kunt NIET transigeren Tegen U zal proces-verbaal opge maakt worden. Deze kennisgevingsbon wordt nu nog door de politie gebruikt in het geval dat de wegsleepregeling van toepassing is. Vervolgens moet de politieagent achter zijn typemachine kruipen om een pro ces verbaal op te maken. Vanaf juli volgend jaar kan de politie volstaan met een eenvoudig voorgedrukt 'verbaaltje' waarop slechts enkele gegevens hoeven te worden ingevuld. thousiasme bij de verkeers- deskundigen van de politie losgemaakt. Simpel gezegd komt het plan van mr. Mulder er op neer dat verkeersovertredingen uit het Wetboek van Strafrecht worden gehaald en worden ondergebracht bij de admini stratieve rechtspraak. Over treders krijgen dan niet lan ger de 'status' van verdachte Wat enkele gevolgen heeft. - de overtreder is tot fnedewer- king aan het onderzoek ver plicht (een verdachte mag medewerking weigeren; hij hoeft niet te antwoorden op vragen van de politie wat de betreffende agent hem vooraf moet mededelen); - de procedure is niet gebonden aan een strikte procesorde; - de gang naar de kantonrechter wordt uitgesloten; wel heeft de overtreder als hij niet aan politie of officier van justitie wil betalen nog één beroeps- ogelijkheid: namelijk bij de administrative rechter. Deze rechter wijst in een eenvou dig proces direct vonnis waartegen geen verder be roep mogelijk is; - de politie wordt veel admini stratieve rompslomp be spaard. Bij een verdachte is een uitgebreide tenlasteleg ging verplicht, bij een over treder kan worden volstaan met een summiere rapporta ge; - de mogelijkheid van een (voor de staatf kostbare vrijheids straf is bij verwijdering uit het Wetboek van Strafrecht afwezig. Hanteerbaar Hoofdcommissaris Van Does burg ziet het plan van mr. Mulder helemaal zitten. "Het is eenvoudig en hanteerbaar en niet in strijd met welke in ternationale wet dan ook. Ook niet met het Verdrag van Rome want in een beroeps mogelijkheid is voorzien. Ga maar na: ongeveer 70 procent van de overtreders zal direct aan de politie betalen, de res terende 30 procent laat het op een verbaaltje aankomen wat heel simpel door de politie op straat kan worden uitge schreven. Stel dat van die mensen weer zo'n 70 procent C S. van Doesburg de door de officier van justi tie toegestuurde acceptgiro betaalt dan houd je nog een klein aantal over dat een be roep op de administratieve rechter doet Overigens zijn de beroepsgronden beperkt tot drie. Men kan in beroep gaan als men deokt dat het geconstateerde feit niet ver boden is, als men meent dat men geen schuld heeft en als men meent dat de straf niet evenredig is met de ernst van het gepleegde feit of te wei nig rekening houdt met de omstandigheden waaronder het feit is gepleegd. Als men vervolgens weigert te betalen dan is een beslag op bank- of girorekening moge lijk net zoals dat bijvoorbeeld bij het niet betalen van belas ting mogelijk is. Zo kun je snel zaken doen". Bij veel partijen die zich met verkeerszaken bezighouden hoopt men dat erbinnen en kele jaren iets van het plan van mr. Mulder terechtkomt. Maar dan zal het parlement er aan te pas moeten komen De CPVC is op het ogenblik in samenwerking met de Ver keerscommissie van het Openbaar Ministerie druk be zig het plan-Mulder in een zo danige vorm te gieten dat de meest betrokken ministeries (van justitie, binnenlandse zaken en verkeer en water staat) er verder mee aan de slag kunnen. Kanttekeningen Overigens zyn er ook wel kant tekeningen te plaatsen bg het met zoveel gejuich omgeven voorstel. Criminoloog T.J.Buiting uit Utrecht bij voorbeeld is bang dat met de versimpeling van de wettelij ke bepalingen de rechtsbe scherming van de burgers in het gedrang komt. Van Does burg vindt dat zeker een goed argument maar zegt dat ener zijds het plan-Mulder aan alle minimale eisen van rechtsbe- scherming voldoet en ander zijds de massaliteit van de verkeersovertredingen nu eenmaal om een andere aanpak vraagt. Volgend jaar zullen al drie maatregelen worden inge voerd om de taak van de poli tie te ontlasten. Van Does burg: "Op 1 juli volgend jaar overtredingen mogelijk. Tot- nutoe moet nog altijd óf op straat aan de politie óf op het bureau worden betaald. Een rare situatie want voor de rest kan alles in Nederland per gi ro worden betaald. Volgend jaar juli kunnen agen ten ook gebruik gaan maken van eenvoudige verbaaltjes, voorgedrukte formulieren waarop een paar dingen moe ten worden ingevoerd en die tevens kunnen dienen als op roeping voor de kantonrech ter. De agent hoeft dan niet meer achter zijn typemachi ne te kruipen voor het tijdro vende uitwerken van een proces verbaal. Een derde verbetering volgend jaar betreft de automatise ring van de bekeuringsafhan deling in de grote steden. De computer zal de politie veel administratief werk uit han den gaan nemen waardoor de politiemensen meer de straat op kunnen. Als naast deze maatregelen in de toekomst daar dan ook nog het plan-Mulder bijkomt kunnen we de massaliteit van de verkeersovertredingen echt gaan terugdringen. Het is ook een psychologische kwestie. Als de mensen mer ken dat de pakkans voor DEN HAAG (GPD) - Het is onvermijdelijk dat volgend jaar op nieuw radio-actief afval in de oceaan wordt gedumpt. Er zijn op het ogenblik onvoldoende mogelijkheden om het gevaarlijke spul al dan niet tijdelijk op het land op te slaan totdat een defini tieve oplossing is gevonden Staatssecretaris Lambers-Hacque- bard (milieuhygiëne) schrijft dit in een gisteren bekendgemaak te notitie aan de vaste kamercommissies voor milieuhygiëne en voor kernenergie. Deze commissies moeten volgende week weer een oordeel geven over de verwijdering van het laag- en middelradio-actief afval. Indien dit niet gebeurt, ontstaan er moeilijkheden met de verle ning van de vergunning voor de dumpingsoperatie. Bovendien komt de KEMA in Arnhem in de knel. Dit keuringsinstituut moet 40.000 kilogram radio-actief besmette grond afgraven. Voor het KEMA-afval. dat na verpakking 5000 ton weegt, kan zeker geen andere bestemming worden gevonden dan de bodem Van de oceaan. In haar notitie zegt de staatssecretaris van mening te zijn dat de zee niet als vuilnisbak mag worden gebruikt, hoe zorgvuldig het afval ook is verpakt. Om die reden wil ze zo snel mogelijk tijde lijke opslagplaatsen voor het afval inrichten, in afwachting van resultaten van onderzoeken naar verwijderingsmethoden die wel maatschappelijk aanvaardbaar zijn. De staatssecretaris onderkent wel moeilijkheden bij de totstand- koming van die tijdelijke opslagplaatsen. Er zijn niet alleen protesten van de bevolking te verwachten, ook problemen van bestuurlijke aard kunnen worden tegemoet gezien. Lambers- Hacquebard gelooft dat deze bezwaren alleen te overwinnen zijn, indien de lopende onderzoeken positieve resultaten laten zien. Op korte termijn ziet het volgens de notitie daar echter niet AMSTERDAM (ANP) De procu reur-generaal bij het Gerechts hof in Amsterdam, mr. A.N.A.M. Josephus Jitta, heeft gisteren in hoger beroep een boete van drie honderd gulden geeist tegen de vier van opruiing verdachte le den van het Advocatencollectief Amsterdam-Noord. De eis stemt overeen met de straf die indertijd door de rechtbank in de hoofd stad werd opgelegd. De advocaten werden op 9 oktober 1980 gearresteerd, aan de voor avond van de feestelijke opening Minister niet onwelwillend DEN HAAG (ANP) - Minister De Ruiter (justitie) is niet afkerig van de gedachte de echtschei dingsprocedure in eenvoudige gevallen door de burgerlijke stand te laten voltrekken in plaats van - zoals nu voor alle echtscheidingen het geval is' - door de rechter. Tijdens de voortgezette behande ling van zijn begroting voor vol gend jaar in de Tweede Kamer zei de bewindsman gisteren dat op zijn departement binnenkort een interne studie wordt afge rond. die hij zal gebruiken om op korte termijn een standpunt te bepalen. Tijdens het debat was door woordvoerders van ver schillende fracties om zo'n een voudige procedure gevraagd. Daarbij speelde vooral een rol. dat de rechterlijke macht het in Ne derland zo druk heeft dat ontlas ting noodzakelijk is. Dat kunnen door in echtscheidings- gevallen waarin de partners het eens zijn en zich verder geen complicaties voordoen, de echt scheiding bij de burgerlijke stand van de gemeente (net als het huwelijk) te laten regelen zonder de hele procedure bij de rechter te gebruiken. De Ruiter ziet daar in principe wel brood in. maar wees erop dat dit soort echtscheidingen in ons land een kleine minderheid is van het totale aantal echtschei dingen, zodat niet moet worden verwacht dat de rechter het daar door opeens veel minder druk zal krijgen. Dan Sowjet-Unie van het laatste stuk metro-tra ject. Aanleiding was een affiche dat achter het raam van hun kan toor was opgehangen, en waarin werd opgeroepen tot het geweld dadig verstoren van de openings plechtigheid. De vier verdachten verschenen ook nu weer in toga. Zij zijn na melijk van mening dat niet het pamflet, maar de strijdbare wijze waarop zij hun beroep plegen uit te oefenen, de reden zij worden vervolgd. BOEKAREST (AFP/DPA) - De landen van het War schaupact staan een oplossing (van de kwestie van de Eurorakettenl voor. die beide partijen - oost en west - ertoe brengt volledig af te zien van alle soor ten kernwapens voor de middellange afstand inbe grepen tactische, die gericht staan op Europese doe len. Dit is een sleutelzin in een communiqué dat de ministers van buitenlandse zaken van deze landen gisteravond publiceerden na afloop van hun twee daagse vergadering in Boekarest. Hieruit kan worden afgeleid, dat het Warschaupact als geheel met het terugdringen van de kernwapens in Europa verder wil gaan dan tot dusverre bleek uit Terlouw: Hoogovens kan verder Minister De Ruiter. De minister is zich ervan bewust dat de rechterlijke macht onder druk staat. De laatste vier jaar is dan ook de totale personeels sterkte daar ieder jaar met vijf procent uitgebreid, zei hij. De bewindsman denkt echter niet dat de oplossing moet worden gezocht in steeds meer rechters. Hij wil die eerder zoeken in.ter men van doelmatigheid. de voorstellen enkel van de leidster van het pact. de Sowjet-Unie. Het pact wordt behalve de Sowjet- Unie gevormd door Oost-Duitsland. Tsjechoslowa- kije. Hongarije. Bulgarije. Polen en Roemenië Het communiqué was een gezamenlijke verklaring van de vertegenwoordigers van deze landen. De Russi sche leider Brezjnjcv was tot dusverre met zijn voor stellen voor vermindering van kernwapens ui Euro pa niet verder gegaan dan het aanbod eenzijdig een aanzienlijke vermindering van het aantal raketten voor de middellange afstand in het Europese deel uit te voeren, maar op voorwaarde, dat er geen enke le van de 572 nieuwe Amenkaanse wapens van deze soort worden geplaatst DEN HAAG (ANP) - Minister Ter louw (economische zaken) is er voorstander van dat Hoogovens- Estel. een fusie van Hoogovens met het Duitse concern Hoesch. behouden bfijft. Maar in het overleg dat de minister vandaag in Bonh met zijn Westduitsc ambtgenoot zou voeren, zal hij duidelijk maken dat Nederland niet bereid is Estel "tegen elke prijs" te redden. Tydens mondeling overleg met de vaste kamercommissies van eco nomische zaken en van sociale zaken zette de minister gisteren uiteen dat het negatieve bedrijfs resultaat van Estel is opgelopen tot meer dan een miljard gulden. Het grootste deel daarvan is door Hoesch veroorzaakt. De verlie zen van Hoesch over de jaren 1980 en 1981 kunnen echter niet meer door Estel worden gedra gen. De Duitsers zijn ervan op de hoogte dat er niet meer betaald kan worden. Terlouw zei dat Estel een toe komstplan had ontwikkeld dat neerkwam op één vestiging en verlaging van de produktiecapa- citcit liet aantal werknemers zou teruglopen van 25.000 naar 13 000 De kosten van de om schakeling waren geraamd op 2.7 miljard mark. waarvan Hoesch 1.1 miljard voor zyn rekening wilde nemen. Het resterend be drag werd aan de Duitse over heid gevraagd. De bondsregering was wel bereid de inzakkende staalindustrie in de Bondsrepubliek te hulp te schieten, maar meende toch dat Hoesch niet alleen verder zou kunnen gaan Daarop ontstond een fusiegesprek tussen Hoesch en Krupp-staal. waarbij ook de mogelijkheid werd besproken in hoeverre een derde staalprodu cent - Salzgitler - enn betrok ken kon worden. Al gauw bleek dat voor deze opera tie aanzienlijk meer geld nodig was dan 2.7 miljard mark. ti-rwiil aan Hoesch steeds hogere etsen werden gesteld om minder ver liesgevende activiteit in te bren gen. De Duitse regering vond de benodigde financiële bijdrage te hoog. Volgens Terlouw is samenwerking met Hoesch' voor Hoogovens niet meer interessant als alle staalver- werkende activiteit in de nieuwe staalgigant - Ruhrstahl - zou worden ingebracht De minister zal zijn Duitse ambtge noot vertellen dat Hoogovens een voor. Nederland belangrijk bedrijf is en dat het een goed, ge zond bedrijf is Mocht het tot een ontvlechting komen dan doet zich het nadeel voor dat waar schijnlijk de toelevering van 400 000 ton halffabrikaten per jaar aan de Bondsrepubliek weg valt, waardoor de financiële posi tie van Hoogovens kan worden aangetast. Vast staat dat Hoogovens ook zon der Hoesch kan doorgaan, maar daar zal de overheid dan finan cieel bij betrokken zijn. aldus mi nister Terlouw. Politie gebruikte pistool minder DEN HAAG (GPD) - Nederlandse politieagenten hebben in de eer ste negen maanden van dit jaar 175 maal gebruik gemaakt van hun dienstpistool. Dat is minder dan m voorgaande jaren. Vooral ten opzichte var! 1980 is sprake van een lager vuurwapenge bruik. Minister De Ruiter (justitie) en mi nister Van Thijn (binnenlandse zaken) antwoorden dit op vragen van de PvdA-Tweede-Kamcrlr- den Roethof en Sloffelen. Vol gens de bewindslieden is in 61 van de 175 gevallen door de poli tiemensen uit noodweer het vuurwapen getrokken, in 93 ge vallen ter aanhouding van een verdachte en In 21 gevallen om uiteenlopende andere redenen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11