Sjaron breekt bezoek VS af Allen vrij-uit Krachtmeting in Polen Vliegramp op Corsica: 178 slachtoffers Nothomb formateur in België Oppositie Israël keurt akkoord af Parijs wil sterke Unie West- Europa Conflict rond brandweerschool Samenwerking tussen Frankrijk en Algerije Smartegeld voor slachtoffer Ripper WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Reagans adviseur Richard Allen eh zijn vrouw Patricia spreken met verslaggevers, nadat bekend was geworden dat hij niet onwettig had gehandeld. Justitie l 'S WASHINGTON (Reuter/UPI) - Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gisteren bekendgemaakt dat het na een uitvoerig onderzoek heeft vastgesteld dat Richard Allen, de veiligheidsadviseur van het Witte Huis, geen enkele wet heeft overtrederr. De minister van justitie, William French Smith deelde mee dat zijn depar tement had besloten zijn onderzoek te beëindigen in de zaak van de aanvaarding door Allen van een geschenk van 1.000 dollar van een Japanse journalist, uit erkentelijkheid voor het arrangeren van een in terview met de vrouw van de president Reagan kort na haar intrek in het Witte Huis. Richard Allen had sinds het weekeinde verlof genomen als veiligheidsad viseur. hangende het onderzoek door het ministerie van justitie. Smith deelde mee dat de FBI 36 mensen in de Verenigde Staten en Japan had gehoord en dat de sectie strafzaken van zijn ministerie had aanbe volen dat de affaire zou worden gesloten zonder aanwijzing van een speciale officier van justitie voor een nader onderzoek. De 45-jarige Richard Allen, president Reagans hoofdadviseur terzake van de buitenlandse politiek, had zondag in een televisie-interview meege deeld dat hij zijn functie tijdelijk had verlaten om het ministerie van justitie de vrije hand te geven. Het onderzoek in de zaak was uitgelokt door de vndst in een safe in het Witte Huis van 1.000 dollar. De safe was door Allen gebruikt. Hij gaf toe dat hij het geld had gekregen maar zei dat hij het had willen overdragen aan het Rijk. BRUSSEL (ANP) - Koning Boudewijn van België heeft gisteren Charles Nothomb opdracht gegeven, een nieu we regering te vormen. De 45-jarige Charles Friedncht Nothomb. de demissionaire minister van buitenlandse za ken. is lid van de Waalse christen-democratische par tij (PSC) van Paul Vanden- boeynants Vandenboeynants, een van de populairste politici van Bel gië, trad gisteren af als voor zitter van de PSC. Met dit be sluit protesteert hij tegen de beslissing van het PSC-be- stuur van maandag, niet ak koord te gaan met een coali tiekabinet van christen-de mocraten en liberalen onder PW-leider Willy Declerq. Deze moest daarop zijn for matie-opdracht teruggeven. Men neemt in Brussel aan, dat Nothomb zal streven naar een grote coalitie, waaraan christen-democraten, socia listen en liberalen meedoen. WASHINGTON (UPI) - Israels minister van defensie Ariel Sjaron heeft gisteren zijn bezoek aan Washington op last van premier Menachem Begin afgebroken om aanwezig te zijn bij een stemming in het parlement in Jeruzalem over het akkoord dat Israël en de Verenigde Staten maandag bereikten over strategische samenwerking. Sjaron, die het akkoord voor Israël in het Pentagon ondertekende, moet van Begin het openbare de bat en de stemming over het ak koord bijwonen die vandaag plaatsvinden. De Israëlische minister zou giste ren direct na een onderhoud met minister Haig van buitenlandse zaken naar Israël terugvliegen. Sjaron zei na dit onderhoud dat het bereikte akkoord Israël interna tionaal in een nieuwe situatie zou plaatsen en dat dit iets was wat veel Israëlische kabinetten in het verleden altijd gewenst hadden. Hij zei dat er geen enkele moeilijk heid zou zijn bij het verklaren PARIJS (Reuter/AFP) - Frankrijk wil nieuw leven geblazen zien in de Westeuropese Unie (WEU). Versterking is nodig omdat de Russen pogen het westelijke bondgenootschap te verdelen, zo heeft de Franse minister van bui tenlandse zaken, Claude Cheys- son, gisteren in een interview in "Le Monde" verklaard. Neder land is ook aangesloten bij deze Unie, die in 1954 werd gesloten. Zij bestaat verder uit Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, Italië, België en Luxemburg. De WEU is in de afgelopen jaren min of meer vervaagd, doordat de NA VO haar militaire taken overnam en andere Europese dan wel in ternationale organisaties haar so ciale, culturele en vooral econo mische functies (EG, OESO etc). Volgens de Franse minister is de WEU echter het enige forum, waarin lucht kan worden gege ven aan zuiver Europese defen- siezorgen. Het blijft volgens hem niettemin een droom te denken, dat West-Europa binnen enige termijn voor zijn eigen defensie zal kunnen zorgen. De Franse re gering onder president Mitter rand is van oordeel, dat wat zij de Sowjet-dreiging noemt alleen kan worden gekeerd door de plaatsing van nieuwe Ameri kaanse raketten. De vredesbeweging in Europa, zo sprak intussen de Franse onder minister van defensie in de ver gadering van de assemblee van de WEU in Parijs reageert, voor zover zij tegen plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten ageert, irrationeel tegenover wa pens die bedoeld zijn om haar aanhangers te beschermen. De assemblee functioneert als parle ment van de WEU. Volgens de onderminister. Georges Lemoi- ne, zou de WEU een eigen studie moeten maken van het relatieve krachtseven wicht tussen de VS en de Sowjet-Unie om zo bij te dragen tot de bewustwording van de publieke opinie van de "werkelijkheid van de situatie in Europa". Hij pleitte ook voor nieuw leven in de WEU, daar het risico ontstaat dat doordat paci fistische opvattingen zich ver breiden elk land een eigen natio nale koers gaat volgen en het ge zamenlijk belang vergeet. van het akkoord aan het Israëli sche publiek en zijn vertegen woordigers in de Knesset en dat dezen er ongetwijfeld hun goed keuring aan zouden geven. Tegen het akkoord is een motie van wantrouwen ingediend door de socialistische oppositie, om dat de regeringscoalitie het niet voor ondertekening door Sjaron heeft voorgelegd aan de commis sie van buitenlandse zaken van de Knesset. Het akkoord dat maandag in Was hington werd ondertekend is het eerste van zijn aard dat tusen Is raël en de Verenigde Staten tot stand is gekomen, hoewel Was hington en Jeruzalem in het raam van hun "speciale relatie" militair hebbeh samengewerkt vanaf de oprichting van de Jood se staat in 1948. "Wij kregen wat wij hebben wil den", verklaarde minister Sjaron na een onderhoud van vijf uur met de Amerikaanse minister van defensie, Casper Weinber ger, en militaire autoriteiten op maandag. De minister verklaarde dat aan het akkoord een "geheime kant" zat, maar hij weigerde daarover uit te weiden. De Arabische landen hebben gisteren het maandag in Washington tussen de Verenigde Staten en Israël ondertekende akkoord van strategische samen werking veroordeeld als niet al leen agressief, maar als neerko- mehde op een oorlogsverklaring. Radio Damascus waarschuwde dat het formele akkoord een "sa menzwering tegen de Arabische wereld." was. Jasser Abed Rabbo, hoofd van het voorlichtingsdepartement van de PLO, verklaarde: "De onder tekening van het Israëlisch-Ame- rikaanse akkoord bewijst de aan wezigheid van de agressieve be doelingen tegen de Arabische landen in het algemeen, en Syrië en de andere staten van het standvastigheidsfront in het bij zonder". Tass De ondertekening van het Ameri kaans-Israëlische akkoord zal "bijdragen aan toeneming van de spanning in het Midden-Oosten en daarnaast het vooruitzicht op een algemene en rechtvaardige oplossing van het conflict in een explosief deel van de wereld, verder in de toekomst verschui ven", verklaarde gisteren het Russische persbureau Tass. Na het akkoord aan de kaak te heb ben gesteld als "sinister aspect van de nieuwe militair-strategi sche alliantie", verklaart Tass dat het "vooral tegen de Arabische landen is gericht" en "bijdraagt aan blijvende bezetting door Is raël, van de bezette Arabische gebieden". Dodencijfer Damascus veel hoger DAMASCUS (AFP) - In Damascus, waar zondag een bomexplosie >grote verwoestingen veroorzaak te, vreest men dat het dodencij fer veel hoger zal blijken dan 64, zoals officieel is opgegeven. Dat getal heft alleen betrekking op de lijken die ter plaatse waren geteld. Nadien zouden talrijke gewonden in ziekenhuizen overleden zijn en men spreekt van een definitief aantal van tus sen 120 en 150 doden. r stakende studenten het WARSCHAU (DPA/UPI/Reuter) - Het conflict rond de school voor brandweerofficieren in War schau lijkt uit te lopen op een krachtmeting tussen de Poolse regering en de vrije vakbond So lidariteit. Oproerpolitie legde gisteren een cordon rond het ge bouw van het opleidingsinsti tuut, waar ongeveer 350 studen ten sinds vorige week woensdag een zitstaking houden. De autori teiten besloten de dag daarvoor de school te sluiten. Een woordvoerder van Solidariteit zei dat in het district Warschau was opgeroepen zich gereed te maken voor een staking. Ter be scherming van de stakende brandweerkadetten vormden ar beiders in de Poolse hoofdstad een bewakingsdienst. Voor de menigte die zich bij het door po litie omsingelde schoolgebouw heeft verzameld, werd een steun betuiging van Solidariteit in het district Warschau voorgelezen. De autoriteiten hebben de staken de brandweerkadetten bevolen het gebouw te verlaten, doch daaraan werd nagenoeg geen ge hoor gegeven. Slechts vyf stu denten verlieten de school. Daar na omringden ongeveer 1000 manschappen van de oproerpoli tie het opleidingsinstituut. De studenten willen met hun actie de demilitarisering van hun op leiding afdwingen. Zij eisen dat deze wordt ondergebracht bij het ministerie van onderwijs in plaats van bij het ministerie van binnenlandse zaken. Een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken zei maandagavond dat er geen plan nen bestaan om geweld te ge bruiken tegen de stakers. De lei der van Solidariteit in Warschau, Zbigniew Bujak, stelde voor de brandweerschool onder het mi nisterie van onderwijs te plaat sen om zo een einde te maken aan de actie. Volgens studenten zijn de elektri citeit, het gas en de telefoon in het schoolgebouw afgesloten. De politie liet niet toe dat er voedsel naar binnen werd gebracht. Maar daar vonden sympathisanten een oplossing voor de levensmidde len werden over de hoofden van de agenten heen naar de actie voerders gegooid. De leider van de onafhankelijke Poolse vakbond Solidariteit, Lech Walesa, is naar Warschau teruggekeerd in een kennelijke poging te bemiddelen tussen re gering en kadetten aan de school voor brandweerofficieren. Eer der was een poging van promi nente intellectuelen in het con flict te bemiddelen mislukt Soli dariteit heeft de actie van de ka detten steeds gesteund. Ex-Nederlandse omgekomen AJACCIO (UPI/AFP) - De DC 9 van het type 'super 80' van de Joegoslavische maatschappij Inex-Andna is gisteren bij een dagtocht naar Corsica nabij de luchthaven van Ajaccio tegen een berg gevlogen Volgens de plaatselijke politie kostte het on geluk aan alle 172 passagiers en zes bemanningsleden het leven. Het toestel dat pas een jaar oud was, kwam uit Ljubljana, de hoofdstad van de Joegoslavische deelrepubliek Slowenië. Zeven minuten voordat de machine na een vlucht van anderhalf uur om 9 uur op de luchthaven Campo Dell'Oro zou landen, had de ge zagvoerder voor het laatst con tact met de verkeerstoren. De DC-9 had toen de landing al inge zet. Kort daarop verdween het vliegtuig van het radarscherm Naar later bleek, was het tegen de 1.398 meter hoge berg San Pietro gevlogen. Eén van de stewardessen, de 25-ja- rige Patricia Elsner-Roelofs, die sinds 1977 in Ljubljana woont, was een ex-Nederlanderse. Dit heeft een woordvoerder van de Joegoslavische vliegtuigmaat schappij Inex-Adria gisteren be vestigd. Patricia Eisner, die rond 1975 nog als Patncia Roelofs in Nederland een bekende naam als basketbal speelster had, was getrouwd met de 35-jangc Joegoslavische Boordwerktuigkundige Dunsan Eisner. Ook hij is bij de vlieg ramp om het leven. Het was in het gebied van Ajaccio slecht weer, met laaghangende bewolking. Door deze ongunsti ge weersomstandigheden duur de het bijna vyf uur voordat het wrak op ruim 25 km ten zuidoos ten van het als moeilijk bekend staande luchthaven van Ajaccio door een helikopter werd gevon den De wrakstukken lagen op 1.000 meter hoogte over een groot gebeid verspreid. De piaats van het ongeluk is te voet niet te bereiken. De slachtoffers lagen tussen de rotsen op de dicht beboste helling. Met de berging van de stoffelijke resten is pas vandaag begonnen, ook omdat hefschroefvliegtuigen veel hinder ondervonden van de sterke windvlagen. Het was het derde ongeluk met een toestel van Inex-Adria, een maat schappij die in 1960 werd opge richt en die zich voornamelijk bezighoudt met chartervluchten. In september 1976 botste een ou dere versie van de DC-9 met Westduitse toeristen aan boord op 10.000 meter hoogte boven noord Joegoslavië met een Tn- dent-3 van British Airways, waardoor alle 176 inzittenden van de twee toestellen het leven verloren Eer. jaar eerder was een DC-9 van Inex-Adria op de lucht haven van Praag verongelukt Toen vielen 74 doden en 46 ge wonden. Onder de doden bevinden zich drie kleine kinderen. Het verontge- lukte toestel werd bestuurd door de 57-jarige Ivo Kunovic, die vol gens de maatschappij een erva ren piloot was met 12 dienstja ren Behalve een Franse commissie van onderzoek zullen ook Joegosla vische deskundigen proberen de oorzaak van het ongeluk op te sporen. De luchthaven Campo Dell'Oro staat bij de internatio nale organisatie van piloten op de 'zwarte lijst' omdat er onvol doende technische apparatuur aanwezig is om de piloten te be geleiden by de nadering van het door bergen omgeven vliegveld. VOETBAL - Feyenoord heeft de negentienjarige André Hoekstra een contract aangeboden tot het eind van het seizoen '82-'83 Hoekstra, afkomstig van De Zwervers (Capelle) speelde al een jaar als amateur voor Feye noord. VOETBAL - Tijdens de jaarverga dering van HSV Hamburg heeft penningmeester Helmut Kali- man bekend gemaakt dat de club over het jaar 80'81. een winst heeft gemaakt van 326 000 mark. ruim 350.000 gulden. Zakenlie den, die het verenigingsem bleem gebruikten, betaalden HSV daarvoor 275.000 mark. VOETBAL - Trevor EYancis, in de laatste dne jaar twee keer ge transfereerd voor bedragen van meer dan een miljoen pond, is voor een operatie aan zijn dij been opgenomen in een zieken huis te Manchester. Francis, dne maanden geleden door Manches ter City aangetrokken, heeft tot nu toe slechts zeven wedstrijden gespeeld voor City in de eerste divisie. Na twintig jaar: ALGIERS (DPA) - Frankryk en Algerije willen, twintig jaar na dat Algerije onafhankelijk werd. op een nieuwe vertrouwensbasis gaan samenwerken, zo hebben de leiders van beide landen giste ren bekendgemaakt De hWN president. Francois Mitterrand, heeft maandag en gisteren Al giers bezocht. Tegenstellingen in concrete kwes ties blijken echter niet te zyn by- gelegd In de eerste toespraak van een Franse president tot het Alge rijnse parlement zei Mitterrand gisteren dat het mogelijk is de geschiedenis te boven te komen. Mitterrand sprak met klem over het zelfbeschikkingsrecht van al le volkeren, die hun sociale stel sels, hun leiding en hun bondge nootschappen, zonder invloed van buitenaf moeten kunnen kie- Een van de belangrijke onderwer pen van Mitterrands besprekin gen in Algiers is het Middcn-Oos ten. De voorzitter van het parlement, Rabah Bitat, is een van de histo rische personen van de Algeryn- se opstand van 1954 tegen de Franse koloniale macht. Hy zei dat veel van de aanwezige af gevaardigden nog voor de onaf hankelijkheid en eer van Algvtye hadden gevochten. Mitterrand zei: "Een reis naar Al giers is niet zoals alle andere" Volgens de Franse minister van buitenlandse zaken. Claude Cheysson, is de Europese deel neming aan de vredesmacht in de Sinai besproken Algerye zou weinig begrip hebben voor deel neming van Frankryk aan die vredesmacht De Franse regeringswoordvoerder Michel Vauzelle zei dat Mitter rand en staats en partyleider Chadli Bendjedid in hoofdzaak byeen gekomen zyn om elkaar te leren kennen. Daarby zou by de beoordeling van de internationa le toestand 'aanmerkelyke over eenstemming" zyn bereikt Vrouwelijke voorzitter parlement Zwitserland BERN (AFP) - Voor het eerst sinds de Zwitserse vrouwen in 1971 het actieve en passieve kies recht kregen, is een vrouw geko zen tot voorzitter van de Zwitser se nationale raad (Tweede Ka mer) in Bern. die gisteren voor zyn nieuwe zittingsjaar byeen kwam De voorzitster is de 50 jan ge socia listische mevrouw Hedi Lang uit Zurich Zy maakt deel uit van de nationale raad sinds vrouwen daarvan lid kunnen zyn. LEEDS (Reuter) - E^en Bntse vrouw die werd aangevallen door de "Yorkshire Ripper" maar in leven bleef heeft gisteren een tussentijds smartegeld van 3.000 pond sterling toegewezen gekregen. De 25-jarige Marcella Claxton werd in mei 1976 door Peter Sutcliffe. de "Yorkshire Ripper", op het hoofd geslagen en voor dood achtergelaten Sutcliffe werd in mei voor het le ven opgesloten wegens moord op 13 vrouwen, van wie de mees ten prostituees waren. Hy heeft toegegeven dat hy zeven vrou wen heeft geprobeerd te ver moorden, onder wie Marcella Claxton In 1978 kreeg Claxton geerr smarte geld omdat zy de politie duide- lyk om de tuin zou hebben geleid en de aanval uitgelokt Marcella Claxton ging in beroep en heeft nu interim smartegeld toe gewezen gekregen, hangende eventuele herziening van het be drag na verder medisch onder-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9