Politieke strijd om burgemeester Rechter te zwaar belast Kamer wil uitleg over munitietreinen Reeks getuigen in zaak Uniser "Hitier-jeugd" in Friesland actief Via Eemshaven en noordelijke spoorlijnen naar Duitsland Opschudding over idee CDA MM II Ontldeden bezoekster leidt tot protesten Proeven met lagere snelheid in binnenstad Starfighter neergestort; andere in brand gevlogen WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 BINNENLAND PAHIAIA 7 OPSTERLAND (ANP) - De politie in het Friese Opsterland speurt sinds het weekeinde naar een groep jongeren die in de bossen in deze gemeente in een soort gevechtstenue is gezien, onderwijl de Hiler-groet brengend. Tot nu toe heeft de politie een van de in totaal zeven mannen, een 22-jarige inwoner van Drachten, aangehouden Bij huiszoeking in de woning van de man vond de politie stickers van de Neder landse Volks Unie. hakenkruizen en een affiche met de tekst "koop niet bij joden". Ook vond de politie een stiletto en een alarmpistool. Met dat laatste wapen werd in het weekeinde een jachtopziener die de zeven mannen in de bossen van Beemsterzwaag had ge zien bedreigd, nadat deze de groep had gesommeerd tie bossen te verlaten. Bovendien namen de zeven mannen een gevechts houding aan. De inwoner van Drachten kon aan de hand van een door de opziener gegeven signalement worden aangehouden. De man is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De politie heeft tegen hem proces-verbaal opgemaakt wegens verboden wapen bezit (de stiletto). De politie zegt nog in het duister te tasten over de identiteit van de andere zes mannen. DEN HAAG (GPD) - De 1 drie regeringspartijen wil len opheldering over de plannen om Amerikaanse munitie via de Eemsha ven en noordelijke spoor lijnen naar Duitsland te vervoeren. De vaste com missies voor verkeer en waterstaat en van defensie willen dezer dagen een brief schrijven waarin de regering om een notitie over de munitietreinen wordt gevraagd. PVDA. CDA en D66 hebben gister middag de koppen bij elkaar ge stoken op initiatief van het D 66 Kamerlid Dik Tommei Volgens Tommei is er uit dat beraad ge volgd dat de staatssecretarissen van verkeer en waterstaat (Van der Doef) en defensie (Stemer- dink) om een notitie aan de Tweede Kamer wordt gevraagd. Bij alle drie partijen bestaat gro te interesse in de problematiek waarmee het Noorden afgelopen zaterdag is overvallen. "Vreselijke dingen" Ik denk ook dat defensie wel be lang heeft bij het sturen van een notitie over die zaak aan ons. ge zien alle elkaar tegensprekende berichten van de kant Van defen sie zelf en de spoorwegen", aldus Dick Tommei. Men zal best wel willen uitleggen hoe het zit in- plaats van verhalen te zien ver schijnen over vreselijke dingen. Het lijkt me beter dat wij die zaak eens op een rij krijgen" Tommei en zijn coalitiegenoten Eversdijk (CDA) en Castncum (PvdA) verwachten overigens niet dat die notitie van Defensie er binnen een paar dagen al is. De verwachting is dat hij er vóór het Kerstreces (de vakantie) ook niet meer komt. Die vakantie be gint 19 december. "Ik vermoed dat we kort na het reces, in ja nuari. dan op basis van die noti tie van de regering een monde ling overleg met de staatssecreta rissen kunnen voeren." Het zal wel zo moetèn zijn dat het overleg tussen de Kamerleden en de regering plaats heeft voor dat het eerste proeftransport vol gend jaar zal worden uitgevoerd door de Spoorwegen "Als de staatssecretarissen dat transport zouden laten doorgaan zonder overleg met de Kamer, zou dat de verkeeTde manier zijn Maar ik verwacht een soepele opstel ling. want een transport voor het overleg aan dat kan niet". meent de woordvoerder namens de re geringspartijen. "Onzin" Dat defensie argumenteert dat de transporten eigenlijk een zaak zijn van de Spoorwegen, het Ha venschap en de Amerikaanse le- gerautoriteiten is volgens Tom mei onzin "Er zitten natuurlijk zoveel aspecten van veiligheid en ook van waterstaat aan vast dat de Kamer moet weten wat er gebeurt Ik acht het onjuist om dit zonder ons zomaar af te doen. Dat zullen we als Kamer niet kunnen goedkeuren" Inmiddels heeft de fractie van de PSP in de Tweede Kamer wel schriftelijke vragen over de mu nitietreinen gesteld. Uitgangs punt by die vragen is dat de mi nister van Defensie met spoed al le informatie met betrekking tot de munititietremen aan de Ka mer moet overleggen DEN HAAG (GPD) - Alleen de plaatselijke politieke verhoudingen mogen een rol spelen bij burgemeestersbenoemingen, vindt de CD A-fractie in de Tweede Kamer. Een verde ling van burgemeestersposten volgens de landelijke verhoudingen noemt het CDA principieel onjuist. CDA-kamerlid Van der Sanden zorgde met deze verklaring dis dagavond voor enige opschud ding tijdens het debat over de Be groting binnenlandse zaken. Woordvoerders van PvdA, D'66 en WD bepleitten juist een bete re verdeling van de burgemees tersposten volgens de landelijke normen. Evenhuis (WD) signale.erde dat het CDA in feite het regeerak koord open breekt. Daarin wordt immers erkend dat D'66 een ach terstand heeft bij benoemingen en dat deze wordt ingelopen. Volgens Van der Sanden gaat het daarbij echter niet per se om bur gemeestersbenoemingen. In een gemeente waar een partij de absolute meerderheid heeft, moet volgens het CDA de burge meester uit diezelfde partij af komstig zijn. Waar de gemeente raad het in meerderheid eens is over de politieke kleur die de nieuwe burgemeester zou moe ten hebben, mag daarvan niet worden afgeweken. Op grond van deze criteria en door hemzelf aangedragen cijfers - waaruit blijkt dat het CDA in 551 van de 806 gemeenten de groot ste partij is - kwam Van der San den tot de conclusie dat het CDA helemaal niet overbedeeld is met burgemeestersposten. Vergele- BREDA (ANP) - De verdediging in het Uniser-proces heeft van daag op de tweede zittingsdag een lijst van 47 getuigen en getui- gen-deskundigen overgelegd. Die zullen in zeven zittingsdagen gehoord moeten worden. Pas daarna, in de derde week van de cember, zullen de verdachten aan bod komen. Op de eerste zit tingsdag kwam de verdediging aanvankelijk met een getuigen lijst waarop bijna zestig stonden. Op de lijst komt een groot aantal vertegenwoordigers voor van be drijven waarmee Uniser zaken heeft gedaan. Deze week worden ook twee topambtenaren van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, drs. A. Goud smit en A. H. van de Beesen ge hoord. De verdediging wil verder onder andere de burgemeesters WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg regenbui regenbui geheel bew. geheel bew. geheel bew. half bew. half bew. half bew. geheel bew. Maliorca Munchen Oslo Stockholm Wenen Istanbul Las Palmas Td-Aviv Tunis onbew. half bew. geheel bew. onbew. half bew. onbew. geheel bew. licht bew half bew. onbew. regen van Klundert en Krimpen a/d IJssel, de Wageningse hoogle raar prof. Koeman, rechercheurs uit het politieteam in de Uniser- zaak en twee ex-directeuren van de Afvalverwerking Rijnmond aan de tand voelen Vandaag komt eerst de bedreiging waarvan ex-Uniser-directeur Magnus S. onder meer wordt verdacht aan de orde. Hij zou een werknemer gedreigd hebben iets met diens dochtertje te doen in dien de werknemer lozingsfor mulieren zou achterhouden om ze later aan de politie te geven. Daarna wordt de directeur van een oliehandel waaraan Uniser che misch verontreinigde stookolie heeft geleverd, gehoord. Tegen deze getuige is onlangs voor de Rotterdamse rechtbank wegens zwendel een gevangenisstraf van vier jaar geëist. Ex-voorzitter Lepra-fonds 17 december voor rechter DEN HAAG (GPD) - De ex-voor zitter van het Nederlandse Le prafonds, prof. dr. G. H. L. Z. uit Wassenaar, die ervan wordt ver dacht geld van het fonds te heb ben verduisterd, moet op 17 de cember voor de rechtbank in Den Haag verschijnen. De Haag se officier van justitie mr. H. A. Holthuis heeft dit gisteren desge vraagd meegedeeld. Prof. Z. wordt ervan beschuldigd ruim 160.000 gulden te hebben verduisterd. Ook zou hij een driemaandelijkse toelage van een vriend hebben aangenomen, terwijl dit geld om fiscale rede nen zogenaamd als schenking voor de missie bij hem terecht kwam. Behalve dit wordt hij van knoeierijen in een accountants rapport verdacht. De ex-voorzitter werd in oktober 1979 aangehouden op aanwijzing van oud-medewerkers van het Leprafonds. Niet lang daarna werd hij in afwachting van zijn proces vrijgelaten. De rechtszaak tegen Z. werd in januari vorig jaar uitgesteld voor heropening van het gerechtelijk vooronder zoek. Daarna diende hij een be zwaarschrift in tegen de dagvaar ding. In juli van dit jaar werd dit beroep door de Hoge Raad afge wezen. ken met de verhoudingen in de Tweede Kamer is dat wel het ge val. De Cloe (PvdA) bepleitte in tegen stelling tot de CDA'er juist een verdeling van de burgemeester sposten volgens de landelijke po litieke verhoudingen. Op grond daarvan claimde hij voor zijn ei gen partij meer burgemeesters in de zuidelijke provincies. Provincies In het debat over de begroting van binnenlandse zaken bleken voorts meningsverschillen over de bestuurlijke herindeling van het land. WD en CDA zeiden dat minister Van Thijn minder haast moet maken met de split sing van provincies en meer aan dacht moet schenken aan een nieuwe verdeling van de taken tussen rijk, provincies en ge meenten. Het accent dat Van Thijn legt op wijzigingen in de provinciale in deling wekt onnodige onrust in het land, aldus Mateman (CDA). Hij hekelde: „Weer wordt de be stuurlijke koe niet bij de horens, maar bij de staart gepakt". De Cloe (PvdA) onderstreepte juist de noodzaak om met meer kracht en sneller de weg van de reorganisatie te vervolgen. De centralisatie van taken naar een groter aantal (dus kleinere) pro vincies kan aanzienlijke bespa ringen opleveren, zei hij. De derde regeringsfractie, D'66, wees op mogelijkheden om met behoud van de bestaande pro vinciale indeling verbeteringen aan te brengen. De Democraat Bakker stelde voor de provincia le gedeputeerden te belasten met de zorg voor een bepaalde streek in hun provincie. Tweede Kamer ontvangt vorstenpaar DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix zorgde gistermiddag in de Tweede Kamer voor een historisch moment. Ze bracht er samen met prins Claus een werkbezoek. Ka mervoorzitter Dolman me moreerde dat het sinds 1904 niet was voorgekomen dat een regerend vorst in het ge bouw van de Tweede Kamer kwam. De koningin aanschouwde van uit een loge ongeveer twintig minuten lang het kamerde bat over de justitiebegroting. Ze bezocht fractiekamers en ambtelijke afdelingen en sprak tenslotte informeel met de leden van de Tweede Ka mer. De vergadering werd voor die gelegenheid een paar uur onderbroken. Pnns Claus onthulde een por tret van zijn echtgenote, ge schilderd door de Wassenaar- se kunstenaar Sierk Schroe- der. De koningin legde bij het begin van haar werkbezoek een krans bij de erelijst van gevallenen, waarin de namen zgn vermeid van alle Neder landers die tijdens de Twee de Wereldoorlog omkwamen. Op de foto: Koningin Beatrix samen met Kamervoorzitter Dolman in de loge. In Bijlmer-bajes AMSTERDAM (ANP) - De werk groep rechtspositie gedetineer den in Amsterdam heeft gister avond geprotesteerd tegen het ontkleden van een bezoekster van de Bijlmer-b^jes door een bewaakster. Volgens de werkgroep, die een en ander de afgelopen week heeft onderzocht, heeft de directie van het huis van bewaring "De Schans" in de Bijlmer-bajes op maandag 23 november bewaar ders opdracht gegeven om de echtgenote van een gedetineerde op haar lichaam en kleding te on derzoeken omdat zij ervan werd verdacht alcoholica bij zich te hebben. Een dag later zou de cel van de be trokken gedetineerde zijn geïn specteerd waarbij religieuze joodse attributen zijn vernield. De werkgroep., bestaande uit (rechts)-hulpverleners, vraagt zich af of dit gebeurd is uit onwe tendheid. Wel is inmiddels vol gens de werkgroep schadever goeding hiervoor toegezegd. Helaas, aldus de werkgroep in een verklaring, is het gebruik in de Bijlmer bajes dat iedere gedeti neerde, na bezoek van onder meer familie, kennissen, advoca ten en hulpverleners, zich moet ontkleden om gecontroleerd te worden op het bezit van verbo den goederen. In andere inrich tingen zou zoiets alleen gebeuren als er "gerichte" aanleiding toe is, bijvoorbeeld als er vermoe dens bestaan dat er gesmokkeld wordt. In andere gevallen ge beurt het alleen maar bij wijze van steek Droef. Bij het gebeurde op 23 november in de Bijlmerbajes is de directie evenwel nog een stap verder ge gaan door ook van de bezoekster te eisen "zich zo'n vernederende ontkleedpartij te laten welgeval len". Bezoekers kunnen maar al te gemakkelijk gechanteerd wor den tot het ondergaan van een dergelijke controle, aldus de werkgroep. "Immers als zij hier niet aan meewerken wordt hun de toegang blijvend ontzegd Een handelwijze zoals in dit ge val getuigt naar het oordeel van de rechtshulpverleners van grof machtsmisbruik van functiona rissen van het gevangeniswezen. Een woordvoerder van het minis terie zei in een eerste commen taar gisteravond dat een bezoe ker inderdaad gefouilleerd kan worden als er enig vermoeden bestaat dat die bezoekers verbo den artikelen bg zich draagt. DEN HAAG (GPD) - Minister Zee valking (verkeer en waterstaat) geeft een aantal gemeenten toe stemming om in de bebouwde kom proeven te nemen met het verlagen van de wettelijk vastge stelde snelheid van 50 kilometer per uur. De minister mag een ge meente niet toestaan de snelheid van het gemotoriseerd verkeer in de bebouwde kom zelfstandig te verlagen Dat kan volgens de we- genverkeerswetgevmg alleen maar in woonerven en als tijdelij ke maatregel die betrekking heeft op de toestand van de weg Een aantal gemeenten heeft zich bg het ministerie van verkeer en waterstaat aangemeld voor een experiment met lagere snelhe den in de bebouwde kom. Vol gens minister Zeevalking valt er veel voor te zeggen de maxi mumsnelheid in zogenoemde verblijfsgebieden te verlagen, maar dan moet zo'n lagere snel heid bij de weggebruikers wel als begrgpelijk en aanvaardbaar worden ervaren Als een lagere snelheid in gebieden binnen de bebouwde kom wen selijk wordt geacht, dan moet het ontwerp van de wegen zodanig zijn dat de verkeersdeelnemers niet worden uitgenodigd om har der te rijden, schrgft de minister aan de gemeenten Het is nog niet geheel duidelgk aan welke eisen een weg of een stel sel van wegen moet voldoen, wil een maximumsnelheid lager dan 50 km per uur inderdaad zin heb ben. Aan de hand van de erva ring die bij de experimenten wordt opgedaan, zal worden na gegaan of. en op welke wgze. tot lagere maximumsnelheden kan worden besloten. DEN HAAG (ANP) - Verpleeg kundigen moeten de vrijheid hebben om geen medewerking te verlenen aan een abortus. De praktijk wijst maar al te vaak uit dat verpleegkundigen en vooral leerlingverpleegkundi gen uit hun fünctie worden ge weerd als ze op grond VM hun geweten geen medewerking aan een abortus verlenen. Dat zegt de Christelijke Stichting voor hulp aan Gewetensvervolgden. die gisteren een petitie met 15.000 handtekeningen heeft aangeboden aan minister Gar deniers (volksgezondheid). PvdA en D'66: echtscheiding door ambtenaar DEN HAAG (ANP) - Premier Van Agt zal volgende week een ope ratie aan zijn spataderen onder gaan in het Nijmeegse Radboud- ziekenhuis. Aansluitend op zijn verblijf in het ziekenhuis zal Van Agt enkele weken met vakantie gaan. zo is door de Rijks Voor- lichtings Dienst meegedeeld. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse officier van justitie mr. D. Copper heeft gisteren een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek geëist tegen een 36- jarige man die de afgelopen zo mer in Rotterdam zijn vrouw met messteken en door het dichtknijpen van de keel om het leven heeft gebracht. Zowel de officier als de raadsman spra ken van een "crime passionel": de verdachte kwam in een op welling tot zijn daad omdat hij zijn vrouw aan een ander dreig de te verliezen. DEN HAAG (ANP) - De fracties van PvdA en D'66 in de Tweede Kamer zijn er voorstander van om de ambtenaar van de burger lijke stand naast zijn be voegdheid om huwelijken te sluiten ook de bevoegd heid te geven om huwelij ken te ontbinden. Dit bleek gisteren tijdens het Kamerdebat over de be groting van het departe ment van justitie. De twee partgen bepleitten dit vooral om de overbelasting van de rechterlijke macht tegen te gaan Volgens mevi H i.i Ber ger (PvdA) maken de echtschei dingen meer dan de helft van het aantal civiele rechtszaken uit Algemeen klonk in de Kamer be zorgdheid over de grote belas ting van de rechterlgke macht. Dit houdt volgens de Kamer ook verband met het grote aantal re gelingen dat er op tal van gebie den is. De CDA-er Faber herin nerde er aan dat er ongeveër 600 000 rechterlijke uil l per jaar zgn, zodat men "door de bomen het bos niet meer ziet en de ene rechter nauwelijks weet wat de ander doet". De burgers verdwalen in "wouden van regels en bepalingen" zo meende de socialist Kosto. Hij noemde het dringend noodzake lgk dat de bewindslieden streven naar een vereenvoudiging van de regelgeving. Ook de wetgeving is vaak niet slagvaardig genoeg, doordat allerlei belangengroe pen in het ontwerpstadium van de wet gehoord worden, zo zei Kosto. Leegstandswet De WD-er Nijpels drong er op aan dat de overheid de financiële consequenties van nieuwe uit te vaardigen wetten in beschou wing neemt. Hij noemde in dit verband de Leegstandwet, waar van de invoering volgens Ngpels ongeveer honderd miljoen gul den gaat kosten. Ngpels zei het verder oiguist te vinden dat een horeca-ondernemer die binnen vgf jaar twee maal voor rgden onder invloed is gepakt zgn ver gunning kwijt kan raken. Hg vindt het onrechtvaardig dat de horeca ondernemer voor een ex tra straf in aanmerking komt. ter wgl hg het misdrgf waar het om gaat (njden onder invloed) nooit gepleegd kan hebben tgdens de uitoefening van zgn vak. aldus Ngpels. Hg diende hierover een motie in. Gevangenissen Het vinden van een oplossing voor het aanzielijk tekort aan plaats ruimte in gevangenissen is een zaak van de allerhoogste priori teit. Dit zei de CDA-er Van de Toorn. Ook de PvdA staat posi tief tegenover het uitbreiden van de gevangeniscapaciteit, maar mevr Van Es (PSP) liet oen an der geluid horen Het geld dat nu in gevangenisuitbreiding wordt gestoken zou volgens haar beter aan meer rechtshulp besteed kunnen worden Zg vindt dat vrgheidsbeperkende maatrege len juist zoveel mogelijk moeten worden teruggedrongen. Zg diende in verband hiermee een wij/iging.sviiorstri op de bcgro ttng ui Mevr Haas-Berger (PvdA) vroeg een meer gerichte fraude-bestrij ding, dn- volgens haar hard no dig is Volgens haar wordt jaar lijks naar schatting een bedrag van 15 miljard gulden aan de overheid onthouden. Zg erkende dat het door de complexiteit van de materie niet eenvoudig is om de fraude harder aan te pakken en zg vindt het daarom nodig dat er zo spoedig mogelijk in ieder arrondissement speicale fraude officieren komen en meer ges pc cialiseerd politie personeel DEN HAAG (ANP) - Twee Starfighters van de Komnklgke Luchtmacht zgn gisteren totaal vernield. Omstreeks elf uur gistermorgen vloog bo ven West-Duitsland. vgftig kilometer oostelgk van Dclfzgl, een toestel in brand na in aanraking te zgn gekomen met een vogel De piloot zag kans de Starfighter. die als verloren moet worden beschouwd, aan de grond te zetten op de Westduitse vliegbasis Jevcr Hg zelf werd met brandwonden naar Volkel gevlogen. Een half uur later stortte een tweede Starfighter neer boven de Wadden zee door nog onbekende oorzaak De piloot, de 29 jarige eerste luite nant P Donkerbroek uit Uden. redde zich met behulp van zgn vlicg- stoel. In totaal zgn dit jaar dne Starfighters verloren gegaan. Van Agt moet geopereerd

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7