Voortbestaan JAC onzeker J ''Micro-elektronica voor vrouwen een uitdaging" Boom van Hortus naar kerk verplaatst Subsidie gemeente laat lang op zich wachten Raadslid stelt vragen over overheveling psychiatrische dienst Leidse stadsrubriek WOENSDAG 2 DECEMBER 1981 LEIDEN LEIDEN - De Pieterskerk, waarvan de restauratie haar voltooiing nadert, heeft giste ren een zeldzame aanwinst binnen haar muren gekregen. Vanuit de Hortus werd de Canarische Palm overge bracht, een zeven meter hoge boom waarvan de bladeren zo n drie meter lang zijn. Het totale gewicht van de palm en de kuip waarin hij geplaatst is bedraagt bijna twee ton. De leeftijd wordt geschat op dertig jaar. De Canarische palm werd over gebracht naar de Pieterskerk omdat hij bijna uli de oranje rie van de Hortus was ge groeid. Op maar weinig plaatsen is vorstvrije ruimte om de enorme boom kwijt te kunnen. Daarom besloot de Hortus de boom aan de Pie terskerk te geven. Als hij het daar goed doet voor levens lang. Staatssecretaris (TAncona: De Canarische Palm LEIDEN - "Als we zo door blijven gaan zijn over een paar jaar al leen blanke mannen, recht van lijf en leden, nog in trek op de arbeidsmarkt". Deze ironische opmerking liet de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Werkge legenheid. mevrouw Hedy d'An- cona zich gistermiddag ontvallen om duidelijk te maken hoe moei lijk het is. als je tot een specifieke groep (buitenlanders, schoolver laters. gehandicapten, ouder dan veertig) behoort om nog een plaats te bemachtigen in het ar beidsproces. Dat is ook met het geval. De staatssecretaris, die voorname lijk met emanicipatiezaken is be last, was naar de Rijksuniversi teit Leiden getogen om de werk groep "arbeidsvraagstukken en welzijn" zowel financieel als mondeling te ondersteunen in haar onderzoek naar de "gevol gen van het invoeren van micro- elektronica «n de kwaliteit en kwantiteit van vrouwenarbeid" De initiatiefnemers tot dit onder zoek zijn bezorgd over de nega tieve gevolgen van micro-elek- tronica speciaal voor vrouwen. De belangrijkste sectoren waar geautomatiseerd wordt onder in vloed van micro-elektronica. zun het bank- en verzekeringswezen, de detailhandel en de telecom municatie; alle sectoren waar voornamelijk vrouwen werken. Bovendien wordt verwacht dat vooral veel lagere füncties over bodig zullen worden. Uit ambte lijk statistisch materiaal en uit onderzoek blijkt, dat in deze la gen meestal vrouwen werken. Volgens d'Ancona kan de emanici- patie zich niet goed ontwikkelen als vrouwen op het gebied van arbeid niet dezelfde kansen krij gen als mannen. Dit betreft zo wel de werkgelegenheid als de kwaliteit van de arbeid. De voorzitter van de werkgroep, prof. J.T. Allegro, verklaarde dat mannen en vrouwenrollen welis waar cultureel bepaald zijn. maar structureel in stand worden ge houden. Beiden zijn van mening dat emancipatie direct te maken heeft met mentaliteitsverande ring. Uitdaging LEIDEN - De gemeente vindt het Jongeren Advies Centrum in Leiden (JAC) een "in principe" goede en belangrijke instelling. Het JAC past in het jeugd beleid van de gemeente, dus de gemeente vindt dat het JAC recht heeft op ge meentesubsidie. Maar te gelijkertijd laat die subsi die van 10.000 gulden ont zettend lang op zich wach ten. Onnodig lang, vinden de van het JAC zoetjesaan. Het JAC voelt zich "aan het lijntje" gehouden hoewel wethouder Piet Hein Schoute onlangs heeft beloofd dat de subsidie er over een maand komt. Aan die belof te zit echter één grote "maar": het JAC krijgt subsidie maar de gemeente moet het geld wel kunnen "vinden" bij een andere instelling. "Als do- subsidie er niet komt, moeten we de tent sluiten", weten de zestien mede- werk(st)ers van het JAC. Elke jongere kan - gratis bin nenlopen bij het Jongeren Ad vies Centrum aan de Caecilia- straat 67. Om bijvoorbeeld te pra ten over problemen met ouders of problemen met sex, om infor matie te krijgen over kinderbij slag, om hulp te krijgen bij huis vesting of gewoon om de gezel ligheid. Het JAC probeert jonge ren die van huis weglopen, onder te brengen op (schaarse) schuila dressen. De "meisjestelefoon" is ook een initiatief van het JAC. Het JAC wil het niet alleen bij advies laten maar zo nodig ook actie voeren om jongeren te hel pen. Het JAC heeft zich tot nu toe met enige moeite financieel kunnen redden met eenmalige uitkerin gen uit allerlei fondsen om huur, telefoon, papier, gas, licht en wa ter te kunnen betalen. Eenmalig is eenmalig, en van vrijwilligers kun je niet verwachten dat zij be halve veel vrije tijd ook nog eens veel geld in het JAC gaan steken. De gemeente zou dus voor een 'structurele' oplossing moeten zorgen. Inleveren De gemeente wil wel, maar kan nog steeds niet. De subsidie-aan vraag van het JAC dateert al van af de oprichting in '79. De ge meente wilde aanvankelijk 20.000 gulden voor het JAC uit trekken maar dat geld ging ten onder in de bezuinigingen. Nu wordt gesproken over 10.000 gul den, maar dan zal wel eerst een andere 'sociaal-culturele' instel ling dat geld moeten inleveren. "We weten in januari of dat kan", zegt maatschappelijk ambtenaar Gerard Bovens. "Wij van de ge meente vinden ook dat het ont zettend lang duurt. Het JAC heeft onze sympathie, maar we kunnen geen nieuw geld ma ken". De jaarrekening van de nog niet met naam en toenaam te noemen instelling die eventueel 10.000 gulden moet gaan inleveren, is nog niet klaar. Alleen als er geen belangrijke tegenvallers zijn in de jaarrekening, kan 10.000 gul den van instelling verwisselen. "Het is eigenlijk lege flessen- geld", zegt Bovens. "Als we het geld niet beschikbaar krijgen voor het JAC houdt alles op. Dan dreigt inderdaad het gevaar dat ze de tent moeten sluiten". Steun In de gemeenteraad is vorig jaar nog wel enige steun betuigd voor een ondersteuning van het JAC, maar bij de laatste begrotingsbe handeling kwam geld voor het JAC bij geen enkel raadslid voor in het rijtje instellingen in geld nood HAC, JAC, LAK. "Als het JAC sluit", zeggen de vrij willigers van het JAC, "kunnen tal van jongeren nergens meer te recht voor hun vragen en proble men. De jongeren zouden naar andere instellingen kunnen gaan, maar doen dit juist niet omdat de werkwijze van die in stellingen vaak niet aansluit bij de behoefte van de jongeren. Wat moeten die jongeren dan?". De staatssecretaris denkt dat de micro-elektronica een uitdaging moet worden voor vrouwen "Waarom kunnen zij niet met ap paraten omgaan9 Zij kunnen toch ook de meest ingewikkelde huishoudelijke apparaten ge bruiken. De vrouw moet af van het idee dat computers en chips niet tot haar interessegebied (mogen) behoren". Allegro ziet oplossingen in het voorstel van meer vrouwen in het arbeidsproces te laten deel nemen. waardoor een beter even wicht kan ontstaan tussen het aantal mannen en vrouwen dat binnen de organisatie werkzaam is. Hij is er een voorstander van dat de beschikbare arbeidstijd eerlijkere over mannen en vrou wen die willen werken wordt verdeeld. Ook d'Ancona vindt dat de ar beidsverdeling anders moet Zij vroeg zich af of deeltijdarbeid een goede oplossing is voor het werkloosheidsprobleem. "Of zou dit uiteindelijk de invoering van het ideaal (waarvoor zij zich al ja ren sterk maakt) van een vijfun- ge werkdag vertragen? De mi cro-elektronica biedt in ieder ge val mogelijkheden om tot korter werken te komen". Zij wees daarbij wel op het gevaar dat, on der het mom van deeltijdarbeid, activiteiten die normaal zes tot zeven uur vergen, worden gecon centreerd in vier of vijf uur. Huisarbeid Een ander punt dat de bewinds vrouwe naar voren bracht was de huisarbeid. "Het lijkt op de weg van sociale zaken te liggen om onderzoek te verrichten naar de nieuwe mogelijkheden die de micro-elektronica kan creëren voor huisarbeid; men zou appa raten (terminals) kunnen plaat sen bij de mensen thuis. Maar dan moet de noodzaak en de mo gelijkheden van toezicht erbij worden betrokken. Uit het ge- D'Ancona 'Micro-elektronica biedt mogelijkheden om tot korter werken te komen" zichtspunt van emancipatie mo gen geen sociaal onaanvaardbare situaties worden geschapen' al dus de staatssecretaris Zij dod* de hier op de risico's als ontdui king van arbeidsovereenkomst, onvoldoende sociale verzeke ring. te lange werktijden of in schakelen van kinrti ren Inbraak Jan Luijkenlaan LEIDEN - Uit een flat aan de Jan Luijkenlaan zijn afgelopen maandag in de loop van de mid dag weggehaald twee bontjas sen. sieraden, cheques en betaal kaarten en een geldkistje waarin een aantal papieren zaten politie is nog niet bekend hoe groot de totale waarde van de ge stolen spullen precies is Wel heeft de Amsterdamse politie in middels gemeld dat het geldkist je als gevonden voorwerp is bin nen gebracht. Gé Hofeiik overleden LEIDEN - De Leidse platenhande- laar Ge Hofenk (49) is overleden. Hu was eigenaar van een platen zaak aan de Haarlemmerstraat en in de Aarhof in Alphen aan den Rijn Ook had hij de koffie- tent aan de Zoeterwoudse Singel onder zun hoede Hofenk heeft enkele jaren deel uitgemaakt van het Leidato-bestuur en had be moeienissen met de winkeliers vereniging van de Haarlemmer straat LEIDEN - De PvdA zal schriftelij ke vragen stellen over de gang van,zaken rond de .sociaal-psy chiatrische dienst (SPD) een on derdeel van de GG en GD. B en W hebben onder druk van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne besloten de SPD onder te brengen bij een private stichting. De PvdA wil hierover opheldering. PvdA-raadslid Maat zei gister avond in de vergadering van zijn fractie dat het zo niet kan. Hij wees op de onlangs opgestelde discussienota 'Samen beter tot uw dienst', waarin de vorming van een publiekrechterlijke stichting voor de gesstelijke ge zondheidszorg wordt aanbevo len. Die discussienota is nog in de in spraak. Bovendien is de beslis sing van B en W door WD-wet- houder Schoute niet in de desbe treffende raadscommissie ter sprake gebracht. Raadslid Maat zei het van groot belang te vin den dat de geestelijke gezond heidszorg onder politieke con trole blijft. Het afstoten van gemeentelijke ta ken (en ongeveer tien arbeids plaatsen) en deze onder brengen bij een private stichting, dus over te laten aan het particulier initiatief, ondermijnt volgens Maat de mogelijkheid om op ge meentelijk niveau een beleid op het gebied van de volksgezond heid te gaan voeren. De PvdA schrijft, aldus Maat. de democra tische controle hoog in het vaan del en is in het algemeen geen liefhebber van private stichtin gen. Zijn partij was het met hem eens dat het afstoten van gemeentelij ke taken zonder de raadsleden hierin te kennen in elk geval een slechte beurt is van wethouder Schoute. Besloten werd om de kwestie door middel van schrif telijke vragen aan de orde te stel len en daar later op terug te ko- ADVERTENTIE 2)wvC De Goed Heiligman wordt steeds creatiever: Hij geeft nu ook al speciale tennisabonnementen kado Periode: van 8 dec. 1981 t/m 29 april 1982 op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag tussen 11 en 16 uur, en van 23 tot 24 uur, 1 uur tennissen per week. Inlichtingen: Prijs per baan (max. 4 personen): SLECHTS f 290,00 20x tennissen) Sportreceptie tel. 071-769310. LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser Naast de pot (2) Zo'n driehonderd dagen heb ben deze Leidse aannemer en zijn boekhouder Frits Rijs- bergen in de bak gezeten. 'Heel Leiden' sprak over de 'koppelbazen-affaire'. "Welis waar is de gemeenschap voor miljoenen guldens opgelicht. Maar door anderen, niet door ons", hebben Van Leeuwen en Rijsbergen steeds volge houden. Wegens gebrek aan bewijs heeft het gerechtshof het duo uiteindelijk vrijge sproken. Onschuldig dus... Maar mooi driehonderd dagen opge knapt, tonnen aan advocaat- kosten, en het aannemersbe drijf zo goed als naar de knoppen. Van Leeuwen eiste daarom van de staat en van het 'sociaal fonds bouwnij verheid' een schadevergoe ding. Het zou gaan om een bedrag "met zes nullen"; "waar het mee begint, moe ten we nog bekijken", zei Van Leeuwen destijds. Het bedrag blijkt later afgezwakt tot een vergoeding "met vijf nullen". Het is Sinterklaastijd. Dus wie weet... Maar nee. Sint en zijn zwarte kornuit zijn op bezoek geweest bij het kantoor van de Hans van Leeuwen nv aan de Overrijn. Met hun handen vol cadeaus. Ze vielen niet in de smaak. Hans van Leeuwen pakt uit. Een enveloppe. Wie weet? Suze Pracht (zie de krant van gisteren) kreeg al een enve loppe met een eenmalige uit kering. Vol verwachting klopt het hart van Hans van Leeuwen. Wat zit er in de en veloppe? Zes nullen of vijf nullen, maar zonder begin. Niks dus; geen schadevergoeding. Een enve lop zonder inhoud... Het gaat hem bij die schadever goeding niet om zakkenvulle- rij, beweert Van Leeuwen. "Het is een principezaak om te benadrukken dat we on schuldig zijn. Al kregen we maar een gulden... Als we ontzettend veel geld zouden krijgen, zou het weer uit de zak van de gemeenschap ko men. Dat zou toch niet te recht zijn". Bij het eerste cadeau lacht Van Leeuwen nog. al is het zuur. De andere cadeaus maken het er niet zoeter op. Van Leeu- Hans van Leeuwen en %ijn i wen houdt niet van wijn. Hij demonstreert uitgebreid hoe Sint cola moet drinken zon der dat de roest van zun baard verdwijnt. "Dat moet je zóóó doen. Gewoon door de baard heen; die baard kun je later weer uitwassen. Za terdag heb ik ook voor Sin terklaas gespeeld. Ik heb vijf tig potjes bier naar binnen gewerkt. Dat gaat gemakke lijk". Van Leeuwen houdt dus niet van wijn. Het derde cadeau is een mis kleun van het duo Wit Zwart. Een woordenboek om kruiswoordraadsels op te kunnen lossen. Wat moet Van Leeuwen daar nou mee7 Die heeft meer aan een stapel wetboeken Het cadeau is verkeerd gea dresseerd en eigenlijk be doeld voor dp laars van de Leidse politieman Henk Mos- tert. legt Sint verontschuldi- puzzelwoordenboek gend uit. Zijn zwarte vriend heeft het kruiswoord-woor denboek meegenomen in plaats van een wetboek; hele maal in de zenuwen voor het bezoek aan "de zware jon gens die al zo'n tijd hebben opgeknapt". Al zou Van Leeuwen honderd keer vru- gesproken zijn, dan nog is hij een boef in de ogen der 'bra- Hoofdinspecteur Mostert was de man die het onderzoek naar de handel en de wandel van Van Leeuwen Jeidde. De firma "Lemij" van Van Leeu wen zou de spin zijn in een netwerk van list en bedrog, zo meende Mostert Van Leeuwen dacht het zijne van Mostert "Die man kan nog geen kruiswoordraadsels op lossen". Van Leeuwen kan dat inmiddels in elk geval met gemak; hu mag het ca deau houden Door de koppelbazen-affaire piest Van Leeuwen inmid dels overal naast de pot De zaken gaan bar en bar slecht "Met de Lemij kwamen wé niet meer aan de bak. Die is naar Onze Lieve Heer. Eerst werkten we veel voor de ge meente. Nu niet meer Daar zit zo'n opzichter. We krugen geen ene opdracht Zouden we al een opdracht knjgen. dan lopen wc kans dat het werk op het eind afgekeurd wordt. Daar heb je ook niks De overgebleven Hans van Leeuwen nv wordt met moei te overeind gehouden. Er werken nog veertig mensen Van Leeuwen Nfjl M P - niet meer precies te weten hoeveel mensen er werkten vóór de zaak werd opgerold "Dat kun je beter aan Mostert vragen Die heeft de bock houding" Hoofduitvoerder Isaac Gordun weet even later te vertellen dat er toen nog zeker honderd mensen voor Van Leeuwen werkten "Dat het zo slecht gaat. ligt na tuurlijk niet alleen aan de rechtszaak, de economie werkt ook niet mee' Zou het niet verstandig zun de 'Hans van Leeuwen nv' een andere naam te- geven, oppert Sint De 'J. van L. bv' bijvoor- becld "Ja. zeg. moet ik dan wegkruipen reageert Van Leeuwen bijna vcrontwaar digd Mostert kruipt toch ook niet weg" Wit Zwart dnnken hun cola op en kruipen weg in hun blikken ros Op weg naar de volgende klant Co Rijnsbur ger aan de Vijf Meilaan Kap ster Co Runsburger is begin dit jaar op staande voet ont slagen bu kapsalon Michéle aan het Vijf Mciplein Nog steeds vecht zij tegen haar baas A. Plu om het ontslag ongedaan te maken Daar over morgen meer

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3